Jlicuwe £dJtscl)c QTimrant Poorters van Vlissi bejubelden De Ruyter ngen Een op straks drie Nederlanders Aziatische griep? Kans op kwaadaardiger ziekte in najaar Nieuwe hoop te Londen voor de ontwapening Duits kernenergieprogram komt lelijk in de knel Waterpatrouilles om het zwemmen te beveiligen Dulles verzet zich tegen drang op Frankrijk Staat zal op eigen huishouding 122 miljoen beperken WOENSDAG 3 JULI 1957 BUREAUS; Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendergste jaargang No. 10996 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Cbef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirb is Qhfbhum myo ia tcgbenspoet" ,HUIS VAN DE BRUID ZIE PAGINA 5 Leidse universiteit waakt (Van een onzer verslaggevers) T^R BESTAAT GROTE KANS, dat de Oostaziatische griep, die thans in midden- en west-Nederland gesignaleerd is, zich binnen korte tijd dusdanig over Nederland zal uitbreiden, dat 20 a 30 °/o van de be volking hierdoor zal worden aangetast. Dat deze ziekte hierdoor voor o.a. de economie van ons land in zulk een geval een bedenkelijke rol zou gaan spelen, laat zich denken. Voorts is de mogelijkheid niet uitgesloten om niet te zeggen groot dat deze griep in het najaar zal terugkeren, doch dan een veel kwaadaardiger karakter zal tonen. Dit deelde ons gisteravond dokter N. Masurel mede, die chef de clinique is van het influenza-laboratorium (afdeling van de kliniek voor inwendige geneeskunde) van de Rijksuniversiteit te Leiden, die ons bij afwezigheid van het hoofd der kliniek, prof. dr J. Mulder, te woord „De beriohten in sommige bladen van gisteren", aldus dokter Masurel, „die meldden dat de 30 patiënten van het meis jespensionaat te Bussem aan deze ziekte zouden lijden, waren voorbarig, aange zien eerst vanavond (dat is dus nu gister avond, Red.) de diagnose kon worden vastgesteld, dat weliswaar de „voorspel lingen" dezer bladen bevestigde Maandag j.l. werden voorlopige proeven genomen, en gisteren de definitieve, met als uitslag dat ook in dit pensionaat de Oostaziatische griep voet aan wal heeft gekregen". Dat steden, zoals Amsterdam, Den Haag en Utrecht als eerste aangetast zijn, komt volgens dokter Masurel, doordat vooral in deze dichtbevolkte centra veel mensen zijn neergestreken, die pas uit Indonesië zijn gekomen, en zo de ziekte, die ze on derweg opliepen, hier importeerden. Terugkeer waarschijnlijk De epidemie heeft zich verras send snel uitgebreid. Zo snel, dat er geen tijd meer is voor vaccinatie van de gehele bevolking.. De kliniek in Leiden heeft voor haar eigen staf, artsen zowel als verplegend perso neel, een eigen vaccin gemaakt, zo dat men daar het onderzoekingswerk zal kunnen voortzetten, zonder zelf door de ziekte te worden aangetast. Binnenkort wordt in ons land vol doende vaccin verwacht om althans een zestigduizend mensen vrij wel uitsluitend medisch personeel te kunnen inenten. Men verwacht dat, naar analogie van de griep-epidemie in 1918, de ziekte over een week of drie haar hoogtepunt heeft bereikt en 20 a 30% van de bevolking zal hebben aangetast. Hierna zal ze in sterkte geleidelijk afnemen, zodat de totale epi demie ongeveer twee maanden zal duren. Vanwaar die 30% Wel. men heeft een onderzoek ingesteld op de centra, waar deze griep reeds heer ste, n.l. op de schepen, die de ziekte naar ons land brachten, en daarbij bleek dat 30% van de opvarenden was aangetast. En aangezien de griep onder alle omstan digheden haar percentage handhaaft, het zij aan boord van een schip, hetzij aan de wal, mag men verwachten dat bijna één derde van de bevolking mocht het mee vallen: éénvijfde, op zijn gunstigst zal worden besmet. Mocht de griep in het najaar terugko men waarop alle kans is dan zal zij een veel kwaadaardiger karakter dragen dan thans het geval is. In de wintertijd namelijk is de mens, door gebrek aan zon en vitaminen veel minder bestand tegen infectie en heeft het lichaam minder i kracht afweerstoffen om de ziekte 1 gemakkelijk te doorstaan. werkt. Men bestudeert daar nauwkeu rig alle binnenkomende gegevens over gevallen van griep, zodat men een nauwkeurig beeld krijgt van de plaat sen waar deze ziekte heerst, van haar snelheid van uitbreiding, van het percentage der bevolking dat in de besmette streek is aangetast en van haar kwaadaardigheid. Professor Mul der en zijn staf doen daarom nogmaals een ernstig beroep op de behandelen de geneesheren om elk geval van Oostaziatische griep onverwijld aan zijn kliniek te melden: Leiden, tele foon 24441, toestel 664. Epidemisch De griep (of influenza) is een moeilijk te bestrijden ziekte, omdat het virus bij een volgende epidemie telkens verschilt .van de vorige. Een vaccin tegen élk soort griep dus een soort van algemeen in- fluenza-vaccin is niet te maken. Nog niet, althans. Dit is des te erger, omdat de griep op vastgestelde tijden epidemisch terugkomt. Zo om de 30. 40 jaar, terwijl tussentijds ook nog een kleinere epidemie voorkomt. Een grote epidemie was die van 1918 („Spaanse griep"), een kleinere tussentijdse die van 1948 Italiaanse griep"). Wanneer thans ongeveer 1/3 van de be volking door deze ziekte zal worden aan getast, zal dit ongetwijfeld belangrijke économische en andere gevolgen met zich brengen, zoals gezegd. Voor deze Oostaziatische griep, die dus door 'n geheel onbekend virus wordt verwekt, moest men in allerijl een nieuw vaccin maken. In de farmaceutische fabrieken over vrij wel de gehele wereld is men hier thans mee bezig. Ook in Nederland. Dit vaccin is het enige verweermiddel. Bepaalde levenswijzen zoals hygiëni sche maatregelen die bij ziekten als pest en cholera worden aanbevolen, heb ben hier geen nut. Het vaccin is de enige uitkomst. Quarantaine zou uiteraard de epidemie binnen de perken houden, maar hiervoor zijn geen voorschriften gemaakt door de dienst van de volksgezondheid. Hoe het ook zij: in het laboratorium van professor Mulder in het Boerhaavekwar- tier te Leiden is men op zijn post en dat is al een geruststellende gedachte. Naar het influenzalaboratorium te Leiden ons zojuist nog meedeelde, zijn uit Rotterdam, Amsterdam en Egmond nieuwe meldingen binnengekomen. In Rotterdam is een tweede school reeds door de griep aangetast, terwijl in Amsterdam mensen besmet zijn, die in contact geweest waren met thuis- vaarders uit Indonesië. In Egmond zijn het voornamelijk badgasten, die het slachtoffer werden. De Rus Zorin is tevreden TAE RUSSISCHE afgevaardigde in de ontwapeningscommissie, Zorin, heett verklaard verheugd te zijn over de nieuwe Amerikaanse voor stellen. Hij zal ze aan de hoogste regeringsleiders in het Kremlin voor leggen. Ook sprak Zorin zijn tevredenheid uit over de toelichting, die Stassen op de plannen had gegeven. Grondwetswijziging afgestemd TAE GRONDWETSWIJZIGING van Westduitse bondsrepubliek fc gistei in tweede lezing door de Bondsdag af gestemd, waardoor een nationaal pro gramma voor de ontwikkeling van kern energie voor vreedzame doeleinden van de baan is. De moeilijkheid is, dat zonder grond wetewijziging de deelstaten van de Bonds republiek zelfstandig beslissingen kunnen blijven nemen, terwijl de Verenigde Sta ten als voorwaarde voor hulp bij een kernenergieprogramma juist gesteld heb ben. dal de Westduitse bondsrepubliek als één geheel optreedt. Voor een grond wetswijziging is een tweederde meerder heid nodig, deze werd echter niet be haald. Er waren twee stemmen tekort. De tegenstemmers hebben al6 mo tief, dat de toevoeging „voor vreed zame doeleinden" de weg verspert naar de fabrikatie van atoomwapens. De Duitse bondsdagleden willen zich op deze wijze niet binden. De woor den „voor vreedzame doeleinden" wa ren door een amendement aan het wetsontwerp toegevoegd. Het kernenergieprogramma kan nu in de Bondsrepubliek 6lechts worden uitge voerd volgens de in de deelstaten gelden de wetten. Bijvoorbeeld kan nu niet be slist worden over de bouw van de zes kernreactors, die energie zouden moeten leveren voor de Westduitee industrie De 80-jarige heer R. Robijn uit Leeu warden, die rechtop in een raceboot ging staan, en zijn evenwicht verloor, is giste ren in de Langesloot onder Eernewoude verdronken. Bij het instappen van een boot in Se- rooskenke viel de 18-jardge E. Bekenkamp uit Zierikzee gisteren tussen de steiger en het schi pen verdronk jammerlijk. Na de vele verdrinkingen TET GROTE AANTAL verdrinkingsge- in nood verkerende t kun- -txvaLlen van de laatste weken bij het zwemmen in het Amsterdam-Rijnkanaal heeft het Utrechtse gemeentebestuur er- i toe gebracht dit zwemmen tussen de spoorbrug bij Demka en de brug bij de Hommel zoveel mogelijk te beveiligen. 'Behalve dat er waarschuwingsborden voor de zwemmers komen, zal iang6 de oever een lijn worden gespannen, zodat men op eenvoudige wijze op de kant kan klimmen. Om de 150 meter komen de verplaatsbare ladders om het water ge makkelijker te verlaten. Voorts zullen bij deze ladders reddingsboeien met lijnen [Worden geplaatst en komt er een drietal uitkijktorens, vanwaaruit de twee ge regeld kruisende patrouillevaartuigen op Adve entle ekkelijkc kredi.- Fa. H. Walenkamp 4 Zonen TUürf-ARKT 5 - LE£)EN worden gemaakt. Nog strenger zal er op worden toege zien dat zwemmers zich niet aan boord van passerende schepen begeven, zich een eindweegs laten meeslepen of van de spoorbruggen springen. Mocht blijken, dat aan de naleving van de maatregelen niet voldoende de hand wordt gehouden, dan wordt overwogen het zwem het Amsterdam-Rijnkanaal geheel Dode en twee zwaar gewonden bij brand van de Nederlandse kustvaarder N(jen- burgh, kwam de 20-jarige opvarende'Wil lem Roeleveld uit Schcveningen door verstikking om het leven. Twee andei leden van de bemanning, waaronder n< de Scheveninger Nicolaas Tuynebreyer moesten ernstig gewond in het zieken huis worden opgenomen. Het schip (van dc Rotterdamse rederü W. M. Mul brandde vrijwel geheel uit. De oor: van de brand was vanmiddag nog niet bekend. Dé schrik der zeeënadmiraal Michiel de Ruyter, inspecteerde gisteren na zijn aankomst de erewacht van een stram in de houding staand vendel musketiers en piekeniersonderdeel van de De Ruyterherdenking t.g.v. zijn 350ste geboortedag in Vlissingen. De Britse minister van buitenlands! kan, Lloyd, leidde namens de andere drie westelijke landen in de ontwape ningscommissie de nieuwe plannen in stelde een bijeenkomst van deskundigen voor om te spreken over een stelsel toezicht op de naleving van een e iueel akkoord over opschorting var kernproeven gedurende ongeveer tien Terwijl de deskundigen dan de kwestie van de controle regelden, konden de hoof den van de delegaties in de ontwapenings commissie verder onderhandelen ovc beëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doel einden en een beperking van de eonven tionele bewapening. Zoals bekend is bhjft het westelijk* voorstel, de kernproeven te staken, ge koppeld aan de andere plannen, die wezenlijkt moeten worden om een e' stadium van algehele ontwapening te be reiken. Wel heeft het Westen de eis laten vallen, dat staking van de proeven ge paard moet gaan met een stopzetting van de produktie van het splijtbaar materiaal Zorin stelde nog voor, de Indiase pre mier Nehroe, die in Londen de Gemene best-conferentie bijwoont, uit te nodigen tot de besprekingen in verband me ontwapeningsvoorstellen van India. DULLES EN ROOD-CHINA Op zijn persconferentie heeft de Ame rikaanse minister Dulles gisteren gezegd, dat een inspectiesysteem voor de ontwa pening kan worden ontworpen zonder deelneming van Rood-China. Zonder officieel ontwapeningsakkoord met land zou het volgens Dulles toch wel ont dekt worden wanneer in Rood-China atoomwapens worden vervaardigd. De Amerikaanse minister achtte het zeer on waarschijnlijk dat Rusland Peking zou helpen bij het vervaardigen van kernwa pens als Rood-China bulten een ontwape ningsakkoord zou worden gehouden. Dulles deelde nog mee, dat het vraag stuk van luchtinspectie in Europa nog zeer moeilijk is, hoewel de landen in het betrokken gebied in beginsel geen be- r tegen het plan hebben. De Ameri kaanse minister twijfelde er zelfs aan of deze moeilijkheden wel opgelost zouden kunnen worden. Door de droogte en de overstro mingen van het vorige jaar zijn de oogsten in een deel wan India mis lukt. waardoor thans een bevolking van meer dan 100 miljoen zielen uit de staten West-Bengalen, Behar en Uttar Pradesh honger lijdt. De dorpsbewoners trekken naar de grote steden en vragen daar om voedsel en hulp, hetgeen soms tot demonstraties leidt, zoals in Cal cutta. waar een „burgerlijke onge hoorzaamheidsactie" ontstond met de bedoeling „het de regering aan haar verstand te brengen en hulp te bespoedigen". Vele liefdadige instellingen verstrekken voedsel en verlenen de noodzakelijkste hulp; dit is echter nog maar een druppel op de gloeiende plaat. De foto geeft zen beeld van de ingang van een hulpkamp, dat is ingericht door een organisatie van Hindoe-mon niken. Artsen tonen zich erg bezorgd Tandartsenconflict gaat al te lang duren DE MAATSCHAPPIJ Geneeskunst is zeer bezorgd over de ont wikkeling van het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen, dat nog steeds geen uitzicht geeft op enige oplossing. De enige juiste weg naar een oplos sing Is volgens de maatschappij, dat men de oorspronkelijke vraag van de tand artsen mèt de economische argumentatie aan de bemiddclingscommissie voorlegt, waarbij het de taak van de scheidsman nen zal zijn na te gaan in hoeverre deze eisen redelijk en verantwoord zijn. "et hoofdbestuur van de maatschappij ït er ook op, dat de ziekenfondsen zich bij deze lange duur van het conflict niet langer kunnen onttrekken aan hun plicht dc verzekerden voor te lichten omtrent dc zorg voor hun gebit. In het sociale maandblad Arbeid schrijft prof. mr. W. F. de Gaay Fortman in een hoofdartikel dat arbritage de enige uit weg uit het conflict is. Hij waarschuwt de ziekenfondsen dat gebrek aan mede werking tot arbitrage hunnerzijds ernsti ge twijfel zal oproepen of de uitvoering van de verzekering van geneeskundige verzorging bij een definitieve regeling wel aan hen toevertrouwd kan worden. De tandartsen zullen moeten overwe gen, aldus prof. De Gaay Fortman, dat een actie, zoals die thans door hen wordt ondernomen, alleen de argumenten ver sterkt van hen, die de invoering In Ne derland van een nationale gezondheids dienst naar Engels patroon als enige op lossing zien. Dit conflict toont weer eens aan, hoe gebrekkig onze ziekenfondswetgeving is, aldus prof. De Gaay Fortman, die vindt dat beide partijen met spoed een eind aan het conflict moeten maken. Koudste zomer! Wie koelte zoekt moet naar Noorwegen gaan. In de omgeving van Troendelag (Midden-Noorwegen) maakt men de koud ste zomer sinds 26 jaar mee. De gemiddel de temperatuur lag in juni op -19 graden Fahrenheit, tenvijl het normaal 55 graden :s. De gewassen zijn ver op het normale groeiproces ten achter en men vreest voor een bijzonder slechte graanoogst. JJE Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Foster Dulles, heeft zich op z(jn wekelijkse persconferentie fel ge kant tegen de door dc democratische se nator John Kennedy voorgestelde reso lutie, waarin aangedrongen wordt op hel uitoefenen van invloed op Frankrijk om Algerije onafhankelijkheid te schenken. Dulles achtte het verkeerd aan te nc men, dat Frankrijk reactionair te werk gaat bij het verlenen van onafhankelijk heid aan voormalige koloniën en wees op de voorbeelden: Vietnam, Marokko, Tu nesië, Laos en Cambodja. Hij betoogde, dat wanneer iemand de kwaadaardigste aspecten van kolonialisme wil aanvallen, de Russische satellietlenden een beter uitgangspunt vormen. Minister Hofstra maakte bekend (Van onze pa riemen tsredactie) De staat zal in bet kader van de be stedingsbeperking op zijn eigen huishou ding in 1957 in totaal 122 miljoen bezuini gen. Hiervan heeft 52 miljoen betrekking op consumptieve uitgaven (in hoofdzaak lonen, salarissen, en materiële uitgaven) en 70 miljoen op uitgaven voor investe ringsdoeleinden. Het bedrag van 52 mil joen is samengesteld uit een groot aan tal voornamelijk kleinere posten, die reeds in de bestedingsnota zijn genoemd. De belangrijkste posten van het bedrag van 70 miljoen, waarmee de investeringen van het rijk in 1957 zullen worden be perkt, zijn de volgende: weg- en water bouwkundige werken 25 miljoen, cultuur technische werken 14 miljoen, investerin gen van staatsbedrijven 10 miljoen, bij dragen ten behoeve van aanvullende wer ken 10 miljoen. De minister van financiën, Hofslra. heeft dit in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld. Tl/fICHIEL DE RUIJTER is giste- ren in Vlissingen geland. Al wat Zeeuws is, was in de namiddag bij het havenhoofd te hoop gelopen om de grote held te bejubelen, de luitenant-admiraal, die vier dagen lang met onverschrokken manhaf tigheid en grote diligentie de En gelse vloot heeft bevochten en haar ten leste heeft verstrooid. Toen om het middaguur bekend werd. dat Michiel met zijn vloot De Wielingen was binnengevallen, stroomden stad en land leeg. Ambachtslieden Heten hun werk in de steek, huisvrouwen snelden met hun kinderen aan de rokken hun woningen uit. vaak zonder behoorlijk het haardvuur te doven, zodat men niet be grijpt dat er geen ongelukken zijn ge beurd. Bezadigde poorters en eerbied waardige burgers liepen opgewonden door de straten. Gezellen namen vrijaf en het jonge volk was luidruchtig en baldadig, zodat de schout en zijn rakkers vaak moesten ingrijpen. Het volk aan de havenkant zag hoe vanaf De Zeven Provinciën drie saluut schoten klonken als eerbewijs aan de stad. Een kustbatterjj beantwoordde de groet. Zes chalocpen brachten de admi raliteit naar de wal. waarzy werden be groet door raadspensionaris Johan dc Witt, die met zijn gevolg op de -landings plaats wachtte. Even na half zes maakt opnieuw een sloep zich los van De Zeven Provinciën en terwijl elf saluutschoten weerklonken, kwam de grote vlootvoogd naar de wal van Vlissingen, fier rechtopstaand ln de schuit. Onder gejuich van de menigte zette hij voet aan wal en allerhartelijkst was de begroeting tussen hem en raads pensionaris. Het vendel musketiers en piekeniers werd geïnspecteerd, voordat Johan de Witt in klare taal de admiraal verwelkomde. „Mijn heerc Iieutcnant-admirael, gy hebt 's landts dienst naer vermoogen be tracht, gy hebt d' Engelsche vloote 't eenemael verstrooit, capitaele schepen reddeloos gcschootcn ende onse republiek ter zee is niet alleen hersteld, maer sy blinkt met meer luyster dan ooit voor deesen." aldus de raadspensionaris, die De Ruyter namens de hele staat dank bracht. Voorafgegaan door het vendel begaf het geze'schap zich. omstuwd door poor ters en poorleressen naar het huls der Aardbeving Perzië: reeds 200 doden LIET AANTAL DODEN ten gevolge vax dc aardbeving in Perzië is gisteravond tot 200 gestegen, doch daar de verbindin gen verbroken zijn, kan men dit nog niet officieel bevestigen. De schok trof meer dan 120 dorpen het noorden van het land. Het men deel van de dorpen aan de voet van dode vulkaan Demavend (4000 meter hoog) werd verwoest. Daar lag het centrum van de beving. In een bericht uit Shush in zuidwest Perzië bij de olievelden van Koezistan werd gezegd, dat de Shush- berg sinds zondagavond „blauwe vlam men en gesmolten lava" had uitgestoten. De berg zou tot uitbarsting zijn gekomen na een aardbeving en een zware regenval, Door lawines van stenen, die van de berg hellingen stortten werden velen gedood. Er zijn waarschijnlijk minstens duizend gewonden. Men is onmiddellijk met de evacuatie van de bevolking in de bedreig de gebieden begonnen. Het dorp Laridjan Is volkomen verwoest. In Noord-Griekenland (Macedonië) is de tabaksoogst door hagel en slagregens vernield. Twee kinderen in Bristol vermoord Na elf dagen zoeken zijn de 7-Jarige June Sheasby en haar 5-jarig broertje Royston in Bristol gevonden. Hun lichaampjes lagen in een ondiep graf, be dekt met bladeren op een open plek in het park, niet ver van hun huis De po litie vermoedt, dat de moord bedreven is door een ontsnapte patiënt uit een ze nuwinrichting m de buurt van Bristol. Tot dusver echter heeft spoor van de dader. nog geen Lampsins op de Nieuwedijk, waar de burgerlijke overheid bij monde van bal juw Kolff de admiraal hulde bracht. In het beursgebouw wachtte vervolgens een feestmaaltijd en een taptoe van de Ma- rinientkapel. die duizenden burgers op de been bracht, besloot de eerste dag De Ruyters bezoek aan zijn geboor testad Vlissingen. Morgen warm en kans op onweer Vanmorgen bevond zich een hogedruk- gebied boven Denemarken en Duitsland. Ten westen van Portugal lag een van de oceaan afkomstige depressie, terwijl ook boven Spanje en zuidwest Frankrijk de luchtdruk tamelijk laag was. Tengevolge van deze luchtdrukverdeling waaiden over een groot deel van het Westeuropese vaste land oostelijke tot zuidoostelijke winden, waarmee de warme lucht 2ich naar het Kanaal en de Noordzee uitbreidde. In Engeland gaf het opdringen van de warme lucht tot langdurig en wijdverbreid onweer aanleiding. In ons land werd dc zonneschijn tijdelijk getemperd door wol kenvelden. Morgen zal de wind nog meer zuidelijk worden en moet zeer warm weer worden verwacht. De onweerskansen ioor- HET WEER IN EUROPA :|l- Zeer warm De Bilt verwacht tot mor- genavond: i Warm tot zeer warm weer, ."•".\jvjy met zonnige perioden, maar ook plaatselijk onweer. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid. (Opge maakt om 11.15 uur). Donderdag 4 Juli: zon op 4.28 uur, zon onder 21.04 uur. Maan op 13.15 uur, maan onder Morgenavond eente kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1