l 1 CHRISTELIJK De puritein en zijn visioen Puzzel mee Boek Driedaagse reünie van 90-jarig Ruimzicht SPOEL OM :a 1 INNSBRUCK ups Zwijgen goud 2 r Mei-bloem van nieuwe hoop De tocht van de Mayflower gaf dr. J. van den Berg tn „Ho rizon' aanleiding te spreken over de puritein en zijn visoen van het nieuwe Jeruzalem. Er is geen aanleiding deze mensen te idealiseren, al zijn ze mede erflaters der democratie. \/OOR MUN BESEF, zo vervolgt V dr Van den Berg. is de be langrijkste vraag: kunnen wij ook nog iets van hun géést, iets van hun levenshouding als erfenis aan vaarden? De M a y flower II dobbert over de oceaan, beladen met geschen ken van een werelddeel dat in la te herfsttooi staat. Europa is moe. doodmoe. Het lijkt soms dat er in dit vermoeide tWeat-i Europa geen idealen, geen verwachtingen, geen visioenen zijn overgebleven. Er is de laatste tijd herhaalde lijk op gewezen dat het heden door het toekomstbeeld wordt bepaald. Als dit waar is. ziet het er voor West-Europa somber uit. Rusland heeft een toekomstbeeld: het beeld van een nieuwe aarde maar de nieuw hemel is wggevallen. Amerika heeft óók een toekomst beeld maar is er nog veel bij van het nieuw Jeruzalem, dat, zo als de Bijbel in geheimzinnige apo calyptische beelden ons zegt zal neerdalen uit de hemel van God? En ziet Europa nog visioenen? Weer zie ik het beeld voor me van de Puritein. Laat hij grimmig zijn. strak, massief maar die ogen. die ógen: die staren, over de horizon van deze tijd heen. naar het Rijk v.-n God, dat komt. met macht. Dèt hebben we nodig: mensen met ógen. mensen met een visioen, mensen die aan de einder van de tijd het Koninkrijk van Jezus Christus zj en. Dèt zou het mooiste geschenjr tijn dat Eu ropa aan de wereld zou kunnen geven; de Mei-bloem van een nieuwe hoop en een nieuw ver wachten. ergens aan de schijnbaar dorrende tak van ons oude wereld deel opgebloeid. EN TEGELIJK kunnen de Puri teinen ons leren, dat het leven uit een Bijbelse toekomstvisie al lerminst betekent: een zich moe en teleurgesteld afwenden van de taak die ons vandaag gegeven is. Integendeel: deze mensen wisten zich hier en nu geroepen tot de daad. Misschien hadden zij te weinig gevoel voor de ..zachte krachten in dit leven, en hun gang door dit leven was soms zwaarder dan het blijde ritme van de hemelse muziek ons veroorlooft maar levensmoed en levensdy- namiek kan men hun nie-t ontzeg gen. Ze hebben de weg gevonden naar nieuwe continenten, ze heb ben een nieuwe wereld opengelegd en een nieuwe samenleving ge bouwd. En tot offer en overgave waren zij -bereid, omdat ze wisten dat een grote, stralende toekomst voo hen lag. Ze konden ..neen" zeggen tegen bepaalde aspecten van het leven, omdat ze ..ja" had den gezegd tot Hem in wien ze de volheid van het Leven ontvan gen hadden. ONZE CULTUUR wordt door des integratie bedreigd. Maar wij staan niet machteloos tegenover de ontbindende krachten, wanneer wij leven uit de Bijbelse toekomst verwachting. Dan wordt het leven een nieuw avontuur, niet minder spannend dan het was voor de op varenden van de Mayflower I. Dat vraagt om een nieuwe bereidheid tot offer en overgave: woorden die we haast niet meer durven ge bruiken. omdat ze zo groot kunnen zijn in hun gevolgen Maar Juist onze aarzeling op dit punt bewijst, hoe nodig het is dat wij van de Puriteihse erfenis althans dit aan vaarden: het hartstochtelijk zoeken naar de laatste horizon van het leven de horizon waar Christus staat, die ons bereid maakt tot het grote avontuur en die ons roept naar het nieuwe land van zijn be lofte Unie-almanak 1957 wil weten. Jammer is. dat niet overal telefoonnummers vermeld zijn. Het boekje is uitgegeven bij S. van Dorp te IJmuiden. Ds. P. Dijkstra Ds. P. Dijkstra, emerituj predikant van de christelijke gereformeerde kerk van Maassluis, die m Klundert hulpdienst verrichtte, heeft op medisch advies per 1 juli zijn verbmtenis moeten verbreken. Hij zal wel. voorzover mogelijk, de kerken blijven dienen in de prediking. Benoemd tot hoofd van de chr. u.1.0. te Klundert: G. van Zuijlekom te Middenmeer. VAN DL DAG Helnrlch Heine, leb bin das Schwert, Ich bin die Flsmme. Een bloemlezing alt zijn proza bijeengebracht en inge leid door dr. J. Presser. Ultg. Bert Bakker/Daamen N.V., Den Haag. Dr. J. Preaser. die al eerder een bloem lezing had verzorgd uit de poëzie van Heinrich Heine, heeft dit nu ook gedaan met zijn proza. Ook bij deze verzame ling mogen we zeggen, dat hij een ge lukkige keuze gedaan heeft, een keuze immers die geheel m staat is een indruk te geven van Heine's grote talenten op schrijfgebied, talenten waarvan men in tussen mag betreuren dat ze niet altijd zijn besteed in een richting, die ons meer zou toespreken. Wie. bijvoorbeeld uit hoofde van zijn studie en ..slechts" uit belangstelling, een kijk wil krijgen op Heine's kunnen, heeft door dit boekje daartoe een goede gelegenheid. 150 OUD-LEERLINGEN TE DOORN BIJEEN Heilig 1 (Van een verslaggevers) Ongeveer honderd vijftig oud-leerlingen van „Ruimzicht" brachten drie dagen door op het hervormd opleidingsinstituut „Nieuw Ruimzicht" tussen Doorn en Driebergen. De reünisten bevonden zich op betrekkelijk nieuw terrein omdat het instituut van Doetinchem enkele jaren geleden verplaatst werd naar het midden van het land. Het oude ,,Rulrazlcht"-werk werd indertijd opgezet door de afgescheiden predikant ds. J. van Dijk Mzn, die jonge mensen hielp predikant te worden in de Hervormde Kerk. De reünie, die om de vijf jaar wordt gehouden, droeg een bijzondere glans omdat de vereniging negentig jaar bestond. Beroepingsiverk VEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Giessenburg: kand. A. Kasteleyn te Zegveld; te Kethel (toez. i K. W. Slik te Schipluiden: te Polsbroek en Vlist: kand.P. J. Bos te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bergentheim (vak. Th. Vollenhoven): kand P. H. Eteenhuis te Huis ter Heide (accl.). GEREF. KERKEN (ond art. 31) Examen. De classis Drachten heeft preparatoor geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer W. Vis uit Bovenknijpe (Fr.theol. kand. aan de Kamper Hogeschool. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Vragen rondom het pastoraat Ds. J. T. Wiersma uit Wassenaar, de voorzitter van de vereniging, gaf in zijn openingswoord dinsdagavond een over zicht van de geschiedenis van dit werk. dat al zoveel jonge mensen geholpen heeft, predikant te worden. De geweldige dankbaarheid werd echter getemperd door het feit dat het aantal theologische studenten de laatste tien jaar zo sterk is gedaald. Op de laatste dag van de reünie sprak de Haagse predikant ds. P. Lugtigheld over „Vragen rondom het pastoraat". HU wees in een zeer practische toespraak er op. dat veel jonge predikanten nimmer aan het echte herderiyke werk in de ge meente toekomen. Hun dagen bestaan uit een aaneenschakeling van ..zilveren brui loften, ziekenbezoekjes by grieperige mensen en een bezoek aan mevr. Mop perzaal die boos is omdat dominee al twee maal bU de buren is geweest en nog nooit bij haar. Een predikant gaat zo gemakkelijk uit angst leven: „Wat zullen de mensen er wel van zeggen?" Hy heeft in de ge meente een grote verantwoordelijkheid tegenover de randkerkelyken, zoals de man die zyn kind net zo graag onder de kraan houdt als het laat dopen", of die „zyn hoofdelyke omslag niet meer wil betalen' Niet door debatten of discussies zal hy deze mensen voor het Evangelie kunnen winnen, maar slechts door het persoon lijk getuigenis of door een getuigenis door te geven van anderen. Juist in deze gesprekken komt de predikant zelf voor de werkelijkheid van zijn' eigen erva ringen te staan. Hij moet dan uit deze werkelijkheid kunnen spreken. Zeer grote nadruk legde de spreker; ook op de herderlijke verantwoordelijk heid van de predikant tegenover zijn ouderlingen. Deze mensen zijn meestal gekozen omdat ze belijdenis gedaan heb- j e zulk een trouw kerklid zijn, mag hen niet zo maar aan het werk zetten zonder voorbereiding. Zelf brengt ds Lugtigheid zUn naaste mede-1 werkers één maal in de veertien dagen bij elkaar voor contact. Het eerste ge deelte van de avond reserveert hij voor zichzelf, zodat hy recht op de man af tot i hen kan spreken. In het tweede gedeelte; krijgen zyn medewerkers gelegenheid1 God hebben beleefd. Op manier leert men de problemen van elkaar zien maar ziet men ook de over winningen Bovendien pleitte ds. Lugtig heid voor twee weekends per jaar waar- by de predikant en ouderlingen zich ge heel zouden terugtrekken voor persoon lijk contact. In de nabespreking legde ds. H. J. Drost eveneens uit Den Haag nog de na druk op de noodzakelykheid van het ge zamenlijk gebed van predikant en ouder ling terwijl er ook op gewezen werd dat het toch wel noodzakelyk is dat de pre dikant zijn studie niet verzaakt. Ds. Lug tigheid vertelde in antwoord daarop dat hij zelf de gehele maandag opzij gezet heeft voor persoonlijke studie en op die iets anders niet beschikbaar is. E VANG.-LUTHERSE KERK Vrouwen! en Gedurende korte tijd trekt de Heilige Geest de apostel Paulus terug, maar Paulus is één brok activiteit. Hij is nu een reizende evangelist, sticht hier een chris tengemeente, staat daar op het marktplein te preken en voert weer op een andere plaats cussies met de joodse geestelijke leiders. Op zekere dag arriveert hij in Lydda, waar al een ge meente bestaat. Hij komt daar, zo lezen wij in Handelingen negen, bij de heiligen. Nee, dat woord staat niet tus sen aanhalings tekens en het is beslist niet als een bijtend sarcasme bedoeld.' Denk ook niet, dat al die christe nen daar in Lydda heilige boon tjes zijn. Zij zondigen even erg als wij! Maar toch: heiligen. Dat zegt God. En dat is het grote wonder, dat Hij die mensen èn ons als heiligen ziet. Maar dan moet er iets bij, nl. dit: God ziet en noemt Zijn kinderen heilig in de Here Jezus. Anders kan het nooit. Dat is de heerlijkheid van het Evangelie. Geloven wij dat ook? Benoemd tot onderwyzeres aan de Van Limburg Stirumschool te Heelsum: me juffrouw A. Horst te Den Haag: aan de Julianaschool te Denekamp: mejuffrouw D. Hazewinkel te Barchem. OPGAVE PUZZEL No. 60 Horizontaal: 1 inwilligen, 7 uit Noorwegen. 8 in Rom. cijfers het ge tal 1100, 10 drinkgerei, 12 week, 14 pers voornaamwoord, 15 pracht en praal, 17 grondtoon. 18 tegen, 19 grote bijl. 21 zangnoot, 22 nihil, 24 bereikt. Verticaal: 1 lawaai, 2 voegwoord, 3 rekenkundige opgave, 4 fakkel. 5 byb. vaartuig, 6 sp.l. 9 ruw. 11 lid woord. 13 omslag. 14 aan het water Jielegen strook grond, 16 kuisheid. 17 ookplant, 19 verhoogde toon, 20 be vel. 22 neon. 23 Fr. N.V. OPLOSSING PUZZEL No. 59 Horizontaal: 2 ruiker. 6 hos, 8 K.M., j van Kerk en Wereld in het Eykmans- 9 oele. 10 kolk, 13 era. 14 bes. 15 P.S., huis te Driebergen, waar gesproken zal 17 fa. 18 aak, 19 kat. 20 last. 22 robe. worden o.a. door prof. dr. W. Banning, 23 es. 25 eer. 26 smerig. dr. C. J. Dippel, wika G. Baay. wika Verticaal: 1 koers. 3 uk. 4 imker, Jac. Roos, J. Soetendorp en ds. A. 5 eel. 6 hoepel. 7 sla. 11 os. 12 kra-iKlamer. ter. 16 kater. 17 fabel, 18 as, 19 koe. De conferentie wordt gehouden van 21 alm. 24 si. 17 tot 21 augustus. Nieuwe vormen van gemeenschapsleven Met nieuwe vormen van gemeen schapsleven wordt in alle kerken wel geëxperimenteerd. Over de vragen die hier ryzen en de mogelijkheden die er i zyn wordt gesproken op een conferentie De overgangen te Bennekom Gezangen waren niet de oorzaak De oorzaak van de overgang van enkele gezinnen van de gereformeerde kerk van Bennekom naar de christelijke gereformeerde kerk te Ede ligt niet zozeer in een kerkeraadsbesluit een van de gezangen van 1933 te gaan zingen dan wel in de bezwaren die deze leden koesteren jegens beschouwin gen over verbond en doop en de hatering daarvan in de prediking, zo schrijft ds. W. de Joode, chr. gercf. predikant te Ede aan „De Wekker". Wel is bij het onderzoek van de overgekomenen door de chr. geref. ker- keraad gebleken dat de invoering van gezangen en andere wijzigingen in het kerkelijk leven de bezwaren verscherpt hadden, maar ze vormden i geen motief voor overgang. Het ligt nu in de bedoeling te komen tot instituering van een zelfstan dige christelijke gereformeerde kerk van Bennekom: er woonden hier reeds dertig leden van de Edese kerk en samen met de chr. gereformeerden in i Wageningen die ook onder Ede ressorteren en de overgekomenen zou de nieuwe kerk reeds honderd leden kunnen tellen. Advertentie HiP TtlPllcflPSZ f Even spoelen, even spulten: U1C '"C1XV1IC3 gohoon va[) binnen en van bul(en COMMENTAAR Boeiend radioprogramma De radio kan nog net f I opwindend zijn als o v.' fu I ip de begindagen en nog even boeiend als voor de nieuwe kijkers de tele visie nü, dachten wij gister avond toen de N.C.R.V. startte met de serie radiovossenjachten vmi dit jaar. Het waren Goos Kamphuis en Dick van Bom mel. die zich in Vlissingen ver stopt hadden de eerste zelfs in een lectuurdoos en het was te levisieman Peter Koen, die-in de studio het geheel leidde en zijn oude metier nog niet ver leerd bleek. Het was een pro gramma in de lichte sectcr en daarin één van de pliezirigste die we dit seizoen tegenkwamen. Verzorgde televisie RADIO VANAVOND De V.A.R.A. zal gis teravond de kijkers wel aan zich verplicht heb ben met een program ma dqt in alle onderde len even verzorgd was. Het laatste program mapunt was een nieuwe ver schijning voor de televisie: het hield het midden tussen docu mentaire en cabaret en had het beroep van fotomodel tot onder werp. Mimi Kok zong er een paar leuke liedjes in. Na een uitmuntende „spiegel der kunsten" was er een interes sante reportage over postduiven, die men in Bussum zag ver trekken en in Amsterdam zqg arriveren. Daartussen door fraaie panorama's van de hoofd stad en verrukkelijke vraagge- sprekjes met duivenhouders. Geïmproviseerd was het com mentaar van Paul van 't Veer op de gebeurtenissen in Rusland en een gesprekje tussen hem en Daniel Schorr, de C. B. C.-cor- respondent in Moskou. Het zal voor Piet Te Nuyl in de studio stellig een even grote teleur stelling als voor de kijkers zijn geweest dat de techniek een beetje verstek liet gaan. Men hoorde de stem van Schorr niet maar als actualiteit en als initia tief verdiende het alle lof. Faune-prélude van Debussy (20.20 uur) De Franse componist Claude De bussy schreef in de jaren 1892 1894 zijn Prélude a l'après midi d'un faune" naar aanleiding van een gedicht, dat Stéphane Mallar- mé had gemaakt en dat Debussy in het huis van de dichter had gehoord. De componist zelf zegt: „Deze pre lude is een zeer vrije illustratie van het schone gedicht van Sté phane Mallarmé. Het werk heeft in het geheel niét de pretentie een synthese te geven, doch slechts de décors. Debussy gaf een zeer belangrijke partij aan de fluit. Dit instrument symboliseert de faun. Het thema suggereert de lome zo merstemming van het Italiaanse landschap. De uitvoering geschiedt door het Boston Symf. Orkest o.l.v. Charles Miinch. De ontroerende uitvoering van Bach's Hohe Messe in de Grote Kerk te Naarden in het kader van het Holland Festival onder leiding van dr. Anton van der Horst wordt vanavond om negen uur door de N.C.R.V. uitgezonden. De solisten zyn Annie Hermes, Tom Brand en Davld Hollestelle. Eind goed-al goed, kan gezegd worden van de 58ste aflevering van het voortreffelijke seriehoor spel ,JDe jeugd vliegt uit", dat vanavond van half negen tot negen uur voor de N.C.R.V. is te horen. Van 10 over tien tot twintig voor elf kan men luisteren naar opna men van „Sea-Chanties", zeemans liederen uit de tijd van de zeil vaart De authentieke grammafoon- opnamen worden omlyst met ge sproken woord. (V.A.R.A.) 9 via de V.A.R.A.-microfoon zal mor genmiddag half vier de bekende alt Zareska als zangsoliste optreden met het Omroepkamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg Zij zingt Vivaldi's Salve Regina. Hij liep met zijn valies naar de aardige juf frouw aan de balie, die de gasten boekte en stel de enkele vragen, waarnaar André Rost zeker geboeid zou hebben geluisterd, als hij ze had kunnen horen. De dikke heer toverde een vette glimlach, er gens in de plooien van zijn vlezige wangen en stak van wal. „Gnüdige Frau", zo begon hy en het meisje bloosde, „Bitte, is hier soms mijn vriend zo juist gearriveerd? Een vriend uit Hol land, ja. ik had met hem afgesproken, dat we samen hier zouden logeren, maar op het station raakten we elkaar kwijt. Hij moet hier juist bin nen gekomen zijn". Hij trachtte nogmaals al zijn charmes in de op deze woorden volgende glimlach te leggen en het meisje sloeg het gastenboek open: ,,U be doelt Herr André Rost. een jonge man? Die kwam juist voor u binnen." zei ze met de vin ger in het boek bij wijzend. „Ja. ja. der André. zei de dikke man. „welke kamer zei u, dat hij had? We hadden afgesproken, dat we een kamer bij elkaar in de buurt zouden nemen", vervolgde hij snel. „Ach so, vierzehn, is er nog één daar naast vrij?" „Mal seh'n", zei het meisje, „ja'u treft het. De kamer er naast is nog vrij". En zo liet de heer F Muller zich inschrijven als gast van kamer 15 in „Gasthof Bayer". André Rost had intussen de inspectie van zijn kamer voortgezet en hy was tot de ontdekking gekomen, dat alles ondanks de matige prijs schoon en zeer behoorlijk was. Het was allemaal wel aan de ouderwetse kant, maar hij stelde in dat opzicht geen al te hoge cJ^aadóeló JAS VAN HOFWEGEN J eisen. André duwde de koperen klink omlaag van de deur, die naar een klein, smal balcon- netje voerde. De deur piepte in de scharnieren en zwaaide open. Het was drukkend na de regenbui en nog altijd hingen de wolken laag. Het balcon liep langs alle kamers aan de voorkant en werd slechts onderbroken door houten, met hartjes uit gesneden afscheidingen. „Zo kun je wel heel ge makkelijk bij je buurman op bezoek gaan", be dacht André. ..even over dat hekje wippen en je staat op vreemd terrein". Hij leunde op de balustrade en bekeek de om geving. Hij ontdekte plotseling, dat hij niet erg fris op de plaats van bestemming was aangekomen en in het fonteintje op zijn kamer begon hij zich te wassen. Het water beet hem in de nek en het landerige gevoel verdween. Terwijl hij met de handdoek zijn rug droogwreef. werd er op de deur geklopt Het mannetje stond in de opening en mompelde een verontschuldiging. André wenkte hem binnen. „Verzeihung". zei Anton, „maar als u helemaal een bad wilt nemen dat vindt u aan het eind van de gang." André mompelde iets en Anton zette het ge sprek voort. „Ik hoorde van Fraulein Mizzy dat uw vriend was aangekomen. Hij zit hier ook op deze verdieping. Kamer 15." De ander keek hem vragend aan. „Vriend' Vriend?" Dat was natuurlijk een vergissing. „Herr Muller, een gezette persoon", zei An ton, „hij heeft de kamer hiernaast". André begreep het maar half. „Herr Müller is mijn vriend niet". „Hij zei toch, dat hij uw vriend was", hield Anton vol. „en ik dacht, dat u het wel zou wil len weten". Was dit oude mannetje op een extra fooi uit, of wat bedoelde hij precies? André begreep het helemaal niet. Fraulein Mizzy en Herr Müller waren hem onbekenden. „Wie is juffrouw Mizzy?" vroeg hij. „Dat is toch de juffrouw, die u heeft ontvan gen," antwoordde Anton met iets vanzelfspre kends. Hij had het volhardende van een oude man, die de jeugd een harde, maar wijze les heeft te leren. HOOFDSTUK 3 Beneden in de eetzaal dacht André Rost na over wat Anton hem had verteld. Hij had ook nog een voorzichtig gesprek met Mizzy gehad Een dikke heer had dus gevraagd naar zijn Hol landse vriend. Wie was die man en wat voor een vreemde vergissing was hier in het spel.? Een klein uur later was André op zijn kamer terug en verkleedde zich, omdat hij die avond de stad wilde gaan verkennen. «ii tweetal liederen van l. Trois poèmes de Mallame Ravel Programme voor morgen ZATERDAG 6 JULI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; jz; 11.00 Bulter nuz; 11.35 Claveciml n zang; 12.30 Land- De wereld van nu De drie eerste klankbeelden in de serie „De wereld van nu" zullen door de N.C.R.V. worden uitgezonden op resp. 17 en 22 juli en 2 augustus a.s. Het eerste klankbeeld is getiteld „Van gloeikous tot robot" en wil een beeld geven van de technische ontwikkeling van onze eeuw en de gevolgen ervan voor onze samenleving. Er zyn om tegenstellingen aan te geven o.a. opnamen gemaakt in enkele Groning se dorpen, waar gas, elektriciteit en waterleiding in huis nog ontbreken, terwijl daarnaast opnamen zyn ge maakt rondom enkele wonderen van de hedendaagse techniek, zoals do elektronische rekenmachine in Am- hem. die het salaris van 20.009 func tionarissen berekent. Het tweede klankbeeld is getiteld: „Op het scherp van de snede" en zal voornamelyk worden opgenomen op het eiland Rozenhurg dat onder in vloed van het Botlekplan totaal wordt omgewoeld en waarvan de structuur geheel verandert. Het zal een indruk geven van wat er enerzyds nodig is, om de overbevolking van ons land op te vangen en wat er anderzyds aan jarenlange woon- en leeftradities moet worden afgebroken. Het derde klankbeeld in de serie „De Wereld van nu" heet: „De weg langs de sterren" en behandelt de vlucht, die de luchtvaart heeft geno men. Ofschoon niemand zal kunnen zeggen, wat er in de toekomst nog voor mogelykheden liggen op het ge bied van de luchtvaart, zullen in dit klankbeeld toch wel enkele deskundi gen daarover wat filosoferen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S V d kind; 17.55 ;e)and, BBC Light Programme. 1500 17 m. 12.15 Pari. overz; 12.30 Test 13.35 Lichte muz; 13.45 v d kind; 22.00 Nws. 22.15 Sport; 22.25 Lichte muz; 23.00 Dansmuz; 23.55—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Omr. ork; 12.30 Weerber; 12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gram; 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak; 14.30 Radiojourn; 15.00 Gram; 15.30 Muj bij de r 16.00 Gram 16.45 Engelse les; 1 Dagklapper 19.40 Gram: 20.00 Omroep-Omm 21.00 Klankb: 22.00 Nws: 22.11 Verzoe progr; 23.00 Nws; 23.05—24.00 Gram. Brussel. 484 m. 12.15 Gfam; 13.00 Nwi 13.10 Verz. progr.; 14.00 Der Rosenkav; lier. operette, 15.30 en 16.00 Gram; 16.: Lichte muz; 17.00 Nws; 17.10 Lichte mu; Ir am; 19.30 Nw Vrije tijd; 20.30. 21.00 en 31.30 22.00 Nws; 22.10 Jazzmuz; 22.55 Nieuw: rogr; 14.50 Harmonie-ork; 15.11 ïeg tot het graf. caus: 15.30 Kamt. ■k en soliste; 16.20 Boekbespr; 16.35 |j j-jj "--.«ntjetips; 18.50 Grar t VPRO, 10 Godsdienst ber. 8.15 Grar kal: 8.00 Nw 2.30—12.33 3°20 Uchte' Kron. v. letteren en »m; 16.00 V d jeugd; zang; 17.20 Gevar. muz; •happen Wimbledon; 23.00 Lichte I uit het buitenland 9 Gedurende twee en een half uur van acht tot half elf brengt Duits land (87.9 91,5 98.9 96.0 Mhz) een programma voor jonge luisteraars met een beschouwende inslag over de toekomst. Het is een kaleidos- coop van reportages, berichten en taferelen over de spanning die er bestaat tussen de technische ont wikkeling en de traagheid van de menseiyke geest. Om vijf voor half elf zendt Engeland (1500 metereen pro gramma van rythm en blues uit. I Das Lied von der Erde van Mahler wordt uitgevoerd in het vrydag- avondconeert onder leiding van Daniel Sternefeld van het N.I.R. (324 meter). 8.00 Tenniskamplc 8.10 Gram; 18.15 J< 8.25 Gram: 18.30 Parlementali 8.40 Gram; 18 45 Regcringsuitz. Televisie over de 15 ngesloten bij het Atlantisch Nws; 19.10 Comm; 19.15 Ra- n. ork en soliste; 20.10 Lleht- Frankrijk; 21.40 Lichte 22.35 WIJ luiden de zo bed en lit kal; 23 00 1 •oorommo voor moroen KRO: 17.00—17.1 NTS: Eurovisie: 17.30—18.15 Tennlskam- ioenscnappen Wimbledon AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz; 20.15 JN de kerkorde behoort het ambts geheim voor predikanten, ouder lingen en diakenen verplicht te worden gesteld. Tot deze beslissing is de generale synode van de Nederlandse Hervormde kerk dezer dagen gekomen. Deze beslissing zal een ieder toe spreken. Het ambtsgeheim wijst op een vertrouwenspositie. Er zijn in het leven mensen, tot wie men vrijelijk moet kunnen gaan met zijn zorgen en zijn vragen. Daar is bijvoorbeeld de arts. Wie iets aan een arts meedeelt, wat de arts bij zijn onderzoek ontdekt het ligt voor de hand, dat dit voor de arts een vertrouwenszaak is. Zo ook de advocaat. En stellig ook de geestelijke. Het zijn allen mensen, bij wie men moet weten te zullen vinden een open deur, met dien ver stande dat de zorgen er wel in gaan, doch niet uit. Een van de overwegingen der synode is geweest, dat in deze tijd de benarde en geplaagde met zijn persoonlijke moeilijkheden en de problemen van zijn gezinsleven hoe langer hoe meer terecht komt bij de psychiater, met voorbijgaan van de predikant. Dit laatste strookt weinig met het herdersambt. Aan de herder de tere taak, voor het dolende en zoekende schaap open te staan met een ontvan kelijk hart, opdat men de dolende en zoekende ziel ook tegemoet kan treden met de goddelijke vermaning en troost. ^EER onlangs is, georganiseerd door het Nederlands Gesprekcentrum, nog een conferentie gehouden, gewijd aan het ingewikkelde vraagstuk van het beroepsgeheim. De mogelijkheid van het beroepsgeheim vindt men neer gelegd in het wetboek van strafrecht. Aan de rechter echter om te bepalen, aan wie het toekomt. Van de geestelijke, de arts en de advocaat is het beroepsgeheim zonder meer door de rechter erkend. Daar naast zijn er, vooral in de al gecompli ceerder samenleving van vandaag, andere ambten en beroepen, waarvan de bekleders voor een erkenning van beroepsgeheim in aanmerking menen te komen. De conferentie van het Gesprekcen trum kon zich wel verenigen met de stelling, door een der sprekers ge poneerd, dat de erkende vormen van beroepsgeheim niet al te absoluut mogen worden genomen men kan zich gevallen denken, waarin bijvoor beeld ook de arts zal moeten spreken dat men aan de andere kant de (nog) niet algemeen erkende vor- beroepsgeheim toch tamelijk ver zal behoren te laten gelden. Het is duidelijk, dat de synode, ge wagend van het beroepsgeheim van predikant, ouderling en diaken, dit niet heeft bedoeld in strafrechtelijke zin. De predikant heeft voor de rechter het beroepsgeheim reeds en in boven aan gegeven gedachtengang zal de rechter het stellig in ruime mate ook toekennen ouderling en diaken. j^EEN, de synode heeft het beroeps geheim zeker hier niet willen stel len als een recht van de drager van het ambt, maar als een plicht. Vandaar de toegedachte plaats in de kerkorde. De ambtsdrager aan wie een geheim is toevertrouwd op hem rust de plicht tot zwijgen. Intussen heeft ook deze plicht de keerzijde stellig weer in het recht. Op wie een plicht rust hij mag zich zijnerzijds beroepen op een recht en i elk geval op een rechtsgrond. In dit verband verdient ook aandacht de ontwikkeling, zoals men die in Duitsland ervaart. Naar bekend mag heten, is daar in de Evangelische kerk sterk groeiend de gedachte van wat men zou kunnen noemen de protestantse „biecht": het aanhoren van de geloofsgenoot die zich wil uitspreken over de zonden die hem benauwen. De Evangelische kerk in Duitsland, waarin de gedachte van deze protes tantse biecht sterk tot leven komt, is oordeel, dat zulk een biecht niet alleen afgelegd moet kunnen worden bij de predikant, doch ook voor de „leek". Welnu, daarvan uitgaande heeft de provinciale synode van het Duitse Rijnland vorig jaar aangedrongen op een herziening van het Duitse proces recht, ingevolge waarvan ook de leek zich op zijn recht tot geheimhouding >or de rechter zou kunnen beroepen. Er is dus, zowel In Nederland als elders, een belangwekkende ontwik keling gaande. Men wordt zich meer en meer bewust, dat spreken zilver is en onder omstandigheden zwijgen goud. Was Kohïbrugge toch een antinomiaan? Naar aanleiding van een publicatie 1 van het Comité 1618/1619. waarin de beschuldiging van antinomianisme by dr. Koh'brugge wordt herhaald en ge accentueerd. heeft ds. Alb. ter Steege, hervormd predikant te Burum (Fr.) op bovenstaande vraag in ontkennende zin geantwoord op de onlangs gehouden conferentie van de Kring van Vrienden van dr. Kohïbrugge". Dit verweer, dat de omvang heeft van een behoorlijke brochure, zal bin- nenkort in een dubbel nummer van het .Kerkblaadje" verschynen. Aan be langhebbenden zal dit nummer franco worden toegezonden na ontvangst van f 0.50 op postrekening 887147 t.n.v. de Administratrice van het „Kerkblaadje", ^Iherv. pastorie te Ommen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2