Jlieuwe Jtsrije CCouraitt Uitgestotenen thans als ministers ontslagen Geen lelies voor Orleans Kroesjtsjef dreef zn zin door tegen Boelganin Men vreest voor 5000 doden Zandbak kapseisde: vier opvarenden gered, een echtpaar vermist Anna Kethly wil steun voor Hongaarse zaak Bomaanslag te Djakarta in P.K.I.-bureau COUPONS HALVE PRIJZEN fill ViujliAo 5 J UL1 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. I CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$ttinhttstirb is abebleuen myn »o legljenspoet" .cutcauerugeie jaargang Verrassende ontdekking ZIE PAGINA 5 Verdere schoonmaak in het Kremlin \rs* fss ssé mM Mikojan: laatste van de oude garde Verlichting voor kleine boeren De eerste maatregel door de nieuwe regering te Moskou genomen is de af schaffing van de verplichte levering van produkten per 1 januari 1958 voor be paalde categorieën. De ontslagen leiders zouden zich tegen dit besluit steeds verzet hebben. De individuele leden van collectieve boerderijen, van industrie- en visserij- coöperaties, fabrieksarbeiders en ambte naren, die permanent in staatsbedrijven werken, worden ontheven van de ver plichte leveranties van de produkten van hun kleine bezittingen. In 1956 bedroegen hun leveranties voor melk en vlees resp. 7,2 en 10,2 procent van de totale opbrengst. De verplichte levering van de collec tieve bedrijven ails geheel blijft van kracht. Deze hebben in 1956 84 procent van de totaal opgebrachte hoeveelheid melk en 81 procent van het vlees ge leverd. Imre Nagy ivas Kremlin voor Er wordt in Hongarije heimelijk boek verspreid, dat in 1955 geschreven i zijn door oud-premier Imre Nagy waarin dezelfde kritiek op hel slalinis wordt geleverd, die later van de Russi sche communistische party zou kome In hef voorwoord, getiteld „het linkse communisme een warhoofdige infanti liteit," zegt Nagy, dat het werk is ge schreven als verdediging van het beleid rvoor hij in 1955 door Matyas Rakosi uit het zadel werd gestoten. Veel van de opvattingen, die in het boek worden ge geven zijn gelijkluidend aan de ideeën, die later op het twintigste congres van de communistische partij van de Sowjet- 3 zijn verkondigd. In het bijzonder de veroordeling van Stalin. Ook verdedigt Nagy de politiek van Tito. Hongaarse schrijvers Gevangenisstraf en geen doodvonnis Het hooggerechtshof van de Hongaaree hoofdstad heeft gisteren volgens een me dedeling van radio-Boedapest het dood- 116 van de twee schrijvers Ober- eowszki en Gali in respectievelijk levens lang en vijftien jaar gevangenisstraf ge wijzigd. Zoals men weet ging er een 6torm van verontwaardiging in het bui tenland op toen hun aanvankelijk lage gevangenisstraffen plotseling in doodvon nissen werden gewijzigd. Storm verscheen op radarscherm Het zware onweer dat woensdag over Nederland trok, was die dag reeds in de vroege morgen boven zuid-oost Engeland waargenomen op een nieuw radarscherm in Noordwijk. Daar heeft het radarproef station namelijk een nieuw stormwaar- •chuwingsradarapparaat in gebruik ge en. Deze radarapparatuur, gedoopt naar de natuurkundige Buys Ballot en voor het eerst in Nederland gebouwd, maakt het mogelijk fronten en buien tot op 3000 kilometer afstand waar te nemen en hun loop te volgen. Voor weersvoor spellingen op korte termijn en voor de meteorologische 6tudie in het algemeen zal de Buys Ballot van betekenis zijn. Politieke partijen in Portugal taboe President Salazar van Portugal heeft naar aanleiding van de komende verkie zingen verklaard, dat er geen politieke partyen opgericht mogen worden. Dit zou, volgens Salazar, een terugkeer naar de „wanorde van vroeger en de onmogelijkheid om te regeren" betekenen. Verder zei hij, dat het vroegere vorsten huis niet in een positie is om politieke leiding te geven. Bedryfsongeluk. In een machinefabriek te Haarlem is gisteren de 48-jarige arbei der J. Burggraaf aan de borst getroffen door een ijzeren ring van duizend kg. Hü was op slag dood. p\E SOWJETREGERING heeft Molotof, Malenkof en Kaganowitsj gisteren ontheven uit hun ministeriële functies. Molotof en Kagano witsj verliezen daarmede hun rang van vice-premier, Molotof bovendien de functie van minister van controle. Malenkof was minister van elek trische centrales. 1*7 zijn plaats is benoemd Alexei Pawlenko, de voor ganger en naaste medewerker van Malenkof. Sjepilof bekleedde geen regeringsfunctie meer sinds zijn ontslag als minister van buitenlandse zaken in februari. Radio Moskou zond het bericht officieel de wereld in, daaraan de commentaar verbindend, dat de historie heeft aangetoond dat de „strengste straffen" de cor recte wijze zijn om hen, die van de partijlijn afwijken, te behandelen. Echter bleef de commentator de verguisden „kameraden" noemen, waaruit blijkt, dat zij nog steeds lid van de partij zijn. Uit Warschau kwam het bericht, dat aan de vier mannen huisarrest is op gelegd, doch bevestiging hiervan was niet te verkrygen. De eerste vice-pre mier van de Sowjetunie, Mikojan, laatste van de oude garde verscheen op de receptie op de Amerikaanse am bassade ter gelegenheid van de Ameri kaanse Onafhankeiykhcidsdag. Hij werd met vragen bestormd, maar zeide rustig: „De zaken worden op dezelfde voet voort gezet. Zy (de ontslagenen) wensten ver anderingen, niet wy. Hy verklaarde zich nader, door vast te stellen dat de Sowjetrcgering de politieke lynen van het twintigste partycongres zal volgen. Te jong en onervaren Over de degradering van Perwoechin van volledig lid van het presidium toegevoegd lid, zeide Mikojan: „Hy te jong en onervaren". Perwoechin is een goede vijftigerl Over Sjepilof wilde Mikojan niet pra ten. Maar niet alleen op deze receptie werd gesproken. Overal in het land zijn door de communistische partij met spoed savergaderingen belegd, waarop na grote redevoeringen van de leiders, instem ming betuigd wordt met de zuivering In totaal waren er 60.000 sprekers op 8000 vergaderingen Kroesjtsjef heeft het heft stevig handen en gaat maandag met Boelganin naar Praag voor het reeds eerder gekondigde bezoek. De overwinning Inmiddels is ook iets uitgelekt ovei belangrijke zitting van het centraal mité, waar besloten werd de vier linisten uit te stoten. De zitting bijeengeroepen door Kroesjtjsef, nadat Molotof hem in het presidium had uit gedaagd. Vol vertrouwen ging Kroesj- e vergadering, vastbesloten zijn rivaal te verslaan. Hij kwam echter op één punt in bot sing met premier Boelganin. Boelganin aanvaarde nl. wel de beschuldigingen tegen de groep van Molotof, maar was tegen sancties. Kroesjtsjef antwoordde op de vergadering en kreeg de volledige instemming van de vergadering Hy zou dit vooral te danken hebben aan een politiek onbekende, een zekere Kirilenko, de eerste secretaris van de party in Sverdlofsk. Hij schetste hoe de arbeiders in zyn streek honger leden en keerde zich tegen Molotof, die had ge zegd dat het noodzakelük was het Rus sische volk met straffe hand te regeren, daar het aan een streng regiem gewend was. Kirilenko vergeleek Molotof met de tsaren en citeerde dc Poolse leider Go- mulka, die gezegd heeft, dat met over reding en niet met geweld geregeerd moest worden. Kroesjtsjef heeft Kirilenko nu als plaatsvervangend lid in het presidium opgenomen. Gistermiddag zijn na elkaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht gepromo veerd tot doctors in de wis- ei natuurkunde de echtelieden Van Hiele-Geldhof, die beiden in de jaren dertig aan de gemeente-universiteit van Amsterdam wis- en natuurkunde studeerden. Thans zgn zij wiskundeleraar aan het nieuwe lyceum te Bilthoven en aan het Amersfoortse lyceum. Mevrouw D. van Hiele-Geldhof (moe der van vier kinderen!) en de heer P. M. van Hiele promoveerden op proefschriften, die hetzelfde didacti sche onderwerp behandelden, maar dit van verschillende zijden benaderden. Prof. Langeveld, als hoogleraar in de pedagogiek, en prof. Freudenthal als mathematicus traden om de beurt als promotor en opponent bü beide pro moties op.. Reacties alom In Polen was men zeer enthousiast over de val van Molotof en zijn medestan ders. Het nieuws werd in de grootst gelijke opmaak op de voorpagina's ge bracht. Het was in Warschau het gesprek van de dag. „De gebeurtenissen in Moskou vervul len ons met optimisme en de belangrijk heid ervan reikt ver over de grenzen de Sowjetunie", schreef het regeringsblad Zycie Warszawy. In Polen is men van ning, dat de gevolgen het eerst merkbaar zullen zijn in Oost-Duitsland. Zowel Gro- tewohl als Ulbricht worden als aanhan gers van Molotof beschouwd en hun tot is hoogst onzeker geworden. In Hongarije zijn de besluiten de Russische communistische partij met instemming begroet. Radio-P e k i n g heeft gisteren zonder commentaar de volledige tekst van de bekendmaking van Moskou uitgezonden. In Hongkong verwacht men, dat de be sprekingen tussen Moskou en Peking vriendschappelijker zullen worden. In een uitzending van Radio-K a i r o is de naam van Sjepilof niet genoemd. Zo als bekend bracht Sjepilof in 1956 een bezoek aan Kairo, waar hij besprekingen voerde met president Nasser. Na dit be zoek had Sjepilof veel publiciteit in de Egyptische pers Sjepilof, die zo'n goede naam had in de Arabische wereld, vormt nog een probleem apart voor de nieuwe Russische leiders. Men heeft zich dan ook gehaast de Ara bieren per radio te waarschuwen dat de (Zie vervolg pag. 3) De ramp in Perzië KLOPSIGNALEN WEZEN DE WEG Scheepsbotsing op de Noordzee E' Gistermiddag opende prins Bernhard het protestants-christelijk streekziekenhuis te Bennekom. De Prins maakt een rondgang door het ziekenhuis en is hier op één der kamers van de kinderafdeling met de tweejarige Ricardo Duynstein. Op Weense internationale De afgevaardigde van de door aardbe vingen getroffen streek in Perzië Amidl Noeri, heeft in het parlement medege deeld, dat wel gerekend moet worden op vüfduizend doden. De regering had als officieel dodencgfer 1500 genoemd. De overlevenden kampen met een groot gebrek aan voedsel, medicamenten, water en onderdak. Het rampgebied kan nauwelijks bereikt worden, de wegen zijn alleen door muilezels begaanbaar. De schade in de gebieden, die reeds be-1 recordhoogte zocht werden, wordt op minstens 95 mil- De raket was i joen gulden geraamd. conden onderweg. ANNA KETHLY, de uitgeweken leid ster van de Hongaarse socialistische party, heeft op het jaarcongres van d« socialistische internationale te Wenen ge pleit voor het verbreken van de betrek kingen met het regiem-Kadar. de vry- lating van ex-premier Imre Nagy, het toepassen van economische sancties door de V.N. tegen de Sowjetunie en steur aan de nationale vertegenwoordiger var Hongarye in het Westen. Mevrouw Kethly zei, dat de geest var verzet en protest in Hongarije nog voort leeft. Bij het debat over de internationale kwesties merkte de Nederlandse afge vaardigde, jhr. mr. M. van der Goes var Naters, op, dat de Nederlandse socialis ten niet alle acties van de Franse politie in Algerije kunnen goedkeuren, doch hij was het niet eens met Bevan, leider de linkse Labour-groep, die Frankrijk hierover aangevallen had. Verdronken bij het zwemmen Omdat zij niet kon zwemmen, is gister- iddag ln de Waal onder Och ten het 18-jarige meisje J. van der Voort uit Kes- •en verdronken, toen zij een bad nam de rivier. Bij het zwemmen in een van de putten van een oude br-uinkoolontgin- ning in Graetheide is gisteren het vijfjarige Ambonese jongetje Christoffe) Ayal u-it het woonoord Graetheide bij Sit- tard verdronken. Met vakantie in België gisteren de 15-jarige scholier Jacob van Pul uit Goor verdronken, toen hij met acht vriendjes ging zwemmen in de om geving van M o n s i n. DODEN OP DE WEG In het ziekenhuis te Winterswijk gisteren de 36-jarige mevrouw H. H. Sievelink-Dissink uit Lintelo (gem. Aal ten) overleden aan de verwondingen, die zij woensdag opliep te Aalten, toen zij overstak en door een auto werd gegrepen. :n ziekenhuis te Haarlem overleed de 50-jarige monteur T. van der Helm, die eerder door een motor was overreden. Geofysisch jaar Amerikaanse raket 260 km omhoog Een zeven meter lange raket voor we- tenschappelgk onderzoek, gisteren door de Amerikanen gelanceerd in de Cana- provincie Manitoba, bereikte een 260 kilometer. i 30 se- „De heer Bevan acht zichzelf gerech tigd objectiviteit te preken, maar de on derdrukking in Kenya was in feite veel bloediger dan die in Algerije en toen hij sprak over wreedheden, vergat hij waarschijnlijk het bloedvergieten op Cy prus." aldus Van der Goes van Naters. De Nederlandse socialisten zijn voor stander van de instelling van een com missie van onderzoek voor Algerije. Dit onderzoek zou ook moeten uitmaken waarom er in Algerije politieke partijen zijn, die niet deelnemen aan de strijd tegen Frankrijk. En dat met deze hitte. EN AFSCHUWELIJK DRAMA, de ontknoping de hele nacht heeft geduurd, heeft zich af gespeeld op het Hollands Diep. Ter hoogte van het licht van Sstrijen- sas kapseisde gisteravond om half elf de diep geladen zandbak Mer- wede (2000 ton). Van de zes op varenden konden er vier worden gered. Zij moesten met behulp van snij branders bevrijd worden. Een echt paar wordt vermist. Terwijl meri op het Hollands Diep in angstige spanning naar zes mensen zocht,[ kwam op de Noordzee, bij het licht schip Goeree, de kustvaarder Pieters in botsing met het Noorse vaartuig Fervalley. Er ontstond grote schade, maar de bemanning van de Pieters werd gered. De zandbak, een ombebouwd landings vaartuig van de firma Oosterwijk Rotterdam, was om half tien weggevaren van de zandzuiger Ahoy bij Numansdorp. Aan boor bevonden zich de 31-jarige schipper Willi H. Ruiter uit Rotterdam, zijn 26-jarlge vrouw G. RuiterGelijnse, hun tweejarig zoontje Gustaaf Robert, de 39-jarige knecht K. van Dijk, eeneen Rotterdam, zijn vruow J. van Dijk- Lentjes en hun 15-jarig dochtèrtje Ursula. De bak was diep geladen, maar toch niet zo dat het water boven de ijkstreep kwam. Twee sleepboten trokken de bak. Het vaartuig lag voor its dieper dan Om half acht zag de schipper dat het schrocfwater van dc sleepboten Pieter en Janny II over de kop ln het spoelde. Hy zag dat de bak met de kop naar beneden ging en begreap het gevaar. Hy holde naar beneden, waar ln de ka juit zyn vrouw koffie zette en de jongen lag te slapen. Maar het was al te laat. Net toen hy In de roef kwam, ging de zand bak verder naar beneden en sloeg bakboord om. SNIJBRANDERS De bemanning van de sleepboten met ontzetting gezien, wat er was beurd. Terstond werden de touwen kapt en circelden de boten om de bak, op zoek naar de opvarenden. Dat leverde niets op en omdat de bak begon te zinken, besloot men het vaartuig op een nabg- gelegcn zandbank te duwen. Daarna werd onmiddellük alarm geslagen en r assistentie van de rijkspolitie te water een boot van de bergingsmij. Joh. t Ende werd op de plaats, waar klopsig nalen waren gehoord, gaten gebrand het vlak van de bak. Niet lang duurde het of een circel van 45 cm. middellijn viel uit de bodem. Het bleek de juiste plaats te zyn, want door het kleine gaatje ontsnapten de schipper, zijn vrouw en zijn kind aan de dood. HULPGEROEP De schipper nam dadelijk deel aan het verdere reddingswerk, maar kon weinig aanwijzingen geven over de verblijfplaats zijn knecht en diens gezin. Hij had het meisje hulp horen roepen, maar ten aanzien van het echtpaar achtte hij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij de ramp hadden zien aankomen en over boord waren gesprongen. Men gaf op verschillende plaatsen klopsignalen, maar zonder resultaat. Op zes plaatsen werd een gat gebrand en Joh. v. d. Ende ging voorts naar beneden om het kind onder het schip te zoeken, maar het leverde allemaal niets op. Net had men echter besloten het zoe ken op te geven, toen men heel zwak om hulp hoorde roepen. Schipper Ruiter klom vla een patryspoort ln het wrak en kreeg binnen contact met het meisje Ursula. Weer boven gekomen kon hy de plaats van het meisje aanwyzen. Toen men door het vlak van de bak was gekomen, moest nog een metalen plaat worden doorgesneden voordat men de ruimte, waarin Ursula zat, had be reikt. Schipper G. v. d. Garde van de rijkspolitie liet zich meteen touw naar beneden zakken, waarna hy het kind naar boven werkte. Ursula was deerlijk over stuur en niet in staat iets over haar moe der en stiefvader te vertellen. Ze zei alleen maar dat ze weg waren De rykspolitie te water nam vanmor gen dan ook aan, dat het echtpaar Van Dyk zich niet meer in het wrak bevon den, maar dat zy overboord gesprongen Het wrak is vandaag naar de zeehaven van Dordrecht gesleept. AANVARING Angstige taferelen speelden zich van nacht ook af bij het lichtschip Goeree, de Noorse schuit Fervalley op weg naar Antwerpen zich met zijn boeg in de romp had geboord van de kustvaarder Pieter S uit Rotterdam. De Pieter S (1.929 ton) kreeg een grote scheur n bakboord en een deel van de op renden werden door de Fernvalley overgenomen. Drie sleepboten voeren uit verlenen. In afwach ting daarvan poogde men het schip drij vende te houden. Dat lukte inderdaad en de Pieter S werd later naar Vlissingen gesleept. De bemanning werd overge- door de ondertzeebootjager Hr. Ms. Rotterdam, die ook te hulp was gekomen. Zee matrozen werden uit een sloep op gepikt De hele bemanning, bestaande 20 koppen, is later veilig aan wal ge bracht in Hoek van Holland, nadat de Rotterdam hen op een loodsboot had overgezet. Ook de Fernalley heeft koers gezet naar Vlissingen. Onder de bemanning van de kustvaar der bevonden zich twee Een reeks ontploffingen van handgra- 3ten heeft gisteravond te Djakarta het hoofdkantoor van de Partai Communis Indonesia en de bureaus van de coi nistische vakcentrale doen schudden. De nachtwaker werd zwaar gewond. Oog getuigen hadden een auto zien stilhouden drie ontploffingen gehoord, gevolgd door geweerschoten. Het centrale comité der partij zou heden op het hoofdkantoor een voltallige vergadering houden, waar op de secretaris-generaal D. N. Aidit het verslag van het Sowjetpresidium voorlezen. In verband hiermede Is de Russische Prinselijk huwelijk in Normandië Marianne kreeg lauwerkrans koninklijke families en ruim drieduizend andere gasten hebben vanmorgen in de kleine kapel in het Normandische plaatsje Dreux, de 24-jarige zoon van de Franse kroon pretendent, prins Henri van Or leans, hertog van Clermont en her togin Maria-Theresia van Württem- berg, elkaar het ja-woord gegeven. Een enorm paviljoen was aan de kapel gebouwd om de gasten een plaats te bieden. De bruid, in glanzend wit, met satijnen sleep van acht meter (die inder haast vijf kilo ldohter was gemaakt, omdat deze anders niet te torsen was!) werd begeleöid door bruidsjonkers in blauw fluwelen broeken, zijden overhemden lage schoenen met grote zilveren gespen en bruidsmeisjes in sprookjesachtige toiletjes. De kerk was versierd met vijfduizend gladiolen en rode en witte rozen. Helaas ontbraken de witte lelies, het symbool van het Franse Vorstenhuis. De bruid kan namelijk de sterke geur van lelies niet verdragen en in haar met zilver zwaar bestikt gewaad, ontworpen door Jacques Heim, was de plechtigheid in de grote hitte al vermoeiend genoeg voor de schone prinses. gemeester het Mariannebeeld in plaats van de Jacobijnenmuts snel een lauwer krans op het hoofd had doen drukken. Koning Paul van Griekenland met koningin Frederika, kroonprins Constan- tijn en prinses Sophie en de Nederlandse prinsessen Beatrix en Irene, vergezeld door jkvr. A. Röell, behoorden tot de hoogste gasten met ex-koning Umberto en dc infant van Spanje, don Juan. Na de kerkelijke plechtigheid lunchten de gasten onder de oude kastanjebomen in het park. Daarna gingen de hekken open en stroomden wel dertigduizend Franse royalisten en duizend Swaben binnen om hun vorstenkinderen geluk te wensen. Geen hotelkamer was dc laatste dagen onbezet in Dreux, want menig Fransman koestert nog een warme liefde voor het ambassade onder sterke politiebewaking gesteld. Het plaatselijk militair commando deelt mede. dat enige personen gearresteerd zijn en dat de daad een politieke achter grond heeft. De commandant was ge neigd te denken aan samenzwering. De linkse BLntang Timiur geeft de schuld aan de reactionairen, die heulen met het westerse qoloniiallsme en Imperialisme. Hoofdredacteur Nieuwsgier gearresteerd De directeur-hoofdredacteur van het in het Nederlands te Djakarta verschij nende dagblad Nieuwsgier, Hafas, is gis teren door de militaire autoriteiten aldaar gearresteerd. De legerwoordvoerder wei gerde bUzonderhedcn mede te delen. Morgen zonnig en tamelijk warm De koelere lucht die gisteren en van nacht ons land binnenstroomde, bestond maar uit een dun laagje, dat vooral in het binnenland weer spoedig verwarmd zal zijn. Onder invoeld van een nieuw hogedrukgebied. dat is ontstaan als ge volg van het stijgen van de luchtdruk in West-Europa, zullen morgen zonnige perioden voorkomen en zal het tamelijk arm zijn. De luchtdruk steeg de afgelopen 24 ir vooral op de Britse eilanden en in tze omgeving. De winden draaiden naar noord tot noordoostwaarbij de koelere lucht binnenstroomde en mist en laag hangende wolkenvelden ontstonden. In noorden kwam vannacht onweer 3r. Maar van invloed op het verdere ■loop van het weer was dit alles weinig. VOOR MAAK DAT U ER BIJ komt Morgen 9 uur begint de verkoop bij.. HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA BONNEN voor onze cliëntet Ziet onze speciale etalage HET WEER IN EUROPA Berlijn Frankfort Münchea £üricb Zonnig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig en ta melijk warm weer met een kleine kans op onweer in het zuiden van het land. Over wegend matige noordooste lijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 6 juli: zon op 4.30 uur. zon onder 21.03 uur; maan op 15.45 uur, maan 0.33 uur. Op 11 juli volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1