cmsmuK baarheid, wellevendheid en gezond verstand gevraagd l 77) Het vijfde leerjaar komt in nadere bespreking Puzzel mee Tegenaanval van bisschop Dibelius n. it D" INNSBRUCK 1 Verkeers-eisen 2 KANTTEKENING Dominee en kerkelijke per! TN de kerkelijke pers wordt ook 1 wel eens de ergernis gesigna leerd over het feit dat in de dienst steeds één man het woord heeft. Sommige lieden zijn bang dat die ene man die het alléén weet, zelf verzekerd zal worden. Je moet hem alleen maar aanhoren, je kunt niets terugzeggen. Ook voor die kritiek moeten de predikanten open staan, en daar om moet dit flauwe praatje ook in een blad. Want een flauw praatje is het! De hele week door, bij al zijn verschillend werk. mag men de predikant tegenspreken en hem vragen stellen. Alleen één of twee halve uren per week kan dat niet, o.a. om practische redenen. Moet daar nu ook al bezwaar tegen ko men. en kan men dat nu óók al niet meer hebben? Ach, onbillijke aanmerkingen zijn er altijd geweest, maar het vreemde is, dat die in kerkelijke bladen moeten terecht komen, niet als curiositeit, doch als een serieu ze „bijdrage" waar ernstig naar geluisterd moet worden en waar van het voor en het tegen moet worden overwogen. i in deze regels hier _at er helemaal geen kritiek op de predikanten in de kerkelijke pers behoort te komen? Volstrekt niet Hier wordt niet ge pleit voor onaantastbaarheid van de dragers van het predikambt, doch voor een bejegening die bin- de grenzen blijft, binnen de dringen tijdig en ontijdig en daar bij ook nog een theologisch vak- man is die verantwoord spreken kan. dan is het volstrekt niet no dig dat hij zo nadrukkelijk en her haaldelijk verkondigt dat hij maar een gewoon mens is. Dat is hij toch? Daar hoeft niemand zich bij zonder over op te winden. Dan is er ook geen verwaand voetstuk om van af te dalen. Dan is er geen reden om steeds maar te zeggen dat hij zo'n tobber is. zo weerloos, zo belachelijk in de ogen van de mensen. Het ambt van dienaar des Woords mag gerust zijn eigen en gepaste waardigheid hebben, want wordt die „naar beneden gepraat", dan is dat ,,tot grote schade voor deze kerk". Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. T/'RITIEK op de predikanten kan haar rechtmatige plaats hebben, indien ie gepaard gaat met schroom, met vreze voor het hei lig ambt, met bewogenheid om wie het om Christus' wil dragen ver boven hun mensenkracht. grenzen van wellevendheid, waar-, heid en gezond verstand. Die drie grenzen worden over schreden. Het openbare afgeven op uitoefenaars van een bepaald beroep is niet wellevend. Het op een opgewonden toon lucht geven aan ergernissen aan ..de" dominees trekt het algemene beeld scheef, en dat is tegen de waarheid. Deze activiteit schaadt het kerkelijke leven, dus de bedrijvers, die het goed met de kerk menen, hande len hierin zonder gezond verstand. Wie er iets voor kan voelen, dat sommige lieden zich bij voorbaat aan de kerkdienst ergeren omdat er niet tegen gesproken mag wor den, moeten tot bezinning komen over de plaats van de verkondi ging des Woords. Want is er b'j zodanige slechtvoorbereide ge meenteleden nog wel een ootmoe dig luisteren naar Gods Woord, i? er bij hen wel een broederlijk luisteren naar het woord van de voorganger? Dat er aan de opleiding van heel de gemeente, ook van de voorgan- 5er, veel ontbreekt, van de oplei- ing die er is in de oefening in de verborgenheden des geloofs, is be kend. God zij ons allen genadig, ook in de eredienst. Begeertu tot tegenspraak mag niet worden gewaardeerd, voorat niet wanneer uit de hoge toon er van blijkt dat het geen begeerte is „om de liefelijkheid des Heren te aanschouwen, en om te onder zoeken in ziin tempel". Want die begeerte zwijgt en buigt zich neer. Verder zou het goed zijn, te be denken dat een predikant niet van alle markten thuis hoeft te zijn. „De kerk en haar dienaren moe ten het aandurven vele dingen niet te doen. opdat zij één ding wél mogen doen", zo schreef (de late re professor) E. L. Smellk. WANNEER de predikant een eenvoudig kind Gods is, dat ln velerlei situaties van de waar heid weet te getuigen en aan te 4 Chr. onderwijs aan de schippersjeugd Uitgebreid onderwij s Booy is als bestuurslid herbenoemd. In de middagvergadering van Chr. S.O.S. heeft dr. F. A. Nolle uit Leiden gesproken over ..paraonrmaie begaafd heid en wat daarvoor doorgaat". Er zijn paranormalen, aldus spr., die zich bijzonder begaafd achten of in het be zit menen te zijn van extra of fijner besnaarde zintuigen. ite organisaties de schipperij zijn zaterdag te Amsterdam bijeengekomen: de Nationale Christelijke Onderwijsvereniging (N.C.O.V.) die de materi51e onderwijsbelangcn voor schip perskinderen behartigt en Chr. S.O.S. de centrale bond van t»rot. Chr. vereni gingen. die het geven van Chr. onder- s eevaiien van helderziend- wU, uin Nederland» achlpperektaderen JJr'namen"f mt. bevordert. men nje^ stee(js aan <}e oprechtheid der paranormaal begaafden mag twijfe len. hoewel hysterie, verbeelding, sug- ien: ook door andere organisaties voor|«s''- w«in een grote rol «Pelen. d'SSMÓ?Kn?kondmr. Rotujen .an de ver-«nvanïelijk niet wilden zij' gadering van de N.C.O.V. het welkom Bubel spreekt in dit verband over toeroepen. Dank zij de vele zegeningendingen, die ik, aldus spr. kon het werk der vereniging ongestoord schappelijk ka nverklaren en voortgaan. Voor de schippers was 1956tot een onzienlijke wereld, tot een goed jaar. Vana stilliggen was wei-1 nen ten dele, meer dan God r nig sprake, aangezien velen in de Rijn-1 Er behoort, besloot spr., ee: vaart en de vaart op België en Frankrijkma toe om met gesloten ogen achter hun brood konden verdienen. Toch was God aan te lopen. Beroepin gstverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen de benoeming tot predi kant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijke verzorging luchtmacht) kand. A. Karreman te Gilze-Rijen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Harllngen: C. W. de Vries te Lollum; te 's-Gravenhage-Loosduinen (vak J. B. Vogelaar): L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande; te Leiden: mi Ozinga te Lunteren. Confrontatie Als Saulus, daar op de weg naar Damascus, in de grootste nood van zijn leven de vraag stelt „Wie zijt Gij, Here?", volgt prompt het antwoord: „Ik ben Jezus, dien gij vervolgt!" En dan staat er even verder in Hande lingen negen, dat de mannen, die met hem reisden, sprake stonden, omdat zij wel de stem hoorden, maar niemand zagen. Saulus ziet dus de Here Jezus. uiteen, dat het niet zijn bedoeling is het leerplan van vier op vijf te brengen en de leerstof meer uit te strijken. De be- vier jaren wil de heer Baart besten- staande toestand lager onderwijs in dlgen. Het gaat hem om uitgebreid lager onderwijs, t.w. Frans, Duits, meer ken nis van het lezen van kaarten, huishoud- onderwijs e.d.g. Het gaat dus om uit bouw voor jongens en meisjes, die nog leerplichtig zijn. De schippers vragen er zelf om. Aangezien men in de discussie niet tot 1 eenheid van gedachten kon geraken, be sloot de vergadering deze aangelegen heid aan het bestuur te delegeren opdat met aUdi, scheepsruim te beschikbaar mcnjmmenj^ U" meer helder inzicht Het steunbedrag is te laag. Met het oog I De heer J. C. Baart uit Rotterdam en eensgezindheid. hr-rtuuralld op de gestegen kosten voor levensonder- stelde een vraagpunt aan de orde betref- J^r_ tewhf de iaarstuWcen - houd moeten de steunbedragen belang- fende eventueele invoering van een v(jfde herbenoemd, terwyl de jaarstukken rijk hoger worden althans voor ben, leerjaar voor de schippers jeugd. de secretaris, de heer Booy,t inkomsten weinig stegen. De secretaris, de heer H. Booy Thzn, van Alphen aan den Rijn. deelde In zijn jaarverslag o.m. mede, dat 1253 schip perskinderen met 51343 lesweken aan de wal konden worden geplaatst, hetzij in pleeggezinnen of in Internaten. In eentoelichting zette de heer Baart penningmeester. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Van aangezicht tot aangezicht wordt hij met Hem gecon fronteerd. Van af dat moment is hij de ge- vangene van de Here Jezus. Tot in de finesses volgt hij de beve len van Degene, Die hem roept, op. Een krachtdadige bekering, zouden wij in onze tijd zeggen. Jezus gaat met ieder een eigen weg. De één pakt Hij erg hard handig aan, de ander overtuigt Hij langs wegen van geleidelijk heid, soms door zware strijd en perioden van grote twijfel. Maar het resultaat blijft gelijk: wie Jezus nodig heeft, krijgt Hij ook. Zelfs degenen, die dachten hun levenswerk te vinden in de be strijding van Zijn persoon en Zijn Evangelie. Dit srblijf de wol op jeugdige KRUISWOORDRAADSEL 11 meisjesnaam. 12 vaartuig. 15 het verspieden. 17 vreemde munt, 19 streep. 21 boomloot, 22 reinigen, 25 baan voor balspel, 26 dier. beroep der ouders brengt wei mee, dat de verbreking van net gezinsverband noodzakelijk is. Banzelf is goede huisvesting voor deze kinderen van groot belang. Het aantal kinderen dat verder komt dan de lagere school, stijgt voortdurend. Vandaar dat de vereniging ook de schip perskinderen steunt, die liever ten an dere werkkring willen dan op het water. Aan jongens die in de vaart blijven de meesten zit dat in het bloed kun nen we. aldus de secretaris, later meer malen de helpende hand bieden, met na me wanneer zij vakonderwijs hebben ge volgd. Het zwemonderwijs komt voor rekening der vereniging. Moge het chr. onderwijs aan schlppers- VertlcMl: 1 Palmboom. 2 pers. voor- kinderen, besloot de heer Booy. mede naamwoord. 3 schrobnet. 4 familielid. 5'door gebed, het christelijk lied en Bijhel- net Rom.rijk, 6 echtgenoot. 8 muziek-1 vertellingen, hen ten blijvende zere instrument. 10 streling. 13 knaagdier. J zl|n. Jé jaarboekje, 16 oppervlaktemaat 181 Naar aanleiding van dit verslag ontving Op spannende dagen In staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden MIJnhardt's Zenuwtabletten Boek VAJV DL DAG kloostervoogd. 19 dochter 20 troefkaart bij jasspel. 23 Fr. metaal. 24 dichtbij. OPLOSSING PUZZEL No. 55 "fV. io urgent. 19 do. 21 les. 22 re. 24 vijl, 25 kolos, 26 bas. Verticaal: 1 Vaag. 2 os. 3 beleid, 4 kit. 5 ba. 6 zeil. 8 Dz.. 10 eerlijk. 12 een. 14 egel, 17 es. 18 tros. 20 ons, 23 W erkgemeenschap van Geref. jongeren De werkgemeenschap van gerefor meerde jongeren houdt van 17 tot 24 augustus voor jongeren tussen 18 en 30 jaar op kasteel Oud-Poelgeest te Oegst- geest een vakantie-cursus. De bijbelgespreksgroepen hebben als thema „Is het woord te zien?" het bestuur de opdracht na te gaan hoe het in de internaten gaat met de Jongens i boven 12 jaar. De ondervinding schijnt te zijn. dat deze ouderen moeilijk met de ongere kinderen samen kunnen worden opgevoed. 1—fid. secretaris en de heer W. Haarlem, goedgekeurd. De heer Na dez ejüscussie zyn de jaarstuk ken van de secretaris en van de pen nlngmeester. de heer W. A. de Ridder, Brief aan Brandenhurgse gelovigen Nadat hij lange tijd het zwijgen had bewaard heeft de bisschop der Sociologie der aexualitlet, door prof Evangelische Kerk In Berlijn en Brandenburg (Oost-Duitsland)dr. Otto - - - - - Dibelius, in een scherpe brief aan zijn gemeenteleden in Brandenburg het zijne gezegd van de maatregelen der Oostduitse regering, waardoor hem de toegang tot de Oostelijke zone van Duitsland wordt ontzegd. >r prof dr. H. Schelsky. Uitgave Born N.V., Anten/Amsterdam. In de Pailas-reeks van deze uitgeef- iter is nu ook opgenomen deze bescnou- wing van de vermaarde Schelsky over de sociologie der sexualitelt. De onder titel luidt: Over de relatie van sexuali teit, moraal en gemeenschap. Meer dan een aankondiging kunnen we uiteraard niet geven. In deze gemakkelijk bereik bare verhandeling wordt een schets ge boden van een sociaal-wetenschappelij- ke theorie der sexualiteit met een po ging tevens om de huidige stand vao het sociologisch denken met betrek king tot de sexualiteit vast te leggen en tegelijk de coördineren met alge meen sociologische theorieën over maat schappij en menselijke gedragingen. De Nederlandse bewerking is van Ja<— Griep, die bovendien enige critische tekeningen maakte. Op de jaarlijkse kerkdag van het Brandenhurgse deel van zijn diocees houdt de bisschop naar traditie de feest preek. maar dit jaar kreeg de in Ber lijn residerende bisschop daarvoor geen toestemming. Dat een evangelische blsachop niet eens *Un eigen diocees binnen ma? komen noemde hy een „inmenging In kerkelijke aangelegenheden die niet zon der gevolg kan blijven". Dibelius wilde de dingen nu niet er ger voorstellen dan ze waren, maar wel merkte hij op, dat het inperken van _.de ambtsvervulling voor de huidige ge- i- neratie niets ongewoon is. Hij verwees 'slechts naar de tijd van de nationaal- socialistische staat (vrij pijnlijk voor de Oostduitse regering die zich de kam pioen tegen het de kop weer opsteken de fascisme noemt). Het resultaat van die inmenging is geweest, dat de kerk sterker dan ooit de strijd te voorschijn kwam. En i zal dat wel niet En verder citeert Dibelius uit zijn herderlijke brief van 1933 toen de nazis hem van zijn ambt wilden ontheffen: Als er gestreden moet worden dan aanvaar den wij die strijd in de naam des Heren. En aan de kant van de waar heid zal ook de overwinning zijn. Maar overigens bidt voor hen die1 u vervolgen. COMMENTAAR Dienende tank van televisie was zaterdag avond smoorheet in onze kamer en de waarschu wing „als u de ramen open hebt staan doe met het geluid dan wat zachter aan" kwam op het psychologisch juiste moment. We willen het niet hebben over de kwaliteit van het vers. Maar wij zijn j\aar ons toestel gesneld om het 'urat zachter te zetten. Nog zoiets: de weerman be sloot zijn praatje met een waar schuwing tegen roken in de droge natuur en vertoonde daar- RADIO VANAVOND Triple-concert van Bach (23.15 uur) In zijn Leipziger tijd schreef Bach een groot aantal concerti, die hij niet alleen gebruikte in zijn „collegium musicum" maar ook in zijn gezin. Het is begrijpelijk dat Bach geen tijd had telkens nieuwe werken te schrijven en dus gaf hij nogal eens bewerkingen van vroe ger geschreven composities viool concerten werden pianoconserten en werken voor klavier kregen een volledige instrumentatie. Zo ook bij een paar suggestieve opnamen zijn concert in a kl. t. voor fluit, van een felle bosbrand. Zo n vjj00i clavesymbel en strijkorkest. waarschuwing tegen overlast ludium en fuga voor klavier uit de door het harde geluid ook wat weimarse tijd. Het oorspronnkelij- ke stuk werd wat uitgebreid voor dit concerto en tussen de 2 snelle delen in plaatste Bach een lang zaam deel, een bewerking van het langzame deel van zijn triosonate in d voor orgel. Diit langzame deel instrumenteerde Bach uitsluitend voor de drie concerterende instru menten, dus zonder strijkorkest. De uitvoering geschiedt door het pro gedramatiseerder te brengen. Hoe het ook zij, beide waren voor beelden van de dienende taak van de televisie. De KRO begon haar program ma met een optreden van het voortreffelijke Franse marionet tentheater La Compagnie des Marottes. lichtvoetig geïntrodu ceerd door Karin-Else Sluyser. Het ..KrocodiV'-programma daar na begon met een scène, waarin zowel dé reclame (bier en Phi lips) als het plagiaat van film en toneelstuk „Branquignol" op vielen. Jan Willem Hofstra, al bii voorbaat glimlachend, leidde de quiz. die na vergelijking met de harde, zakelijke „Weet wel wat je waagt" van de Vara en de huiselijk-vriendeliike „Uit tegen fhuts" van de NCRV niet meevalt. Omdat de T.T.-repor- tage verviel, ging men per Euro visie linea recta naar het song festival in Venetië Nog één opmerking: als men voor het korte nationale pro gramma door een technische storing (kan voorkomenvijf minuten móeten wachten, moet men dat de kijkers meedelen. Dat deed men. onhoffelijk ge noeg. pas achteraf. Maar m;s- schien was het óók wel de warmte Gouden Gondel voor ,.De Zaaiers Het A.V.R.O.-orkest van Jos Cleber. „De Zaaiers", heeft de eerste prijs be haald op het derde internationale fes tival van het lied de „Gouden Gondel", dat van 26 tot 29 juni in Venetië is gehoudeni. Het orkest werd door een internationale jury gekozen als het or kest met het beste programma. Aan het festival werd deelgenomen door orkesten uit Engeland, België. Neder land, West-Duitsland en Italië. Het A.V.R.O.-orkest kreeg tevens een prijs voor het beste arrangement van de beroemde song „Venice Carnival". Herman Emm ink voor Luxemburg Na de felle strijd, welke destijds tus sen Avro en Vara om de zanger Her man Emmink is gevoerd, heeft „de Zingende Omroeper" succes op succes geboekt. Regelmatig is hij via de radio te beluisteren en inmiddels zijn reeds vier grammofoonplaten van hem in de handel gebracht. Met ingang van 6 juli a.s. zal hij iedere zaterdag van 12.19—12.25 uur een eigen programma gaan verzorgen voor Radio Luxemburg, 208 m. Even eens op 6 juli zal hij in de uitzending - Radio Luxem- er zichzelf ver- Prettig Weekend" burg (13.30 uur) iet tellen. kamerorkest uit Munchen. De serie orgelconcerten ter herden king van Jan Zwart wordt om zes uur voortgezet door Felke Asma, die de bekende bewerkingen door Jan Zwart van oud-Nederlandse liederen op het orgel van de Ronde Lutherse Kerk ten gehore brengt. (N.C.R.V.) Om twintig voor elf vanavond zal men opnieuw voor de V.A.R.A. de be kende Italiaanse kunstenaars Enrico Mainardo (cello) en Carlo Zecchi (piano) kunnen horen. Zij spelen de Conate og. 102 no. 2 in D van Ludwig Na het nieuws van elf uur zendt de V.A.R.A. de musical „Oklahoma" van Rodgers en Hammerstein voor so listen. koor en orkest uit. Programmo voor morgen gesprek met prof. dr. C. den Hartog, dl- Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram; 12.25 V d arb; 12.55 Weer- ber; 13.00 Nws; 13.10 Quiz; 13.55 Sport- uitsl; 14.00 V d scholen: 15.00 Tenniswed- str; 15.45 Gram; 16.00 Voordr; 16.30 Ten- nlswedstr: 17.00 V d kind; 17.55 Weerber; 18.00 Nws; 18.15 Stad en land; 18.40 Sport; 18.50 Ork. conc; 19.00 County Count; 19.30 "0.30 Hoorsp. met i 5 Recital; 22.15 Sport; 19.30 Gev 19.25 hoofdstuk I De nachttrein zwoegde door de duisternis, die over het Zuidduitse heuvelland lag en die pas, ergens voorbij Ulm, plaats zou maken voor een dageraad, die zich in tere pasteltinten tegen een wolkenloze lucht vu aankondigen. In de tweede klasse-slaapwagen zat de con ducteur op een klapbankje achteraan het gang pad. Hij krabde zich slaperig het haar onder de platte pet en gaapte. En achter iedere deur van elk compartiment sliep iemand, of draaide zich om en om. Want niet iedereen was zo snel ge wend aan de voortdurende schokkende en dei nende beweging van zo'n nachttrein in volle vaart. André Rost. die in het bovenste bed van com partiment twee een eenzame ligplaats had ge vonden, dank zij de zorgen van het reisbureau, tobde daar niet over. Hij sliep en het was zijn goede gewoonte om dat nogal vast te doen. De avond tevoren was hij in Utrecht inge stapt, had nog wat naar het Gelderse landschap gekeken, dat in de schemer steeds schimmiger was geworden, had daarna wat gelezen en was toen, na douane en een stukje Duitsland in een vallende avond en het ijverige bed-opmaken van de hulpconducteur, in de schommelende boven ste kooi gestapt. André Rost had nog een tiental kilometers ge lezen en was weggedommeld, voordat hij de vol gende bladzij had kunnen omslaan. In Keulen was hij door de vele geluiden bui ten do trein, die pauzeerde op dit altijd roezige atation, heel vaag wakker geworden, maar zijn ^JZaadóel* in J"VAN enige gedachte was geweest: „Keulen waar schijnlijk. Morgen München. En dan Innsbruck: Vakantie". André Rost kwam nu iedere minuut dichter bij dat doel. Veertien dagen niets anders doen, dan waar hij zelf zin in had in zomers Oosten rijk. Dat besefte hij op dit ogenblik niet, want hij sliep, zoals een baby, die pas gevoed is, rus tig en diep. Toch begon ook voor de aspirant-vakantiegan ger de ongewoonte van reizen-in-beweging zich te wreken, want hij werd iets eerder wakker dan hij besteld had. Hij had de ober in de restaura tiewagen gevraagd hem om zeven uur zijn ontbijt te brengen en toen hij in een scherpe bocht nog al hard tegen de zijwand van zijn coupé werd geslingerd, was hij wakker. Hij rekte zich en zwaaide zijn lange, in pya- ma gestok'en benen buitenboord. Hij wreef door zijn slaperig gezicht en door zijn verwarde ha ren. „Zo. dat was dan dat". Het was kwart over zes. André Rost klom van het laddertje en pro beerde in de kleine ruimte plaats te vinden voor zijn nogal rijzige postuur. Hij waste zich, rookte, trok het gordijn op en keek uit het bewasemde venster naar buiten, waar de dag reeds begon nen was. Het beloofde een mooie dag te wor den. Dit was dus Beieren. Een lichtglooiend heu velland met schilderachtige huisjes, alles ii prille zon als een geslaagde aquarel. Een korte tik op de deur en een bedrijvig mannetje stapte met het ontbijt binnen. Hij sprak een afgebeten Duits, dat hij waarschijn lijk niet zo kwaad meende. Maar hij kon niet anders, omdat hij het nu eenmaal zo geleerd had. „Kaffee", zei hij veelbetekenend en daar na: „Brot. Ei". Na deze goede morgenwens, zet te hij het gesprek voort: „Is de dikke „Herr- schaft" niet meer hier?" vroeg hij. André, die tot dusver weinig geïnteresseerd het nogal bedrijvige gegoochel met de koffiepot en dat ene gekookte ei had zitten bekijken, vroeg verwonderd: „Dikke Herrschaft? Wie? Ik zit hier maar alleen in deze coupé". Het mannetje m pelde iets waaruit Rost opmaakte, dat hij zich zeker vergist moest hebben en na betaling, ver dween de ober naar een volgende patiënt, die wakker gem.aakt moest worden met een „opwek kend" gesprek en een pot „Bohnenkaffee". Terwijl hij van de sterke koffie dronk, keek hij naar het onderste bed. Dat was onbeslapen. Hij had dit compartiment alleen gehad. Hij was er wel verwonderd over geweest in Utrecht, om dat het vakantieseizoen in volle gang was. Maar de eenzaamheid was hem welkom geweest. Zijn koffer stond nog op dezelfde plaats, tegen het onderste bed. Zijn fototas met zijn klein- beeldcamera lag op het onderste bed en er was! geen spoor van een dikke heer. Hij stak nog een sigaret op en keek naar bui ten. (Wordt vervolgd) ipening AVRO: .10 V d vrouw: 9.15 Gr» ijding: 10.00 7.00 Nw 7.50 D 8.15 Gra n plai 11.00 Lichte n medi 13.15 Mï 13.55 Koen plai 11.30 Bari tl tui 13.00 Nw: 14.30 „Het *rai 14.00 Pianorecital; kind en wij", caus; :hillen"; 15.40 „Cana- -- „v 10.i„ viool en plano; 16.30 V d jeugd; 17.20 „De Dierenwereld en ~aus; .17l3° Amus- muz: 18.00 Nws; JiJenniskamploensch. te Wimbledon; 18.25 Gram; 18.30 Regeringsultz.Dr. M. J. Adrlani: „Omgang met de natuur"- 19.00 Paris vous parle; 19.05 „Ik kan ook kieken.1 caus; 19.15 Tenor en piano: 19.45 Fllmpraatje; 20.00 Nws: 30.05 Martnierska- pel en mannenkoor: 20.50 Gevar. progr: 22.15 Act; 22.30 Pianorecital: 22.45 Sopr. en gitaar; 23.00 Nws; 23.15 Beursber. v. - lUing. 23.20 —24.00 HUv« /laggenp 7.00 Nws; de, rep; 7.45 0 Nws. en >ogmls: 10.15 V d Jeugd; 17.40 Beurs rtngsuiir: Rubriek Verklaring en ting: Melk en volksgezondheid. Eer recteur van het Voorüchtlngsburei de voeding; 18.00 Strljkork; 18.15 Nws; 21.15 Causer, Caus; 22.45 Pari. overz; weerber: 23.08—23.13 Koersen Engeland, BBC Light Programme. 1500 cn 247 m. 12.00 Pari. overz: 12.15 Lichte muz; 13.00 Dansmuz; 13.45 V d kind, 14.00 V d vrouw; 15.00 Nws. en ork conc; i Dagb; •edstrijde wws. en journ; progr; 20.00 Ve ?r; zu.su Hoorsp; 21.00 Ork. conc; 0 Nws; 22.15 Tennlswedstr; 23 55 0 Nieuws. russel. 484 m. 12.00 Gram; 13.00 Nws; 5 Gram; 14.00 Omr. ork; 15.00 en 15.30 m; 16.05 Dansmuz; 18.30 Gram; 19.30 TIPS uit het buitenland Liefhebbers van oude muziek kunnen om kwart over tien voor Brussel (324 meter) van een inte ressant programma genieten. „La Menestrandie" een vereniging uit Genève, die ernaar streeft oude muziek in oorspronkelijke vorm te laten horen, voert o.a. werken uit "an Jakob Obrecht en de Vlaming Okeghem en andere composities uit de zestiende en de zeventiende zeuw. Tal van originele instrumen- 'en uit deze tijd zal men tijdens *eze uitzending kunnen beluisteren Voor fijnproevers brengt de Engelse Home Service (330 m) vanavond om kwart over negen een hoorspel van Tennessee Williams met muziek van Tohn Hotchkis. Het Light Programme zendt om 8 uur het optreden uit van de British Concert Band en het B B.C.-koor. Het s een programma van oorspronkelijke "omposities. ior<fr;d<2L25t Ronde v. Frank- i Act: 20.40 Ik koos klankb: 20.50 Pia- Televisie •iqramrt.o voor NTS: 20.30—20.45 Filmprogram [VADAT wij dezer dagen, naar aan- 1 leiding: van het jaarverslag van de A.N.W.B., de noodzakelijkheid hadden beklemtoond van groter verkeersvei ligheid, heeft nu, als afsluiting van een reeks artikelen over dit onderwerp, de K.N.A.C. een aantal verlangens ge formuleerd, die als evenzovele ver- keers-eisen dienen te worden gepro pageerd. Zij lijken ons stuk voor stuk waardevol. De K.N.A.C. pleit voor vereenvoudi ging van de verkeersregels, zó dat ze door de gemiddelde gebruiker van de weg ook kunnen worden begrepen. Zij staat vóór een bijeenbrengen van de eigenlijke verkeersregels thans nog verspreid tussen allerlei andere wettelijke voorschriften in een af zonderlijk geheel. Uit dat geheel be hoort dan nog een uittreksel te worden gemaakt voor dagelijks gebruik. Een aantal verkeersregels, aldus ver der de K.N.A.C., zal algemener gesteld moeten worden, hetgeen weer tot ge volg heeft, dat een krachtiger beroep wordt gedaan op het persoonlijk ver antwoordelijkheidsgevoel van de weg gebruiker. Er moeten ook meer ver- keersdeskundige rechters komen. I^R MOET ook komen meer en ge deeltelijk anderssoortig politietoe zicht en het toezicht zal meer het ka rakter moeten krijgen van „bele ring". Met positieve en praktische in structie zal men veel kunnen bereiken. In dit verband herhaalt de K.N.A.C. nog eens de wenselijkheid van invoe ring van betaalde waarschuwingen. Ernstige verkeersovertredingen en misdrijven zullen naar het oordeel van de K.N.A.C. zwaarder moeten wor den bestraft. Geldboeten maken wei nig indruk. De aandacht zal meer moe ten worden gericht op pedagogische bestraffing. Op de scholen is volgens de K.N.A.C. verkeersonderwijs noodzakelijk. De rijopleidingen dienen te worden ver beterd en het rijonderwijs zal meer moeten worden gericht op het aankwe ken van inzicht in het verkeer. Invoe ring van een voorlopig rijbewijs zou overwegen zijn. Een examen voor bromfietsers wordt wenselijk geacht. j^AAST het verkeersonderwijs op de scholen bij voorkeur verplicht te stellen tot en met de middelbare scholen moet de opvoeding van de weggebruikers in het algemeen met veel meer kracht ter hand worden ge nomen. De K.N.A.C. bepleit daartoe een on derzoek naar de mogelijkheden, in te stellen door psychologen, pedagogen en reclamedeskundigen. Het resultaat zal kunnen zijn een „gerichte" propagan da, waarbij zelfs de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat niet maar slecht weggebruik wordt bestraft of berispt, doch dat omgekeerd goed weg gebruik ook eens kan worden beloond. Ten slotte is de K.N.A.C. van me ning, dat van goed aansprekende ver keersborden, van op concrete punten gerichte propagandaboten en andere voorlichtings- en propagardahuipmid- delen, vermoedelijk mèèr kan worden verwacht dan van algemene slagzinnen en leuzen en van publikatle van globa le cijfers uit ongevallenstatistieken. Intussea wordt deskundige uitleg van de staiistleken blijkbaar ook van be tekenis geoordeeld. ^IEHIER een aantal verlangens en eisen, zoals deze in de kringen der deskundigen leven. lVe hebben ze de vermelding zeker waard geacht en nog waardevoller zouden wij achten, indien men kans zag, ze binnen rede lijke termijn ook tot realisering te brengen. Een opmerking nog zouden we wil len maken. Het moderne verkeer is ingewikkeld complex van proble- geworden, zó omvangrijk dat het zelfs voor de deskundigen nog nauwe lijks is te overzien. Intussen echter is het moderne verkeer toch niet meer dan een deel van het mensenbestaan zelf, dat ook zelf doende is steeds ge compliceerder, steeds ingewikkelder te worden. Waarom naemt het aantal verkeers ongevallen zo toe? Stellig omdat het verkeer moeilijker wordt. Maar de er varing heeft allang uitgewezen, dat men in de ene geestesgesteldheid aan zienlijk eerder tot het maken van on gevallen „gepredisponeerd" is dan in de andere. Vermoeidheid, bezorgdheid over moeilijkheden thuis of in het werk, wrok over miskenning of aangedane I belediging zij scheppen de sfeer, waarin het verkeersongeval te weel deriger tiert. Wij voor ons zouden, behalve in schakeling van psychologen, pedago gen en reclamedeskundigen, ook het inschakelen van geestelijke adviseurs willen aanraden. A9 „Op de hoogte Het instituut „Kerk en wereld" heeft dezer dagen het eerste nummer laten verschijnen van wat een alleraardigst periodiekje belooft te worden: Op de hoogte, huisorgaan van de stichting. Men wil daarmee de lezers op de hoog te houden van het werk, dat in Drie bergen geschiedt en over het Open Deur- werk. dat wel 6000 medewerkers heeft. Men heeft zich verzekerd van de mede werking van de journaliste Bibeb. die impressies van allerlei takken van ar beid zal weergeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2