Jlieutue £dteft)e ÖTouranl BIJNA TROPISCH WEEKEND Adenauer: Geen bezwaar tegen inspectiezone In zeven jaar niet zon hoge temperatuur Negen bergbeklimmers in de Alpen omgekomen Tito gelooft in werkelijk vreedzame samenleviiio Geofysisch jaar begon metzonne-explosie "4s MAANDAG 1 JULI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No. 10994 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W! J. ENSERIXK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken „Stunhttstirtj is afafMcwti i b«rl in Icgljenspoer Geen plaats voor oppositie ZIE PAGINA 5 Russen fotograferen toch al ADENAUER heeft onvoorwaardelijk goedgevonden dat er een inspectie zone in Europa komt, met inbegrip van West-Duitsland. Op hetzelfde ogenblik dat de bondskanselier deze belangrijke verklaring aflegde op een verkiezingsbijeenkomst in Dortmund, verliet een stralende Harold Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger in de ontwapeningscom missie, met een vliegtuig Parijs. Hij had daar met de N.A.V.O.-bevelhebbers gesproken over de Amerikaanse ontwapeningsplannen. En het is ge bleken, dat de N.A.V.O.-autoriteiten hier niet afwijzend tegenover stonden. Vanavond zullen zij hun definitief standpunt bekend maken. Adenauer ontkende met grote nadruk, i A'olgens Adenauer was West-Duitsland dat Bonn het totstandkomen van een ont- reeds onderworpen aan controle en in- wapeningsakkoord in Londen en de op- spectie door het bondgenootschap met de lossing van het vraagstuk van een in- westelijke landen. Bovendien zijn in spectiezone tegenwerkte Immers, zo West-Duitsland Russische militaire missie voerde Adenauer aan. de ontwapening aanwezig, die elke militaire activiteit neemt alle spanningen weg. Dit slaat in kunnen waarnemen. Trouwens, aldus het bijzonder op de hereniging van Adenauer, fotograferen Russische vlleg- Duitsland, waarvoor wij bindende belof- tuigen reeds voortdurend boven West ten hebben gekregen van de Verenigde Duitsland Staten. De Stony Point is, getrokken door vier Belgische sleep boten, in de haven van Ant werpen aangekomen en ligt in het petroleumdok ge meerd. De Nederlandse sleep boot Thames bracht het schip tot Vlissingen, waar de Belgen het karwei overnamen. Luchtfoto A-N P. Pal Maleter in oktober voor zijn rechters Pal Maleter. dc held van Boedapest, zal in oktober terecht staan, is thans officieel door het Hongaarse ministerie van justitie medegedeeld. Voorts werd verklaard, dat de zaak van de Hongaarse schrijvers Jozsef Gali en Gyula Obersovksy, die ter dood veroordeeld waren, door een Hon gaars hof onderzocht zal worden. Het hof zal zich echter niet, zo werd eraan toege voegd, laten beïnvloeden door de beroepen om gratie, gericht tot premier Kadar. Het driedaagse congres van de Hon gaarse communistische partij is besloten met de aanvaarding van een resolutie, waarin wordt vastgesteld: het rapport der V.N. is een poging tot inmenging in binnenlandse aangelegenheden (het zal niet in Hongarije worden gepubliceerd), de opstand van oktober was georganiseerd door kapitalisten en landeigenaars, ge steund door de imperialisten. Voorts: de onderdrukking van de revolutie redde Hongarije van een fasoistisch-clericaal bewind. Intussen wordt Hongarije geteisterd door een kinderverlammingsepidemie. Reeds z(jn 599 gevallen, merendeels kin deren beneden de drie jaar, geregistreerd. Een ambtenaar van het ministerie van volksgezondheid heeft de Amerikaanse legatie gepolst over de mogelijkheid hulp te verlenen door levering van het Salk- vaccin. De legatie wil wel helpen, maar kan alleen iets doen wanneer een offi cieel verzoek wordt gedaan. Een vrouwe lijke arts te Boedapest belde een collega in Düsscldorf op met een noodkreet om hulp. Tweehonderd zieken Brood en ijs waren bedorven In Spanje zijn 73 toeristen in een hotel van het dorp Palafrugell in de provincie Gerone na het eten van ijs ziek geworden; ze moeten allen in het ziekenhuis worden opgenomen, van acht hunner was de toe stand ernstig. Bijna de helft van de bevolking van het Italiaanse dorp Losson bij Venetië is ziek geworden door het eten van be dorven brood. Er moesten 130 mensen naar het ziekenhuis. Nederland het warmste van West-Europa IN ZEVEN JAAR is het ten onzent niet zo warm geweest als gisteren. Een tropische warmtegolj lag over Nederland, dat het warmste land van West-vEropa was. In Gilze-Rijen werd maar even 35 graden gemeten en in De Bilt was het 34 graden, een temperatuur, die voor het laatst voorkwam op 5 september 1949. Heel Nederland verheugde zach vrijdag en zaterdag op een heerlijk zonnig week end. Met bekwame spoed trokken zater dag velen naar de stranden, die propvol waren. Toen gisteren de temperaturen nog een paar graden omhoog gingen, werd het de meeste Nederlanders te veel. Men bleef thuis en zocht de schaduw op en de koele plekjes. De stranden waren overdag niet meer zo vol. maar werden tegen het wallen van de avond drukker bezocht. In de avonduren trokken velen naar de kust voor een wandeling of een terrasbezoek. terwijl elders gisteravond visites werden afgelegd in tuinen en op De café- en restaurantbedrijven hebben ten volle geprofiteerd van de hittegolf. Duizenden liters bier. limonade, karne melk en Ijs werden omgezet. Overuren werden ook gemaakt in de zuivelfabrie ken. omdat de vraag naar yoghurt en karnemelk verdrievoudigd was. Het warme weer heeft ook lastige pro- Alg Sneeuwrichel liet (door zonnewarm te) los en groep stortte in afgrond 1VTEGEN Italiaanse alpinisten z(jn zater- dag jammerlijk omgekomen, toen een sneeuwrichel, die door de zonnewarmte zacht was geworden, het begaf. De tiende bergbeklimmer, die ook in de afgrond stortte, is op wonderbaarlijke wijze ge spaard gebleven. HU werd. bctrekkelü'k licht gewond, tussen de dode lichamen van vüf van zün metgezellen gevonden. De groep was zaterdagmorgen vroeg uit een berghut op 3000 meter hoogte vertrokken naar de top van de Piz Palu. Op een ogenblik was de giids met twee leden iets achtergebleven: tien alpinisten, onder wie twee vrouwen, waren de rand van een sneeuwrichel genaderd en ston den het uitzicht te bewonderen. Juist waarschuwde de gids iets terug te gaan, toen de richel los liet en tien mensen in een enorme sneeuwwolk naar beneden stortten. Hun val maakte een lawine los waardoor ijsbrokken en stenen mee om laag werden gevoerd. De gids ging onmiddellijk terug naai de alpenhut en waaredhuwde de redding diensten. VrUwilligers en reddingploegen uit de gehele Engadin trokken direct uit. Een sportvlieger vloog over de plaats des onheils, doch zag geen enkel teken van Voor Amerikaanse televisie O TITO, de Joegoslavische presi dent, gelooft, dat de wereldlei ders thans tot de conclusie zijn ge komen, dat internationale problemen door onderhandelingen opgelost kunnen worden. Verantwoordelijke staatslieden zijn volgens hem tevens overtuigd geworden, dat een be wapeningswedloop slechts de moge lijkheid van een derde wereldoorlog kan openstellen. Tito zei dit in een televisie-interview met Columbia Broadcast, gegeven op hei eiland Brioni, in tegenwoordigheid van mevrouw Tito en uitgezonden in Ame rika. Hij verklaard, daarin, dat Oost en West actieve pogingen moeten doen om tot een vreedzame actieve coëxistentie te komen. Verder merkte hij op. dat zUn land dezelfde doeleinden als de Sowjei- unie wil verwezenlijken, nl. de vestiging va ft het socialisme en het communisme, maar op een andere wijze In dit verband zei de president het eens te zUn met het staatshoofd van commus nistisch China. Mao Tse Tocng, dat er ook in een communistische staat menings verschillen kunnen ontstaan tusser leiding en de bevolking. Polens voorbeeld Voorts was hU van mening, dat de nieuwe situatie in Polen zeker een posi tieve in*'loed heeft op de omringende landen, doch dat he: Westen er geen om wenteling van moet verwachten. Ovr de hereniging van Duitsland zei Tito, uat men deze niet met geweld tot stand kan brengen. De kwestie van de ■ni wapening achtte hij primair. De toes'and in het Midden-Oosten noemde hij err-stiger dan twee jaar ge leien. leven Toen de reddingploegen echter een gedeelte van de groep vijf men vonden, bleek een van hen nog In levei De vier overige slachtoffers waren vac daag nog niet gevonden. Aziatische griep in Bussum? lussen 8 en 17 jaar verblijven, is griep geconstateerd, w van het virus waarschijnlijk gelijk is dat. hetwelk in Azië grote epidem heeft verwekt. Gezien het feit. dat het ziektebeeld typisch is voor influenza en men boven dien gewone influenza nimmer in de zo mermaanden waarneemt, acht prof. dr J Mulder, verbonden aan de interne af deling van het Leidse ziekenhuis, het zo goed als zeker, dat in Bussum sprake is van de Aziatische griep In het pensionaat zijn 30 personen ziek. Het ziekteverloop is zeer goedaardig. De ziekte heerst vermoedelijk reeds sinds 16 juni in Bussum. Het is niet duidelijk langs welke weg de besmetting is ge lopen Waarschijnlijk juist als bij de de geïsoleerde patiënt in Den Haag via een vliegtuigtransport uit Azië. In verband met de studie van de epi demiologie van deze ziekte, die blijkbaar grote besmettingskracht heeft, doet prof. Mulder een dringend beroep op alle art sen in Nederland, gedurende de eerstko mende weken nieuwe soortgelijke ziekte gevallen te melden aan de afdeling in wendige geneeskunde van hét academisch ziekenhuis te Leiden. erijnse leiders in Kairo Belangrijke besluiten worden verwacht De voornaamste leiders van het Alge- jnse bevrijdingsfront zijn in Kairo gekomen voor een conferentie, wa zij belangrijke militaire en politieke be iluiten zullen nemen, zo meldt het Egyp tische blad Al Ahram. De besluiten zon- ;n donderdag worden bekend gemaakt. Eerder deze week is in Egyptische bla den geschreven, dat er wellicht een Alge rijnse regering zal worden gevormd, di door Arabische landen zal worden ei Uit Damascus kwam het bericht, dat dr:e leiders van het bevrijdingsfront gis teren op uitnodiging van koning Sancd lit Damascus naar Saoedi-Arabië 'ertrokken. om met de koning ove Algerijnse kwestie te spreken. Het congres van de Franse socialisti sche partij heeft zich in een resolutie uit gesproken vóór hervormingen in Alge rije, doch tegen onafhankelijkheid dat land Dit betekent een goedkeuri van Mollets politiek. Een resolutie van de opositie, die heime onderhandelingen met de rebellen vertü-'tde. werd verworpen, evenals eei resolutie, die openbare ronde-tafelbe- - 7 rigen voor een staat-het-vurei Regrermgssucces in Lil>anon De verkiezingen in de Libanon hebben een grote meerderheid opgeleverd de kandidaten van de pro-westerse rege ring. In de laatste ronde heeft de op- positie echter enige overwinningen wetei te boeken. Na de vier stemronden hebben de re geringsaa-nhangers in totaal 50 zetels te gen de oppositie 13 en de pro-westerse on afhankelijke drie. In het nieuwe parle ment, dat uit één enkele Kamer zal be staan. zullen 35 christenen, 30 Mohamme danen en een lid van een godsdienstige minderheid zitting nemen. Aardbeving in Nieuw- Gu inea Naar eerst thans gemeld wordt, heeft eigens berichten uit Hollandia op 23 juni zen aardschok in de omgeving van de Geelvinkbaai aanzienlijke schade aange richt. Zo stortten te Randawaja alle hui- Soemberbaba driekwart •nield. Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 blemen en tragisohe gevolgen gehad. Het aantal slaohtoffers bij het baden wi groot, vooral langs de rivieren. De wate leidingbedrijven zagen het verbruik v< water met sprongen stijgen, als gevolg van het overmatig gebruik van tuin- sproeders, douches en de lust naar koud water. Ernstige moeilijkheden werden voor vandaag gevreesd in verschillende plaatsen, waar de maandag gewoonlijk wasdag is. In Ede werd al een verbod uit gevaardigd voor het sproeien van tuinen. In Eindhoven kregen de patiënten van het St. Josephzi eken huis het zo benauwd, dat de brandweer te hulp geroepen werd, die de daken van enkele barakken nat spo ten en zo enige verkoeling brachten. Een ander verschijnsel op dergelijke w dagen, dat van klachten over de te hard spelende radio van dè buren, trad ook nu weer veelvuldig op. De politiebureaus werden met die klachten overstroomd, maar de politie moest meestal de klagers teleurstellen, omdat zij niets kon doen. V/el bestaat er een verordening tegen t< luid spelende raddo's, maar wie zal be palen wat te hard is en wat niet? Vaak waren de toestellen op normale sterkte ingeschakeld, maar hadden de buren er toch last van omdat iedereen zijn ramen open had staan. En dc onweersbuien, die verwacht wer den. lieten verstek gaan. Negentien doden bij het baden r\E HITTEGOLF, die dit weekend VJ duizenden mensen heeft ver lokt in het water van zee, rivier en kanaal afkoeling te zoeken, is de oorzaak geweest van een groot aan tal slachtoffers bij het baden. Om zijn vriendjes te laten zien dat hij best kon '.wemmen, sprong de zes jarige Pieter Smit uit de BarentS6traat te Amsterdam zaterdagmiddag in het IJ. Hij kwam niet meer boven. De 20-jarige Hongaarse student Las- zio H., na de opstand naar Nederland ge- vludht, verdronk in de Rijn bij Wage- 0 In het Snekermeer bij Terhome ver dronk gistermiddag de negenjarige Piet Hofstra, die met zijn broertjes wa6 gaan Het warme weer heeft ook dit week- de hete zonnestralen. Deze vrow end velen voor het probleem gesteld, Ijjke badgast vond het strand te w hoe zich het best te beschermen tegen om er de krant te lezen en zij i plaats op een drijfgordel. PEN ENORM GROTE zonne-explosie, die een geyser vormde van gas, uit straling en atoomdeeltjes, twee dagen geleden, doet thans de gevolgen op aar de gevoelen. Geweldige magnetische or kanen en elektrische stormen werden ge constateerd. Verwacht wordt, dat de radio het eerstvolgende etmaal niet over al normaal zal functioneren. Schepen en vliegtuigen z(jn hiervoor gewaarschuwd. Tienduizend geleerden in alle delen der wereld zullen van alle gebeurtenissen en de betekenis daarvan studie maken De onder-voorzitter van de commissie voor het internationale geofysische jaar, dat juist vandaag begint. A. H. Shapley, zei: ..Het heelal werkt mee!" Het geofysische jaar zal achttien maan den duren. Men heeft al6 aanvangsdatum juist 1 Juli genomen, omdat in deze tijd de zonnevlekken en -explosies hun hoog tepunt bereiken. Rood-Ohina heeft gedreigd zijn mede werking aan de wetenschappelijke waar nemingen te zullen intrekke-, indien de '.elfstzrdige dee'n'.m.nj» vsn Forme-; net geweigerd wordt. 0 De elfjarige Ad'ri Bernoster kon nog j niet goed zwemmen, maar ging toch met een paar vriendjes baden in de Voorzaan te Zaandam. Hij verdronk. 0 Op een van de gevaarlijkste punten in de Lek tussen Aimmerstol en Schoon hoven ging zaterdagmiddag de 15-jarige Com. den Hoed zwemmen, hoewel hij die kunst niet geheel meester was. Ook hij verdronk. 0 In Rotterdam verdronk de 17-jarige Duitse matroos Günther K. H. Ide, opva rende van et Rijnschap Mathias Stinnes 5. Hij kreeg kramp. De militair H. J. de Boer uit Rotter dam, gelegerd in het kamp De Beer ging op Roozenburg baden in de Nieuwe Wa terweg en verdronk. Juist op zijn verjaardag kwam de 31-jarige J. de Jong uit Wormerveer bij het baden in zee om het leven. Zijn stof felijk overschot spoelde 's avonds aan in Bakkum. De 17-jarige R. G. van Koolwijk kon niet zwemmen, maar begaf zich gister morgen toch te water in Waalhaven te Rotterdam. Hij gebruikte een opgepompte binnenband, maar verdonk desondanks. 0 Ook de 30-jarige B. J die bij Huis- 'n een bad ging nemen in de Rijn. de zwemkunst niet meester, waardoor hij dronk. F In het Brielse meer bij Oo6tvoome am bij het zwemmen de 34-jarige Duinker uit Rotterdam om het leven. 0 De 20-jarige militair B, Terwinteloo t Drente, gelegerd in Den Bosch, dronk bij het zwemmen in de IJzeren Man te Vught. 0 Onvoorzichtig was de 28-jarige Th. Lommers uit Vught, die niet kon zv ir toch ging baden in de Maas onder Rosmalen, waar hij verdronk. 0 In de vluchtha-ven van het Volkerak verdronk de 23-jarige A. van Langerak uit Dinteloord bij het baden. De jonge- 0 In de Waal onder Beuningen ging de 14-jarige L. van Hemmen uit die plaats zwemmen. Hij verdronk. 0 De waarschuwingen van zijn leider in de wind slaande, ging die 10-jarigi Gerard Kradoler, lid van een jeugdver eniging te ver in zee bij Noordwijk. Hij raakte in een gat en verdronk. 0 In het Defensiekanaal te Sevenum (de Peel) verdronk de 17-jarige Gerard van Goor bij het baden. 0 De Duitse schipper A. H. F. Schroe- der raakte in de nacht van zaterdag op zondag te Rotterdam overboord en ver- 0 Het 15-jarige zoontje van de familie Meeuwsen te Zuilen zwom tweemaal het Amsterdam-Rijnkanaal over. Daarna zak te hij inelkaar en overleed hij aan een hartverlamming. 0 In Streefkerk is gisteravond laat de 29-jarige J. Holleman in de Lek verdron ken. Hij was met drie vrienden gaan zwr -en toen het al donker wis. Van- r-gen is zijn stoffelijk overschot gevon- Er waren dit weekend mensen, die, zodra zij één voet verzet hadden, weer een bad moesten nemen. Ook de spelers in het internationale politie- voetbaltoernooi te Leiden, waarvan K..e werd gespeeld, hadden doorlopend behoefte aan een bad. Zij lieten hele emmers water over zich heengooien, om daarna weer snel achter het ronde leer te hollen. Op Wimbledon (Engeland) droegen zaterdag de toeschouwers bij de ten niskampioenschappen dc breedste en ntste hoeden om zich tegen de zonnestralen te besehermen, ias er dan ook in tien jaar niet Ook in het binnenland koeler De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk nog plaatse lijk regen- of onweersbui. Morgen zonnige oerioden Ook in het binne nd koe ler. Overwegend matige westelijke richtingen. (Opge- 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 2 juli: zon 4.27 uur, zon onder 21.05 uur, maan op 10.38 uur, maan onder 23.14 uur. Donderdag 4 juli eerste kwar- Allc bezittingen van ex-keizer Bao Dal van Zuit-Vietnam zijti door aanneming vsn een desbetreffe: de wet door het par ement verbeurd /e-k'nard. De ex-l.cizer woont sinds 1955 in Frankrkijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1