DIRECTEUR N. SAMSOM NAM AFSCHEID VAN BEDRIJF Weinig uitvallers bij de Nortligo-tocht hoe nZMtSCHMH NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 8 JULI 1957 Alphen aan den Rijn De bovenzaal van restaurant „Avifauna" te Alphen aan den Rijn was hedenmorgen tien uur praktisch tot de laatste plaats bezet door bijna zes honderd personeelsleden van de uitgeverij N. Samsom n.v., toen directeur N. Samsom, vergezeld van zijn echtgenote, de zaal betrad. De heer N. Samsom, die sinds 1913 deel uitmaakt van de directie en die sinds 1943 de leiding van de directie voert, nam hedenmorgen op 67-jarige leeftijd afscheid van het bedrijf. Aan de vooravond van het 75-jarlge bedrijfsjubileum besloot de heer N. Sam som zijn funktie neer te leggen; als gede legeerd-commissaris zal hij echter aan het bedrijf verbonden blijven. Nadat hedenmorgen de scheidende di recteur door directie-secretaris C. v. d. Griend was ontvangen, nam de op één na oudste directeur, de heer W. Samsom, het woord. Spreker stelde, dat ieder werk Gods zegen behoeft om vrucht te kunnen dragen. De scheidende directeur heeft ge durende zijn gehele lange loopbaan de eer der behaalde resultaten aan God gegeven. Dit afscheid, zo zeide de heer W. Sam som, stemde niet tot droefheid, maar tot dank. In zijn werk zal de heer N. Samsom in het bedrijf voortleven en zijn advies zal D.V. nog jaren lang het bedrijf via zijn commissariaat steunen. Uitvoerig stond spr. stil bij de bewogen geschiedenis van het bedrijf, die wordt gemarkeerd door de eerste wereldoorlog, de crisis en de tweede wereldoorlog. On danks deze vele moeilijke jaren heeft het bedrijf steeds een opgang medegemaakt, hetgeen tot uiting komt in het steeds toe nemende aantal personeelsleden. De heer N. Samsom heeft de plooibaar heid gehad om zich bij de zeer wijzigende bedrijfstoestanden volledig aan te passen en door alle jaren heen heeft hij groot vertrouwen weten te kweken bij mede directeuren en personeel door zijn tech- ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen versloeg Gouda voor ouden van dagen Vergezeld van de muziekvereniging Crescendo toog de voetbalvereniging Al phen zaterdagavond naar het strijdperk om daar ten bate van de ouden van da gen een wedstrijd te spelen tegen ONA uit Gouda. ONA heeft tijdens dit spel weinig meer kunnen doen dan de punten van de tegen stander tellen, want toen de wedstrijd geëindigd was moest zij met een 5—0 ne derlaag de terugreis aanvaarden. Nadat wethouder A. J. Dekker de af trap had verricht, gaf Leeuwenhoek Al phen met een strk schot de leiding. Tot aan de rust wist Gouda deze stand te handhaven, maar na de rust regende het doelpunten in haar goal. ONA drong na de thee sterk op, maar Oordt maakte zich na vijf minuten van de bal meester, schudde enkele tegen standers van zich af en scoorde. Daarna kwam uit een samenspel tussen Ederveen, Boon en Leeuwenhoek het der. de doelpunt. Koort voor het einde wer den hieraan nog twee punten door Alphen toegevoegd en alle pogingen van Gouda om de eer te redden bleven zonder resul taat. Standwerkersconcours voortgezet De grote warmte zal er niet vreemd, aan zijn geweest, dat het standwerkerscon cours dat zaterdag op de weekmarkt werd voortgezet, niet die belangstelling trok als de vorige keren. Het aantal kooplustigen op de markt was in ieder geval minder en dit had ook zijn weerslag op de kooplieden die ondanks de warmte toch hun best deden de koopwaar op de bekende wijze aan de man te brengen. Voor het eerst nam er ook een dame deel aan het concours, die kans zag beslag te leggen op de derde prijs. Het was mevr. Van Gclderen uit Amsterdam die met figuurballonnen werkte. De eerste prijs werd behaald door de heer J. Gobets even eens uit Amsterdam, die limonadepoeder verkocht, terwijl de tweede prijs werd toe gekend aan de heer P. de Haan uit Den Haag die de belangstellenden de deugde lijkheid van likdoorntinctuur wilde aan tonen. nische vaardigheid en belangstelling in persoonlijke aangelegenheden Na een persoonlijk woord van dank voor de jarenlange samenwerking besloot de heer W. Samsom zijn toespraak met het aanbieden van een zonnewijzer voor de tuin van de scheidende directeur. Als tweede en laatste spreker voerde de heer W. H. Huijssoon namens het perso- Na zijn toespraak schudde de heer W. Samsom (rechts) de scheidende directeur N. Sam som (links) de hand. Foto N. van der Horst neel het woord. De heer Huijssoon, die eer van de oudste personeelsleden is, waar deerde het bijzonder in de heer N. Sam som, dat hij, nog blakend van werklust, de tijd rijp had geacht zijn plaats aar jongere af te staan. Hij misgunde zijn di recteur de komende rust niet, maar be treurde diens heengaan, dat een lege plaats in het bedrijf zal achterlaten, die moeilijk ingenomen zal kunnen worden. Hij feliciteerde de heer N. Samsom zijn benoeming tot eerste gedelegeerd commissaris in het bedrijf. Aan het slot van zijn korte, hartelijke toespraak bood de heer Huyssoon na: het personeel een camera aan. Nadat de koffie was geserveerd sprak de heer N. Samsom een woord van dank voor de hartelijke woorden en de geschenken. Het fsoheid werd besloten met Het zingen Ps. 5 1. Wandelfeest in Noordwijk Onweer met windstoten maakte abrupt eind aan avondfeest "DESCHENEN DOOR DE FELLE ZON, maar flink in de pas, marcheerden -*-* zaterdagmiddag de duizenden deelnemers aan de N orthgo -1 ust-r urn - tocht door de fraaie omgeving van Noordwijk. Ondanks de hitte was het aantal uitvallers betrekkelijk gering en de mars had dan ook een zeer ge animeerd verloop. De deelnemers waren verdeeld in een drietal groepen, die respectievelijk 10, 15 en 25 km liepen. De route liep langs de beide boulevards, door de villawijk in de Zuid en langs het rijwielpad naar Katwijk. Via de provinciale weg werd gewandeld naar het landgoed „Nieuw Leeuwenhorst", waarna de tocht werd voortgezet naar de staats bossen. Aldaar werd gerust, waarna via het rijwielpad en de Duinweg Noordwijk weer werd bereikt. De wandelaars die de 15 km liepen, gingen niet naar Katwijk maar door Noordwijk Binnen en de 10 km-gangers had den dezelfde route te lopen, zonder de trip door de Staatsbossen. Aan het startbureau, dat gevestigd was in het gebouw van de „Kunt Carlsen", was het al vroeg een drukte van belang Burgergroepen en militaire groepen gin gen af en aan om hun startkaarten te la ten afstempelen. Diverse militaire en an dere muziekkorpsen verleenden hun ge waardeerde medewerking en begeleidden de wandelaars een erindweegs. Als nieuw evenement was aan de tocht de attractie verbonden dat de „Northgo- girl", mej. Van Diemen, met de „Zilver meeuw" van de heer J. B. Cramer op het strand landde. Zij begaf zich naar „Sein post", waar zijn werd ontvangen door het erecomité. Hierna startten de deelnemers, afwisse lend individuele wandelaars, burgers groepen en militaire groepen. De hele middag was het een komen en gaan, want voordat de laatste deelnemers gestart waren, arriveerden de eerste 10 km-gan gers alweer. De prijsuitreiking had plaats in „De Zeeleeuw". Aanwezig waren het lid van de Tweede Kamer, mr. dr. E. P. Verkerk, gewestelijk voorzitter van het instituut „Steun Wettig Gezag", de gedelegeerde van het hoofdbestuur van de Nat. Reserve, J. A. Keuchenius, mr. J. L. J. A. van Meehelen. secretaris van S.W.G., de bur gemeester van Noordwijk, mr. G. F. W van Berckel, wethouder G. Vogelaar, hoofdinspecteur A. N. Merkelbach, inspec teur P. Verhoef en vertegenwoordigers van plaatselijke en landelijke organisaties De heer Verkerk feliciteerde het ge meentebestuur van Noordwijk met deze tocht. De commissie, in casu de heren Van Bourgoudiën, Van 't Slot en Huybers, ver dienen met hun medewerkers alle lof voor de voortreffelijke organisatie van dit be langrijke nationale evenement, zei hij Over deze lustrumtocht valt de schaduw dat geen groepen van de nationale re serve konden deelnemen, maar er is goe de hoop, dat bij volgende tochten ook zij weer zullen kunnen meedoen. De burgemeester van Noordwijk con stateerde, dat de reservediensten van Noordwijk er zljin mogen, gezien het re sultaat van deze tocht. Hij was van Oor deel, dat men voor het doel van deze mars, een nationale wandelmanifestatie goed op weg is. Uitslagen De jury, waarin voor de diverse groe pen deskundigen zitting hadden, had geen gemakkelijke taak. Voor de militaire groepen bestond deze uit de majoor A J. Roele-veld en sergt.-majoor Van de Weg. Voor de politie uit hoofdinspecteur A. N. Merkelbach, inspecteur Arbeu en wachtmeester Van Velzen. Militaire groepen: 1. Mariniers Valken burg; 2. 4-daagse compagnie Nat. Reserve. Den Haag; 3. luchtwachtdienst Alkmaar Politlegroepen: 1. Res. gem. politie Lel den; 2. res. rijkspolitie Den Haag. Besch. Bevolking: 1. Wandelclub Zeist Scholen: 1. Openb. lagere school Noord wijk; 2. „Voorzienigheid", Noordwijker- Grootste Noordwtfksc groep: MSV met 136 deelnemers (geen uitvallers!). Beste Noordwjjkse groep: 1. TOP (v. d Berghstiohttng); 2. v. Speyckgroep (pad vinders); 3. DOS (gymn.). Kindergroepen: 1. Vrij en Blij, Den Haag; 2. Van alles wat, Noordwijk. Burgergroepen: 1. Steeds Voorwaarts. Den Haag; 2. DVO, Hilüegom; 3. Van Speyckgroep Noordwijk; 4. Chr. gymn. veren. IJmuiden. Bedrijven: 1. Pas Toe, Utrecht; 2. Hol- Vandia Wol, Veenendaal. De burgemeester dankte de sportcom- missie voor de organisatie en de samen werkende hulpbrigades voor de medi sche verzorging en sprak een propagandis tisch woord voor het werk van de Noord- wijkse reddingsbrigade. De heer H. Th. van Bourgondiën dank te ten slotte de burgemeester en het ge meentebestuur voor de medewerking. De lurgemeester heeft nu voor de vijfde Moeder in arrest na dood van baby De Haarlemse reoherche stelt een or derzoek in naar de doodsoorzaak van c zeven maanden oude jongen Petertje L., die woensdagmiddag tijdens het noodweer overleed In een schuur achter zijn ouder lijke woning in de IJsselstraat te Haar lem-Noord. De moeder van het jongetje di 30-jarige mevrouw A. L.-van M. is i arrest genomen en overgebracht naar ee inrichting voor geesteszieken. Petertje vormde met zijn zusje Elly ee tweeling. Omwonenden en bekenden w het al vroeger opgevallen dat de vooi keur van de moeder sterk naar het meis je uitging. Petertje werd vaak geslagen en in de schuur gezet. Woensdagmiddag liet de vrouw een dokter halen, dn dood constateerde. Mevrouw L. vertelde dat zij bij het voeden van de jongen door een matras was gezakt en op de jongen terecht was gekomen. Geruchten in d« buurt waren evenwel voor de politie aan leiding een onderzoek in te stellen. Burei verklaarden dat het huilende jongentje tijdens het onweer in de schuur was gezet. De moeder bleef geruime tijd bij hem. Later kwam zij met het kind in de a de schuur weer uit. De jongen, was toen stil. De arts constateerde wonden op het achterhoofd van het kind. De Rotterdamse politie zit met een gelijk geval. Zij arresteerde een 34 ge fabrieksarbeider, diie zijn vierjarig zoontje, dat wat lastig was tengevolge de warmte, zo hardhandig zou hebben aangepakt en tegen de buik geschopt, dat het kind in een ziekenhuis overleed. Sec tie zal moeten uitwijzen of hier mishan deling de doodsoorzaak is geweest. KOUDEKERK A.D. RIJN Vissers voor reisje van bejaarden De Koudekerksë hengelsportvereniging schreef een wedstrijd uit ten bate v« reiskas van bejaarden. Er waren 101 in schrijvingen, maar het aantal deelne bedroeg slechts 89. Na de wedstrijd In de Rijn had. in het verenigingsgebouw de prijsuitreiking plaats; de heer M. Harskamp had hier de leiding en overhan digde eerst bloemen aan de vier dames hengelaars. Mevrouw A. van der Dool-van der Har; presidente van de plaatselijke afdeling v£ de bond van plattelandsvrouwen, dankte voor de steun, die de hengelaars elk geven aan het uitstapje van de bejaard De uitslagen: 1ste prijs met medaille oor de heer W. Tegelaar te Leidon; er waren de prijzen voor L. de Wit, Kou dekerk; H. Tegelaar, Lelden; Jan van Ooyen, Hazerswoude; J. Schouten, Leiden; H. Hoogstraten, Koudekerk; H. Batelaan, Hazerswoude; W. v. d. Velden, Hazerswou de; J, Bart, Alphen; C. de Wit. Koudekerk; W. A. Piepenbrink, Alphen; W. van Ton geren, Leiden; D. Meyer, Koudekerk; B. Vegten, Koudekerk; J. J. de Groot, Leiden; C. Sommeling, Lelden; N. van der Hoogt, Leiden; D. Kruit, Koudekerk; L. Houweling, Alphen; J. Brommers, Hazers woude; R. Roggeveen, Alphen; K. Vonk, Alphen; G. van Klaveren, Alphen; G. Vonk, Koudekerk; I. Jansen, Leiden; B. de Wit, Koudekerk; B. J. Smit. Leiden; C. Slingerland. Koudekerk; L. Tegelaar, Lei voor de WOVRRUGGE Burgerlijke Stand Geboren: Jacomina, dr van L. Koetsier 1 C. van der Endt; Nicolaas Leendert, an J. van Delft en N. C. de Best; Din- genis Christiaan, zn van J. Windhorst er de Looff; Gerrit Jan. zn van C Boer en A. van den Berghe; Jozef Justui Maria, zn van F. J. P. van Moll en E. M. Leemeijer; Gerardus, zn van B H. de Wit 1 M. J. Kamlade. Ondertrouwd: Marius Hendrik van Bra- kel, 22 jaar en Margaretha Maria Eskes, Getrouwd: Johannes Pieter Camfferman, 33 jaar en Emelia Maria Mulder. 21 jaar. Overleden: Martina Helena van Valk, 64 jaar, echtgenote van J. C. der Meer. Raadsagenda De gemeenteraad komt woensdagavond n half acht in openbare vergadering bij en. De agenda vermeldt onder meer: de gerechtelijke inning van bedrijfsgelden, begrotingswijziging, wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement, idem van de wegenaanlegbelastlng,. aankoop van perceel Vrouwgeestweg 2, ae bouw van de Chr. Nationale school en de verbouw van de kleuterschool van Volksonderwijs. Blikseminslag Zaterdagavond sloeg de bliksem in de oning van de heer P. Schraverus aan de Bateweg. Via de antenne zocht het hemel- een uitweg. De schade viel mee; en kele pannen werden van het diak geslagen. Geveke en Co. Dividendvoorstel 25 ;5)®/e; exploitatiesaldo 5.31 (3,82) min.; afschrijvingen 567.000 (481.000), reser- ingen 3,9 (2,6) mln.: Indonesië be vredigend, restant, transfer-1953 en -1954 ontvangen, over 1955 geen tranfser ge vraagd, doch wel transferaanvraag -1956: Nieuw-Guinea bescheiden winst; in Brits Oost-Afrika geselecteerde invoer; werk begonnen in België; 1957 bevredigend, hoewel Nederland niet ontkwam aan in vesteringsbreidel; in Indonesië zal invoer dalen, doch gestreefd wordt naar sprei- maal de tocht meegelopen. Ook de po litie verdienit een woord van lof voor de vlotte service. Hierna begaven de aanwezigen zich aar het Palaceplein waar burgerkorpsen 1 militaire korpsen een taptoe gaven, onder leiding van de heer K. de Jeu. Het programma was slechts voor een lein deel afgewerkt, toen een zwaar on eer met hevige windstoten uitvoerenden i toeschouwers deed uiteenstuiven. Aan ^ïet slagen van de tocht zelf kon dit geen afbreuk meer doen. Verstoorde verkoeling Iü BEURSBAROMETER= Effectenmarkt reageert gunstig op gebeurtenissen in Rusland in Moskou kan als gunstig worden beschouwd, daar men een ver mindering der spanningen tussen Oost en West thans mogelijk acht. Bij zonder vast waren de aandelen Koninklijke Olie op vraag uit het buitenland. Men was ter beurze in eerste aanleg nog voorzichtig in de beoordeling van de gebeurtenissen in de Sowjet en men gaf er de voorkeur aan de uitwerking van een en ander op de Amerikaanse beurs af te wachten. Aan deze zaak zijn er on getwijfeld twee kanten. Enerzijds juicht men een vermindering van het oorlogs gevaar van harte toe. aan de andere kant beseft men, dat de bewapeningswedloop der laatste jaren een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de hoogconjunctuur. Het is nog niét geheel duidelijk, welke de gevolgen zouden zijn van een belang rijke vermindering der verdedigingsuit gaven in de landen van het westen. De besprekingen op de ontwapeningsconfe rentie te Londen zullen thans mogelijk enige praktische resultaten kunnen op leveren. Goederenmarkten De ontwikkeling van de internationale goederenmarkten kan in de komende tijd belangrijk worden. Een vermindering van verdedigingsorders, met name in de Ver. Staten zou aanleiding kunnen geven tot zwakkere goederenprij zen. Opmerkelijk is het dat metalen inmiddels al een zwak kere prijsstructuur aan de dag hebben ge legd, waarbij in het bijzonder koper op de voorgrond trad. De prijs van dit metaal is zo laag, dat op de Londense markt in 3% jaar niet zulk een lage notering werd bereikt als thans het geval is. Ook lood en zink zijn de vorige maanden aanzien lijk in prijs gedaald. De rubberprijs heeft de laatste maandenvrij rustig gelegen, maar de notering is eerder aanzienlijk teruggelopen. De wolprijzen zijn enkele maanden geleden ook flink omlaag ge gaan, maar zijn de laatste tijd weinig veranderd. Gemeenten in het nauw tegenwoordigers Financieel overzicht in de Ver. v. Ned. Ge meenten dezer dagen is gehouden, heeft op nieuw de aandacht ge vestigd op de gevaren, welke de voortgang der woningbouw be dreigen van de zijde der financiering. De kortlopende schuld der gemeenten is tot anderhalf miljard gulden gestegen en tereoht heeft de centrale overheid be zwaren ingebracht tegen de voortzetting dezer bedenkelijke financiering. De grote moeilijkheid is echter op welke andere wijze in de kapitaalbehoeften der ge meentelijke huishoudingen kan worden voorzien, Het rentegamma, waaraan mi nister Ilofstra hardnekkig wenst vast te houden, laat geen hogere rente dan 4% 's jaars toe en het is absoluut onmogelijk om tegen een dergelijke rente langlopend geld te krijgen. Als men ziet, dat de jongste emissie van 5obb'Export-Finan ciering een mislukking; is geworden, dat het heersende rentetype op moet -wor den aangenomen, dan kan men wel op zijn vingers uittellen, dat de gemeenten in deze omstandigheden nooit en te nimmer; tegen 4Yi V» geld kunnen lenen. Naar onze mening is het noodzakelijk om het rentegamma te veranderen. Men kan beter een hogere rente be talen dan het gevaar lopen dat de woning- H: bouw in het gedrang komt. Hoe langer men een beslissing in deze geest uitstelt, hoe nijpender dc nood wordt. Het heeft geen zin te hopen op een belangrijke slag op de kapitaalmarkt, want daar ziet het helemaal niet naar uit Grote investering ET CENTRAAL Bureau v. d. Statis tiek publiceerde deze week de jaar lijkse investeringsstabistiiek en hieruit bleek, dat de verwachte investeringen voor het lopend jaar een kapitaal 2.4 miljard zullen belopen, wat een miljard meer is dan de gerealiseerde In vesteringen van 1956. Uit dit gegeven blijkt wel, dat de ondernemers, dikwijls door de omstandigheden gedwongen, de uitbreiding en vernieuwing van het be- drijfsapparaat voortzetten. De conclusie is gewettigd, dat veel vraag naar geld voor de financiering van dit Investerings program waarschijnlijk is en daarom is een belangrijke daling van de rentevoet helemaal niet aanstaande in de periode Van de internationale aandelen trad wederom het hoofdfonds Kon. Olie op de voorgrond. De notering steeg van 220 tot 228.60, welke laatste notering de tot dusver ooit bereikte hoogste notering evenaart. Daarnaast was er ook buiten landse belangstelling voor het lampen fonds te constateren. In het buitenland heeft men aandacht gegeven aan d< mérites van Philips t.a.v. andere soortge lijke internationale fondsen en men is lot de conclusie gekomen dat ons Eindhoven® bedrijf goede kwaliteiten heeft. Ook Uni lever trad op de voorgrond en verbeterde tot 482°/», maar kon op de laatste beurs- dag de gehele winst niet behouden. Soheepvaartaandelen lagen deze week eerst wat beter in de markt. Holland Amerika Lijn steeg tot 183°/o. maar de ge hele winst kon niet worden behouden. Ook Scheepvaart Unies waren gunstiger gestemd en liepen van 160'/» tot 167°/« op. Aandelendividend delenmarkt ligt stukken achter bij die internationale fondsen. De cijfers ove: omzetten in de eerste helft van 1956 op de Amst. beurs wijzen uit hoe lusteloos de handel is geweest. Iff aandelen w in genoemd tijdperk verhandeld v 226 miljoen vergeleken bij 268 milji in de eerste helft van 1956. In deze cijfers zijn ook de internationale aandelen be grepen, waarin de meeste handel was, zodat de overige aandelensoorten weinig hebben opgeleverd voor de beurshandel. De looale markt heeft te lijden van de stroom der stockdividenden, welke geruis loze emissies betekenen in een periode van kapltaalsohaarste. Verder zit m< kijken naar de gevolgen van de beste dingsbeperking. de belastingverhoging, de stijging dei* kosten en zolang de zekerheid daaromtrent voortduurt, kan men eigenlijk geen grondige verbetering in de handel van locale waarden I VEEVOEDERS De ondernemingsli Vorige zaterdag monopoliehefflng op gers - en op milocorn met f C >ogd. Deze maatregelen v ok de afladingstermljnen kv louders waren wel geneger Disponibele gele Amerik welke voor de klppensector wel tot e aanleiding gaf. Ook op de gerst- was de stemming kalmer. De prijzen le disponibele partijen Waren onver- i en ook de stomende en aflading ren gaven geen noemenswaardige ver- n te zien. Franse gerst uit een aan- en lichter werd zeer geschikt aange- wat wel enige interesse kon wek- juni aflading. Van Russ. gerst kwam indiening los. Amerikaanse gerst op us-aflading werd tot dagelijks Iets de heffing op sorghums. Deze is nu op f 2. per 100 kg gebracht. Veel uitwerking heeft dit op de boordvrij markt niet gehad. Dit omdat reeds velen hun aankopen In milo verricht hebben, zodat er niet veel vraag te ontdekken viel. De offertes van milletzaad kwamen steeds lager af en dit gaf vooral op de afladings- wel i t f 5.— oploper n werd ha\ josities verhandeld. Amerikaanse rog- ardt niet meer aangeboden en bij de e ervaringen met de Duitse was Lapla- >gge in trek. De afladlngstermijnen en zich uit tot oktober-november en ren wel kopers aan de rr\arkt. De prlj- lapten wel iets af wat de animo ech- een afbreuk deed- r het Duitse ta rewevoerbloem per granen nog zeer geschikt f billijk in prijs1 Inlandse fabri maal hun prljzt maisglutenvoern- kg hoger af. Inlands* i flinke [gevoerbloem ls nog artikelen zullen ln dacht geschikt t wachten. De uitlaatklep van het buiten land. welke voor de internationale waar den van zulk een grote betekenis is, wordt hier node gemist. Op de' cmlssiemarkt ,is de reeds aan gekondigde emissie van 5Vo converteer bare obligaties Billlton Mij met belang stelling ontvangen. De claim deed ln eer ste aanleg 135, zodat een nieuwe obli gatie op 113% uitkomen zou. Later is de prijs van het claimrecht enigszins ge daald. Binnenkort komt er weer een in troductie van een Amerikaans aandeel, n.l. Inland Natural Gas. Er zijn de laatste jaren heel wat nieuwe Amerikaanse en Canadese shares ge ïntroduceerd. De meeste van deze intro ducties blijven voor de beurshandel van weinig betekenis en ongetwijfeld zijn de oudere, hier sinds jaar en dag verhandel de soorten niet zonder attractie. Maar ook hier heeft het nieuwe, evenais in de mode, bij het publiek herhaaldelijk de TER AAR Grote aanvoer op de veiling Waren we vorige week de mening toe gedaan dat de grootste aanvoeren van tuinbonen toen waren gepasseerd, deze week zorgde voor de overtreffende ti in de aanvoer. Er kwamen dagaanvoei FilCM EN T 90 100 i Het vollinigbeeld werd dan ook geheel beheerst door dit produkt. Dank zij de grote afname door de conservenfabrieken kon in de eerste helft van de week vrij goede prijs worden gemaakt. In het einde van de week is de notering terug gelopen, zodat donderdag en vrijdag de wat zwaardere partijen slechts tegen de minimumprijs of iets daarboven konden worden verkocht. Hoewel de tuinbonen- aanvoer ook volgende week nog wel zal voortdureh; ligt het toch in de lijn der verwachtingen dat deze belangrijk zal af nemen. De kassnijbonenaanvoer loopt flink terug. Vooral de kwaliteit ve dert zodat er reeds veel partijen kwamen, die niet meer goedgekeurd kun- en worden voor export De prijs was dan ook dientengevolge sterk uiteenlopend. De goede exportpar- werden niet slecht betaald. Peulen, doperwten en capucijners hebben hun tijd gehad. Er komen er weinig meer en de kwaliteit is niet best. Blauwschokkers waren nog goed im trek. Voor stamprinsessenbonen werd weer goede prijzen betaald. De notering van de tomaten schommelt, nogal. Het eind van de week gaf gunstiger prijsbeeld dan het-begin. Dc verschillende groentesoorten als andijvie postelein waren goedkoop. Rabarber kroten werden beter betaald. Bloem kool brengt wel een iets betere prijs op. Vooral de goede exemplaren, maar be- ild diiur was deze groente toeh niet. Goede sla geniet een uitstekende vraag wordt best- -betaald. Jammer dat de aanvoer niet groot is. Waspeen en bos- peen geven sterk uiteenlopende noterin gen ais gevolg van kwaliteitsverschil. Komkommers blijven ongeveer op het zelfde prijspeil als verleden week. De augurkenaanvoer neemt toe. Het is echter nog vrijwel uitsluitend glaspro- dukt. De prijs is wat tegengevallen in ver gelijking met de vorige week. Soepgroen ten brengt prijzen op naar kwaliteit en deze venscfhilt onderling nogal. Naar aardbeien was een goede vraag, gevolg zeer goede prijzen. De kwaliteit Produklies. Ver. Majanglanden in boek- ar 1957-58 tot eind juni 396 (390) ton rubber. 4778 (6306) qt. koffie; Sum. Caout chouc 5 mnd. 227 ton rubber, 1862 palm olie, 437 pitten; N.I.R.K. 332 toh rubber, 275 qt. koffie. 535.575 hkg Ihee en 24 ton kinabast; Leidong West 360 ton rubber; Batoe Lempit 259 qt. koffie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9