Het Atoom leert huiver voor kernenergie overwinnen Interessante verdient de expositie aandacht Minder rondtrekkers en meer doelreizigers Kadar: Geen vrijheid voor „vijanden" van het volk Dienaar van samenleving en veelzijdig politicus Belangrijke concessies van minister Mansholt 9 VRIJDAG 28 JUNI 1957 Poort ncicir een nieuwe wereld O (Van onze speciale verslaggever) "IVFOG AL TE VAAK denken wij bij hel woord atomen aan Hiroshima, -L* nog al te vaak bij kernenergie aan vernietigende kracht. En toch is er over de kernenergie cn de atoomsplitsing in de loop van de na oorlogse jaren zoveel gepubliceerd en voorgelicht, dat wij heter nioes- ,ten weten. En als om ons van de laatste huiver in verhand met dit g« heimzinnige onderwerp te bevrijden, hebben architecten, natuurkun digen en handwerkslieden op het terrein van de luchthaven Schiphol een aluminium bouwsel laten verrijzen. Het is een omhulsel van de meest exacte bewijsvoering voor het onont koombare feitdat de kern-energie ieders aandacht verdient en dat onze toekomst geschreven wordt met neu tronen, plutonen en atomen. Het is di tentoonstelling „Het Atoom", die van daag in tegenwoordigheid van konin gin Juliana en prins Bernhard offici eel is geopend. Er staat geen model van de atoombom bij de ingang, het woord oorlog en ver nietiging staat op geen wand geschreven. Op één van de wanden staat een tekst en die wilden wij als motto van deze expo- sie zien: Kernenergie opent de poort naar een nieuwe wereld. Want als we ver in de toekomst zien. ontwaren we daar de „atoom-keuken" waar moeder bakt en braadt met kern energie, éen elektrische centrale, door kernenergie op gang gehouden, stadsver warming, voortbeweging alles door de kracht die in het kleine onderdeel van ieder materiaal, het atoom, geborgen zit en die we nu, na tientallen eeuwen ander soortige brandstof te hebben gebruikt, leren beheersen en benutten. Kern energie gaat hand in hand met radio activiteit en de eigenaardigheden daar van hebben ons in de laatste jaren vooral op medisch gebied vele grote stappen vooruit geholpen. Zonnestelseltjes Het is voor ons, moderne twintigste- eeuwens, nog steeds een vreemd idee. dat de stoel waarop we zitten, de brug waar over de treinen denderen, opgebouwd is uit atomen een kern, waaromheen een zonnes.elseltje van kleine deeltjes wemelt. Ja. beweging in hecht materiaal het is haast onvoorstelbaar. De Grieken waren reeds zover, dat zij de atoom in zijn geheel als bouwsteen kenden Demokritus was de grondlegger van dit gewaagde idee. Maar zij zagen de atomen nog als ondeel baar, onveranderbaar de onderzoekin gen van o.m. het echtpaar Curie hebben aan deze theorie een einde gemaakt. Zo ontstond een wetenschap, die werkt met de ongrijpbare kleinheid van atomen. ,Een nietig sneeuwvlokje is ontzaglijk groot vergeleken bij zijn bouwstenen: moleculen, atomen, elektronen en atoom kernen. Als wij het sneeuwvlokje zouden vergroten, zodat zijn middellijn drie maal de afstand van de aarde naar de maan zou zijn, dan vinden we in een stukje van die enorme sneeuwvlok, welk stukje zo groot zou zijn als de Amsterdamse bin nenstad, enkele tientallen watermole culen. Eén atoom in zo'n molecuul is dan zo groot als het Paleis op de Dam en de atoomkern is dan zo groot als een brom vlieg, die in dat Paleis rondvliegt Het is een van de vele praktische voor beelden van maten en bijzonderheden, die deze tentoonstelling zo boeiend geeft. Splitsing Die kern, waaromheen de elektronen cirkelen, te splitsen dat was het begin- experiment van de nieuwe wetenschap kern-fysica. Welke krachten ontketende men? Bestaat er een kettingreactie, die alle kernen in de omgeving zou splitsen en wat zou er gebeuren als al die energie vrijkwam? Het waren vragen van grote betekenis en de atoombom was het bewijs, dat het hier gaat om energie van een hevigheid en grootte, die ons bang maakt voor het speelgoed waar we mee spelen. De onderzoekingen gingen verder het doel was: de energie uit zo'n atoom niet ineens (een explosie, vernietigende kracht) maar geleidelijk vrij te maken en die energie te gebruiken in plaats van onze huidige brandstoffen, die uitgeput gaan raken steenkool, aardolie. Dat men daarin is geslaagd, bewijst het schip, dat door kernenergie wordt voortgedre ven, dat bewijst ook de elektrische cen trale die in Engeland wordt gebouwd en waar kernenergie de „brandstof" is. Nog maar al te vaak denken wij, dat er nu in Engeland die griezelige „atoom energie" uit de stroomdraden gaat komen; niets is minder waar. De energie uit het atoom komt vrij als warmte, die warmte verhit water tot stoom, die stoom drijft een turbine en die turbine een dynamo aan. En als u het knopje van het licht omdraait, brandt uw lamp op precies dezelfde stroom als vroeger. Alleen de brandstof, die voor de energie (warmte) zorgt, is van een hele grote berg steen kool. die we moeizaam uit dè grond moes ten delven, een kl^in stukje edel metaal geworden. Uranium bijvoorbeeld, dat om het maar eens populair te zeggen om zijn voordelige energie zeer geliefd is. Reactor Als u dit alles nog een griezelig, vaag procédé vindt, moet u nodig eens „Het Atoom", dat aluminium bouwsel op Overal op het terrein van de tentoonstelling „Het Atoom" ziet men het symbool, dat reeds maanden geleden in kranten en op aanplakbiljetten de expositie aankondigde Schiphol, waar u zich voor vijftig cent onder meer kunt buigen over het hekje, dat de werkende kernreactor van het type Swimming Pool omgeeft. Daar, zeven meter diep in het bassin, dat is gevuld met water, dat honderd maal zo zuiver is als het aqua destillata, waarmee de apotheker zijn drankjes maakt, bombar deert men uranium-atoom-kernen met neutronen, zodat de a toom-samenstelling verandert en het uranium plutonium wordt, een ander materiaal dus. Daarbij komt energie vrij, warmte die aan het water wordt afgegeven en daarbij ont staat diep in het bassin rondom de 17 kilo uranium, die daar beschermd is opge hangen, een ioniserende, groene gloed en u kunt er met uw neus bovenop staan, zonder gevaar voor radio-actieve straling, die door het water wordt tegengehouden. Het is slechts een van de vele boeiende onderdelen van deze zo perfect ingerichte tentoonstelling. De dames onder u zullen het meest belangstelling koesteren „De keuken van de Toekomst" die ook opgesteld is: moeder de vrouw zit een toetsenbord op knopjes te drukken, de eenden vliegen gebraden de ovei en een televisie-ontvanger geeft haar bovendien een rechtstreeks relais uit de kinderkamer, zodat z(j al „kokend" kan zien, wat de knapen daar uitkuren. Hans Kaart komiek en operazanger zorgt voor de nodige levendigheid in het bedrijf in deze keuken. Over een luchtbrug treedt men het ten toonstellingsgebouw binnen en de entree is het draaien ven een tourniquet, dat gelijk enkele bollen en kubussen in be weging brengt symbool van de hand- kracht. moeder van alle energie. Via de waterkracht en windkracht vertelt de expositie bet verhaal van de energiebron nen. die de mens de natuur wist te ont worstelen: steenkool, aardolie en d« expositie vertelt er gelijk bij, dat die voorraden uitgeput raken. Over de samenstelling van elke stof, de moleculen, de atomen en hun eigenaar digheden weet de expositie op boeiende wijze (alles werkt, alles beweegt, alles draait) te vertellen en ook over de vele toepassingen van kernenergie en radio-activiteit Pijpleiding Een voorbeeld. In de oliepijpleidingen in het Midden-Oosten stroomt beurtelings olie en benzine, in grote porties achter elkaar aan. Schakelt men bij het aanvoer- pompstation van dieselolie over op ben zine, dan voegt men gelijk op dat schei- dingspunt „kruimels" radio-actief ge maakt materiaal toe. Bereikt dit mate riaal het eind van de pijpleiding, dan waarschuwt een Geigerteller, dat het A.N.W.B. STELT VAST papieren van de Nederlanders niet meer af, indien zij met een mo torrijtuig de grenzen van de bondsrepubliek overschrijden. Derhalve was 1956 het laatste jaar, waarover exacte gegevens en.enigermate betrouwbare statistieken te verstrekken waren. De A.NAV.B., afdeling Reisdocumenten, ie een onderzoek naar die grensover schrijdingen van Nederlandse motorrij tuigen (uitgezonderd bromfietsen) heeft ingesteld, kwam tot de conclusie, dat in liet minder dan 200.000 Nederlandse motorrijtuigen de grenzen van het Bene- luxgebièd hebben overschreden. Voor Bel. n Luxemburg was namelijk al langer geen speciaal grensdocument vereist. Van dit getal van 200.000 bestond drie kwart uit auto's, of 150 000 wagens (het geen 45*/. van alle Nederlandse personen- i's is), 12»,'o of 24.000 uit motorfietsen of 14.000 uit vrachtauto's en 2»/n of 4000 uit autobussen. Het aantal „rondreizen", waarbij meer landen worden bezocht, voordat men aan het eigendijke reisdoel toe is. neemt af en het aantal „doelreizen" neemt toe. Het aantal doorreizen voor Duitsland lag ruim tweemaal zo hoog als dat voor Frankrijk, waarbij men moet bedenken, dat vel'en, die Zwitserland. Italië. Oosten rijk of Joego-Slavlë bezoeken, redelijker wijs over de Duitse autobahnen beginnen Drie miljoen Het totaal aantal buitenlandse verblijfs- dagen in 1956 mag voor Nederlandse mo torrijtuigen op drie miljoen worden ge steld. Per honderd dagen was men gemid deld in Duitsland 50 dagen, in Frankrijk 28.3 dag. Engeland 1.7, Zwitserland 5,5, Oostenrijk en Italic 4,S en Spanje 1.6. De gemiddelde verblijfsduur per land kan men voor Duitsland stellen op 2,5 dag, Frankrijk 3,5, Engeland 17, Oostenrijk 3. Italië 4, Jocgo-Slavië 10. Denemarken 3. Zweden 5, Noorwegen 9 en Spanje 16. JANOS KADAR heeft op bet eerste con gres van de Hongaarse communisti sche part!) sinds de opstand drie en een half uur gesproken tegen de vierhonderd afgevaardigden in het gebouw van de Eerste Kamer. Kadar richtte zicb fel tegen Imrc Nagy, die hU „volkomen on geschikt" noemde voor het premierschap en die „overgelopen was naar het kamr van de vijand en meegeholpen had de ge wapende contra-revolutie tc ontketenen Verder verklaarde Kadar dat enkele <he tot de oude garde behoorden n:et aan wezig waren, omdat zü schuldig waren aan dogmatische en sectarische misslagen De huidige Hongaarse leiders zijn van mening, dat zulke lieden de partij in de richting van het seotarisme zouden kun nen drijven, als hun belangrijke posten werden toevertrouwd. In de officiële sa- en vatting van de rede wordt gezegd: Kadar legde er de nadruk op. dat het mze overtuiging is, dat de huidige s tic in de partij en de leiding van de partij gezond is Kadar waarschuwde de i nunisten voor debatten en twisten in de >artij Er mag geen vrijheid zijn voc „vijanden van het volk" Hot bijzondere lage aantal voor Duits land ontstaat, omdat diit land dus zoveel als doorreis!and wordt gebruikt. Voorzichtiger Wat de vooruitzichten voor 1957 betreft, blijkt dat de Nederlandse toerist voor zichtiger te wehk gaat bij hef opstellen van zijn reisdoel. Men reist exacter en heeft de neiging de financiën zwaarder te laten wegen. De stijging in de aanvra gen van het aantal grensdocumenten zal dan ook wel geringer worden dan het vo rig jaar, schat de bond. Intussen Wérden door de A.N.W.B. het eerste halfjaar van '57 226.000 grensdocumenten afgegeven tegen 202.000 over dezelfde periode in Onder hartelijk applaus van minis- Icden, oud-Kamer-ledcn, leden van de Raad van State enz. reikte de vice-premier, mr. Strucken, gister middag de versierselen, behorend bij het Grootkruis in de orde uon Oranje-Nassau, uit aan de fractie leider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, prof. mr. P. J. Oud. De heer Oud ontving op één na hoog ste onderscheiding in den lande ter gelegenheid vna het feit, dat hij 40 jaar geleden zyn intrede deed in het parlem,ent. Prof. Oud 40 jaar Kamerlid (Van i parlementsredactie) Kamer, prof. mr. P. J. Oud, benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Minister Struycken heeft de onderscheiding en de daarbij behorende versierselen gistermiddag aan prof. Oud uitgereikt tijdens een receptie, die de voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, de 70-jarige staatsman had aangeboden ter gelegenheid van het feit. dat hij 40 jaar geleden zijn intrede deed in het parlement. De rookzaal van het Kamergebouw, waar de plechtigheid plaats had, was gisteren geheel gevuld met o.m. de meeste ministers en staatssecretarissen, Kamerleden, bestuursleden van de V.V.D., familieleden van prof. Oud en enkele oud leden der Kamer, onder wie de heren dr. J. Schouten en C. Smeenk en de oud-minister van verkeer en waterstaat, ir. M. C. E. Bongaerts. De vice-premier minister Struycken, die de taak van de afwezige dr. Drees waarnam, sprak van het „wijze besluit" van het kiesdistrict Den Helder voorzomer van 1917 de toenmaals 30-jarige heer Oud naar de Tweede Kamer af ti vaardigen. Dit was het begin van de poli- tieke carrière van iemand, die, dank zij zijn grote veelzijdigheid, in staat zou blij ken om zijn land op vele posten te dienen. De volledige beheersing van elk onder werp zag minister Struycken als het voor naamste kenmerk van prof. Oud's per soonlijkheid. „Als de heer Oud iets doet, dan wil hij het goed doen. Hij is niet in staat half werk af te leveren", zo zeide de minister, die herinnerde aan het vele werk, dat prof. Oud op de terreinen van financiën, staatsrecht, defensie, onderwijs, radio en geestelijke vrijheid heeft ver- zet. Daarbij stond hij niet altijd aan do zijde van de regering. radio-actieve materiaal „langs komt" men draait een kraan dicht, een kraan open en waar de olie naar de ene tank vloeide, vloeit nu de benzine in de eigen tank. Hoe snel stroomt het bloed in ons lichaam? Radio-activiteit geeft het ant woord. Men<»oegt aan uw bloedstroom een (ongevaarlijk) radio-actief element toe en röntgenstralen en tellers verklappen de medicus alles wat hjj weten wil. Elektronica is met dit alles annex het „denkend brein", een elektronische rekenmachine staat en werkt op de expo sitie. Verder: een bibliotheek, een lees zaal, een filmzaal de „Spin" van Fok ker, luchtvaart, zeevaart alles wat met energie te" maken heeft, is boeiend ver beeld. Er is maar één conclusie: laat u door het zo technische onderwerp niet af schrikken, ga eens'kijken in „Het Atoom". T.V .-advertenties niet misleidend De verkoop van Duitse televisietoestel len en de wijze waarop deze apparaten wordt geadverteerd, was het onderwerp van een kort geding dat gisteren voor de president van de rechtbank te Amsterdam diende. Een Amsterdamse handelsonder neming, die televisietoestellen recht streeks uit Duitsland betrekt, heeft door middel van advertenties in de dagbladen deze toestellen (Gründig> met 20 pet. kor ting te koop aangeboden. Een andere handelsonderneming uit de hoofdstad, die in het geding als eiseres optrad en die dit merk toestellen ook verkoopt, maar tegen een hogere prijs, maakte bezwaar tegen wat zij noemde „misleidende voor lichting aan het publiek". Volgens de raadsman van eiseres worden er onjuist heden in de aanbieding verteld over de kwaliteit van de artikelen en hij meende dat zulks als een onrechtmatigheid tegen over de concurrent moet worden be schouwd. De president, mr. U. W. H. Steeman, merkte op dat in het algemeen niet zozeer de artikelen als wel de steller van de advertentie bij een dergelijke han delwijze in diskrediet werd gebracht. Hij vond de advertentie niet uitgesproken misleidend en zag er geen onrechtmatige daad in. De president meende dan ook dat het moeilijk zou zijn uit te maken of er'van onrechtmatigheid sprake was. Uit spraak volgende week woensdag. Grieppatiënten Oranje gezond aan de wal Gisteren debarkeerden in Amsterdam de 150 patiOnten, die op de terugreis van Indonesië naar Nederland aan boord van de Oranje van de Stoomvaart Maat schappij Nederland in lichte mate Azia tische griep hadden. De aanval was van een zeer goedaardig soort en alle patiën ten konden dan ook volledig hersteld het schip verlaten. Behandeling Pachtwet geschorst Maar landbouwkundige toetsing vormt, bron van moeilijkheden (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT heeft gistermiddag in dc Tweede Kamer enige "belangrijke concessies gedaan. Hij verklaarde zich bereid de bepalin gen voor de landbouwkundige toetsing van pachtovereenkomsten aan zienlijk te wijzigen. Een voornaam deel van het amendement-Droesen i kath. v.) kan door hem worden overgenomen. Het is echter nog maar zeer de vraag of daardoor een bevredigende oplossing voor dit moeilijke vraag stuk is gevonden. Dat zal volgende week blijken. De Kamer gaat dinsdag a.s. eerst de belastingontwerpen behandelen. De bewindsman van landbouw wees ei op, dat het structuurbeleid voor de land bouw een essentieel onderdeel van de regeringspolitiek is. De landbouw is niet alleen maar gebaat bij financiële steun, ook de produktieomstandigheden dienen verbeterd te worden. De heer Mansholt noemde de landbouwpolitiek „een stuk rechtvaardigheid In onze volkshuisves ting, dat geheel past in het sociaal-econo misch beleid". De regering streeft dus naar goede bedrijven met een hoge pro- duktiviteit. Nu begreep minister Mans- holt, dat er kritiek is op het feit, dat deze pachtwet wordt gebruikt voor sanerings doeleinden. Maar naar zijn mening is het vraagstuk van de externe produktieom standigheden zo ingewikkeld, dat het niet alleen door een speciale saneringswet kan worden geregeld. Iedere wet, daarvoor geschikt is moet gebruikt den om een betere produktie mogelijk te Over deze opvatting zal de komende dagen nog wel gedebatteerd worden. Er is bijv. reeds gebleken uit het amende- ment-Biewenga (a.r.) dat er fracties zijn, die het structuurprogram van d< regering aan de hand van rapporten er wetsontwerpen in zijn geheel willen be kijken. Deze fracties willen o.a. wachten op het rapport van de commissie-Hofstee, dat in de loop van dit jaar zal worden uitgebracht. Verkaveling Minister Mansholt wil in ieder geval voorkomen dat reeds verkaveld land (of land in de IJselpolder) door nieu we pachtovereenkomsten weer ver kleind worden. Ook voor de toekomst wil de bewindsman van landbouw niet toestaan dat pachtovereenkomsten lei den tot ondoelmatige verkaveling. Op dit punt moet dc landbouwkundige Toch is Iwt zo SPEELGOED VAN VIOEGEK 9701 In het algemeen hebben we een i-oinig hoge dunk van de rultuur en het dagelijks leven uit de bronstijd. Hel noemen van dat tijdvak roept wat vage lingen. wier in beestenvellen gehulde ■arlijk i fiild r kwaï repte ouder sich i De bevolking ■akt als klank heeft dan het beestenvel, dat uit sluitend dient om van onze geringschat ting voor mensen uit vroegere perioden te getuigen?) hoewel het bont dus zeker niet werd.versmaad, hebben de mensen in de bronsperiode er in het algemeen toch veel beschaafder uitgezien dan we l*ken hebben op die n.kebn"hhet 'feit' of bedje ook t ■gelijke wijze d bronstijd werd v Voorts had de kleine lie t over klokbelleljes. die in h vaar de dagelijkse gelttider loor hysterisch negergekri overstemd waarschijnlijk n dienst zullen doen. Vondsten in de aarde en ui rondom de paalwoningen in •n bij de ti rrlicp als het t koeker rel als Friese en n in andere Nederlan rerdnidelijk dat kinder Metalen ballen behoorde eveneens tol het speelgoed, maar we zouden niet zraag willen beweren, dat uitsluitend de jeugd zieh met balspelen ophield, want de mogelijkheid is geenszins uitgesloten dat ook volwassenen hun hart hieraan ophaalden. Wat voor balspelen destijds beoefend werden, is echter met geen -nogelijkheid na te gaan. omdat ge- •breven bronnen uit die tijd ontbre' We kut ..Hletje kinder I de Ger toetsing dus gehandhaafd blijven. Deze wil hij echter wel laten vervallen bij overdracht van het gehele bedrijf van vader op zoon. Overdracht van los land van vader op zoon zal alleen ge toetst worden op de verkaveling, niet meer op de criteria die gelden voor bedrijfsgrootte en voor neveninkom- Nu is er nog de moeilijkheid, dat minister Mansholt de resterende pachtovereen komst wil toetsen aan een ondoelmatige verkaveling „ongeacht de voordien be staande toestand". Een toetsing aan bedrijfsgrootte en ne veninkomsten geldt dus niet voor over dracht van vader op zoon. Toch blijven waarschijnlijk deze criteria in de wet genoemd. Minister Mansholt verklaarde zich nl. bereid een amendement-Droesen (kath. v.) over te nemen, waardoor kan worden bepaald, dat een pachtovereen komst niet wordt goedgekeurd als de algemene belangen van de landbouw worden geschaad. „Dat kan o.a. geacht worden het geval te zijn indien de over eenkomst leidt tot een zodanige bedrijfs grootte, dat de ondernemers zijn vol ledige arbeidskracht op het bedrijf niet produktief kan maken of tot gebruik van het land ter verkrijging vah neven inkomsten anders dan voor zelfvoorzie ning", zo luidt dit amendement. De heer Droesen (kath. v.) voelde er ook niet voor om verandering te brengen in de bestaande toestand. Vandaar dat hij ook een amendement heeft ingediend om een pachtovereenkomst niet geldig te doen verklaren als deze leidt tot een ondoelmatige verkaveling of tot een on doelmatige ligging van het land t.o.v. de bedrijfsgebouwen of van de woning. De behandeling van dit wetsontwerp wordt door de vele amendementen zeer bemoeilijkt. Daarom zal er morgen over leg met minister Mansholt worden ge voerd om te trachten uit de impasse te komen. Na de behandeling van de belas tingontwerpen zal dan wel duidelijk wor den wat er uit de bus kan komen. Tijdens de huldiging van prof. Oud heeft voor zitter Kortenhorst medegedeeld, dat de Kamer heden niet zal vergaderen. Dat was een beetje vreemd, omdat minister Mansholt zijn rede nog niet had beëin digd. De opmerkingen die deze bewinds man nog wilde maken zullen bij de amen dementen aan de orde komen. Waar schijnlijk is daardoor de mogelijkheid van repliek getorpedeerd, zonder dat dc Kamerleden daar iets van konden zeggen, want deze „officiële" mededeling werd niet tijdens de vergadering gedaan. In zijn algemene inleiding heeft minis ter Mansholt nog gezegd, dat de land bouw in alle landen een zorgenkind is. maar hij was verheugd, dat ons volk de verantwoordelijkheid voor het „agrarisch welzijn" wil dragen. Minister Samkalden zeide. dat er niet aan te ontkomen is, dat de pachtwet een onmisbare steunpilaar voor het landbouwbeleid is geworden Niet minder dan 60 pet van de totale grond is pachtgrond. Deze pachtwet is geen tijdelijk wetje, dat t.z.t. weer op de helling komt. In het nieuwe B.W. zullen alleen de grondbeginselen van deze pacht wet worden geregeld. Russisch oefenschip naar Indonesië Radio-Moskou meldt, dat het Russische zeilschip Towaritsj uit Odessa zal ver trekken op een reis van acht maanden naar Indonesië met 135 adelborsten aan boord. De heenreis gaat door het Suez- Meermalen toonde hij zich een fel tegen stander cn in het bijzonder de laatste jaren liet hu. als leider der oppositie, niet zelden de gesel run zfjn kritiek op de rug gen der ministers neerdalen. In Engeland is aan de (officiële) titel „leider der oppo sitie" een niet onaanzienlijk jaarinkomen verbonden. De heer Oud is echter steeds bereid gebleken om zonder honorering uit 's Rijks fcax de oppositie te leiden. Het geheugen van prof. Oud kwalifi ceerde de minister als fabelachtig. Hij herinnerde aan het woord van wijlen minister Marchant: „Je hoeft bij Oud maar op een knop te drukken en het ant woord komt eruit". Op elk gewenst mo ment is de heer Oud in staat om feiten uit de politieke geschiedenis naar voren te brengen ten einde daarmee het heden beter te doen begrijpen en de toekomst te ontsluieren. De minister prees ook de bij zonder boeiende voordracht van de ju bilaris, een voordracht, die vaak (maar zeker niet altijd!) iets professoraals had. ..Gij zijt altijd in staat geweest om zonder souffleur een rol op het eerste plan te spelen", zo vervolgde mr. Struycken. die vervolgens stilstond bij de verdiensten van prof. Oud als minister en als burge meester van Rotterdam, aan welks weder opbouw hij leiding mocht geven. „Vandaag echter eren w(J u In het bij zonder als de dienaar van de samenle ving, bet bU uitstek bekwame Kamerlid, de veelzijdige politicus en de grote ken ner van staatsrecht en historie. De rege ring erkent uw grote verdiensten voor land en volk", zo besloot de minister, die hierna de jubilaris onder hartelijk applaus van de aanwezigen de hoge on derscheiding en de daarbij behorende ver sierselen uitreikte. Dr. Kortenhorst De voorzitter der Tweede Kamer. dr. Kortenhorst. die er aan het begin van de samenkomst op wees, dat prof. Oud het enige thans nog in functie zijnde Ka merlid is. dat nog onder het districten stelsel is gekozen, haalde o.m. enkele her inneringen op aan de tijd, toen prof. Oud zijn intrede in dc Kamer deed. De periode van 1917 tot 1957 achtte dr. Kortenhorst een van de belangrijkste tijdperken van onze geschiedenis. In die tvJd namelijk heeft zich de volksinvloed ten volle ont wikkeld en werd het Nederlandse volk mondig. Op die periode heeft prof. Oud mede zijn stempel gedrukt. HU heeft dc ontstnlmlge ontwikkeling van die jaren niet tegen trachten te houden, maar er mede richting aan gegeven. Toch wilde dr. Kortenhorst de jubilaris bij deze gelegenheid in de eerste plaats huldigen als eenvoudig mens die zich niet op de voorgrond plaatst, maar niettemin met de volle inzet van zijn persoonlijkheid zijn land, partij en stad heeft gediend en als goede collega. „Hoe fel u en uw te genstanders soms ook tegenover elkaar staan, nooit heeft iemand zich door u per soonlijk beledigd en gegriefd gevoeld", al dus dr. Kortenhorst. Spreker prees ver volgens de moed, die de jubilaris des tijds heeft getoond, om een richting (de P.v.d.A), die hem, de Thorbeckiaan, niet bleek te liggen, vaarwel te zeggen. „De staalkaart van de Nederlandse politiek zou zeer gebrekkig zijn, als in ons land niet bestond een goed geleide liberale par tij". Dr. Kortenhorst zeide ook bewonde ring te hebben voor de onafhankelijke wijze, waarop prof. Oud destijds tegen over 'vele andersdenkende geestverwanten de souvereiniteitsoverdracht heeft verde digd. „Moge het u gegeven zijn nog vela jaren in ons midden te werken met uw prikkelende activiteit, uw kritische aanleg, uw constructieve geest. Gij zilt een der besten onder ons. Zonder u zou het poli tieke leven zeker verarmen", zo besloot dr. Kortenhorst zijn toespraak Prof. Oud In antwoord sprak dc jubilaris zijn bij zondere dank uit aan H. M. de Koningin de hem verleende onderscheiding an de regering, die het initiatief tot deze huldiging heeft genomen. Hij her innerde er aan. dat een dag na zijn be- ;ming in 1917 tot Kamerlid de Kamer, verband met de grondwetsherziening, werd ontbonden. Niet zonder moeite kwam hij in de nieuwgekozen Kamer. hij de enige nieuweling was. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot In stelling van een Centraal Testamenten- register (oktober 1917) heeft hij zijn mai denspeech gehouden. Een luguber onder werp op een sombere herfstmiddag, zoals een overzichtschrijver terecht schreef. Ingaand op een opmerking van dr. Kor tenhorst zeide de jubilaris in werkelijk heid niet het gevoel te hebben ..onvrien delijk" te zijn. hoewel men (o n. dr. Drees) hem dit vaak heeft verweten. „Als je in de politiek staat", aldus prof. Oud, „moet je het zeggen, zoals je het meent. Dat kan dan wel eens de indruk wekken van on vriendelijkheid Maar ik heb altijd een grote voorliefde voor samenwerking ge had en in mijn Rotterdamse tijd ook in derdaad veel samengewerkt. Wij kunnen scherp zijn, maar onze persoonlijke ver houdingen hoeven daar niet onder t« lijden". Prof. Oud wees ten slotte op bet grote belang van het parlementaire werk. HU zeide zich altUd fel te hebben geweerd tegen stromingen, die het gezag van het parlement ondermUnen. Zü. die met deze stromingen meegaan, ondermUnen hun eigen volksinvloed. De jubilaris ver trouwde, dat In Nederland een gezonde volksinvloed bewaard zal blUven. Hel Nederlandse volk moet goed weten, welk een rUke zegen het In een vrUe Staten- Generaal heeft ontvangen. Velen maakten hierna van de gelegen heid gebruik om prof Oud en zijn verwan- 'en .eluk te ->-..;n Mevrouw Oud kon. wegens haar ;.-z nIheidstoesland, de plechtigheid niet bijwonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11