Verkeerssituatie Rijnsb.weg wordt nader bekeken Leidse schooljeugd behaalde zwemdiploma's A en B Leidse jeugdtoer bijna startklaar De tropen hebben in warm Leiden een tijdelijke spiegel gevonden Prof. dr. Kloeke bereikt morgen de leeftijd der sterken Bevorderingen en toelatingen Rijnlands Lyceum NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 9 JULI 1957 Zomertijd in Leidse raad Openbaar onderwijs geniet t.o.v. gymnastieklokalen geen voorrang j De gemeenteraad van Leiden heeft gistermiddag het gedeelte van de 22 punten tellende agenda dat voor openbare behandeling in aanmerking j kwam, binnen een paar uur bekeken. Het voorstel tot herziening van het j wederopbouwplan LeidenStationsplein weïd tot een volgende vergade- ring aangehouden. j Het voorstel inzake uitbreiding van de I openbare school Damlaan met een gym- j nastieklokaal deed de heer Van Dijk I {k.v.p.opmerken, dat de openbare scho len ten opzichte van de uitrusting met een gymnastieklokaal in een bevoorrech- j te positie zouden verkeren. Hij vroeg van j de wethouder de toezegging, dat de bij zondere scholen in de toekomst op gelijke wijze in dit genot mogen delen. Wethouder Van Schaik (p.v.d.a.) consta teerde bij de heer Van Dijk een misver stand. De openbare u.l.o.-school Plesman- I laan heeft een vernieuwd gymnastiek lokaal, van het lokaal Franchimontlaan I wordt door de daar gevestigde R.K. en openbare scholen gebruik gemaakt, van het lokaal Van Vollenhovenkade door de daar gevestigde Herv. en Gercf. scholen, I terwijl verder de openbare b.l.o.-school Marnixstraat en de Geref. u.l.o.-school Anthonie Duycklaan een gyinnastieklo- kaal hebben. Dat de school Damlaan er nu een krijgt, noemde de heer Van Schaik een toevalligheid, die daarin ligt, dat deze school de eerste nieuwe school in het Morskwartier was en dat bij dit ge- j bouw aanvankelijk al een gymlokaal was I geprojecteerd. De wethouder zei met na druk, dat het openbaar onderwijs hierin geen voorrang geniet. Rijnsburger weg De heren mr. Drijber en Kortman had den in een vorige vergadering voorge steld, de kruisingen van de Rijnsburger- weg met diens zijwegen tot voorrangs kruising te verklaren. B. en V/. meenden j nu, niet te moeten overgaan tot vast stelling van deze maatregel, i De heer Drijber (v.'v.d.) bleef de situatie I onbevredigend vinden, omdat nu een on wettige toestand wordt gesanctioneerd. Hij verzocht het college, in ieder geval de Warmonderweg te bezien cn daarbij I de nodige spoed te betrachten. De heer Meester (p.v.d.a.) vroeg, of er een automatische lichtinstallatie bij de Warmonderweg kan worden geplaatst. De toestand is daar vooral door de bussen gevaarlijk. Een groot gevaar vormen op de Rijnsburgerweg de fietsers en brom fietsers, die, als ze een ander willen pas seren, doodgemoedereerd de rijweg op slingeren. Hij dacht, dat een verhoogd randje tussen het fietspad en de rijweg wel zou helpen. Ook vroeg de heer Meester aandacht voor de Wassenaarse- i weg, waar van overzichtelijkheid niet: kan worden gesproken. De burgemeester antwoordde, dat alle j aangeroerde mogelijkheden zullen wor- j den onderzocht. Voor enkele voelde hij nu al wat, zei hij. Reeds is de wenselijk- heid om de kruising Rijnsburgerweg I Warmonderweg tot voorrangskruising te verklaren in onderzoek genomen. Tot lid van de raad van beheer van de Sportstichting werd mr. L. W. Janssen gekozen. Mej. J. van der Reijden werd benoemd tot onderwijzeres aan de school Du Rieustraat en de heer W. Schuitema tot (tijdelijk leraar in het houtbewerken aan de gemeentelijke bedrijfstechnische Over de punten „afbraak van de per celen Watersteeg hoek Hogewoerd met bouw van een nieuwe Gansoordbrug" en „onteigening van gronden aan de Mors- weg en de Lopsenstraat" discussieerde de raad in geheime zitting. De Watersteeg Het voorstel voor de Watersteeg viel uit een in twee delen, 1 de afbraak van de percelen Hogewoerd nrs 24 en 26 en Water steeg 1 en 3 en ten tweede het doen ont werpen van een plan voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug, tussen de Watersteeg en de Hooigracht. Nadat de raad in geheime zitting was geweest, werd over een en ander uitvoerig gesproken. De heer Van Dijk (k.v.p.) vond het een heel moeilijk voorstel. Hij herinnerde het college aan de toezegging, dat de raad to zijner tijd mededelingen zouden bereiken omtrent de visie van het college ten aan zien van de nieuwe noord-zuid-verbinding. Zolang voor B. en W. de toekomstige ontwikkeling in dit deel van de stad niet vaststaat, achtte de heer Van Dijk het be paald onverantwoord, in de omgeving van de Watei-steeg op een zodanige wijze in te grijpen. Daarbij komt nog dat de pan den goed zijn, dat de brug door de beste dingsbeperking toch voorlopig niet kan worden gebouwd en dat de commissaris van politie in zijn rapport van de voorge stelde verandering weinig verbetering verwacht. De heer Meester (p.v.d.a.) wilde de ver binding Hogewoerd-Hooigracbt los zien van de nieuwe Noord-Zuid-verbinding. Hij voelde wel voor het slopen van de panden. Als de brug dan nog niet kan worden gebouwd, is het wellicht'mogelijk, de vrijgekomen ruimte als parkeerruimte te bestemmen, waar Leiden wel behoeft» aan heeft. Naar de mening van de heer Van Iter- son (prot.-chr.) was het nu een gunstig ogenblik om tot sloping van deze panden over te gaan. Er is nu een kans en die moeten we waarnemen. Deze spreker was van oordeel, dat hier ook een kans wordt geboden voor de nieuwe Noord-Zuid-ver binding. Hij kon zich tevens akkoord ver klaren met de bouw van de brug. Wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) wees erop, dat men in de commissie openbare werken unaniem van mening was, dat dit voorstel kon worden gedaan. Als de om standigheden niet gunstig waren, waren we niet met dit voorstel gekomen. Er leef den wensen bij de raadsleden en a wensen kunnen we nu voldoen. De wethouder erkende, dat de gen inderdaad in goede staat zijn het rapport van de commissaris va tie niet onverdeeld gunstig was. I dat het college met deze afbraak bouw van de brug beoogt, het verkeer van de Hogewoerd naar de Hooigracht de Watersteeg te leiden en niet)via het Gangetje. De "-heer Van Dijk diende een voorstel in, dat door zijn gehele fractie werd ge steund, om dit punt aan te houden tot de raad de gelegenheid heeft gekregen ken- voorstel werd verworpen. Vóór stemden alle leden van de fractie van de K.V.P. plus wethouder Menken en de heren mr. dr. Knol, Questroo, Huurman en Rave- stein van de prot.-chr. fractie. Het voorstel van B. en W. tot afbraak van de panden werd aangi tegen 9 stemmen. Tegen stemden de KVP-fractie, wethouder Menken dr. Knol. Het voorstel van B. en W. tot het doen ontwerpen van een plan voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug werd aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de KVP-fractie, wethouder Menken en de heren Knol, Questroo en Ravestein. Het voorstel tot aan de Morsweg t aangenomen. Bij het. schoolzwemmen slaagden in de Overdekte in Leiden: Willem de Zwijgerlaan: diploma A Janny Zandvliet, Erna van der Blom, di ploma B Wim de Rooy, Ineke Hansen, Ria Ravensbergen, Marian Nieuwenburg. Drie-Octoberstraat: A Willy Hageman, Rob van der Laan, Wim Duiverman, B Ria Vermeer, Dirk Smit. Noordeinde 1: A Emy Vermolen, An neke Klerks,, J. Kaptein, Rik Prevo, Arjan Mulder, Tjaar Lauwer, B Liesbeth Groen, Liesbeth Muller, Marja Herfst. Marja Hulsbergen Henning, Harjo van Amerongen. Pasteurstraat: A Ida Louise Mugge, ina van Haasteren, Henderik van der Tuijn, B Jan van der Weijden, Bram van der Zeeuw, Hanneke de Bruin. Burggravenlaan: A Erna Zeeman, fe Margriet van der Steen. Gerritjan de Wijs, Beer Eradus. Noordeinde 40: A Eddy van Corten- berghe, B Carla Middelham, Kees Nater. Adr. Pauwstraat: A Alie Maandag, Tineke Harmsen, Riek Hogewoning, An neke den Heyer, Janny de Mooy, Kees Vreeken, Peter de Raaf, B Simon den Heyer, Bram Hogewoning, Martha Per dok, Kaatje van den Berg. Driftstraat: A Tineke van der Heden Kernstraat: A Rita Dreeuws, Philip van Wijngaarden, B Atie van Es, An neke Deyn, Jannetje Kambier, Dirk van der Zeeuw, Eduard Kukenheim, Wim v. d. Akker, Wim Fallaux. Asserstraat (Zuiderparkschool): A Henk Diemer, B Marijke Zimmerman. Driftstraat 77: A Daan Verhoeven, Ton Verhoeven, Kees Vermolen, Aatje Ar- bouw, Gijs den Haan, Tineke Tisseur. B Jacq. de Tombe, Lidy Piket, Gonny Pen seel, Gerdc Teske, Gé Rol, Freddy Beren- Marnixstraat: A Karei Thiel. Lusthof laan: B Hans Oudeman, Ton van Borstelen. Os en Paardenlaan: B Gijs van Dam. Potgieterlaan: A Paul Schrama, Gerard Willems, Wim Heymans, B Bernard Vlas veld, Wim Goddijn. V.G.L.O. Boommarkt: A Wim Bruines, Herman Heller, Herman Uittenhout, Jac. de Rijk, Chris van der Klauw, B Ton Bik, Hans de Rooy, Thomas de Rooy, Jan Pijnacker, Paul van Rijn. Franchimontlaan: A Paul van Engelen, Leo van Harteveld, B Albert Goosen, Gerard Zwartjes, Benny van Bergen Henegouwen, Ton de Wit. Guus Overde- vest, Gerard Schippers, Bart Singeling. Donny Kieft, Theo van der Krogt, Ton Boegstraten, Sjaak van der Steen. Rapenburg 48: A Kees Duindam, Henk Rozier, B Gerard van der Heyden, Tonny van der Stel, Hans de Bruyn. Zuidsingel: B Tonny Baart. Leliestraat: A Hans Stol. 'B Hans Smiet, Raymond Graafland, Kasper Schrijer. V.G.L.O. Boommarkt: A Loek van Kint, Cor Zevenhoven, Ger van der Meer, Wim Pompman, B Frans de Laaf, Gerard Koppers, Nol van der Werf, George Jan sen, Henk Marceks, Koos Jansen, Kees Vlasveld. Montessorischool: A Hans Blansjaar. Maresingel: A Riekje Privé, André Boomsma, B Frits Robbers, Piet Pracht, Kees Vermond, Flip Boudijn, Bram Lau rier, Benny Houhoff, Aatje Bon, Mieke de Tombe, Mieke Zeegers, Sara Trouwee, Leny Bavelaar. Caeciliastraat: B Ton Walekamp, Harry Stol, Johnny de Rijk. Rapenburg 48: A Gerard Thijssen, Kees Donderdagavond om half 8 zullen de rennertjes van de Leidse jeugdtoer in het gebouw voor chr.-sociale belangen aan de Oude Singel hun laatste instruc ties ontvangen. Daar worden de rugnum mers uitgereikt cn wordt het volledige programma bekendgemaakt. Vóór die tijd moeten do „contracten" ingeleverd ztjn en het inlcggcld betaald. Leidenaars en ook firma's buiten Lei den hebben al voor de helft van he'. aantal deelnemers prijzen beschikbaar gesteld. Verwacht wordt, dat het aantal prijzen nog wel zo zal toenemen, dat ieder gelukkig kan worden gemaakt. Daar beeft Leiden nog elk jaar voor gezorgd. Buiten alle klassementen om is er een reer „geheime" ranglijst ingesteld. Hier voor worden door een ..geheime" jury punten toegekend, waarvoor elke renner in aanmerking kan komen. Voor de win naar van dit klassement is er een „ge heime" prijs, die beschikbaar is gesteld door een grote rijwielfabriek. Er wordt door verschillende ploegen ernstig getraind. Anderen geloven het wel. Maar de twee gemengde ploegen hebben elkaar nog niet leren kennen. De ploegleiders verwachten de deelnemers woensdagavond 7 uur bij molen De Valk voor kennismaking. De deelnemers worden er nogmaals op gewezen, dat zij niet mogen „blokjes draaien" bij wijze van training. Wie hierop wordt betrapt, gaat. zoals iedei jaar, onherroepelijk van de deelnemers lijst. Men zorge er ook voor, dat de ploe gen een eigen kleur van shirt of broei of een ander kenteken hebben. Dit ver hoogt de ploeggeest en het staat ooi beter. Jansen, B Frans Pieterse, Plans Timmer man, Wim Schelvis. Noordeinde 40: A Co Hoekert, Adrie Robbex-s, Piet van Wijk, Adrie van He- mert, Johan van der Vlist, Leo van der Luit, Henk de Vreede, B Henk Boeren- fanger, Bert Heemskerk. Jack Bernard, Hans de Mooy, Frans v. d. Wilk. Haarlemmerstraat 240: A Johnny Franke. Damlaan: B Guus Metselaar, Jan en Lou Honsbeek. Aalmarkt: A Ewald Hekking, B Dick van der Zwart, Beer Ouwerkerk, Tom Westen. I.L.O. Breestraat: A Henny Levahrt, Joop Zoetemelk, B Kees Mathijsen. Krienus van der Vlugt, Peter v. d. Kraan. V.G.L.O. Oude Vest: A Daan Stokkel, Koos Heymans, Piet van het Oosten, Roel Abbink, Loek Massaal-, Arie Munnik, Theo van der Heyden, Henk Collée. Gebroken voorvork op Sclielpenkade Om kwart over zeven gisteravond reed de 45-jarige heer T. J. H. van de Haagweg op zijn bromfiets op de Schelpenkade, toen de voorvork van de fiets brak. De sloeg tegen de grond en werd opge- »n met een gebroken jukbeen, een hersenschudding en verwondingen aan het gezicht. De E.H.D. gracht de heer H., die brandstoffenhandelaar is, naar het academisch ziekenhuis. AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Turk, 7.30 uur: Vereniging voor bevor dering van het vreemdelingenverkeer voor Leiden en Omstreken, algemern ledenvergadering, gevolgd door al scheidsreceptie van de heer J. Vissei-. Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie- samenkomst. Woensdag Hooglandse kerk, 7.30 tot 8 uur: avond- Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatii samenkomst. Pieterskerk, 8.15 uur: concert in kader van Holland Festival, Flor Peeters orgel en Szymon Goldberg viool. Het Gulden Vlies, 3 uur: aandeelhou dersvergadering Van Wijk en Co. Rapenburg 39, 3.30 tot 5 uur: afscheids receptie bij Amsterdamsche Bank N.V. van J. Martijn. Donderdag Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie samenkomst. Schouwburg, 8 uur: Spaans ballet Ximenez-Vargas. R.K. technische school Don Bosco, Boerhaavelaan 44, 7.30 uur: diploma-u: Levendaal 1, 8 uur: Stichting Commi sie voor huishoudelijke en gezinsvoo lichting, sluitingsavond, met film. Collegezaal botanisch laboratorium, 7.30 uur: opening van aquarium- en ti riumtentoonstelling „Aqua Hortus" door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Vrjjdag Aula gymnasium Fruinlaan, 7.30 uur: genootschap „Kennis is Macht", uitreiking van diploma's. Aula rijksuniversiteit, 9.30 uur: opening World Federation of Aquarists. Collegezaal zoölogisch laboratorium, 10 uur: World Federation of Aquarists, le zing van dr. J. Jatan over „Das Verhalten tropischer Fische in Zusammenhang mit Futter". Collegezaal zoölogisch laboratorium, 2 uur: Woi-ld Federation of Aquarists, Die ter Vogt te Berlijn over „Das Verhalten von Apistogramma reitzigi". Collegezaal zoölogisch laboratorium, 8.15 uur: World Federation of Aquarists, A. v. d. Nieuwenhuizen Heemstede over „Das Verhalten von Aquarien-Fischen" (met kleurenprojectie). Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelistatie- bijeenkomst. Zaterdag Collegezaal zoölogisch lab., 10 uur: Wonld Federation of Aquarists, dr. G. van Seven ster Leiden over „Wahrnehmungen am Verhalten tropischer Fische im zoölo- gisohen Laboratorium vori Leiden", ge volgd om 11 uur door demonstraties, 2.15 uur lezing van C. W. G. Creed (Enge land) en 3.30 uur lezing van G. Feigs. Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie- bijeenkomst. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot iktober' tentoonstelling ..Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Opslagplaats uitgebrand in Culemborg Culemborg werd gistermiddag opge schrikt door een felle brand in de lak- verfopslagplaats van de verffabriek Batouwe. Door onbekende oorzaak brand de de opslagplaats weldra als een fakkel Enorme rookwolken verspreidden boven de stad doordat vaten lak explodeerden. Omliggende huizen wer- ontruimd, maar konden door nat houden worden gespaard. De schade aan de opslagplaats beloopt de 15.000, welk bedrag niet door verzekering wordt ge dekt. Aqua-Hortus bijna ,,af' Burgemeester zal donderdagavond de golvende saivali ontsluiten de „Orangerie" van de Leidse Hortus Botanicus is bekleed, wachten nog lokkende tropische gewassen op bewoners, maar de vissen zijn onderweg en de gaten worden vakkujidig opgevuld: over twee dagen zal de grote Leidse aquarium-tentoonstelling haar poorten openen. Op regelmatige tijden plegen de twee Leidse natuurverenigingen iets van de do,or hen vergaarde schoonheid naar buiten te'brengen. Over morgen zal burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot voor de vijfde maal officieel de tentoonstelling openen en dan zullen de trouwe bezoekers wederom verrast worden door de vindingrijkheid van de organisatoren. De „Orangerie" is in twee grote delen gescheiden. Bij de ingang kijkt men door twee grote rotsinhammen, waarachter zich een geheimzinnige variatie bevindt, die een zwakke afspiegeling vormt het rijke leven tussen de zeebodem het wateroppervlak. Het karakter van de tentoonstelling is tVopisch en dit wordt men onmiddellijk gewaar, wanneer men de ruime sen de twee rotspartijen betreedt. Hier is een natuurgetrouw Indonesisch land schap in beeld gebracht. Vóór een achter grond van rokende vulkanen, stroomt heuse kali, die echte sawah's met levende rijstplantje bespoelt. Verrassingen De rechter rotsingang voert naar een afdeling, waar vooral de cichliden rijk vertegenwoordigd zijn. Deze vissoort, die zijn broed werpt op rotsen en gedurende de gehele ontkiemingsperiode dit broed nauwlettend bewaakt, krijgt in machtige aquai'ia alle kans zn eigen leven te leven. Als anekdotische bijzonderheid zijn er twee chinees-porseleinen kommen opgesteld, die de oorspronkelijke goudvissen-kweek in China laten zien. De kommen, die ondoorschijnend zijn Hervormde jeugdkerk Zondagmorgen om 10 uur wordt door de Hervormde jeugdkerk in de aula van het gymnasium aan de Fruinlaan een jeugddienst gehouden, waarin de kinde ren van de afdeling oudsten van de zon dagsschool Daniël Chantepie de la Saus- saye, ongeveer dertig jongens en meis jes, de geloofsbelijdenis volgens het dienstboek van de Ned. Hervormde kerk enkele liederen uit de bundel „Jeugd- zangen" van de Westhill-zondagssctholen, zullen zingen. De heer A. Lagerwerf te Leiderdorp zal in deze dienst spreken. Academische examens LEIDEN, 8 juli. Geslaagd voor hol Geslaagd De heer H. Akse, werkzaam op het Leidse Stadhuis, slaagde in Den Haag de akte gemeentefinanciën. Internationaal befaamd taalgeleerde In 1958 verschijnt standaardwerk over het Nederlandse spreekwoord taalkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zeventig jaar te wor den. Reeds op 1 oktober 1956 ging hij met emeritaat om zich geheel aan zijn onderzoekingsarbeid te kunnen wijden. iriendelijk ons een onderhoud toe te ian zijn loopbaan, zijn werk en zijn Enkele dagen geleden was hij staan, waarin hij ons iets vertelde plannen voor de nabije toekomst. „Enerzijds," zo vertelde prof. Kloeke ons, „heeft het altijd een minder prettige kant. wanneer je je werk, waar je van houdt, moet neerleggen, maar aan de andere kant krijg ik nu veel meer tijd om me te wijden aan de Srbeid, die steeds mijn bijzondere liefde heeft gehad: na melijk de bestudering der verschillende dialecten. Ik ben thans bezig met een boek over spreekwoorden, dat volgende jaar zal verschijnen. Het is een commen taar op een in 1550 verschenen werk bij een zekere P. Warnersen te Kampen." De bezoeker krijgt dan een overdruk in handen van het gedeelte van het ma nuscript dat al pex-sklaar is. De uitvoe rige titel van het gecommentarieerde oude boek luidt: „Gemeene Duytsche Spreeckwoorden: Adagia of Proverbia ghenoemt. Seer gheneuchlick om te lesen ende oock profijtelick om te weten, allen den ghenen die der wijslick willen leeren spreken ende schrijven." Prof. Kloeke is iemand, die met een zekere hartstocht de taal navorst. Zo heeft hij een diepgaand onderzoek inge steld naar het ontstaan van het woord „spreekwoord", dat hij voor het eerst ontdekte in de Lutherse bijbel van 1522 („spriehwort") en twee jaar later reeds in de Nederlandse vertaling werd over genomen („spreecwoort"). Binnenkort vei'schijnt over dit onderzoek een ver handeling in het Tijdschrift voor Neder landse Taal- en Letterkunde. \De bezoeker merkt alras, dat prof. Kloeke geen droog taalgeleerde is ge worden, want als hij een verhandeling onder ogen krijgt: Een oud Sjibboleth: De gewestelijke uitspraak van „heeft", ziet hij dat deze aanvangt, bij wijze van motto, met een gedichtje van de bekende Kees Stip: Er was te Rotterdam een kreeft, die steeds „ik hebt" zei voor: ik heeft". „En dit," zo zegt een Amsterdammer, „is daax-om zo bijzonder jammer omdat het toont welk wanbegrip men daar van wei'kwoordsvormen hib". Trouwens, voor zijn onderzoekingen, speciaal op het gebied der dialecten,* heeft prof. Kloeke vele reizen ge maakt, vooral in oostelijk Nederland, rond voor zijn bedoelingen uit c maakte hij zich min of meer beken andere keren gebruikte hij een ii cognito cn liet hjj zijn studlcmati riaal praten, zonder dat men wist d; hun woorden scherp werden beluis terd, naderhand opgetekend en ver werkt in wetenschappelijke bijdragen. Loopbaan Gesinus Gerhardus Kloeke werd in, Schagen geboren en werd in 1906 student in de letteren aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. Hij rondde zijnj studie af aan de universiteiten van Gro ningen en Leipzig en promoveerde aan laatstgenoemde universiteit in 1914 op een proefschrift over „Der Vokalismus der Mundart von Finkenwarter bei Ham burg". In 1922 promoveerde hij in Am sterdam op ditzelfde proefschrift met uit voerige stellingen. Van 19111914 was hij lector in Ham burg, en vervolgens leraar Nedei'lands in Winschoten, Alkmaar en Leiden, privaat docent in Amsterdam en lector in Bonn. Van 1925—1934 was hij ten slotte lector en privaat-docent in Hamburg, om daar na de hoogleraarsstoel in de Nederlandse Taalkunde aan de Leidse Universiteit te bezetten. Hij aanvaardde dit ambt met een inaugurele oratie over „Deftige en gemeenzame ^taal". De verdiensten van de Leidse ge leerde werden allerwege erkend. In 1936 werd hij lid van de Rijks commissie van Bijstand voor het woordenboek der Nederlandse Taal, welke functie hij dit jaar zal be ëindigen. In 1937 volgde zijn be noeming tot lid van de Koninklijke Vlaamse Academie van Wetenschap pen, in 1946 van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van We tenschappen en in 1951 van de Ko ninklijke Deense Akademie van Wetenschappen. Behalve zijn proefschrift, publiceerde prof. Kloeke de volgende "-erken: „Hand leiding bij het Noord- en Zuid-Neder- landsch Dialectonderzoek (samen met Grootaers, 1926), „De Hollandsche Expan sie In de 16de en 17de eeuw en haar weer spiegeling in de hedendaagsche Neder- landsohe Dialecten" (1927), „Taalatlas van Noord- en Zuid-Nederland (1939). „Her komt en Groei van het Afrikaans" (1950), „Gezag en Norm bij het gebruik van ver zorgd Nederlands" (1951), „Verzamelde Opstellen" (1952) en „Het taallandschap van onze noordoostelijke provinciën" (1955). Prof. Kloeke verzoekt ons voorts mede te delen, dat hq morgen ultstedig zal zijn. en waar men het leven van de vissen tussen bruggetjes cn andere snuiste rijtjes slechts vanaf de bovenkant kan bezien, werden door het Museum van Volkenkunde aan de Steenstraat ter beschikking gesteld. Enkele monumentale aquaria, waarin vooral aandacht is besteed aan de onder water-flora, completeert deze afdeling. Verblindend De linkerkant verrast op geheel an dere wijze. Helder-wit lachen daar de bezoeker stralende koraal-partijen toe. Tussen deze puntige opbrengsten van de zeebodem voeren vissen. en andere waterbewoners hun leven, met de uiterste westpunt van West-Java ale decoratieve achtergrond. De tentoonstelling dient echter niet slechts liefhebbers te verblinden door haar schitterende collectie, zij geeft ook praktische ï-aadgevingen; zo zijn er spe ciale bakjes opgehangen voor liefhebbers met ruimte-bezwaren. Deze kunnen op de expositie zien, wat men met enkele liters water kan bereiken. Het gi-ote aquarium aan de ingang van de Hortus wacht nog op zijn koudwater- bewoners; de heer W. Zwart reeds zevenentwintig jaar voorzitter van De Natuurvriend loopt nog bedrijvig rond in zijn stofjas om met zijn medewerkers naar de beste effecten te speuren. In 1953. de laatste maal, dat er een ten toonstelling. gewijd aan het aquarium, werd gehouden, kwamen ruim 14.000 be langstellender^. Verwacht wordt, dat dit getal in dc dagen tussen elf en achttien juli zal worden overtroffen. Een rotspartij in de „Orangerie" van de Hortus geeft van donder dagavond af doorzicht en door tocht naar een flikkerend-witte collectie koraal, waar exotische vissen en visjes zich volkomen op hun gemak voelen. Foto N. van der Horst Aan het Rijnlands lyceum te Oegstgeest werden bevorderd naar de tweede klasse H.B.S.: Annemarie van Alphen, Ruud Beunderman, Huib Bol. Loukie Crama, Ineke van Dobben de Bruyn, Jan Heids- Hans den Haan, Ada Houweling, Gerben de Jong. Marta Kohlmeijer, Hilde der Laan, Gerrit Leenheer, Gerard Loenen, Henk Maan, Lies Martono, Rudi Mast, Ton Mul, Herman Nortier, Tanny de Roode, Rob Rotteveel, Jacques immermans, Dientje Vreeken, Greet van Wout, afgewezen 5, herxamen 1. Naar de tweede klasse van de H.B.S. werden eveneens bevordei'd: Jeanet Bodt, Erik Bouwmeester, Hans Brouwer, van Driel, Herman Gorter, Maarten Goslings, Herman Hildering, Henk Hoo- genberk, Liesbeth de Jong, Nellie Kett- Rogier Kuiper, Jop Oerlemans, Ger- de Ruyter, Marian van Rijssel, Nelke Rijssel, Birgitta Schacdtler, Marijke Spaargaren, Henriette Teding van Berk hout, Jitske van Toorenburg, Fokkelien Weening, Karin Weening, Enno Wiersma; afgewezen 2, herexamen 3. ar de derde klasse H.B.S. werden bevorderd: Henny Bomers, Frank Dank- meyer, Govert Deketh, Bernard Diepe- Gerrie de Graaff, Peter Groenen- Andy Hoogewerff, Klaartje de Jong,' Ed Jungslager, Wim Koekebakker, Luuc van Loenen, Jan van Marle, Anne- lies Neuteboom, Boudewljn Neuteboom, Felix Olthuis, Kees van der Pompe, Ad Pot, Janhenk Raven, Maarten Samsom, Maarten Slingenberg, Ottojan Tromp. Paul Warns, Cobie Zwitser; afgewezi T oelut ingsexamens Voor het toelatingsexamen van hel Rijnlands lyceum slaagden: Marietje Adriani. Lex Baldal. Jacques Bellaart, Yolande Bol, Raymond Bouwmeester, Roel Brands, Mien Brands, Joan Dekker, William Dekker, Marleen Deurvorst, ter Diepeveen, Dick van Egmond, Hcleen Flim, Nelleke Fontein, Annette de Groot, Dlneke van den Handel, Wil- van Heemskerk Düker, Hugo Hoek, t Hoogenberk, Jop dc Jong, Occle Jonker, Jan de Kater. Anne Willem Kist. Peter Kleiberg, Albert Korenhof, Caro- Iien Kroos, Hans Kruyt, Els Kuiper, Ebie Kwint, Robert Macovich, Gerard van Marle, Frits van Ooststroom. Thea Poor- ïr. Jan Willem Rikkers, Gert Scher- aal; Judith Schieffelcrs, Gé Schip per. Jan Schipper, Liesbeth Sloos. Jan kees van Steenbergen. Jaap St 'ver. Re- Suawihardja. Jaap Temminck, Rini Timmermans, Hannlc Trampcr, Joop Uf- kes. Peter Veldhuijzen, Ineke Verbeek, Michiel Verschuijl, Ineke van der Vlies, Peter Vöge, Kees Volker, Joan Voormo len, Conny de Vries, Rolf Westen, Rob Westenbroek, Arthur Wijnans, Rita Zee, Frqjik Mulder, Jan Rosenberg. Marja Schotanus. Anne Kari Gorter, Joost Huijsman, Patrick van den Brink; afge wezen werden 17 kandidaten. VOOR UW DRUKWERK t>emmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marinus Leonhard zn van H. W. Brooshooft en E. Gibbels; Johannes Jacobus zn van W. Springer cn G. E. van Hees; Jacob zn van J. Koome en T. M. van Heijningen; Hendrika dr van P. Ver steeg en M. van der Velden; Bertha dr van W. Minke en L. Nagtegaal; Ronald Cor nells zn van H. J, Nulkes en M. J. van der Klugt; Erik zn van C. Weeda en M. Noort; Ronald Eduard zn van G. J. Haara- ke en S. van der Boon; Robertus Berma- nus Jacobus zn van H. B. H. Klein en C. Collé; Rein zn van R. Varkevisser en B. Varkevisser; Peter Abraham zn van A. Profijt en C. Lagas; Willem Jacob Frede- rik zn van F. W. Snoek cn T. M. Bol; Albert Wim A. van Bameveld en C. H. A. M. Schuwirth; Johanna Mazina dr van I. van Apeldoorn en J. J. Bijloo; Jan zn van K. Schonewille en G. A. Pellekooren; Hendrik Arie zn van H. A. Nijgh en A. van den Oever; Charlotte Ramona dr van F. Damwijk en B. A. Sasse. OVERLEDEN: J. E. Tollenaar, 72 jr, vrouw; J. van Booma, 89 jr, echtgenote van P. F, Massaar; M. W. Bonte. 86 jr, wed. van G. A. de Kloe; D. Damhoff, 81 Jr, wed- van A. Lutjeboer; J. de Bree, 67 Jr, man; J. Groot, 83 jr, man; J. M. Moonen, 85 jr. wed. van F. van der Steen; R. Sjar- dijn, 1 jr, zoon. GEHUWD: A. B. Peters en C. J. H. M. Janssen; P J. Bouwman cn J. P. Willemse; W. Schrijver en E. Dudden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3