Ilicuioc gei hictfe(tfiouranl HEI Amerikaanse staat: honderden vermist Vloedgolf over Zware ramp treft Louisiana Vissersdorp overspoeld werd geheel en vernield Amerika zal Rood-China niet erkennen Dumpdepot in Nieuwerkerk aan den IJssel uitgebrand Geofysisch jaar begint maandag: in Amerika Vastgestelde oplossing wordt na 6 wachten jaar van overwogen Duits-Russische relaties zijn slechter dan ooit ZATERDAG 29 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W J. EXSERINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang No. 10993 M$fonhtó5tirh is abebleucn myn bflrt in teafjenspoel" Recht tot afluisteren ZIE PAGINA 5 De kust van de Amerikaanse staat Louisiana, grenzend aan de Golf van Mexico, is gisteren geteisterd door zware vloedgolven, aangetrokken door de tropische orkaan „Audrey". Daarbij is de kleine vissersplaats Cameron overspoeld en byna geheel verwoest. Volgens officieuze schattingen zijn er honderden, misschien zelfs duizenden mensen verdronken. Officieel echter stond in de afgelopen nacht de dood van 167 kustbewoners reeds vast. Het getroffen gebied ligt ten zuiden Denemarken benoemde Val Peterson als zijn persoonlijke vertegenwoordiger naar het rampgebied gezonden. New Orleans. Het is moerassig laag land met veel nederzettingen. De vloed golven zijn zeker 32 kilometer landin waarts doorgedrongen. Een verslaggever, die per vliegtuig een overzicht kreeg van de ramp, meldde, dat het plaatsje Came ron voor negen tiende is verwoest. Hier en daar steken schoorstenen bo ven het water uit. Op andere plaatsen, waar het water weer is teruggelopen, zijn slechts de funderingen van de huizen achtergebleven. Van de lucht uit zag men verlaten auto's langs ondergelopen wegen. Van de inzittenden geen spoor. Kadavers van rundvee, paarden en wilde dieren drijven rond of liggen op drooggevallen gedeel ten. Een kudde vee van 30.000 stuks is spoorloos verdwenen. Men vreest, dat de stoffelijke resten van vele verdronken mensen met het terugwijkende water naar de Golf van Mexico zijn gespoeld. Een armada van boten en helikopters is bij het reddingwerk ingeschakeld. Op deze wijze werden honderden van vlotten en daken en uit bomen opgepikt. Sommi- lt mensen hielden zich zwemmend bo ven water tot ze werden gered. Duizenden mensen zijn dakloos gewor den: het Rode Kruis liet weten, dat het al 19.000 personen voorlopig moest on derbrengen en nog steeds stromen vluch telingen de opvangcentra binnen. Volgens de commandant van de bo- :herming bevolking in Louisiana, gene- raal-majoor Raymond Hufft, zal het wel week duren, voordat een definitief dodencijfer bekend is. OOK TEXAS? Hoewel hierover officiële berichten ontbreken, gaan er geruchten, dat ook de Golfkust van Texas door de vloedgol- is getroffen, zij het in mindere mate dan die van Louisiana. President Eisen hower heeft de pas tot ambassadeur in F. Willems te Brussel, is benoemd tot consul-generaal voor België in Rotter dam, met rechtsbevoegdheid voor Zuid- Holland. Noordbrabant. Zeeland en Lim- J. v. d. Hoek te Amsterdam, makelaar in scheepsvrachten, is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Het vissersplaatsje Cameron werd het zwaarst getroffen door de orkaan en de vloedgolf, die de staat Louisiana teister den. Deze telefoto werd geno- n toen de vernielende wer velwinden over het dorp waren getrokken. Vrouw na botsing levend verbrand Een bestelwagen, bestuurd door J. Ver berk uit Langenboom, gemeente Mill, bot. ste gisteravond op de weg Grave-Mill ter hoogte vao het kruispunt Het Hoekse op een personenauto. De bestelwagen i de heer Verberk sloeg om en vloog brand. Zijn vrouw, die naast hem zat. kon niet meer uit de brandende wagen komen en verbrandde levend. De heer Verberk is met zeer ernstige brandwon- naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. V.N. geen verbeteringsgesticht Onder de huidige omstandigheden zi de Verenigde Staten hun politiek, Rood- China niet te erkennen, voortzetten. Ook de beperkingen op de handel met het Chi nese vasteland zullen gehandhaafd blij ven, heeft Foster Dulles gisteren in San Francisco gezegd. „Wat de anderen ook mogen doen", zei hij, „zeker moeten de Verenigde Staten, die een zware taak ten aanzien van de vei ligheid in de Chinese Zee hebben, ni< militaire macht van hun potentiële vijand helpen opbouwen". Minister Dulles verwierp het „de facto"- argument, dat de V.S. Peking moeten er kennen, omdat de communisten daar al lang aan het bewind zijn. Ook de stelling, dat een erkenning op den duur onvermij delijk is, wees de bewindsman van de hand. Volgens hem was het bewind van het internationale communisme in China Drieduizend jeepmotoren verloren Te Nieuwerkerk aan den IJssel is gis termiddag het dumpmatcrialendepot van fa firma De Sutter uit Rotterdam uitge brand. Drieduizend jeepmotoren en an- auto-ondcrdclen, die zich in een bevonden, gingen verloren. Aan bet naburige bedrijf van de Dako, dat eveneens dumpmaterialen herbergt, werd «bade aangericht. brand ontstond op het terrein van e Dako. De zuidwestenwind redde de «bouwen van dit bedrijf en deed de immen overslaan naar het buurbedrijf, ar honderden met pek besmeerde kis- t. bestemd voor het vervoer van mo- lammen werden. Een stal en loods van jtftig bij 24 meter kwam rood- loeiend te staan. De beide bedrijven zijn, ter voldoe ing aan de douanevoorschriften, met tizefen hekken omgeven. De brand weer van Nieuwerkerk. die als eerste aanwezig was, moest met houwelen fa ten hakken in deze hekken om wa ter te kunnen aanvoeren uit de ÏJsöei die ten noorden van de complexen ligt Een boot van een oliemaatschappij die Gallig passeerde, nam met een pomp an het blussingswerk. In totaal •rden twintig stralen op het vuur ge- Over de oorzaak staat nog nit» vast. Wel is bekend, dat arbeiders van de Dako met snijbranders hebben ge werkt op het voorterrein van dit bedrijf, waar de brand begon. De schade wordt op tenminste een half miljoen geschat. De bedrijven zijn vèrzekerd. Duitse lintjes uit de oorlog mogen weer gedragen... De tunieken van de oudstrijder6, die in de nieuwe Duitse Bundeswehr dienen zullen weer versierd zijn en niet meer zo kaal afsteken bij de vele lintjes die de Amerikanen en andere bondgenoten dragen. Het is de Duitsers namelijk weer toegestaan hun onderscheidingen uit de twee wereldoorlogen te dragen mits de hakenkruissen verwijderd zijn Na een rumoerig debat heeft de Bondsdag gisteren een desbetreffende wet goedge keurd. Het dragen van onderscheidingen wa6 in 1945 door de geallieerden verbo den. De lintjeskleuren zijn het traditio nele zwart-wit-rood uit de tijd van het keizerrijk en Hitler. van strikte eenvormigheid en voorbij gaandheid. In dit verband zei Dulles: „De ervaring van hen, die de regering van Peking er kennen en met het communistisch bewind te maken hebben, heeft ons ervan over tuigd, dat noch erkenning, noch handel, noch het aanknopen van culturele betrek kingen de evolutie in China gunstig zou beïnvloeden". Toelating van Peking tot de V.N. achtte Dulles niet in het belang van de Ver. Staten of de Ver. Naties. „De Verenigde Naties zijn geen verbe teringsgesticht voor slechte regeringen", zo merkte de Amerikaanse minister op. NVM zeer teleurgesteld over verhoging nu elkprijs Het bestuur van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen heeft in een gisteren gehouden vergadering uiting gegeven aan haar ernstige teleur stelling over de afwijzende beslissing van de minister van economische zaken over het unanieme advies van een commissie uit het produktschap zuivel om met in gang van 1 juli a.s. de melkprijs voor net gehele land met zes cent te verhogen. Het bestuur van het N V.M. moet met spijt constaeren, da alles gevolgen in de melkprijsverhoging worden afgewenteld op de melkslijters en het voelt zich ge drongen hiertegen ernstig bezwaar te Eisenhowers begroting Zeshonderd miljoen moet geschrapt De commissie voor buitenlandse aange legenheden uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren besloten een bedrag van zeshonderd miljoen dol lar te schrappen uit het programma var president Eisenhower voor hulpverlening aan het buitenland. Eisenhower heeft 3.864 miljoen dollar gevraagd. De coir missie besloot tevens de gevraagde b« voegdheid tot hulpverlening op lange ter mijn te beperken. De besnoeiingen bedragen tot dusver in totaal 200 miljoen dollar meer dan die. voor welke de senaat zich heeft uitge sproken VLUCHTELINGEN OPGELICHT Verdacht van oplichting en verduiste ring zijn gisteren de 49-jarlge fabrikant G. T. A. F. en zijn compagnon, de 48-jari. ge opkoper A. H. uit Rotterdam aange houden Volgens de politie heeft F. viei Hongaren, die te Vlissingen in een kamp verblijven, op gunstige voorv;aarden werk in WestDuitsland aan^c&oden. Daarvoor vorderde hij van ieder tweehonderd gul den voor gemaakte benzinekbsten en la ter nog eens van ieder honderd gulden voor een cautie, die bij de Duitse consul gestort zou moeten worden. De honderd gulden van een der Hongaren kwam uit zijn spaarpotje, dat moest dienen om te zijner tijd zijn kind uit Hongarije te laten overkomen. Verder zou F. naar schatting negentig arbeiders in Noordbrabaot be naderd hebben voor werk in Duitsland- De politie meen dat hier van serieuze ar beidsbemiddeling geen sprake is. De op koper wordt verdacht van medeplich tigheid. Achttien jaar wegens moord op Ambonese Achttien jaar gevangenisstraf is giste- ren in Assen geëist tegen de 43-jarige Ambonees J. L. M. uit het woonoord De Schattenberg bij Westerbork. die ervan beschuldigd werd op 24 januari zijn 40- jarige vrouw door het toedienen van een tablet om het leven te hebben gebracht. Verdachte had een verhouding met een andere Ambonese vrouw. Hij had vier tabletten bij een drogist in Assen gekocht en daarvan had hij er drie gebruikt voor het bestrijden van de koolvlieg in zijn tuintje; de overschietende gaf hij later Amman zwijgt Scheiding van Hoessein en Dina Een zegsman, die in nauwe verbinding staat met de familie van koningin D; heeft gisteren de geruchten bevestigd, dat koning Hoessein van Jordanië en echtgenote koningin Dina drie weken ge leden zijn gescheiden. Alle berichten over de scheiding zijn tot dusver echter afkomstig uit Kairo. Amman bewaart een hardnekkig stil zwijgen. Stony Point mag na onderzoek binnen De Stony Point, gesleept door de Thames van L. Smit en Co.. zal. naar ver wacht wordt, vanavond of zondagochtend ter hoogte van Oostende zijn. Nederlandse en Belgische experts, die het schip moe ten onderzoeken op zeewaardigheid en het lekken van olie. voordat het de Schelde op mag varen, zullen daar aan boord gaan. De Belgische loodsdienst zal als de vereiste toestemming is verkregen, het schip naar Antwerpen brengen. Mr. M. P. Bajetto, thans werkzaam als sous-chef bij de afdeling radio, televisie en pers bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot hoofd van de nieuwsdienst van radio-Neder land De heer Bajetto volgt als zodanig mr. J. W. Niessink op, die benoemd is tot hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. Bcvolkinsadministratie Suriname. Be last met opbouw A. W. Oranje, waarne mend chef bevolking en verkiezingen te Hilversum. Raketten worden af geschoten TTET GEOFYSISCHE jaar. dat tot eind 1958 duurt, begint maandag mei lanceren van raketten naar grote hoogte ln Amerika, ter bestudering van de terstofexplosies op de zon. In de loop van twee tot drie maanden zullen aan de kust van Zuid-Californië veertien raketten worden afgevuurd, voorzien van instrumenten voor het meten van ultraviolette en x-stralen. Hierdoor ls het mogelijk de intensiteit te bepalen van de zonneprotuberansen. geweldige uitbarstingen van energie op de zon. die Scherpe kritiek op minister (Van een onzer verslaggevers) OP zijn jaarvergadering te Scheveningen heeft de A.N.W.B. vanmiddag zwaar geschut in stelling gebracht tegen het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „In tegenstelling tot de belangen van de recreatie, worden het verkeer behartigd door een volledig departement, met minstens even belangrijk verlengstuk: de Rijkswaterstaat. Het is in hoge mate ontmoedigend, dat in de werkwijze van deze apparatuur zo weinig terug te vinden is van de dynamiek, die de ontwikkeling van het verkeer kenmerkt", zei de voorzitter van de bond, de heer P. F. Zimmerman, in zijn openingsrede. van het werk en de mogelijkheid meerjaarlijkse begrotingen te werken. Het wordt hoog tijd, dat men de verouderde begrotingstechniek voor deze sector los laat en overgaat tot dit enig juiste sys- Het ergste in dit ergernisgevende ge heel is nog wel, dat de bekende ge vaarlijke situaties niet verbeterd wor den, omdat ze niet op de begroting staan of als bestedingsbeperking niet uitgevoerd worden. Intussen vallen daar de doden en gewonden." V erkeers wetgeving „Ook de verkeerswetgeving geschiedt in een tempo, dat geen rekening houdt met de dynamiek van het verkeer: weer een lalatighcid, die mensenlevens kost.' „Van een visie op de toekomst is geen sprake", zo zei hU, „en men is in allerlei opzichten ver achter by de praktijk het heden. Dat slaat zowel op de bouw van wegen, bruggen en tunnels, als c verkeerswetgeving. Volgens een min of meer officiële prognose zal het verkeer tussen 1950 en 1970 verdrievoudigen, die voorspelling is tot nu toe al aa lage kant gebleken. ;t er bij de Rijkswaterstaat een plan gereed om 1000 km autosnelweg de ko mende twaalf jaar te verwezenlijken? Dat is ook nodig met het oog op de continuïteit Sowjetnota „ondoordacht en grof TN BONN kon men gisteren de overtuiging horen, dat de West- duits-Sowjetrussische betrekkingen sinds 1940 nog nooit zo slecht zijn geweest als op het ogenblik. Bondskanselier dr. Adenhauer heeft gisteren de leiders der regeringspartijen bijeengeroepen om over de jongste Sowjet nota te praten, die afwisselend als „on doordacht". „onzakelijk" grof' en „bijna de grenzen van de diplomatiek gebruike lijke toon overschrijdend" wordt gekarak teriseerd. In Bonn blijft men evenwel zijn ze nuwen de baas. Men is er voor zover ik heb kunnen vaststellen nog altijd bereid met de Russen tot handelsbesprekingen te komen, om dat men het probleem der Westduitse herbewapening (dat de Russen steeds opnieuw aansnijden) los ziet van de overige Duits-Russische aangelegenheden. Reeds wordt in het ministerie van bui tenlandse zaken aan het Westduitse ant woord op de Russische nota gewerkt. Men kan verwachten, dat dit antwoord zeer krachtig zal zijn. Prins Bernhard heeft gisteren in tegenwoordigheid van ko ningin Juliana en 500 ge nodigden de tentoonstelling „Het Atoom" geopend. Men ziet de Koningin en de Prins op de afdeling natuurlijke en kunst matige radio-activiteit. Uitbarsting van Merapi verduistert zon De vulkaan Merapi heeft vandaag wol ken as uitgestoten, welke de zon ver duisterden, meer dan 1500 mensen zijn uit dc omgeving van de berg gevlucht. het rijksin- hogerc po- tieambtenaren in Hilversum, is bij het iereiken van de pensioengerechtigde eeftijd benoemd tot officier in de Orde -an Oranje-Nassau. blei aantal klemmende voorbccldci nog steeds geen regeling vooi het verkeer op de verkeerspleinen. Bi; nacht stilstaande auto's met defecte ach terlichten zijn nog steeds oorzaak van af grijselijke ongelukken. Eindelijk is er nt voorschrift dat deze wagens moetei worden aangeduid met een reflecterend voorwerp of een lantaarn, maar men heeft niet voorgeschreven, dat auto'! dergelijk voorwerp moeten zijn uitgerust, zodat de bepaling praktisch illusoir is de doden blijven vallen. Jarenlang heeft de minister tegenge houden het met reflecterend materiaal aanduiden van de contouren van vooral vrachtwagens. Eindelijk mag het nu. jaar het moet niet. Zes jaar en nü? De vervanging van het witte spat bord van fietsen door moderner be veiliging (reflecterend materiaal) laat op zich wachten, evenals het broodnodige onderscheidingsteken voor bromfietsers, hetgeen een duur-re«ord schijnt te gaan slaan. De A.N.W.B. ontwierp in 1951 de gele plaat voor bromfietsen en stel de de minister de verplichte invoe ring daarvan voor. Zes jaar moet het duren, voordat de bewindsman zo was, dat hij de invoering ervan zou overwegen. Nu studeert men ten departemente al jarenlang op de vraag, wat voor vorm deze plaat zal krijgen. Onbegrip, gewonden, do den en voor het leven verminkten, zijn het gevolg van deze aarzeling. Iéts doen De vele commissies, sub-commlssles en werkgroepen, van wier bijstand de minis ter zich heeft verzekerd, schijnen nu een werkwijze te hebben geschapen, die uit gedijd is tot een schier eindeloze proce dure. Het is beter iets te doen al valt dat dan misschien niet helemaal goed uit dan niets te doen Met studeren cn perfectionisme knmen l) er niet. Er kan al direct een dozijn taalregelen worden genomen, waardoor icnsenlovens gespaard zullen blijven. Ge zien zUn verantwoordelijkheid." zo besloot de heer Zimmerman, „mogen wU dc mi- ilster vragen, nu zonder dralen le han- elen. De bestedingsbeperkingsoverwegln- en gaan niet op. aangezien die maatrege len de regering geen geld zullen kosten." storingen veroorzaken bij de radio-com municatie. Als hoogtepunten van het geofysische jaar worden beschouwd de aangekondig de lanceringen van kunstmanen door de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Daar naast zullen vele landen op speciale ge bieden bijdragen leveren tot het over de gehele wereld georganiseerde weten schappelijke onderzoek. Ook Nederland geeft een belangrijke bijdrage aan de onderzoekingen. Het voornaamste Nederlandse awarnemlngs- 9tation is ingericht op Curagao, waar on der meer metingen zullen worden ver richt van de onregelmatigheden, die bij de draaiing van de aarde optreden en van de „breedtevariaties". De Nederlandse expeditie naar Curagao is voorbereid on der leiding van de Delftse hoogleraar, prof. Ch. F. Roelofs. Partijcongres Boedapest Revai wil actie tegen Nagy De pas uit Moskou teruggekeerde Hon gaarse communist Joszef Revai, eens een van de voornaamste medewerkers van de uitgestoten er» verbannen partijleider Rakosi, heeft op het partijcongres te Boedapest aangedrongen op het intensi veren van de campagne tegen de door de Russen gevangen genomen premier Imre Nagy. Revai, die sedert zijn terugkeer ook oppositie voert tegen de huidige pre mier Kadar, zei echter n-iet de rehabili tatie van Rakosi en diens tweede man. Geroe te verlangen. „Men kan niet ver geten," zou hij volgens een communiqué hebben gezegd, „dat het onder hun lei ding is geweest, dat de partij gedurende twee weken de macht heeft verloren" Hij doelde daarbij op de tijd tussen 23 oktober, toen de opstand uitbrak en 4 november, toen de Russische tanks Boe dapest weer binnenrolden. De Hongaarse minister van staal Ma- rusan, heeft op dit congres beloofd, de statuten van de partij te zullen verzach ten. In de toekomst zal men voor het partijlidmaatschap mogen bedanken. Tot dusver kon men alleen maar uit de par tij worden gestoten. Fa D. KRET en Zn Onweer Op verschillende plaatsen in West- Europa steeg de temperatuur gisteren tot omstreeks 30 graden. In Engeland werd 32 graden en in Zuid-W est-Frank- rijk 36 graden gemeten. Door deze warm te ontstond boven Engeland een storing, die vanmorgen via de Noordzee in de richting van Denemarken trok. Ze ver lakte ook in ons land tijdelijk be wolking. De storing boven Normandië gaf aanleiding tot onweer, maar de buien n over het algemeen van weinig be tekenis. De storingsactiviteit aan de i van de warmte in onze streken en de wat koelere oceaan tucht boven Ier land, Schotland en dc Golf van Bls- eaje, dringt langzaam in oostelijke rich- tinp op. zodat voor morgen ook in ons 'and kans op onweer bestaat Neiging tot onweer >|S De Bilt verwacht tot mor genavond: Warm met plaat selijk onweer. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen, langs de kust overwegend zeewind. ZON EN MAAN Zondag 30 juni: zon op 4,25, onder 21.06. Maan op 7.55, onder 22.2.'.. Maandag 1 juli: zon op 4.26, onder 21.05. Maan op 9.17, onder 22.49. Op 4 juli eerste kwartier. Advertentie trediet-aenvice Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1