Ilieuwe fdftsrljc (üoumnt PLAN VOOR ATOOMCENTRALES Minister Zijlstra luidt nieuw tijdperk in In 1975 al voor de helft elektriciteit van reactors B. en K. naar Praag, maar het werk gaat stug door IVu het juiste moment om wereldvrede te stichten Westelijke voorstellen zijn waardeloos Nog vele miljarden van V.S. voor buitenland Vlucht naar de maan - nu nog op begane grond >|IÜ DINSDAG 9 JULI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter- Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11001 Directie: t D1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W J. ENSERXNK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken U abebléuett my'n in te$!jenüpoet" Opmerkelijk hoek ZIE PAGINA 5 5 (Van onze parlementsredaclie) T~\E MINISTER van economische zaken., prof. dr. J. Zijlstra, heeft de Tweede Earner een nota doen toe komen, waarin een compleet plan voor de stichting van kernenergiecentrales in Nederland is ontwikkeld. Het plan strekt zich uit tot 1975 en gaat ervan uit, dat om streeks 1962 de eerste kernenergiecentrale iu Noord- brabant in werking kan worden gesteld. De helft van de elektriciteit zal reeds in 1975 door kernreactoren ge leverd worden. De belangrijkste punten uit de nota 1 Met de bouw van de eerste kern energiecentrale moet zo spoedig mo gelijk worden begonnen, ondanks het risico dat de werkelijke resultaten kunnen tegenvallen als gevolg de vele onzekerheden. 9 In 1975 zal reeds 50 pet van de ge hele eléktriclteitsproduktie worden verzorgd door de kernenergiecentra les. Dan zullen de reactoren voor 15 pet in de totale energiebehoeften van Nederland voorzien. In dat jaar is de behoefte aan conventionele brand stof met 6.5 miljoen ton verminderd. De realisatie van het plan vereist een investering van 2,6 miljard gul den. Voor de elektriciteitsvoorziening door middel van de conventionele centrales is in de jaren 1962—1975 6,2 miljard gulden nodig; dat is tezamen ongeveer negen miljard gulden. A De primaire verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het program ma blijft bij de bestaande elektrici teitsbedrijven, die in handen zijn van de lagere overheid. De centrale overheid zal krachtens een Atoomwet vergunning moeten verlenen voor de oprichting van een kernenergiecentrale. In het huidige stadium kan de mi nister activiteit op het gebied van de zzkèrnenergie door wie ook verricht, volledig ondersteunen, mits het Reac tor Centrum Nederland daarbij wordt betrokken. Hoog norlig i Met grafieken en tabellen wordt in de nota aangetoond, dat Nederland zich, evenals geheel West-Europa, in toenemen- de mate geplaatst ziet voor een structu reel energievraagstuk. In 1975 zal het O.E.E.S.-gebied slechts voor 63 procent I door grondstoffen uit eigen bodem in de I energiebehoeften kunnen voorzién. Voor I de E.G.K.S.-landen wordt het percentage j op 60 geschat. De Nederlandse energie behoeften overtreffen de eigen produktie in nog sterkere mate. Reeds thans moet bijna de helft van de benodigde brand stoffen worden geïmporteerd. Verwacht kan worden, dat binnen 20 jaar nog I slechts een derde van de totale behoefte I aan energiegrondstoffen uit eigen bodem kan worden betrokken. De afhankelijk heid van het buitenland op het gebied van de energievoorziening zal door de aan zienlijke stijging van het verbruik zo toe nemen. dat in 1975 67 procent van de grondstoffen moet worden geïmporteerd. Voor het O.E.E.S.-gebied zou in dat jaar I 445 min ton kolen equivalent aan vaste en vloeibare brandstoffen moeten worden in gevoerd. Alleen reeds het hieraan, ver- I bondën transportprobleem maakt dit bij na .onmogelijk. Het is dan ook zeer d# vraag of in deze groeiende importbehoefte blijvend kan worden voorzien door aan voer van conventionele brandstoffen uit andere gebieden. Deze onzekerheid is zorgwekkend daar de beschikbaarheid en Nieuwe bron Gezien dit alles acht minister Zijlstra het een gelukkige omstandig heid, dat het kernsplijtingsproces als nieuwe bron van energie gunstige vooruitzichten biedt. Een structureel energiebeleid moet zijns inziens in het bijzonder gericht zijn op de ontwikke ling van de kernenergie, zij het, dat daarnaast de klassieke energievoor ziening de volle aandacht zal moeten blijven behouden. De belangrijkste toepassing wan d« kernenergie is voorlopig de produktie var elektrische energie. Van de hiervoor be nodigde splijtstoffen in de vorm van ele menten zijn aanzienlijk geringere hoe veelheden nodig dan van de conventio nele brandstoffen. De gewichtsverhouding per te produceren warmte-eenheid za' de komende jaren ongeveer liggen in di orde van groofctg van 1 op 10.000. Het pro bleem van een doorlopende aanvoer, zoals bij kolen en olie, en de mogelijkheid stagnatie, die zich voor wat betreft de olie wel sterk heeft gemanifesteerd bij het Suez-conflict, doet zich voor de splijtstoffen dus in veel mindere mate De betrekkelijk kleine hoeveelheid :r zich echter zeer wel be\vust, dat een inspanning op kern- energe£lsch gebied in Nederland, die zou leiden tot een voorziening van 15 procent in de totale energiebehoefte, nog geen- op lossing betekent voor het energiepro bleem, waarmee Nederland te kampen krijgt. Door middel van import van kolen 52 procent in de totale ener giebehoefte moeten worden voorzien. Het huidige importpercentage (47 procent in 1955) zou dus niet gehandhaafd kunnen blijven. Dit betekent, dat ook de import- -behoefte aan conventionele brandstoffen 10 min ton kolen equivalent zal toenemen. benodigde splijtstoffen laat voorraadvor- ming toe, terwijl bovendien de transport mogelijkheden groter zullen zijn. Prijs Als voorwaarde voor de daadwerkelijke toepassing van de kernenergie voor de opwekking van elektriciteit kan worden gesteld, dat de prijs per kWh de prijs van elektriciteit, opgewekt in conventionele centrales, niet te boven gaat. Een kostcn- vergelijking tussen conventionele en mergiecentrales geeft een duidelijke ijzing, dat reeds thans reële moge lijkheden in Nederland aanwezig zijn om elektriciteit door middel van kernenergie p to wekken tegen een economisch ver- .ntwoordc prijs. Minister Zijlstra ver- MALENKOF BLIJFT HET MIKPUNT 'T'ERWIJL KROESJTSJEF en Boelganin begeleid door Serof, het hoofd van de Russische veiligheidspolitic, in etap pes naar Praag reizen, wordt in Moskou de beschuldigingscampagne tegen de vier uitgestoten partijmannen systematisch voortgezet. Vooral Malenkof is het mik punt van beschuldigingen. Nu heeft een partijfunctionaris in Leningrad, een zeke re Turko. uitvoerig verteld hoe Malenkof hem in 1949 heeft willen dwingen tot het tekenen van een valse verklaring. Turko echter was blijven weigeren en had daarbij ondervonden, dat Malenkof „ruw en meedoogenloos, een man zonder eer en geweten" was. Wat de valse ver klaring zou hebben ingehouden, is nief bekend gemaakt, doch algemeen wordt aangenomen dat door het signaleren van dit voorval de naam van Malenkof ver bonden moet worden aan Beria Radio-Moskou laat bekende commenta tors spreken over de „onverbrekelijke bin ding aan de communistische partij van hei volk" en de juistheid van het 20ste partij congres. Als slagzin-voor-net-jaar is uitgeroepen „De Verenigde, Staten inhalen in de pro duktie van vlees, melk en boter per hoofd van de bevolking". Reislust tnmiddels wordt er druk qereisd Kroesjtsjef druk en opgewekt. Boelganin v>at langzamer en kennelijk vermoeid, Serof met bloemen, die oorspronkelijk aan Kroesjtsjef waren aangeboden, stapten in Moskou in een straalvliegtuig, uitgeleide gedaan door het gehele nteuwe partijpre sidium Van Kief ging het per trein verder en aan de Tsjechoslowaakse grens, op het station Cerna, werden zij met een omhel zing verwelkomd door premier Viliam Siroky en hoge partijleiders. De reis naar Praag duurt een etmaal. Tijd genoeg om de hoofdstad een feestelijk aanzien te ge ven met vlaggen en portretten van de Het programma voor de gasten is druk bezet met uitstapjes naar fabrickscentra. waar aanhankelijkheidsdemonstraties „spontaan" gehouden zullen worden Er gaan geruchten, dat de partijleiders uit alle satellietlanden naar Praag onder weg zijn, maar niemand kan dit bevestigen In Boedapest is bekend gemaakt, dat Kadar met twee van zijn twawanten met vakantie is gegaan. De Zuidslavische vice-presidenten. Kardelj en Rankowitsj. zijn met hun vrou wen op reis naar de Krim, ook al voor vakantie, maar hun reis heeft toch wel een politiek tintje en zou zich voortzetten tot de Scandinavische landen. Ten slotte is er nog een Russisch schip onderweg, dat uit Leningrad vertrok al> Molotof, maar naar Kopenhagen seinde als Baltica te zullen aankomen Gisteravond was Nehroe de eregast aan een regeringsdiner, dat ter gelegenheid van zijn be- c in de Trèveszaal aan het Binnenhof werd aangeboden. Van links naar rechts minister Luns, mevrouw Struycken, de hoge gast, mevrouw Drees en dr. Drees. .cht, dat deze prijsverhoudingen zich steeds meer zullen wijzigen ten gunste de kernenergie. De hoge kapitaals- lasten, die verbonden zijn aan de k.c.- ccntrales, zullen geleidelijk dalen. Aan de andere kant zullen de exploitatiekosten conventionele centrales stijgen te de prijzen van kolen en olie door de toenemende vervoers-, opspo- rings- en ontginningskosten zullen op- Eerste centrale Met het oog oj tekort en ter i •varing acht •krijging van de nodige nister Zijlstra het ge- oedig mogelijk met de bouw van een eerste kernenergiecentrale •ordt begonnen, ondanks het risico dat de werkelijke resultaten als gevolg van ikerheden belangrijk van de gemaakte schattingen kunnen afwijken. PREMIER NEHROE IN DEN HAAG Onze doeleinden zijn gelijk pANDIT NEHROE, de premier van In- dia, dankte gisteravond na de toe spraak van minister-president dr. W. Drees aan het regeringsdiner in de Trè veszaal in Den Haag, de Nederlandse eerste minister voor de gastvrijheid Nederland. Het is zeer toepasselijk, zei hij, dat wij in deze Trèveszaal, w; in het verleden vredesverdragen werden gesloten, bijeen zijn gekomen, juist op een tijdstip, dat d< vrede hunkert. Wanneer wij echter naar vrede streven, moeten ook onze methoden vredevol zijn. aldus de eerste minister van India en moeten wij alles nalaten wat ons doel zou kunnen schaden In ieder geval twijfel lk er'echter niet ain.Azt dit verlangen naar vrede in de wèreld ee krijgen i.. de beslissingen i komsten van de staatslieden, die het lot van de wereld in hun handen dragen. Het psychologisch iuiste moment daar voor is thans in de geschieden: mensheid aangebroken De grootheid van een land wordt niet bepaald door zijn oppervlakte, noch door het aantal inwoners, zo ging Nehroi der en hij bracht hulde aan het kleine Nederland, dat zichzelf aan de zee heeft weten te ontworstelen, dat zulk roemrijk verleden achter zich heeft beslissing hiertoe door écu of 1 dat voorbestemd is ook in de toeko lektriciteitsbedryven op korte ter- J een belangrijke rol te spelen. Hoe deze mijn tegemoet kan worden gezien zal de j toekomst eruit zal zie- inbedrijfstelling van de eerste kern- inergiecentrale omstreeks 1962 kunnen plaats hebben. Waarschijnlijk za! de cen trale in Noordbrabant worden gebouwd. centrale zal 180 miljoen kosten, ingeveer het 2'ï a 3-voudigc van een entionele centrale. In verscheidene publikaties wordt de verwachting uitge sproken, dat deze investeringsverhouding geleidelijk tot het 1H- a 2-voudige zal dalen- Het is nog niet te overzien welk type kernreactor ten slotte de beste mogelijk heden zal bieden voor elektriciteits opwekking. Maar al vertoont de huidige situatie nog geen duidelijk en omlijnd beeld, de elektriciteitsproducenten komen bij de uitbreiding van hun produktiever- mogen. waarbij vele jaren vooruit moet worden gezien, nu needs voor de keuze staan of zij een conventionele °f een kernenergiecentrale zullen bestellen, Mede op grond van de omstandigheid, dat keuze bindend is voor de eerste 15 aar, acht minister Zijlstra het waar schijnlijk, dat in bepaalde gevallen dé voorkeur wordt gegeven aan een kern- ïergiecentrale. De minister zegt het verheugend te ach ten, dat ook Nederland is betrokken bij de ontwikkeling van twee verschillende typen energiereactoren, n.l. de homogeni suspensiereactor en een zgn. kokend water-reactor. Zodra de ontwikkeling van deze typen tot gunstige resultaten zal hebben geleid ligt het voor de hand cen- •ales, uitgerust met dergelijke reactoren, het bouwprogramma op te nemen en zodoende de nationale inspanning op dit gebied mede met het Oog op de industriële belangen zoveel mogelijk tót haar recht te doen komen. Prof. Zijlstra wijst erop. dat terwijl de kapitaalskosten van een kernenergiecen trale aanmerkelijk hoger zijn dan van een iventionele centrale zeker voor lopig de brandstofkosten daarentegen mzlcnlijk lager ztJn. Hoe de prijzen van splijtstoffen zich zullen ontwikkelen is nog niet te over- Dit is afhankelijk van de hoeveel heid exploiteerbare ertsen, delvingskös- ;nz. De beschikbare gegevens duiden iorts op hoewel de praktijk mis schien anders zou leren dat voor een kernenergiecentrale en een conventionele centrale de onderhouds- en bedienings- kosten ongeveer gelijk zullen zijn. Het blijkt ook, dat de produktiekosten van de elektrische energie. geleverd door een kernenergiecentrale dan wel een conven tionele centrale, elkaar bij een bedrijfstijd an 6000 uur niet veel ontlopen. (Zit VERVOI4, OF PAG. 5) t Britse schip Reina del Pacificio 5C1 passagiers aan boord is vastgelo pen op een koraalrif bij de Bérmuda- lilanden. Het was op weg naar Engeland. Twee sleepboten trachten het schip bij hoogwater vlot te krijgen dus de Dremier. Wit moeten on dat c ■eld schter wel realis iders uitziet naa lanc de plaats waar men zich bevindt. De nroblemen van bet ogenblik hebben voor Londen een ander aspect dan voor New Delhi en voor Washington een ander dan voor Moskou. Minister-president Drees deed in zijn toespraak tot zijn gast uitkomen, wat Ne derland en India gemeen hebben. Al ver- Atoemeentralè komt bij Oeertrnirlenberg H.l sehtint in h.t voornemen Ie liever, de eerste Nederlandse atoonicentrale bil Geertriiidenbrcg te stirhfen. Zoals men weet exploiteert hier de Provinciale Noordbrabantse elcktriciteltsmaatschappii de moderne Amcrccntrale en de oude Dongect Een definitief besluit is nog niet geno men, maar wel heeft de directie van de P.N.E.M. reeds prijsopgave gevraagd Door bliksem gedood Terwijl zij bezig was koeien te melken is gisteravond in Deurne de 30-jarige mevrouw M. van der Berg-Mortel door de bliksem getroffen en gedood. De vrouw was op het land toen een hevige onweers bui losbarstte. Generaal Franco van Spanje en pre mier Salazar van Portugal zullen elkaar ln de Spaanse grensstad Ciudad Rodrigo morgen ontmoeten. sehllt onze wijze van denken, zo zei dr. Drees aan het adres van premier Nehroe, over de meest geschikte manier cwn bij te dragen tot een durende wereldvrede, on ze doeleinden en de ernst van onze po gingen zijn dezelfde. Aan het diner bij kaarslicht, dat-de mi nister-president en mevrouw Drees de heer Nehroe in de Trèveszaal aan het Binnenhof aanboden, zaten vele vooraan staande personen aan. Na zijn middagbezoek aan Rotterdam (rondvaart havens) en Delft (rondgang hogeschool) werd de heer Nehroe door de regering in kasteel Oud-Wassenaar een receptie aangeboden. Rus Zorin in Londen: de produktie van kernwapens zijn „vry wel waardeloos", heeft de Russische af gevaardigde Zorin gisteren in de ont wapeningscommissie van dc Verenigde Naties te Londen gezegd. Rusland wil, ging Zorin verder, eer algeheel verbod van atoomwapens er vernietiging van de voorraden kernwa- De rede, die Zorin hield, duurde an derhalf uur en was zeer propagandis tisch. De westelijke afgevaardigden vroe gen de nodige tijd om de verklaring var Zorin te bestuderen. De volgende ver gadering van de commissie is op mor gen vastgesteld. Piloten gered Straaljagers in botsing Vanmorgen om kwart voor elf zijn twee Meteor-straaljagers van de vliegbasis Woensdrecht tussen Knocke en Vlissingen in botsing gekomen Een toestel is in zee gestort. Beide piloten zijn uit hun toestel gesprongen met gebruikmaking var schietstoel. Aan hun parachutes zijn zij veilig In Zeeuws-Vlaanderen neergeko men. Er zijn geen doden te betreuren. Het is nog niet bekend waar het tweede toestel is neergestort. Ttoee premiers van twee bevrien de landen waren gistermiddag in een diepzinnig gesprek gewikkeld over internationale vraagstukken. Het waren Pandit Nehroe, eerste minister van India en tweedaagse gast van de Nederlandse regering dr. Drees, gastheer. Het gesprek werd gevoerd tijdens een receptie op kasteel Oud-Wassenaar. In zijn rede herhaalde Zorin het Rus sische voorstel de kernproeven voor een tijd van twee jaar te verbieden. Hierin ziet Rusland een eerste stap in de rich ting van de ontwapening, los van andere maatregelen. Als de westelijke landen werkelijk een einde willen maken aan de wedloop met kernwapens, zullen zij een realistischer houding moeten aannemen, voegde Zorin er nog aan toe. En hij beloofde, dat Rus land alles zal doen om een overeenstem ming te bereiken over een direct Ingaand verbod van atoomproeven onder inter nationaal toezicht. Busje opengereten Twee militairen bij botsing gedood Twee militairen kwamen om het leven en een derde werd ernstig gewond bö een botsing tussen een touringcar en een militair busje, gistermiddag bjj Hulshorst op dc rijksstraatweg Amersfoort-Zwotle. De bij het ongeluk betrokken bus was afkomstig uit Enschede en men was met een tweede bus op de terugweg van een tocht naar Harderwijk. Ter hoogte van Hulshorst moest de voorste vam de twee bussen stoppen voor een personenauto, die wachtte om linksaf te slaan. De twee de bus kon blijkbaar niet snel genoeg tot stilstand komen en trachtte zijn voorgan ger te ontwijken door naar links uit te halen. Bij deze manoeuvre vloog deze tweede bus op een militair autobusje met zes inzittenden. Van dezen kwamen om hét leven de 57-jarige gehuwde sergeant eerste klas W. A. Mulder uit Den Haag (vader van twee kinderen) en de 36-jarige gehuwde sergeant eerste klas R. F. Bir- kenholz uit Utrecht (vader van drie kin deren). De slachtoffers behoorden tot het garnizoens detachement Utrecht Zwaar gewond werd de 46-jarige sergeant A. Ortse uit Amersfoort. De bestuurder van de militaire auto en nog twee inzittenden werden licht gewond. Het militaire busje werd aan de linkerkant geheel openge reten. Van de passagiers in de touringcar liepen er slechts enkele lichte blessu- i op. Particulieren zouden deze taak moeten kunnen overnemen DE AMERIKAANSE hulpverlening aan het buitenland dient te wor den voortgezet, maar hét peil van 1956 moet niet worden overschreden. Dit is een van de belangrijkste eon- T~\E Amerikaanse luch>- macht zal in augustus beginnen met vijftig gese lecteerde mannen imita- tlevluchten van vijftig da gen te laten maken near de maan of andere buiten landse bestemmingen. In proepen van vijf zullen de men in een vertrekje, dat niet veel groter is dan een gewone auto. Al de tijd zul len zij daar moeten wer ken. eten. slapen en zich Hat ruimtevaartuig twee meter breed én min der dan twee meter hoog. zal in werkelijkheid niet Het doel van de proeven van de grond los komen, is de invloed op piloten en Het is gebouwd voor een bemanningsleden na ie reeks experimenten van de gaan van het gedurende luchtmacht. De mannen lange tijd opgesloten zit- zullen imitatie-instrumen- ten in de zeer kleine cabine ten bedienen en alles wordt van een ruimtevaartuig gedaan als bö normale met praktisch onbeperkt vliegomstandigheden en vliegbereik. noodgevallen. Normale vluchten met kernvliegtuigen duren i zullen tijdens de reeks vluchten in het door Lockheed Aircrnf- Corp. in Georgië vervaa digde ..vliegtuig'" nanwke- rig worden gad-gestno door psychologen btoloa deskundigen op elektri nisch gebied en verkeert ingenieurs. elde langer dan twaalf Weliswaar hebben ■eeds ononderbroken bewegingsmogelijkheid. elisies uit het rapport der speciale presidentiële commissie, die een van vijftig dagen om de wereld heeft gemaakt om de doeltreffendheid van het Amerikaanse programma voor de hulpverlening te bestuderen. In het rapport wordt o.m. gezegd, dat de strijd tegen de over de gehele wereld voorkomende kuiperijen van het Russsl- sche blok nog lange tijd zal voortduren en dat de Ver. Staten nog gedurende heei wal jaren miljarden dollars ter beschikking moeten blijven stellen. De zeven leden der commissie zijn una niem tot de conclusie gekomen, dat het particulier initiatief, wanneer het de ge- eigende kansen krijgt, een groot gedeelte van hetgeen thans door het Amerikaanse programma voor de hulpverlening wordt gedaan, dient over te nemen. Ierse maatregelen tegen onrust De Ierse regering heeft door een pro clamatie in de Staatscourant de bevoegd heden tot internering van hen, die ver dacht worden de vrede te verstoren, van kracht doen worden Reeds zijn de zestig gearresteerde leden van het verboden Ier se republik. leger ondergebracht In een nieuw gebouwd interneringskamp bij Dublin. In Haarlem kwam gisteren de 72- jarige bromfietser J. Mulder om het le- toen hij bij het oversteken van de Rijksstraatweg door een bus werd ge grepen, tegeu de straat werd gegooid en vervolgens werd overreden door een andere autobus. Hij was vrijwel op slag dood. Eveneens bij het oversteken van de Enschedesestraat in Hengelo word gisteren de 67-jarige aannemer H. J. Groothuis door een auto aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. In Amster- i overleed de 43-jarige motorrijder B. Griede, die eerder zwaar gewond werd >ij een aanrijding op de Nieuwe Hemweg. Nobeliumnieuw element Een internationaal team van ge leerden uit Amerika, Engeland en Zweden heeft vandaag te Chicago bekend gemaakt, element 102 te heb ben ontdekt. Dit is het tiende en nieuwste synthetische element van de atoomeeuw5'. Het nieuwe element zal waarschijnlijk Nobelium worden genoemd, naar het No bel instituut in Stockholm. Het is ontstaan door curium, het synthetische element 96, te bombarderen met positief geladen car- bon-ionen, die in het cyclotron van het Nobellnstituut zijn geaccelereerd. De ontdekking is het resultaat van de gemeenschappelijke inspanning van de ge leerden van het Argonne National Labo ratory bij Chicago, van het instituut voor het atoomonderzoek in Harwell, Engeland, en het Nobellnstituut. - HET WEER rN EUROPA tii? Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 10 Juli: Zon op 4.34 uur, zon ander 21.00 uur Maan op 19.39 uur, maan onder 3.22 uur. Donderdag volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1