Gillette Zes partijen aan de twee hebben een kans Liberalen willen het evenwicht bepalen 4. BOUILLON Kerk en Israëldag op Ter Veken Kroesjtsjefs ster rijst NIKI'WF IFIDSPIIF rOl'BANT 7 DONDERDAG 4 JEU 1957 „WAHLZEIT" IN DE BONDSREPUBLIEK (Van c correspondent te Bonn) ZE STAAN nu net als racepaarden alle zes aan de startlijn, de West- duitse politieke partijen, die kans hebben bij de algemene verkie zingen van 15 september zetels in de derde Bondsdag te veroveren: de Chr. Democratische Unie van Adenauer, de Chr. Sociale Unie (het Beierse filiaal van de C.D.U.), de liberale Vrije Democratische Partij (V.D.S.), de sociaal-democratische Partij van Duitsland (S.P.D.), de Duitse Partij met haar aanhangsel, t.w. de van de liberalen afgescheiden Vrije Volkspartij, en de Vluchtelingenpartij, die de lange naam draagt van „Bond der Heimat- losen und Entrechteten", de B.H.E. Er zijn nog vele andore partijen, par tijtjes en organisaties, die individueel dan wel in onderlinge samenwerking kan didaten voor de Bonsdag hebben gesteld, doch zij hebben uitermate weinig kans de zgn. vljf-procentclausule in de West- duitse kieswet te overwinnen. Deze clau sule bepaalt nl., dat een partij ten minste vijf procent van alle uitgebrachte, gel dige stemmen op zich moet verzamelen OLLENHAUER ..In oppositie.. om voor een kandidatuur in aanmerking te komen. De kleinere partijen, die nog wat betekenen, maar inddvidueeel niet sterk genoeg zijn, hebben fusies aange gaan, met een van de zes grote partijen, welke in ruil voor politieke steun in het toekomstige parlement, de kandidaten de zer kleinere partijen aan een zetel wil len helpen. Hiertoe behoren de pro- Franse Saarlandse Christelijke Volkspar tij van oud-premier Johannes Hoffmann, („der Dicke"), een partij, die met de Beierse C.S.U. samengaat, en de „Ge- samtdeutsche Volkspartei" van afvallige C.D.U.-ers, die zelfs helemaal in de S.P.D. was opgegaan. Vluchtelingen partij De stembiljetten, die de rond 35 mil joen kiezers in de Wesitduitse Bondsre publiek moeten invullen en waarop zij twee stemmen moeten geven, nl. één voor de lijst en een tweede voor de ge wenste kandidaat, zullen dus vele par tijen vermelden, die meelopen in de race om de rond vijfhonderd Bondsdagzetels. Maar zoals gezegd: slechts zes partijen hebben kans, ook werkelijk zetels te ver overen. Daarbij is het nog helemaal on zeker, of de Vluchtelingenpartij over de vijf-procent-horde zal kunnen heen ko men. Zij heeft nl. geweigerd met andere partijen afspraken aan te gaan of lijsten te verbinden. De mogelijkheid is daar om groot, dat zij de eindstreep niet haalt. En dan zijn er nog maar vijf die kans op zetels maken „outsiders" voorbehou den. Van deze vijf maken zowel de liberale Vrije Democratische Partij als de conser vatieve Duitse Partij-Vrije Volkspartij die alleen in Nedersaksen wat betekent er aanspraak op de „derde macht" in de Bondsrepubliek te zijn. Dat wil zeg gen, dat zij geacht willen worden tegen stroom te geven tegen de neiging der Westduiitse kiezers, hun stem uflt te brengen op een van de twee grote par tijen C.D.U.—C.S.U. en S.P.D. De Vrije Democratische Partij heeft op deze aan spraak ongetwijfeld het meeste recht, want de Duitse Partij-Vrije Volkspartij is nu eenmaal de traditionele coalltle- genote der C.D.U.—C.S.U., al is ze dan ook Iets rechtser georiënteerd dan laatst genoemden. Maar zij heeft daardoor vrijwel geen andere coalitie-mogelijkheden dan met de C.D.U.—C.S.U. Hoewel het dus hoogst onwaarschijnlijk is. dat zij, ingeval van een sociaal-democratische stembusover winning, een coalitie met de S.P.D. zou (Advertentie) Open doekje voor Boldoot! Waarom u ook een fabrikant SU lopen doekje verdie nen? Of vindt u het niet bijzonder aardig, dat u Boldoot Eau de Co logne nu voortaan ook kunt krij gen in een zèkje? In dit luchtdichte zakje vindt u dan een zeer ver frissend doekje, gedrenkt in Eau de Cologne, dat zeep, water en hand doek vervangt voor het snel en prettig schoonmaken van handen en gezicht. Vele duizenden K.L.M -passagiers kennen „het Boldootdoekje" allang Zij winden er geen doekjes om, dat zij deze doekjes héérlijk vin den. Thans zal het woord zijn aan de reizigers per trein en autocar sportlieden, automobilisten, bezoe kers van benauwde lokaliteiten druk-vergaderende zakenlieden enz Inderdaad, de nouveauté verdient, dat wij deze hier even uit d- doekjes doen aangaan, zou men toch kunnen zeggen, ook op de wip zit. Want de 25 zetels, die de D.P.V.V.P. in september ■aarschijnlijk zaïl kunnen vooral voor de C.D.U. Sleutelpositie De Vrije Democratische Partij zit echter werkelijk op de wip, daar zij zowel de C.D.U. en C.S.U. (zwart) als me S.P.D. (rood) kan samengaan. Zij zal haar keuze zorgvuldig bepalen op „de dag de verkiezingen", een opportunisme, haar nogal kwalijk wordt genomen. De liberalen vinden, dat zij een redelijke kans maken, in regering en parlement een woordje te gaan meespreken. Welis waar hebben zij een zware interne crisis achter de rug, die mr. Thomas Dehler, „enfant terrible" in de politieke ai het leiderschap van de partij kostte, doch zij geloven, dat er in W.-Duitsland genoeg mensen zijn, die In Adenauer en partij geen vertrouwen meer hebben toch ook niet op de sociaal-democratische leider Ollenhauer willen stemmen. Vol gens de V.D.P.-leidiOig zullen dat onge veer tussen de 8 en 11 procent van d< Westduitse kiezers zijn, voldoende om op „de dag na de verkiezingen" door de twee grote partijen gelijkelijk als rege ringspartner te worden begeerd. Het ver kiezingsprogramma der V.D.P. weerspie gelt deze vreemde positie uitkijken en dagen tellen, noch naar links noch naar rechts schieten, iedereen te vriend hou den en niemand tot vijand maken. En er dan maar het beste van hopen. Dat is voor de V.D.P. trouwens de enig moge lijke weg Want indien deze partij zich al van tevoren aan de C.D.U.—C.S.U. of de S.P.D. zou binden, kon zij zich de moeite en kosten van een verkiezingscampagne wel sparen. Nu maakt zij nog kans bij de politiek ooverechillige middenmoot Goedkope leuzen Vast staat alleen, dat de C.D.U.—C.8.U. en de 8.P.D. als de twee grote partijen uit de race te voorschijn zuilen komen, maar wie van hen winnen zal blijft tot 15 september In duisternis gehuld. De S.P.D. sal er ongetwijfeld vele nieuwe stemmen bij krijgen. Want leuzen als „Weg met de dienstplicht", „Stopt het zelfmoordge vaar!" (atoomproeven), of „Eindigt de alleenheerschappij der C.D.U!" zullen zeker vele jongere kiezers trekken. De S.P.D. moet echter véél ophalen. Met dat al zijn voor alle partijen, de grote even zo goed als de kleóne, de ko mende algemene verkiezingen een ern stige zaak. Men heeft er in Bonn evenwel de humor nog niet aan geofferd. Het is een geliefkoosde sport, komische verkie zingsslogans voor de verschillende par tijen uit te denken. Tot de beste behoren: „Jongens, willen jullie me dan altijd weer op nieuw kiezen? Adenauer"; „Even pauzeren Kiest S.P.D."; „Laat u overrijden Kiest Seebohm" (de D.P.- minister der Bondsrepubliek); „Wilt u een totale Kather? (voorzitter der .Vluchtelingenpartij") Kiest B.H.E."; „Dubbel genaaid, houdt beter Kiest C.D.U. en S.P.D." De traditionele Duitse wens voor het eten „Mahlzeit", is van nu tot 15 september veranderd in „Wahlzeit". (Advertentie) Buitenlandse keukenprinsesjes enthousiast ontvangen Ze komen uit Zwitserland en er komen er steeds meer. Omdat vooral de Nederland- rouwen zo bijzonder op hen zijn ge steld. Vandaar die enthousiaste ontvangst. Wat die keukenprinsesjes doen? Van alles nog wat op culinair gebied. Nu eens zorgen ze dat er kostelijke soep op tafel komt. parelend van pure bouillon. Dan weer voorzien ze jong en oud van een heerlijk verkwikkende dronk. Een andere keer tonen ze hun talenten met verrukke lijke groenten, pikante sausen, pittige ragouts. Hun naam? Hoe kan het andere: Knorr! Knorr vleesbouillon tabletten. Met één zo'n dubbel tablet maakt u in twee tellen een liter sprankelende bouillon. Getrokken van kostelijk rundvlees en uitgezochte verse groenten. Kant en klaar met zout en kruiden Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recep ten: alle met die parelende Knorr Bouil lon als smaakverfijner. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adree, in een gefran keerde envelop en adresseer: Knorr, Post bus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. naar zee, bos of hei 'n Gillette Rocket hoort er bij! vervangeo Gaat U met vacanrieDat om Uw oude apparaat over te gaan op Super Snel Scheren 'n Gillette Rocket. Het is io eenvoudig i, het apparaat is open, klik, het mesie erin, U beni gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes io practiscb etui ideaal voor op reis, voor 50 Vraag naar Gillette Scheercrème TZhcVi van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet .Israels dienst aan de wereld", dat was teren het thema van de twaalfde Kerk Israëldag, belegd op het fraaie Waa- landgoed Ter Veken door de Hervormde Raad voor de Verhouding van Kerk en Israël. Een kleine zeshonderd vrienden van Israël waren naar Wasse naar gekomen, allereerst om te luisteren naar de bejaarde dr. K. H. E. Grave- meyer, die de openingstoespraak hield. Dr. Graveimeyer wenste, dat Israël een grotere plaats zal krijgen in de prediking. Bovendien stelde hij, dart in het gebed de bekering van de Joden naet vergpten mag worden. Ds. J. H. Grolle uit Utrecht onderstreep te deze woorden van zijn voorganger in zijn toespraak „Israël als knecht des Heren in de bijbel". Israël is een teken voor heel de wereld, zei ds. Grolle, een levende gemeenschap, van oudsher aan gesteld om missionair te werken. Israël heeft een universeel-oecumenische roe ping. De plotseling opkomende onweersbui dreef de bezoekers ijlings naar een be schut onderkomen, waar ook de middag vergadering werd gehouden. Hier werd hert woord gevoerd door de Utrechtse hoogleraar prof. dr. Th. Vriezen, die de vraag „Hoe dient Ieraël de wereld thans?" opwierp. Spr. wees erop, dat dit volk allang blij is als het in vrede kan leven. Tien maanden geëist tegen Nederlander Tegen de Nederlander Theodorus Niels, die te Dusseldorf terecht staat, beschul digd van het willen overbrengen van N.A.V.O.-geweer naar de Sowjetunle, la gisteren een geavngenlsstraf van tien maanden geëist. Tegen de twee Duitse medebeklaagden, een koopman en een voormalig ambtenaar van het ministerie van bulentlandse za ken te Bonn werden reap, negen en der tien maanden geëist. Alle straffen zouden verminderd kunnen worden met het arrest. De uitspraak Isb epaald op gen. De eerste Christelijke H.B.S., voortge komen uit de kring van de Gereformeerde kerken (onderh. art. 31 k.o.) zal op 1 sep tember in Groningen worden geopend. Dr A. C. Smits te Laren (N.H.) Is tot directeur benoemd. In leidinggevende kringen koestert men sociaal-politieke idealen, met name David Ben Goerlon c.s. Ten slotte is er de groep die de mening huldigt dat Israël in het conflict oost en west moet fungeren als brug. Prof. Vriezen stelde met nadruk vast, dat de wereld niet het recht heeft aan Israël (te) hoge eisen te stellen, doch dat men al verheugd moet zijn over wat zich thans in dit land manifesteert Ds. F. J. C. Bredschneyder uit Velp stelde de vraag „Wat blijft de roeping van Israël?" Als uitgangspunt nam hij Israëls uitverkiezing en accentueerde de gedachte, dart het volk daardoor niet „bdnoen" is, maar eerst reoht naar buiten treedt met een roeping in de wereld. De heer Hirsch Blum, medewerker van de Raad voor de Verhouding van Kerk en Israël besloot deze geslaagde dag, die van het plotselinge noodweer geen noe menswaardige hinder ondervond. Idee van prof. Borst: Waarom niet parle menten bij bedrijf schappen Welk bezwaar zou er zijn om de vr(j organisaties In de gelegenheid te stellen tezamen een soort bedriJfsparlement te stichten, een vertegenwoordiging van de vrUe patroons- en arbeidersorganisaties in de bedrijfstak, uit een betrekkelijk groot aantal personen samengesteld, waarmede het bestuur van het bedrijfschap recht streeks contact heeft, bijvoorbeeld twee maal per jaar, teneinde wederzijds elkan der voor te lichten en te beïnvloeden, bij voorkeur in een openbare vergadering, aldus prof. mr. P. Borst in De Werkgever van 27 juni, het officieel orgaan van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Daarmede wordt het publiek orgaan midden in de bedrijfstak, ja midden in het volksleven gesteld. Commissies van dit parlement kunnen de rekening en verantwoording nagaan en over de samen stelling van de begroting adviseren. Geen enkel instellingsbesluit verbiedt een der gelijke handelwijze. Dit experiment zal naar meer smaken. Het werk van bestuur mag zich niet in geheimzinnig heid verliezen. Als het schap werkelijk een bed rijf so verheid is, schuwt het der gelijk contact niet. Hoe zal anders de emancipatie van de werknemers ooit kun nen tot stand komen. Er moet een n .kern komen van vertegenwoordigers, die de zaken aan de „achterban" doorgt Prins opent prot. ziekenhuis in Bennekom Prins Bermhard heeft vanmiddag te Bennekom het nieuwe protestants-christe lijke streekziekenhuis geopend. Het mo derne ziekenhuis telt 225 bedden en is met steun van de orde van St. Jan en van 31 kerken uit de omgeving tot stand ge komen. De Prins, landcommandeur in de orde van St. Jan, arriveerde om half drie bij het ziekenhuis in gezelschap van zijn adjudant, luit. kol. C. C. Geertsema. Daar ontving hem de voorzitter van de stich ting, ds.-B. N. B. Bouthoorn, geneesheer- directeur J. H. van Omrae en de direc trice H. C. van Esch. Langs een erehaag van verpleegsters wandelde de Prins naar de zustereetzeal, waar de thee werd ge bruikt In een nabij het ziekenhuis op gestelde tent, waar 700 genodigden bij een waren, onder wie vele leden van het kapittel van de orde, hield de Prins een toespraak. Daarna drukte hij op een knop en gingen de deuren van het nieuwe ziekenhuis open en werd de nationale vlag en de vlag van de orde gehesen. Tenslotte maakte de Prins een rondgang door het gebouw. Het ziekenhuis is al enige maanden in bedrijf. Meisje door defect aan strijkijzer gedood Het 17-jarig meisje A. Rikers uit Maas tricht, is gisteren tijdens het 9trijken gedood ten gevolge van een defect aan het elektrisch strijkijzer. Vier zilveren jubilarissen bij De Sleutels In de koele recreatiezaal van de Meel fabriek De Sleutels waren hedenmorgen vele tientallen personeelsleden verzameld toen om half twaalf, vier zilveren jubila rissen het vertrek betraden. Nadat zij er hun echtgenoten achter grote fruitman den hadden plaats genomen nam als e site de heer Beukema namens directie het woord. De heer Beukema j een overzicht van de loopbaan van heer A. v. d. Tuijn die zijn carrière het magazijn begon en na een omzwerving in vele afdelingen na 25 jaren wee zijn eerste liefde was teruggekeerd. De heer J. v. d. Berg werd door hem ge prezen als een moeilijk te missen kracht In het technische „Sleutel bedrijf e Krediet van tien mille voor fragmentendepot Tijdens de gisteren voorgezette verga dering van de Zuidhollandse Provinciale Staten werd besloten aan het Instituut voor Stad en Land een renteloos reke- ning-courant-krediet tot een maximaal bedrag van f 10.000,te verstrekken ten behoeve van de exploitatie van een frag mentendepot. Dit depot, dat onderge bracht zal worden in de toren met de nabij gelegen cachots te Ridderkerk en een deel van een loods te Alblasserdam, dient om waardevolle onderdelen van bouwwerken, die bij restauraties e.d. vrij komen. op te slaan en daardoor te a komen, dat ze In het puin verdwi Jhr. mr. J. M. M- van Asch van Wijck (a.r.) diende mede namens andere tenleden o.w de heer D. van der Kwaak (c.h.) een amendement in om aan het Instituut voor Stad en Land een rente van 4Vi °A> in rekening te brengen Nadat de discussies al gesloten waren, doch voordat de stemming over het amende ment plaats vond. merkte de voorzitter, de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz op. „dat dit amendement de provincie jaariljks f 425,oplevert. Wan- echter al de woorden, die aan dit voorstel zijn gewijd, straks gedrukt zijn, zijn de kosten hiervan zo hoog, dat de winst van de eerste jaren al verdwenen Het amendement werd vervolgens met 34 tegen 27 stemmen verworpen. (Tegen het overgrote deel van de p.v.d.a.- en k.v.p -fractie, de c.p.n. en de c.h.u.). Naar aanleiding van opmerkingen van de heren Vlasblom (s.g.p.) en jhr. mr. Van Asch van Wijck (a.r.) over de door het provinciaal bestuur te geven officiële voorlichting, deelde gedeputeerde mr. H. Riei mede, dat hij het onjuist vond bij deze kwestie de bestedingsbeperking halen. Het gaat om een bedrag van flC.000.—dat dit Jaar nog ndet geheel gebruikt zal worden. Op een begroting een totaalcijfer van twintig miljoen en totale reserve van 21 miljoen vond mr. Van Riel het door de Staten beschikbaar gestelde bedrag van f 10.000 In feite onbelangrijk. Van 12 tot 20 Juli worden dn Dordrecht de jaarlijkse hoffeesten gehouden ter her denking van de eerste vrije Statenver gadering op 19 Juli 1572. Zaterdag 13 Juli wordt een schaap de stad met veel ver toon binnengehaald, als symbool van de bijnaam ..schapekoppen", waar de Dord en trots op zijn. roemde hem als een toevlucht in moei lijke gevallen. De heer J. Straathof ont ving vooral grote waardering van hem voor zijn werk als kernlid. Hij prees de tact waarmede deze jubilaris de belan gen van het personeel bij de directie wist te verdedigen. Als man van de buiten dienst. heeft de heer J. van Driel vooral de laatste jaren de belangen van de Sleu tels verdedigd. Grote dank werd hem ge bracht voor de wijze waarop hij zich van deze taak heeft gekweten. Nadat de heer Beukema de jubilarissen met een hand druk had gefeliciteerd betrad de heer De Koster het podium. Deze sprak in zijn functie van bestuurslid van de Nederland se Maatschappij voor Handel en Nijver heid. De heer De Koster had uitgerekend, dart de jubilarissen tezamen 36.500 dagen bij de meelfabriek hadden gewerkt en dart zij vier tot vijf maal rond de aarde waren gegaan om hun werk te bereiken. Hij be lichtte de bewogen geschiedenis van de Sleutels in de afgelopen 25 jaar en de rol die de jubilarissen in dit „spel" gespeeld hadden. Hij achtte het verheugend dat bij het betrekkelijk kleine personeelsaantal de Sleutels zovele jubilarissen te hul digen kreeg. Aan het slot van zijn toe spraak overhandigde hij de jubilarissen hert vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Handel ën Nijverheid; ook de heren Van Eijck en Laurier die reeds eerder gejubileerd hebben werd het ge tuigschrift uitgereikt. Als volgende spre ker feliciteerde de produktieledder, heer Sanders de jubilarissen en overhan digde namens kantoor- en fabrietepereo- need de fruitmanden en een enveloppe met Inhoud. Als laatste spreker wenste de heer Mathaar, voorzitter van de per soneelsvereniging de jubilarissen geluk en overhandigde hun geschenken. Te voren waren de jubilarissen door de directie ontvangen en was hun een enve loppe met inhoud overhandigd. TTET KRAAKT in het Kremlin, schreven we in februari, toen Sjepiiof zonder veel commentaar terzijde geschoven werd. Nu is het gekraak nog heviger, maar het zou optimistisch zijn een ineenstor ting van het gebouw te verwachten. In tegendeel, de zuivering van het presi dium toont, dat Kroesjtsjef zich zeker der van zijn zaak toont, dan enige maan den geleden. Er zijn echter bij deze klap op de Krem- 1 in-vuurpijl merkwaardige bijzonder heden. In de eerste plaats is de icactie op het nieuws uit Mos- 'I Verklaardê kou tn Belgrado met uitzicht een snelheid ge komen, die doet ver moeden, dat men daar reeds wist wat op handen was. Dit vermoeden wordt nog sterker, wan neer men zich de merkwaardige rede van Tito herinnert, die hij verleden week voor de Zuldslavische arbeidsraden uit sprak en waarin hij waarschuwde, dat de aanvallen op Zuid-Slavië door Rusland moesten ophouden. Men kan zich afvra gen of Moskou en Belgrado het inderdaad raadzamer achten, de actieve vreedzame coëxistentie, zoals Tito het noemt, te be drijven, dan de tegenstellingen in het socialistische kamp te verduidelijken. Nu ook Rood-China de eigen weg predikt en de ontwikkeling in Polen niet te stuiten is, kan de Sowjetunie Immers beter de communistische macht, in wcike vorm ook, steunen dan de conflicten op de spits drijven. Hongarije heeft Rusland al genoeg, moeilijkheden veroorzaakt, niet zozeer in militaiT opzicht als wel in do ontmaskering tegenover het westen. eigen land en uitstel (misschien afstel) van een conflict met het westen te bereiken, heeft met do verwijdering van de vier opposanten een overwinning behaald. Ondanks zijn dolle uitlatingen op recepties wanneer do wodka zijn tong los en zijn geeet onge breideld maakt, blijkt hij toch een man te zijn, die ver vooruitziet en geduld heeft. Hij heeft na de dood van Stalin rustig aangestuurd op een voortdurende vergroting van zijn macht. Daarbij er rekening mee houdend, dat een nieuwe eenhoofdige leiding door Stalins slaven niet onmiddellijk geaccepteerd zou wor den. De grote schoonmaak, die hij thans heeft aangedurfd, wijst erop, dat hij zich sterk voelt. De uitbreiding van het presidium heeft deze machrt niet beknot, het tegendeel is eerder waar. Zijn tegenstander» zijn verwijderd en zijn volgelingen uitge breid. Persoonlijke vrienden of figuren van minder betekenis maken nu deel uit van het presidium. Zo krijgt hij tijd en ruimte om zijn weg te vervolgen. De mildere Russische stemming op de ontwapeningsconferentie te Londen, past geheel in dit schema. TNE OUDE stalinistische leusen s|jn ver- bannen, de tegenstanders behoeven niet meer door executies geëlimineerd te worden, maar Kroesjtsjefs doel is niet anders dan dat van Salln. Tekenend daar voor is het hoofdartikel in de Prawda op de vooravond van de grote snlverlng In het Kremlin. Hierin wordt gewaar schuwd dat geen kritiek op de partij zal worden toegestaan, pe partij moet strijd baar zijn en niets wat hieraan schade doet zal worden toegestaan. Kroesjtsjef heeft getoond de macht te bezitten hier de hand aan te houden. Een waarschu wing voor het westen dubbel waakzaam VISSERIJ» EN MARKTNBEUWS bloemkool 12—45, komkommers 25—42, lis 14—20, B 10, ba»peen 14—29, kroten 9—26, iterselie 4—11, selderij 6—8. tomsten 126. DELFT. 4 Juli. Asmoer: 3 runderen, 17 nuchtere kalveren, 196 varkens, 481 biggen. 60 lammeren en I geit. Prijzen: nuchtere Kalveren 40—53. biggen 43—55, lopers 60—105, drachtige zeugen 275—375, magere varkens per kg levend gewicht 1.701.80. weideiammerea 50—70. De handel stug, prijzen teruglopend. GOUDA, 4 juli. Kaasmarkt. Aanvoer 190 irtljen. Notering: eerste kwal. 2.28—2.36, twee- s kwal. 2.20—2.27, extra kwal. 2.37—2.64. Handel flauw. AAN DEN RIJN. 3 juli. Groen teveiling. sla 5—22, bloemkool - - -- C 5.50—6.50._wa&peen A 9.W HHBHViiBHBffisMiHi ijalotten aardbeien (per kg) 1.40—2.02. pe- erselie 9, tomaten 25—30, kroten 1—12. uien 14 kervel 12—17, bonenkruid 6-8. rrabarber 26—28, aardappelen i per 25 kg) eerstelingen 5.90 "'.50, drielingen 3.806." 12.40. B 3.40— 2—8, Plox 23—25, CoWilleis 18—43, Idei pitfire 28—34. Idem Nymph 51»—62. Alium 20 -29. Chabanjers 20—21, Scabiosa 6—13 per bos. un. anjers 27, Ornithogalum 14. Lelies wit 15—20 per stuk. ROELOF ARENDSVEEN. 3 Juli Groente- Hing: aardbeien I 37—58. H 18-39 per 250 _.m; kropsla 322. bloemkool 103". bospera 1036. breekpeen 1029, aardappelen 2026, to- 92—122. andijvie 10—15, pelen 20—88. doperwten 18—49. capucljner» 18—51, blauw schokkers 55—61. tuinbanen 16—22, kaaanijboneo 1<5—>140, stek 40—70, dubbele itimbonen 153— N) per 100 kg. RIJNSBURG, 4 )ull. Groenteveiling: aard- Tpelen 23.60—28.40. aelderl) 10.80—13.10, peter- He 711, kervel 9, boapeen 3740. radijs 8 80 13.50, bonenkruid 8—10, kroten 8 20—9.90. sla 10—15. uien 15—29, doppers S369. herebonen 147. ER AAR. 3 juli. Groenteveiling: kasenü- n 102—1(50. B 73—98, stek 35—76, stam- ;e«*>t>onen 140—175. peulen 80—91. B 23— doppers 22—46, capdoppers 2736, blauw- kkers 27—57. witte capucijners 34. alles per tuinbonen 127—202 per 10 kg; tomaten A 95—120, B 124, C 83—115, CC 36—73, postelein rabarber 20—31, nieuwe 1621. spitskool 56. 34, B 17—27. stuk; boapeen IV—JO, stek IO— I»». nn« roten J—16. selderij 7 per bos; kruisbessen 170—240 per Slof; rode bessen 118—134 per kg. aardbeien 4057 per doosje. Bloemen: anjers 2025 pet sa. KATWIJK AAN ZEE. 4 juli. Vangstberich- n uit volle zee: KW 212-2, 6—16, 9-15. 23—5 th at., 25—4. 1.38—17, 147—12. 75—3, 16—4, 19—4, 95—60, 130 th.st., 151—7, 20—2 th.st., 29 39 g.v„ 40—27. 41—28, 78—ld. 15—45, 43 i 44 Idem. 50—1 kantje. Trekkers: KW 8 th 99—25, 101—50. 141—25 74—25. 127—30. 17 w.v. Gemiddelde 16 kantjes. Geen af .'amatbe richt I 63 met 45 met 21 k., iet 30 k., SCH 242 n I. SCH 195 met 35 I SCH 341 geen vangat, SCH 342 r 402 165 mijl afgelegd, SCH 412 r l 22 k.. SCH 15 f set 33 k.. SCH 40 met nog 35 nellen. SCH 200 t 2 k„ SCH 132 met 10 k., SCH 133 met 17 k.. SCH 189 met 15 k., SCH 233 geen vangst, SCH 285 met 50 k., nog 35 netten, SCH 79 met 52 k. uk de halve vleet. SCH 186 met 50 k. uit de h.v., SCH 23 met 60 k.. SCH 50 met 25 k.. SCH 104 met 65 k„ SCH 332 met 55 k.. SCH 39 met 3 k., SCH 201 met 35 k., SCH 264 met 60 k.. SCH 181 met 20 k„ SCH 199 met 70 k., nog 35 netten. SCH 78 met 3 k.. SCH 305 met 65 k., SCH 159 met 40 k.. nog 40 netten, SCH 105 met 41 k.. oog 20 netten. SCH 3(39 met 40 k., SCH 20 met 12 k.. SCH 223 met 65 k.. SCH 225 gisteren 75 k„ SCH 314 met 3 kantjes. VLAARDINGEN, 4 >uU. Vheerljberdebten. Binnen van de trawlvieaerlj: VL 121 met 330 kisten haring. Dit ach lp loate te IJmulden 500 Haten verse haring en verae via. Vangstberichten. VL 70—4 kantje», VL 78—M k., VL 79—4 k.. VL 854 k., VL 172—60 k. nog 30 netten, VL 203—34 k„ VL 208—15 k.. VL 97—3 k„ VL 114 —3 k„ VL 115—1 k.. VL 142—4 k„ VL 190—2 k„ VL 197 thuisv., VL 71-6 k.. VL 83—26 k.. VL 56 geen. VL 89—34 k.. VL 112—40 k„ V L1S3 gisteren 30 k„ VL 126 thuiararend, VL 132 nog 200 mill. IJMUIDEN, 4 Juli. Besommingen: I traw- ler—6800; loggers: VL 121-6800, KW 24—r30; kotters: WR 88—3030. IJM 4—4600, UM 78— 1480. UM 45—1-350, TX 33—1910. KW 35—440. heilbot 360-290. gr tong 460—370, i 27—11, makreel 20—11, gr. achelvis 28—15, gnr 23—8. kim. 20—8, kl. I 17—8, II 14—8, wiitin 15—10, gr. gul 27—17. mid. 17—10. kl. 10—4 kl. haai 20—12. ham 90, poontje* 1210. pietet man 77—72, kl. kootvl» rw. 12.20—8, kl. rod poon O 15—14; per 125 kg: gr. kabeljauw \tu~ 50, gr. kool vis zw. 46—35. Totale aanvoer 597 360—320, kl. I 320—305, 17 270—260, tarbot I 220—170. zalm 9—7; per 50 !c«: tarbot II 92, IV 75—44, grm. acbol 41. Hm .36. kl. I H— 30. II 37—8, schar 18—8, bot 9—8. verae haring 17.40—11. makreel 36—16, gr. achelvis 26-19. grm. 25—16, kim. 18—13, Id. I 18—8. n 13—10. wijting 12—8. gr. gul 21—17.50. midd. 18—12. Verrlere verhoging van kinderbijslag gevraagd In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot ver hoging van de sociale uitkeringen in ver band met de komende huurverhoging dringen enige leden van de vaste com missie voor sociale zaken en volksgezond heid er op aan, het voorstel tot verhoging van de kinderbijslag te wijzigen in die zin, dat de bedragen voor het vierde kind en de daarop volgende kinderen verder worden verhoogd. Op dezelfde gronden bepleiten zij ook een verdere verhoging van de kinderbijslag voor het vierde kind en de daarop volgende kinderen van In validiteit®-, ouderdoms. en wezenrente trekkers. Men betwijfelt in het verslag, of bij de vaststelling van het percentage van de verhoging der kinderbijslagen op 3 zal kunnen worden vermeden, dat da grote gezinnen door het complex van maatregelen (bestedingsbeperking, ver hoging landbouwaubsldies en huurverho ging) onevenredig zwaar zullen worden belast. Enige leden ven de commissie voor sociale zaken achten ook het percentage an de verhoging der ongevallen- en invaliditeitsrenten te gering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7