Na een vlotte start volgde gezellige eerste Met handel in verse vis gaat het heel niet naar wens Wim van der Panne herspeelde Jan Zwarts laatste programma Schoolsportdag in Voorschoten Agent-Bezorger NIEUWE LEIDSCHE COITKANT 7 WOENSDAG 10 JUI.I 1951 Laura-sfeer in Alphen groeit Dwars door de duinen met de wind in de rug LS U dit verhaal onder de ogen krijgt zijn de Laurianen al weer thuis van de tweede dag. Als die, wat het weer betreft, is geweest als de eerste, dan heeft men niets te klagen. Die eerste dag heeft altijd een ietwat wonderlijk verloop. Men krijgt dan de indruk, dat de Laura een soort race is op toerfietsen. Men komt aan bij het Nutsgebouw, heeft nauwelijks tijd om „goede morgen" te zeggen en de startkaart te laten stempelen; draaft naar buiten, springt op de fiets en in een tempo, dat ver boven de 20 kilometer ligt, gaat men er vandoor. Zo kon het gebeuren, dat gistermorgen Zutfen met resp. 6, 4 :elnemere die start een uur later reeds in Katwijk riveerden. Dat waren dan dames en ren van de B-groep. De A-groep (de grote tocht) moest datzelfde punt in Katwijk bereiken na een omweg, die voerde langs Zoeterwoude, Delft, Rijswijk, Waterin gen, Soheveningen en Wassenaar. Gezamenlijk Het verdere deel van de dag reed met elkaar naar Noordwijk, Heemstede en Bennebroek om door de bollenstreek, Leiden, Leiderdorp en Woubrugge Alphen terug te peddelen. Een prachtige tocht, vooral omdat het duintraject het deze dag zo lekker deed met het zuidwes ten briesje in de rug. Zo lagen de groepen op deze eerste dag vrij ver uit elkaar Maar hier en daa: werd toch wel neergestreken. Anderei voegden zich erbij. En zo groeit dan di Laura-familie. En er mag dan een ge zegde zijn, dat in de beste families wel eens ruzie voorkomt, hier is dan de uit zondering. die de regel bevestigt: wan klanken zijn er in de Laura niet. Mevrouw Bruins Slot-Padding, echt genote van Alphens eerste burger, die gisteren in Noordwijk het voorbijtrek ken heeft gadegeslagen, was opgeto gen over de kennismaking met dit rjjwlelfeest. En dat was dan nog op de eerste dag! U heeft het gisteren al kunnen lezen: er zijn gistermorgen 420 deelnemers ge start. Het aantal inschrijvingen was 433 maar 8 fietsers hebben zich niet gemeld en vijf zijn niet van start gegaan. Ver geleken met vorig jaar boekte een winst van 70, hetgeen tot blijdschap stemt, maar voldaan kan men er toch niet over zijn. De opwekkingen uitgegaan naar het Belgische stadje Lokeren zijn dit punt zonder resultaat gebleven. Nu zijn de Belgen dan ook geen fietsers, hoe wel men er toch dol is op de wedstrijd wielersport. Maar onze zuiderburen nu eenmaal liever anderen jakkerei zelf leut te hebben achter het potteke bier. Waar de deelnemers dan wél vandaan zijn gekomen en hoe de Laura-steden zichzelf hielden? Leiden is aanwezig met 20, Amsterdam met 15. Utrecht met 25. Rotterdam met 20 en Alphen aan den Rijn met 125 Laurianen. Laura zelf zorgde dus voor ruim 200 fietsers. Den Haag zorgde voor een contingent van 35 per sonen en de rest komt uit andere delen Wij hebben gisteren reeds verteld, dat opa Berkouwer uit Stolwijker- sluis (bij Gouda) met zijn 81 jaren de oudste deelnemer is. Mevrouw Bij de Vaate uit Dedemsvaart, die ieder jaar fietsende komt en gaat, is ook weer van de partij: Zij is 59 jaar en de oudste van de dames. De jeugd ontbreekt evenmin: Jan v. d. Belt uit Emmeloord is nu 13 jaar en reeds drie jaar met de Laura bekend. Toen hij 11 was kwam hij voor het eerst met zijn vader mee en hij heeft het steeds dapper volgehouden. Het jongste meisje is de 14-jarige Mar griet Bruggeling uit Alphen a. d. Rijn. Cijferen En nu we toch aan het cijferen zijn: 144 Laurianen doen voor de eerste keer mee, 104 rijden hun tweede Laura, 37 hun derde, 40 hun vierde, 11 hun vijfde, 19 hun zesde, 15 hun zevende, 14 hun achtste. 16 hun negende en 20 deelnemers zijn voor de tiende maal van de partij. In de A-groep rijijen 176 dames en heren mee en 244 peddelaars doen het dus wat kalmer aan in de kleine toer. Voor de politiemannen mag het niet uitsluitend een pretje zijn, maar moet ook het prestatie-element een rol spelen. Daarom rijden zij de grote tocht. Er zijn politlegroepen (een groep be staat uit minstens tien man) uit Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Schiedam, Leiden en Alphen, terwijl Zeist, Soest en r aanwezig zijn. De verzorging van de politii Is over het algemeen uitnemend. Zij heb ben hun eigen verzorgingswagens, van Schiedam (een motor) kreeg gistereq echter al pech en viel uit; de manschap pen zijn echter niets tekort gekomen. Bezemwagen Een voorval, nog enig in de Laura-ge- schiedenis, had gisteren plaats 15 km na de start. Een rijwiel (en nog wel van een politieman, uit de groep Utrecht) zakte in elkaar. De man verklaarde, het gevoel te hebben gehad, dat zijn flets steeds langer werd; daar ging hij, door het frame heen' Waaraan hij zijn rij wiel toelage heeft be steed. vermeldt de historie niet. Fiets er man kwamen in de „bezemwagen" te recht. Het was in dit gevaJ een volks wagenbusje van de fa Van NIelen Want de auto van de heer Dusoswa uit Le de Laura-rijwielreparateui, bekend als dubbel-safe". was ook door een onge- ukje van enkele dagen geleden nog man kerende Er was overigens voor Dusoswa wel werk aan de winkel; 45 maal moest oor lichtere gevallen hulp worden ge- De dokter, mevrouw Bakhuizen v. d Brink, is er beter af gekomen. Lichame lijke letsels waren er vrijwel niet. Haar raadgevingen betreffende de kleding ijn niet algemeen opgevolgd. En zo liepen r gisteravond, hoewel het weer niet zo Dnnig was. toch al heel wat deelnemers rond alsof het „gekookte bietjes" waren. Groepen emen we nog even de andere officiële groepen: D.S.S. (gemeentepersoneel Alphen); water- en lichtbedrijven Alphen; Chr. lyceum (voor het eerst); de toneelclub „De Trekvogels" te Alphen veel stimulerend werk doet, dat door het Laura-comité zeer wordt gewaar deerd); Oranjeploeg, Cleonploeg. Men ziet wel groepen rijden met een teken (b.v. en bos wortelen aan het stuur) maar die jn niet als groep ingeschreven. De avonden krijgen een goede vulling. Erelijst Aan de Alpheuse Rijwiel- vierdaagse nemen de volgende peddelaars voor de tiende keer deel: Poedel van Dam, Alphen a. d. Rijn; J. D. van Rijnberk, Buren, (Gelderland); W. Boer, Den Haag; G. Walraven, Alphen a. d. Rijn; L. Meyer, Leiderdorp W. H. Doorman, Utrecht; F. van Riet, Leiden; P. J. Nieboer, Den Haag; G. BontjeBoxtel; Mevr. A. bij de Vaate, Dedemsvaart: Mevr. W. C. de Boer, Amster dam; H. M. Kemmers, Rotter dam; J. Huitema, Rotterdam, G. Velthuizen, ZuidlandG. Jo- friet, Zutphen; J. G. v. d. Belt, Emmeloord; Mevr. N. Ofwegen- van Varik, Zwolle; W. Serdijn, Leiden; P. J. van der Kaay, Arnhem. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense wandelaars kregen vier bekers Hoe warm het was en hoe ver. Daar- /er kunnen de dertig leerlingen van de Christelijke technische school in Alphen die hebben deelgenomen aan de wandel ers van de stichting Valkenheide te [aarsbergen, meepraten. De resultaten van het vorige jaar waren m flinke aansporing ook ditmaal het beste beentje voor te zetten, temeer daar het bezit van de Van Goeverden-wissel- beker moest worden verdedigd. Dit 1« gelukt, want men behaalde het hoogste aantal punten. De jongens kwamen in to- net vier bekers thuis. De Alphense en de Leidse politie gaan van start. Het is 's morgens in de omgeving van het Nutsgebouw gezellig druk. Foto Laros De middenstanders hielden hun pret- markt, waar het zeer vol was. en de „Klompenfluters" zorgden voor muziek. Het Nutsgebouw was ook al mudvol; daar werd eën onderhoudend artiestenpro gramma geboden onder leiding van Joop Theunisz. Vandaag ging de rit naar Amster dam en door het Gooi en het piassen- gebied van Loosdrccht en Nieuw koop weer naar huis. Morgen is de provincie Utrecht aan de beurt. KOUDEKERK A.D. RIJN BUbel&uto Donderdagmorgen en -middag zall de Bijbelauto van het Ned. Bijbel Genoot schap door Koudekerk rijden. Hervorm den en Gereformeerden zullen bijbels, nieuw-testameniten, alsmede psalm- en gezangbundels ten verkoop aanbieden 's Avonds van 7 tot 8 uur staat de auito bij de Herv. kerk. Vrijdag komit de Rijn dijk i i de beurt Verkiezing De heer W. Molema werd gekozen tot mderling van de Geref. kerk alhier. Sfeer in 't gezin De .JVieuwe Leidsche" ei in WOUBRUGGE Aanbesteding en gunning Chr. kleuterschool Gisteravond werd in de chr. school de bouw van een Christelijke kleuter school aan de Bateweg aanbesteed. Vier aannemers hadden ingeschreven. De be groting wa6 gesteld op f 45.940 Inge schreven werd door: de fa. S. Tromp, Alphen aan den Rijn met f 42.390; Van der Linden en zn. Gouda f 44.732; A Vink Alphen aan den Rijn f 51.126; gebr. E. van Luiing Woubrugge f 51.490. Het bestuur verleende de firma Tromp opdracht het bouwplan uit te voeren In augustus hoopt men met het werk te be ginnen en omstreeks Kerstmis is de school klaar. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. Bochove Jzn., behaalde te Rotterdam aan de hoge re technische school het diploma werk tuigbouwkunde. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de reumabe strijding bracht ruim 75 gulden op. RIJNSBURG Handelsonderneming Meyer en De Leeuw Op het gebied van de handel ln com post. potgrond en bloemisterij-artikelen is zich een nieuwe onderneming gaan be wegen, de Handelsonderneming Meyer en De Leeuw. De onderneming is op 4 maart j.l. opgerioht en heeft nu reeds (gisteren) een nieuw goed geoutilleerd bedrijfspand betrokken op haar opslagterrein aan de Elsgeesterweg te Rijnsburg. De produk- ten worden zowel ln het groot (voor sport velden en kwekerijen) als in het klein (voor kamerplanten en tuin) afgezet ln binnen- en buitenland. Ook voor aquaria wordt grond geleverd onder de naam „Aqualerra". De nieuwe onderneming voert het handelsmerk „Fleur*!". Spreekbeurt Morgenavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afde ling van de Geref. bond ds. P. P. J. Mon ster te Gouda. Visserijgolfjes Historisch concert in Noordwijk Optreden getuigde van voorbereiding en begrip van hetgeen werd vertolkt WIM VAN DER PANNE heeft gisteravond met zijn orgelconcert in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen een historische reconstructie ver richt. Nog wel op dezelfde datum herspeelde hij dezelfde werken, die Jan Zwart twintig jaar geleden op hetzelfde orgel voordroeg, enkele dagen voor diens overlijden. De negende juli viel toen echter op een vrijdag. Dit optreden werd Zwarts laatste als concertgever. Wij hebben dit concert destijds, jan genoeg, niet bijgewoond en kunnen dus geen vergelijkingen maken. Toch Is onze mening, geen reden, belangrijke isu principiële verschillen te ver derstellen. Een belangrijk deel Zwarts geest is op zijn leerling A: •gegaan en diens invloed heeft Wim der Panne weer allerminst onberoerd gelaten. Improvisatie Uiterste precisie, straffe beheersing, het ongerept willen houden van de vorm behoorden niet tot Zwarts sterkste eigen schappen. Hij was er te zeer gevoelsmens, •er romanticus voor. Sommige leer lingen. onder wie Asma, namen, behalve de virtuositeit, ook de hang naar het im provisatorische over. De kracht, om de grens naar de losbandigheid niet te over schrijden, konden ze daarbij lang niet al tijd opbrengen. Het spel van Van der Panne gis teravond is ons, wat dat betreft, meegevallen. Hij toonde, over het geheel genomen, een zelfbeperking, die we gaarne erkennen. Toch werd de voordracht nergens droog. Het orgel, dat hij bespeelde, is een bij zonder fraai instrument. De ver scheidenheid van mooie register- stemmen, en vooral de gesloten rijke klank van het volle werk bieden talrijke mogelijkheden. Daarvan maakte de concertgever ook een dankbaar gebruik. Zijn optreden ge tuigde van goede voorbereiding en begrip van wat hij vertolkte. Wisselbekers naar R.K. en openbare scholen Gisteren is weer de traditionele schoolsportdag gehouden, die deze keer georganiseerd was door de heer Jongkind met assistentie van mevr. Stik- voort-van Veen. Ook nu klopte de organisatie en het mag gezegd worden, dat de heer Jongkind met de eerste door hem geleide sportdag veel succes heeft gehad. Met veel enthousiasme, mlssch wel door het bijzonder gunstige hebben de leerlingen van zesde klassen van de lagere scholei derlinge wedstrijden gespeeld driekamp: 60 m hardlopen, vèrspringen balwerpen. Er werden door sommige kinderen goede prestaties geleverd, die verscheidenen zeker zullen aanmoedigen hei beoefenen van atletiek in de komst voort te zetten, 's Middags bekampten de beste drie dere school elkaar om de hoogste aarna de finales korfbal en voetbal ge speeld werden. De sportdag werd >n tweetal estafettes gesloten. Toen burgemeester C. J. v. d. Hoeven a afloop de prijzen kon gaan uitreiken begon hij met de individuele prijzen vooi de onderlinge wedstrijden. De winnaar» waren: van de Hervormde school (meisjes): van Klaveren, N. Sies, D. du Chati- er en L. Zonneveld; Hervormde «chool (jongens): D. Reg- terschot, J. Panders. K. Nell en A. van Leeuwen; Ds. Fortgenischool (meisjes): O. Bout hoorn, E, de Neef. H. Tol en A. Zel den thuis; D». Fortgensschool (jongen»): H. Pen. J. Pen en B. Madera: Gereformeerde school (meisjes): W. v. Vliet, N. v. Reine en D. Oosterom; Gereformeerde school (jongens): T. Westhoek, P. Westhoek en R. Kooy; openbare Parkschool (meisjes): A. van Goor, R. Weduwer en E. Kuyl; openbare Parkschool (jongens): H. Els- ia, T. Braggaar en C. Vink: R.K. meisjesschool: C. den Hollander M. v. d. Krogt en W. Nederpell R.K. jongensschool: F. Teunissen, G. Niersman. W. Zonneveld en H. Keyzer. Bij de meisjes finalisten won R. We duwer (Parkschool) de eerste prijs, J. v. Klaveren (Herv. school) de tweede en A. v. Goor (Parkschool) de derde prijs Bij de jongens waren dat: H. Elsma (Parkschool), F. Teunissen (R.K. jongens school) en T Braggaar (Parkschool). De prijzen van de korfbalwedstrijden gingen naar: 1. R.K. meisjesschool; 2. openbare Parkschool; 3. Ds. Fortgens school. De voetbalprijzen werden gewonnen door: 1. R,K. jongensschool; 2. openbare Parkschool; 3. Ds. Fortgensschool. De estafette meisjes werd gewonnen door de openbare Parkschool, gevolgd door de R.K. meisjesschool en de Her vormde school. De estafette jongens was eveneens voor de openbare Parkschool, gevolgd door de R.K. jongensschool, ende Ds. Fortgens school. Voor het eerst dit jaar was door het gemeentebestuur van Voorscho ten een wisselbeker beschikbaar ge steld voor de beste schoolprestatie bij de driekampen. Bij de meisjes werd deze beker gewonnen door de R.K. meisjesschool, bij de jongens door de openbare Parkschool. De Kon. Wilhebninavereniging had in 1950 een wisselbeker beschikbaar gesteld, die dit jaar gewonnen werd door de R.K. scholen met 199 punten. De openbare Parkschool volgde met 179 punten op de tweede plaats, ter wijl de andere vijf scholen de 100 punten nog niet konden behalen. Bij de prijsuitreiking op de binnen plaats van het gemeentehuls was de con sulent voor de lichamelijke oefening, de heer Den Haan uit Lelden, eveneens mwezlg. Voor het eerst dit jaar werden deze sportwedstrijden op de gemeentelijke sportvelden gehouden» die hiervoor uit wekend geschikt bleken, vooral doordat de spelen van de Jongens en van de mies- vlak bij elkaar gehouden konden worden. Hoewel er misschien iets meer be langstelling was dan andere jaren was toch de belangstelling van de ouders nog uitermate gering. Botsing op kruispunt Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf kwam de motorrijder A. L. J. uit Schoonhoven met vrij grote snelheid uit de richting Leidschendam de Veurseweg oprijden. Bij het kruispunt Papelaan meende de fietser H. W. C., nog juist te kunnen oversteken, maar een botsing was ndet meer te vermijden. Beiden kwamen te vallen en liepen een hersenschudding en schaafwonden op. Onze bezwaren gelden voornamelijk de afwerking van détails en de nogal wille keurige behandeling van de tempi, voor zover het muziek uit de laat-barok betrof. Van Baéhs d - moll - Toccata en Fuga laat de toccata tamelijk veel vrijheid toe, i de fuga moet in een streng aangehouden tempo verlopen. Dit nu was bepaald het geval. Bovendien gunde de organist zich niet de tijd tot een precieze afwer king van elke melodische lijn. Het alsof hij nu en dan teveel tegelijk wilde zeggen en zich dan versprak Ook de Pastorale van Alessandro Scarlatti klonk te sterk negentiende eeuws geïnterpreteerd. Handels Menu- etto daarentegen was met de gesty- leerde zwier, die Van der Panne er aan wist te geven., ln de vertolking alleszins aanvaardbaar. De variaties uit Mendelssohns zesde s< nate (Vater unser) speelde hij met zeker heid en overtuiging en afgezien va: niet geheel correct behandelde boven stemmen in de laatste variatie, ook vol doende homogeen. Bekwaam De finale uit Guilmants eerste symfonie, een briljante, op het uiterlijke gerichte muziek, vond In Van der Panne een be kwame Interpretator. Hef werd ons met dit werk nog eens opnieuw duidelijk, waar Jan Zwart de voornaamste inspi ratiebron voor zijn compositorische werk zaamheid vond. Men behoeft de toccata over Psalm 146 1 (bijvoorbeeld) maar met deze Gullmant te vergelijken, om die te ontdekken! De organist was in de Zwart-werken, (Psalm 146 1, 25 2, de parafrase over Een vaste Burcht) zeer op dreef. Men moet hem vooral in de vorm-zwakke bewer king van het Lutherlled prijzen om zijn ingetogen en tegelijk vloeiende spel. Joh. van Wolfswinkel. Strandpost schadepost. Door de windhoos van zaterdagavond is de strandpost van de N.R.B. volledig uit elkaar gewaald. De schade bedraagt op zijn minst duizend gulden. Men is druk bezig het gebouw voor het weekeinde weer gereed te maken. NOORDW1JKERIIOUT Burgerlijke stand Geboren: Maria A M, d v P M M Nieu- wint en M C Oostdam; Ronald J, z v B Broekhof en J A van der Aart; Maria, d v B Hoogendorp en M Soeren. Ondertrouwd: A van der Tang. 33 j, en M van Dijk, 30 j; G Groot. 39 j en M W Muilwijk. 32 j. Overleden: Marinus Heytveldt. 83 J, wedn van A Smit; Balfcus H van den Boom. 87 j, wedn van E Halten; Paulus Mittertrelner, 78 J. wedn van E T Buskop. LISSE Eén-richting-verkeer Gisteren is het één-richting-verkeer voor het dorp Ingegaan. Vanuit de zuide lijke richting kan het gemotoriseerde verkeef de Hereweg volgen tot voorbij de Zwanendreef. waar een bord is ge plaatst. Het niet-gemotorlseerde verkeer mag wel gebruik maken van de Hereweg. I De dinsdagmarkt Dé IJmuldense dinsdagmarkt werd nog door vijf trawlloggers, waarbij twee Kat- wljksche schepen, bezocht. Zij voerden bijna 2200 kisten vis aan, waarbij weinig tong en schol. Er waren echter 1075 kisten haring, 430 makreel. 105 schelvis, 205 wij ting, 185 gul en kabeljauw en 110 kool vis Alle schepen voerden tevens kantjes ha ring aan, die met auto's of schuiten Katwijk, Scheveningen en Vlaardlngen werden vervoerd om te worden afgesla gen. In totaal waren er 1486 kantjes waarbij 428 van de nieuwe VL 131, 23: van de Nestor KW 101, 210 van de KW 74. 380 van de IJM 72 Beatrice, en 235 va SCH 27. De verse visaanvoer van de VL 131 bestond uit 600 kijten vis, waarbij 20 gul en kabeljauw, 70 makreel, 250 haring. 60 diversen en 75 stuks stijve kabeljau wen. De Nestor bracht 410 kisten aan. waarbij 15 schelvis, 45 gul en kabeljauw, 20 makreel, 280 haring, 40 wijting, 10 di versen en 140 stuks stijve kabeljauwen De KW 74 zorgde voor 160 kisten, waarbij 45 gul en kabeljauw, 20 makreel, 60 ha ring, 30 wijting, 5 diversen, 150 stuk» stijve kabeljauwen en 90 kleine kisten haring. De IJmuldense Beatrice was er met 500 kisten vis, waarbij 40 schelvis. 80 gul en kabeljauw, 125 makreel, 210 haring, 40 wijting en 80 stuks stijve kabel jauwen. De Vrolljklogger SCH 27 voerde 220 kisten vis aan, waarbij 80 makreel, 45 schelvis, 15 koolvls en 45 wijting en 170 stuks stijve kabeljauwen. Niet duur gisteren Met deze weinig gevarieerde aanvoer en de nog heersende warmte was de prijs over de gehele linie niet hoog. Schol en tong vormden uiteraard een uitzondering, daar kleine schol I nog altijd f 35 en de kleine tong f3,10 tot f3,05 kreeg betaald. De kleine tong II maakte f 2,90f 2.55. Heilbot ging weg voor f 3f 2,30 en tarbot voor f 2.40f 2. De schar bracht op f 16— f 14. de bot f 18—f 15 en de verse haring vandaag f 17—f 12. Makreel ging van de hand voor f 20—f 12. kleine schelvis I voor f 27 en braadschelvis voor f 20f 13. De grote gul noteerde f 22f 18, de mid del f 16—f 12 en de kleine gul f 10—f 8. Kleine koolvis zwarte leverde f 15f 12 op, grote kabeljauw in rijen f71—f55 en kleine kabeljauw in rijen f35f26. De kisten grote kabeljauw noteerden f 64— f56 en de kleine f66—f57. De export kocht hiervan .uitsluitend de kabeljauw. trawlers en trawlloggers aan de markt verwacht. Hierbij was de KW 99 met 140 kisten haring, 150 kisten diversen en voor Katwijks afslag 400 kantjes haring. De IJM 129 Shamrock was gistermiddag sto mende met 280 kisten vis, waarbij 70 schelvis, 150 gul en kabeljauw. 50 haring, 10 makreel en voorts ook 90 kantje ring. Ook de trawler Curagao loste de woensdagmarkt. de rederij MedanBatavia te IJmuiden heeft n dag met motorpech te kampen gekregen om de Noord. Het schip, dat 100 kantjes haring en 200 kisten vis ln het ruim heeft, wordt nu naar de thuishaven gesleept door de rederljgenoot Job Gouda. Schip per H. Krab dacht vanmorgen te IJmui den binnen te zijn. De Job Gouda heeft deze reis nog niet gevist. Hoe het op zee gaat De visserij op 't Zand ls maandag schraal geweest De loggers vingen daar 40 tot 80 manden hoops. Van de trawlers, die bij de Fladden en meer om de Noord vissen, ls weinig bekend. Zware o: ders storen nog steeds de radio-ontvangst an deze schepen Ontslagen aangevraagd In de verse-vls-handel gaat het thans slecht. Naar verluidt heeft één van de groothandelaren in de IJmul dense vlshal al ontslag aangevraagd voor vier leden van het pakhulsper- soneel en een boekhouder. Dit met het oog op de reeds maanden voort durende ongunstige toestand In da vishandel. Naar de platvis De visserij op schol, tong en bot door de garnalenkotters, die wegens de schrale garnalenvisserij deze tak van visserij zijn begonnen, levert de laatste nachten sultaten op van 30 tot 40 kg tong en enige mandjes schol of tong. De IJM 77, die dinsdagmorgen te IJmuiden binnenliep, had 40 kg tong en twee kisten bot en schol en de IJM 202 voerde 30 kg en wat schol aan. Kolentrawlers stil Van de acht met kolen gestookte traw lers die IJmuiden nog kent. zijn er drie op zee: de Haarlem, Tzonne en Her- De andere vijf. Vikingbank, Norma Maria, Abraham, Klaas Wijker en Vios I, liggen nog steeds stil. Het heet, dat de reparatie aan de ketel van de trawler Abraham VL 77 over twee weken gereed is. Dan zal dit schip weer in de va$rt komen. Teruggekeerd Veel succes heeft de Excelsior III, die vroeger aan de visserijmaatschappij Ken- nemerland behoorde, nog niet gehad bij de nieuwe eigenaars. Deze KW 176, die lange tijd in de vissershaven te IJmuiden heeft liggen klaarmaken, ging maandag morgen naar zee, maar moest enkele uren later terugkeren. De motor was niet in BENTHUIZEN Auto ramde hek Vanmorgen reed een met gepelde erw ten beladen auto van de firma Van Eeden Petersman van de Zegwaardsoweg in de richting Leiden via de Slootweg. Er moet ter plaatse rechtdoor worden gereden, maar de auto ramde het ijzeren hekwefk van café A. van Staalduinen op de hoek van de Dorpsstraat en de Slootweg, dat totaal werd vernield. De auto werd zwaar beschadigd. Een klein deel van de lading ging verloren. Persoonlijke ongelukkan kwamen niet voor. Aanbesteding woningbouw De gemeente heeft aanbesteed de bouw van twee woningen aan de Graaf van Bloisstraat. Er werd door vier belaqg- tellenden ingechreven, te weten: D. de Graaf te Moerkapelle voor f 37.777,77, J. van Noort te Benthuizen voor f 38.888, firma gebr. Grfiper te Benthuizen voor f 39.423 en firma Rensen en Van de Wind te Oudewater voor f 46.947. De begroting vertoont een eindbedrag van f 33.000. De gunning is aangehouden. Boerenleenbank De boerenleenbank houdt volgende week geen avondzitting, in verband met de vakantie van de kassier. HILLEGOM Kinder-lampionoptocht op 31 augustus Het centrale comité feestviering zal op zaterdag 31 augustus een lampionoptocht houden voor jongens en medsjes van 8-18 jaar. Verwacht wordt dat een groot aan tal kinderen aan deze optocht zal deel nemen. Er zijn mooie prijzen en voot iedere deelnemer ls er een lampion be schikbaar. Het CCNF rich een oproep tot alle be sturen en leiders van speeltuinen en sportverenigingen, buurtgroepen en ver enigingen om dinsdag 16 juli om 8 uur avonds in hotel Sistermans te komen m de plannen te bespreken. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd zater- ag a.s. spreekuur te houden. (Advertentie) Hillegom Voor de bezorging van de Nieuwe Leidsche Courant vragen wij zo spoedig mogelijk een KATWIJK AAN DEN RIJN Met bromfiets gevallen Door het springen van de voorband van zijn bromfiets is de 26-jarige tuinder J. Koelewijn op de Wassenaarseweg ter hoogte van de Vinkeweg gevallen. Hij liep een zware hersenschudding op. KATWIJK AAN ZEE Hoog en lug water Donderdag 11 Juli: hoog water om 2.42 en 15.12 uur, laag water 10.51 en 23.18 uur OEGSTGEEST Radio-recital H. Welbooren Het radio-reoitel van onze plaatsgenoot Henrl Welbooren, vrijdagmorgen van 11.05 tot 11.35 over Hilversum I, is geheel sa mengesteld udt liederen van Franz Schu bert. De liederen zijn: Liebeebotschafé, Aufenthalt, Das Fischermödchen, Am Meer, Der Doppelgfinger, Die Forelle, Erlkönig en Der Musensohn. De pianobe geleiding in deze opnamen is van Jan Ne- derpelk Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde onze plaatsgenoot K. G. Brum- mel voor het Ingenieursexamen bouwkun dig-ingenieur. In Den Haag slaagde de heer H. Neutigem voor het examen weg en waterbouwkunde. VALKENBURG Auto in het water Bij het Veerpad had gisteravond iets plaats, dat verbazend veel belangstelling trok. Een auto van de heer H. Noort was blijkbaar niet goed op de remmen gezet geraakte in beweging. Op de lang- zaam-aflopende weg werd de gang snel- niemand kon voorkomen, dat de wagen ln het water tuimelde. Gelukkig zat er niemand in. Met een takelwagen werd de auto weer op het droge gezet. Kamer aanvaardde nieuwe pachtwet (Van onze parlementaire redacteur). Met 105 tegen 7 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de nieuwe pachtwet aangenomen. Tegen stemden C.P.N, en S.G.P. Namens de a r. fractie heeft de heer Biesheuvel verklaard voor deze wet te zullen stemmen, ondanks de bezwaren tegen de wijze waarop de land bouwkundige toetsing daarin is onderge bracht. De a.r.-fractie vindt echter een regeling van de pacht noodzakelijk. Ook moet het pachtbeslult door een wettelijke regeling worden vervangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7