L CHRISTELIJK n m m m m m M Druzen in Israël kunnen niet wettig zweren '1 Puzzel mee (U Ü3 m m 0 IEL chr. oranjeverenigingen De band versterkt hoofdpijn Argentijnse kerken vragen om afschaffing van kaartsysteem INNSBRUCK tips Na „Hongarije" 2 f Drie heilige boeken zgn He HeU- kale reli«ie groep echter niet verminderd, eerder vermeerderd. De Dru*en ma ken er aanspraak op. af te stammen van Jetro, de schoonvader van Mozes, en daardoor broeders te zijn van de Joden, aan wie zij zich meer verwant beschouwen dan aan de Arabieren, welker taal zij spreken. In de Pales tijnse oorlog van 1948 zijn ze dan ook betrouwbare patriotten gebleken. Zij beschouwen de band die tussen hen en de Joden is niet alleen door af stamming, maar tevens door het zionisme, religie en nationaal be- Bij de overvallen van de Ara bische landen op Israël stonden zij aan de Joodse zijde, zells in die mate, dat er onder de Druzen een storm van protest opging, toen Israël de dienstplicht instel de. en de Druzen daarbuiten liet vallen: zij konden In het Israëli sche leger op basis van vrijwil ligheid dienst nemen. Dat wensten de Druzen niet. Zij wensten de zelfde plichten te hebben als de beginselen van Christendom. Jo dendom en Mohammedanisme, en het was juist die samenstelling die de moeilijkheden ontketende. De autonomie van de Druzen, zoals zij deze onlangs hebben gekregen, houdt in, dat zij het recht hebben eigen gerechtshoven in te stellen ter berechting van civiele en re ligieuze geschillen. Criminele za ken blijven voor de gewone recht bank komen. Overeenkomstig de Israëlische wet dient bij een reli- Sieuze rechtbank de eed te wor- en afgelegd: voor Joden op het Oude Testament, Christenen op het Nieuwe Testament en Moham medanen op de Koran. Indien ech ter de wens te kennen wordt ge geven dit niet op een heilig boek te doen, dan is het eveneens ge oorloofd de eed af té leggen op de zgn. eigen eer. Nauwelijks echter hadden de Druzen autonomie ge kregen of het Israëlische Hoge Gerechtshof wilde wel eens zien uitgemaakt op welk van de drie heilige boeken de Druzen de eed dienen af te leggen. De minister van justitie. zo schrijft de Jewish Chronicle, aan welk blad wij enige gegevens heb ben ontleend, wilde geen beslis sing in deze zuiver religieuze kwestie nemen. Zij legde de zaak voor aan het ministerie van gods dienstzaken. Dat ministerie be sloot de Druzen zelf te laten be slissen en vroeg aan drie geeste lijke leiders van de iDruzen advies. Sjeik Amin Taareff gaf als zijn mening, dat de Druzen dienen te zweren bij het Oude Testament, omdat de religie van de Druzen grotendeels op dit Boek gebaseerd is, en de Druzen broeders van de Joden zijn. Sjeik Achmed Khayar gaf als oplossing de Druzen de eed te laten afleggen bil het Nieuwe Testament, mits het Oude daarin is opgenomen. Sjeik Aareff Ha mad had een geheel ander idee. Volgens hem kunnen de Druzen alleen op de Koran de eed afleg gen. Immers zo zei hij. de taal van de Druzen is het Arabisch en ook de Koran ls hl het Arabisch geschreven. Toen het ministerie van gods dienstzaken de afzonderlijk ge vraagde adviezen bekendmaakte was ruzie tussen de drie sjeiks het gevolg. Het ministerie van gods dienstzaken overwoog daarom alle sjeiks hun zin te geven en de drie Heilige boeken facultatief te stel len. Hier echter ging het Hoge Gerechtshof in Israël niet mee ak koord. Volgens hem kwam hier van alleen maar verwarring. Het had een geheel andere oplossing. Het kwam het hoge gerechtshof wenselijk voor dat de Druzen op geen der boeken de eed zouden af leggen. maar eenvoudig zouden verklaren de waarheid te spreken. Dit zou voor de Druzen als een bindende eed worden beschouwd. Het hof had echter buiten de verontwaardiging van de Druzen gerekend. Het regende protesten, niet alleen van de drie sjeiks maar van alles wat Druus was. ..Wij zijn geen Godloochenaars. Wij zijn geen communisten", zo luidden de verontwaardigde kreten. De ver ontwaardiging van de Druzen liep zo hoog, dat het ministerie van godsdienstzaken zich genoodzaakt zag de beslissing van het hoge ge rechtshof te herstellen. Zij stelde bij de Druzen opnieuw een onder zoek in. Ditmaal werden meer geestelijke leiders geraadpleegd. De antwoorden waren overeen komstig. Naast de vier voorstellen kwamen thans nog twee uit de bus. Iedere getuige moet zelf be palen op welk boek hij de eed wenst af te leggen. De andere op lossing was: laat iedere iDruus op alle drie de eed afleggen. Geen der voorstellen is echter om te jubelen. Waar het ministerie van godsdienstzaken mee akkoord kan gaan. is in strijd met de jurisdictie; waar het ministerie van justitie voor voelt, wensen de Druzen niet. Vooralsnog kunnen de Druzen officieel in Israël geen eed afleg gen. Het ministrie van gods dienstzaken zoekt nog steeds naar een oplossing. Waarschijnlijk komt die eerst als de gemoederen wat zijn bedaard. WOORD VERANDERING Door 4 maal een letter te vervan gen door een andere waarbij de letters onderling van plaats verwis seld mogen worden zodat steeds goed Ned. woorden ontstaan, wordt bovenstaande woordverandering ver kregen. OPLOSSING PUZZEL No. 57 Horizontaal: 5 Parcours, 7 af, 8 tol, 9 t.t., 1 bik, 12 lee, 13 spie, 15 gors, 16 erg, 17 keg, 18 re, 19 Sem, 20 de, 21 eekhoorn. Verticaal: 1 Kaf, 2 actie, 3 nul, 4 aster, 5 passer, 6 ook, 10 testen, 11 big, 12 log, 14 preek, 15 gemor, Advertentie Bondsdag in Zelhem Gunstig jaar voor Bond van DE Bond van christelijke oranjever enigingen in Nederland had Zelhem het territoir van een bloeiende chris telijke oranjevereniging met ruim 400 leden gisteren uitgekozen voor zijn 46ste jaarvergadering. Het was de voorzitter van de Zelhem- se vereniging, de heer J. H. Bögenholtz. die de congressisten welkom heette en enige historische wetenswaardigheden van dit oude plaatsje mededeelde. De bondsvoorzitter, mr. P. Wesz- kwessels uit Rijswijk wees er in zijn jaarrede op. dat in het afgelopen jaar de band tussen de oranjeverenigingen was versterkt en voorts, dat het de bedoeling van de veren; gingen niet mag zijn het Oranjehuis te eren om zijn personen of om zijn daden, doch vooral ook om de leiding Gods, dat Nederland een Oranjehuis mag be zitten, dat weet, niet in eigen kracht te staan. Aan Koningin Juliana werd vervolgens een telegram van trouw en aanhanke lijkheid gezonden. In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. M. Schotborgh uit Rijswijk werd opgemerkt, dat een zeer bevredig gend jaar achter de rug gelijk bleef. De wens werd geuit, dat dit aantal bij het gouden jubileum zal zijn verdubbeld. Ook werd gememo reerd dat het orgaan van de bond. „De Oranjevaan", waarvan de heer J. Bruning uit Voorburg redacteur is in een nieuw uiterlijk is gestoken, dat zeer wel voldoet. In het blad wordt nu ook meer aandacht aan de vaderlandse geschiedenis geschonken, evenals voor- chting over programma's voor de avonden van de afdelingen. De penningmeester, dr M. Barkey Wolf van Geersdijk uit Maartensdijk kon een gunstig financieel overzicht voorleggen, waarna de begroting voor het nieuwe bondsjaar werd goedgekeurd. Bij akklamatie werden de aftredende bestuursleden, de heren mr. Wessels, Bögenholtz en L. J. Sloet uit Almelo herkozen. Na de rondvraag zaten de afgevaar digden aan een Gelderse koffiietafel in de plaatselijke huishoudschool aan. waarna zij door het college van B. en W. ten raadhuize werden ontvangen en door burgemeester Langman werden toegesproken. Een rondrit door de Gel derse Achterhoek waarbij Vorden, Warnsveld, Zutphen en Ruurlo werden aangedaan volgde. De dag werd besloten met een diner in restaurant „Het Roode Hert" in Zelhem, waar ook des gens werd vergaderd. Heroepingswerk Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sprang <toez.): kand. P. J. Bos te Veenendaal; te Wemeldinge itoez.): K. W. Slik te Schipluiden; te Nieuw- Loosdrecht: J. C. Koolschijn te Ommen. Beroepen" te Kockengen cand. A. van Dummelen te Barneveld; te Hei- en Boei- cop. cand. A. Kastelyn te Zegveld. Geref. Gemeenten (syn. verb.) Beroepen te Paterson N.J. (Ver. St.) H. Rijksen te Vlaardingen. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Leerdam: F. C. Ma 11 an te Bruinisse. Twintig wika's Twintig wika's. opgeleid door Kerk en Wereld te Driebergen, zijn deze week uitgezqpden. Van hen zijn elf vrouwe lijke en negen manlijke werkers in ker kelijke arbeid. Verleden jaar zijn elf wika's uitgezonden. Advertentie dieniet wijken wil AKKERTJES' helpen direct Geen vlucht Als Saulus het vertrouwen van de broeders heeft gewonnen, kan hij op hen rekenen. Hij rede twist, zo staat in Handelingen negen, met de Grieks sprekende Joden. Die proberen hem van het leven te beroven. Maar als de broeders dat te weten komen, brengen zij hem naar Caesaréa en laten hem vandaar naar Tar sus vertrekken. Is dat een vlucht? Het bewandelen van de weg van de minste weer stand? Niet in het minst! De Heilige Geest zit erachter. Hij kan Paulus nog vele jaren gebruiken. Pau lus' werk is pas begonnen. De wereld ligt voor hem als ar beidsterrein open. En als op de ene plaats de tegenstand te groot wordt, dan moet de dienstknecht tijdelijk verhuizen. De Geest zet Zijn medewerkers waar Hij hen het beste kan gebruiken. Het lijkt misschien dapper niet weg te gaan, maar men zou er de Hei lige Geest wel eens door kunnen verhinderen. In Jeruzalem is Paulus' werk voorlopig ten einde. Hij moet verder. Maar hij weet, dat ook elders de strijd en het lijden hem niet bespaard zullen blijven. Mejuffrouw C. M. Arntzen neemt 12 juli afscheid Wanneer een directrice van een school afscheid neemt, is dat gewoonlijk een gebeurtenis van niet meer dan plaat selijk of regionaal belang. Geheel anders is het met het afscheid dat mejuffrouw C. M. Arntzen vrijdag 12 juli zal nemen als directrice van de B-afdeling der Van Limburg Stirumschool te Arnhem. Want deze school die van 1913 dateert is een unicum in ons land. Zij is het resultaat van een idee van freule Van Limburg Stirum. die aan meisjes een opleiding wilde geven, waardoor zij zich altyd zouden kunnen redden, of ze nu gingen trouwen of niet. Oorspronkelijk legde de school nadruk op vakken die voor de vrouw van be lang zijn: de talen, later steno en typen, maar ook koken, kostuumnaaien en der gelijke vakken, zij het in veel mindere mate dan op de huishoudschool. Later kwam er een A-afdeling waar meer aandacht werd geschonken aan de wiskundevakken; deze afde ling werd na de oorlog gelijkgesteld met de m.m.s. En de meer vrouwelijke op leiding van de B-afdeling werd wette lijk gelijkgesteld met een mulo, al is het in feite een vijfjarige cursus zeer algemene ontwikkeling. De school begon met vier leerlingen: thans zijn hèt 500. In 1921 werd mejuf frouw Arntzen aan de school verbon den; zij nam ook de leiding van het internaat op zich. In dat jaar waren er 11 inwonende leerlingen, in 1937 toer. mej. Arntzen de leiding van de school kreeg en daarom die van het internaat uit handen gaf, waren er 51 interne leerlingen. Zij bleef echter in het inter naat wonen. Daarom is haar afscheid, op 12 juli- in Sonsbeek, van meer dan plaat- naar alle windstreken. Niet weinigen zullen 12 juli weer naar Arnhem te rugkeren, om haar directrice nog een- il de hand te drukken. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school, Fahrenheitstraat, Amsterdam C. G. van der Meer te Leiden: aan de herv. school te Stadskanaal: J. Nauta te Surhuizum; aan de chr. nat. school te Lange Ruigeweide: B. B. Sprokke- reef te Rotterdam-Noord: aan de chr. nat. school te Maarssen: L. Visser te Garijp; aan de school met de Bijbel te Emmeloord: J. H. Bruis te Nijkerker- veen; aan de chr. u.l.o. te Surhuister- veen: H. Smit te Rouveen: aan de school met de Bijbel te Rutten N.O.P.: T. Glis- meijer te Putten (Gld 'n Engelse sleutel. Een ABC over het „perfide Albion", door Rosey E. Pool. Uitgave C. de Boer Jr., Am sterdam. In de serie „Internationale Abece- daria" is nu na ,,'n Tikje Frans en ,,'t Gaat Spaans toe" dit deel over Engeland verschenen. De opzet blijft interessant: aan de hand van het alfa- j bet wordt hier op boeiende wijze infor matie verstrekt over een bepaald land. Men vindt er van alles in terug en dank zij de volgorde van het alfabet springt men, al lezende, van de hak op de tak, zodat het resultaat te boeiender is. Na de lezing van het boek heeft men intus sen een behoorlijke indruk van land en volk. Wie zijn kennis over Engeland wil vergroten of opfrissen, vindt hier een aardig hulpmiddel. De bond van protestantse kerken aan de Plata-rivier beeft bij de Argentijnse regering aangedrongen op afschaffing van de zgn. kartotheek van niet-katholieke godsdiensten. Dit kaartsysteem is in 1948 door Perón ingevoerd bijgewoond" d^or rüim 2ÓÖ artsen uit ..Ud.iU.nH vnnr ctaHcHch» Hn.i.inH.n" manr in f.it» wii ™iHH.i Nederland en enkele uit België, in hoofd- COMMENTAAR Engelse humor Het wekelijkse filmpro gramma van de N.T.S. opende gisteravond met eeen kort filmpje over Canada omdat dit land Ti. een dag eerder zijn 90- jarig bestaan als onaf hankelijke natie had gevierd. Het was een verhaaltje zoals ze in het algemeen door en voor verenigingen voor vreemdelingenverkeer worden gemaakt en veelal voor emigranten worden gedraaid: aardig maar niet om over naar huiö te schrijven." Dat zelfde odium zouden we ook de hoofdfilm willen meegeven: een Engelse comedie over een Hongaars dienstmeisje wier onmiskenbare char mes een Engels huisgezin in opschud ding brengen. Voor liefhebbers van deze speciale Engelse humor, en die telt ons land na de oorlog bij duizen den, waren er verschillende redenen voor een glimlach. Maar het scenario kon toch niet verhoeden, dat we aan het eind een beetje op onze stoel zaten te draaien. Misschien evenwel helpen deze films onze televisiebalans weer wat in het evenwicht. Meer en Bosch viert 75-jarig bestaan met referaten Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Koningin Emma-kliniek „Meer en Bosch" te Heemstede (van de christelijke vereniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte) zal zaterdag 6 juli op „Meer en Bosch" een herdenking worden gehouden in de vorm van een viertal voordrachten over epilepsie Sprekers zullen zijn prof. M. David, hoogleraar in de neurochirurgie te Pa rijs, dr. G. F. Henriksen en dr. H. Lan- dolt, die geneesheer-directeur zijn va zusterinstellingen van „Meer en Bosch' te Oslo en te Zürich en dr. A. M. Lorentz de Haas. geneesheer-directeur „Meer en Bosch". De laatste zal eer derzoek bespreken, dat hij heeft richt in samenwerking met dr. O. Mag- Deze jubileumvergadering zal worden .uitsluitend voor statistische doeleinden", maar in feite was zij een middel om de niet-katholieke geloofsgemeenschappen te controleren en enkele malen ls inderdaad via dit systeem in kerkelijke aangelegcnheiden ingegrepen. Dit betekent niet, dat de kerken geen cyfers willen meedelen voor de statistiek. „Integendeel, we hebben niets te verbergen. Onze kerken houden haar deuren wijd open." De bond heeft met dit verzoek gewacht, omdat hy de voorlopige regering niet direct na de revolte van 1955 met extra-problemen wilde lastig vallen. zaak zenuwartsen en neurochirurgen. Benoemd tot hoofd van de Chr. nat. school te 's-Gravenzande: A. Robijn te Kantens; van de chr. school te Nieuw- Vennep: H. B. Koekkoek te Amsterdam. André Rost keek eens voorzichtig om en hij zag. dat Fritz hoogrood van kwaadheid was. Zijn nekspieren waren als koorden en hij was woe dend. De felle ogen van het kleine mannetje fon kelden. Deze onenigheid liep nogal hoog. „Denk niet, dat ik bang ben om naar Innsbruck te gaanDer Fritz is nooit bangschreeuw de de dikke en even later: Is dat soms een bedreiging?" En nog altijd zat de man in de regenjas aan dachtig in hun richting te staren. Was dit gewone nieuwsgierigheid? vroeg André Rost, die juist even naast de baan van de blikken van de kij kende man naar de ruziënde twee zat, zich af. Had de man in de regenjas deze voor hem wel licht amusante ruzie zien aankomen? Hij had er in ieder geval van zijn zitplaats een betere kijk op, dan André, die het. nu het steeds hoger liep, jammer begon te vinden, dat hij er ruggelings van zat. De man in de regenjas was bijna gefasci neerd door dit waarschijnlijk niet zo edele duo. Nogmaals trachtte de jonge Nederlander brok stukken van het op hoge toon gevoerde gesprek op te vangen, maar het enige wat hij verstond was: „Innsbruck" en „trein" en hij vroeg zich af. of het nodig was om daarover zo'n herrie te schoppen. Hij en de nieuwsgierige man schenen overi gens de enigen, die zich iets aan deze ruzie gele- 5en lieten liggen, ai was het van de kant van An- ré Rost niet zo heel veel. „Was dit een gewone ruzie, of had de man in de regenjas er ook belang bij?" „Het zijn mijn zaken gelukltig niet", dacht An- ^aad^ela in hofwegen^ dré Rost, terwijl hij langzaam zijn koffie dronk. Een vuistslag deed de naburige tafel trillen en het serviesgoed rinkelen. De dikke Fritz had op tafel geslagen om zijn woorden kracht bij te zetten. „En als ze dat van me vraagt, dan doe ik het met", zei hij duidelijk en woedend. „Aber Fritz", begon de kleine. „Niks, aber Fritz", brul de dikke man. Hij gooide een handvol geldstuk ken op de tafel en liep met grote en zware stap pen de eetzaal uit, gevolgd door een geagiteerde vriend, die onder het eten (of al eerder?) zijn vijand was geworden. De man in de regenjas stond ook op, wierp eveneens geld op zijn tafel en volgde de beide mannen. André Rost keek het duo en hun schaduw met belangstelling na. Hij riep de serveerster, die het tafeltje van de beide mannen afruimde, en betaalde. Hij had nog een paar uur, voordat de trein naar Innsbruck vertrok en hij gebruikte die om zoveel mogelijk van München te zien. Het was een stralende zomerdag geworden en de drukke straten waren tegen het middaguur vol vrolijke mensen. Hij genoot van het beeld, dat deze grote stad vol leven hem bood en dwaalde zonder doel enke le uren rond. Hij bleef in de buurt van het station, omdat hij niet te laat wilde komen. Maar hij was toch al weer zo vroeg op het sta tion, dat hij ruimschoots de tijd had zijn koffer terug te halen en naar het perron te lopen, w de trein naar Oostenrijk vertrok. André Rost stommelde met zijn koffer de trein binnen en vond een plaats in een coupé, waar een man wat mistroostig voor zich uit zat te staren naar een Italiaanse prent van Rome, die boven de hoofden hing van een paartje, dat door hun houding de indruk wekte terug vai huwelijksreis te zijn. Buiten de trein liepen ernstige mannen met hamers tegen de wielen te slaan. Ze keken, als of er iets ernstigs zou gaan gebeuren. HOOFDSTUK 2 Precies volgens de dienstregeling reed de trein weg, baande zich knarsend een juiste rou te over wissels en kreeg pas buiten München vaart. Het landschap had nog dezelfde vriende lijke glooiing van die morgen. Het was benauwd in de coupé, maar de jonge man en de vrouw tegenover hem zaten dicht te gen elkaar en fluisterden. De starende man zat nors uit het coupéraam te kijken met een ge zicht alsof hij nooit zou willen trouwen en het bovendien nog onverstandig vond van anderen, die het wel deden. (Wordt ven Symfonie 1 van Brahms (21 uur) De le Symfonie van Brahms ont stond voor het grootste deel (het le deel stamt uit Düsseldorf) in Sasznitz op het eiland Rügen (Oost zee) in 1876. Op een repetitie 4 nov. 1876 bleek Brahms dat hij' eens flink het mes moest zetten in het werk en hij heeft dan ook meerdere dingen totaal gewijzigd. Brahms Heeft 'zich vólkomen ge houden aan het klassieke schema van de symfonie en zich gespiegeld aan Beethoven, zo sterk zelfs dat velen spreken over Brahm's Eerste als Beethoven's Tiende. Het le deel geeft de stemming van de strijd en vertwijfeling weer, een wat pathetische tragiek. Het 2e en 3e deel zijn bekoorlijk en licht van toets, rustpunten voor de geladen finale. Hier is de overeenkomst met Beethoven's Negende Symfo nie (Freude, schoner Götterfunken) frappant, dezelfde hymnische ex tase, dezelfde ode aan de vreugde. De inleiding van de hoorn is een melodie uit de Zwitserse Alpen, daar geblazen door de alphoorn. Georges Szell dirigeert vanavond het Cleveland-Orkest. over prof. dr. K. J. Popma vanavond om twintig over negen voor de N.C.R.V. over spreekt. Om half elf zün ln het zeer ge varieerde radioprogramma van van avond voor de N.C.R.V. de Camp- groundsingers te horen. KRO-studio is mi geheel voltooid Door de overdracht van „Studio 5", welke maandag zonder officieel ver toon plaatsvond, beschikt de K.R.O. thans over een studio, die zich bij zonder leent voor het maken van zg. „feature"-programma's. Nieuwe pick- upmachines, die, tot de op de letter greep nauwkeurig kunnen worden afgesteld, voor de weergave van ge deelten van een plaat en voorts de in richting van de studio en de bijbe horende controlekamer, maken van de afgelegen „Studio 5" een ideale werkplaats voor programma's van een plaatje-en-een-praatje, klankbeelden en dérgelUkeu. De studio, die ontstaan is door ver bouwing van twee voormalige spreek- rtudio's. is ook geschikt voor andere doeleinden; in de mogelijkheid om direct telefonisch contact met de bui tenwereld tot stand te brengen is voorzien. Als sluitstuk van een reeks van verbouwingen en vernieuwingen in de KRO-studio betekent „Studio 5" tegelijk de voltooiing van het stu diogebouw, dat thans op alle moge lijkheden is berekend. ■rdenking: 23.00 Nws; UITENLANDSE PROGRAMMA'S nor Serv 330 l 12.00 Orgelspel: 12.25 V d arb; 12.55 Weer- ber; 13.00 Nws; 13.10 Meded; 13.15 Gevar. muz; 13.50 Sport; 14.00 V d scholen; 15.00 Sport; 17.00 V dktnd; 17.55 Weerber; 18.00 Nws; 18.15 Stad en land; 18.40 Sport; 19.00 Klankb; 19.30 Schots ork Twintig vragen; 21.00 Nwi 21.45 Ulster Serenade: 2 Pari. overz; 23.00 Nws. en weerDer; zj.ua —23.13 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Pari. overz; 12.15 Piano spel". 12.30 Test Match; 13.45 V d kind; 14.00 V d vrouw; 15.00 Nws. en lichte muz; is 45 Amu?. muz: 16.15 Mrs. Dale's Dagb: Gevar. muz: 17.15 Te 16.30 Caus Match; 18.45 Hoorsp; 19.00 N 19.25 0 In het V.P.R.O.-programma (half acht) draagt Ellen Vogel het dieren verhaal „De Shah" van de Franse schrijfster Colette voor. 0 Een klankbeeld van Koos Schok kerman en Gabri de Wagt over de yrydagse wemeling rond de Waag Programma voor morgen DONDERDAG 4 JULI !2.25 Koorzang; 23.00 Voordr; 23.15 Li muz: 23.55—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Gram; 12.30 V •ankrijk): 1 16.45 Idem; 17.10 Gram 18.30 V d si. 20.00 Idem; 20.10 Ver 12.00 Gram; 13.00 Nws; wijding; 11.00 Ko 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dag- 8.15 Gram; vrouw; s.ia oram; 9.0 Morgen- 10.00 Gram: 10.50 V d kleuters: ikpraatje; 11.15 Lichte muz: 11.45 de schermen tijdens wereldoorlog 12.00 Zang en piano; 12.25 In ;tje; 12.30 Land- en tuinb. meded; hte muz; 12.50 Uit het bedrljtslc- 15.15 V d zieken; 16.0 Ir. 16.30 Orgel en zar n 17.45 Ronde v. Fr» "7.45 Regeringsi; 22.50 Ronc 23.15 Beur reld: Mr. C. W A. Schür- Ylmbledon; 18.35 Ritm. 'ken brief uit Londen; 19.40 Vd Jeugd; 20.00 i Festival: Otello. opera 21.15—plm. 21.25 Act); 23.25—24.00 Gra [engebed en lit. kal 8.50 V d huisvrouw 10.30 Morgendienst S Lichte muz; 12.55 Zor Nws. en Kath. nws; 13.55 Gram. NCRV: lankb; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 1 ïstr. kwint; 18.00 Vocaal ens: 18.20 ardeonspel: 18.45 Gram; 19.00 Nws. eerber; 19.10 Gram; 19.15 Van het j uit het buitenland 0 Voor een hoorspel kunnen we van avond om acht uur afstemmen op het Nederlandse programma van Brussel (324 meter). Uitgezonden wordt „Een trein bleef staan" van Jean Marsus- 0 Om kwart over negen concerteert voor deze zender het omroeporkest onder leiding van Pieter Leemans. 0 Een klankbeeld over „G. B. Shaw und die Nonne" wordt om negen uur uitgezonden door Duitsland 309 en 189 meter. Voor liefhebbers zendt het En gelse derde programma (464 me ter, een voordracht uit over de ontwikkeling van het Engelse drama. Voor de microfoon wor den gebracht twee moraliteiten en wel The Follies of Youth en Protestans Polemics (7.559.20). 0 Oude dansmuziek wordt om 10.25 gespeeld door het orkest van Sidney Bowman voor Engeland (1500 m.). Televisie voor moroen Radio-Vossenjac j^INDELIJK ls het dan in de Inter' nationale Arbeidsorganisatie tot een openlijk en duidelijk conflict met de Russen en hun satellieten geko men. De Hongaarse tragedie was de aan leiding. Tegen de mandaten van de Hongaarse zogenaamde arbeidersaf gevaardigden waren door het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen en door het Internationaal Christelijk Vakverbond bezwaren In gebracht. Betoogd werd, dat deze heren, die door het Kadar-regime waren benoemd, niet konden worden beschouwd als vertegenwoordigers van de Hongaarse arbeiders. De werkgeversgroep had een soort gelijk bezwaarschrift ingediend te gen de zogenaamde werkgeversaf gevaardigde van Hongarije. Maar bovendien hadden de werk gevers uit de vrije landen het man daat van de Hongaarse regeringsaf gevaardigden betwist. In hun memo randum bestreden zij, dat het Kadar- regime, dat steunt op de Russische tanks, kan worden erkend als een vertegenwoordiging van het Hongaarse volk. pjET laatstgenoemde bezwaarschrift werd het eerst behandeld. Bij de stemming bleek er ten slotte wel een meerderheid te zijn om het mandaat der Hongaarse regeringsgedelegeer den te weigeren, doch de vereiste twee-derde meerderheid kon helaas niet worden bereikt (94 tegen 88 met 52 onthoudingen). Het overgrote deel der regeringen bleek het standpunt in te nemen, dat dit een politieke kwestie is, die eerst door de Verenigde Naties be hoort te worden beslist. De grote westerse landen onthielden zich daar om van stemming. Men moet zich overigens met ernst afvragen, hoe lang het nog kan duren vóórdat de Verenigde Naties een be slissing nemen. Bovendien; de I.A.O. is een zelfstandige organisatie, die zelfstandig over de geloofsbrieven der afgevaardigden kan beslissen. Voorts is intussen het rapport van de Commissie van Vijf van de Ver enigde Naties betreffende de Hon gaarse tragedie verschenen. Voor zo ver dit.-rapport nog nodig was, kan iedere regering in elk geval thans weten wat het Kadar-regime voor bewind is. ^LLEEN de regeringen van Neder land, Luxemburg, Zuid-Afrika, Spanje en enkele Zuldamerikaanse staten gaven hun stem aan de weige ring van het mandaat der Hongaarse regeringsgedelegeerden. De overige stemmen kwamen van de werkge vers- en arbeidersafgevaardigden uit vrijwel alle vrije landen. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Duits land, Canada en Italië onthielden zich van stemming. België, de Scandina vische landen, Egypte en India stem den zelfs tegen een weigering van het mandaat. Kennelijk zagen de Hongaarse re geringsafgevaardigden na deze stem ming, die wel een meerderheid doch geen twee-derde meerderheid had opgeleverd, in, dat het met de man daten van de zogenaamde werkge vers- en werknemersafgevaardigden uit Hongarije wel eens slechter zou kunnen aflopen. En terecht. Vlak voor de stemming over deze mandaten lazen zij daarom een brief voor van de Hongaarse re gering met de mededeling, dat de aanwijzing van de werkgevers- en arbeidersafgevaardigden werd inge trokken. Een beter bewijs, dat deze zogenaamde werkgevers- en arbei dersafgevaardigden inderdaad mario netten in handen van Kadar zijn, en derhalve geen vrye vertegenwoor digers van vrije mensen, was moei lijk te leveren. Onmiddellijk eisten de Russen, dat nu de geloofsbrieven van deze af gevaardigden waren ingetrokken, het punt verder van de agenda zou worden afgevoerd. Ook Engeland en Frankrijk meenden, dat de zaak daar mede af was, doch dat „namen" de vrije werkgevers en arbeiders niet: de Hongaarse heren hadden immers drie weken lang aan de conferentie deelgenomen. QNDANKS een sabotage van de Russen en hun satellieten, die enkele uren duurde („punten van orde" e.dj, werd ten slotte toch ge stemd. Eerst liepen de Russen de zaal uit en vervolgens de satelliet- landen. Alleen de Yoegoslaven bleven zitten. Met 141 tegen 7 stemmen en 35 onthoudingen werden de geloofs brieven van de Hongaarse zogenaam de werkgeversafgevaardigde gewei gerd. En met 141 tegen 5 stemmen en 20 onthoudingen onderging de Hon gaarse zogenaamde arbeidersafge vaardigde hetzelfde lot Vanaf dat ogenblik was er met de Russen en hun slaven weliswaar geen huls meer te houden, maar het is toch goed, dat de heren nu eindelijk precies weten, hoe de wereld van de arbeid denkt over hun optreden in Hongarije. Ook en vooral voor het Hongaarse volk zelf kan dit van be lang zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2