Jlieuiue £ciiisri)c (Courant Rusland gaat in principe akkoord met plan V.S. ITÏÏYM Statenfamilie bespreekt haar uiteenlopende belangen Internationaal toezicht wapendepots op Grote verwachtingen van nieuwe Beatrixmijn Duitse oppositie geeft de regering de schuld Géén oplossing in zicht in tandartsenconflict DONDERDAG 27 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10991 Directie: F. DIEMER ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken H$tanh«stirfi is ghebleuett myn b«-l in teaijcnsyoet" Bannelingen wachten op kans ZIE PAGINA 5 ter ide Eerste succes in Londen RUSLAND heeft in de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties in beginsel een Amerikaans voorstel over vermindering van de klassieke bewapening aanvaard. Ook Frankrijk, Engeland en Canada waren hel in principe met het plan van Stassen eens, dat een vermindering beoogt volgens onderling goedgekeurde lijsten. Het oorlogsmateriaal dat op deze lijsten wordt beschreven en aangegeven, komt in depots onder internationaal toezicht. Deze depots bevinden zich op het grondgebied van het bezittende land. Het voorstel van Stassen. dat Rusland aanvaardde, geldt alleen voor Rusland Amerika en heeft alleen betrekking op de eerste fase van een algemene ontwape- ning. De overgang van deze fase naar eer volgende is afhankelijk van de oplossing van bepaalde politieke problemen. De Amerikaanse afgevaardigde heeft ei in het debat met nadruk op gewezen, da president Eisenhower en bondskanseliei Adenauer onlangs in Washington hebben afgesproken, dat een veelomvattende ont wapeningsovereenkomst een hereniging van Duitsland vooronderstelt. Het plan van Stassen komt op het vol- De landen stellen zelf de lasten oj van vliegtuigen, tanks, zware kanonner en andere wapens, die in de depots zullei worden opgeslagen. Deze lijsten worden voorgelegd aan d« ontwapeningscommissie, waar verder onderhandeld kan worden. Zodra elk land de zekerheid heeft dat de andere landen van plan zijn hun bewapening redelijk 28 juni dagelijks va. inbegrepen) AMSTERDAM SCHIPHOL Ike verzekert: Over vijf jaar een „schone" H-bom Over vier of vijf Jaar zal de absoluut „schone" waterstofbom een feit kunnen zijn, heeft president Eisenhower giste ren meegedeeld. Bij het gebruik van een dergelijk wapen op het slagveld worden geen burgers op grote afstand getroffen, omdat er geen radioactieve neerslag is. Eisenhower gaf de verzekering, dat Ame rika ondanks het feit, dat het bommen zou hebben zonder radio-actieve neer slag, zjjn voorstel de proeven met kern wapens te staken niet zou intrek ken. Denemarken heeft geen bezwaar, dat Groenland wordt opgenomen in de zone voor luchtlnspectie, wanneer de grote mogendheden het eens zouden worden over een wederzijdse inspectie. Een maand geleden is de Deense regering over deze kwestie door Amerika bena derd. Maandag weer varen bij Göta Aelv De schepen, die onlangs door aardver schuiving in de Göta Aelv (Zweden) als het ware werden afgesloten in het Vaner- meer, zullen maandag kunnen vertrekken. Baggermolens zijn bezig een vaargeul te maken waarvan de schepen gebruik kun nen maken, eventueel met assistentie van «leepboten- in te krimpen, kan een ontwapeningsak koord gesloten worden. Maar dan moet men het ook over de andere punten eens Vastgesnoerd aan kerseboom gedaan. In opgewonden toestand kwam mevrouw A. van G. dinsdagavond de po litie vertellen, dat een onbekende haar 12-jarig zoontje als een hond aan een boom had vastgebonden. De jongen was 's middags met nog drie andere kinderen naar de kersenboom gaard van een zekere M. aan het Ketel- wegjè te Bergen op Zoom gegaan om wat kersen te plukken. Hij werd betrapt door een onbekende man, die hem vast greep en op zijn knieën voor de boom zette, waaruit hij de kersen had gehaald. De man nam vervolgens een zware boomtak, legde die in de nek van de jongen en dwong hem deze met beide handen vast te houden. Ten slotte nam hij zijn broekriem en bond deze om de hals van het ventje dat dus met de tak in zijn nek aan de boom zat vastgebon den en zich niet kon bewegen. Het zusje van de 12-jarige knaap zag hem het eerst zo in de boomgaard zitten. Zij rende naar huis om haar moeder te waarschuwen. Toen deze na tien minuten bij de boom gaard arriveerde wilde de onbekende man haar niet toelaten. Zij wilde echter niet weggaan, voordat de man haar zoon tje had bevrijd. Ten slotte maakte de man de riem los en kon de jongen, na nog een pak slaag te hebben gekregen, weglopen. De moeder stelde de politie op de hoog te van de ergerlijke mishandeling en deze wist vrij spoedig de identiteit van de man te achterhalen. Hij verklaarde het gedaan te hebben om de kinderen schrik aan te jagen. De man bleek de 22-jarige P. H. te zijn, die aangesteld was als be waker van de boomgaard. Hij kreeg een proce6-verbaal wegens mishandeling. Na het sluiten van een verdrag zal elk land de opgegeven wapens in een depot onderbrengen op eigen grondgebied. Aan het eind van een jaar kunnen de opgeslagen wapens vernietigd worden of omgesmeed voor vredelievende doelein den. Maar dit zal alleen gebeuren als de onderlinge internationale controle heeft uitgewezen, dat elk land aan zijn ver plichtingen voldaan heeft. Gemenebest-premiers vergaderen in Londen Vrijhandels gebied belangrijk punt op negende conferentie (Van onze correspondent) LONDEN, donderdagmorgen. IN LONDEN zijn voor de negende maal bijeen de premiers (of hun ver tegenwoordigers) van wat Pandit Néhroe eens noemde: „die vreemde rare verzameling van naties die slechts in tegenspoed schijnt te gedijen": het Gemenebest. Het wordt in Londen als getuigend van slechte smaalc be- schouwd om te spreken van Britse gemenebest en die weglating van het aloude adjectief is typerend voor het huidige karakter van wat eens het Brits imperium was. Niet overheersing, maar volledige vrijwillige samenwerking van soevereine naties is thans het wezen van het Gemene best. En niet besluitvorming, maar informerend overleg is het doel van de conferentie. Vpor het eerst Is er een premier een vrije soevereine Afrikaanse 6taat aanwezig: dr. Nkruimah. Zijn komst tekent dat er in het ledental evenwicht bereikt is tussen blanke en niet-blank< staten. Alleen Groot-Brittannie, Canada. Nieuw-Zeeland. Australië en Zuid-Afrika zijn blank; de overige. India. Pakistan, Ceylon, Ghana en de federatie Rhodesië en Nyassaland zijn „gekleurd". Samen hebben de niet-blanke staten een bevolking van tegen de 500 miljoen zielen, terwijl de blanke staten een b volking van iets meer dan 80 miljoi omvatten. En het zal niet lang meer d ren of de niet-blanke volkeren zijn niet alleen wat zielental, maar ook wat tal betreft in de meerderheid, want nog dit jaar krijgt Malakka zijn zelfstandig heid binnen het Gemenebest en die van Singapore, Nigeria, Oeganda en de We6t- indi6che federatie begint haar verwezen lijking nabij te komen. Morgen zal prins Bernhard op Schiphol de internationale tentoonstelling Het Atoom officieel openen. De bovenste foto toont een enorme grote reactor, die door minister Cals in gebruik zal worden gesteld en de foto onder geeft een beeld van de fraaie waarschuwingsborden welke door de werklieden zijn gemaakt en die tot een bezoek noden Dorp voor 6000 rsoneel man per. TAE IN AANBOUW zijnde Beatrix- mijn, waarvan de boorwerk- zaamheden thans tot op de helft zijn gevorderd, zal niet 1.2 miljoen ton per jaar opleveren, maar 1.8 miljoen ton, heeft gisteren minister Zijlstra in Hoensbroek verklaard. Deze produktiebegrotlng is gebaseerd ®P de goed verlopende onderhandelingen lussen Duitsland en Nederland over het verwerven van een deel van het concessle- lebied van de Sophia Jacoba. De ontwerp overeenkomst is ai geparafeerd. Als straks in 1967—68 de Beatrix op volle capaciteit zal werken, zal zij niet, zoals eerst geraamd was, aan 5.000 maar aan 6.000 4 7.000 personen, ondergronds en bovengronds, werk verschaffen. Mr. F. Jansen, directeur der staatsmij nen, deelde mee, dat de Wilhelmina, waar van men het eersrt de uitputting verwacht, nog wel 10 tot 15 jaar op volle capaciteit zal kunnen doorwerken om daarna ge leidelijk af te nemen. De Beatrix zal dan haar taak kunnen overnemen. De eerste steenkool uit de Beatrix hoopt men in 1962 boven te brengen. In 1967. na een aanlooptijd van vijf jaar, zal de mijn op volle toeren komen. Nabij de nieuwe mijnzetel zal een nieuw dorp van 5.000 4 6.000 zielen verrijzen, dat in hoofdzaak bewoond 'zal worden door personen die direct met de mijn te ma ken hebben. Doch ook particulieren zul len er kunnen bouwen, zodat het dorp geen eenzijdig karakter krijgt. Toch is dit de ontwikkeling die in 1818 voorspeld werd door de toenmalige gou verneur-generaal van Brits-Indië, de mar- kies van Hastings: „Er zal een tijd ko men dat Engeland op grond van gezonde politieke principes de heerschappij dit land India zal opgeven. Dan zal het er zich op beroemen dat het zijn 6C relniteit gebruik heeft om zijn tijdelijke onderdanen de kenni6 bij te brengen die zij behoeven om alleen het pad des recht6 te betreden en in rechtschapen heid met hun weldoener die handelsbe trekkingen te onderhouden, die voor on« van groot belang zullen zijn." De woor den zijn braaf negentiende-eeuws, maai de gee6t is profetisch. Voor een zeer groot deel zijn het com merciële belangen die het heterogene ge zelschap van het Gemenebest bij elkaar houden. Zij vormen de materiële basis waarop het besef van ondanks alle tegen stellingen toch bij elkaar te behoren meer of minder hecht dat zal de tijd moeten leren gefundeerd Is. Tegenstellingen Het vreemde van deze gemcncbcstcon- ferentie is, dat er lang geen eensgezind heid heerst, terwijl men toch in vriend schappelijke geest bfjeen is. Wat zal dr. Louw, de Zuidafrikaanse vertegenw diger, denken van de aanwezigheid dr. Nkrumah, eerste minister der jonge negerrepubliek Ghana? In zijn eigen land behoort dr. Louw tot hen die de negi elke politieke zeggenschap onthoudi maar dr. Nkrumah moet hU als zyn ge lijke behandelen. India en Pakistan be schouwen elkaar als doodsvijanden s wege het geschil over Kasjmir. Pakis wil het geschil voor het internationaal gerechtshof brengen, maar India weigert medewerking te verlenen en het is eenmaal een ongeschreven regel in het Gemenebest, dat twee twistende Gem beststatcn alleen maar een beroep op het Internationaal gerechtshof kunnen doen, indien zij daar beide mee akkoord gaan. Zal Pakistan dus, wil het zijn recht be komen, gedwongen worden het Gemene best te verlaten? Over militaire zaken kan nauwelijks in plenaire zitting ge sproken worden. India en Ceylon streven een neutraliteitspolitiek na. Toch is de verdediging van het Gemenebest een zaak die allen aangaat. Daarom zoekt men de oplossing in het overleg tu6«en de premiers en hun advteeurs van die Ge- men ebestlanden die wel bij NAVO of ZOAVO zijn aangesloten. En al zullen de premiere wel van gedachten wisselen over eikaars interne problemen, toch zal hier ter vergadering niet over gesproken worden, want de eerste regel van Gemenebest i6 dat men eikaars sc reine rechten ten volle eerbiedigt. Zijn er dus veel onderwerpen taboe, er zijn nog genoeg zaken over die men openhartig met elkaar kan bespre ken. Daar is allereerst de kwestie Engelands voorgenomen toetreding tot het Westeuropese vrijhandelsge- bied. Welke gevolgen zal dit hebben voor de Gemenebesthand el? Want het systeem van „imperial preference", dat na de conferentie van Ottawa van 1932 de gemenebesthandel beheerst heeft, heeft nauwe economische ban den geweven tussen de ledenstaten. Bijna de helft (48 pet) van Engelands handel wordt met gemenebestlanden be dreven. Voor Canada bedraagt dit per centage 18 procent voor Australië 60 pro cent voor Nieuw Zeeland zelfs 77 pro cent, voor Zuld-Afrika 54 procent, voor India 50 procent, voor Pakistan 39 procent en voor Ceylon 54 procent Zal deze in tensieve onderlinge handel van Engelands toetreding tot het vrijbandel6gebied te lijden hebben? Sterke band De nieuwe Canadese premier Diefen- baker (hij is van Nederlandse afkomst en men vraagt zich af of zijn naam niet eens Diefenbakker i6 geweest) heeft van zijn hart geen moordkuil gemaakt en heel zijn enthousiaste persoonlijkheid in gezet om het moederland ervan te weer houden zich al te nauw met Europa te verbinden. Hij ziet voor het Gemenebest een grote toekomst weggelegd, mits de onderlinge banden verstevigd worden, po litiek zowel als economisch en financieel. En om dit te bereiken, dringt hij aan op het houden van een gemene- besthandelsconferentie. lieïst nog Engeland toetreedt tot het vrijhandels, gebied. Van zijn kant gezien i6 dit begrijpelijk, want de Canadezen achten het gevaar niet denkbeeldig' dat Ca nada's onafhankelijkheid teloor door al te grote financiële invloed van Amerikaans kapitaal op Canadese ondernemingen. Naar Diefenbaker bij zijn aankomst op London Airport verklaarde, bedroeg het tekort op de Canadese handelsbalans met Amerika vorig jaar niet minder dan 1 miljard 290 miljoen gulden. En dit tekort zal dit jaar nog groter zijn. Diefenbaker wil deze overheersende Amerikaanse in vloed tegengaan door meer kapitaal uit Engeland en het Gemenebest aan te trek- ken. Macmilian, de Britse premier, heeft echter te kennen gegeven dat de grens van het Britse investeringsvermogen be reikt i6 en wil bovendien niet afwijken van zijn voornemen Engeland zo spoedig mogelijk te doen deelnemen aan Euro pa's vrijhandelssysteem. Dan is er het probleem van de tech nische en financiële hulpverlening de minderontwikkelde ledenstaten. Neh- roe zit dringend verlegen om een lening van 2 miljard gulden, maar de anderen zijn er niet erg happig op hem stoots te helpen, omdat zij maar i goed weten dat India financieel ver ven zijn stand leeft. Ghana heeft c eens geld nodig voor de bouw van dam in de Voltarivier, die voor Ghana betekent was de Assoeandam voor Egypt is en hij heeft technici, ambtenaren, scholen, leraren en leermiddelen nodig waarvoor hij bij het Gemenebest klopt. Hulp moet er komen, willen deze onontwikkelde landen niet in Rus- lands armen gedreven worden. Over dit soort problemen wordt er op Downingstreet 10 een week lang van gedachten gewisseld. Aan het eind zal er een nietszeggend communiqué gepubliceerd worden en vele Britten zullen zich teleurgesteld afwenden met de vraag: „Is dat nu alles?". Ja dat is alles, oneindig veel, want dlit is geen internationale conferentie waar een pact gesloten moet worden, maar een statenfamilie, die over haar familiezaken beraadslaagt, die ruzie maakt, maar toch altijd elkaar zoekt in het besef van bij elkaar te horen. Deze foto werd genomen in de tuin van Downing Street 10 in Londen, vlak voor de opening van de conferentie van eerste ministers en ministers van buitenlandse za ken uan de landen van het Britse Gemenebest. Op de tweede rij (van links naar rechtsW. H. de Silva, „leader" van de senaat en minister van justitie van Ceylon; T. L. Macdonald. minister van bui tenlandse zaken van Nieuw-Zee land; E. Louw, Zuidafrikaans mi nister van buitenlandse zaken; sir Roy Welensky, premier van Rho desië en Nyassaland. Voorste rij (van links naar rechts): dr. Kwame Nkrumah, premier van Ghana, Jawaharlar Nehroe, premier van IndiaJohn Diefenbakerpremier van Canada, Harold Macmilian, Brits premier. Robert G. Menzies, premier van Australië en S. Suhra- wardy, eerste minister van Pa- Aardbeving. De seismografen van het KNMI hebben vannacht een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd. De af stand was 6700 km en de haard moet zich hebben bevonden in de Atlantische Oce aan ter hoogite van de evenaar nabij het rotseiland St. Paul. Gevonden duiker was Crabb Klein litteken op knie gaf de doorslag Een lijkschouwer heeft uitgemaakt, dat het stoffelijk overschot van de klkvora- man, dat onlangs zonder hoofd in de ha ven van Chichester Is gevonden, inder daad dat van commander Lionel Crabb is. De weduwe van Crabb was niet in staat het lichaam te identificeren. De lijkschouwer heeft niet kunnen vast stellen op welke wijze Crabb om het leven is gekomen. Zoal6 bekend is. ver dween hij ongeveer een jaar geleden in de buurt van een Russisch oorlogsschip, waarmee Boelganin en Kroesjtsjef Enge land bezochten. Op het duikerspark zijn verschillende roestvlekken aangetroffen, zodat men aanneemt dat hij aan een metalen voor werp onder water heeft vastgezeten. Volgens een dokter was het voornaam ste herkenningsteken een klein litteken op de linkerknie, dat de kikvorsman op- toen hij in 1945 tegen prikkeldraad aandreef, dat een Amerikaans schip te gen bepaalde mijnen moest beschermen. Bovendien is de laatste jaren in deze wateren geen duiker verdronken: ook dit leidt tot de conclusie, dat men inderdaad Lionel Crabb heeft gevonden. Minister Strauss Leger-ongelukken in Bondsdag (Van onze correspondent) BONN, donderdagochtend. F EEN zakelijke sfeer heeft de Westduitse Bondsdag zich gisteren beraden over de consequenties van de ongelukken, die de Bundeswehr aan de rivier de Iller en op de leger oefenplaats Grafenwoehr hebben getroffen en die aan 16 militairen het leven hebben gekost. De politieke partijen waren het erover eens, dat alles dient te worden gedaan om dergelijke ongelukken te vermijden. Scherpe meningsverschillen traden echter aan de dag ten aanzien van de schuld aan en de verantwoordelijkheid voor de ongelukken. De sociaal-democratische oppositie trachtte er politieke munt uit te slaan door de regering en haar defensiepolitiek de sdhuld in de schoenen te schuiven. Met hun poging om het tempo van de opbouw der Westduitse strijdkrachten verantwoordelijk te stellen voor de on gelukken, hebben de sociaal-democraten getracht minister Strauss in verlegen heid te brengen. De bewindsman staat kort voor zijn vertrek naar Amerika, waar hij nogmaals duidelijk wil maken, dat West-Duitsland de verplichtingen je gens de NAVO. die het lend reeds het vorige jaar aanging, zal nakomen. Mede daarom heeft de minister doen verklaren, dat behalve de drie West duitse divisies die per 1 juli a.s. als „beperkt bruikbaar" onder NAVO-op- perbevel zullen worden gesteld, eind van dit jaar de eerste twee Westduitse pant ser-divisies en einde maart volgend jaar nog een berg- plus een luchtlandings divisie aan de NAVO zullen kunnen worden „overgedragen". HET WEER ÏN EUROPA Minister van defensie Strauss de zich tegen de kritiek, op dc vermeen de al te snelle opbouw der Westduitse strijdkrachten. Hij ontkende, dat er enig verband bestaat tussen de ongclukk» en de defensiepolitiek en herinnerde e aan. dat tussen 1921 en 1933 tijdens opbouw van de toenmalige „Relchs- wehr" waarvan men toch zeker niet kan zeggen, dat deze niet grondig te werk is gegaan per jaar in volle vredes tijd gemiddeld 65 soldaten ten gevolge van ongelukken het leven lieten. De minister zei, dat de veiligheids voorschriften sinds de ongelukken nog zijn verscherpt. Hij heeft opdracht ge geven de administratieve werkzaamhe den der officieren tot een minimum te beperken, opdat zij meer tijd voor de opleiding der soldaten zouden hebben De woordvoerders der coalitiepartijen stelden zich volledig achter de minister. De schuldvraag behandelde minis ter Strauss zeer voorzichtig met het oog op het gerechtelijke onderzoek, dat nog gaande is tegen de korpo raals Schaeffler en Julitz. die aan de Iller de ongelukkige sectie aan voerde die de rivier doorwaadde, waarbij 15 militairen verdronken. HE Arbitrage nog geschilpunt ET ZIET er ndet naar uit, dat de moeilijkheden tussen de zieken fondsen en de tandartsen spoedig tot een einde zullen komen, zolang de partijen het niet eens kunnen worden over de omvang van het geschil, waarover dient te worden gearbi- treerd. Deze voorspelling wordt gedaan in een communiqué, dat gisteren door de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde is uitgegeven. Zoals bekend staat de Maatschappij op het standpunt, dat de arbitrage moet ge schieden over de oorspronkelijke uit gangspunten in de onderhandelingen. De ziekenfondsen daarentegen menen, dat de arbitrage zich moet beperken tot de standpunten, die werden ingenomen toen het gesprek werd afgebroken. In hun communiqué wijzen de tand artsen erop dat de ziekenfondsen de arbi trage nu al bijna twee maanden hebben vertraagd. De verzekerden zijn hiervan de dupe. Als de ziekenfondsen de arbi trage in de gebruikelijke vorm blijven verwerpen, moet aan de verzekerden de dringende raad worden gegeven hun regelmatige tandheelkundige verzorging niet te verwaarlozen. De ziekenfondsen kunnen namelijk nooit door administratieve maatregelen en financiële tegemoetkomingen het tand bederf voorkomen. Bovendien zijn de tandartsen niet bij machte een maanden lange achterstand in te halen. I s l I! Iï? i si; zzw WNW windstil ,s \l S?ï IS WEERBERICHT Vrij warm De Bilt verwacht tot morgen avond: Droog en overwegend zonnig weer Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw warmer. (Op gemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Vrijdag 28 juni: zon op 4 24 uur, zon onder 21.06 uur. Maan op 5.19 uur. maan onder 21.14 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1