Goemaat IS oord wij kers en Katwijkers in gevecht bij gestrand schip Sassenheim klaagt over gebrek aan broodnodig water 0.68 2.88 0.25 1.18 2.98 1.58 4.95 3.98 1.58 9.95 8.95 DUTCH MILL LAKENS EN SLOPEN Zuiver wollen van Wijk dekens goemaat ROVERSBROEKPOLDER LISSE ZONDER DRINKWATER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 5 JULI 1957 Bestedingsbeperking legt een dorp droog Maar Ged. Staten krijgen nu een brandbrief thuisgestuurd "W^EGENS ZIEKTE van de burgemeester werd de gisteravond gehou den Sassenheimse raadsvergadering geleid door loco-burgemeester A. Vogelaar. In snel tempo werd een 17 punten tellende agenda af gewerkt, terwijl aan het eind van de vergadering nog uitvoerig gesproken werd over de huidige watervoorziening, waarbij het woord „noodtoestand" viel. Met algemene stemmen werd dan ook besloten tot Gedeputeerde Staten een adres te richten, waarin de gemeenteraad de onhoudbare situatie met klem onder de aandacht brengt. Als eerste punt werd de gemeentereke ning 1955 goedgekeurd. Door een com missie, bestaande uit de heren G. Ver schoor, Th. L. v. d. Geest en J. Heems kerk, was een uitvoerig rapport uitge bracht. Deze commissie 'constateerde, dat burgemeester en wethouders blijk geven een zeer gezond financieel beheer te voeren. De subsidie op de verpleegkosteD van kinder- en herstellingsoorden werd verhoogd van f 0.60 tot f 1,— per dag. De R.K. Opleidingsschool kreeg f 3.302.30 toegewezen voor de aanschaffing van leermiddelen. Een tweede schoolzaak was de aan vraag van de „De Vissersschool" om medewerking voor het aanschaffen van een nieuwe centrale verwarmingsketel met ollestook in de school voor lager onderwijs. De heer Van den Nouland had nogal bezwaren, omdat in de tech nische rapporten, die door twee firma's werden uitgebracht, enkele tegenstrijdig heden voorkomen. Ook is het bedrag, dat met deze vernieuwing is gemoeid, nog niet vöfledig bekend. Wethouder Voge laar zette uiteen, dat de raad ziek slechts in beginsel hoeft uit te spreken, zonder zich voor een bepaald bedrag te binden. Hij achtte dit noodzakelijk om tijdens de komende vakantie het werk te kunnen laten uitvoeren. Later zal de raad beslis sen over de financiële gevolgen. Hier tegen hadden de raadsleden geen be- Mar ktproblemen Bij de bespreking van de marktver- ordening, stelde de heer Kortekaas de vraag, of het mogelijk is de markt tot later dan 's avonds 6 uur open te stellen. De voorzitter gaf toe, dat in het bollen- seizoen, wanneer veel huisvrouwen in de bollenschuur werken, misschien nodig is dat de markt langer open is, maa wilde nog even afwachten. De heer Bergman vroeg of er controle is op de kwaliteit van de goederen, w op wethouder Vogelaar antwoordde dat deze artikelen vallen onder de Waren wet en dat er dus toezicht is van de keuringsdienst. Overigens achtte hij de controle van de huisvrouwen praktischer. De heer Kortekaas bracht het stallen van de fietsen nog ter sprake, waarop de heer Vogelaar toezegde spoedig een rege ling te zullen treffen. De marktverorde- ning werd overigens zonder wijzigingen vastgesteld, terwijl de Hortuslaan tijdens de markturen gesloten wordt voor het Dc vaststelling van de uitbreidings plannen „Bijdorp" en „Ter Leede-noord" en de inbreng van gronden in het grond bedrijf werd zonder discussie vastgesteld. Voor het industrieterrein werd de grond- VISSERIJGOLFJES Snippertjes Zalm blijft een duur visje. De UK 244 was donderdagmorgen te IJmuiden bin nen met een zalm van 5 pond. Er werd f 3.50 per pond betaald. Ook pieterman blijft een gevraagd visje. Zelden wordt ze echter gevangen. Er stond donderdag morgen een kistje in de hal: f 70 deze vijftig kilogrammen! Met de tong- en scholvisserij blijft het uiterst zuinig. Ook in de Sylt levert de visserij niet veel op. De kotter „De Dage raad" IJM 4, liep donderdag in IJmuiden binnen na een elfdaagse reis. Resultaat 1250 kilo tong en wat wijting en schol. Donderdag aan de afslag Er verschenen donderdag in totaal twaalf vaartuigen aan de IJmuidense vis- afslag, waarvan drie met rondvis en negen met platvis. De schepen met rond vis waren de loggers VL 121 en KW 24 en de kotter WR 88. De aanvoer bestond uit 230 kisten schelvis, 40 kisten wijting, 140 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 400 kisten haring, 45 kisten ma kreel, 55 kisten stokkebit, 160 kleine kist jes haring, 155 stijve kabeljauwen en 4.000 kilo tongen. Later op de morgen kwam de Job Gouda, IJM 97, nog aan de markt met 440 kisten verse vis en 185 kantjes zoute haring aan boord. Vrijdag aan de afslag Voor de vrijdagmarkt werd alleen de SCH 27 verwacht met ongeveer 600 kisten verse vis aan boord. Dit schip was thüis- stomend. De handel rekent echter ook op enige aanvoer van de logger- en kotter- vloot, die langs de kust de visserij uit oefent. Geen hoge prijzen De export betaalde donderdag weinig voor de kabeljauw. De grote regels no teerden f 59 tot f 45, kleine i egels f 40 tot f 30, grote kisten kabeljauw f 48 en kleine kisten kabeljauw f 58 per 125 kilo. Dc grote schelvis werd afgenomen voor f 19 tot f 21, grootmiddel voor f 16 tot f 21. kleinmiddel voor f 18 tot f 20, pennen voor f 18 tot f 19 en braad voor f 10 tot f 12 per kist van 50 kilo. Veel „muziek" zat er in deze prijzen voor de visserman niet. Grote tong ging de markt uit voor f 3.80 tot f 4.20, grootmiddel voor f 3.50 tot f 3.70, kleinmiddel voor f 3.40 tot f 3.50, tong I voor f 3.10 toe f 3.20 en tong II voor f 2.60 tot f 2.70 per kilo. Grote schol, groot middel en kleinmiddel noteerden f 38 tot f 46, schol I f 30 tot f 40, schol II f 40 tot f 32 en schol III f 25 tot f 11 per kist van 50 kilo. Grote gul deed f 23 tot f 17. middelsoort f 13 tot f 11 en kleine gul f 13 tot f 8 per kist van 50 kilo. Zwarte kool- vis werd verkocht voor f 42 tot f 39. wijting voor f 10 tot f 12, haring voor f 15.50 tot f 11 en makreel voor f 26 tot f 16 per kist van 50 kilo. Weinig visserij Er bleef ook woensdag én donderdag weinig visserij langs de kust en op het Zand. Langs de kust vingen de loggers en kotters nu 50 tot 80 kilo tongen en 15 tot 20 manden andere vis per etmaal. De loggers op het Zand vingen 60 tot 80 manden hoops donderdag. prijs de grond was aanvankelijk de N.V. Linde verkocht voor f 4,60 vierkante meter nader vastgesteld op f5,20. Aan de N.V v. d. Kwast werd nog 2000 m2 verkocht voor f 5,60 per m2- Muziek subsidie Aangezien het raadsbesluit van 18 december 1956, om de beide plaatse lijke muziekverenigingen een rente loos voorschot van 10 000.te verlenen niet door G.S. was goed gekeurd, stelden B. en W. nu voor het jaarlijkse subsidie aan deze ver enigingen te verhogen van 500.— tot 900.De muziekverenigingen worden zodoende in staat gesteld een geldlening aan te gaan. De raadsleden hadden weinig goede woorden voor deze vanuit Den Haag ge geven richtlijn, omdat nu geld verloren gaat aan rente, waardoor men uiteinde lijk duurder uit is. Men besefte echter dat dit de enige manier is om de ver enigingen te helpen, zodat het voor met algemene stemmen werd aan genomen. Als aanvullend agendapunt werd d« ambtenaar ter secretarie, de heer J. Fid- der, met algemene stemmen benoemd tol ambtenaar van de burgerlijke stand. Zuinig Aan het slot van de vergadering ver zocht de heer Kortekaas de watervoor ziening ter sprake te mogen brengen. De heer Kortekaas had het over een nood toestand, omdat 's avonds in vele huizen in het geheel geen water is te krijgen. De oorzaak hiervan is de geringe capaci teit van de aanvoerleiding uit Hillegom. Spreker vond het vreemd, dat er in Sassenheim een verbod is uitgevaardigd voor het sproeien van tuinen, tenvijl dit in Lisse en Hillegom nog is foegestaan. Hij vroeg welke maatregelen hier ge nomen kunnen worden. Wethouder Vogelaar zette uiteen, dat de burgemeesters van Lisse en Hillegom alle medewerking verlenen WARMOND Uitgesteld schoolreisje Het schoolreisje van de lagere klassen van de Christelijke school op de Baan is een week uitgesteld. De kinderen gaan nu vrijdag 12 juli naar Wassenaar-Dulnrel en de dierentuin. Muziekuitwisseling Zaterdagavond geeft de Chr. muziek vereniging Crescendo uit Sassenheim een concert op de gemeentelijke muziektent op De Baan. Warmonds Fanfare gaat 13 juli naar Sassenheim. In de toekomst hoopt men meer dergelijke uitwisselingen te kunnen organiseren. door hun ingezetenen te verzoeken zuinig met water te zijn. Volgens de heer Vogelaar was het uitstellen van uitgewerkte plannen voor een verbeterde aanvoer de oorzaak van alle ellende. In verband met de be stedingsbeperking geeft Den Haag geen toestemming de plannen uit te voeren. Noodtoestand99 De heer Kortekaas vroeg zich af. of men in Den Haag wel beseft dat hier sprake is van een noodtoestand. Hij uitte felle kritiek op het standpunt dit te trekken in de sfeer van de bestedings beperking. ..Met een bestedingsbeperking scheid je toch ook niet uit met eten", al dus de heer Kortekaas, „dat zou zelf moord zijn! En dit ligt in hetzelfde vlak." Hij noemde de huidige situatie een gevaar voor de volksgezondheid. Op voorstel van de heer Bergman besloot de raad een adres te richten tot Gedepu teerde Staten, waarin de onhoudbaarheid van de toestand met klem naar voren wordt gebracht en waarin op een spoe dige oplossing wordt aangedrongen. Burgerlijke stand GEBOREN: Robert zn van Jan Durieux en Elizabeth van Dieren. Meidoornlaan 18; Pieter Jan zn van Jan van Nieuwkoop en Bertha van de Kamp, A. Verkleijstr. 8 Cornel is zn van Leendert Luij-k en Trijntje van der Niet, Kagerstraat 3. OVERLEDEN: Cornelia A. van Werk hoven, e.v. van der Zwet, 33 jaar. Char- bonlaan 31. BROMFIETSEN Kaptein Mobylette - NSU - Quikly Magneet - Union - H.M.W. Bromfiets- en Rijwielhandel P. ZUYDERDUYN Zee Wat doet is wel zo goed frisse ruiten goed drogend Swan baddoeken zware kwaliteit kleine foutjes waarde 4.95, nu uitzoeken Restanten badhandjes waarvan geen bad doeken voorradig zijn waarde 0.40 tot 0.60 Nu uitzoeken Badstof keukendoeken in groen, rood en blauw, frisse ruiten waarde 1.49. nu Ontbijtlaken frisse dessins prima kwaliteit waarde 4.95. nu Heren singlets en broeken Ribcord jongensbroeken ..Haxewino'" ijzersterke katoenen broeken. 6 tot 16 jaar, 6 jaar Katoenen dames onderjurken met kantgarnering mooie zachte katoen prima pasvorm Westend overhemden gevoerde borst dubbele manchetten prima poplin waarde 12.95, nu Juno overhemd blouses niet strijken kwaliteit in wit en diverse modetinten ONZE ZEER BEKENDE EXPORT KWALITEIT Speciale verkoop: 1 pers. glad 6.95 2 pers. glad 8.45 1 pers. geb- .*"7.45 2 pers. geb8.95 Slopen, glad 1.85 Slopen, geborduurd2.25 Ter kennismaking bijpassende sloop voor 0 25 Wij kochten expositie en irregulars dekens van Wijk. Deze dekens verkopen wij nu: DE TWEEDE VAN WIJK DEKEN VOOR DE HALVE PRIJS katwijk-rijnsburg Oud-Katwijk herleeft Halen wat er te halen is, zo dachten de jutters 'NTERESSANTE, nogal uiteenlopende gegevens uit Katwijks verleden, - worden in dit artikel stuksgewijze tezamengebracht. Wij schrijven dit maal over de activiteiten met betrekking tot het badhuis, over de oudste badverordeningen, die voorschreven, dat de zwemmers die niet van een badkoets gebruik maakten, zich van een hemd of broek moesten voorzien, over een regeling voor de plaatsing en berging van de bomschuiten en over een gevecht om de goederen van een gestrand schip. Het ging er soms fel en vreemd aan toe in vroeger tijden, maar ook toen wisselden schaduw- en iviïk,?an en wel van de Zuidpunt 1, net Noordsche schuitengat af tot aan de lichtzijden in het leven van de mensen elkaar af. I noordpunt van de tempelwerf. - Beid» deze punten zullen door eenen paal voor- Allereerst dan nog w,t aanvullende ltn van w„rschuwin8 e"vermel- gegevens met betrekking tot hel prille dlng der begin van de badplaats Katwijk aan Zee !„ord,„ „„geduld.'' Dat Noordsche echul- I "'«"ld"1 '"8 benoorden het badhuis. De naam tempelwerf kwamen wij nog niet eerder tegen, maar hij lijkt ons een aanduiding paste lessen aan mU gerigt door on bevoegde personen." Het spreekt daarnaast welhaast vanzelf, dat de bouw van het badhuis ook enkel» ordenende maatregelen van gemeenteweg® noodzakelijk maakte. En zo ontstond dus eerst op 6 augustus 1852, dus na de volledige openstelling een eerste „Verordening op het baden en zwemmen langs het strand en in publieke wateren", die op 9 augustus werd afgekondigd. Wij prijzen ons gelukkig, deze oudste badver- ordening te hebben kunnen achterhalen Daarin wordt het baden of zwemmen het mallegat en andere binnenwateren verboden, (art. 1). „Eveneens aldus art 2 is het baden of zwemmen verboden langs het strand voor het dorp Kat- In Lisse mag men tuinen alleen 's avonds tussen 9 en 11 besproeien, in Sassenheim helemaal niet meer (Van een medewerker) Het pompstation voor de drinkwatervoorziening te Hillegom werkt al .eken op volle toeren en nog kan men niet voldoende water afleveren. De druk op het water in gedeelten van Lisse, maar vooral in Sassenheim en Warmond is zó laag, dat men in Sassenheim een verbod heeft uitgevaar digd om leidingwater te gebruiken voor het besproeien van tuinen, het schoonmaken van straten e.d. In Lisse mocht men tot nu toe alleen de tuinen sproeien van 's avonds zeven uur af, maar met ingang van heden zal men dit alleen mogen doen 's avonds tussen negen en elf, teneinde dc inwoners van Sassenheim en Warmond die het verst van het pompstation en en als gevolg daarvan een geringe druk op het water hebben, ter wille te zijn. Nog slechter af zijn de bewoners de Roversbroekpolder in Lisse. Daar is geen waterleiding en moet men zich be helpen met regenwater. Door de lang durige droogte zijn de regenputten leeg men verplacht óf naar de bewoners de dijk aan de Haarlemmermeer te gaan óf met een waterbus naar Lisse te De bewoners van deze polder hebben laatste tijd ad enige opmerkingen aan het adres van het gemeentebestuur ge richt. Enkele weken geleden, zo heeft men de polder meegedeeld, is er via het polderbestuur, de heer A. W. Reeuwijk, een verzoekschrift tot het gemeentebestuur gericht om in of andere vorm hulp te bieden, toe heeft men in de Roversbroek polder nog niets gehoord of gezien. Klachten en verwijten Er zijn mensen, die met een bus voor liter achter op him fiets over een weg, die erg slecht is, iedere dag drmkwater Lisse moeten gaan halen. Anderen die dichter bij de dijk van de Ringvaart wo- wenden zich tot de bewoners van de Lisserdijk in de Haarlemmermeer om Hier komt nog bij, dat men het water it de sloten momenteel niet als bedrijfs- ater kan gebruiken. Reeds enkele weken geleden begon het water door het warme weer minder fris te geuren, kwamen de vissen boven drijven en dronk het vee met héél veel tegenzin. Hoewel de stank mo menteel niet zo erg meer is, vinden vele huismoeders het water toch te vies om er bijv. de was in te doen. Wie nu dwars door de eenzame polder trekt waar men het niet alleen zonder waterleiding, maar ook zonder gas en elektriciteit moet stellen! en zo hier en dear zijn licht eens opsteekt, krijgt heel wat klachten en verwijten te horen. Men vraagt, of men als bewoners van de polder naast plichten ook nog rechten heeft. Men kan zich voorstellen, dat men dit grote gebied, dat vrij dun bevolkt is. niet onmiddellijk zal kunnen ontsluiten. Dat zou tonnen vragen. Maar men vraagt zich wél af, of het gemeentebestuur er in zulke gevallen niet voor kan zorgen, dat er dagelijks een tankwagen met water door de polder trekt om de burgers van water te vorzien. Dat doet men elders in het Land ook. Natuurlijk zal dat geld kosten en het is omslachtig. Maar het is, naar de mening van de polderbewoners, een morele plicht om nu de helpende hand te bieden. En men wijst ook op de gevaren voor de volksgezond/heid. Als men het, door de noodgedwongen, met de hygiëne niet zo kan i dan i de eerste preventieve stutten ad weg. Van het gemeentebestuur wordt verwacht, dat het alsnog de nodige maatregelen zal 17 februari 1845 bereikte de raad gemeente Katwijk een verzoek heren commissarissen tot de oprichting van een badhuis te Katwijk aan Zee om hun vrijheid te geven tot de bestrating van een derwaarts leidende weg. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. Ongetwij feld is gedacht aan een stukje straatweg tussen de In 1822 reeds geplaveide Voor straat en het badhuis, zodat de rijtuigen en de wagens (diligences?) van de wagen- dienst tussen Leiden en het badhuis, waar toe dokter Polijn Büchner bij ministeriële beschikking in juni 1846 vergunning had gekregen, nief het laatste 6tuk, van het traject door mulle karresporen met kuilen en gaten behoefden te rijden. Maar of hiermee een stukje boulevard tussen De Zwaan en het badhuis is bedoeld, dan wel de Badstraat, is niet geheel zeker. Wij denken nochtans aan het laatste, omdat de Ingang van het badhuis zich ook aan de landzijde bevond- Belasting Verder had de directeur van het bad huis, dokter H. Polijn Büchner, een adres gericht tot de minister van financiën om vrijdom van grondbelasting. De raad gaf hierop zijn consideratie en adviseerde de minister tot inwilliging van het verzoek: „en wel om dat het eene besliste daad zaak is, dat de eigentlijke primitive stich ters van het badhuis met ter zyde stelling van uitzigten op buitengewone voordee- len, daarby voornamelyk het oog hadden, zoo als teregt in het adres wordt aange voerd, op de opbeuring, zoo moge lijk van het kwijnende kust dorp Katwijk aan zee, en voorzie ning in eene wezenlijk bestaande behoefte van dien aard En daarbij in aanmerking nemende wy- ders dat hoezeer het gebouw In 1845 ge sticht en in het laatst van dat jaar, voor een gedeelte ter bewaring van hetzelve (sic!) betrokken, eerst in mei 1846 is vol tooid geworden, en eerst van dien tijd af gerekend kan worden, dat alle lokalitei ten, in den geest der wet in gebruik zijn gesteld... Desniettemin werd op het verzoek van Polijn Büchner afwijzend beschikt. De arts was over dat antwoord woedend; hij som meerde de raad zelfs over hem een beklag ln te dienen ter bevoegder plaatse; het schijnt dus, dat de persoon van Polijn Büchner die per 6 januari 1846 reeds zijn ontslag had ingediend als lid van de gemeenteraad, omdat het lidmaatschap van de raad onverenigbaar was met zijn gesa larieerde functie van gemeentedokter der :n aan de voornoemde weigering niet geheel vreemd was. Hoe de arts van Katwijk Binnen reageerde, inogen ten slotte blijken uit dit enkele zinnetje: „Wat eindelijk de vormen of de toon van hetzelve Uw schrijven aangaat. Dat ik mij als Hoofd van het Bestuur (n.l. van het badhuis) (dat is de quallteit) ontrefbaar of liever onbeleedlgbaar gevoele, voor misplaatste irone, grofheden en onge- kerk. i de wurreft ter hoogte van de oud» Hemd of broek De welvoeglijkheid wordt in art. 3 aan de orde gesteld: „Zij die buiten den ver boden afstand in zee baden of zwemmen, zullen, indien zij geen gebruik maken van eene badkoets met een zeil dat hen over dekt, moeten voorzien zijn van hemd of broek." Dit impliceert, dat de baders on der de huif in adamskostuum het zilte nat beroerden. Ook de logementhouders werden niet vergeten, getuige art. 4: „Alle logiment- houders of zoodanige andere personen v/elke door middel van badkoetzen of op eenlge andere wijze de gelegenheid ver schaffen tot baden of zwemmen in zee, zullen zich stiptelijk naar de bepalingen van art. twee moeten gedragen en steeds van een genoegzaam aantal der ln art. 3 bedoelde hemden of broeken voorzien zijn." Ten slotte werd op overtreding een geld- i dag gevange- Niet ontkend kan worden, dat deze verordening weinig tegemoet kwam aan het gemak van de badgasten, die nu een heel eind rrtoesten lopen van hun hotel naar de badgelegenheid. Dus wendden de kastelein en loge menthouder van De Zwaan, Com. Varkevisser Z.z., en die van het bad huis, F. Kruthoffer gewezen ober- kellner in hotel Le Lion d'Or te Lei den en sedert 1 juni 1851 verbonden aan het badhuis te Katwijk aan Zee zich tot de raad, om binnen de verboden afstand, die klaarblijkelijk werd vrijgehouden ten gerieve de bomschuiten!, met hun badkoet sen te mogen doen baden „zich ver bindende niemand tot hunne koetsen toe te laten dan met Hemd of Broek" (9 juni 1853). Maar ze sorteerden nul op het request. In hetzelfde jaar ging Varkevisser De Zwaan verbou wen en uitbreiden. Verruiming Een verruiming van het badleven valt eerst waar te nemen la de jaren tachtig van de vorige eeuw. In 1881 werd njeuwe verordening op het baden ei openbare gezondheid uitgevaardigd. Het jaar daarop, zien we hoe vergunningen worden verstrekt aan tal van strandex- ploitanten: een vergunning tot het plaat sen van badstoelen aan C. van Duijn d ƒ0.10 per stoel per seizoen; een vergun ning tot het plaatsen van badkoetsen en afloop aan A. Hakker, vermoedelijk ïaar van De Zwaan toentertijd, onder voorwaarde evenwel, dat 's avonds na het baden de koetsen aan de voet van de duinen zouden worden opgesteld; een vergunning voor een afloop naar het strand aan G. I. C. A. Levedag. waaruit valt af te leiden, dat toen reeds het oude bestond (gesticht in 1878)een ver gunning tot het plaatsen van badstoelen en badkoetsen aan de pachter van het Groot Badhuis, J. E. Vlaanderen jr. Het volgende jaar mocht er bovendien 3g een trap naar het strand worden aan gebracht voor het paviljoen B. M. Duijser. op voorwaarde, dat deze 's winters werd opgeruimd. Misschien kan deze of gene oude Katwijker ons wel uit de doeken doen, waar dit paviljoen lag Ook particulieren mochten strandstoe len plaatsen, maar uitsluitend tegen een betaling van per stoel aan de ge- De heer Vlaanderen van het Groot Bad huis was overigens wel een ondernemend exploitant, want in 1886 zien wij als nieu we attractie zijn ezels op het strand. Zelfs vroeg hij de gemeente te verhinderen, dat ook vreemdelingen paardjes of ezels zouden gaan verhuren, maar in het belang van de badplaats meende de gemeente dit streven naar een monopolistische po sitie te moeten afwijzen. Niet slechts de badplaats, ook de vis sersplaats werd vereerd met een speciale verordening, en wel betreffende de plaat sing en berging van de bomschuiten. Zo ver kwam het in 1895, in de hoop daar door rampen als die van 1894 te Scheve- ningen te voorkomen. De verordening wa6 opgesteld met behulp van door de reders zelf gevraagde deskundigen. Ziehier de belangrijkste bepalingen: Bij terugkomst van de bomschuiten van de haringvangst, maar uiterlijk 20 decem ber, moesten deze behoorlijk op de duin- reep, op het strand, of in het schuitengat zijn geplaatst. Het middengedeelte voor het dorp was bestemd om schuiten op de duinreep te plaatsen, ten noorden en zui den daarvan was een bergingsterrein op het strand aangewezen Wegen vrij De op de duinreep geplaatste schuiten dienden vlak naast elkaar te worden ge zet „op rooüng volgens eenen streep, na mens B. en W. te trekken, zóó, dat de openbare wegen en voetpaden langs en over de duinreep steeds vrijgelaten wor den." Zij behoorden voortdurend de mast to hebben gestreken. De schuiten op de bergingsterreinen aan het strand daarentegen dienden minstens eter van elkaar af te liggen, „met den naar den wal en met Ingehaalde zwaarden". De schuiten, waarvoor op deze terreinen geen plaats was. dienden het schuitengat (waarmee kennelijk het Zuiderschuitengat werd bedoeld; het Noorderschuitengat was toen blijkbaar iet meer ingebruik) te verblijven. Uiterlijk 15 juni moesten do schuiten op duinreep strandwaarts zijn getrokken, ofschoon van deze bepaling in bijzondere gevallen ontheffing kon worden verleend. Van 21 december tot 15 Juni uiterlijk liep dus het bergingsselzoen. Schuiten, die niet voor de visserij wer den gebruikt, mochten niet langer aan het strand verblijven dan 14 dagen, nadat de laatste haringschuit was afgevaren en moesten, óf ln het schuitengat worden ge plaatst. öf worden opgeruimd. Zou hier niet worden gedoeld op bomschuiten die in lading plachten te varen? Badplaats De belangen van de badplaats werden nu echter beter behartigd dan in 1853. Uit drukkelijk vermeldt art. 11 dat voorna melijk van toepassing heette te zijn op reemde schuiten, die 's zomers aan het Katwijkse strand zouden komen „De schippers van de vaartuigen mogen van 1 Juni1 October niet ankeren, noch aan komen, tenzij door overmacht daartoe ge noodzaakt, op die plaatsen, die door B. en zijn aangewezen om zeebaden te doen En ten slotte werden de schippers van bomschuiten of van alle andere vaartui gen „langs het strand aanleggende of an kerende onder het gebied dezer gemeen- verplicht van zonsondergang tot zons opgang „op eene zichtbare plaats op hunne schuit of vaartuig een helder brandend lioht te hebben." Strandslag Rapporteerden we al eerder over onge regeldheden bij een stranding van een schip, 't oudste geval van dien aard waar- we bijzonderheden vonden, was bij gelegenheid van de stranding van een niet lame genoemd schip onder Noordwijk in januari 1816. Bij die stranding werden goederen ontvreemd en toen de burge meester ter plaatse verscheen was het schip juist verbrijzeld, amper drie kwar tier nadat het ln zicht was gekomen Een groot deel van de lading was reeds 'in strand gehaald en veiligheidshalve onder toezicht van een veldwachter ge plaatst. Wie beschrijft echter 's mans schrik, toen een hoge vloed de vaten on der Noordwijk weer vlot bracht en er een waar gevecht ontstond om het bezit er waaraan niet alleen de bewoners van de zeedorpen Noordwij kers en Kat- wijkers dus deelnamen! Strandvonders n machteloos, want door de hoge zee vermochten de voerlui niet met wagens op het strand te komen. Hoe ernstig de ontstane ongere geldheden wel waren, kan blijken uit het feit, dat de burgemeester aan de gouvernenr van Zuid-Holland voor een volgende keer verzocht te mogen beschikken over veertig landstormen uit de compagnie Landstorm te Kat wijk aan Zee, die moesten dienen om het strand vrjj te houden, terwijl alle voer- en karrelleden bU een derge lijke gebeurtenis hun wagens, karren en paarden niet van stal zouden mo gen halen op verbeuring van een zware boete. |Gelukkig wa6 er ook nog een gunstiger oot: Aart van Rijn muntte speciaal uit in het redden van de schepelingen. „De Grootste Gevaren trotserend is het hem gelukt dezelve te redden." W. A. Poort Zo was het in 18S6 aan het Katwijkse strand. Men ziet de rijpaarden van J. E. Vlaande ren. Op de achetrgrond links staat hotel Du Rhin (gesticht i 1885) en rechts het Groot Bad hotel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7