Sociale gerechtigheid eerst veel strijd verkregen na West-Duitsland en Zweden kwamen ook in de eindstrijd Deelnemers aan fotowedstrijd hadden gezellige avond Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 28 JUNI 1937 C.B.C. Leiden veertig jaar Ch risten-arbeiders da n kbaar voor hetgeen werd bereikt DE DANKBAARHEID overheerste gisteravond in het gebouw voor Christelijk-Sociale Belangen aan de Oude Singel, waar de afdeling Leiden van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale haar veertigjarig ju bileum vierde. Dankbaarheid tegenover de oprichters en de velen, die in de afgelopen jaren hebben geijverd voor eeji menswaardiger bestaan van de arbeider, maar vooral tegenover God, die het werk zodanig heeft ge zegend, dat nu de vruchten kunnen worden geplukt. De opbouw van de Christelijke vak beweging is niet zonder moeilijkheden verlopen. Ook in Leiden niet. Hiervan gewaagde voorzitter Jac. van Es. die voor al de aandacht vestigde op de contro verse met de socialisten, die voorgaven, dat het werk van de Christelijke vak beweging in strijd zou zijn met de be langen van de arbeiders. Begonnen met slechts weinigen on der wie de heren Eikerbout en De Graaf telt de afdeling Leiden thans ruim tweehonderd leden. De pioniers liepen de kans brodeloos te worden, maar des ondanks zetten zij door, omdat zij wis ten. waar het in feite om gaat: het op het maatschappelijke terrein in praktijk brengen van het diepste levensbeginsel. Geloofskracht Reeds in 1920 drie jaar na de oprich ting dus werd een vorm van samen werking met de rooms-katholieken en socialisten gevonijen. Het Christelijk vakverbond werd als een volwaardige partner erkend, waarmee de eerste stap in de goede richting was gezet. Lang zaam maar zeker werd veld gewonnen, hoewel men nog op veel tegenstand stuit te. ook in eigen kring. Er was werkelijk geloofskracht nodig om de strijd te kun nen volhouden. Het ging maar al te vaak hard tegen hard; elke verbetering moest worden afgedwongen. De voorzitter vond het bijzonder prettig, dat nu, na veertig jaar, de verhoudingen in het bedrijfsleven zoveel aangenamer zjjn geworden. Maar toch mag de activiteit niet ver slappen. Met het oog hierop deed de heer Van Es een beroep op de jon geren, die hjj ook zo graag geest driftig zou zien. Na zijn dank aan het hoofdbestuur te hebben uitgesproken, beklemtoonde de voorzitter ten slotte, dat God de eer toe komt. Alle mensenwerk is onvolmaakt en daarom is alle roem uitgesloten. God heeft de wasdom gegeven en met Zijn hulp zal de afdeling Leiden doorgaan, niet. alleen voor het verkrijgen van een betere maatschappelijke positie, maar ook en vooral om werkelijk mensen Gods te worden tot alle goede werken toege- Triomf Toelatingsexamen Chr. lyceum te Leiden Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen van het Chr. lyceum te Leiden: Jannie Baalbergen, Catharina Barnhoorn, Adri Barnhoorn, Jan Betram, Dineke Boek kooi. Dirkje Bos, Nelleke v Dijk, Piet v. Duyvenboden, Joh. Fockens. Gijs v. Haak, Achmed Hoesintalib, Ton v. Hoven, Derki na Knibbe. Koos Maas. Hanneke Overduin, Pieter Passchier, Roel Riphagen Marieke Schut, Hans Seinstra, Piet Smit, Aad v. d. Stoel, Arie Verhoef. Paulus Verra, Mar griet Zimmerman en Ite Zuidbroek. Afgewezen: 27 vlucht een overzicht van het werk van de jubilerende afdeling. Was de arbeider vroeger niet veel meer dan een stuk koop waar, de mannen van de Christelijke vak beweging hebben eraan meegewerkt een ander inzicht baan te doen breken. De Christen-socialisten hadden te strij den tegen de gedachte van het vrije spel der maatschappelijke krachten en de senstrijd. Daartegenover stelden zij hun zienswijze: arbeiden voor een gemeen schappelijk doel.-Het is dit standpunt, dat uiteindelijk heeft getriomfeerd. Wat de geringe activiteit van de jeugd betreft, merkte het hoofdbe stuurslid op, dat hierin de tragiek van het bereikte ideaal schuilt. Toch mag niet worden verslapt, want de strijd is nu misschien nóg moeilijker gewor den dan vroeger, omdat de tegen stellingen zich niet zo scherp meer aftekenen. Nog steeds moet op de bres worden gestaan voor sociale ge rechtigheid en een meer zelfstandige positie van de arbeider. Ten slotte Vervolgens werd het wodrd gevoerd door de heren Loeve, namens het Chris telijk overheidspersoneel, A'. van der Vel de, namens de Bond van Christelijke Metaalbewerkers, C. de Graaf, voorzitter van de feestcommissie. Verhoog, voorzit ter van de Christelijke Besturenbond, het hoofdbestuurslid P. Broeksma. Sociale Zaken werd vertegenwoordigd door de heer J. Vermond en verder waren afgevaardigden van verscheidene afdelingen uit de omgeving aanwezig. Tal van bloemstukken vrolijkten de zaal De secretaris van het hoofdbestuur, de heer C. ivan der Wal, feliciteert voorzitter Jac. van Es met het veertigjarige jubileum van de afdeling. De andere bestuursleden kijken toe Foto N. van der Horst. Fotografeer Veilig Verkeer A LS SLUITSTUK van dc bijdrage aan de Leidse weck van dc fotografie heeft het comité dat zich met de organi- van deze week heeft belast gisteren et Gulden Vlies een gezellige avond gehouden voor hen, die aan de wedstrijd Fotografeer Veilig Verkeer hadden deel genomen. Tijdens deze bijeenkomst wer den ook de prijzen uitgereikt. Het eerste deel van de avond werden de aanwezigen nóg in onzekerheid gelaten, wélke prijs zij zouden krijgen. Voorzitter N. v. d. Horst heette allen hartelijk wel kom en leidde vervolgens de eerste spre ker, de heer P. v. d. Zanden, in. die een toelichting gaf op een aantal dia's van Leidse fotohandelaren. De heer Van der Zanden vertoonde onder meer oude kleu rendia's uit de jaren dertig. Hierna gaf de heer W. Stumpel een korte uiteenzetting van de actie Fotogra feer Veilig Verkeer. Hij zei tevreden te zijn over het verloop. Als propaganda-1 leider van de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie achtte hij de fotografie als vrije tijdsbesteding zeer be langrijk. De actie kreeg nog meer beteke nis, doordat tevens het veilig verkeer er mee werd gediend. Van de goede foto's zal een strip worden gemaakt, die kan worden vertoond bij verkeerslessen op scholen. Later op de avond werd de uitslag be kendgemaakt. De namen van de prijs winnaars luiden als volgt: 1ste prijs J. Klugtkind, Alphen. f 250; 2de prijs K. Staats. Leiden, f 100; 3de prijs N. Later- veer. Leiden, f 37.50; 4de prijs P. Kruger, Leiden, f 37.50; 5de prijs A. de Vri Noordwijk aan Zee, f 25; 6de prijs E. Was^cher, Den Haag, f 10; 7de prijs A. K. Kasper, Noordwijk aan Zee, f 10; 8ste prijs A. v. Lunteren, Leiden, f 10; 9de prijs H. J. Jung, Oegstgeest, f 10; 10de prijs L. A. Molle, Leiden, f 10. Ten slotte zagen de aanwezigen nog ei kele films, zoals De knipperbol draai Carolientje uit 1757 wipt even bij ons 1957 aan en een rolprent over het verkeer in New York. Be vol kin gson der zoek op tuberculose Zoals verleden week reeds werd mede gedeeld. is het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Lelden bijna ten einde. Ieder die tot heden verzuimd heeft op de aangegeven tijd te verschijnen, nog worden onderzocht op de volgende zaterdag 29 juni van 9 tot 12 uur; maandag 1 juli van 9 tot 12 uur en i 14 tot 16.30 uur; dinsdag 2 juli van 14 tot 16.30 uur en i 19 tot 21.30 uur. De in bezit zijnde oproepkaart m brengen. Ook zij die zich niet hebben opgege' of niet zijn opgeroepen, maar toch nog willen deelnemen, kunnen op bovenge noemde tijden nog terecht Plaats van onderzoek: Weeshuis. Hoog landse Kerkgracht 17 Voor hen die uitstedig zijn of door ziekte nu nog verhinderd, zal gepoogd worden in de eerste week van september nog een of twee dagen gelegenheid voor onderzoek te bieden. Kinclervakanties De wethouder van onderwijs schrijft: Bij de goede herinneringen, die men aan zijn jeugd bewaart, zijn die van een gezamenlijk gemaakt schoolreisje, mis schien wel de onvergetelijkete. Ik weet. dat vele ouderen hiervan niet met enthousiasme kunnen getuigen, omdat hun schooi destijds zo'n uitstapje niet Gelukkig is dit nu op de meeste scho len anders geworden. Voor Leiden geldt dit zeker! Tot deze verbetering is bijzonder krach tig meegewerkt door het Leidse Vacan- tie-Kinderfeest! Dit heeft niet alleen het ééndaagse reisje doen groeien, maar en dat is het belangrijkste van al het meer-daagse! Ik hoop. dat we het in onze stad een maal zover mogen brengen, dat tenmin ste de hoogste klassen van alle LeidsE bijzondere en openbare scholen in de ge legenheid worden gesteld enige dagen in klasseverband in een vakantiehuis te zamen te zijn. Dat zal niet alleen een ge lukkige tijd aan de kinderen brengen maar ook voor hun vorming van grote waarde zijn. Helot allen het Leidse V.K F, bij dit streven! De wethouder van Onderwij! Muizen bii de kynologen Gisteravond hield de kynologenver- eniglng Rijnland" haar maandelijkse bij eenkomst in Zomerzorg. Ditmaal de reeks van sprekers, die het afgelopen seizoen voor de leden van Rijnland hun causerieën hielden, eens afgewisseld met de komst van een biologe, die een boei ende lezing hield over het duinlandschap met zijn typische fauna en flora. Na een korte opening door voorzitte P. C. Lindenbergh en een snelle afhar deling van het huishoudelijke gedeelti begon dra. Croin met haar causerie. U haar woorden blebk al dadelijk, dat het vooral de fauna was, waaraan zij dacht wilde besteden. Met de vaak prach tige dia's, die onder de lezing door toond worden, was het een zeer ger lijk praatje over al wat leeft en beweegt in de duinen bij de Wassenaarse sla Vooral ook de geluiden van de verschil lende vogels, opgenomen op de band, ga ven een uitstekende weergave van de stemming, die er heerst in het duinland schap. Dat deze lezing de leden interes seerde, bleek wel uit het grote aanta vragen, waarmee zij de spreekster be stormden. Vooral de verschillende soor ten muizen waren bij deze duscussies he onderwerp van gesprek. Ten slotte liet de heer G. Smits de leden nog een kort filmpje zien over het examen vooi keurmeester, dat een van de deden kort geleden had afgelegd. Opening van zaak Gistermiddag heeft de heer J. Beurse aan de- Morsweg 30 een nieuwe zaak ge opend in wasmachines, stofzuigers enz Er was veel belangstelling. Concert in de Pieterskerk Britten en Nederlanders gaven oude en moderne muziek IN VERBAND mei de Cambridge Week rond gisteravond in de Pieters kerk een concert plaats, waaraan een Engels en Nederlands koor af wisselend meewerkten, n.l. de Cambridge Madrigal Society o.l.v. Boris Ord en de „Nederlandse Madrigaal-Vereniging" o.l.v. Willem Mizée. ter wijl tevens twee organisten zich lieten horen, Eric Fletcher ett de Leide- naar Adriaan Blankenstein. Er bestond voor dit in menig opzicht belang wekkende concert een ruime belangstelling: onder de toehoorders merk ten we o.m. de burgemeester en de wethouder van onderwijs op. Mocht de opzet van het concert, waar bij eerst het Engelse koor en de Engelse organist aan het woord kwamen en daar na de Nederlanders, iets weg hebben van een competitie, het geheel bood evenwel talrijke interessante muzikale aspecten en stond op een hoog artistiek peil. De Britten hadden hun programma met zorg en smaak samengesteld uit oude en moderne Engelse muriek; na twee prach- ige motetten van Byrd en Tomkdns. uit de nabloei der Elizabethaanse en Jaco- bijnse Renaissance, voor koor a capella. luisterden we met geestdrift naar een ons volledig onbekend la-tijns anthem van Purcell, „Jehova quam melti sunt hostes met orgelbegeleiding, waarin het on- enaande genie van deze meester van de Restauratie-tijd tenvoUc tot uitdrukking' komt; ten slotte nog een werk van de in 1956 overleden componist Gerald Finzi.; ..Behold the Full Final Sacrifice", even eens met orgel, een goed gecomponeerd en evenwichtig werk dait doet vermoeden dat het oeuvre van Finzi waard is beter te worden gekend. De „Cambridge Madrigal Society" zong met grote zorg voor een evenwichtige, serene klank, een weinig statisch wellicht, doch stellig zeer fraai, afgezien van en kele ongelijkheden in de dictie. Orgelmuziek ItE ORGANIST Eric Fletcher speelde oude Engelse orgelmuziek, een hym- nebewerking in de stijl van G-ïbbone naar 't ons toeleek. (Titel was in het programma niet vermeld, evenmin als va-n het door Blankenstein gespeelde Nederlandse opus. Blankenstein speelde later op eveneens voortreffelijke wijze een Duits werk dat naar de stijl te oordelen van het ein de van de 17e eeuw moet dateren; beid» organisten wisten van de fraaie dispositu van het gerestaureerde orgel een uitste kend gebruik te maken. Ook de „Nederlandse Madrigaal-Verend, ging" gaf een proeve van nationale mu ziekcultuur met werken van Schuijt er Strategier: van eerstgenoemde Leidse Pijperconcert op de Zoeterwoudsesingel Morgen 8 uur houden de pijperkorpsen Tem-po uit Gouda en de junioren en se- niorenafdelimg van „Kunst en Genoegen" te Leiden een „gemeenteconcert" op de Zoeterwoudsesingel vóór het N.B.L.O.- terrein. Het programma daarvan luidt als volgt: I. Marinata, 2. Harmonie-mars. 3. Studen tenhaver, 4. Oceaangolf, 5. Ik ben zo 6. Hoorns Gouda, 7. Stermars, 8. Oranje feest, 9. Pijpermars, 10. Tertsenparade, II. Imperial Echoes (Top), 12. Fred. Hen drikmars. TAPTOE: 1 Roffel. 2. Signaal Taptoe (h.), 3. Modeltaptoe (t.), 4. Modeltaptoe (f.) solo, 5. Russ. Taptoe (+.t), 6. Gebed Russ. Taptoe (f.), 7. 2e dienstmars (p.), 8. Hoorn- mars no. 8. 9. 4 en 5 Reteh-mars (f.) solo, 10. Bede v. h. Vaderland, 11. 3e Kamp taptoe-mars (f.) solo. 12. Nightfall ir Camp. (f.), 13. 16 m.dienst -f pijpers af slag, 14. Vive le Régiment, 15. Blijf bij mij Heer (f.), 16. 2e stengelmars (f.) solo, 17. 16 m. 8e franse pijpers afslag, 18. Moedig Voorwaarts, 19. Gouda, 20. Wil helmus naspel. Volgende week huis-aan-huis- collecte voor het L.K.F HET BESTUUR van het Leidse Vakantie Kinderfeest is weer druk bezig de leerlingen v'an de zesde klassen van de Leidse lagere scholen een mooie afsluiting van hun lagereschooltijd te geven in een driedaagse va kantie op de Peppelhoeve in Putten. Dit jaar heeft het bestuur van de Hervormde scholen besloten aan de „kindervakanties" mee te doen. Vol gende week wordt voor dit doel in Leiden een huis-aan-huiscollecte ge houden. Organisatorische redenen maken het noodzakelijk, dat de hoofden van Gereformeerde scholen nog niet gevraagd zijn. Wat dit laatste betreft, wezen organisa toren erop, dat het LKF wil groeien naar een organisatie, die openbare en bijzon dere scholen omvat. Het LKF is voortge komen uit de neutrale onderwijzersorga nisatie, maar nu werken ook Hervormde collega's mee. Men verzekerde ons echter, dat ook de Gereformeerde en Rooms- Katholieke scholen in dc toekomst ge vraagd zullen worden. Eén der hoofden van een Leidse Gere formeerde school zei ons desgevraagd, dat een verzoek tot medewerking hem niet bereikt had. Hij kon over deze samen werking dan ook geen oordeel geven. Voor de openbare en Hervormde scho len is dus de collecte van 1 tot 6 juli bestemd en het bestuur is ervan over tuigd dat dit gedeelte van de Leidse be volking met grote offervaardigheid 't doel zal steunen. De Peppelhoeve immers. In de mooie omstreken van Putten gele gen, voldoet aan alle eisen van gerieflijk heid en is een lustoord voor de stads jeugd. Daar kunnen ze enkele dagen ge nieten .van de vrije natuur en behalve een flinke dosis gezondheid, steken ze terloops nog veel op, wat op school al leen maar in boekjes te lezen was. Hon derden Leidse kinderen zullen met hun onderwijzers een fijne vakantie hebben, mits de Leidenaars dit werk volgende week steunen. Het bestuur hoopt geen vergeefs beroep op de medeburgers te Puzzel-Promiiientp.n 1. H. Bouthoorn, J. van Hout kade 42, Sassenheirr; 2. W. Faas, Wilhelminastraat 47, Lisse: 3. J. L. Heuseveldt. Hoofdstraat 153, Sas- senheim. Om de Europese politie-voetbaltitel Nederland lootte slecht en moet zaterdag twee keer spelen meester zelfs het zeer bekende madrigaal .O Leida graziosa", van de eigentijdse Strategier de mooie „Cantica pro tempore natali". Voorts weerklonken motetten van Da Vittoria en Da Palestrina, zeer helder en ven wichtig van klank en opbouw, het geen verzoende het feit. dat deze werken, hoe schoon ook, in het kader van dit con- :ert minder op hun plaats waren. Tijdgebrek zal wel verhinderd hebben dat Nederlandse werken zoals die in Sweelinck en Tollius in studie geno- en konden worden. Reeds menigmaal bben we onze bewondering g-euit opzichte van dit koor onder leiding Willem Miizée, zodat we hierop nu behoeven in te gaan. Stijlverschillen tussen beide koren :n natuurlijk aanwezig, de Britten gen waf romantischer en serener, de Ne derlanders helderder en met grotere zorg de polyfone bouw van de diverse werken; beide prestaties waren echter an hoog gehalte. Het programma was, alles bijeen genomen, misschien wat uitgebreid voor een kerkconcert, de talrijke be zoekers zullen echter zeker van hun komst geen spijt hebben gehad. De dirigenten der koren werden bloemen aangeboden. Dr. J. van der V Drukkerijbedrijf «pende nieuwbouw Gistermiddag hebben de heren H. Buur- nan, L. Demmenle en J. Karstens het lieuwe pand van de Draco-drakkerijbe- drijven aan de Middelstegracht officieel geopend. De receptie begon om half drie, maar om vijf uur waren de prachtig met bloemstukken verrijkte lokaliteiten nog even vol. Natuurlijk waren er talrijke zakenrela ties. Ook is er een aantal vertegenwoor digers van instellingen en organen te noemen. Zo dr, Knibbe, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden vertegenwoordigde, mr. Bran derhorst, die de opvolger van de heer Knibbe bij de Kamer is geworden, de heer Veerman namens het Grafisch Bureau, de heer Van der Kwaak namens het ge meentebestuur, de heer Buis namens het district Leiden van de Federatie van Boekdrukkerspatroons en de heren De Jong en De Wilde namens het bestuur van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. Wij hebben al eens gemeld, dat de he ren Buurman, Demmenie en Karstens tot samengaan werden geprikkeld door de axiomatische wetenschap, dat drie men sen meer kunnen dan één. Het doel was, de naar de offset wegvloeiende orders in eigen portefeuille te krijgen Daartoe werd voor gezamenlijke rekening een offsetdrukkerij opgericht. De opzet werd een zodanig succes, dat voortzetting in de oude ruimte niet mogelijk was. Van daar deze nieuwbouw aan de Middelste gracht, die in elk opzicht geslaagd kan worden genoemd. Eindexamen van Chr. lyceum Leiden Aan het Chr. lyceum te Lelden zijn voor het eindexamen van de afdeling HBS b geslaagd: W. Bakker, C. J. T. Bos, C. Bouman, P. Ph. v. d. Broek, J. H. C. de Bruyne, D. Janson, W. Janson, G. M. v. Maanen, N. A. v. d. Nagel, K. J. Ro- berti, H. J. J. Roelofs, C. Schmal, P. H. Schram, W. M. Star, B. J. v. d. Tang, N. J. v. Wa veren en P. v. 't Zelfde. AfgewezenS. Cam bridge-week Vrijdag Europees politievoetbal) Gymnasium, 7.30 uur: oudercommissie openb. school weeshuis Rodenburger straat, feestavond. UVS-terrein 2 uur: voetbalwedstrijd kokssehool t.g.v, 7-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam- brldge-week. Station, 10 uur: Europees politie-voet- balkampioenschap, wandeling door Leiden. Terrein U.V.S. Wassenaarseweg, 5.45, 6.55 en 8.05 uur: Europees politie-voetbal- kampioenschap, wedstrijden om le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e plaats. Grote zaal Den Burcht, 7.45 uur: afde ling Leiden Chr. bedrijfsgroepencentrale, feestavond t.g.v. 40-jarig bestaan. Zaterdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Foyer stadsgehoorzaal: cabaret-avond Cambridge-week. Terrein Leidse Hout, 2.30, 3.40, 4.50 en uur: Europees politie-voetbalkampioen- schap, voorronden, winnaars- en troost- ronde, aanwijzing der winnaars. Den Burcht, 9 u. n.m.: Europees politie- voetbalkampioenschap, gezellige bijeen komst met uitreiking der prijzen. Spanjaardsbrug, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging, fietstocht door de polder. Station, 1.51 uur: afdeling Leiden Kon. Nod. Natuurhist Vereniging, vertrek per trein voor excursie naar Thijsse's Hof te Bloemendaal. Station Leiden, 2.45 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Vereniging Tuinbouw en Plant kunde, vertrek voor excursie naar cactus- kwekerij Mantel te Aalsmeer. Recreatiezaal H.C.W. en N.E.M., 2 tot 3 uur: start wandeltochten De Stalen Band. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek Boekwljt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-apo- bheek, Haven 18 tel. 20085 cn de apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit, 13 mei tot 15 Juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 iktober: tentoonstelling „Mens ln minia tuur. De wereld van het poppenspel". Universiteitsbibliotheek Rapenburg tot n met 15 juni: tentoonstelling over Lln- De Lakenhal, tot 8 juli: Moderne kunst ln Groningen. De Lakenhal, tot 8 Juli: Shakespeare op het Engelse toneel. De Lakenhal: tentoonstelling „Van St. Jacobsgasthuls tot Lodewijkskerk", tot 25 juni. ,De Hofstee". Haagweg: tentoonstel ling Ned. Exlibriskring, tot 30 juni. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot f uur: tentoonstelling van Japanse pren ten. ZWEDEN EN WEST-DUITS LAND zullen de tegenstanders van Neder land zijn in de finale. Zweden kwam na heel weinig inspanning zover, door Zwitserland met 2-0 te verslaan. West-Duitsland, dat voluit tegen Noorwegen moest spelen, won met 3-0. Er is gisteravond direct na afloop van West-DuitslandNoorwegen geloot. En Nederland kwam wel heel erg onfortuinlijk uit de bus. Hedenavond speelt Zweden tegen de Duitsers en zaterdagmiddag moet Nederland zowel tegen de Zweden als tegen de Duitsers aantreden. Pech dus voor onze landgenoten, maar het had ook hun tegenstanders kunnen overkomen.En als goede gastheer..... Zweden had al voor de wedstrijd tegen de Zwitsers te kennen gegeven, het rus- an te willen doen. En ze deden het ook prompt. Het werd een vrij vervelen de vertoning. De Zwitsers liepen het vuur uit hun sloffen en vergaten dit keer niet, dat bij voetbal de bal en niet de man gespeeld moet worden. Ondanks het geploeter van de brave Zwitsers bleek Zweden toch meer in zijn (voetbal)mars te hebben. Melin. de Zweedse linksbuiten, opende na 7 mi nuten de score en de wijze waarop hij dit deed, dwong aller respect af: met een prachtig diagonaal schot joeg hij de bal achter de verblufte Pusterla: 1—0. Daarna wilden de Zweden het beslist te mooi doen. Met tik-tak-spelen en in dividuele acties werd de Zwitserse ach terhoede aan „de praat" gehouden, maar dit leidde natuurlijk niet tot het ge wenste resultaat. En toen Blaedh ook al nonchalant begon te worden, scheelde het maar heel weinig of de Zwitsers had den gelijk gemaakt. Linksback Ulrich moest de bal, dlc zijn keeper had laten glippen, van de doellijn wegtrappen. Ten slotte bracht een Zwitser de Zwe den in de veilige haven, zoals dat heet. Het was Hess. de linksback, die de ba; over de bezwerende handen van Pusterla heen. in eigen doel lepelde: 2—0. Hun F rail krijk-Denemarken In de wedstrijd tussen Frankrijk en Denemarken was er veel meer leven In de brouwerij. Ook zonder Germain, die met een „ingemetselde" voet op de re servebank zat en voor wie Levasseor on der de lat stond, weerden de Haantjes zich geducht. Maar al hun enthousiasme en ijver leken aanvankelijk tevergeefs Want een verschrikkelijke blunder van hun defensie werd krachtdadig door de lastpost voor de keepers, in casu H. Niel sen. met wie Kok c.s. het ook al aan de stok hadden gehad, uitgebuit: 01. Vier minuten na het doelwisselen werd het zelfs 02 door een simpel puntertje van dezelfde Nielsen. Dat was in flagrante strijd m-t de krachtsverhouding. De Fransen hadden dit echter ook aan zich zelf te wijten, want ze werkten hun goed opgebouwde aanvallen op abominabel slechte wijze af Tien minuten voor het einde bedachten zo zich blijkbaar. Want in nauwelijks één minuut tijds richtten ze het vizier wel zuiver, met als gevolg, dat én links buiten Bourgois en linksbuiten Bonnefooy doelman Pedersen kansloos lieten. De geestdrift van de Fransen langs de kant was groot en hun aanmoedigingen waren niet van de lucht Cinq minutes. deux minutes, het werd les bleus precies voorgerekend. De kwikzilverige Aflgerijn Issaad werd naar voren gedirigeerd. Het hielp allemaal ndet meer. Het was en het bleef 2—2 West-Duitsland- Noorwegen Vooral bij de organisatoren was er voor deze wedstrijd grote belangstelling. Want als Noorwegen zou winnen, dan eindigden de drie ploegen uit poule C gelijk en dat zou van de rekenkoppen maar extra in spanning eisen. Noorwegen is er niefgekomen. ondanks veelvuldige aanvallen en een veldover- wicht. Geen der Noorse aanvallers was blijkbaar begiftigd met taktisch inricht. Een inzicht, dat goud waard is. Bij de Duitsers ontbrak dat inzicht niet. vooral niet bij de tengere linksbuiten Meyer, die pienter was en reeds in de eerste helft twee kansjes uitbuitte: 20. Het „heja, heja" van de uit de kleed kamer teruggekeerde Denen, wat wel zo veel als „hop, hop" aan het adres van de Noren zal hebben betekend, bleef zonder bekroning. Het feit. dat de Noren enige tijd zonder Stene en Anderssen. die zich moesten laten oplappen, moesten spelen, droeg daartoe ook niet bij. Wildhausen. de Duitse midvoor. haalde definitief een dikke streep door het restantje illusies van de kranige Noren. Met een machtig afstandschot bracht hij de stand op 30 en spoedig daarna viel „het doek". De eindstanden van de voorronden zijn als volgt: Poule A: 1. Zweden 2 2 - - 4 6—1 2. Zwitserland 2-111 02 3. Oostenrijk 2-111 14 Poule B: 1. Nederland 2 2 - - 4 63 2. Frankrijk 2-111 5—6 3. Denemarken 2-111 2—4 Poule C: 1 West-Duitsland 2 2 - - 4 40 2 België 2 1-12 2—2 3. Noorwegen 2 - - 2 0 1—5 L.J.A. gaat diploma's uitreiken Op zaterdag 6 juli, om 8 uur 's avonds in de grote zaal van het Volkshuis, zal de stichting Leidse Jeugd-Actie diplc en getuigschriften uitreiken aan hen, die met succes aan het cursuswerk van d L.J.A. hebben deelgenomen. De cfcploma' en getuigschriften worden uitgereikt door dr. P. L. Schooniheim, voorzitter va L.J.A. Het programma vermeldt verder het op treden van de cursusgroep „Vrije drama tiek" onder Leiding van de heer J. Chr. Bartelsman. bezichtiging van de expositie van het werk van de handenarbeidcur- sisten onder leiding van de heer Henk Kors en vertonirvg van Kees Brasses kin- derbeschemringsfilm „De parapluie' geleid door de heer H. van Duyne, direc teur van het Volkshui». Voor vanavond Op het U.V.S.-terrein aan de Wassenaarseweg worden van avond de volgende wedstrijden gespeeld 17.45 uur: (verliezersronde): ZwitselandBelgië. 18-55 uur: (demi-finale): Zweden—Duitsland. 20-05 uur: (verliezersronde: FrankrijkZwitserland. Morgenmiddag staan op het programma: 14 30 uur: (finale): NederlandZweden. 15.40 uur: (verliezersronde): BelgiëFrankrijk. 1650 uur: (finale): NederlandWest-Duitsland kinderwagens C.H. LENS&Co NIEUWE RIJN 39-40 Feestelijke uitreiking van EHBO-cliploma's Het was een groot aantal geslaagden, lat gisteren t(jdens de feestavond van de tfdeling Leiden van de Kon. Nederlandse rercniging E.H.B.O., een diploma In ont- t een kort woord verwelkomde de afdelingsvoorzitter, de heer H. Sleg- tenhorst, de aanwezigen, onder wie de heer Pieck. voorzitter van de E.H.B.O.- raad. de afgevaardigden van enkele zus terverenigingen en die van de B.B. en de oud-secretaresse mejuffrouw Van de Wijngaard. De heer H. van Scherpenberg, dit dit üzoen de cursus heeft geleid, zei bij he-t uiitreiken van de diploma's, met genoe gen de lessen te hebben gegeven en hij hoopte allen terug te zien op de vervolg cursussen. Een der cursisten dankte na mens alle geslaagden de heer Van Scher- penberg voor zijn onderwijs en bood een boek aan. De bestuursleden der afdeling werden vervolgens bedacht met een boe- kenbon en aan mevrouw Verbruggen, de examinatrice, werden bloemen overhan digd. De personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij zette deze diploma uitreiking luister bij met een aardig pro gramma. Enkele liedjes en vrolijke sketches brachten de aanwezigen in een goede stemming en de conférencier Herman Vogelenzang zorgde voor een gezellig praatje. Een welverdiend applaus ontvingen de ..Konegro boys'* voor hun acrobatische Burgerliike stand van Leiden Geboren: Stoffer, z v S Bos en C Kriek; Carolina Maria, d v F P C Cornelisse en J C H Nagel; Cornelia, d v A P Smltte- naar en H C bekoolj; Robert, z v D Waasdorp en K Ammeraal; Wilhelmina, d v G van Zuijlen en M Varkevisser; Ro- bertus Wilhelmus Quirinus. z v T J van der Linden en C J Warmenhoven; Regina Elizabeth, d v A M Ravestijn en E Zwa nenburg; Marie, d v P Onderwater en D H van den Berg. Getrouwd: P M Perquin en M F J Slie- rings; H P M Goddtjn cn E M Creijgh- ton; J W Verhoeven en E Hartman; A van der Velden en M Jongman; J. Franse cn S van der Linden; A Schouten en W S Vavler; H W Loef en W S Varkevisser; P F van Gijzen cn C Dissevelt; P F Vln- kestljn cn H J ton Donkelaar; A de Roode on M J Klootwijk; A Pijper cn A Boeijer; P Renscn en M van Brammeien. Overleden: M A Linthorst. 58 J. man; J Marks. 90 j. man; J. Dletelvelt. 92 j. man: G. Wolfslag. 60 j, man; W H Men ger. 85 j. man. Voor vervolg stads nieuws zie pag. 5 ACADEMISCHE FXAMFNS j gg I— Geslaagd voor he< kat de heer J. E. LEIDEN. 27 Spronk le Vlaar&ngen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3