Waardevolle Leidse bijdrage in Holland Festival L.J.A. hield sluitingsavond en reikte diploma's uit Overgaugsresultaten Leids stedelijk gymnasium Onderwijzers uit Leiden e.o. over schepping en evolutie Gevestigde en vertrokken personen LEIDERDORPS ZWEM- RAD ZEER IN TREK Leiderclorpse ouden van dagen hadden hun uitstapje Grote geestdrift in hete zaal Toonkunst-koor o.l.v. Iskar Aribo voerde imposant programma uit TiV" HET KADER van het Holland Festival 1957 had ook dit jaar een be- langrijke muzikale manifestatie te Leiden plaats: het Leidse Toon kunst-koor o.l.v. Iskar Aribo voerde in de Stadsgehoorzaal een indruk wekkend programma uitbestaande uit Carissimi's oratorium Jephte, Bachs 147ste cantate en Bruckners mis in D. Solistische medewerking werd verleend door de sopraan Elly Ameling, de alt Annie Hermes, de tenor George Maran, de bas David Hollestelle, de claveciniste mevrouw Cathe rine Gris-Ritsema en de organist Piet v. d. Kerkhoff, terwijl het Residen tie-Orkest voor de instrumentale begeleiding zorg droeg. Dat een dergelijk concert, gegeven door een voortreffelijk koor, bijgestaan door vooraanstaande solisten en een uitgele zen groep instrumentalisten op hoog ni veau moest staan, stond van tevoren reeds vast. Wat evenwel niet kon worden zien, was de uitermate hoge temperatuur in de zaal, een omstandigheid die zowel uitvoerenden als toehoorders parten speel de. Het was ongetwijfeld ook daaraan wijten, dat het op zichzelf belangwek kende programma ons nu voor een zo- merconcert wat zwaar leek. Bij uitvoe ring in een kerk zou dit bezwaar zekei zijn opgeheven, doch dit is waarschijnlijk niet mogelijk geweest. t Meest opvallende werk van deze avond was stellig het Latijnse oratorium Jephte van Giacomo Carissimi, een der groot ste Italiaanse meesters van het midden der 17e eeuw. Hoewel immers Carissi mi's oeuvre tot de belangrijkste vloedrijkste van zijn tijd behoort, blijft deze muziek doorgaans in stoffige biblio theken liggen om slechts door musicolo gen uit de partituur te worden bestu- Carissimi's uiterst dramatische staat historisch zo ongeveer tuss< vroegba-rokke Monteverdi enerzijds laatbarokke napolitaanse stijl va Scarlatti, die op zijn beurt weei grote invloed heeft uitgeoefend op Bach en Handel; Carissimi wordt met Luigi Rossi beschouwd als een der grondleg gers van .de Italiaanse belcanto-traditie, die tot in onze eeuw heeft voortbestaan. Nu stelt een 17de-eeuws werk zoals dit de uitvoerenden altijd voor grote proble men. Immers, de schriftelijke overleve ring van deze muziek is in menig op zicht onvolledig, bezetting en uitvoerings stijl worden ternauwernood aangeduid. Bij deze uitvoering werd de moderne bewerking van Vittorio Gud gevolgd, waarvan we de betrouwbaarheid niet zo gemakkelijk kunnen controleren. In hoe verre ook de dirigent, Iskar Aribo, zijn visie op het werk tot gelding heeft ge bracht, is eveneens moeilijk na te gaan. De uitvoering bezat zeker vele schone en boeiende momenten, de koorzang was hier zowel als in de volgende werken van zeer hoog ge halte, terwijl ook de solisten fraau prestaties leverden; als geheel bleef het ons te zwaar, te modern ook. De ■bezetting van koor en orkest was naar onze mening veel te groot, de voordracht was niet voldoende soepel voor deze barokmuziek waarin toch het element van de improvisatie nog zulk een grote rol behoort te spelen. Zo kreeg dit in wezen aangrijpende muzikale drama een te plechtige en Handeliaanse allure. Annie Hermes als eerste historicus zet te wat aarzelend in, doch herstelde zich spoedig; David Hollestelle als tweede historicus voldeed schitterend; trouwens de gehele avond toonde hij zich in uit stekende conditie. George Maran, Ame rikaans tenor, thans woonachtig in Oos tenrijk, vertolkte de moeilijke partij van Jephte met veel talent, al wist hij niet geheel door te dringen in de tragiek die dn de muziek zeker besloten ligt. Elly Ameling gaf met haar prachtige lichte sopraan een gave vertollking van Jephte's dochter. De continuopartij werd op zeer kundige wijze door mevrouw Gris-Rit- sema aan het clavecimbel uitgewerkt, terwijl ook de organist Piet v. d. Kerk hoff het pijporgel uitstekend bespeelde. und Leben" (no. 147). 't Koor had hierin twee onderdelen te zingen, het titelkoor en het koraal „Wohl mir dass ich Jesum habe" dat later nog eenmaal terugkeert met een andere tekst. De zeer populair geworden pianobi werking van dit prachtige koraal heeft dit fragment grote bekendheid verleend. De strakke en stijlvolle uitvoering 'door koor en orkest verdiende veel lof, de trompettist Theo Laanen speelde, behou dens een kleine fout, zijn moeilijke partij met brio. Van de solisten, die elk een aria te vertolken hadden, verdienden Elly Ha- meling (in de obligaat-vioolpartij op be kwame doch enigszins neurveuze wijze gesecundeerd door Louis Sons), Annie Hermes en David Hollestelle veel lof. George Maran kon in deze stijl zijn zeer typische talenten nog niet geheel ontplooi en; er bleef een te grote kloof tussen zijn gevoileerde, expressieve sottovoce en zijn bijna metaalachtige, wat onpersoonlijke forte, terwijl ook de voordracht wat frag mentarisch bleef. Bij de instrumentalisten der obligaatpartijen onderscheidden zich ook nog de hoboïsten Gijs Reyns en Tjerk Timme. Het was waarschijnlijk aan de afmattende temperatuur te wijten dat de Bach-cantate als geheel wat mat bleef. Trouwens, Bach schreef stellig betere cantates, een enkele maal zelfs op meer aanvaardbare teksten- Mis Het hoogtepunt van de avond kwam evenwel na de pauze met Bruckners Mis in D. De ten gevolge van de regen op tredende afkoeling was weliswaar in dl zhal nog nauwelijks merkbaar, doch zo wel uitvoerenden als toehoorders sche nen toch wat verfrist te zijn en door grotere geestdrift bezield. Ongetwijfeld had men aan dit werk ook een bijzondere aandacht besteed, terwijl gezegd moe worden dat de opmerkelijke gaven var de dirigent Aribo eerder gezocht moeter worden binnen het romantische en mo derne repertoire dan in het oudere do- Hoewel we persoonlijk, naast grote be wondering, een zekere reserve gevoelen ten opzichte van Bruckners kerkelijke werken, die ons vaak meer imposant dan innerlijk doorleefd voorkomen, moete toch vaststellen dat deze mis nauwelijks op waardiger wijze had kunnen worden uitgevoerd. De dirigent had hier zowel het koor als het uitstekende orkest ge heel in de hand. De soms bijna theatraal aandoende climax-effekten werden meesterlijk voorbereid en geënsceneerd. Ook de solisten, meestal als ensemble optre dende, voegden zich geheel in het al gemene kader. Vooral Hollestelle maakte hier met zijn schitterende noriteit en warme voordracht diepe indruk (o.a. in het Gloria: „suscipe deprecationem nostram" en „Qui se- des ad dexteram"). Ook Maran kon zich hier geheel ontplooien. Wellicht heeft het slot van deze mis ons nog het meest getroffen, waar bij het „Dona nobis pacem", na zeer vele op stapelingen van geluidsenergieën, eindelijk een ontspanning en een de crescendo optreedt. n zeer uitbundig en langdurig applaus bewees in welke mate de toehoorders met spanning deze uitvoering hadden gevolgd. De sopraan Elly Ameling, die ons deze avond stellig veel hoop heeft gegeven wat betreft een opmerkelijke carrière, mocht een bloemenhulde in ontvangst sn. Ook dit jaar heeft het Leidse Toonkunst-koor onder leiding van zijn uitnemende dirigent Iskar Aribo een zeer waardevolle bijdrage geleverd tot het steeds nationaler wordende Holland Fes- In het Volkshuis hield de Leidse Jeugd- actie zaterdag de sluitingsavond van het seizoen. Nadat de heer G. Steinbach een kort openingswoord had gesproken, reikte dr. P. L. Schoonheim aan de geslaagde kandidaten voor het examen handenarbeid in vrije expressie A het diploma namen van hen zijn: S. W. J. van Beurden, G. G. Brinks, mej. E. J. M. Buis, mej M. J. G. Buis, mevr. M. F. Harteveld-' Evert, A. Labordus, mej. E. v. d. Linden, H, K. Molenaar, mej. A. M. Monteba, mej W. J. van 't Oosten, mej. A. M. van Tie nen en mej. E. Wijtsma. In een der benedenzalen was een kleine expositie ingericht, samengesteld werk van de cursisten. Sommigen hadden in hun arbeid hun fantasie de vrije loop gelaten. Er vielen hier en daar artistieke werkstukken te bewond< In een groot geïmproviseerd aqua rium was het sprookje van Sneeuw witje, zoals het zidh zou afspelen in de vissenwereld, uitgebeeld. Dit fraaie werkstuk bestond uit vier taferelen; Sneeuwwitje en de boze, ijdele stief moeder, de scène bij de zeven dwerg jes, de geharnaste prins die te zee paard onbekende vijanden bestrijdt, het laatste tafereel, waarin hij Sneeuwwitje in het glazen kistji vindt, met naast haar de zeven we nende dwergjes. Voorts werd „De parapluie", een kin derbeschermingsfilm van Kees Brui vertoond, die werd ingeleid door de heer (idlltCltG IH. van Duyne, directeur van het Leidse Volkshuis. Door de deelnemers aan de Na deze zeer interessante, doch met ge- sus vrije dramatiek werd onder leiding heel bevredigende interpretatie volgde .van de heer J. Bartelsman en met mede- Bachs cantate ,Herz un-d Mund und That1 werking van enkele leden van Mignon eer -Bevorderd van de lete klasse: Rob Boonstoppel, Ineke Bouman, Carol ien van Gul-ik, Geert van Gu- lik, Hans de Jong, Rudol-f-Jan Kloek, Gerard van Krieken, Noortje Lam- bredhts, Hannie Smit, Paul Tesse- laar, Robby Veldhuyzen, Piet de Vos, Wybe van der Waard, Marjolijne Beümer, Anton van der Beurg, Els En gelenburg, Hans Moeli-ker, Therus Vos meer, Dik van der Hoek, Hans Metz, Barbara de Meyere, Bram van Mourik, Els Quaok, Dora van Royen, Caroline Sohneyder, Otto Strack, Maarten van Traa, Pleun Volker, Karei Waasdorp, Bke van Batenburg, Bert Cohen, Marjon van Randwijk, Edmond Ruitenburg, Bert Venema, Roel Vodhteloo, Wim Hubeek. 3 herexamen. 5 afgewezen. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: Guido Bakema, Wander van den Berg, Harm Drewes, Margriet Drewes, Ariana Feltkamp, Jan-Willem Gast. Theo Geels, Tineke Hartman, Hans Hers, Rudy Kuyt, Wim Leenen, Robby van der Lin den, Eddy Lourens, Maarten Meijering, Addy Riohters, Irene Staverman, Pim Visser, Ans Vrielink, Marbeth Beukema toe Water, Herman de Liagre Böhl. Ma rijke Bosdh, Els van der Bijl, Jooke van Doorn, Jaap Goekoop, Corrie van der Horst, Piet Kr-uyt, Nena Oost-hoek, Arie Remimel-zwaal, Peter Schoonheim, Roelf Tieleman, Albert Vossopoel, Petra Her- Weyer, Jan Kuperus, Henka Nle6sen, Wil lem Storm van Leeuwen. 3 herexamen. 8 afgewezen. Bevorderd van de 3de naar de 4de klas se: Gege Cal-lenbach, Leen Guyt, Alida de Jong, Eveline Kleyngeld. Rosemarie Koningsberger, Wybo Oo6terhoff, Rik Meyer, Jaap van der Sande, Ji-kke Schou- de 2de ten, Ansje de Wilde, Niëk deWolf, Bas-Jan Brouwer, Ba6 Jan Demenint, Wim Hui- zinga, Dorine Duyverman, Floris van GinkeJ, Eveline Goekoop, Adri Hoelen, Annie van der Hoeven, Ma-rijke de Jon ge, Ineke de Knecht, Henk Nijeboer, Be atrix Soheffer, Annemarie Uhlenbeck, Suus Verhoekse, Ria Verhoogt, Wiets-ke Haarema, Annemargreet de Jong, Jan Oosterhoff, NeLleke Turion, Floor van der Wind. 4 herexamen. 6 afgewezen. Bevorderd van de 4de naar de 5de klas se: Nico Booy, Til-ly Dinger, Marien van den Ende, Gijs Kuenen, Caty Nap. Wer ner Staverman, Jip van der Wind. Tineke de Bruin, Marijke Haantjes, Arend Huus. sen, Ingrid Kakebeeke, Henk Eikerbout, Wim van Evert, Annemarie Haantjes, Hanny Haantjes, Tiddo Hofstee, Laura Huizing aPeter Kamma, Joost Kuiper, Frits Lahr, Ko de Meyere, Jan Nicaise, Bart Punt, Conny Saris, Ronny Veenstra, Jan-Casper Hartman (voorwaardelijk), Jaap Koningsberger, Tyski van der Schil den (voorwaardelijk), Manon van Caspel. 1 herexamen. 6 afgewezen. Bevorderd van de 5de naar de 6de klas se: Hans Dresden, Lex Duyverman, Ca- rolien Han, Marten Hofstede, Kiki Huij- ding. Marijke Kok, Tony Meckmann, Em my Fischer, Wim Batteljee, Trijntje Brouwer, George Junge, Aschwin Egter van Wissekerke (voorwaardelijk), Loes Bak, Elly Dissevelt, Pim Hofkes, Fredy Hoogewerff. Jaap Hoogerwerf, Jan Kars tens, Elly Leenen, Loekje von Lieben- stein, Wim Locher, Ulrika Oosterhof f, Dini Vijlbrief, Peter Waasdorp, Marijke Assink, Alwine Drewes, Niek van Gln- kel, Diek Kon-ngsberger. Mare Spijker, Nico Volkers, 1 herexamen, 4 afgewezen.! Rotterdam, Manpad 57. hoorspel vervaardigd over een onderwerp dat gedurende de cursus was opgedragen ter improvisatie. Het spel dat uit de im provisatie was gegroeid, werd opgenomen op de band en van muziek voorzien. Ook improviseerden de cursisten naar aanlei ding van een door het publiek opgegeven 'erp. getuig- Als het bestuur van de afdeling Leiden van de Prot. Chr. Onderwijzersvereni ging geweten had, dat de thermometer ook in de schoollokalen zo hoog zou stij gen, dan zou men waarschijnlijk de juli vergadering toch wel op een andere da tum hebben vastgesteld. Slechts ve leden hadden zich zaterdagmiddag „Het Gulden Vlies" begeven om tc teren naar een onderwerp van de zitter, de heer L. Kalsbeek uit Katwijk aan Zee, over „Calvinist en Room tholiek over de afstamming van de n Spr. zei, dat in Christelijke kringen steeds meer de gedachte veld gaat v nen, dat schepping en evolutie geen genstelling vormen. God kan ook dooi de weg van ontwikkeling zijn schepping volbracht hebben. Het materialistisch evolutionisme moet echter worden afge- Bestaat de mogelijkheid, dat ook de mens een eindstadium van evolutie is? Over deze vraag hebben prof. Leve de Vrije Universiteit en een R.K. theo loog, Labourdette. hun licht laten Het schijnt wel zeker te zijn, dó geveer een half miljoen jaar geleden reeds menselijke wezens op aarde den. Grote aantallen fossiele overblijf selen vertellen van vele mensem uit de oertijd. Hierbij zijn er met een veel ruiger uiterlijk. De Australopithecinae zijn wezens geweest, die lichamelijk veel dierlijke als menselijke eigenschap pen vertoonden. Toch zijn dit waarschijn lijk dieren geweest. Zij leefden wezens, die zeker reeds mensen Zowel prof. Lever als Labourdette acht het mogelijk, dat het „stof der aan" waaruit God de mens formeerde, dierlijk wezen is geweest. Zelfs dr. Kuyper, die in zijn werk: „De gemeni Gratie" zich nog sterk tegen de evolu- In de week van 27 juni tot en met 3 juli 9, Vugh-t, St. La-mbertusstr. 45; C. van der Burg en fam., Driftstr. 43a, Rijswijk, Rem- brandtk-ade 254; C. van der Poel en fam., Faigelstr. 44, Driebergen, Bosstr. 150; M. Smit-geb. Zwart en fam., Oranjegrt 41, Utrecht, Verenigingsstr. 801; J. K oudijs en fam., Breestraat 130a, Canada; L. H. J. M. Ha-geraats en fam., Zoeterw.singel 39, Indonesië; L. Kooijman geb. van Delft en fam., H. Morsweg 47, Rij-nsburg, Kerks-tr. 5; A. van Herk en fam., Cobetstr. 51, Ouderkerk aan den ï&ssel, Soestdijkse- weg 39; J. P. Kuyvenhoven en fam., La-m- mensch.weg 69, Voorburg, Westerburgstr. 41; R. Klein en fam., J. de Wittstr. 46, Ver. Staten v. Amerika; G. Quist, Hof laan 40, Den Helder, Buitenhave 5;M. de Vos, Rijn en Schiek 5, Oegsbgeest, Leidsestr.weg 5; M. van Brummelen, De Wetstr. 5, Pijnac- ker, Akkersdijk 28; J. C. M. Bazelmans- v. d. Klugt, Haarlemmerstr. 256, Ver. Sta ten van Amerika', G. Va-rga, V-rouwensteeg 11, Canada; H. G. J. van Gerwen, Lan- gebrug 6, Breda, Teteringenstr. 24; L. M. Overma-rs, Langebrug 53, 's-Gravenha-ge, Oostdui-nln 161; M. B. H. v. d. Steen-Das sen, Breestraat 73a, Amsterdam, Uiter- waardenstr. 1461; C. van der Wulp, Noordednde 2a, Haarlem, J. Gijzenkade 246; M. van Beek. Zoeterw.singel 56a, Barendrecht, le Baren-drechtseweg 51; R. J. Vleerbos, Meidoornstr. 35, China; V, Di Bello, Scholpenkade 41, Italië; A. A .Huis- •Heldt, Boshuizerkade 70, Katwijk, Kerkstr. 40; J. M. M. Doove, Morsweg 96, Ver. Staten van Amerika; N. Kramer, Rijnburgerweg 50, Arnhem, Beukenlaan 14a; E. M. Holtrop-Huisingh, Rijnsburger- weg 29a, Ma ara, Berkenlaan 5; A. Bode- meijer, Rijnsburgerweg 167, Amsterdam, Prinsen-g-rt 769; M. H. Pla-k, Boerhaave- laan 19, Suriname; M. B. Rosenthal, Me- relstr. 45, Ver. Staten van Amerika; J. C. Maijs-Langeveld, Haarl.str. 315, Zierikzee, Appelmrt 10; W. L. Boutier-Lori ab Haar- •Gravenhage, Nw Molstr. 72; J. Gee-ra-rds, Meerhof 25, Brunssum, Hendrikln 235; E. L. Adolf-Bartlett, Zoeterw.singel 40a, Broot-Britannië; L. C. Dijkman, Vreewijkstr. 20, Amsterdam, Kerkstr. 228; H. Reinders, Witte Singel 27, Haarlem, Hazepaditer9ln 24; R. K. F. Plan- kensteiner, Morsweg 7a, Oostenrijk; A. Anker, Terweepark 3, Zierikzee. Haven plein 19; D. C. Bekkers, Pelikaanstr. 17, De Bilt, Gezioh-tslaan 162; J. C. A. Elshof. Haarl.str. 139a, Rotterdam, Vierambacht- van Beek, Hooigracht 58. Wassenaar, Bernhorstln 10; C. J. G. Vo gels Hooigracht 15, Hilversum, Konings- 21; H. Meins, Uiterstegrt 34, Duits land; A. P. Verheem, Burggravenln 91, Breda, Burg. Serrarisln 20; J. E. ten Raa, Franohimontln 34. Wisch, Terborgseweg N. A. van der Hora, Stieltjesstr. 25, Almkerk, Julianaweg 14; J. H. Prevo, 3 Octoberstr. 26c. Zutphen, T. v. Poort- vlietwg 23; R. M. Smcets. Witte Singel 71. Maastricht, Kalfstr. 14, H. M. Wonder- gem, Toussaintkade 15, Noordwijk, Lan- 'eld 29; H. E. J. Mulder, Oude Rijn 8, Te Leiden vestigden zich: J. W. Eijok en fam., chef-verkop er, Tit Brandsmaln 37; H. Brandt en fam., stoe- lenmatter en verkoper, Woonwagenkamp; P. J. Kaptein en fam., leraar lich. opv. Muldersstr. 57; H. A. M. M. de Folter, kinderjuffr., Tit Brandsmaln 37; van de Berg, verpleegster, Utr. Jaagpad 73; L. de Voogd, kapster, Poelgeeststr. 15; C. M. M. de Wit, Herensteeg 17; van der Helm-Pesant, Schachtenhof 5; M. E. C. Tadema, verpleegster, O. Heren gracht 13; J. J. Thomas, onderwij: Plantage 4; A. P. A. van der Klugt, pleegster, Haarlemmerstr. 256; C. de Rui ter, timmerman, Rijndijkstr. 59; M. Lezwijn-de Mey, St. Buysingstr. 4; W. L. de Vries-Boon, apothekers-ass. Turfmarkt 10; J. J. Jansen, Rijnsburgerweg 29a; J. Bavelaar, bankinsteller, Utr. Jaagpad 12; M. P. Leemhuis, Leeuwerikstr. 31; C. E. de Jong, los-werkman, a.b, Haarl.trek vaart; A. K. Erades, loodgieter, De Goeje- str. 40; E. W. van der Heiden 11 verpleeg ster, Leuvenstr. 18; M. H. Clant, Atjeh- straat 51. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie samenkomst. Oegstgeest: zijzaal Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: Baptisten Gemeente Leiden, A. H. Agtereek te Amsterdam over „Het geheim van de overwinning" Dinsdag Den Burcht, 2 uur: afdeling Leiden Vereniging voor Veilig Verkeer, feest middag geslaagden en verkeersbrigadiers. Turk, 7.30 uur: Vereniging voor bevor dering van het vreemdelingenverkeer Leiden en Omstreken, algemeni ledenvergadering, gevolgd door ai schcidsreceptie van de heer J. Visser. Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie samenkomst. Woensdag Hooglandse kerk, 7.30 tot 8 uur: avond gebed. i Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie samenkomst. Pieterskerk, 8.15 uur: concert in kader an Holland Festival, Flor Peeters orgel i Szymon Goldberg viool. Het Gulden Vlies, 3 uur: aandeelhou dersvergadering Van Wijk en Co. Rapenburg 39, 3.30 tot 5 uur: afscheids receptie bij Amsterdamsche Bank N.V. an J. Martijn. Donderdag Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie samenkomst. Schouwburg, 8 uur: Spaans ballet Ximenez-Vargas. technische school Don Bosco, Boerhaavelaan 44, 7.30 uur: diplöma-uit- Levendaal 1, 8 uur: Stichting Commis- e voor huishoudelijke en gezinsvoor- lichbing, sluitingsavond, met film. Rijksmuseum voor volkenkunde, tot I 'ktober; tentoonstelling ..Men: tiegedachte verzet, heeft reeds in zijn Evolutierede in 1899 uitgesproken, dat wij rumte moeten laten aan deze gedachte en niet onze stijl aan de Opperste Bouw meester van het Heelal mogen opdringen. De theologie komt voor de opgave te staan, rekening houdend met de nieuwe gegevens, een ongekunstelde exegese te zoeken voor de eerste en verdere hoofd stukken van Genesis. Vier heren stelden vragen aan de heer Kalsbeek en duidelijk bleek, hoe zeer men zijn voordracht over dit moeilijke, maar zeer interessante onderwerp, had gewaardeerd. Op enkele dagen waren er zelfs tegen de 5000 bezoekers SINDS DE OPENING van het Leiderdorpse zwembad heeft men niet te klagen over de belangstelling van zweinlustigen en liefhebbers van een zonnebad. Er zijn nu, zo deelde men ons mee, 2300 abonnementen verkocht, waarvan naar schatting een tweeduizend aan Leiderdorpers en Zoetcr- woudenaren. De laatste weken waren er gemiddeld per dag 3500 bezoekers, terwijl er op en kele dagen zelfs wel tegen de 5000 zijn ge weest, zoals vorige week donderdag, toen de scholen 's middags gesloten waren en de Leidenaars ook in groten getale ver tegenwoordigd waren. Dit was de eerste dag, waarop men zich genoodzaakt zag het bad om vier uur leeg te fluiten, om de gegadigden, die men buiten had moeten laten wachten, ook nog gelegenheid te geven een duik in het verfirssende nat te nemen. Dank zij de ruime zonneweide kan het bad eer zeer groot aantal bezoekers bergen. Ei zij-n ongeveer negentig leerlingen, hoofd zakelijk jongeren, maar ook enkele oude re. dames. Er heeft zich nog geen enkele heer gemeld; kennelijk zijn zij allemaal de zwemkunst meester. Textielzaak je Het mooie weer, waaraan deze toeloop wel in hoofdzaak te danken is, heeft niet kunnen voorzien en het bestuur heeft dan ook wel eens met de handen in in het haar gezeten. Aanvankelijk werd alleen overdag gepompt, maar nu dag en nacht door, zodat tweemaal per etmaal het water wordt gereinigd. Dat de zwemlustigen wat slordig zijn, blijkt wel uit het feit, dat er dagelijks een wasmand vol goed overblijft. En nie mand komt er ooit iets terughalen, zodat men aan het eind van het seizoen wel een textielzaakje zal kunnen beginnen. Men doet het verstandigst waardevolle bezittingen, zoals geld, horloges, enz., thuis te laten. 's Avonds wordt door de leden, onder leiding van de heer Van der Reijden, Eerstdaags jubilerende adjudant Kronenburg kreeg nu al een geschenk Zaterdag heeft het jaarlijkse uitstapje plaats gehad van de ouden van da gen van Leiderdorp. Dit was mogelijk doordat vele autobezitters welwil lend zichzelf en hun wagen beschikbaar hadden gesteld en onder anderen de industrie voor de nodige middelen had gezorgd. Vooraf was iedere deel nemer voorzien van een routebeschrijving, waardoor men de tocht ge makkelijk kon volgen: Even na 1 uur vertrok de stoet bijna vijftig auto's, begeleid door drie motorordonnansen, van de Acacialaan in de richting van Koudekerk aan den Rijn. De tocht voerde verder via Woubrugge langs het Braassemenmeer, Aalsmeer, door het typische polderlandschap met de plaatsjes Mijdrecht en Vinkeveen naar Abcoude en vandaar langs de Loosdrecht- se plassen door het Gooi naar de eerste pleisterplaats, Oud Valkeveen, waar van een welkome verfrissing werd genoten. Van de speeltuin werd, in tegenstelling tot een vorige maal, vrijwel geen ge bruik gemaakt, wat kennelijk door het warme weer kwam. De terugreis voerde via Bu&sum, Ouder, kerk aan de Amstel, langs Schiphol er Heemstede naar de LLnnaeushof, waai lange tafel6 al uitnodigend wachtten op de hongerige en dorstige deelnemers. Tijdens de uitgebreide brood maaltijd werd namens de ouden van dagen aan de eerstdaags jubilerende adjudant Kronenburg van de rijlks- politie een kistje sigaren aangeboden Weinig stormschade in Leiden Windstoot beroofde oude heer van zijn krant De storm van zaterdagavond heeft ook n Leiden enkele sporen nagelaten. Om te beginnen werden in plantsoenen :n langs de weg vele takken van bomen n een huis aan het Korte Rapenburg werden drie ramen los- en weggeslagen. In de Hoflaan moest een straatlantaarn ït loodje leggen. In de Cosijnstraat trok de 56-janige T- X. G. een raam dicht, waarvan de ruit al gebroken was. De man raakte het glas rbij zijn rechterpolsslagader werd ge troffen. Met de E.H-D. werd hij grote ziekenhuis gebracht. Verder heeft de storm, die ook Leiden onverwacht overviel, hier geen schade aangericht. Duizenden jongelui die waterkanten in en bij de stad verkoeling hadden gezocht, ijlden naar huis; velen konden hun woning voordat de bui los brak niet meer bereiken: Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgevallen. onzer abonnees gaf ons nog het be richt door. dat een oude heer voor zijn open raam aan de Nieuwe Rijn, zich van aankomend noodweer niet in het minst bewust, rustig het zaterdagavondblad zat te lezen. Plotseling rukte een windstoot hem zijn lectuur uit de handen; de krant werd hoog opgezogen en verdween in de vart-jagende avondlucht. Bromfietser op Haagweg aangereden Zaterdagavond om tien uur wilde de 17-jarige bromfietser J. H. V. uit de Storm Buysinghstraat op de Haagweg linksaf de De Genestetstraat inslaan. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een personen auto, die hem dan ook aanreed. Met een hersenschudding en vleeswanden aan het rechteronderbeen werd de'jongen opee- jmen en naar het ziekenhuis gebracht. Chr. Geref. zendingsdag voor het uitstippelen van deze mooie tocht, diie vlot verliep doordat de ad judant zich van de hulp der plaatse lijke politie had weten te verzekeren. Ook werd nog het woord gevoerd door de burgemeester, de voorzitter van het comité, een van de chauffeurs en de ad judant. De terugiweg werd toen voortgezet via Noordwijikehhout, Warmond en Leiden, naar huize „Voordorp", waar de Leider- dorpse fanfare voor een feeetelijke ont vangst zorgde. Met de muziek voorop ging het naar het Burgemeester Brugplein waarna de stoet werd ontbonden en men net voor de onweersbui binnen was. druk getraind in waterpolo en wedstrijd- zwemmen. Er zullen ongetwijfeld wel en kele goede zwemmers uit voortkomen. Eindexamens van Chr. lyceum te Leiden Voor het eindexamen afdeling H.B.S.-A van het Christelijke lyceum te Leiden slaagden: M. T. J. van Driel, J. C. van Duin, C. G. van der Horst, J. A. Hubregtse, H. J. Kleer, A. Kooien, C. H. Lock, C. van Nood, D. C. van Rijn, G. Sierat, J G. Smit. P. J. Stortenbeek, P. M. Tibboel, C. Voge laar en P. van der Wolf. Niemand werd af gewezen. Voor het eindexamen gymnaslum-A slaagde A. van Rijn. Bediendendiploma kappersvak Bij het in Den Haag gehouden examen ter verkrijging van het bedienden-diploma voor het kappersvak zijn voor het dames vak geslaagd: mej. W. v. d. Bol, Noord- wijk, mej. I. de Bruijn, Alphen a. d. Rijn, mej. A. Hakkaart, Leiden, mej. M. Hum- me, Leiden, mej. M. Nauta, Leiden, mej. W. Peursum, Rijnsburg, mevr. E. Peursum- v. d. Gugten, Rijnsburg, mej. H. Schmidt, Leiden, de heer G. v. Staveren, Oude We tering en mej. A. v. 't Wout, Noordwijk. Voor het heren vak, de heren A. Devilee, Leiden. P. Groot, Woubrugge, J. Lager- berg, Leiden, J. v. Voorn, Nieuwkoop, v. d. Weijden, Noordwijk. Geloofsappèl op de Kaasmarkt Ter opening van de vijfde tenitweek erd zaterdagavond op de Kaasmarkt een geloofsappèl gehouden vanwege de con tactcommissie voor het evangelisatiewerk in Leiden. De algehele leiding berustte bij de senior-kapitein A. de Graaf van het Leger des Heils. Hij riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzon der ds. C. van der Weele, Chr. Geref. pre dikant. Medewerking werd deze avond verleend door het Ohr. Geref. kerkkoor „Alles ter ere Gods" onder leiding van de heer J. Arnoldus en het muziekkorps van het Leger des Heils. De predikant wees erop, dat het de be doeling van deze week is, te nodigen tot het heil in Christus. Het uibgangspunt voor zijn toespraak was een pericope uit Jesaja 55. Dit deel van de heilige Schrift bepaaLt de lezer niét alleen bij de oos terse marlot, maar ook bij de nauwe stra ten en stegen van Palestina. Jesaja roept daar op tot het heil, niet bot de dingen die vengaam, maar die blijven. Ds. Van der Weele riep op bot het komen naar de „markt van vrije genade". Wij mogen komen met onze schuld. „Er zijn helaas veel te veel put- en modder- christenen in Leiden, maar weet, dat de Geest op Pinksterdag ds gekomen, de eigengerechtigheid van de naam-Christo- sn ten spijt. Wij moeten niet alleen ko en en kopen, maar ook eten." Kapitein De Graaf sprak het slotwoord. Aan deze gezichten is het wel te zien, dat de Leiderdorpse ouden van dagen, die zaterdag hun jaarlijkse rit maakten, weer hebben genoten. Het zijn er twee van de vele deelnemers, wier voldane glimlach wij bij de terugkeer in het dorp vastlegden. (Foto Van Leeuwen) tuur. De wereld van het poppenspel" gehouden op woensdag 17 juli. Vakantiefeest voor bijna 1500 kinderen Nu ongeveer 800 Leidse schoolkinderen uit dc zesde klassen van de openbare en hervormde scholen groepsgewijze gedu rende vier dagen genoten hebben van de heerlijke natuur op de Vcluwe, zul len tot besluit van de VKF-uitzendingen 850 vljfdcklassers In twee groepen hun ééndaags feest vieren. eerste groep vertrekt morgenoch tend kwart voor acht van de Beesten markt. Vrijdagochtend 12 juli vertrekt tweede groep van de Papengracht, e bussen zullen de kinderen door de Stiohtse Luetwaranda naar de Leersum- heide brengen, waar zij naar harte lust kunnen spelen daarna gaat het naar Arnhem, tevens het beginpunt van de boottocht over de Rijn naar Doorwerth. het golfslagbad zullen de waterratten onder hen volop kunnen genieten, ter wijl de nlet-zwemmers zich op het speel- eld vermaken. Na dit „rustpunt" volgt weer een prachtige rit naar de Goudsbcrg te Lun- teren, waar hen een verrassing wacht. bussen zullen tussen acht uur en half negen 's avonds op het Stadhuis plein arriveren. Donderdag 11 juli zullen de leerlingen an de Mytylschool, onder auspiciën van het Leids VKF een uitstapje naar Noord- Brabant maken. Totaal zullen dan in 1957 ongeveer 1500 schoolkinderen onvergetelijke dagen Jongen op L. Rijndijk aangereden Zaterdagmorgen om tien over half ne gen stak op de Lage Rijndijk de 6-jarige N. van der M. uit de Sumatrastraat van achter een stilstaande motorcarrier de weg over zonder op het verkeer te lebten. De jongen werd door een wiolrljdster aangereden en moest met een gebroken linkerbeen per EHD naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. Hoe Leiden spaarde In de maand juni werd er bij de Leid- sche Spaarbank ingelegd f 1.131.287,54 en terugbetaald f 1.056.429,63. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 341 en het aan tal afbetaalde boekjes 187. Op 6.345 rekeningen van deelnemer» aan de afhaaldienst werd f 143.368,- bij geschreven. Er werden 576 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 16.872.45. Het te goed der 39.627 inleggere bedroeg aan het einde der maand f 28.192.256,90. in hun schoolleven beleefd hebben. Deze uitzendingen konden tot stand komen, dank zij de spaarzin van de kinderen en de daadwerkelijke hulp van hun ouders, burgerij, onderwijs-autoriteiten en onder wijzend personeel De vorige week gehouden huis-aan- huis-collecte voor het Leids Vakantie kinderfeest heeft f 1682 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3