CHRISTELIJK thergolven De evangelische biecht Y.M.C.A. richt zich sterk op achtergebleven landen Puzzel mee Atoomtijdperk Geen onderhandelingen tussen R.K, Kerk en Hongaarse Staat :o; INNSBRUCK 2 Een tegenstem QF. VRAGEN rondom de mo gelijkheid en de gewenst heid van een protestantse biecht zonder alle sacramentele over woekeringen krijgen brede aandacht. Nog onlangs is in ons blad op het verlangen naar een evangelische biecht gewezen in verband met de geheimhouding, die door de hervormde synode is omschreven als plicht der ambtsdragers. De discussie lijkt het verst gevorderd in de Evan gelische Kerk in Duitsland, waar op de Frankfortse kerkdag van vorig jaar niet alleen het onderwerp besproken is, maar ook gelegenheid tot pastoraal gesprek en biecht werd gegeven. De Leeuwarder Courant geeft een tegenstem weer uit het cal vinistische deel van de Duitse Kerk. De voorstanders voor de we derinvoering van de biecht schij nen vooral tot hun houding te zijn gekomen door het feit. dat de moderne mens met zijn zor gen in plaats van naar een predikant naar zijn huisarts of naar een psychiater gaat. In de ..Reformierte Kirchenzeitung" neemt dr. Gotthold Mey stelling tegen degenen, die de biecht weer willen invoeren en daarbij al te veel de nadruk leggen op psychologische faktoren en de geloofsfaktoren verwaarlozen. aan God leeft als zijn voorouder, en daaiom in levensmoeilijkheden geen verbindingen met zijn geloof ziet, maar slechts dingen, die uiter lijk zijn te verklaren. Een andere ooi-zaak voor het feit. dat de mens van tegenwoordig vaak eerder naar de dokter en de psychiater loopt dan naar zijn predikant, ligt vol gens hem in de omstandigheid, dat de levensvormen van de moderne mens veranderd zijn. Terwijl voor één of twee generaties de mens gewend was om zijn gevoelens de vrije loop te laten, is hij tegen woordig geneigd en streeft hij er ook naar om zijn gevoelens te onderdrukken om niet belachelijk te worden, of voor hysterisch te worden uitgemaakt, aldus dr. Gott hold Mey De scnrijver zegt. dat men goed moet weten, dat de biecht iets is, dat ontleend is aan de R.K. Kerk. Het woord „biecht" alleen al schijnt in een hervormde kerk onmogelijk te zijn. De invoering van de biecht met een bepaalde vorm leidt onherroe pelijk ook tot een biechtdwang, aldus dr Gotthold Mey. ,,Of het zinvol is, iemand tot een biecht te dwingen als hij haar afwijst, wan neer hij niets heeft te biechten M EN r t zich afvragen, of de 1 biecht in het Nieuwe Testa ment een grondslag heeft. Dat alleen zou een reden zijn, haar in te voeren. Alle andere overwegin- daarvoor wijken. Voor stelt dan de vraag, grondslag voor de biecht wyzen." De schrijv of een predikant eigenlijk biechl kan afnemen. Velen hebben er geen tijd voor. De meeste predi kanten bezitten er, volgens hem, ook niet de nodige psychologische en psycniatrische kennis voor. /^ELOOFT men ernstig, door de invoering van de biectft de menser. te helpen?" zo vraagt de schrijver. „Slechts in de diepe godsdienstige binding aan God wint de mens, ook de moderne mens, kracht om te leven en om „de slagen van het lot" te dragen. Daarom hebben we niet de biecht nodig, die vaak slechts aan de oppervlakte blijft, maar de mens moet tot het evangelie worden teruggebracht door de prediking van de zuivere leer, door de uit legging van de schrift." „Men moet de gemeenteleden de tweede- en derderangs problemen besparen en ze laten deelhebben aan de kernvragen van het Chris tendom. Men moet zich niet oriën teren op het mogelijke en wense lijke, maar alleen op het Woord Gods. dat het richtsnoer voor alle vraagstukken der kerk moet zijn In plaats van de biecht hebben wjj goede zielszorg." Wereldraad van chr. jongemannenverenigingen Conferentie in Kassei De wereldorganisatie van chris telijke jongemannenverenigingen gaat nog meer werk verrichten: de Wereldraad het YMCA- parlement (200 afgevaardigden uit 38 landen) heeft een breed program opgesteld in zijn dezer dagen te Kassei in Duitsland ge houden congres en van dat plan maakt de christelijke dienst in onderontwikkelde gebieden een belangrijk deel uit. In de komen de jaren zal het zwaartepunt liggen in Zuid-Azië en Afrika en in de landen Iran, Indonesië en Brazilië. Daar zal het YMCA-werk uitgebreid of opnieuw opgezet worden, zodat in die landen waar de wereld nog veel sterker een „veranderende wereld" is als die waarover wij klagen de christenjeugd haar verantwoorde lijkheid in die wereld kan dragen. Het grote plan het startsein is gegeven omvat o.m. oprichting van CJMV-centra, huizen Van der Hoogtprijs voor dr. J. Presser De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft op haar vergade ring te Leiden de jaarlijkse Lucy B.C.W. van der Hoogtprijs toegekend pan dr. J. Presser te Amsterdam. Dr. Presser'heeft de prijs gekregen voor zijn novelle „De nacht der Girondij nen". De Maatschappij heeft voorts de Dr. W. Franckenpnjs toegekend aan de Vlaamse essayist en criticus C. Bittre- mieux voor diens boek over de dich- ier van Van Nylen. Tot erelid is benoemd dr. M. Schön- feld te Hilversum. Prof. dr. J. L. Koole litt. kand. Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen heeft prof. dr. J. L. Koole, hoog leraar aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen cum laude kandidaatsexamen afgelegd in de semietische letteren. Prof. Koole doceert te Kampen de vakken van het Oude Testament. Boph OPGAVE PUZZEL No, 63 Horizontaal: 1 vogel, 8 tijdperk, 9 vogel, 10 zangnoot, 12 verlichting, 13 kledingstuk, 15 gevangenis, 17 vrucht, 19 insekt, 20 vissoort, 22 maat, 24 gezinslid, 25 keurig, 27 pret, 28 vogel. Verticaal: 1 deel van de bloem, 2 vogel, 3 rondhout, 4 pers. voornaam woord, 5 visgerei, 6 vruchtje, 7 val deur, 11 raamscherm, 13 vrouwelijke aemon, 14 muts, 16 reeds, 17 gezins lid, 18 meevallertje. 19 verpakking, 21 bouwmateriaal, 23 watering, 24 handje, 26 ten name 27 bergplaats. OPLOSSING PUZZEL No. 62 Horizontaal: 1 roest. 6 poulet, 7 Po, 8 vat, 9 Ur. 11 ester, 12 log, 14 leg, 16 zeelt, 17 la, 18 wijs, 20 in, 21 sprits, 23 basis. Verticaal: 1 rum, 2 O.L., 3 eens klaps, 4 St., 5 zot, 6 peul, 7 parel. 8 vel, 10 rozijn. 13 ges. 15 gans, 18 wit. 19 vis, 21 S.A., 22 R.I. Synagoge blootgelegd in Israël (Van medewerker) ze ui aaugewoixen worden en een begin mee gemaakt; Japanse jeugd leiders gingen naar Ceyio.i, óninezen uit, LiongXong naar omgapofe, oraziiie en Portugal, iven bewijs te meer, aai nel zenaiiigswexiK niet net privilege van de oude CJMV's uit het „bianiKe westen is. öoven het podium in de balzaal waar de Wereldraad bijeenkwam hing een open oijDei met de woor den: „opaai zij auen een zijn". Maar ondank de oroedieriijicneia, waar.- mee ae 4UU argevaaraigaen uit het westen en uit nuscraJut, japan, In dia, Aorea, de Pnilippynen, Ceylon, Nieuw-Zeeiana, Egypte, Luoanon, Pakistan, Aliifca en Madagaskar die tezamen vier miljoen jonge mannen vertegenwoordigen bij eenwaren, ontbrak aan de eenheid veel voor hun besef. Want opnieuw waren ook de Chinezen er niet, die hun komst wel aangekondigd had den, en de Polen, ondanks de nieuwe koers van Gomoelka. En in vele lan den van het Russische blok mag de CJMV niet eens bestaan. Ben >e pin "siverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Doornspijk (toez.i: B. Haverkamp te Nieuw Lekker land. Bedankt voor de benoeming tot voorganger der Evangelische Unie te 's-Gravenzande: J. H. H. Jansen te Poortugaal. Aangenomen de oenoemiing tot vikaris te Gorssel: mej. vik. A. A. van Leeuwen te Amersfoort. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwdorp: K. Vegter te Noordscharwoude. Bedankt voor Hellen: A. A. Leen- houts te Castricum. Deze nadere be ng is een gevolg van het feit, dat de kerkeraad zijn' aanvankelijke toezegging, dat ds. Leenhouts zijn les sen te Amsterdam zou kunnen voort zetten, moest intrekke... CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Broek or.der Akker- ivoude en te Midwolda <Öld.); Th. Rutters te Stadskanaal-vVildervank; te Zaamislag: P. Zwier te Elburg. Tweetal te Ede: G. J. Buys te Pa- pendrecht en B. Bó'leveldte Noorde- Na het eindexamen uitverkocht De uitgave „Na het eindexamen.stu deren?" van het ministerie van o., k. en w. is voorzover geen exemplaren bij de boekhandel voorradig zijn. uit verkocht. In november verschijnt een zevende druk. Breken met tradities Hoe moeilijk is het vaak te breken met tradities en met van de vaderen overgeleverde ge woonten. De Heilige Geest zelf .QNZE eeuw is er een van de atomen moest in Petrus' leven drastisch w Tot nll toe hebbcn we d u(l. mgrypen om hem aan het ver-15lullend 5edadl, aan „e verschrikke_ stand te brengen, dat al dieyude 1(jke A_ of H.bomnleil en Mn ander kernenergetisch oorlogsmateriaal. Mis- Joodse wetten over wat wel en niet gegeten mag worden nu geen zin meer hebben. Het is een spannend EEN WOORD VOOR VAN DAAG haal, dat ons in Handelingen tien wordt beschre ven, over een gezinsverruk king, een groot laken met aller lei soorten die ren, en over Cornelius, een Romeins officier. „Slacht en eet!" krijgt Petrus te horen. Hij denkt niet aan! Zijn hele leven heeft hij zich daaraan niet bezondigd. Maar dan krijgt Petrus te horen: „Wat God rein verklaard heeft, moogt u niet voor onheilig hou den". En nu mogen wij niet zonder meer vergelijkingen maken met tradities, waaraan wij in onze tijd nog zo hechten. Maar laten wij wèl bedenken, dat elke traditie, die niet regelrecht haar grond in Gods Woord vindt, tus sen God en ons instaat, zonde is! Ten noorden van de Gaza-strook bij de kibboets, Nirim hebben tijdens werk zaamheden dragline-machinisten de res ten gevonden van een oude synagoge. Bij verdere onderzoekingen bleek, dat deze synagoge een zeldzame mozaiekvloer heeft gehad. Tevens werden attributen gevon den uit de Joodse eredienst. De synagoge legt getuigenis af van de bloeiende Jood se gemeenschap in de historische stad Maon (Jozua 15:55). Munten die bij de resten zijn gevonden dateren uit de tijd Studeren in Rotterdam De aankomende student, die aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam gaat studeren vraagt zich- zeer-begrijpelijk-af in welke studentenge- zelligheidsvereniging hij zijn studietijd j wil en zal doorbrengen. Dat de keus vaak nog moeilijker wordt komt doordat de iniichtingencommissics van de verschil lende verenigingen met veel overredings kracht de aspirant-student trachten te bewegen zich op te geven voor het lid maatschap van hun vereniging. Voor de protestants-christelijke student tot welke kerkelijke richting hij ook mag behoren, die dit jaar aan de Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam komt stude ren, behoeft de keus evenwel niet moei lijk te zijn, want hem wacht de Societas Studiosorum Reformation Roteroda- mensis, een der grootste studentenvereni gingen in Rotterdam, die een echt stu- dentengezelligheidsleven kent. Inlichtingen kan men te allen tijde verkrijgen door zich schriftelijk te wen den tot de Sociëteit „Koïnnoonia". Mer- curiusstraat 1. Rotterdam. Binnenkort zal door de commissie van economische samenwerking tussen de noord-Europese landen aan de rege ringen van Finland, Noorwegen, Dene marken en Zweden een voorstel worden gèdaan voor de instelling van een ge meenschappelijke Scandinavische markt. VAN DL DAG Het kleine vrouwtje in het grijs, door Martin Mons. Uitgave A. W .Sljthoff's Ultgeversmlj. N.V., Lelden. Een Nederlands detective-verhaal spelend in ons land en wel in een zeer merkwaardig milieu. Het slachtoffer is namelijk een begaafd acteur, die een kring van occultisten om zich heeft ver zameld. Hij treedt op als een soort pries ter en weet zijn „volgelingen" tot exces sen te brengen. Op duivelse manier tracht hij zich van zijn vrouw te ontdoen tot hij zelf dood wordt aangetroffen. Rond dit thema heeft Martin Mons een boeiend en goed geschreven verhaal gesponnen. De politieman, die de zaak Het lange drama duurt nog voort in Hongarije en kan zelfs nog verergeren, tot klaarheid brengt, is slim, maar toch Onder dergelijke omstandigheden is het onmogelijk om van onderhandelingen te ook geen Übermensch hetgeen deze fi-1 spreken en nog minder van een accoord, aldus de Oss. Romano. Het is voorts guur te sympathieker maakt. Liefheb- i bekend, dat volgens de discipline binnen de kerk het de bisschoppen van een bers van detective-boeken die ditmaal i bepaald land niet toegestaan is, ook niet gezamenlijk, onderhandelingen te voeren niet te jong moeten zijn zullen het i of een overeenkomst aan te gaan, die de verhouding regelt tussen kerk en staat, boek in één adem uitlezen. I Deze zaken zijn aan het Vaticaan voorbehouden. De Osservatore Romano heeft in een artikel van gezaghebbende zHde het bericht tegengesproken, als zou de Rooms-Katholleke Kerk in Hongarije met oedkeuring van het Vaticaan onderhandelingen voeren met de communisten, U het dan zonder directe deelneming van Vaticaanse zijde. COMMENTAAR Spaanse dansgroep In het kader van het Holland Festival 1957 bracht de N.T.S. de Spaanse dansgroep Ximenez Fargas. Het betrof hier een recht streekse uitzending uit de stadsschouwburg te Amster dam. Vooropgesteld dat hier sprake is van een jeugdige groep met een waarlijk sublieme per fectie, moet ons toch van het hart, dat we qua stijlzuiverheid veel gemist hebben. Met name de suites Andalusie en Ameri- cain wisten Vliet te boeien door een te weinig aan spontaniteit en een te veel aan show. Niet temin was het enthousiasme van het publiek zeer zeker gerecht vaardigd. In de eerste plaats zouden we willen noemen de Seguidillaz, gedanst door Pepita Reyes. Dit was na de vooraf gaande dansen een verademing omdat hier wel sprake was van een stijlzuivere Spaanse dans. Het spel van gitarist Emilio Bonet was zowel in de begelei ding als in de solo perfect. Het optreden van Fina Fivo bete kende een hoogtepunt. Deze Flamenco-zangeres bezit waar lijk grootse kwaliteiten. In de meesterlijk gedanste Zapateado van Roberto Ximenez moesten we het helaas alleen met een beeld van hét voetenwerk stel- Aan perfectie en technisch kunnen ontbrak het deze avond niet. Wel aan oprechte spontani teit en meeslepend temperament. De laatste dans gaf een vurig beeld zoals' we gaarne de gehele avond hadden gezien. Ave Maria van Arcadelt 22.30 u.) Het radiokoor o.l.V. Henk Milo brengt vanavond een vocaal pro gramma dat opent met het „Ave Maria" van Arcadelt. De orgel liefhebbers onder de lezers zullen weten dat Franz Liszt een van zijn orgelwerken op dit Ave Maria ba seerde. Wie die Arcadelt was, weet men dan meestal niet. Jacob Arcadelt was een Vlaams componist die van 1540 tot 1553 zanger van de pauselijke hofkapel was, later kapelmeester van Lotha ringen en van de koninklijke hof kapel te Parijs. Na 1560 heeft men zijn spoor verloren, doch hij zal ongeveer in 1572 zijn overleden. Hij componeerde missen, motetten, Franse chansons en Italiaanse ma drigalen. Voor het grootste deel heeft hij zijn beroemdheid te dan ken aan zijn wereldlijke werken. Het beroemde'Ave Maria 4-stem- mig) dat Liszt eigenlijk populof maakte is eigenlijk niets anders dan een omzetting met een reli gieuze tekst van zijn 3-stemmig chanson „Nous voyons que les hom mes font tous vertu d' aimer." De grote verdienste van Arca delt schuilt in zijn vindingrijkheid in bekoorlijke melodieën. Sta bat Mater van Francis Poulcnc wordt om vijf voor half twaalf uit- gevoerd door Jacqueline Brumaire, sopraan, het Alauada-koor en het Colonne-orkest onder leiding van Louis Fremaux (Avro.) Wie is dat ook al weer? De B.B.C.-televisie is gisteravond gestart met een nieuw soort quizpro gramma. Vaak komt het voor dat men op straat, in de tram of in de trein een bepaald gezicht ziet, dat men niet thuis kan brengen. Waar heb ik hem of haar toch eerder gezien?, is dan de vraag. Deze vraag moet nu opge lost worden voor de Britse televisie in het programma dat „Place the face" is genoemd. Aan de hand van nadere informaties moet de ondervraagde persoon er dan eindelijk achter komen welke naam bij dat bekende gezicht hoort. n Dachstein, Schützenms reud, Hackbrett iuf der SchwSb'scher :h, Zillertal, Mr. A. Kleijn voorzitter Het Groene Kruis Het algemeen bestuur van de Algeme ne Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis te Utrecht heeft tot opvolger van prof. Tuntler als voorzitter van Het Groene Kruis gekozen mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel. Deze heeft zijn benoeming aanvaard. Het ligt in de bedoeling mr. Kleijn in de september- vergadering van het algemeen bestuur als voorzitter te installeren. De Groene Kruisdag op 12 september te Kruiningen zal dan onder zijn leiding staan. Jetiy Paerl is van vijf voor negen tot vijf voor half tien te gast in het programma „De muziek, waar van wij houden". De regie van dit programma heeft Flip van der Schalie. (Avro.) Proqromrv.c voor mnrqen III. Eddy Cons ivier spielen köni schied leise Serv Müncher G'schick- Harry Lime Thema, Winke. win- ke. Reigen Walzer. Egon, I got rhythm, 's Wonderful, Optimisten Boogie, They say that falling in love is wonderful, Fas cinating rhythm, Schau in melnen Augen, Das machen nur die Beine von Dolores, Ich zahl mlr's an den Knöpfen ab, Sei lieb zu mir. Trumpet blues. IV. Ruby Braff, trompet. 1. met Ellis Larkins, piano, I've got the world on a string. Please, 2. iuI Smith, piar ing. Sw' falter Most Klnsler Sam Chei Rondom hem lachten mensen, ondanks de gen. Er was vrolijkheid in de natte straten v Innsbruck. Maar ergens tussen deze hield zich een moordenaar schuil. Ergens... maar waar? En wat bedoelde die slome inspecteur Zuckwaller met zijn opmerking: "Ons belang, maar ook het uwe". Werd hij verdacht, ók ver dacht of en levensgroot stormde deze nog niet overdachte mogelijkheid op hem af: „Dacht in specteur Zuckwaller wellicht dat hij niet veilig was, dat ze het op hem voorzien hadden? Was hij nu aan de beurt? Maar waarom dan wel? Hij schrok hevig. Niet van deze ontstellende gedachte, maar in zijn overpeinzingen verdiept, was hij in botsing gekomen met een voorbijgan ger André Rost keek in een paar helderblauwe' ogen, die fonkelden"Können Siekunt u niet beter uitkijken?" Het meisje stond boos in het licht van een etalage en bekeek een gelad derde kous en een ontveld been. Hij was nu geheel uit zijn gepeins los. "Hoor de ik het goed?" zei hij in goed Nederlands. ,.u begon in het Duits, maar u eindigde in het Hollands Mijn naam is André Rost. Mag ik u als een kleine schadeloosstelling een kop koffie aanbiedeneh.. ergens hier in de buurt?" Het meisje keek hem aan In haar ogen flitste nog een laatste boosheid. "En mijn kousen dan? En mijn scheenbeen, waartegen u met uw lompe voeten schopte". "Maar u kunt toch nog wel lopen?" In zijr stem klonk verborg r He' neisje keek naar de lange man, die haar bijna tegen de straat had gelopen. CQaadóeló ia VAN "°™EG!N^ "Goed", zei ze na een korte aarzeling, „Goed dan, Leer uw landgenoten kennen, dus. Bij een kop koffie met grote Torte mit Schlagzahn, zo'n groot stuk taart met slagroom". ,.U weet in ieder geval wat u wilt", zei André. „wilt u mijn gids zijn, want ik ben hier vanmid dag pas aangekomen". Ze liepen de straat uit. Ze kreupelde wat en hij vond het niet meer dan zijn plicht haar een arm te bieden, die zij als vanzelfsprekend aan vaardde. Hij kee'; haar van opzij aan. Een aar dig meisje, blond, pittig met die fonkelende blauwe ogen en lang niet onknap. Eigenlijk zelfs "en schoonheid. ..Espresso-Kaffee", stond in bloedrood neon achter het vensterglas te lezen. „Hier?" vroeg het meisje. Ze stapten binnen. In het moderne café was het gebruikelijke geroezemoes van stemmen, ser viesgoed en drukte. Ze vonden een tafeltje in een hoek. André Rost voelde zich plotseling beter. Dit was gezellig,. Dit was vakantie. Hij bestelde en het meisje tegenover hem grinnikte welluidend „Vreemd eigenlijk", zei ze, „waar zo'n aanva ring goed ■•oir i<= Twee vaderlanders in de vreemde' André glimlachte. „Twee vreemde vaderlanders. Om het heel vor melijk te zeggen.. ik heb nog altijd niet de grote eer uw naam.. Ze viel hem prompt in de rede: „Is dat belang- .Misschien wel". Hij keek haar aan. „Ik ben ook maar een eenzame vakantieganger in Oos tenrijk en misschien zou bij wederzijds goedvin den in de komende dagen nog eens een ontmoe ting kunnen worden gearrangeerd". „Praat u altijd zo hoogdravend, meneer eh Roest?" „Pardon, Rost, André Rost." Ze keek hem met plaaglichtjes in haar blauwe Het gesprek druppelde zo nog een paar minu ten voort en eindelijk-vertelde het meisje, dat ze Marianne van der Bij heette, uit Haarlem kwam en nog bijna veertien dagen van haar drie weken in Tirol tegoed had. Haar (gespeelde?) ontstemming over het ver lies van de kous en het schaven van haar scheen been was al gauw verdwenen en André Rost had weinig meer van de vormelijke jongen, die zo, volgens het etiquetteboekje sprak. Het was, alsof ze elkaar al heel lang kenden en André vertelde haar alles over de gebeurtenissen, die hij in de voorbije uren had meegemaakt. Eerst was er ongeloof en lichte spot in Marianne's ogen. maar toen André geprikkeld werd door die twijfel, werd zij ernstig. „En wat denkt die inspecteur Zuckwaller?" vroeg ze, „denkt hij werkelijk, dat jij ook ge vaar loopt? Wat wilden die kerels eigenlijk van IttSSOK A'IPS uit het buitenland 17.50 Re- Jeugd- ietijd in VPRO: 19.30 V d jeugd, VARA. 20.00 20.05 Tussen de regels door, 20.15 smuz, 20.55 Ronde v Frankrijk. 21.05 23.50—24.00 Socialist 13.15 Met Pit 4.45 Radlophilhar „Wij nodigen uit", is het vrolij ke muziekprogramma genoemd, dat Duitsland (309 meter) van kwart voor acht tot vijf over half tien uitzendt. In het tweede deel van dit programma dirigeert Ernst Fischer zijn eigen composities. 1 Beromünster zendt vanavond r n acht uur werken uit van Grieg ge speeld door het Noors orkest on der leiding van Carl Garaguly. Inheemse muziek ui' Noord-Aus- stralië (Arnhem-land) wordt om zes uur met commentaar uitgezon den door het Engelse Derde Pro gramma (464 meter). In dit pro gramma is ook het merkwaardige instrument, de didjeridoo te horen 19.nn Nws en weerberf 1^10 WOENSDAG 10 JULI 1 Schuhplattlei inger-MIchel I i München; Dl Het N.T.S.-filmprogramma is ge wijd aan „Herz der Welt" (met o.a. Hilde Krahl en Dieter Borschei over het leven van een dame, die al haar krachten en talenten aan het pacifis me gaf. Vogrommo voor morgen schien waren we er te weinig van overtuigd, dat de atoomontwikkeling ook aan het mensdom ten goede kan komen. Dat dit het geval is, wordt uit voerig aangetoond in de nota over kernenergie, die minister Zijlstra thans aan de Tweede Kamer heeft aange boden. In 1962 zal waarschijnlijk in Noordbrabant de eerste atoom- reactor zijn gebouwd, die een belang rijk deel van ons land van elektriciteit gaat voorzien. De ontwikkeling van de kernener gie komt menselijkerwijs gespro ken juist op tijd. Het kolentekort wordt per jaar nijpender. Met de olievoorraden is het niet beter gesteld. Bovendien wordt het gebruik van de rijke oliebronnen de laatste jaren meer een politiek dan een commer cieel probleem. We hebben dit tij dens het Suez-conflict nog ervaren. Er behoeft maar weinig in de wereld te gebeuren, of Europa's economie wordt, door gebrek aan olie, lamge legd. £)E ontwikkeling van de kernener gie is dan ook voor ons continent en dus ook voor ons land een zaak van behoud. Het meest kenmer kende in deze nota is voor ons het feit, dat niet wordt getracht de atoomontwikkeling geheel in handen van de staat te brengen. Minister Zijlstra zet in zijn nota uiteen, dat de overheid slechts een coördinerende en stimulerende taak heeft. Het bedrijfsleven zal de pri maire verantwoordelijkheid voor de gang van zaken dragen. Een zodanig beleid dient ontegen zeggelijk met vreugde te worden be groet. De socialisten zullen daarover waarschijnlijk anders oordelen. Zij zullen ongetwijfeld een reprise willen geven van het debat over het soda- project. Maar sterk zul-len zij in dat debat niet staan. Want het is bekend, dat de ontwikkeling van dit project in Groningen buitengewoon succesvol ts. Waarschijnlijk is overheidssteun in het geheel niet nodig. J7EN bewijs, dat men vertrouwen kan hebben in ons bedrijfsleven. Dit blijkt ook wel uit de omstandigheid, dat de elektriciteitsbedrijven de ver antwoordelijkheid voor het bouwen in reactoren zelf willen dragen. Het geven van deze vrijheid in ver antwoordelijkheid is mogelijk, omdat de regering niet van plan is zich be zig te gaan houden met de ontwikke ling van atoomwapens. Zij beperkt zich tot het gebruik van atoomener gie voor vredesdoeleinden. Punt één van het program is dan de opwekking van elektriciteit. Wel licht kan later worden gedacht aan stadsverwarming, de voortstuwing van schepen, het gebruik van isotopen voor de industrie. Dit program is misschien minder spectaculair dan dat van an dere landen. Intussen moet men niet vergeten, dat zowel in Amerika als in Engeland de ontwikkeling van atoomenergie voor militaire doelein- volstrekte prioriteit geniet. Maar ook dit bescheiden vredespro- gram heeft ons als zodanig iets te zeg gen. £)US leven wij ook in Nederland in het atoomtijdperk. Nieuwe vin dingen zullen in de toekomst worden toegepast. Zij zullen even revolutio nair blijken te zijn als destijds de in voering van het wagenwiel en van de stoommachine. Het was onder invloed van de eer ste industriële revolutie, dat de pro testants-christelijke politiek beslag kon leggen op ons volksleven. De pro testants-christelijke voormannen uit die tijd begrepen, dat deze industriële revolutie ook een ommekeer teweeg inoest brengen in het sociale leven. Dat is niet anders nu. De steeds verder gaande mechanisering van het bedrijfsleven zal vele problemen met zich brengen. Zo zal in de toekomst een verkorting van de werkweek nood zakelijk zijn. Het vraagstuk van de vrijetijdsbesteding zal acuut worden. En zo is er meer. Zich met die toekomst en met de mens in die toekomst bezighouden is een prachtige doelstelling voor de christelijke partijen, een doelstelling waarmee zij haar vooruitstrevendheid kunnen bewijzen. Zij zullen een naam hebben op te houden. Geref. kerk gesloten Het oude, gereformeerde kerkje van Allingawier, een kleine gemeente waar slechts 15 gereformeerde gezinnen wo nen, zal worden gesloten. Reeds eerder is deze geref. kerk gecombineerd als kerk van Exmorra-Allingawier met de kerk van Tjerwera, welke combinatie na jaren in april weer een eigen predi kant heeft gekregen. De kerk van Ex- a-Allingawier. die 190 zielen omvat, na de combinatie echter de lasfèn dragc" "an een kerk met Pastorie te Ex- - n het keikje te Allingawier, dat r aan restauratie toe is. Dit is te duur gebleken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2