Zaalberg Leiden maakte meer winst dan vorig jaar Loco-burgemeester A. Vogelaar opende Sassenheimse markt Van structuurbeleid voor landbouw blijkt weinig Cambridge won judo-wedstrijd in Stadsgehoorzaal „Kasteel Staverden" vertrekt niet uit Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT S VRIJDAG 28 JUNI 1957 Na Suez-kwestie stijgende prijzen Kostbare investeringen deden SASSENHE1M Maar de middenstanders vinden de marktdagen helemaal geen pretje DOOR ZIEKTE van burgemeester Sandberg van Boeletis, viel wet houder A. Vogelaar gistermiddag de eer te beurt iets geheel nieuws voor Sassenheim te openen, namelijk de weekmarkt. Ondanks veel moeilijkheden en onopgeloste bezwaren van de zijde van de mid denstand is de markt tot stand gekomen, voorbereid door een com missie van raadsleden en burgers. De wens werd uitgesproken dat de marktdagen prijsregelend zullen werken voor de Sassenheimse mid denstand zelf. Op haar beurt heeft de middenstand de donderdag tot „koopjesdag" geproclameerd. Het voorstel van het instellen van eenj wekelijkse markt werd door de heer Vanj der Nouland in een raadsvergadering, on geveer een jaar geleden, ter sprake ge bracht en direct werd een marktcommis- sie benoemd om de mogelijkheden te on derzoeken. De gemeenteraad ging met dit plan akkoord en de commissie bestond uit twee dames van de Vrouwenbond twee middenstanders, twee raadsleden en voorzitter werd wethouder Vogelaar. De middenstand verzette zich reeds ter stond tegen de plannen, omdat oneerlijke concurrentie gevreesd werd. Ondanks deze bezwaren zette men door en in het voorjaar besloot de raad of ficieel de donderdagmiddag vast te stel len als koopmiddag. Op 2 mei keurden Gedeputeerde Staten dit besluit goed en gisteren was het dan zover. De burgemeester was door ziekte ver hinderd. maar wethouder Vogelaar, voor zitter van de marktcommissie trad als lo co-burgemeester op. Deze bracht in een korte toespraak dank aan allen die aan de totstandkoming hadden meegewerkt Met name noemde hij de adviezen van de gemeentebesturen van Aalsmeer en Was senaar en de steun van de directeur van het marktwezen in Leiden, de heer Wijma en diens opzichter Verhagen. Belangstelling Al direct toen er over een markt gesproken werd, was er belangstelling van de züde van de marktkooplui. Er waren 50 gegadigden en dit aantal verviervoudigde zich. Veertig van hen hebben een standplaats gevonden op de Hortuslaan en het ligt in de be doeling dit uit te breiden tot 60. Wethouder Vogelaar sprak als zijn me ning uit, dat de markt in een levensbe hoefte voorziet, want veel inwoners wil len goedkoper kopen. Spr. hoopte dat de markt prijsregelend voor de plaatselijke middenstand zou werken, terwijl hij de winkeliers de raad gaf te bewijzen, dat zij met de prijzen mee kunnen. Ten slotte wenste de heer Vogelaar, dat dit alles zou meewerken aan de vooruit gang van Sasseniheim. Daarop knipte hij het rood-wit-blauwe lint door en opende de maikt. Door de secretaris van de centrale ver eniging van markt-, straat- en rivierhan- del. de heer Schouten, werd voor de pret tige samenwerking dank gebracht. Hij wees erop dat de Sassenheimse midden standers ook hun voordeel uit de markt dag kunnen halen, wanneer zij zich aan passen aan de gewijzigde omstandigheden. In het Bruine Paard was er nog een bijeenkomst van het gemeentebestuur en de raad. de marktcommissie zonder de middenstanders de secretaris Kamer van Koophandel te Ledden bestuur van de kring Sassenheimse be drijven. Druk Op deze eerste marktdag was het op de Hortuslaan overigens een zellige drukte. Alles verliep goed door de zorgen van het Leidse marktwezen, dat de eerstkomende weken ook nog een oogje in het marktzeil zal hou den. Daarna komt het beheer bij de nieuw benoemde marktmeester, de heer Keyzer. De Sassenheimse mid denstand heeft besloten om tijdens de markt een koopjesdag in te stellen. De burgemeester had een felicita tietelegram gestuurd en dankte voor de medewerking. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw Sandberg Alplien aan den Rijn Promotie H. Scholtens De heer H. SCcholtens hoofdinspecteur, titulair van de belastingen te Alphen aan j den Rijn is gistermiddag aan de Econo misch Hogeschool te Rotterdam gepromo veerd tot Doctor in de Economische we tenschappen op het proefschrift: De hef fing van inkomstenbelasting bij overlijden. Promotor was prof. Schendstok. Christenvrouwen maakten uitstapje Onder leiding van mevrouw Brouwer- de Lange hebben de Christenvrouwen van Alphen aan den Rijn een gezellig uit stapje gemaakt. In Geldermalsen waren de dames te gast bij de Gelderse afde ling, vervolgens ging het naar Tiel waar men de lunch gebruikte en een bezoek aan de veiling bracht. Ook een kersen- Loco-burgemeester Vogelaar opent dé Sassenheimse markt. Naast hem de vrouw van de burgemeester. Foto N. van der Horst. in Boelens-baronesse van Iter sum, trad op als eerste koopster. Concert Ter gelegenheid van de verjaardag van rins Bernhard wordt er morgenavond ïn concert gegeven op 't muziekpodium. Om 7 uur maakt de drumband van Adeste Musica echter eerst een rondgang, waar bij gecollecteerd wordt voor het Anjer fonds. Kwart voor negen begint dan het concert door de Chr. mondaccordeonver- eniging Excelsior. De Chr. Harmonie Crescendo besluit het programma. Burgerlijke stand Geboren: Arie. z. v. C. P. van Nieuw koop en C. J. Ravensbergen. A. Verkleij- straat 20; Hugo Johannes Maria. z. v M. J. van dor Vlugt en P. M. Ruijgrok. Beatrixstraat 29: Johan Frederik. J. Dijkstra en C. de Wreede. Berkenlaan 24; Johannes Adrianus Pancratius. J. van der Zwet en M. C. Zwaan. Wester straat 18 Ondertrouwd: B. van der Zaal I te Lisse en C. Wesselo 24 J. Getrouwd: H. Tinga 39 j. te Wormer- veer en E. Herruer 36 j.; E. J. Gilhuys 31 j. te Amsterdam en C. F. H. Mugie 26 j.; E. J. Annaert 27 j. te Lisse en J. D. M. Wesseling 25 j.; J. van der Slot 21 j. te Noordwijkerhout en P. van der Eist 21 j. rentabiliteit toenemen DE NA DE SUEZ-KWESTIE sterk gestegen vraag, waaronder een bijzon dere toeneming van die naar dekens van de grootste maten opmerkelijk i, heeft de voorraden aan wol, garens en halffabrikaat van de n.v. Ko ninklijke Nederlandsche fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaal berg en Zoon, die aan het eind van 1956 nog groot waren, doen slinken. Hoewel de voorraden conservatief zijn gewaardeerd, heeft men het ver sterken van de stille reserve wenselijk geacht. De bankkredieten zijn ;rotendeels door de voorraden ruwe wol gedekt. In het jaarverslag, dat dinsdag 9 juli op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders zal worden uitge bracht. is verder te lezen, dat het aantal onuitffevoerde orders aan het eind van 1956 ongewoon groot was. Eerst in april kon de achterstand worden ingelopen. De vooruitzichten voor 1957 zijn gunstig, maar moeten met voorzichtigheid worden beoordeeld. Ir. Wansink over lan dbou wpol i ti ek Kamerverkiezingen heeft minis ter Mansholt in de hoedanigheid van demissionair minister, in een rede te Kampen, erkend, dat de landbouw in een kritieke situatie verkeerde en herziening van het land bouwbeleid noodzakelijk zou zijn om de structuur van de landbouw op een bevredigend peil te houden. lang geleden heeft dezelfde minister Mansholt, maar nu als mintstei in volle rechten, een rede in Assen genou- den en daarbij opnieuw het belang van de structuur van de Nederlandse landbouw gebracht. De Indruk werd zo ongeveer gevestigd, dat als het met de structuur maar in orde is, alle moeilijk heden achter de rug zijn. In verband met de jaarvergadering van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. die volgende week dinsdag en woensdag te Arnhem wordt gehouden hadden we met de secretaris van de C.B.T.B., ir. G. Wansink, een gesprek over de aktuele vraagstukken in de huidige landbouw politiek. En in dit gesprek kwam in het bijzonder naar voren het hierboven reeds gesignaleerde structuurbeleid van onze minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening. Naar de mening van de heer Wansink heeft de minister weinig reden om zonder trots te zyn op zijn zo sterk geschoven structuurbeleid voo landbouw. Er wordt op het ogenblik immers wel veel aandacht besteed aan zaken als ruil verkaveling, cultuurtechnische werken, eventueel in te voeren vestigingseisen, maar het bevorderen van al deze inciden tele factoren hebben op zichzelf nog niefc met een strctuurbeleid te maken. Hier bij moet immers antwoord gegeven den op de vraag: in welke richting moet de landbouw koersen? Afgezien van de vraag of men in Ne derland zelfs wel kan spreken van eer werkelijk structuurbeleid, is ir. Wansink van mening, dat ook al zou het met de structuur van de landbouw in orde zijn, men er nog niet Is. Goede bedrijver met lage kosten produceren zijn belangrijk en op het ogenblik ligt dit voor Neder land al reeds relatief goed. Nederland kent echter nog grote moeilijkheden die niet typisch de produktie-inrichting be treffen, maar de marktpositie, buitenland se dumping-maatregelen en maatregelen aan de grenzen. Deze moeilijkheden zijn er ondanks goedkope produktie. Een goede strui van de Nederlandse landbouw is dus niet het verlossende woord. Het overtrekken van het belang vi structuur demonstreerde de heer Wan sink aan de hand van het argument, dat er te veel factoren zijn die de boer ln zijn macht heeft, zoals de grootte het bedrijf, de inrichting van het be- boomgaard werd niet vergeten; de kersen lieten zij goed smaken. Na een rit vla Arnhem naar de Westerbouwing we Lunteren gedineerd. drijf, de ligging van de grond, de water beheersing etc. een waarlijk structuurbeleid zullen behalve het doel in het bijzonder twee factoren in het oog gehouden moeten worden, namelijk de algemene maatre gelen, maar in de tweede plaats niet in het minst de ontwikkeling, die de maat schappij zelf neemt. Langs deze beide wegen voltrekt zien een structuurverbe tering. De gevolgtrekking, die de maat schappij zelf trekt uit de ontwikkeling de techniek, ts daarbij belangrijker dan enige maatregel ooit kan zijn. En in dit verband noemde ir. Wansink weder- n het voorbeeld van de vestigingseisen. Hjj toonde zich beslist geen voorstan ir van het opleggen van bovenaf van deze eisen. Hierby worden immers grote n gemaakt; het bedryf dat het In de irne ontwikkeling volhoudt is uiterst moeiiyk te fixeren. En wat moet cr gc- gaande conjunctuur weer terugvallen op de landbouw, maar tengevolge van ves tigingseisen tot werkloosheid gedoemd zün. De heer Wansink achtte een derge- lyke handelwüze moreel niet verant Wel zou er overwogen kunnen worden of door maatregelen een geboekte voor uitgang vastgehouden moet worden, maar al te stringente maatregelen lijken hier moreel en sociaal niet juist. In het kader van de structuurverbete ring zag de heer Wansink ook een be langrijke taak voor de organisaties name lijk de sociaal agrarische voorlichting die uiteenvalt in de aandacht voor de alge- maatschappelijke problemen en in de tweede plaats de huishoudelijke voor lichting. De C.B.T.B. heeft voor dit werk eeds enkele mensen benoemd. Het gaat n de landbouw immers niet alleen om :en technische omschakeling en een om schakeling in grondgebruik, maar ook om wijziging in huishouding en mentall- Tot slot kón de heer Wansink ons meedelen, dat binnen enkele maanden door de C.B.T.B. een rapport over het ge hele vraagstuk van het grondgebruik zal worden uitgebracht. Het rapport, dat voorbereid door een studiecommissie onder voorzitterschap van prof. W. Rip, behandelt o.m. de verhouding eigenaar- gebruiker, eigenaar—overheid, de be- drijfsgrootte, de vestigingseisen, de aan kooppolitiek. de kwestie van de domein gronden en de structuurpolitiek. Jaarverslag Het gehele terrein van de landbout overziend stelt het jaarverslag van de C.B.T.B., dat de landbouwproblematiek vergeleken by 1 januari 1955 geen stap is verder gekomen, want er is geen bleei ;elost. De garantieprijs voor enkele produk- ten als melk, tarwe en suikerbieten is verbeterd door een gewijzigd uitgangs punt voor de kostprijs, maar alle zorgen kinderen zijn ook in 1957 blijven be- Over de toepassing van de werkclas- sificatie wordt geen eindoordeel uitge sproken maar toch wel in het algemeen enkele opmerkingen gemaakt. Nooit uit het oog worden verloren, dat de werkclassificatie naar zijn afkomst aard industrieel is. Het scherp afbakenen van functies en de waardering hiep is nauw verbonden met een verdoorge- voerde arbeidsverdeling en specialisatie, die wij vandaag in de landbouw nog niet Prijzen De tendens op de wolmarkt, die tot aan de internationale spanningen rondom Suez flauw was, veranderde daarna in :en vaste stemming met voortdurend ;tijgende prijzen. De directie acht het dit verband gewenst de grootst mogelijke ilvoorraden in Nederland aan te h< den. De aanpassing van de dekenprij; de vervangingswaarde van de wol ondervindt een aanzienlijke achterstand Het huidige prijsniveau geeft dan ook reden tot voorzichtigheid. Hervormd Leiden Ijfers m ci Er zyn 34.009 Hervormden in Leldi y zyn verdeeld over 13.327 adressen, zyn negen wykpredikantcn. Elke predi kant heeft ongeveer 1000 Hervormden of 1400 adressen onder zyn pastorale hoede. Dit deelt ds. H. J. van Achterberg mee jn „Hervormd Leiden" van vandaag, vaarvoor hij aan de hand van de ver slagen der wljkgemeenten een artikel heeft geschreven onder de kop „Gege- ïns verzamelen, conclusies trekken". Er zijn 13.366 Hervormden, die belyde- is van het geloof hebben afgelegd. Ge middeld woont er op elk adres 1 belijdend lid. Er zijn des zondags ongeveer 3500 kerkgangers. Dat is een tiende deel van het aantal belijdende leden. Met een wat schatting kan men zeggen, dat van elke tien belijdende leden er des zondags naar de kerk gaat. Er zijn 14.751 doopleden en 5.902 ge boorteleden. Dank zij door het Centraal Bureau Stichting Mechanische registratie administratie ten dienste van de Ned. Hervormde Kerk. gevestigd te Den Haag, verstrekte gegevens kon ds. Van Achter berg vergelijkingen maken met Amstel- een, Utrecht, Eindhoven, Amsterdam- rest en Den Haag. Zyn conclusie Is. dat de gegevens voor Leiden gunstig uitvallen. In Amsterdam-west büvoorbeeld is meer dan de helft ongedoopt, in Den Haag by na de helft. In andere gemeenten ongeveer 1/3, in Leiden minder dan t'5 van de Hervormden. Ook het aan tal beiydende lidmaten ligt hier zeer hoog. In 1951 gingen 1193 mensen naar de catechisatie, in 1953 waren het er 1343 n in 1956 telde men 1043 catechisanten. Haagse politierechter Leidenaar bedreigde directeur met steen Voor bedreiging met lichamelijk letsel •as een 27-jarige Leidse instrumentma ker gedagvaard voor de Haagse politie rechter. Hij was niet verschenen, maar wel zijn moeder aanwezig, die verklaarde dat haar zoon ziek en overspannen was. Als getuige werd gehoord de 55-jarige recteur van een steenfabriek. Deze ver telde hoe een broer van de verdachte bij hem in dienst was geweest. Toen de broer met vakantie ging had deze de gebruike lijke toelage gekregen, maar het loon over de vakantieweek zou pas aan het eind van de week worden uitbetaald, zoals ln het bedrijf gebruikelijk is. De broer vervoegde zich echter bij de fabriek om het loon van de verdachte die overigens nooit meer op het werk is verschenen te halen. Dit werd hem geweigerd. Op 8 augustus vorig jaar was de broer het kantoor bin nengestapt, had de directeur bij diens jas je gegrepen en een steen dreigend boven diens hoofd gehouden onder het uiten van de woorden: „Als je niet uitbetaalt, sla ik je de hersens in". ,Het is niet zo prettig een klap met een are steen op Je hoofd te krijgen", meen de de getuige; hij dacht, dat het dan wel vare mishandeling zou zijn uitge draaid. Verder had hij nooit moeite met de familie gehad. De officier van Justitie eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan drie voorv delijk met drie jaar proeftijd. Het vc luidde: veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd 15 boete of drie dagen. In het kader van de Cambridge-week is in de Stadsgehoorzaal gistermiddag een universitaire stedenwedstryd judo tussen Cambridge en Leiden gehouden en werd verder een voortrcffeiyke zelfverdcdi- gingsdemonstratie gegeven door de heren Luytcn, leider van de sportschool aan de Pieterskerkgracht en Oort, lid van de Leidse Universitaire sportvereniging. Zo- van de wedstrüd tussen de leden der beide universiteitsteams als van de indi- iduele wedstryden daarna hebben de anwezigen genoten. Er werd fel soms, taar altyd sportief gestreden. Had Leiden eerder deze week de roei- redstrijd gewonnen en Cambridge de tennisontmoeting, op judogebied boekten de Engelsen een (team)overwinning, zodat het sportieve contact tussen de beide ste den in het voordeel van Cambridge is uit gevallen. Als team won Cambridge dus, i gewonnen wedstryden tegen 3, Lei- icoorde echter meer punten, namelijk 5Vt legen 3\4, De uitslagen van de teamwedstrijd lui den: Jonesv d. Veen (v. d. Veen niet opgekomen), CatherallWolterbeek Vz0, MarkhamEmeis 10, Chamberv. d. Does 01V4, SweetingHagen 02, Lock d. Krabbe 20, IngramLooze 00, DinwoodieOort 02. Aan de persooniyke wedstryden werd deelgenomen door 14 Engelse en Nederlandse judoka's. Ze werden ge wonnen door de heer. Oort. die naar styi en techniek al zyn tegenstanders ruim overtrof. By de prijsuitreiking kwam deze uit stekende judoka er ietwat bekaaid af. Hy ontving slechts uit handen van de prae- bezitten en waarschynlijk nooit zullen bereiken, aldus het jaarverslag. Gaat men nu kunstmatig een aantal functies onderscheiden, die in de prak- tijk regelmatig door elkaar vloeien op grond hiervan toonverschillen ereden, die nooit in het rechtsbewustzijn van de boer noch van de arbeider zullen gaan leven, dan bereikt men het tegen overgestelde van wat men wil. Uitgangs punt moet zijn een eenvoudig systeem, dat nauw aansluit bij de praktyk en dat de boer en de arbeider op korte termijn leren begrUpen. Elk systeem, dat hieraan niet voldoet, moet onaanvaardbaar worden geacht. In het jaarverslag wordt voorts een intensiever overleg noodzakelük geacht binnen het Convent van christeiyk maat- schappelijke organisaties. Van bepaalde ondermynende acties, die speciaal gericht waren tegen de georga niseerde landbouw en waarby gretig ge brulk werd gemaakt van de vele moci- ïykheden in de landbouw, heeft de C.B T.B. geen nadelige gevolgen ondervonden Het ledental steeg zelfs nog met enkele honderden leden. Zo was het ledental per 1 januari 1956 28021 tegen 28313 per 1 januari 1957. In de produktie van Zaalberg over 1956 zün enkele artikelen, die in het voorgaande jaar door ongunstige concurrentieverhoudingen minder voordelig zyn gebleken, geheel ge schrapt. dan wel tot mindere hoeveel heden teruggebracht. Hierdoor kon veelvuldig overwerk worden verme den. terwyi ook met minder werk ploegen kon worden volstaan. Hoewel de produktie van Royal Tweeds werd vergroot, is de totale produktie van wollen stoffen door deze beperkingen af genomen. Zij werd dit jaar weer over troffen door de produktie van wollen de kens. die een aanzieniyke stijging toonde. De totale omzet in geld was door de ge noemde besnoeiing nochtans lager. Mede tengevolge van de kostbare in vesteringen van de laatste jaren kon het aantal ongeschoolde werkkrachten worden verminderd en de arbeidsproduktiviteit worden verhoogd. Ook door deze fakto- ren is de rentabiliteit toegenomen, zodat de financiële uitkomst ten opzichte van het voorgaande jaar is verbeterd. De produktie van dekens volgens het Nocturne-procédé nam een bevredigende ontwikkeling. De apprétuur van deze de kens, die geheim wordt gehouden, is ge heel geautomatiseerd. Reeds geruime tijd voert de ge meente Leiden besprekingen met Zaalberg over de verkoop van de fa brieksgebouwen tussen de Vestestraat en de Uiterste Gracht, en de daarmee samenhangende vraagstukken van nieuwbouw. Thans hebben de onder handelingen vastere vormen aange nomen. Men verwacht, dat zij tot een bevredigende overeenkomst zul len leiden. In overleg met de raad van commis sarissen stelt de directie voor een by- zondere reserve a-J f 60.000 te vormen, over het boekjaar 1956 een dividend uit te keren van 10 procent en het onver deelde winstsaldo ad f 21.882,46 toe te voegen aan de algemene reserve. De Engelsen wonnen meer wedstrijden, maar L.U.S.V. scoorde meer punten an Arena Studiosorum, de heer Bur- kens, een herinneringsplaquette. Voor winnen van de teamwedstrUd werd Cambridge een beker uitgereikt door N. Gorst, echtgenote van de organi sator van de Cambridge-week, de heer Gorst, die zelf een korte toespraak hield. Het Cambridge-team kreeg ook nog een beker voor het grootst aantal gewonnen wedstryden. De beker werd door captain, de heer Markham, in ontvangst geno- uit handen van mr. E. Garth Moore, beroemd Engels rechtsgeleerde. Haagse economische politierechter Bescheiden boer Een Rynsburger, die voor de Haagse economische politierechter moest ver schenen, kon het allemaal niet meer vol gen zoals hy de rechter mededeelde. Hij had koeien als weidekoelen opge geven, terwijl zy nog volop melk gaven. Enkele ambtenaren van de inspectiedienst hadden dit ontdekt en zo belandde de Rijnsburger voor de politierechter. Voor de rechtbank bleef hü beweren, dat de koeien droog hadden gestaan, maar de rechter wist het bewys te leveren, dat zy tweemaal per dag waren gemolken. Hier op antwoordde de man: „Ik ben maar een domme boer, meneer de politierech ter, Lk weet nergens van" Nu wilde dc politierechter wel reke ning houden met deze uiting van beschei denheid, maar even later bleek, dat de Rynsburger de naam van zijn eigen zoon niet meer kende en dit vond de rechter toch wel erg kras. Nadat de officier van justitie 60 boete had geëist, vonniste de reohter met 100 boete, waarvan 40 voorwaardelijk met eeo proeftyd van twee jaar Ook hy niet! Ook een bloemkweker uit Katwyk aan den Rijn deed een vergeefs beroep op zyn onwetendheid. Hy moest voor de Haagse economische politierechter verschynen omdat hij zieke bloemen op het veld had laten staan. „Ik. noch mün zoon. noch mün knechts weten hoe dat allemaal moet", vertrouwde de man de politie rechter toe. Hü voegde hieraan toe. dat de controleur hem had gezegd: „Wacht maar, ik breng je toch wel aan!" De els van de officier van justitie was mild: 25; de rechter vonniste conform. Misrekening Een bloemkweker uit Voorschoten had ongeveer 210 vierkante meter meer grond met bloemen beplant dan hy mocht. De man, die gisteren voor de tweede maal voor de Haagse economische politierech ter verscheen, omdat by de eerste zitting onvoldoende bewysmateriaal naar voren was gebracht, begTeep er niets van. Hij kwam met een berekening aan, die de kweekgrond binnen de perken van de wet hield, maar deze berekening was onjuist en de politierechter veroordeelde hem tot f35 of veertien dagen, hetgeen ook Dure melk Ten slotte werd een melkhandelaar uit Katwyk aan Zee beschuldigd, dat hy na sluitingstijd zuivel prod uk ten had ver kocht. De man had kenneiyk zyn zaak als hopeloos ingezien, want hij verscheen niet. By verstek werd hy veroordeeld tot 100 voorwaardeiyk met een proeftyd van twee jaar. Op IVitte Singel Meisje aangereden en overleden Om half twee gistermiddag werd de 15- jarige Leny MarUt uit de Druivenstraat by een aanrydlng met een vrachtauto met aanhangwagen op het kruispunt Witte SingelNoordeindspleln zo ernstig gewond, dat ze. kort nadat ze naar het Academisch Ziekenhuis was gebrachi, overleed. De vrachtwagenchauffeur wilde. ko mend van de richting Haagweg, rechtsaf de singel op. Zij kwam van het Noord einde. Toen ze zag aankomen, dat ze door sprong ze nog van haar fiets. Maar zo de aanhangwagen zou worden aangereden, werd door het linkerachterwiel van de wagen gegrepen. De vrachtwagenchauffeur merkte niets van het ongeluk en reed door. Hij werd later gevonden. Hoek LammenschansK 'i.laan Wielrijder werd in sloot geslingerd Op de hoek van de Koninginnelaan en de Lammenschansweg had gistermorgen om kwart voor twaalf een gecompliceerde aanrydlng plaats, waarby de 24-jarige P. v. d. Kwaak, een zoon van wethouder D. v. d. Kwaak, met zyn fiets in de sloot naast de Lammenschansweg werd geslin gerd. Een vrachtwagen, die uit de richting Zoeterwoudsesingel over de Lammen schansweg de Konirfginnelaan naderde, verleende geen voorrang aan een perso nenauto. die van rechts van de Koningin nelaan kwam. De vrachtwagenchauffeur remde, overigens te laat, zo krachtig, dat hij op de linkerweghelft kwam, waar zyn voertuig de heer v. d. Kwaak raakte. De personenauto reed tegen het rechterach- terwiel van de vrachtwagen. Twee kin deren die in de personenauto zaten, de 6- en 12-jarige meisjes Maaike M. en Wiebe M„ kregen hoofdwonden. Zy werden, evenals de heer v. d. Kwaak, die een hoofdwond en inwendige kneuzingen had gekregen, naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Dc toestand van de heer v. d. Kwaak, geeft naar het zich thans Iaat aanzien, geen reden tot ongerustheid. Afscheid van dr. Knibke De secretaris van de Kamer van Koop handel te Leiden, dr. P. G. Knibbe, zal, zoals bekend, met ingang van 1 sep tember a.s. zyn functie neerleggen in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd. Het ligt in de bedoeling, dat dr. Knibbe zyn loopbaan zal afsluiten met een reis naar Zuid-Afrika. Aangezien het vertrek voor deze reis reeds begin juli zal plaats hebben, Is het officiële a'scheld van dr. Knibbe na zUn terugkeer bepaald. Maandag half 11 afvaart van Julianasluis te Gouda Naar wij vernemen, zal de Rode-Kruis- boot „Kasteel Stavcrden" ln verband met herstelwerkzaamheden aan een brug in Gouda aanstaande maandagmorgen niet vanuit Leiden de vakantlerela door ons land met patiënten uit Leiden en omge ving en andere plaatsen kunnen begin nen. Nu is Gouda als plaats van vertrek gekozen en verwacht wordt, dat men omstreeks half 11 kan gaan varen. Het spreekt vanzelf, dat deze organi satorische tegenslag nogal moeiiykheden met zich brengt, want de deelnemers aan deze tocht moeten nu allen met auto's naar Gouda worden gebracht. Het Rode Kruis ziet daar echter allerminst tegen op. Vertrokken wordt van de Julianasluis De tocht duurt de hele week. Men zal -Markt- en visserijberichten LEIDEN, 28 Juni. Vemarkt. Aangevoerd; 2 stieren, 40 melkkoeien, 290 vette koeien, 88 varekoeien. 25 pinken. 1'35 veue kalveren, 137 nuchtere kalveren, 60 vette schapen, 158 vette lamereo. overhouden. 1308 zuig- en weidelam- meren, 33 varkens, zeugen. 295 schrammen. 577 biggen, 1 paard. 13 geiten, totaal 3162 stuks. Notering: melkkoeien 10001150, vette koeien schoon gewicht 2.703.30. varekoeten 700950. pinken 350550, vette kalveren levend gewicht 1.702.25. nuchtere kalveren levend gewicht 1.30 —1.50. vette schapen 90—105, vette lammeren ovenhouders 95—It25. zuigkameren 70—95, weide- lammeren 50—70 en 55—80, drachtige zeugen 300—350, schrammen 60—100. biggen 45—55. schapen, overhouders i en lammeren matig; schrammen en blg- tweede kwal. 2.252.32. Leidse eerste kwal. 2.42 2.52. Handel lui. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 juni. Groen teveiling: waspeen A 37—55, B 21—33, bospcen 24—39, aardbeien (per kg) 1.44—1.60, sla 5—9. per 25 kg) eerstelingen 5.408.30. drielingen 1.80—6. kriel 3.90—5.20. ROELOFARENDSVEEN. 27 juni. Bloemen- •eiling: Duizendschoon 20—36. Pyrethrum 821, Virrals Supreme 3068. Esther Read 1636. g 1 ">56. ScabtoM 20 M—17. Alstroe- ncria 4369 per bos. Am. anjers 919 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 27 juGroente- eiling: aardbeien I 2651, II M—24, andijvie 9. bospcen 1634, breokpeen 1428, nieuwe acdappelen 2026, peulen I 5199, idem dik O32, doperwten 26—41, capudjnets 2238, nijbonem 125—140, doppers 33—42. c snijbonen 115—134. B 93—lil4, stek 76—88, prinsessen bon en 155. peulen 5297, ipdoppei 29—41, 6367, witte capucijoers 54. alles per kg; 100—180 per - - - augurken basterd KATWIJK AAN ZEE. 28 juni. - Vangstbe- richten uit volle ree: Adeko: KW 138—2. 147—2. 22—3 45—2, 175—1. 129—1, 163—3; Dupa: KW -10. 75—4, 80—30. U—50. 176—50. 135—50. SCHEVENINGEN. 28 juni. Vangstberichl hedenmorgen uit zee: SCH 63—1, 64—3. 66—3. 97—3 .116—2. 123—2. 73—2. 81—2, 160—4, ]80 g.v, 242—1. 275 14—1, 47—6, ïai3. 302 g.v., 333 Idem. 195—3. 254—3. 341 g.v., 242—3, 402—2, 412—3. 2—7. 5—3, 15—5. 19—6, 25—2. 30—1. 35—5 37—8. 454. 84—3, 130—5. 310 gisteren 85. 236 g.v. 200-3. 192—1 v.. 79—2. 141—1 39—4. 201 oo« 's avonds de volgende plaatsen achter eenvolgens aandoen: Schoonhoven, NU- megen, Westervoort. Culemborg en Kin- derdyk. Er wordt „op gevaren", dat de debarkatie op zaterdagmorgen 6 juli kan plaats hebben. De deelnemers worden dan weer met auto's thuisgebracht. SophiastraatLusthof laan Twee gewonden bij botsing motor-auto Op het kruispunt SophiastraatLust hoflaan verleende gisteravond een mo torrijder geen voorrang aan een vracht auto. By de aanrijding, die volgde, liep de 17-jarige Magdalena van L. uit de Irenestraat een gecompliceerde linker beenbreuk op, een hersenschudding en wonden aan het gezicht. De motorrijder, de 23-jarige W. O. uit de Margrietstraat, die geen valhelm droeg, kreeg vermoede lijk een lichte hersenschudding. Beide slachtoffers werden naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Muziekexamen De heer Ohr. Hanegraaff is gisteren in Den Haag geslaagd voor het diploma schoolmuziek M.O VOORHOUT Zangvereniging „Melodia" hield jaarvergadering „Melodia", de Chr. gemengde zangver eniging. heeft in de Chr. school de jaar vergadering gehouden. Omdat de penning- meesteresse, mej. Schuurink, en mevrouw v. d. Hooff zich niet herkiesbaar stelden, werden nieuwe bestuursleden gekozen, resp. mej. Mia Knoppert en mej. N. Ma- rijt. De secretaris, de heer I. Bakker, bracht een op rijm gesteld jaarverslag uit. Na de afwerking van het meer zakelijk deel van het programma bleef men gezel lig bijeen. Er werden verschillende leuke spelletjes gedaan SCHEVENINGEN, 38 juni. Besommingen ustvissers; SCH 183—1170, 62—70, 1—128. SL m -330- IS—180, 47—250, 12—320, ZS 15.660. i 3 Goereexe schokkers r SCHEVENINGEN. 38 juni. Besommingen rieetloggers verse harmg: SCH 49—3780. 87— 3920, 250—3610. Besommingen spanvlwer* sprot: OD 3 en 8-290. OD 10 en 19-300. Prijzen verse ris per kilogram: gr tong 3 494.18. grm. 3.49— 3.98. kim. 3.39—3.60. I 3—3.19. II 2.70—2.90. tar bot I 2 08—2.20. II 1.50—1 60. Ill 1.20—1.30. IV 1.10—1.20. griet I 1.20—1.25. II 2—1 10. prij zen per 40 kilogram: gr. schol 32—34, grm. 33.80 —39.50. middel 25.80—53. ld. 17.80—23.50. schar 14—18.50, wijting 22—28. bot 14.50-17. rog 6.40- 1<2. rode poon I 32—42.50. II 17—28, pieterman 42—51, sprot 3.50—4; prijzen per 50 kilogram: vorse haring 16—25.50, makreel 10,10—33. Aange voerd 300 kantjes maatjesharing: notering maatjes long 65 —80, zout klein 54—72. zout groot 55.10 —68, alle* per kantje. Verwachte anvoer voor zaterdagmorgen: ten tot rivaal! kuwviwen. IJMUIDEN. 28 juni. Prijzen per kg: heilbot 3.40—2.10. i toog 4.40—3.90. i 3.91 3.50. kim. 3.503.15. kl. I 3.50—3.10. II 3—2.70, 1 l 2.50—1.70; per 50 kg: Id. schol I 49—46. II 11—10. schar 19—8. bot IO-8. verse haring 25— 68. makreel 30—25. gr schelvis 28—15. grm. 25—9, Idm. 27—8. kl I 25—8. II 22—10. wijting 13—8. gr. gul 36—27, midd. 21—12.50. kl. 13—i. kl. baai 12, pieterman 67—58, kl. koolvi» zw. per 125 kg: grote 16—10. kl kabeljauw 81. gr 61. Aanvoer 2830 IJMUIDEN. 28 zw. 51—37. gr. leng KW 114—2660. 124—43-80, i. 54—2500. VL 199—8000-, f 35—800. 21—700. 12 —2540.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5