CHRISTELIJK De dominee: kop-van-jut Prof. dr. F. W. Grosheide trad af als voorzitter van „JachirT Puzzel mee Blijf meester :o: Anglicaan beroepen in Schotse Geref. kerk blijven neutraal Schone bom 1 r LIn de kerkelijke pers J In In de Wngiehlll schrijft ds. P. H. de Pree over een hem weinig geslaagd voor komend geschrijf en gebabbel in de kerkelijke pers over „de" do minees. Wat hij schrijft is aar dig en belangrijk genoeg om op deze plaats uitvoerig weer te geven. Het is een lang artikel; wij verknippen het dus. ■\7TLE scribenten in de kerkelijke pers hebben de wetenschap verworven dat de predikanten hun gebreken hebben. Dat sommige predikanten voor dit deel. anderen voor dat deel van hun taak toch eigenlijk niet ten volle berekend zijn. De één weet er dit van. de ander dat. Dikwijls zijn die bezwa ren wel billijk en juist, en ook goed bedoeld naar we mogen ver trouwen. Maar die bezwaren duiken op met een monotonie die. alles bij elkaar geteld, een allersomberste indruk wekt over onze predikan tenstand. Predikanten zijn nu een maal in de kerk de werkers die het algemeenst in het oog lopen; dus bijna al het kerkelijke onbe hagen. dat in een crisisstemming gist zo hier en zo daar, richt zich op hen. Het goed en heilzame (dus het normale) van het dagelijkse werk van een predikant trekt minder de aandacht. Het zijn meer de ver rassende initiatieven van een en keling en de gebreken van een ge generaliseerd allemaal, die wor den gesignaleerd; die twee houden elkaar niet in evenwicht, zodat er een totale indruk op de argeloze lezer wordt gemaakt die sugge reert dat er niet veel aan deugt. Zo zijn de predikanten ln ver scheidene veel gelezen kerkelijke bladen als op een koude kermis koppen-van-jut geworden, waarop het eervol ls, af en toe een aan dachtige en kundige mep te geven. ER wordt veel kerkelijke arbeid ..naar beneden gepraat" (de uitdrukking ontleent ds. De Pree aan prof. Berkelbach), dus ook en vooral de arbeid der predikanten, tot schade voor de kerk. Dat is duidelijk: wanneer enige beroeps groep regelmatig jarenlang publie kelijk wordt gekleineerd, dan ver zwakt dat het openbare vertrouwen in het werk. dat in dit beroep wordt gedaan. Daar doen de predikanten zelf aan mee (of zij het over zichzelf hebben of alleen over anderen, is niet altijd duidelijk), want ze ne men nu eenmaal een aanzienlijk deel van de kerkelijke pers voor hun rekening. Waarom doen ze dat? Dikwijls is het bedoeld als een schuldbelijden jegens de wereld (al zal daar niet altijd een gena deverkondiging op volgen), maar dat heeft een bijsmaak wanneer het grotendeels gaat ten koste van het voorgeslacht, in de toon van ..nu gaat gelukkig eindelijk alles anders worden". Het effect is ook twijfelachtig, want als het waar is dat de kerk acte de présence moet geven, dan dient dat toch verantwoord-propa gandistisch te zijn, en niet vol zelf aanklachten. Wanneer de kerk zich presen teert met de herhaalde medede ling, dat zij haar greep op het volk verloren heeft, dan nodigt dat niet uit tot verder luisteren. Een win kelier zet niet in een advertentie dat hij zijn greep op zijn klanten verloren heeft en dat het zijn eigen schuld is. en dat de klanten gelijk hebben omdat het inderdaad te bar was. en dat inderdaad alles anders moet worden in zijn bedrijf omdat het zo niet langer gaat. met domme bedienden, onbetrouwbare loopjongens enz. Te minder zal hij zulks doen als uit niets kan blij ken dat hij vertrouwen heeft in een beter personeel in het heden. Jaarvergadering Geref. Zondagsschoolvereniging „We zijn verantwoordelijk voor God, over de kinderen, die HU ons toevertrouwd. 's zondags toevertrouwt. En da n komt het er op aan. af we hun het Evangelie djg bedankte voor Bozum. Hellendoorn, hebben gebracht. Wanneer we menen, dat dit met het oog op de omstandigheden. Leimuiden, Enumatil, Nieuwerbrug en Keroepinosicerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Beilen (toez.): jhr. C. van Eysinga te Aalsum en Wetsems (Fr.). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen rt ijze moet geschieden, omdat we pjy-Beets GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Westfaalse predikanten in ons land toraalcollege in ons land gehouden. Tij dens deze samenkomsten en ontmoetin gen in Driebergen en Oegstgeest zijn de 35 deelnemende predikanten ingelicht over de kerkelijke situatie in ons land. In Geertruidenberg is een oecumenische dienst gehouden, waarin de plaatselijke hervormde predikant ds. J. C. Remyn voorging; de prediking werd gehóuden door Pf. W. Marienfeld uit Dortmund- Marten. OPGAVE PUZZEL No. 53 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Rust houden. 6 bin nen, 8 visite, 11 de naam onbekend, 12 flets en mager. 13 insekt, 14 slede. 16 onderwijs, 17 kuddedieren. 19 roof dier, 20 onbep. hoeveelheid, 22 en Verticaal: 2 De eerste vrouw. 3 aard appel, 4 lust, 5 voegwoord, 7 niet nor maal. 8 vrouw van adel. 9 zangnoot. 10 maat. 11 thans. 13 familielid. 15 dier. 16 waterring. 18 voedsel, 21 bladgroente. 24 heilige. OPLOSSING PUZZEL No. 52 VE NWN. ve ter; t>e ter. be z'ef. vêf zet. VER ZET. Boek VAN Dl-, DAG Spiegel aan de wand. door Olaf J. de Landell. Coronaboek van Uitgeve rij F. G. Kroonder te Bussum. Deze „roman van een schoonheidsin stituut" beleeft zijn derde druk. We vin den dat niet om over te juichen, want de inhoud van dit werkje, dat 210 blad zijden telt, is het werkelijk niet waard het onder zoveel ogen te brengen. De veelal zielige klanten van het schoon heidsinstituut beleven er hun vrij arm zalige avonturen in, die dan als „le vensproblemen" ten tonele worden ge roerd. Een zelfmoord en abortus beho ren tot de „oplossing". Al doet de schrij ver zijn best. het boekje een filisofische inslag te geven, wij vinden het niet meer dan een wat oppervlakkig en dikwijls onaanvaardbaar relaas. De geheimzinnige koffer, door Olivier Beaucalre. V-ïrtaling door Th. A. van Lynden van der Bruggben. Uitgave Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. Een zestienjarig meisje, dat behalve aantrekkelijk oqk intelligent is. reist van Parijs naar Marseille met de bedoe ling haar koffer kwijt te raken ten be hoeve van een internationaal spionage- komplot op het gebied van atoomgehei men. Onvoorziene gebeurtenissen ver ijdelen echter dit plan. Hoe alles voor Carla en de contraspionagedienst toch nog goed komt. is levendig en fris be schreven in ..De geheimzinnige koffer", een alleraardigste vakantie-detective voor meisjes van 12 tot 16 jaar. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Naar Assen synode der Gereformeerde Kerken in Zuid-Holand (zuidelijk gedeelte) en België zijn naar de in Assen samen te komen Generale Synode afgevaardigd als primi: dr. E. D. Kraan te Vlaardingen, ds. C. M. van der Loo te Dordrecht en de ouderlingen C. Zwaan te Mechelen en J. B. Zwartsenberg te Rotterdam-Noord. Als secundi zijn aangewezen ds. Js. van der Linden te Rotterdam-Delfshaven, ds. G. Brinkman te Schiedam en de ouder lingen H. Hogeweg te Hendrik-Ido- Ambacht en A. de Kruyk Czn. te Ameide. Aldus prof. dr. F. W. Grosheide in zjjn rede op de 81ste woensdag in Arnhem gehouden jaarvergadering van de Gereformeerde Zondagsschoolvereni ging „Jachln", welke druk bezochte samenkomst in het teken stond van zijn afscheid als voorzitter. Drieënveertig Jaar lang hanteerde prof. Grosheide de voorzittershamer, die hij nu overdroeg aan ds. J. B. van der Sijs. Voor alle arbeid zegde ds. Van der Sijs, die reeds veel ervaring opdeed met het zondagsschoolwerk in Amster dam-West, prof. Grosheide hartelijk dank. 53 Jaar lang hebt u die arbeid in voorbeeldige trouw verricht, aldus ds. Van der Sijs. Er was nog een afscheid, namelijk dat van de secretaris, de heer R. A. Koster, die gedurende tweeëntwintig jaren zijn beste krachten aan ..Jachin" heeft ge geven. doch zich nu niet meer herkies baar stelde. Hem werd het erelidmaat schap van de vereniging aangeboden. Ook de penningmeester, de heer J. V. Tamboer, trad af. In deze vacatures werden bij acclamatie gekozen de heer D. Gnodde te Zaandam en de heer C. J. van Tol te Amsterdam-West. Her kozen werd in het bestuur mej. T. van Harten te Utrecht. Na het' wijdingswoord van dr. A. Dondorp uit Heemstede, sprak prof. dr. Grosheide, die nog wel gedurende enige tijd bestuurslid blijft van „Jachin", een woord ter herinnering en tot af scheid. De kwestie van de zondag stond hierbij vooral op de voorgrond. Zondags school is een oud woord, aldus prof% dr. Grosheide. Er is veel te doen geweest over de vraag, of dit woord wel juist was. bepaald dan de vraag, of niet elke gedachte aan de school met haar bijzondere werk, ten enemale ongeschikt was om wat er op de Zondagsschool geschiedt aan te geven. De mening vindt meer en meer ingang, dat de Zondag ongeschikt is om te doen, wat er door gaans op onze Zondagsscholen geschiedt. Men krijgt de kinderen niet meer op zondag. Nu de sociale toestanden ver beterd zijn, wordt de zondag op aller lei manieren besteed. Er is op zondag van alles voor de kinderen. Daar komt de laatste tijd nog iets anders bij. De zondagsschool bereikt niet, wat zij bereiken wil. Zij raakt de 7 S.dT„" Voorzitter Pronk van dadelijk toe, dat hier moeilijkheden zijn. Nu andere gedachtegang aldus prof. Grosheide, die weekwerk noodzakelijk vond en zeer te waarderen. Zo heeft „Jachin" het steeds gezien, maar „Jachin" heeft gepleit en blijft pleiten voor een zondagsschool op zon dag. Wij hebben onze kinderen nog op zondag. Laten we die dag toch op de rechte wijze besteden, laten we hen door de zondagsschool leren naar de kerk te gaan. daarop voorbereiden. Tijdens de slotsamenkomst 's middags vertelde mej. H. Mulder uit Antwerpen over het evangelisatiewerk in België, een causerie, die met veel belangstelling werd aangehoord. Aan de jaarvergadering, die namens de generale deputaten werd bijgewoond door dr. P G. Kunst, en waarop onder meer ook de hervormde, de christ-geref. zondagsschoolverenigingen vertegen woordigd waren zomede Philippus, ging dinsdagavond een ontmoetingssamen komst ook in het Sonsbeekpaviljoen vooraf, waarop de samenzang plaats vond onder leiding paHMgjBgjHiHBÉfl de S.U. bedankt De voorzitter van de Socialistische Unie, de heer C. Pronk uit Rotterdam, heeft aan het partijbestuur een brief gezonden, waarin hy bekend maakt te bedanken voor het lidmaatschap van deze party. De heer Pronk verklaarde desge vraagd. dat „de reden is gelegen in het feit dat ik de politieke opvattingen van de meerderheid van het partij bestuur niet meer kan delen". De socialistische unie propageerde eenzijdige ontwapening teneinde het Russische blok tot ontspanningspolitiek te brengen. Na de gebeurtenissen in Hongarije acht de heer Pronk verzwakking van de westerse defensie niet (meer) in de*ebekende het be,anS van de miljoenen die in koordirigent, de heer W. van den Hof. i vrijheid willen Myven leven. Geen toverij Voordat Samaria zich overgaf aan de Here Jezus en er blijd schap kwam in de gezinnen en in de gehele gemeenschap, zag het er niet zo best uit. De bevolking zat volkomen gevangen in de ban van de toverij. Simon, een zeer merkwaardig man; had kans ge zien de mensen te verbijsteren, van zichzelf bewerende, dat hij iets groots was. „Deze is wat EEN WOORD VOOR VAN DAAG genoemd wordt de kracht Gods", zo zeiden de in woners, van klein tot groot. Juist in deze stad zet de Heilige Geest zijn grootse of fensief in. Hij valt de satan rechtstreeks aan. De uitkomst is niet onzeker: zelfs Simon komt tot het geloof. Later zal hij nog vreemde dingen doen, maar dan is Samaria verlost uit de duisternis van de leugen en de toverij. Dan schamen de men sen zich erover, dat zij Simon hebben achternagelopen. U moet erop letten, dat Samaria niet neu traal blijft. Niet zegt:, toch zit er wel wat in de woorden en de daden van deze tovenaar. Maar hem radicaal afwijst, zodra Phi lippus heeft verteld van het Grote Licht, dat reddend is verschenen en dat blijft schijnen tot in de donkerste hoeken van een mensenhart. Benoemd tot onderwUzeres aan de chr. school te Bengschenhoed: mevrouw G. Bohnen-Henneveld te Vlaardingen: aan de chr. school te Gorssel: mej. J. H. Brinkman te Eist (O.B.); aan de chr. nat. school te Vrouwenpolder: mej. H. Huser te Middelburg; Doopsgezinde sociëteit over de bewapening Tijdens de jaarvergadering van de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit, omvat tende alle doopsgezinde gemeenten in ons land. heeft het bestuur de volgende motie a.Jigenomen: „De bestuurders der Algemene Doops gezinde Sociëteit verklaren ten zeerste verontrust te zijn oVer de voortgaande bewapening op grote schaal. Zij achter,! deze het leven van de ganse mensheid bedreigende ontwikkeling in strijd met de boodschap van het evangelie en de dienst aan God en Christus. Zij roe pen alle christenen op zich hierop te bezinnen en in de wereld van hun roeping it verzoening der volkeren te getuigen" Besloten werd, deze motie ter kennis te brengen van de overheid en van de tot de Doopsgezinde Broederschap be horende gemeenten. De vergadering, die onder voorzitter schap van mr. H. Craandijk is gehouden ,1 in de Singelkerk te Amsterdam, heeft onder meer haar goedkeuring gehechl de voorstellen om tot reorganisation het doopsgezinde zendingswerk over |J te gaan. Daardoor zal een nauwere k band tussen .de gemeenten en het doops-'/ eeziude zendingswerk (thans op Nieuw Guinea) worden gelegd, dan in het ver-|j leden ooit het geval was. Een tweetal nieuwe gemeenten, nl. Emmen en Buitenpost, werd toegelaten tot het verband van de sociëteit. De broederschap telt thans een 139-tal ge meenten met ca 38.000 op volwassen leeftijd gedoopte leden. Twee studenten beëindigden dit jaar hun studie en werden proponent. Voorbehoud in theorie olksliedei AL heeft de algemene vergadering der Kerk van Schotland de zaak van de ver eniging met de Kerk van Engeland op de lange baan geschoven. plaatselUk is men verder en nieuwe onrust is ontstaan onder de leden van de gereformeerde Schotse Kerk. De kerkeraad van de gemeente Kilmaco, een van de oudste gemeenten in Schotland, heeft nameiyk de anglicaanse predikant ds. Duncan beroepen. Deze heeft in Kilmaco proefgepreekt en is met grote meerderheid door de gemeente gekozen. Ds. Duncan kan zyn ambt eerst aanvaarden wanneer de volgend jaar bijeenkomende algemene vergadering van Ad Kerk haar toestemming verleend heeft. Ds. Duncan verklaarde, dat hij weer tot de Schotse Kerk wilde terugkeren,1" die zijn vader en grootvader ook in het ambt gediend hebben. Welaan dan: gister- avond heeft de V„A.R.A.- televisie onder regie .van de®hc Kees van Iersel ons de Eerbiedige lichtekooi" ,EL, van Sartre gebracht. Het was laten wij daarmee beginnen een uit stekende voorstelling, waarin vooral Andrea Domburg een prachtige vertolking gaf van het telkens bedrogen lichte meisje en waarin Otto Sternman in zijn creatie van de door woedende horden gezochte neger de span ning aangrijpend voelbaar maak te. Ook Henk van XJlzen droeg veel tot het artistieke welslagen van deze avond bij. Tot het artistieke welslagen, ja. Want wij geloven niet, dat deze „Eerbiedige lichtekooi" waarvan de toneelopvoering in dertijd in deze krant gunstig i beoordeeld een stuk is, dat zich bij uitstek voor televisie-uitzen ding leent. Ook niet als men er het voorbehoud „voor geestelijk volwassen kijkers" bij maakt. Er wn* geen enkele poging gedaan om - .nstooigevende ge deelten te rappen of te be perken. Mis-chien is dit een ver dienste, maar was het dan niet beter geweest, het hele stuk te laten vallen? Dat was dan wel een daad wan wijs beleid ge weest omdat men nu eenmaal geen geestélijk'wolwassenen voor de schermen in de huiskamers kan selecteren. In het voorprogramma had een zeekapitein een telefoonge- sorek met zijn collega van de sleepboot Thames, die nu koers zet naar Antwerpen met ie be schadigde Amerikaanse tanker Stony Point. Dit was televisie nieuws zo actueel als het maar zijn kan. Om tien voor half tien en 11 uur zendt de Avro over Hilversum II (298 meter) een programma uit van Por tugese amusementsmuziek. Daarna kan men luisteren naar de Nederlandse bijdrage aan het internationale song festival van Venetië. Zaterdag ziet men het op T.V. Op de andere zender (402 meter) t de NCRV een door Herman Fel- derhof samengésteld klankbeeld' over Salzburg, de Mozartstad. Om twin tig over negen. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg, kal; 8.00 Nws. en weerber; 8.15 Hoog mis: 9.30 Gram: 9.35 Waterst; 9.40 i piano; 12.33 Grar 2.30 Lant Grote Drie in radiogesprek De B.B.C. zendt vanavond om kwart over tien Nederlandse tijd een radiogesprek uit, 'dat wordt ge voerd door radiocommentators in Moskou, 'Londen en Washington. Het initiatief tot dit .interessante experiment is genomen door de B.B.C. De heren zullen het heb ben over het jongste Russische voorstel op de ontwapeningscon ferentie te Londen tot staking van alle kernproeven gedurende een bepaalde periode. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA 1.00 Nwi' - uz; 13.45 V d vrouwen; 14.00 Metropole ■k. en soliste; 14.30 Blaasoctet; 14.55 i.00 Schoolradio; 15.30 Intern. 15.50 Gram; 16.00 Vd zie- .00 V d jeugd; 17.15 Kinderkoor, ezzo: gra 'fjm~ muz; 18.0 snsch. Wimbledon; 18.30 Vragen- 18.45 Pianospel; 19.00 Nws; 19.10 op het nws: 19.15 Regeringsuitz.: illemaal; 19.25 Regeringsuitz.: Emigratie- iraatje van H. A. van Luyk; 19.35 Ron- le v. Frankrijk; 19.50 Verz. progr. v.d. nilltalren; 20.30 Act; 20.45 Ronde van frankrijk: 20.55 De springplank; 21.15 émigranten op hun praatstoel; 21*5 Ka- VRIJDAG 28 JUNI VAN 18—19.30 UUR I. Gloacchino Rossini: 1. uit „II Barbiere di Siviglia"a. Ouverture. Rias Sympho- I Frlcsay. wavaune van Rosl- „-ini Callas, sopraan, Philharmonia Orkest olv. Tullio Serafin. c. La callunia un venticello. (Aria van Basilio): Kim Borg. bas. Philharmonisch „La Cene ;rg olv. Ferd tola" I 'Leitner. 2. uit Grammofoonm 8.50 V VPRO: 10.00 Thuis, wijding. VARA: r al pianto, Non piu mesta accanto al fuoco, Victoria de los Angeles, sopraan. Orkest van de Opera te Rome olv. Giu seppe Morelli. 3. uit „Wilhelm Teil": Bel- letmuziek. philharmonisch Orkest van Londen olv. Jean Martinoh. II. Vincenzo Bellini: 1. uit „I Capuletl Deh! tu f (Aria van Rom mezzo-sopraan, mla di Santa C Ghlone. 2. uit ,.l phonie Orkest t WUrttemberg Nemorlno) Petre Mur 49 ..Ja, hoe eer hoe beter. Dan is het maar ach ter de rug". Volgens deze afspraak gaat hij 's morgens op weg. Het is nog geen tien uur. Het kantoorpersoneel kijkt verbaasd. Ze ver geten hem te groeten. Een jong typistetje steekt haar hoofd om de hoek van het privé-kantoor en zegt voorzichtig alsof ze bevreesd is een onheil te ontketenen: JMijnheer, hier is meneer Cam- meraat. Hij vraagt u te spreken". Adelsberg, het verbouwereerde gezicht ziende, antwoord luchtig: ,,0, goed, heel goed, laat me neer maar hier komen". „Wilt u maar binnen gaan. meneer?" Ook de anderen zijn ontdooid en zeggen groe tend. terwijl hij passeert: .,Dag meneer Camme- raat". Van het onderhoud horen ze niets, ondanks de stilte die plotseling binnen viel. Als ze een paar woorden wisselen, doen ze het fluisterend. Cammeraat is beschaamd en verlegen. Hij weet niet, hoe hij zal beginnen. Maar zijn patroon helpt hem op gang. „Ik heb van je vrouw gehoord, dat je graag weer hier op kantoor wilt komen". „Ja, mijnheer. Als dat kan, moet u maar be slissen op welke manier". „Hoe bedoel je?" ,.U hebt zeker een andere boekhouder?" „Neen, ik heb geen ander. Je plaats is nog altijd open. Ik wist niet, hoe de dingen zich zou den ontwikkelen, daarom ben ik indertijd begon nen. zelf een deel van je werk op me te nemen en de rest door een der anderen te laten doen. Toen het eenmaal zo liep. is het zo gebleven. Het gesprek duurt twintig minuten en als Cam- door K. Jonkke: meraat vertrokken is, doet de patroon de sobe re medeatling: „Morgenochtend komt meneer Cammeraat hier weer terug". Het personeel in de fabriek hoort de volgende dag, dat Cammeraat weer op kantoor zit. Dan zegt er een: „Ik ben maar blij, dat alles weer bij het oude is. Laat onze eigen patroon en onze oude boekhouder hier maar de lakens uitdelen en laat die meneer Brouwershof maar blijven waar hij zit". „In de bajes. Dat is niet bepaald vriendelijk, zeg!" „Ik bedoel, laat hem hier maar vandaan blij- Nu zwijgen de jongeren. Maar bevredigd zijn ze niet. Het oude gareel past hun niet meer. Ze mokken. XVI. DE LAATSTE NACHT Onrustig ligt Brouwershof op zijn krib te woe len en te draaien. Telkens neemt hij zich voor, zich niet meer te verroeren, want het geknars en gepiep van het ijzeren ding hindert hem. Een ogenblik blijft hij onbewegelijk liggen en stil kijken naar het getraliede venster hoog in de muur het enige voorwerp, dat zichtbaar is in de duisternis van zijn cel. Altijd heeft hij rustig geslapen, maar nu. deze laatste nachtHij gaaf zijn gedachten sa mentrekken op de dag van morgen, de lang ver beide dag. welks datum vermeld staat op het officiële stuk, dat aan de wand van zijn cel hangt en waar hij een jaar geleden iedere dag tegen aan gekeken en omsponnen heeft met plannen en voornemens. Een jaar in de cel! Zijn zenuwgestel heeft het doorstaan. Tijdelijke overplaatsing naar het ge meenschappelijke verblijf voor de O.V.C.-ers Ongeschikten Voor de Cel) is voor hem niet no dig geweest. De cel heeft hem niet klein gekre gen, integendeel, hij heeft de cel onder de knie. Daar denkt hij aan met voldoening. Standvastig heeft hij vertrouwd op zijn kracht, het verleden weggedrongen en beleefd in de toe komst, plannen gemaakt, berekeningen uitge dacht, overwogen hoe hij de dingen zal aanpak ken als hij straks opnieuw begint, zijn wil ge spannen op het voornemen zich met eigen hand te zuiveren van de smet van zijn fout. Zo kreeg hij de cel er onder. En als soms een kreet van angst of woede uit een andere cel tot hem doordrong, heeft hij spottend geglimlacht! om die zwakke stumper. En nu deze onrust. Waardoor? Het is niet dei eerst keer, dat de bezoekster aan het luikje van zijn celdeur klopte. De andere bezoekster, een oude dame, is d=^r mee begonnen. Die g" vc schuift hij weg. Daar niet over peinzen. Liever denken aan de prettige tijd toen hij zaken deed en geld verdiende. Dat deed hij graag, praten over zaken, werken en geld ver dienen. Nog doet hij het gr^ag. denken over za- ken. plannen maken, fouxen vermijden, wéér geld verdienen. (Wordt vervolgd) Nws: 13.15 Meded. en gram; 13.30 Caba ret; 13.55 Beursber; 14.00 Jeugdkoor: 14.20 Boekbespr; 14.40 Kerkorgel; 15.00 Piano- spel; 15.20 Cabaret. VARA: 16.00 Muzika le caus; 16.40 V d Jeugd; 17.05 Gram; Ferdinand Leitner. 2. uit ;.La Favorita": Favorite del Re!. Spirto gentil, (Ree. en Aria van Fernando) Nicolai Gedda. tenor. Philharmonia Orkest olv. Alceo Galliera. IV. Arrigo Bolto uit „Mefistofele"L'al- 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de Margherita) Victoria de los Angeles, so- koor. VPRO: 10.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten?, caus; 19.50 Op bezoek bij anderen; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.10 Toneelbeschouwing; 20.20 Muzikale caus. met illustratie; 20.35 De Ronde v. Giuseppe Morelli. V. Pletro Mascagni: 1. uit „Cavallerla Rusticana": Ah, lo vedi, che hal tu detto, Marianne Schech, sopraan. Lbrenz Fehen- berger, tenor. Symphonle Orkest van België, caus: 20.45 Leven uit een beginsel, caus. VARA: 21.00 Gram; 21.55 Buitenl. weekoverz; 22.10 Wat doe je voor de kost: 22.30 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. caus; 22.50 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws. en SOS-ber; 23.15—24.00 Grammofoonmuziek. Bamberg olv. Victor Reinshagen. 2. uit l'Amlco Fritz'"Intermezzo. Philharmo nia Orkest olv. Herbert von Karajan. VI. Alfredo Catalani; 1. uit „Loreley" Nel verde maggio, (Aria van Walter): Mario del Monaco, tenor. Orkest olv. Franco Ghione. 2. uit „La Wally": Eb ben? Ne andro lontano. .(Aria van Wal- BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram; 12.30 Gevar. muz; 12.55 Weerber; 13.00 Nws; 13.10 Gevar. muz: 13.55 Sport; 14.00 V d scholen; 15.00 Sport; 15.30 Orkestconc; 16.00 Hoorspel: 16.30 Sport: 17.00 V d kind; 17.55 Weer- Philharmonia Orkest olv. Tulll'o Serafin. VII. Ruggiero Leoncavellouit „I Pa- gliaccl": Intermezzo. Philharmonia Or kest olv. Herbert von Karajan. VIII. Umberto Giordano uit „Andrea Chénler": Colplto qui m'avete, Un di all' azzuro spazio, (Ree. en Aria van Chénier) Mario del Monaco, tenor. Orkest olv. Fran- Sport; 19.00 Gevar progr; 19.30 Caus; 21.45 Gevar. progr: 22.15 Pianotrio; 22.45 Pari. overz; 23.00 Nws; 23.08—23.13 Koer- TIPS Engeland, BBC Light Programme. 1500 n 247 m. 12.00 Pari. overz; 12.15 Dans- nuz; 13.00 Orkestconc; 13.45 Vd kleuters; 14.00 V d vrouw; 15.00 Nws. en MU. ork; .5.45 Lichte muz; 16.15 Mrs. Dale's Dagb: 6.30 Orgelspel; 17.00 Amais. muz: 17.30 Dansmuz: 18.15 Sport; 18.45 Hoorspel; 9.00 Nws; 19.25 Sport: 19.30 Gevar. muz; !0.30 Gevar. progr: 21.00 Gevar. muz: 2.00 Nws; 22.15 Act; 22.20 Dansmuz: 3.00 Voordr; 23.15 Lichte muz; 23.55— •4.00 Nieuws. 4.00 Koorzang: 14.30 Gram; 15.00 Ider 15.30 Pianorecital; 16.00 Koersen; 16. Gram; 16.30 Idem; 17.00 Nws; 17.10 Lie te muz; 18.00 Zang en plano; 18.30 V sold; 19.00 Nws: 19.40 Gram; 19.45 Ider 20.00 Idem; 20.30 Kunstkaleldoscoop; 20. Symf. ork. en soliste: 21.40 Gram; 22. uit het buitenland Het Third Programme van BBC vermeldt vanavond om 7 programma van orgelwerken 9 Om kwart voor tien voeren de BBC Northern Singers over de Home Service van de BBC (330 meter) een programma van volksliederen op. TELEVISIE vanavond 4.00, 14.30, 15.30 en 16.05 Gram; 17.00 I18.38 Gram; 19.30 Nws: 20.00 Ka- aermuz: 21.00 21.00 Gram: 22.00 Nws; 2.10 Vrije tijd; 22.55 Nieuws. De Avro heeft vanavond de beurt die zij gebruikt voor een film in de reeks „Met een luipaard op schoot" voor een kroniek, Televizier en het voorstellen van de deelnemers aan WAT 1 gINDS enige dagen hebben wij kennis mogen maken met het begrip schone bom. Men verstaat er onder een waterstofbom, die geen radioactieve afvalstoffen meer ver spreidt en die bij gebruik voor de burgers geen gevaar meer oplevert, mits natuurlijk die burgers op eer biedige afstand zich bevinden. Deze schone bom is er weliswaar nog niet, maar atoomgeleerden menen tot de fabricage binnen vier of vijf jaar toch wel in staat te zijn. Voorwaarde is, dat zij deze vier, vijf jaar nog mogen doorgaan met hun proefnemingen. Een schone bom er zijn al humoristisch getinte tekeningen over verschenen. De uitwerking van het bericht was er ook een van een zekere opluchting. Ziezo, dat hadden we dan weer gehad; de bom is welis waar niet verdwenen, maar is ten minste op weg een schone bom te worf.en. De bom is er wat accepta beler door geworf.en. hiervan te zeggen: Natuurlijk zullen we wel dankbaar moeten zijn om deze nieuwe ontwikkeling in de ontdekkingen en uitvindingen. Maar laten we toch geen ogenblik ver geten, welk een ontzagwekkend ding de bom is en blijft. Met de ontwikkeling van de be schaving is het bewapeningsarsenaal de mens al geraffineerder gewor den. Primitiviteit is er niet meer bij. Bezoeken we in onze vacantle een mu seum van oudheden, dan kunnen we plezier hebben aan het zien van de wapens, waarmee in vroeger eeuw de mensen elkaar letterlijk te lijf gingen. Dat is nu wel anders gewor den. Ook in de bewapening is een ge stage „ontwikkeling" te constateren. Ontdekkingen en uitvindingen zijn er met ijver in verwerkt en omgekeerd het kan niet ontkend heeft de bewapening ook weer stimulerend op het doen van ontdekkingen en uitvin dingen ingewerkt. Er kwamen telkens nieuwe wapens bij en na verloop van korter of langer tijd was men alweer aan hun aanwe zigheid gewend geraakt en hadden ze hun aanvankelijke bedreiging verlo- i. Ze waren „conventioneel" ge worden. rTOTDAT de atoombom kwam, wat later gevolgd door de nog zoveel ontzagwekkender waterstofbom, nu al weer bijkans verdrongen door de su perwaterstofbom. Wat deze bommen zouden kunnen het was ondoenlijk er zich een voorstelling van te maken, maar zeker was, dat zij als een don kere en sombere dreiging gingen han gen over de wereld. In de verstarde politieke verhou dingen op internationaal gebied ging, zo kon men stellen, van die onheilspel lende dreiging ook een machtige pre ventieve, voorkomende werking uit. De grootmachten weten van elkaar, wat zij hebben, en de wereld bevindt zich in de situatie van een wonderlijk evenwicht. Het is iets geworden van een dwang situatie. Het bestaan van deze situatie zal men helaas niet kunnen ontken nen. Men mag vurig hopen op een ontspanning van de spanning en aan ons allen de taak van een voortdurend gebed tot Hem, in Wiens almacht het is, de harten van alle groten der aarde te buigen. Te buigen voor Hem en naar elkaar. TAIT mag ons evenwel niet doen voor bijzien aan de situatie zelf. Ook boodschappen van Schweitzer, Barth en anderen, hoe eerbiedwekkend ook, kunnen het bestaan van de situatie niet doen veronachtzamen. Zij kunnen wel en hierin ligt, naar onze me ning, van hun boodschappen de posi tieve betekenis bij ons het gevoel en de wetenschap nog aanscherpen, dat wij aan het pijnlijke van de situatie nimmer mogen wennen. De Westerse wereld zal waakzaam moeten zijn. De vrijheid, die het leven leefbaar maakt, is daarvoor een te groot goed. Aan de andere kant zal zij, voor zover de waakzaamheid dit slechts enigszins gedoogt, moeten open staan voor elke suggestie, die de be staande spanning kan doorbreken. Zij zal zelf ook zonder ophouden moeten zoeken naar de mogelijkheid er toe. Nu dan lezen we over de waterstof bom, die op weg is .schoon" te wor den. Men houde het ons ten goede: wij hebben van het bericht kennis geno men met gemengde gevoelens. Want schoon of minder schoon de bom blijft een ontzagwekkend wapen. Zo de bom waarde heeft, dan wordt deze door het onheilspellende van de ireiging ongemeen versterkt. De we- -eld zou nog ongelukkiger zijn, indien 1e bom werd ingedeeld bij de wapens, waaraan de wereld is gewend geraakt en die zij heeft „aanvaard". Zendingsdag Driebergen De traditionele zendingsdag te Driebergen- Ryssenburg van de Gereformeerde Zendings'oond in de Nederlandse Her vormde Kerk wordt dit jaar op l augustus gehouden. Sprekers zijn ds. A. Meijers te Utrecht, ds. W. van Tuyl te Rijssen. ds. A J. Timmer te Huizen N.H ds. H. Roelofsen te Zeist. ds. J. van der Velden te Dordrecht, ds. B. Have kamp te Nieuw-Lekkerland en ds. W. Vroegindeweij te Barneveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2