CALYPSO Onze gezinnen kopen veel meer uit buitenland Economie en Finaneiën Lieva Peeters, gastvrouw van „Brussel 58in Amsterdam R.K. Technische School i „DON BOSCO", Tftg HOLLAND FESTIVAL JiLv te leiden AUSTIN 8 NIEUWE LEÏDSCHE COURANT WOENSDAG 3 JULI 1957 Tweemaal zoveel auto's en brommers als vier jaar geleden TN VIER JAREN zijn de Nederlandse aankopen van consumptiegoederen uit het buitenland meer dan verdubbeld. De stijgingen lopen in de tien tallen procenten per jaar. Men schaft zich meer auto's, motorrijwielen, bromfietsen, radio's, televisietoestellen, vruchten, tabak en andere be gerenswaardige zaken aan dan enkele jaren geleden, aldus blijkt uit het maandschrift van het Centraal bureau voor de statistiek. Van 1953 op 1954 nam de invoer van con sumptie goede ren toe met 38 procent, ter wijl het gezinsverbruik met 10 pet ver meerderde en de induitrlële produktle met 10 pet Van 1954 op 1955 waren deze per centages 26.8 en 7. van 1955 op 1956 25.11 en 5. Gaat de groei van het verbruik behalve In 1956 niet ver uit boven die van de indu striële produktie. met de invoer van da consumptiegoederen is het geheel ander gesteld. Deze werd tweemaal zo groot. D\ is in hoofdzaak het gevolg van de inko mensstijging, de vraag naar poederen, die niet of niet in voldoende mate in ons land worden vervaardigd en overbezetting vai industrieën. Een inzicht ln deze groei krijgt men uil de volgende cijfers: Gezlnsverbruik ln miljarden: 1953 1954 1955 1956 14.2 15,6 16,9 18.6 Toogdag in Zeist Kwart j escollectanten waren bijeen Zaterdag zijn nlt alle delen van het land ongeveer 200 collectanten van de K.K.8. de Kwartaalskwartjes voor de anrlname-sendlng In het Zusterhuis van de Evangelische Broedergemeente In Zeist geweest, om daar onder leiding van da. A. C. Pruisen, de secretarie voor alge mene saken van het Zeister Zendingsge nootschap, hnn Jaarlijkse toogdag te hou- Dese actie (een kwartje per kwartaal), die het Comité Snrlname-Zendlng pre cies 25 Jaar geleden Instelde ten bate van het Zeister Zendingsgenootschap, sal dit Jaar 100.000 galden opbrengen, een stij ging van 18.000 galden sinds 19SS. Een vijfde van het bedrag, dat de zending In Suriname jaarlijks nodig heeft, zo zei de secretaris binnenland, de heer J. H. L. de Bruin, wordt op deze manier verkregen. Naar mevrouw J. Ensberg-Lashley zei. zijn er ln Paramaribo (90.000 inwoners) acht kerken van do Evangelische Broe dergemeente, die ln heel Suriname onge veer 80.000 leden telt. Mevrouw Ensberg sprak als vertegenwoordigster van de Noorderstadskerk, waar de ook ln ons land zeer bekende ds. E. Pol an en voor ganger la voor 4200 leden. Zuster Boukje Bulthuis vertelde over de ervaringen, die zij opdeed als direc trice van Leltêndaal. het tehuis van de Indonesische zending In Suriname, waar 47 Indonesische en 23 Indiaanse kinderen zijn ondergebracht. Zr. Bulthuis had een belangrijk aandeel ln het tot stand komen van de ln 1955 door Koningin Juliana geopende meisjesvleugel van dit huls. 's Avonds sprak de schrijver Anne de Vries, lid van het zendlngsbestuur, over de contacten die hij had gelegd op zijn recente reis naar o.a. Stoelmanselland. waar bet nieuwe Johannes Kinghospltaal staat. Vóór deze reis was hij reeds ln Suriname geweest om daar lea opdracht van de regering te zoeken naar moge lijkheden op onderwijsgebied. De waarnemend algemeen secretaris, ds. J. F. Mlttemeyer, dis 30 jaar zen dingspredikant en inspecteur van de boeland-zending was, sprak het slotwoord op deze druk bezochte bijeenkomst Tweede Kamer later op reces dan verwacht De Tweede Kamer zal ln tegenstel ling tot de verwachting deze week nog niet op reces kunnen gaan. Het is de voorzitter namelijk gebleken dat de re gering prijs stelt op een spoedige behan deling van de wetsontwerpen: beperkings- wet Nederlandse toeslagen op Indonesi sche pensioenen, toeslagwet Indonesische pensioenen 1956, goedkeuring van de te Washington gesloten overeenkomst met de Verenigde Staten betreffende het niet- mllitalre gebruik van atoomenergie en goedkeuring van het op 26 oktober 1956 tot stand gekomen statuut van de inter nationale organisatie voor atoomenergie De wetsontwerpen komen op dinsdag 9 i de orde. invoer cons, goe deren0,66 0,87 1,06 1.38 percentages 4.7 5.6 6.3 7.4 Ook is er sprake in een stijging van het percentage der consumptiegoederen in de totale goedereninvoer. Deze beliep In miljarden 9 10,7 12.8 14.1 De onderstaande cijfers tonen de stijging bij afzonderlijke consumptiegoederen ln miljoenen guldens: citrus 44 54 61 64 bananen 15 16 20 24 gedroogd fruit 17 19 22 28 aardapp., groen ten. peulvr. .17 22 21 30 suikerwerk en chocolade 4 5 7 8 dranken 12 15 21 26 tabak 4 5 7 10 kleding en bont werk 92 110 151 227 kook- en ver- warmingstoest. 16 24 31 38 koelkasten 4 6 8 12 wasmachines en wringers .10 13 17 22 radio en telev. 12 16 26 grammofoons en bandrecorders 7 24 48 grammofoonpl.2 3 6 10 speelgoed en sportartikelen 16 21 25 33 motorrijwielen en bromfietsen 11 17 24 28 personenato's 97 145 207 247 parfums, cosme tica, toiletzeep wasmiddelen 6 10 15 19 Vier bedankjes voor nationale raad Naar te Djakarta vernomen wordt heeft mevrouw Towlin. die door Sukarno wai aangewezen als vertegenwoordigster var Celebes in de nationale raad, de benoe ming van de hand gewezen. De reden Is niet bekend, doch men neemt aan, dat Haar beslissing berust op een resolutie het enige tijd geleden te Makassar gehou den congres van de beweging Bhlneka Tunggal Ika. Dit eiste dat de raad voor zeventig procent zou bestaan uit vertegen woordigers van verschillende provincies en bovendien een voorlopige senaat zjjn. Tot nog toe hebben vier benoemden hun lidmaatschap verworpen. De drie anderen zijn prof. Bahder Djohan. president van de universiteit Indonesia als vertegen woordiger van de groep intellectuelen, mevrouw Herawati Diah, vertegenwoor digster van de pers en de vorst van Bone, die Celebes had moeten vertegenwoor digen. Het is de bedoeling, dat de raad 12 juli geïnstalleerd wordt. Huurcom pensotie Uitkeringen - ineens aan rijksambtenaren Alle rijksambtenaren zullen in aug. en okt een uitkering-ineens ontvangen ter compensatie van de aanstaande huurver hoging. De uitkering begin augustus zal In een eerste klasse standplaats minimaal 26.96 bedragen en maximaal 34.80. De uitkering is bestemd als compensatie over de maanden augustus en september. Te vens zal een nabetaling worden uitge keerd van de gewijzigde verhoogde kin dertoelage (per Jdnd per kwartaal 1,56 drie kinderen en per kind per kwartaal 2,34 voor he4 vierde, vijt- lgende kind). Ook wordt de nor male vergoeding voor ziektekosten uitbe taald: 112,80 voor gehuwden en 46.40 ongehuwden. De uitkering in okto ber, bedoeld als compensatie over het laatste kwartaal van dit jaar. bedraagt in een eerste klassestandplaats minimaal f 40,45 en maximaal 52,18. Ook hier wordt het bedrag vermeerderd met een nabetaling van de gewijzigde kindertoe lage. Gepensioneerde ambtenaren van 65 jaar en ouder ontvangen geen compensatie-uit kering. omdat de uitbetalingen krachtens de ouderdomswet worden verhoogd. Voormalig verzet werkt samen met Expogé De Nationale federatieve raad van het Voormalig verzet Nederland heeft zich zaterdag op zijn jaarvergadering in Utrecht verenigd met een resolutie, zoals die onlange ook op het congres van de Nederlandse vereniging van Ex-politiek»* gevangenen is aanvaard. In de resolutie die over de samenwerking tussen de N.F.R. en Expogé handelt, wordt de ba- voor die samenwerking gelegd. De resolutie spreekt zich uit voor een ver enigd Europa en wil een op breder basis berustend front vormen tegen elke vorm dictatuur. De voorzitter. G. Rit- ter, pleitte voor de bevordering van de gedachte der geestelijke weerbaarheid oor de inschakeling van de jeugd bij de volksweerbaarheid Uitbreiding van herdenkingen op 4 en 5 mei moet z.l worden bevorderd. Weer eens een protest in Indonesië Indonesische 9tudenten te Djakarta heb ben krachtig geprotesteerd tegen de uit wijzing" van een Indonesische student ~>ng Hui Jang geheten, door de Neder landse regering. Hij was lid van de Indo nesische vereniging in Nederland. De studenten drongen er bij de Indo nesische regering op aan de studenten, die thans nog in Nederland studeren, hun studie elders in het buitenland te laten voortzetten. Naar wij van bevoegde *|jde in Den Haag vernemen, is er geen sprake van uitwijzing. De betrokkene had zfjn studie de universiteit te Amsterdam be ëindigd en er werd geen reden aanwezig geacht z(Jn visum, dat vorig jaar reeds met een Jaar verlengd was, verder te verlengen. Hoewel z|jn visum 1 juni af- «<ep, werd hem toegestaan pas 13 juni met de Willem Ruijs naar Djakarta te ver trekken. Naar Boedapest De Hongaarse gezant ln Den Haag Jozsef Karpati is door zijn regering terug geroepen naar Boedapest. Naar verluidt zal hij een positie gaan bekleden bij het Hongaarse Rode Kruis, dat gereorgani seerd wordt. Belastingopbrengst Moeilijkheden in de middenstand Minister Zijlstra belooft een onderzoek beneden raming De opbrengst van de rijksmiddelen over de eerste vtJf maanden van dit jaar zijn lager geweest dan over hetzelfde tijdvak van 1956 en bleven f 97 miljoen onder de raming. Er kwam totaal f 2901 min. binnen tegen vorig jaar f 3040 min. en een raming van t 2997 min Mei was evenwel gunstiger, daar er f 589 min. binnenkwam tegen vorig Jaar f 529 min. Aan kohier belastingen werd f 427 min. opgelegd in mei en f 260 min. ontvangen, zodat het og in te vorderen bedrag tot f 1245 min 6teeg. Aan voorlopige aan slagen inkomstenbelasting werd 1 287 min. opgelegd tegen f 379 min. in april zodat deze aanslagregeling het hoogtepunt reeds heeft overschreden. In verband betaling dezer voorlopige aanslagen zijn de ontvangsten uit hoofde van de inkom stenbelasting gestegen tot f 120 miljoen. De afzonderlijke belastingen brachten over mei 1957/1956 op in miljoenen gul dens: Inkomsten 644 (702). vermogen 44.6 (58.6), vennootsch. 137 (460), grond 15.4 (21.8), personeel 30,4 (29,4), overige ko- hierbel. 0.29 (1,37), loon 484 (381), divi dend 57.9 (42.3). commissarissen 5,72 (5.5), verevening 69.8 (151). motorrijtuigen 51.9 (40.5), invoer 370 (277), gedistilleerd 56. (49.4). bier 13.8 (10,7), suiker 35.9 (34). tabak 178 (153), omzet 594 (490), zegel 20,8 (23,1), registratie 34.6 (30,6), successie 50.2 (54.7), vermogensaanwas 4,89 (15), gensheffing 1,47 (1.31). Byzondere H.B.S. in Hollandia Het bestuur van de R.K. HBS te Hol- landia-Bimnen en de commissie tot bereiding van Christelijk Middelbaar On derwijs in Nieuw-Guinea delen mede dat onder bestuur van de missie en de ge noemde commissie de Bijzondere HBS Hollandia in september geopend zal wor den in een voorlopig gebouw te Noord- wijk. Begonnen wordt met vier klassen. De minister-president, dr. Drees. heeft president Eisenhower namens de rege ring en het Nederlandse volk een gram van deelneming gezonden naar leiding van de overstromingen in Loul- ORGANISTENDOCHTER EEN MAAND HIER (Van een onzer verslaggevers) TNDfEN u deze maand binnenloopt bij het -*• Belgisch Verkeersbureau op het Leidseplein te Amsterdam, om er inlichtingen te vragen over de wereldtentoonstelling te Brussel, zult ge te woord gestaan worden door een der char mante hostesses, die men voor dit internationale gebeuren in dienst heeft genomen. Mejuffrouw Lieva Pee ters, blozend, helblond, goedlachs, omstreeks 25 (dachten w\j) en dochter van de bekende organist Flor Peeters, Is een van de vier meisjes, die een maand lang op Belgische verkeersbureaus in het buitenland de mensen over de wereldtentoon stelling gaan inlichten. Collega's van Lieva zijn deze maand namelijk in Parijs, Londen en Dtis- seldorf gestationeerd. In augustus zullen ze weer thuis zijn, in Brus sel, maar hun plaatsen zullen dan door vier an deren zijn ingenomen. Zo zal dat tot nader order iedere maand rouleren, een ander uitvloeisel van de strenge tucht, die gastvrouwen" bestaat. Dezelfde rigoureuze re gels, als in Brussel gel den, zijn ook hier van kracht. Niet roken in uniform, geen sterke drank, niet met een man theater of caft en in het geheel niet uitgaan met een man, die ze tijdens de dienst hebben leren ken nen Ze worden goed be taald, deze gastvrouwen, maar overtreding van de reglementen kan onmid dellijk ontslag tengevolge hebben. Ze kijken wel uit/ Lieva Peeters. die wij gisteren in het kantoor van het Belgisch Ver- studeerde muziek in Bel gië en in Noord-Amerika. Ze kapte er vrijwillig mee, omdat ze voelde, dat het te om dat te bereiken, wat zij wilde. Het is een eerzuchtig meisje, deze Nu is ze bij de dienst van de wereldtentoonstel ling, omdat ze vier talen (Nederlands, Frans, Duits. Engelsvlot spreekt. Na haar dienstverband, in 1959? Ze weet het al ongeveer: „eerst een lang •.Hof Zuid- Amerika. Noord-Amerika, ben ik al geweest, en dan hand- weven," de kunst, waar mee z ij zich na haar muzikale studies al heeft beziggehouden. Minister Zijlstra heeft gisteren een ge sprek gehad met de vertegenwoordigers van de gezamenlijke middenstandsorgani saties en van de Raad voor het midden- en kleinbedrijf, over de prijsstabilisatie De minister toonde begrip voor het feit dat in het midden- en kleinbedrijf als ge volg van de recente lastenverzwaringen moeilijkheden kunnen optreden. Men het erover eens, dat er onderzoekingen per bedrijfstak nodig zijn om vast te stel len of en waar zich deze moeilijkheden voordoen. Aan de hand van de resultaten van deze onderzoekingen kunnen dan op korte termijn weer besprekingen worden gevoerd. Uitgeputte Rijkskas en deviezenverlies De schatkist heeft voor ruim 149 mll- oen aan voorschot btJ de Nederlandsche Bank moeten opnemen blijkens de week- van 1 juli zodat zij b(jna op het maximum voor haar renteloos voorschot 150 min. gekomen Is. Zij heeft dus bijna geen bewegingsvrijheid meer en In geldkringen vernemen wij. dat de agent het ministerie van financiën deze week ln de markt Is geweest voor dag geld. Vorige week stond de schatkist nog credit voor 97,5 min. Het Rijk heeft dus rondom de ultimo enorme zware betalin gen moeten verrichten en o.m. bijna 100 min. schatkistpapier afgelost. De inschrij- ving op Sohatokistipromessen van a.s. maan dag komt daardoor in het volle licht te staan. Men verwacht een discontopercen tage van 3H Voorschotten aan particu lieren stegen 38 min. tot 167 min. Men acht 't twijfelachtig of de banken deze heb ben opgenomen, daar haar saldi 297 min. tot 375 min. stegen, of 75 min. boven het gemiddelde. Eerder denkl men aan anderen. Van enige ruimte de geldmarkt was niets te bespeuren daggeld bleef 3 pet. Behalve de voorschot ten hebben particulieren nog 9 min. aan wissels in disconto opgenomen, dat zij in totaal 42 min. aan middelen opnamen. De wissels in disconto stegen tot 28 min. De stand der deviezen Is weinig opwek kend door een verlies van 49 min. waarvan 33 min. harde valuta, zodat het convertribele bedrag van 222 min. tot 189,5 min. dealde. Goud en deviezen zijn nu 3817 min., waarvan 3049 min. goud. De bankbiljettenomloop kwam zo als gewoonlijk op 1 juli op een jaarre cord van 4123 min. tegen vorig jaar 4141 min. zodat voor het eerst op d-ezi datum het jaarrecord niet gestegen is. Geldkringen achten dit een opmerkelijk feit. De stijging was weliswaar 156 min maar men acht dit, gezien de zware ul timo. niet verontrustend. Bezwaren tegen belastingregeling op overwerk Het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers heeft zijn leden geadviseerd de door het ministerie van financiën getroffen rege ling betreffende loonbelasting op i werk nog niet toe te passen. In de praktijk blijken er aanzienlijke bezwaren van administratieve aard te be staan. Na onderling overleg hebben de centrale organisaties besloten over de (niet verplichte) regeling besprekingen te ope- De regeling houdt het volgende in wettelijke bepalingen op het terrein de loonbelasting leiden er toe, overwerkloon niet steeds op dezelfde wijze wordt belast. De verschillen houden verband met de omstandigheid, dat werk gevers, die het overwerkloon over een ander loontijdvak dan dat van het nor maal wederkerende loon uitbetalen, de bevoegdheid hebben om op het overwerk loon het bijzondere loonbelastingtarief toe te passen, terwijl zodanige mogelijkheid niet bestaat, indien overwerkloon en nor maal loon over hetzelfde loontijdvak wor den uitbetaald. verschil in de belastingheffing is niet bevredigend, terwijl het bovendien belemmerend werkt op de bereidheid overwerk. Twee jaar geëist tegen ex-gemeentesecretaris Twee jaar (m.a.) is in Zwolle geëist tegen de ex-gemeentesecretaris van Heino, die terecht stond wegens valsheid in geschrifte, waardoor deze zich onge- {07—11". klem 57-50^-TL Straaljagers omlaag boven de Waal Op de zuidelijke uiterwaard van de Waal bij Ewijk is vanmorgen een T-33 Lockheed straaljager van de basis Volkel neergestort, na met een andere straaljager in botsing te zijn geweest. De twee inzit tende vliegers verlieten het toestel met de schietstoel. Eén kwam met zijn para chute in de Waal terecht en werd gered. De ander kwam neer in de uiterwaard en bleef ook ongedeerd. Het toestel vloog in formatie met drie andere straaljagers, en kwam met één daarvan in aanraking. Het tweede toestel moest een noodlanding maken bij Ede. Ook de twee Inzittenden van dit vlieg tuig bleven ongedeerd. Het neergestortte toestel boorde zich diep in de grond. Schooltandv er zorging Ziekenfondsen dragen f 6.- per kind bij De bijdrage der algemene ziekenfond sen aan de diensten voor schooltandver- zorging Is voor het Jaar 1957—1958 vast gesteld op maximaal zes gulden per ver plicht verzekerd kind. Voor diensten met een gemiddeld aan tal vullingen per kind per jaar van meer dan anderhalf is een zekere verhoging van de bijdrage mogelijk. In geen geval wordt echter meer betaald dan 75 pro cent van de kosten per kind. De ziekenfondsraad heeft een beroep op de ziekenfondsen gedaan om voor vrijwillig verzekerde kinderen dezelfde regeling te volgen. In het komend school jaar zullen 500.000 kinderen voor rekening van de ziekenfondsen aan de schooltand- verzorging deelnemen. Voor het ontbrekende gedeelte der kos ten zijn de diensten aangewezen op ge meentelijke bijdragen. Is Hollandia op goede weg? Op vragen van het lid der Tweede Kamer, F. H. van de Wetering (cli.) heeft minister mr. G. Ph. Helders bevestigd, dat de adviserende raad voor Hollandia gouverneur dr. J. van Baal van Neder lands Nieuw-Guinea heeft voorgesteld een stadsgemeente in te stellen en de raad te doen bestaan uit zeven Europe anen, vijf Nieuw-Guine&rs en een vreem de oosterling. Hiervan vreesde bet Ka merlid tegenstellingen tussen de bevol kingsgroepen. Volgens de minister pleegt de gouverneur nu overleg met de raad. Daarbij is aan de raad in het bijzonder gevraagd nader zijn gevoelen te doen blijken inzake de zetelverdeling tussen de bevolkinsgroepen en de daarmede verband houdende vedeling der kiezers in gescheiden kiezerskorpsen. Dit overleg is nog gaande en daarom heeft de minis ter zich nog geen oordeel gevormd. Ook de adviserende raden van d« Schouten-eilanden, Japen, Manokwari er Sorong-Doom, zijn uitgenodigd te advi seren over Instelling van een zelfstandi ge gemeenschap. Zij zijn nog niet gereed, zodat men niet kan mededelen of men voornemens is voor andere stedelijke centra gemeenteraden in te stellen. Ds. Zeijdner naar Australië Op 12 augustus zal ds. W. A. Zeijdner, praeses van het college van visitatoren- generaal der Ned. Herv. Kerk, per emi grantenschip naar Australië vertrekken, teneinde aldaar besprekingen te voeren met de twaalf Hervormde predikanten, die in Australië werkzaam zijn, en hen ook in hun gemeenten te bezoeken. Ds. Zeijdner zal in de loop van december terugkeren. Prins Bernhard is gisteren op de Spaan se ambassade in Den Haag geïnstalleerd als lid van de Koninklijke Spaanse Aca- I11 Nederlandse handen liet beste Het is geen geheim, dat naar de Austra lische mening de belangen van westelijk Nieuw-Guinea bij de Nederlanders in be tere handen zijn dan bi) welk ander land of organisatie ook. Nederland en Australië koesteren dezelfde idealen en tussen bel de landen bestaat de wens tot een volle dige samenwerking in aangelegenheden van gemeenschappelijk belang. Wij ho pen nog heel lang buren te blijven, aldus de heer P. Hasluck, Australisch minis ter van de Australische beheersgebieden, te Hollandia Hij vergeleek de beide lan den met twee naast elkaar wonende boeren, die over de afrastering heen een praatje maken. Hij wa6 getroffen door de energieke aanpak door de Nederlanders en het was hem opgevallen, dat men bij de eisen inzake Nieuw-Guinea 6teed6 het belang van de bevolking over het hoofd ziet. Belgisch parlement wil veilige mijnen Het Belgische parlement heeft er gis teren b|J de regering op aangedrongen alle maatregelen te nemen om volledige veiligheid in de mijnen in het land te verzekeren en in het bijzonder niet over te gaan tot heropening van de rampm|jn te Marclnelle totdat een grondig onder zoek aangetoond heeft, dat de installa ties en de exploitatiemethodes voldoen aan de hoogste veiligheidseisen. Het parlement nam een motie van drie partijen aan, waarin het regeringsvoor stel wordt aanvaard om de rapporten van de mijnramp naar speciale studie commissies te zenden en een volledig de bat te houden na het begin van de vol gende zitting, op zijn laatst in november van dit jaar. Na Lissone-Lindeman Müller nu agent voor reizen naar Rusland Nederlandse toeristen kunnen per auto of per autobus een vakantiereis naar de Sow jetunie maken. Zij kunnen zelfs nog een keus maken uit twee mogelijkheden: een korte reis naar Moskou en een langer verblijf aan de oever van de Zwarte Zee. Een verblijf ln goede klasse-hotels wordt gegarandeerd. Bemiddeling wordt ver leend door het reisbureau Müller en Co. Müller is nu officieel vertegenwoordiger in ons land van het Russische staatsreis- bureau Intourist, Lissone-Lindeman, die van oudsher Nederlands agent voor de Russen was, verbrak vorig jaar tijdens de Russische aanval op Hongarije, alle be trekkingen. Blijkbaar heeft nu Müller de ze plaats ingenomen. De korte reis (13 dagen) brengt de toe rist via Smolensk in de hoofdstad van de Sojvjetunie. Kosten: variërend van 500 tot 800 gulden per persoon. De twee de reis voert behalve naar Moskou naar de Zwarte Zee, via Charkov, Sinferopol en Yalta. Deze tocht duurt 27 dagen; kosten 1000 gulden tot 1500 gulden per persoon. In de prijs is inbegrepen verblijf in hotels, drie tot vier maaltijden per dag, excursies, bezoek aan theaters en mu sea, rondleiding door het Kremlin en een boottocht door de hoofdstad. Voorts de diensten, die door speciaal opgeleide In- tourist-gidsen tijdens de tocht worden verleend. Voor de toeristen is door de Russische staatsbank een toeristenkoers ingesteld, zodat voor 100 gulden 263 roebel kan worden ontvangen; volgens de officiële koers ia dit slechts 105 roebel Lt.-gen. Le Fèvre de Mon- tigny plv. chef gen. staf Tot luitenant-generaal bij de generale staf, plv. chef van de generale staf, tevens plv. bevelhebber der landstrijdkrachten, is benoemd generaal-majoor (tijdelijk lui tenant-generaal) G. J. le Fèvre de Montigny. VISSEKIJ* EN MAKKTNBEUWS 1 kwal. 2.31—2.37, tweede kwal. 2.23—2.30, extra kwal. tot 2.64. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 2 juli. Groen teveiling: as peen A 9.80—13.70, B 1/20—5.10, aardbeien 1.382.30 per kg peterselie 10. dop erwten 75. bospeen 31—48, s 2430. doppers 31—46. capdoppers 21— ,uw schok kers 48—63, witte capucijners 40- >mbekdoppers 42, a SCH 215020; besomming vieetlogger verse haring SCH 45—745. Prijzen verse vis per kilogram: grm. tong 3.40—3,90, kim. 3.19—3.47, I 2.80— 3.10, II 2.30—2.72, heilbot 2.69—2.90, tarbot I gr. schol 32—36, middel 26.20—32.70, II 29—34.50, schartong 27—21, zw. poon 6.40— 7.20, middclkabcljauw 15—25, I 14—15.50, II 11.50 —12, III 6.40—7. middelkoolvis 10—10.80, kool- jea groen klein 78—106. jong 67—75, zout klein 55.10—57.10, zout groot 55.10-69.80. steurharing 6165. alles per kantje. Verwachte aanvoer voor donderdagmorgen: 18—0100. 209—5050. HD 79—5190. KW 81—9040. 162—2900. kotters: KW 21—730. 60—970, 56— 740. 128—170. 105—880. 35—810, 61—890, LIM Met Ingang van 38 augustus a.i. is er aan bovengenoemde school gelegenheid ééndaga-onóerwljs te volgen in Tim meren of Autotechniek, ter vervanging ven het avond onderwijs. Afdeling; Timmeren a. Toegelaten worden leerlingen met elndgetulgschrlft L. T. S. b- Lessen woensdagmiddag en woensdagavond en van 1 October tot 1 april één avond praktijk, c. Leerlingen in het bezit van leercontract zijn vrijgesteld van schoolgeld. Schoolgeld is f 20. Inschrijfgeld voor iedere leerling 2.50. Opleidings duur 2 jaar Afdeling Autotechniek a- Toagelaten worden leerlingen met eindgetuigschrlft L- T. 8 afdeling metaalbewerken of autotechniek. Opleiding voor hulpmonteur V.A.M. theoretisch examen Voor b en c zie boven Aanmelding vóór uiterlijk 19 juli a.s. dagelijks aan de school tussen 9 00 en 16 00 uur. DS DIRECTEUR. Dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland maken bekend, dat het voornemen bestaat, in de juffrouwwete- ring te Woubrugge een af sluiting te maken met een doorvaartwijdte van 4 m en een doorvaartdiepte van 1.25 m voor de scheepvaart Bezwaren daartegen kun nen tot twee weken na de datum van dit blad schrif telijk worden Ingediend bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland te 's-Graven- hage. Korte Voorhout no. 1 6 JULI, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal Het Leidse Toonkunstkoor met begeleiding van; Het Residentie Orkest PROGRAMMA: Jephte G. Carissimi Cantate no. 147 J. S. Bach Mis in D. gr. t. A. Bruckner Solisten: ELLY AMELING sopraan ANNIE HERMES alt Een nieuwe vartco^k. deken, speciaal voor ons vervaardigd, de Calypso deken „Calypso rood" met zwarte balken 1 Extra zwaar, ter kennismaking, ook le deken f 39.50 2e deken f 19.75 nu de 2e deken voor de helft. DE KONING SLAAT ALLES Mooie sigarenzaak annex reisbureau gedegen op mooi punt te Den Haag ter overname wegens -iubbele zaak. Omzet sigarenzaak circa f 1500— per week, terwij', het reisbureau min. 3000 per Jaar oplevert. Huur van het woon- en winkelhuis 92 p.m. Geen woningrudl. Koop som zaak en inventaris met :nbegrip van automaten f 19 000.—. Spoed gewenst Br. onder No. 9580 Bur. Blad 1 |kl 1 flkl Haarl.straat hoek Donkersteeg I rj m QP 1 W 1 1 tl HET LEIDSCHE wollendekenhuis 1 GEORGE MARANtenor DAVID HOLLESTELLE bas CATH. GRIS RITSEMA klavecimbel PIET v. d. KERKHOFF orgel. Prijzen der plaatsen 13.50 en 11.50 Kaartverkoop 1 en plaatsbespreking dagelijks van 9 12 3* en 14—17 i uur by de firma C C. Bender, Hogewoerd 90, Leiden, telefoon 20097. Ga wel overwogen te werk en bekijk eerst de advertenties j Onbetwist bedden- en dekenspecialist Ook verkrijgbaar Palaceplein Noordwijk aan Zee Te koop in goede staat Tel. 26150 i Kernstraat 1, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4