onzejeuqö-p&qin& H 'tWas toch zijn eigen schuld Wat Jimmy ur cle Leeuw zoal beleefd Y las •%/^i if H SCHAAKRUBRIEK m i i m mnm ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1957 De twaalf voorwerpen die jullie hier zien hebben op een of andere ma nier met een dier te maken. De opgave voor deze week is uit te zoeken welke dieren er bij de voorwerpen ho ren. Oplossin gen insturen voor dinsdag 2 juli. Onze brievenbus EVENTJES PRET Onderwijzer: „Als vijftien man een veld ploegden in vijf uur, hoelang hebben dan dertig man nodig om hetzelfde veld te ploegen?" Jullie bent mij Leerling: „Dat kunnen i vergeten! Ik ont ving veel brieven van julbe. Tij dens het mooie weer zijn veel neven en nichten Onderwijzer: „Waarom niet? Leerling: „Omdat de vijftien het al gedaan hebben." Boer, die een kies heeft latei trek ken: En, dokter, hoeveel ben ik u schul- hebben schoolrei- Tandarts: „Een daalder." zen gemaakt, geen Boer; „Wat, een daalder? De barbier dorp vraagt er nooit meer :e kwartjes voor en die doet veel langer over." wonder dus dat ik vorigs week dan niet zoveel brie ven ontving als anders, want als je uit bent kun je niet schrijven. De naam van het cloumtje van de puzzel van de vorige week was Willem. De hoofdprijs hebben I n door Co van der Steen-Pijpers broertje Johan in het St. Franciscus- gasthuis. Isolatiebarakken. Schiekade 80 in Rotterdam. Doen jullie allemaal je best? Nu jij bent nu haast ja rig Annemieke Dekker», schrijf je iHanniedeBruijn me eens wat ie hebt gekregen? Ik zou m'n brief maar blijven sturen zoals je altijd deed Henk Bot. anders komt ze te laat binnen Gaat al les nu weer goed met Elly van. El- deren? Gelukkig dat je vaders ver jaardag kon meevieren. De oplossing was goed hoor Ans. Nu jij had een goede vangst Tweede Pinksterdag Pleun van de Berg. ga je wel meer vissen? Wat een gezellige lange brief schreef jij me Dineke Drop, het jullie hebt heerlijke dagen gehad, heb week gewonnen, de troostprij zen zijn voor H a n n i e van Belle en Gerda Doelman. Gefeliciteerd alle vier. Voor dat ik met de briefjes be gin, eerst iets over ons nichtje Annle van Es. Annie ligt al een tijd in het ziekenhuis, ze is erg ziek geweest, maar knapt nu gelukkig al wi toch nog (Slot) Tussen de middag loopt Herman heel hard naar huis. Als hij net zo vroeg thuis is als anders, merkt moe der niet dat z'n fiets weg is. Hij durft het niet te zeggen. Vader heeft zoveel werk gehad aan de fiets. En geld ge- £»ven. voor nieuw banden en lak n nu wég fiets! t hij wel alles aan moeder vertel- hij plaagt graag, en dat kan Herman niet altijd hebben. „Ha. Manusje," roept hij. „is je eigengebakken fiets in elkaar gezakt? 't Valt zeker niet mee om met de be nenwagen te gaan! len. Moeder is boos en verdrietig. Boos om de fiets en verdrietig om het vechten, 't Is allemaal Karei z'n schuld. Die heeft de fiets wegge haald. Misschien zet hij hem van avond weer stilletjes opz'n plaats. Om vier uur zit Herman op z'n ka mertje Hij heeft huisarrest. Als va der thuiskomt zullen ze wel verder praten, 't Gebeurt wel vaker dat hij voor straf naar boven gestuurd wordt. Na een poosje gaat hij dan naar moe der, zeggen dat hij spijt heeft. Dan is 't weer goed Daar heeft hij nu geen zin in. Hij vindt het akelig dat moe der boos is. Maar hij kan toch niet ziekenhuis blijven. Annie schrijft mij altijd trouw als ze aan de beurt is. de laatste tijd ging dat natuurlijk niet meer omdat de dokter haar ver boden heeft te schrijven. Zullen wij met z'n allen Annie eens verrassen door haar een kaart of een brief te sturen? Annie ligt samen met haar is er ook, half verstopt onder overhangende wilg, precies zoals hij nog niet hem gisteren heeft neergelegd. „Kom je!" roepen de jongens. Hij zwaait alleen en rent naar huis. Moeder ziet hem komen. „Waar ben je geweest?" vraagt ze streng. „De fiets stamelt Herman, „ik wist opeens waar de fiets was. Bij 't gisteren voetbalveld. Ik v Herman doet eerst net of hij niets dat hij spijt heeft van iets dat Met c hoort. Als hij ook nog gaat vechten durft hij moeder helemaal niet onder ogen te komen. Maar opeens staat hij lekker afgedroogd, stil. Hoe weet Karei dat zijn fiets weg is. Dat kan alleen, als hij 'm zelf heeft weggenomen. (Dat zou net iets zijn voor dat akelige ventje. „Jij hebt m'n fiets gestolen." schreeuwt hij. „Je hebt jezelf verra den! Zeg op. waar heb je 'm gelaten? Karei komt op hem toe. ..Zeg dat nog eens. als je durft! Hier. pak an! Ik laat me niet voor dief uitmaken! Ik zou die fiets van Jou nog niet wil len hebben al kreeg ik geld toe nijdig gezidht zit hij zich uit te kijken, 't Is mooiweei or zit op z'n eentje binnen. Alle jongens r„ w.rH»r zijn natuurlijk voetballen Gisteren was het ook zo fijn. Toen zijn ze naar 't weiland geweest en toen Opeens zit hij rechtop. Hij slaat verschrikt z'n hand voor z'n mond. O! Ooooh!Gistereh is hij wezen voetballen. Hij heeft z'n fiets in een droge greppel gelegd. En toen spijt me erg. Wilt u als tublieft niet meer boos zijn Maar zo gemakkelijk komt hij er „Om te beginnen ga je eerst naar meester De Klerk. En dan naar 't po litiebureau. Je vertelt maar netjes mertje heb' hoe de vork in de steel zit. En dan, dan koop je van je zakgeld een reep chocola, en die breng je naar Karei. nag je in een hele week niet fietsen!" Gehoorzaam knikt Herman. Hij zet de fiets in 't gangetje. Op slot! Dan gaat hij op weg. Naar meester De Klerk gaan is moeilijk. Naar de politie is nog moeilijker. En 't aller- Herman wou niet vechten. Maar als voetballende naar huis gingen, is hij i stomp krijgt, kun je 't er toch niet bij laten zitten. Kwiek geeft hij er een terug, en even later rollen ze vechtend over de stoep. 't Is al tamelijk laat als Herman thuiskomt. Zonder fiets. Met een ge scheurde mouw en een bloedneus. Nu fiets helemaal vergeten. O! Hij moet er direct heen! O. 't is toch allemaal zijn eigen schuld! Moeder is in de tuin. Heel zacht glipt Herman de trap af. de voor deur uit. Dan draaft hij naar 't wei land De jongens zijn er. En de fiets moeilijkste is om naar Karei te gaan en te zeggen dat hij zich vergist heeft. Maar hij doet het toch, allemaal. Om dat het zo alleen goed kan worden. Meester De Klerk moppert. De po litie mopoert nog harder. Maar Karei lacht met z'n hele ge zicht. Hij zegt: „Voor zo'n dikke H< reep mag je me gerust nog e< pak slaag geven!" \v» iui n ik wel gemerkt. Hebben jullie geen hond meer? Wlm Benard nog gefeliciteerd met je verjaardag. Ik ben ook benieuwd naar wat je hebt gekregen. Vindt Aatje het fijn op het strand? Corrie van Dam stuurde mij een mooie tekening en een vers je. Jij hebt toch al eens een prijs gewonnen Corrie? Schrijf je me volgende keer de uitslag van het exa men Thea Geleijnse? Jullie gaan al vroeg met vacantie maar dan is het nog niet zo druk. Veel plezier. Liesbethwil ook graag meedoen met de brievenbus, dat kan Liesbeth, schrijf je volgende keer je achter naam in je brief? Dus het v?*an- tieprogramma staat al va. Frans Blom. jij gaat fijn uit. Jullie hebt plezier gehad in de vacantie Jacob Boer. gingen jullie de hele dag met de tent weg? Doen jullie wel meer met wedstrijden mee met de gym nastiekvereniging Dickie van de Berg, of was dit de eerste keer? Het huis zal nu wel prachtig zijn Ineke Brienen, gezellig dat je een eigen ka- 'je heb' en wat zal het leuk zijn mei die rode meubeltjes! Wat een lange dag hebben jullie gemaakt met de schoolreis Jan van Drunen. en wat zullen jullie veel hebben gezien. Heb je ook geroeid in Oosterhout? De sportdag is nu weer achter de rug Hans en Nelly Groötendorst. hebben jullie ook met de wedstrijden mee gedaan"' Gelukkig dat je weer beter bent Hans. Jullie hebt ook al zo'n mooie reis gemaakt Anneke Blom, wat hebben jullie een mooie tocht ge maakt over de meren. Hoeveel ko nijntjes heb jij wel Winifred van Geest? Woont oma van Buuren ver weg? Heb je de Avondvierdaagse helemaal uitgelopen Corrie Bagchus? oud is je broertje? Wat een lie foto stuurden Willy, Hanneke Greetje Faber me. ik vind het erg leuk dat ik jullie nu eens heb gezien, en ook je broertje Willem. Ik geloof dat jullie erg trots op hem zijn niet? Welke kleur hebben de jurken? Heb je al wat getimmerd met het ge reedschap uit je timmer- doos Gert Jan van Dam? Arie Eigenbrood en Ada van Egmond zijn de twee nieuwelingen deze week. Volgende week beant woord ik de brieven van H.-N. Schrijven jullie al lemaal naam, adres en leeftijd in je brief? Tot de volgende week, TANTE JOS. 1111111" iiiü' üiiir mui mini min iiiiiu< iiiih mui milt milt imiiii Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag OPLOSSINGEN Ziehier de oplossingen der opgaven, welke wjj in onze rubriek van 15 juni jl. publiceerden. 1. Partüstelling Nora—Mallet: Wit had Pd6!moeten spelen. Op 1 Dxd6 beslist dan 2. Df5! waartegen ook 2. Le6 geen parade vormt. Er volgt dan 3. Dh7+ Kf8: 4. Dh8: Ke7; 5. Dxc8 enz. Speelt zwart echter 1. Tq8 dan mag hy na 2. Dxd5 wegens het dreigende mat door Te8 niet op cf6 slaan. 2. Partüstelling LehmannRhodin: Na tuurlijk ziet 1Txg2+ er verleidelijk uit, maar na 2. Khl moet de toren weer terug (2Tg6). Wit kan dan met 3. Te8 voortzetten en zich bevrijden. Eerst na de partij ontdekte zwart hoe hij had kunnen winnen, nl. door concentrische aanval op het punt f2, en wel als volgt: 1. Ph3v! 2. Kfl (2. Khl Pxf2t) Dc5! 3. Te8 Tgf6! en zwart wint. 3. Studie van Henri Rinck: 1. Td2 Da8; 2. Kf2ï' Dxhl3. Tdlf Dxdl pat. 4. Studie van Henri Rlnck: 1. Te7 Pe6; 2. Txd7 e2; 3. Tb7 elD; 4. Tbl Dxbl pat. ONZE OPGAVEN Onze selectie van opgaven voor deze rubriek biedt ditmaal een wat grotere verscheidenheid dan gewoonlijk. Aller' eèrst een stelling, welke met recht ir onze vorige rubriek een plaatsje had kunnen vinden, want het gaat daarin om een gemiste kans. Vervolgens pionneneindspel dat op eenvoudige wijze gewonnen kan worden, maar dat we desniettemin met een gerust hart opnemen omdat we er helemaal niet ge rust op zijn dat de extreem-warme dagen alweer achter de rug zijn. En ils deze terugkeren mogen we het u niet te moei lijk maken. En dan tenslotte twee stel lingen waarover we u weliswaar niet de ochtend wordt H slapen. Hij kijkt eens in 'j rond, maar nergens is iets bizonders te zien. Dan denkt hij opeens weer aan 't ei. Gelukkig, 't ligt er nog. Rein- tje de Vos heeft 't natuurlijk niet gewaagd het weg te nemen. Dan zou hij 't met Jimmy aan de stok gekregen hebben, 't Liefst zou Jimmy er nu op uit gaan om wat eten te vinden, want hij heeft een geweldi ge honger. Maar kan hij het ei zo lang alleen laten? Hij kijkt er eens naarMaar wat is dat?Het ei heeft een grote scheur! Hoe is dat nu mogelijk? Hij is er zo voorzich tig mee geweest, en toen hij ging slapen was 't nog heel. Jimmy is er echt bedroefd om. Nu was hij zo blij met dit mooie stuk speelgoed, en nu is 't waardeloos geworden. Maar hoe kan dat toch? Hij begrijpt er niets van. Nu kan hij gerust weg gaan om wat eten te zoeken, want aan een kapot ei heeft hij toch niets. Maar o, wat vindt hij dat jammer! 173. 't Gelukt Jimmy spoedig wat eten te vinden. Hij eet zijn buikje rond en wil dan verder lopen. Maar opeens blijft hij staan. Hij zal toch nog even naar het ei gaan kijken. Misschien heeft Reintje 't wel wegge haald. En hij mag 't gerust hebben, want voor Jimmy is 't waardeloos geworden. Zo in zichzelf pratende gaat Jimmy terug. Daar is de plaats waar hij de nacht heeft doorgebracht. Dus daar moet het ei liggen, als 't tenminste niet is weggehaald. Nee, 't is er nog. Daar maar van schrik blijft Jimmy staan. Hij kijkt en kijkt en hij kan z'n ogen niet geloven. Droomt hij of ziet hij dat goed? Van verbazing springt de goede Jimmy een een gat in de lucht. Het is is hele maal doormidden gebroken. En mid den in de schaal zit een klein, grap pig struisvogel-jong. Het kijkt Jim my aan en zegt „Piep, piep!" En Jimmy staat maar beteuterd te kij ken. Voor dit wonder kan hij geen verklaring vinden. En het kleine struisvogeltje zegt maar: „Piep, piep 174. „Het is een mirakel!" zegt Jimmy. Dat heeft hij vroeger zijn moeder dikwijls horen zeggen als er wat bizonders gebeurd was. En dat zegt hij nu ook telkens. En nu ineens gaat hem het juiste licht op. Heel de nacht door heeft hij het ei tegen zich aan gedrukt, bang dat Reintje de Vos het stelen zou. Dusdus hij, Jimmy, heeft eigenlijk het struisvogelei uitgebroed. En weer kan Jimmy niet anders zeggen dan: „Het is een mirakel!" Jimmy zit daar maar te lachen en hij kijkt maar naar dat kleine leuke diertje, dat hem parmantig aankijkt. Wat een lief beestje is dat. Nog nooit heeft Jim my zo'n kleine struisvogel gezien. Hij kan er maar niet genoeg van krij gen. Maar dan schrikt hij op. Wat moet hij met dit diertje beginnen? Zonder moeder kan zo'n beestje toch liet zijn, dan gaat 't stellig dood. En wat zou dat jammer zijn. Jimmy moet voor de kleine struis zorgen. Hoe hij dat doen moet, weet hij niet. Maar één ding staat vast: hij mag het diertje niet in de steek laten. KRUISWOORD- RAADSEL Horizontaal: 1 Zonder kosten, 5 vuil, 10 vis soort, 12 eerder, 13 deel van de Bijbel, 14 vuur wapen, 18 Eg. godheid, 19 taaie schil, 20 insekt, 21 voegwoord, 23 weef sel, 25 hoeveelheid, 26 lor, 28 oosters wet- of gebedenboek. 29 zit plaats, 30 dier, 32 tel woord, 33 huisdier, 34 diefstal, 36 gering ge wicht, 38 god der liefde, 39 Arab, titel, 41 Ind. gewoonterecht, 43 slot woord, 45 staatsgreep, 47 gemalin van Aegir, 49 vreemde munt, 51 vreemde munt, 52 troep, 53 kuisheid, 54 de naam onbekend, 56 mede, 58 bergplaats. 59 ploeg- snede, 61 spoorijzer, 63 rivier, 65 suikerhouden de massa, 67 rivier, 68 berg, 70 tijdperk, 71 de oudste in een gezel schap, 72 ootmoedig vragen. Vertikaal: 1 Schel men, 2 knaagdier, 3 reeds, 4 lisbloem, 6 prachtig, 7 zangnoot, 8 Europeaan, 9 plagge, 11 grondtoon, 14 voedsel, 15 moeilijk, 16 verke ring, 17 onderricht, 22 bij voortduring, 24 op- pervlaktemaat, 25 ma ger, 27 in die mate, 29 beroep, 31 schuur, 33 dier, 35 bid, 37 vertragingstoestel, 40 niet uitge lokt, 42 molentrechter, 43 niet hetzelfde, 44 woestijnreiziger, 46 kruik, 48 plaats in Overijssel. 50 bron, 55 bedrag, 57 aanw. voornaamwoord, 60 rivier in Italië, 62 levenslucht, 64 drank. 66 spil, 67 oppervlaktemaat, 69 naschrift onder brieven, 70 maanstand. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen, een van 5 en twee van 2,50. Oplossing kruiswoordraadsel 22 juni Horizontaal: 1 Giftig, 5 sprong, 9 salto, 10 idee, 11 loom, 12 eleve, 15 fl., 17 protest, 19 re, 20 ieme, 21 non, 22 open, 23 ei, 24 N.B., 26 t.o., 27 ut, 28 team, 30 Arno, 32 potsenmaker, 34 drie, 35 Isar, 37 o.a., 39 as, 41 K M., 42 me, 43 Uden, 44 ver. 46 eeuw, 47 do, 48 terreur, 51 de, 53 leger, 55 iets, 56 huid, 57 pikol, 59 koppig, 60 keurig. Vertikaal: 1 Griffier, 2 fier, 3 is, 4 gallon, 5 steven, 6 Po, 7 opoe, 8 gemeente. 12 er, 13 Eton, 14 es. 16 lei, 17 penetrant, 18 toonkamer, 19 reu, 25 basis, 26 Trask, 28 tod. 29 mee. 30 ami, 31 oer, 33 goudvink, 36 geweld, 38 ADO, 40 berg, 42 mud, 44 vredig, 45 reebok, 49 ei, 50 Ur, 52 stip, 54 huur, 57 pi, 58 le. veel willen vertellen, gelijkheden te denken. Al met al een collectie welke onze ge trouwe oplossers in de zomerdag o! -avond niet al te grote moeilijkheden - m A gg n A jpp np| -■w f- li I I Wit aan zet maakte remise. Hoe? 4. Uit een partij LAZDIES—ZEMTH

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16