CHRISTELIJK Levensvreemd en kleinburgerlijk Nederl. Chr. Blindenbond vergaderde in Zeist Vandaar Boek 7 miljoen televisiekijkers zagen Billy Graham n Wij blijven neutraal rips 2 KANTTEKENING Dominee en kerkelijke pers Weer ds. P. H. de Pree in I n de Waagschaal over de dominee in de kerkelijke pers: EEN van de af en toe terug kerende klachten zegt dat de predikanten zo ..levensvreemd" zijn. Maar kan dat nu werkelijk zo in het algemeen waar ziin? In zulk werk. dat een mens binnen brengt in huisgezinnen van zo heel verschillende mensen; die wordt gekend in hoogten en diepten des levens; in wiens ambtsgeheim men in de regel bemoedigend ver trouwt? Als hij niet veel van het „leven" ziet, moet hij toch wel verblind zijn. levensvreemd? Zijn ze zo bot, dat ze terwijl het leven zich in menigvuldige bontheid aan hen meer dan aan menig ander voor doet, het niet kunnen zien? Ik kan het niet geloven als ik denk aan de predikanten die ik ken. Ook wordt nogal eens bitter de kleinburgerlijke afkomst van het gros der predikanten betreurd. Het kan best zo zijn, maar het is niet aardig gezegd, want dit is nu eens iets waar ze werkelijk niets aan kunnen doen. mogen der predikanten om in de taal van het heden de mens toe te spreken en de dringende nood zaak dat dit anders worde. Er zo zijn er vele wensen. Als toppunt wijst ds. De Pree op een nogal on smakelijk verhaal van een der lei dinggevende bladen over een transpirerende predikant Dat was, zo vervolgt hij, nu wel bedoeld als een grappig stukje, maar een of ficieel kerkelijk blad neemt deze ontstichtende geschiedenis op. en de lezer verwachtte dit reeds van dit wereldvreemde, kleinburgerlij ke volkje Voor zulke dingen moet men openstaan. Net zoals toen een pre dikant ervoer hoe begraafplaats- personeel een begrafenis noemde waarbij een predikant het woord voert. Dat heette een begrafenis met een kakelaar. Ha, dat moest terstond In een blad, want dat woord was een bij drage van de buitenkerkelijke mens waar ook naar geluisterd Geen wonder dat de massa en ook de denkende mens steeds meer van de kerk vervreemd raakt. Vooral de kakelaarspreek spreekt hen niet meer aan. Alles moet toch immers heel anders! Ze heb ben hun kansen laten liggen om te staan in de wereld gestalte te geven dikanten moeten de schuld bij zichzelf zoeken en aan de mensen ook zeggen dat ze tekort zijn ge- reageert de jeugd op deze dingen? Hebt u er wel eens goed op gelet, wat voor een uitwerking het op de meeste jongelui heeft als er thuis gaarne critiek op predi kanten wordt geleverd? Als ze van jongs aan met de gedachte ver trouwd worden gemaakt dat de ge middelde predikant niet voor zijn werk geschikt is? Wanneer het respect voor de arbeid van de pre dikanten wordt verlaagd, dan zal bij de jongelieden (die, naar men ons leert, radicaal en totaal oor delen, en graag) het woord van deze gemiddelde predikanten waardeloos zijn. Wordt er bij elke bedenking tegen predikanten in kerkelijke bladen wel goed bij ge dacht dat die regels in de kerke lijke gezinnen gelezen worden, ook door de jonge mensen, en juist de ze dingen met gretigheid? Wordt er telkens goed bij gedacht welk een uitwerking al dat gehak in de loop der jaren zal hebben in het opgroeiende geslacht? Geld en geest Eén krant is 400 blz. brailleschrift Een dagblad In braille voor blinden zal wel nooit verschijnen. Want de heer D. Lupkcr. lid van de Ned. Chr. Blindenbond en sedert enige jaren werkzaam bij het A.N.P. heeft uitgerekend, dat een normale krant van tien pagina's zonder de advertenties al niet minder dan vier brailleboeken van elk honderd bladzijden zou vullen.Wel zullen zeer binnenkort „gesproken boeken" (tape-recorders) In de roulatie komen. Een en ander bleek tijdens de Jaarvergadering van de Nederlandse Christelijke Blindenbond, die donderdag in hotel Boschlust In Zeist 'erd gehouden. goede Heme pinuswer k Je kunt van alles een „zaakje" maken, ook van het geloof en van de kerk. Er zijn er, die zelfs daarin geld zien. Het is niets nieuws, want zij zijn slechts na-1 volgers van de tovenaar Simon i uit Samaria, de man, die ons in 1 Handelingen acht wordt beschre ven. Hij komt, nadat hij in de Here Jezus is Igaan geloven, NEDERLANDSE HERVORMDE KERK naar de apostelen Beroepen te Elim (toez.): kand. M. J. Kolvenhaar te Wierden. Aangenomen naar Duivendrecht: vik. A. J. damping te Blancum. Aangenomen het beroep uitgebracht door ae provinciale kerkvergadering van Noordholland tot predikant in buiten gewone dienst (predikant-directeur der hervormde vereniging Kinderzorg Noord holland): J. O. Norel te Beverwijk. Bedankt voor Ridderkerk-Slikkerveer: G. H. van Kooten te Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN EEN WOORD VOOR VAN DAAG de dienst ..'erëld. Een enkele zegt nog wel dat de mensen de duisternis liever heb ben gehad dan het licht en dat wie niet uit God geboren is. de woor den van Christus niet hoort, en dat de afvalligheid in het laatste der dagen zal toenemen. Maar de pre- In zijn openingsrede maakte de tweede voorzitter mr. J. de Boer uit Amsterdam dankbaarheid gewag van de over heidsvoorziening, waardoor aan blinden, die geen aroeid hebben of niet tot wer ken in staat zijn, een minimum-inkomen wordt verzekerd. Er blijven echter nog problemen over, zoals de revalidatie van de op latere leeftijd blind gewordenen, waarvoor men binnenkort een oplossing hoopt te vinden, die meer voldoet dan hetgeen de instituten tot nu toe op dit gebied presteren. Na de bondsrede kregen de meer dan vierhonderd aanwezige leden van de blindenbond een op de tape-recorder op genomen bezielende toespraak te horen van de bondsvoorzitter, de heer W. C. J. Farenhorst. die wegens ernstige ziekte verhinderd was de vergadering bij te De classis Apeldoorn heeft prepai geëxamneerd ae neer W H M. Kemoei afgelopen jaar was er een goede samen- aan de vrije Universiteit en de classis werking met de andere blindenbonden Zaandam de heer G. Vesseur, theol. kand. en met de chr. blindeninstellingen. Bij aan de Vrije Universiteit. Kand. Reinders de bestuursverkiezing werden de heren W00nt. Gen Van der Heijdenlaan 17, W. C. J. Farenhorst en B. Vrf-mke1 Apeldoorn en kand, Vesseur Kometen- Aambeien? neem Hemotab». de nieuwe behande ling van binnen uit. a tablet]* it U nodig a pUn te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabe de zwellingen «lin ken en bevorderen zo de genezing. Ze ztjn bovendien «acht laxerend en helpen zodoende de normale functie* heretellen, zo beiengrtlk voor volkomen heratel en langdurige vrijwaring van pUn. HEMOTABS Horizontaal: 1 Tijdperk, 7 maat, 8 voorzetsel, 10 hond, 14 maat, 16 bevel, 17 paar, 19 pers. voornaamwoord. 20 stekelvarken, 21 muil, 22 kerf, 23 ploegsnede. 24 plat ovalen vat, 25 dicht 1 Verticaal: 2 Pers. voornaamwoord, I berg. 4 proef. 5 oppervlaktemaat, zangnoot. 9 maat, 11 dier. 12 kindergroet. 113 smakelijk, 15 wettig, 18 onderricht, 19 Europeaan. 21 pedel, 23 ton, 24 tan deloos zoogdier. OPLOSSING PUZZEL No. 53 Horizontaal: 1 Verpozen, 6 in, 8 gas ten, 11 N.N., 12 iel, 13 mug, 14 ar, 16 O.. 17 vee, 19 leeuw. 20 Tets, 22 e.d. els. 25 ego, 26 snater. Verticaal: 2 Eva. 3 poter, 4 zin, 5 en. 7 ongewoon, 8 gravin, 9 si. 10 el. 11 nu, 13 moeder. 15 ree, 16 lee, 18 eten, 21 sla, 24 St. VAN Dt DAG Wegwijs in de wijsbegeerte door dr. C. A. van Peursen. Uitgave van H. J. Paris, Amsterdam. „Wegwijs" veronderstelt al op-weg- weg zijn. Een wegwijzer staat niet in de huiskamer. Zo is het met dit boek je: men moet eerst iets van filosofie weten, wil het „aanslaan". Anders is de veelheid van namen der stromingen en wijsgeren te verwarrend. -De ver dienste van dit werkje is intussen voor al de afwijzing van de gevestigde me ning als zou filosofie levensvreemd zijn. Dat wij, zij het vóórwetenschappelijk, vaak allen iets van een filosoof je in ons dragen, maakt prof. Van Peursen ons recht duidelijk. Onderwijs benoemingen Benoemd tot onderwijzeres aan de Dr. H. Bavinckschool te Rotterdam-Noord: mejuffrouw M. A. Knol te Rotter dam; aan de hervormde school te Noordwijkerhout: mejuffrouw T. C. Verkerk te Nieuwveen; aan de her vormde uJ.o.-Zuid te Amsterdam; me juffrouw L. Dorenbos te Amersfoort er mej. M. Buitenhuis te Amsterdam; aai de school met de Bijbel te Barendrecht mejuffrouw A. W. van der Leek ti Kapelle-Biezelinge; aan de Oranjeschool te Scheveningen: mejuffrouw J. H. Groenendijk te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzer aan de Ba- nisschool te Rijssen: R. Bartels te Wier den; aan de Prinses Margrietschool Apeldoorn: D. Visser, aldaar; aan geref. u.l.o. te Zeist: P. van der Glas te Amsterdam. Tsjechische paters veroordeeld Acht paters Salesianen zijn gisteren na een èéndaags proces door de recht bank te Ostrava in Tsjechoslowakije ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend van één tot viereneenhalf jaar. Zij zou den gepoogd hebben de jeugd te be- invloeden, onwettige geschriften ver spreid hebben en deel hebben uitgemaakt is sinds 195G in Tsjechoslowakije boden. i Dit was het eerste van een reeks Kocessen tegen een groep geestelijken en! oosterzusters die kort geleden aange-j houden is De Salesianen (het Gezelschap van de H. Franciscus van Sales) vormen een, betrekkelijk jonge orde (opgericht 1841),! die in aantal de derde plaats in het r.k. j I kloosterwezen inneemt. Dat de orde door Don Bosco is opgericht, komt uit in het feit, dat zij arbeidt onder de jeugd, speciaal onder de verwaarloosde jeugd. Chr. Oranjeverenigingen D° jaarlijkse bondsdag voo' d- -hriste- lijkse Oranjeverenigingen in Nederland zal op dinsdag 2 juli in hotel „Het Roode Hert" te Zelhem worden gehou den. Driedeling geref. kerken Zuid-Holland (en België) benoemd. In de vacature mevr. M. B. singel 607 te Amsterdam-Noord. Makkinga— Mooyers weru 6<:Kü/.ei. heer W. M. van Kooy uit Rotterdam. De ochtendbijeenkomst werd besloten met de officiële overdracht van een luid- klok aan „Dennenheuvel", het vakantie oord voor blinden bij „Sonneheerdt" in Ermelo. Des middags hield de heer D. Lupker nadat het koor van „Bartimeüs" o.l.v Mees van Huis en met solistische mede werking van Dé van Oenen en Roelie van Goor enkele geestelijke en geestige liederen ten gehore had gebracht causerie over ,.de nieuwsvoorziening Nederland", waarin hij op onderhoudende w(|«_.Mt«lde over werkw^e «n hW, komen heten. De generale synode heeft het laatste woord De particuliere synodes der Gerefor meerde Kerken in Zuid-Holland (noord) en in Zuid-Holland (zuid) en België hebben met algemene stemmen een voor stel van gemeenschappelijke deputaten aanvaard, om de kerken in Zuid-Holland en België opnieuw te verdelen, thans hei over drie particuliere ressorten, die door een aantal dagbladdirectiesj noord gestichte Algemeen Nederlands Pei hij biedt geld aan om ook maar macht te krijgen de Hei lige Geest door handoplegging uit te delen. Wat een verschrikke lijke vergissing! In felle bewoor dingen geselt Petrus de man. „Uw geld zij met u ten verderve" slin- beroepbaar verklaard gert hy SimQn in het gezjcht. De Keinaei;. mem. itdiiu. j^ejjjge Geest en de kracht van die Geest zijn niet voor geld te koop. Wie het mocht denken vindt ten slotte de dood. Want die Geest is van een totaal andere orde. Hij is bestemd voor de armen van geest, die zich verloren weten in zichzelf en die geleerd hebben, dat al het geld, dat zij misschien bezitten, juist een grote belem mering kan betekenen om leer ling te zijn van de Here Jezus, onderdaan van het eeuwige Koninkrijk. bureau. Volgens cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek wórden de nieuwsuitzendingen, zo belangrijk voor blinden, door 1.365.000 personen beluis terd. En de nieuwsuitzending van 's mid dags één uur bereikt zelfs 2.450.000 luisteraars. „i deze zaken. De huidige splitsing in noord en zuid is evenals die van de kerken in Fries land afkomstig van de bekende generale synode van Utrecht-1905. Een dergelijke splitsing brengt enige regelingen mee omtrent de verdeling van de synodale kosten over de verschillende particuliere ressorten. iP EEN r.k. conferentie over de pers, in 1955 in Frankrijk gehouden, stelde een r.k. krantendirecteur de vraag: kan men zich een krant in denken, die de Tour de France niet publiceert? Deze directeur had blijk baar niet over de grenzen gekeken; de protestantse kranten in Nederland „brengen" de Tour niet en ze laten dat welbewust. Nu dit merkwaardige sportfestijn eer begonnen is, weten wij eigenlijk niet, in hoeverre het nog nodig is, van deze houding van onthouding verant woording af te leggen. Misschien echter kan het zijn nut hebben, er een enkel woord over te schrijven. Dan mogen wij desnoods ten overvloede wel met nadruk stellen, dat wij van harte voorstanders zijn van een gezonde sportbeoefening. Onder sportbeoefening '-erstaan wij dan ook graag sportbeoefening in de eigenlijke zin. Vandaar bijvoorbeeld dat wij ons zonder onderbreking vol ijverige propagandisten hebben be toond voor een deelneming van zo- velen als slechts mogelijk is aan de sport. II Twee studenten toegelaten aan Theol. School Geref. Gemeenten Het curatorium van de theologische school der Gereformeerde Gemeenten (syn. verb.) te Rotterdam, heeft slechts twee kandidaten toelaten tot de st.uiie aan deze inrichting: de heren L. Huisma te Nieuw-Beiierland en G. Schipaanboord te Leiden. Alle overigen werden afge- Populaire komieken moesten het afleggen 'JEVEN miljoen kijkers hebben de Amerikaanse evangelist dr. W. Graham „aangezet" toen voor het eerst een van zijn opwekkingssamenkomsten vanuit Madison Square Garden over de televisie werd uitgezonden. Dat is zelfs voor Amerika een groot aantal en dit is nog verwonderlijker omdat tegelijkertijd voor andere zenders twee zeer populaire komieken op traden. Na de uitzending ontving dr. Graham 35.000 dankbrieven. Maar zelf was hij weinig ingenomen met zijn optreden. Hij verklaarde dat de grote camera's en heel het technische apparaat dat bij zo'n uitzending hoort, hem hadden gemaakt. HIAACVT TEGEN ZEE-, LUCHT- EN WAGENZIEKTE! rei U 9 I verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Voor iedereen, voor sommigen Er zijn televisieavon den voor iedereen en er zijn er voor een wat beperkter groep De Avro-avond van giste- ren had beide kenmer ken. Het laatste deel van de uitzending, die onge woon vroeg, om ruim kwart voor tien, was afgelopen, tvas gewijd aan voordrachten door de prijs winnaars van een door het I.C.C. onlangs georganiseerd toneelcon- Het was een programma, dat waarschijnlijk voornamelijk bij toneelminnaars zal zijn ingesla gen omdat het voor degenen, die zich niet tot die groep mogen rekenen, wat te lang was. Wal ter van der Kamp had de regie van dit wat droge kijkwerk zo Jevendig mogelijk gehouden met inge-.,lichte" tekeningen op de achtergrond ■Subliem van camerawerk wa ren de cartoons van twee beken de moderne tekenaars. Men had blijkbaar de tijd aenomen om het essentiële van de tekening te bestuderen, om dat daarna gron dig met de camera na te lopen, voordat men het beeld in zijn geheel zag. De films uit de serie „Met een luipaard op schoot" hebben ■nog niets aan interessants ver loren en dat zouden w\j dan ook T.V.-voor-iedereen willen noe men. Met deze serie heeft men, dunkt ons. een aanzienlijk betere greep gedaan dan met die van de suikerzoete Amerikaanse mu ziekfilmpjes. Daar zullen we een volgende keer wel weer aan moeten. RADIO VANAVOSÉD Serenade strijkorkest van Dvorak (23.15 u.) De Tsjechische componist Antonin Dvorak schreef tussen 3 en 14 mei 1875 zijn Serenade voor strijk orkest Op. 22, welk werk de com ponist zelf ook bewerkte voor vierhandig pianospel. Het werkje van 25 minuten is overwegend van een poëtische stemming, van een soort liefdesverlangen zou men kunnen zeggen, alhoewel er soms ook iets van vrolijkheid in opklinkt. Er zijn vijf kleine delen, waarbij in elk deel bij de thema-behandeling een canonische imitatie opvalt. Het eerste Moderato geeft direct de rustige en ietwat verstilde poëzie aan. Het 2e deel (Tempo di Valse) is eigenlijk een Scherzo met twee heerlijke walsgedeelten en in het midden een bedaard Trio. Het 3e deel Vivacekan ook een Scherzo worden genoemd en is soms van een bijzondere vrolijkheid, terwijl het 4e deel (Larghetto) wellicht het schoonste en diepste fragment uit deze Serenade kan worden ge noemd. Het is als een verklanking van de nachtelijk rust. Het 5e deel ten slotte (Allegro vivace) is het meest ingewikkelde deel en doet soms denken aan Dvorak's latere Slavische Dansen. De uitvoerina ge schiedt door de Bamberger Sym- nhoniker o.l.v. Fritz Lehmann. 9 Voor de KRO (Hilversum I, 402 m) praat in de rubriek Australië, emigratieland. vanavond om kwart over negen Leo Pagano met „emigranten op hun praatstoel". Om half elf draait over Hilversum II (298 m) de Vara wat plaatjes comédiennes onder de Radio-vossenjacht komt terug Op donderdag, 4 juli zendt de N.C. R.V. de eerste uit van een aantal nieuwe radio-vossenjachten. Twee reporters zullen zich ergens in het land verstoppen of in een vermomming over straat gaan en hun belevenissen via een klein microfoontje dat op een vestzak zender is aangesloten laten horen. De bedoeling is, dat de luisteraars tijdens deze rechtstreekse uitzen dingen vaststellen waar de ver slaggevers zich bevinden en ver volgens naar hen op zoek gaan. Er zijn aardige prijzen beschikbaar voor hen, die de vossen op de centrale post afleveren. Televisie-regisseur Peter Koen heeft de leiding van dit zomeravond spelletje, waarmee ook reeds in vroeger jaren menig rustiek pro vinciestadje en heel wat doezelige dorpspleintjes plotseling in rep en roer werden gebracht. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Fabrieksfanfare: 12.25 Gevar. progr; 12.55 Weerber; 13.00 Nws; 13.10 Gevar. muz; 13.55 Sport: 14.00 Gram; 14.15 Rep: 15.15 Orkestconc; 16.00 Sport: 17.00 V cf kind; 17.55 Weerber; 18.00 Nws; 18.15 Stad en land; 18.45 Amus. muz; 19.15 Pari. overz; 19.30 Interv; 20.00 Gevar progr: 21.00 Nws; 21.15 Hoorsp: 22.45 Avondgebeden; 23.00—23.08 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 11.30 Amus. muz; 12.15 Pari. overz; 12.30 Dansmuz; 13.00 Sport: 13.35 Vogelgezang; 13.40 Ber; 13.45 V d kleu ters; 14.00 Dansmuz; 14.30 Sport: 16.00 Mil. ork; 16.30 Sport: 17.00 Lichte muz; 17.30 Sport: 18.45 Hobbyprogr: 19.00 Nws; 19.30 Gevar progr: 20.00 Hoorsp: 20.45 Lichte muz: 22.00 Nws; 22.15 Sport; 22.20 Gram; 23.00 Dansmuz: 23.55—24.00 Nws. iel. 324 i I Gram 2.30 Weer- 50 Zijn zaken zijn altijd goed gegaan. Met die rubber heeft hij een fout gemaakt, dat risico had hij niet moeten nemen. Maar was dat zo verkeerd, dat er zulk een zware straf op volgen moest? Alles hangt immers af van toestanden en cms,anaigheden! En die twee waren inder daad buitengewoon. Het geloof van zijn jeugd is geleidelijk ver schrompeld.' langzaam verworden tot een vorm- geloof. Misschien is het nooit iets anders ge- Na zijn veroordeling is er een dominee geko men. Die sprak hem van Gods liefde, overal te genwoordig. ook in de cel. Zwijgend heeft hij de woorden aangehoord. Het bezoek liet hem koud. Enkele weken later kwam er iemand van het Leger des Heils. Die man wou ook praten. Cor rect en beleefd heeft hij hem te woord gestaan, maar verder, ach, wat betekent zo'n Leger des Heilsmannetje! Een poos liet men hem met rust. Meer en meer ging hij leven in de toekomst, overleggen, berekenen. Maar onverwacht, toen zijn straftijd voor de helft verstreken was, kwam er een bejaarde da me. Haar verschijning imponeerde hem, haar optreden was rustig, ze had iets gedistingeerds, zij was een partij, zijn stand en positie waardig Ook zag hij iets aan haar. dat hem herinnerde aan zijn moeder. Haar stem had een sympathieke klank, zacht en aangenaam Maar haar woorden bevielen hem niet. Zij tapte uit een vaatje, welks inhoud hem K. Jonkheid niet smaakte. Zonde, schuld en gerechtigheid wa ren haar voornaamste woorden. Hij was zich niet bewust, hoe zijn gezicht ver strakte, maar zijn bezoekster zag het wel. Ze werkte al jaren in gevangenissen. Ze zweeg van genade en vergiffenis. Ze beid de haar tijd. „Ik heb hier een exemplaar van ons blad. Dit mag ik bij u achterlaten. Vind u het goed?" „Zeker mevrouw". Zal ik de directeur verlof vragen, u het blad iedere maand te zenden?" „Heel graag, mevrouw". Zijn antwoorden klonken beleefd, maar het was bedriegelijke lippentaal. Toen zij vertrokken was. constateerde hij met tegenzin, dat dit bezoek, in tegenstelling met de vorige, indruk op hem had gemaakt. Het blad kwam. Hij legde het ter zijde. Maar telkens als hij er naar keek, zag en hoor de hij de dame. haar statige verschijning, haar innemende stem. De derde dag greep hij het blad en las. Het sprak gelijk de dame, maar »och anders Het sprak niet alleeen van oordeel en gerechtigheid. Ook van genade en verzoening. Na drie maanden kwam ze terug. „Hebt u ons blad gelezen?" „Zeker, mevrouw". „Dus u hebt gezien, dat er een weg ter ontko ming is voor verloren mensen, zoals wij allen zijn?" „Die weg is mij al jaren bekend, mevrouw. Van mijn jeugd af". Ze keek hem aan. „Wie de weg geweten en mat bewandeld zal hebben Hij heeft geknikt en zich gedwongen tot een schijn van onverschilligheid. Toen is de oude dame weg gegaan. Hier kon ze niet doen, wat ze zo gaarne deed, olie in de wonden van een verscheurde ziel. Het was geen wond, hier waren alleen stinkende zweren van giftige hoogmoed, die genezing door ootmoed en vernedering niet begeerden. De bezoekster kwam niet terug. Maar het blad bleef ze sturen. En nu is het zijn laatste nacht. Innerlijk heeft hij zich voortdurend verzet, dit hele jaar Dat blad, die bezoekster. Toen zij niet meer kwam, heeft hij hen eerst beschouwd als dingen die voorbij waren, mis schien als vrienden uit verleden tijd, maar la ter als vijanden, want ze lieten niet af en ze gunder hem zijn rust niet. ze ondermijnden zijn kracht er ondergroeven de fundering van zijn sterke zellgebouw. (Wordt vcivuigci; negerzangeressen. ber; 12.34 Caus; 13.11 Radlo-Almar 2.45 Gram: 13.00 Nws; ak; 14.30 Journ; 15.00 Programma voor morgen Gram; 15.15 Acco 15.45 Accord, muz rd. muz: 15.30 Gram; 16.00 Gram; 16.45 En- Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws: 7.10 Gram; 7.15 Gewijde muz; 7.45 Mor gengebed en liturg, kal: 8.00 Nws. en gelse les; 17.00 17.20 Gram; 17.30 muz: 18.30 V d ws; 17.10 Dagklapper; Gevar. muz: 18.00 Jazz- sold; 19.00 Nws: 19.40 Waterst;' 9.40 Gram: 9.55 V d kleuters: V°'d°ziekraCeiSi: 10'3° Ben 36 zesÜR?; 1100 Gram: 19.45 Ider solist: 20.55 Gra n: 21.15 Idem: 22.00 klok-noodklók; 12.03 Gram;' 12.30 Land- en tuinb. meded: 12.33 Gram; 12.45 TT-races: Venetië: 23.00 Nw s: 23.05—24.00 Dansmuz. 13.00 Nws. en Kath. nws: 13.20 Amus. muz: 13.50 Gram: 14.00 TT-races; 14.15 i'4 50 Kamerkoor; 15.10 De Schoonheid 12.15 Gram; 13.00 14.00 Der Rosenk 12.00 V d landbouwers; Nws; 13.10 Verz. progr: avalier, operette; 15.15 V d Jeugd; 16.50 Gram: 17.00 TT-races; 17.10 Musette ork. en soliste; 17.30 Lichte muz; 17.50 TT-races; 18.00 Instr. trio; Gram: 16.00 idem; 16.30 L.icnte muz; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz; 18.38 Gram; 19.30 Nws: 20.30 Gram: 21.00 Operette- Gram: "ÏÏiloo "nivs; 19~io Comm'^op het nws; 19.15 Holland Festival 1957 Resi- muz; 23.00 Lichte muz; 23.55 Nieuws. 20.00 Nws; 20.05 Felicitatie door prof. mr! I. A. Diepenhorst; 20.10 Feestprogr: 21.30 Hllve II. 298 l 7.10 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Gram: 9.00 V d vrouw. VP1 delllk uitgeschakeld, caus: 1 wijding. VARA: 10.20 Pr. 10.50 Bultenl. weekoverz; 11.15 Wat doe Je voor de k claveclmbel; 12.0 12.30 Land- grar 13.00 Nw 2.33 Nieu 13.15 VARA-Varia: latje: 14.06 leskoor: 15.15 Mensen e 15.30 Holland Fest harm, ork 16.55 Vacs al 1957Radiophil- 18.20 Hawaiian i ïsultz. Atlantisch alle uit hef buitenland 9 Over Hamburg (309 m) kan men vanavond twintig over tien luiste ren naar een Franse reisbeschrij ving „Vom Punjab nach Istanbul". 9 De Franse radio, programme pari- sienne (o.a. 445 m> zendt vanavond om kwart over tien een program ma uit over „les grandes figures de la science frangaise". Televisie ram it. o voor morgen 0.00—24.00 -23.45 NTS 20.25 Marionettentheater: 21.00 22.30 NTS: TT-races 1957; 22.45 Rep. Song Festi- GEMOEDE menen wij, dat dit standpunt, door ons met kracht voor gestaan, resultaten heeft opgeleverd waarvoor men dankbaar mag zijn. Het inzicht in de waarde en beteke- nis van de sport heeft onder ons be langrijk gewonnen. Dat met name de zaterdagsport in ons land een verheu gend hoge vlucht heeft genomen, is zeker in rechtstreeks verband te bren gen met de stuwende en stimulerende aandacht, door onze pers daaraan ge geven. Wij hopen er mee voort te gaan. Deze positieve houding jegens de sport geeft ons te groter recht en te groter vrijmoedigheid ook om jegens een gebeurtenis als de Tour de France te gaan staan met de grootst mogelijke reserve. Want de Tour is een duidelijke uitwas. Zeker, het is ons bekend, dat de be langstelling voor de Tour nog bij velen leeft. Maar even sterk als deze weten schap is onze indruk, dat deze belang stelling nu toch aan het afnemen is. Men komt meer en meer tot bezinning en voelt zich bij de neus genomen. Stellig niet altijd een prettig, maar onder omstandigheden wel een heil- gevoel. QNS MODERNE LEVEN is toch eigenlijk wel arm geworden, wanr. neer we het moeten hebben van een zaak als de Tour en van de in feite trieste spanning en opwinding, die zij teweeg tracht te brengen. Kenners spreken er van als van een koorts, die zelfs in een delirium over gaat. Men kan dit toch nauwelijks nog gezond noemen. Geheel ln deze lijn trouwens ligt, dat, naar bij de laatste Tourritten nog gebleken is, de rijders gretig gebruik maken van bedwel mende middelen, in de vaktaal „do ping" geheten. De Tour is dan ook geen sport meer. Zij is voor degenen die er op een of andere manier bij betrokken zijn een zaak, een business, een broodwinning, dank zij het feit dat zovelen zich bij de neus laten nemen bovendien nog een lucratieve broodwinning. Het merkwaardige is, dat dezelfde dagbladschrijvers die zich inspannen in de befaamde Tour-stijl te schrijven, tegelijk gewagen van hun verachting voor dit bedrijf. „Gore praktijken" van „gore medicijnmannen", „de cultus- Bobet" het zijn zo maar enkele uit drukkingen uit hun berichten die ons zijn bijgebleven. TUU WILLEN WE niet op een bijzon der hoog voetstuk gaan staan. De krant heeft een bescheiden, zij het nog altijd belangrijke taak. Maar voor de Tour de France achten wij ons papier toch te kostbaar en achten wij onze lezers te goed. En wij menen te mogen vertrouwen, dat zij ons dit niet ten kwade zullen duiden en dat zij het desnoods niet altijd openlijk, maar dan toch in hun hart zullen weten te waarderen. Waarom zouden wij er toe bijdragèn, dat onze lezers zich druk gaan maken over dingen, waarvan zij zich de vol gende dag alleen maar in gemoede kunnen afvragen: waarover heb ik me nu toch eigenlijk zo druk gemaakt? Nog eens: wij zijn de gedachte van een gezonde sportbeoefening van harte toegedaan. Vandaar ons verweer tegen „verambtelijking" van de sport, zoals leze zich in Rusland openbaart. Van daar ons bezwaar tegen sportverdwa- zing, waarin wij voor een gezonde sportbeoefening een wezenlijke be dreiging zien. Vandaar onze beden kingen tegen de Tour. Vandaar óók ons hartelijk en stellig voornemen, in de kolommen van onze krant een gezonde en reële beoefening van de snort te blijven steunen, waar en in welke vorm ons daartoe maar de kans geboden wordt. Vereniging voor Chr. Mulo De algemene vergadering van de Ver eniging voor Chr Mulo zal 20 en 21 december te Groningen worden ge houden in „De HarmonieAls refe rent zal optreden prof. dr. J. H. Ba- vinck, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2