*oc2 Nederlandse overwinning was ernstig in gevaar „Zaalberg"" Leiden huldigde vijf jubilarissen NESCAFÉ PRIJSVRAAG n W'E fno.ooo- Onzeker zoekt Leiden zijn weg door de Cambridge Week Loco-burgemeester over Leidse Cambridge Week Om Europese politievoetbaltitel MEI wE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 JUNI 1957 Voor vanavond De Europese politievoetbal- kampioenschappen worden van avond op het U.V.S.-terrein aan de Wassenaarseweg voortgezet. Het programma ziet er als volgt uit: 17-45 uur; BelgiëNoorwegen. 18.55 uur: Nederland— Denemarken. 20-05 uur: Oostenrijk Nederland. Prachtig spel van de Zweden, kleine zege van Duitsers ZO SLECHT EN WEINIG BOEIEND als de ouverture van de Europese voetbalkampioenschappen: West-DuitslandBelgië was, zo boeiend en goed was het treffen tussen de helblonde Zweden en de donkere Oosten rijkers. De ruim 3000 toeschouwers, die de Leidse Hout bevolkten, kwa men echter eerst recht aan him begeerde portie spanning en tragische en komische momenten, toen Nederland en Frankrijk om de overwinning streden. Met een opvallend gemak was de Nederlandse ploeg aan een 4-0 voorsprong gekomen. Maar toen de Fransen beseften, dat ze minder moes ten babbelen en meer moesten voetballen, ja toen kwam de overwinning nog op erg losse schroeven te staan. Het werd ten slotte 4-3 Voor Germain, de Franse doelman, is de wedstrijd tegen Nederland er een ge worden om niet snel te vergeten. Na de openingstreffer van Frederiks. de poli tieman uit Gouda, die voor Blauw Wit (Amsterdam) speelt, raakte deze Germain de kluts kwijt. En het publiek, dat dit snel in de gaten had, hielp hem nu niet bepaald bij zijn pogingen, zijn zelfver trouwen te herwinnen. Ook Evertsen (APGS), die beheerst voor 2d zorgde, deed dit niet en dé Franse spil Guyonet nog minder. Want laatstgenoemde voerde met een prachtig schot helaas in eigen doel de Nederlandse voorsprong tot 3—op. Vlak daarop scoorden de goed spelende Nederlanders weer. maar terecht werd dit doelpunt wegens buitenspel afge keurd. Germain bleef na deze laatste actie gewond liggen. Hij werd buiten de lijnen gedragen en verzorgd. De strijd ging verder en Boret (linksbinnen) ging het Franse doel verdedigen. Totdat Germain weer opkYabbelde en onder de lat ging staan. Hardnekkig weigerde hij zich te laten vervangen. Tot eigen ongemak ove rigens, want naarmate de speeltijd vor derde. des te erger ging Germain hinken. H\j was op het laatst een zielige figuur.... die na het eindsignaal door zijn makkers van het veld moest worden gedragen. Maar genoeg over Germain. Zelfbewust was Nederland aan het tweede half uur begonnen. En die zelf bewustheid groeide, toen Veentjes (Vi tesse) geen moeite had gehad om de hin kende Germain voor de vierde keer het nakijken te geven. Op dat moment achtte Frederiks, die kennelijk la9t had van een onwillige dijbeenspier, de tijd gekomen om zich te laten vervangen. Maar dat ging niet door. „Non, non," riep de Franse manager en terecht. Bepaald was. dat alleen de (ge wonde) keepers zich mochten laten ver vangen. Even nog probeerde Frederiks het en toen ging hij op de bank va: reserves zitten. Meer gebeurd Maar er was inmiddels meer gebeurd. Nederland had het tempo aanzienlijk la ten zakken en de bedrijvige, licht-ont- vlambare Fransen, die drie Algerijnen in hun midden hadden, waren op een hoger toerental gaan draaien. En mi tegen 11 ging het met onze landgenoten snel bergafwaarts. Chakov en Bonnefooy (2) lieten de kwieke Kok. die vooral opviel door het keurig op tijd uit zijn doel komen, driemaal vissen. Te hulp Frederiks snelde in deze kritieke situa tie zijn makkers weer te hulp. al ging dit nu niet bepaald volgens de regels van het voetbalboekje. Hij vergat name lijk zich bij de scheidsrechter te melden. Maar goed, de heer Heeneman had niets in de gaten en de Fransen hadden het te druk met hun „breiwerk" om er acht op te slaan. Met Frederiks. hinkend wel iswaar, weer als gangmaker, kreeg het Nederlandse aanvalsquintet nog kansen te over om definitief een einde te ken aan de spanning. Het gebeurde en daarvan weet Germain meer, ondanks zijn grote mate van hulpeloosheid. Zweden—Oostenrijk Dat de helblonde Zweden tot de s> euze kandidaten voor de Europese titel behoren, daaraan twijfelt niemand na het spel van deze atleten tegen Oos tenrijk. De politiemannen uit het land der jodelaars kon men allerminst leerlin gen op voetbalgebied noemen. Toch kre gen ze van de Zweden een gevoelig voet ballesje Mogelijk zijn de Oostenrijkers in het begin wat van de wijs geraakt door de vrije trap, die Fröde. ondanks het befaam de muurtje, ongelooflijk hard Inschoot. Zeker was dat het geval met de Oosten rijkse KammermaSer. die graag erg ver uit zijn doel kwam en die. door de bal buiten het strafschopgebied met zijn hand te spelen, de schuldige aan het doalount was. Angstvallig vermeed hl] later eenzelfde actie. Daarvoor, na 7 mi nuten. had Johanson reeds de eerste tref fer laten aantekenen. Door vervolgens listig de buitenspelval open te zetten, wist Oostenrijk het eerste half uur de :ore tot 20 te beperken. Vlak na de doelwisseling kwam Oos tenrijk op 21. ook al uit een vrije trap or Gludovak genomen. Gottinger ver eerde de bal van richting en onhoud- iar voor de reus Blaeth, met de gewel dige grote handen, verdween de bal. uia de onderkant van de lat, in het doel. Een kopduel voor het West- duitse doel in de slechte en har de wedstrijd tegen de Belgen. Foto N. van der Horst De strijd werd fel en bikkelhard voort gezet. Zweden was en bleef de betere ploeg en als de geelblauwen niet zo non chalant met de kansen waren omge sprongen, dan was Oostenrijk er niet zo genadig afgekomen. Nu duurde het even eer de aan zijn schouder gewond geraak te Oostenrijkse doelman vlak na elkaar door Karlsson en Johanson werd gepas seerd en de eindstand (41) werd ver-, West-Duitsland—België De eer om het toernooi te mogen ope nen, was ten deel gevallen aan West- Duitsland en België. Maar waardig zijn ze deze eer niet geweest. Het vertoonde spel was hard, vooral van Belgische zijde en stond bovendien op bedenkelijk laag peil. Goed spel lieten alleen de beide doelverdedigers en de Duitser Frjedrich zien en het was laatstgenoemde, die voor het enige doelpunt van de wedstrijd zorg de. De Duitsers, die er tenminste nog iets van terechtbrachten, verdienden de overwinning. Jaarvergadering van de „Vooruit"' De ledenraad van de coöperatie Vooruit hield z(jn jaarvergadering in het gebouw aan de Korevaarstraat. De voorzitter, de heer P. Fakkel, memoreerde enkele .be langrijke in 1956 genomen besluiten, on der meer die tot uitbreiding van het aan tal filialen en het vestigen van een zelfbe dieningswinkel aan de 5-Meilaan. Het overlijden van de heren P. Louwe- rens en P. D. H. Willebrand werd her dacht. Als nieuw lid van de ledenraad werden geïnstalleerd de heren M. Eiker bout. C. Koekebakker, J. Oudshoorn. G. de Vos en I. van Weerlee. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren P. Fakkel, C. Koole en B. Wijland en mevrouw W. L. Majolee-Blansjaar herkozen. Bij de behandeling van de finaciële jaarstukken gaf de bedrijfsleider, de heei J. Riezenkamp, een uitvoerige toelich ting. Hij noemde de uitkomsten va afdelingen in het algemeen bevredigend. Rembrandt-lyceum Rembrandt-Lyceuin. Burggravenlaan 2 Leiden. Nog geslaagd zijn voor het toelatings examen eerste klasse: Anja Kriele en Jaap van Meygaarden, beiden te Leiden Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik A. zn v H C. Smit en A. M. Bollen; Nicolaas W. zn v J. N Xorsuize en J. de K waastemet; Jan zn v W. van Leeuwen en M. J. van Duijven- bode; Wouter A. zn v J. W. Philippo A. v. d. Lans; Jan J. zn v J. J. Parm bier en H. van Hunen. OVERLEDEN: H. Schotsman. 66 man; A. van Rjhijn, 57 jr. echtgen. v. van Duijn; C. Slootweg, 91 jr., wed. r B. van Rijn; A. van Elswijk, 80 jr., m P. J. van Gulik, 77 jr., man. Burcht vijf jubilarissen gehuldigd. Twee van hen kregen een ko ninklijke onderscheiding, de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, namelijk de heren W. F. Werk en B. Werk. Beiden zijn veertig jaar bij Zaalberg in dienst; de heer W. F. Werk heeft nu de leiding van de inslagspoel er ij en de heer B. Werk is portier. De andere jubilarissen waren de heren S. Stokkel, H. Schouten en M. Bronsgeest, resp. 35, 35 en 25 jaar in dienst. De heer W. Sohrandt, directeur van de' dekenfabriefc, richtte zich met hartelijke bewoordingen tot allen. Hij zei, dat de kracht van een bedrijf de trouw van de medewerkers is. Een snel verloop onder de arbeiders in een bedrijf duidt waar schijnlijk op minder goede menselijke verhoudingen. Zonder trouw zou het nooit gelukt zijn, naast de dekenfabriek ook een stoffenfabriek op te bouwen. De heer Sohrandt sprak alle jubilaris sen afzonderlijk toe. De heer Stokkel heeft in het bedrijf de zorg voor de wa- teronthardingslnstallaLIe gekregen cn is assistent op de dekenopmakerij, de heer Schouten is dekenwever en de heer Bronsgeest chef van de deken- en stof- fenruwerij. De directeur bood hen allen een enveloppe met inhoud aan. Later ont vangen zij nog een herinneringsbord. Wethouder J. C. van Schaik deelde mee. dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, aan de heer Werk de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. In zijn toespraak stelde hij, dat jonge ren tegenwoordig vaker komen en gaan dan vroeger. Er schijnt een veranderzucht in hun hoofd te zitten, die de wethouder niet bepaald kon bewonderen. Een lange diensttijd pleit zowel voor de werknemer als voor de leiding, zei de heer Van Sohaik. Na het opspelden van de onder scheidingen werd het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. Namens de ondernemingsraad heeft de heer J. Bavelaar de jubilarissen toege sproken, namens het kantoorpersoneel de heer H .Thorn en namens de Chr. bond van werknemers in de textiel- en kleding industrie „Unitas" de heer J. Oosterom. Allen gewaagden van grote waardering voor het werk van de heren. 's Avonds heeft de harmonievereniging „Warm on ds Fanfare" bij de heer W. Werk, die de leden van deze vereniging les geeft, een serenade gebracht. Haagse politierechter Leidse winkeldievegge veroordeeld Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een mevrouw uit Leiden tot 25 boete of vijf dagen en drie weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Op 4 januari jl. had de verdachte bij V. en D. in Leiden een damesjumper, oorbellen, twee paar kniekousen,eau de cologne enz. gestolen. Een winkelmeisje zag haar de oorbellen wegnemen en zodoende kon zij op straat worden aangehouden. Een rapport van de R.K. reclassering vermeldde dat verdachte een jaloers karakter heeft, weinig spijtgevoelens toonde en dat het moeilijk was om met haar reclasseringscontact te krijgen. Er werd een voorwaardelijke 9traf zonder toezicht aanbevolen. Dit gebeurde dan ook, waarbij rekening werd gehouden met het blanco strafregister. Boete voor belediging Een 56-jarige mevrouw uit Leiden ont kende voor de Haagse politierechter, dat zij een mede-inwoner op 9 maart jl. zou hebben uitgescholden. Wel vertelde zij, een niet ten laste gelegde uitdrukking te hebben gebezigd, die de politierechter echter nog erger vond. Aanvankelijk was de inwoning goed gegaan, totdat er bij de inwoners een paar kinderen waren gekomen. De verdachte zei overlast van de inwoners te hebben ondervonden en ze had een procedure tot ontruiming aan hangig gemaakt. Op de bewuste dag zou ze hebben ge hoord, dat een jongen werd aangezet met de deur te gooien. Deze ontkende dat; er zou gezegd zijn dat de jongen goed aan de deur moest trekken omdat deze klem de. De getuige ontkende, dat hij de ver dachte eerst zou hebben geslagen voordat de scheldwoorden werden gebezigd. Over dit slaan getuigde ook de echtgenote van verdachte. Mr. P. de Clercq, de raadsman, meen de dat de buurt samenspande tegen ver dachte. Hij vroeg vrijspraak. Overeen komstig de eis werd de vrouw echter veroordeeld tot 25 boete of vijf dagen. Voor vervolg stads nieuws zie pagina 7 Academische >r het kerkelijk vootbereidend ex Holtrop tc 's-Geavenhage en d van der Geest te 's-Gravenhage. dan sluit de inzending voor de grote Haal nog gauw een wedstrijdformulier bij Uw winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI aan prachtige prijzen Gistermiddag heeft op het Leidse s'tadhuis een ontvangst plaats gehad van autoriteiten, die in Leiden betrokken zijn bij de Cambridge-week. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot verwelkomde de gasten en vertelde over Leidens rijke historie. De Earl of Bessborough beant woordde de burgemeester en sprak nogmaals zijn voldoening uit over de gastvrije ontvangst, die het Cambridge-gezelschap in Leiden had ontvangen. Op de foto ziet u van links naar rechts burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, Sir Charles Darwin, die in de middaguren een referaat hield in het Gravensteen, en de Earl of Bessborough. Foto N. van der Horst Burgemeester Van KinschotGeert volledige grap SIR CHARLES DARWIN heeft gistermiddag in de collegezaal van het Gravensteen een lezing gehouden. Tevoren was een merkwaardig monument onthuld, dat ongetwijfeld van Jonathan Rough afkomstig was; geziien de faam van deze „practical joker" was het nu geen vondst om in jubelen uit te barsten, al had het de charme, dat nog steeds niemand met absolute zekerheid kan zeggen, of de dames van gips of van vlees en bloed waren. Maar na deze „plechtigheid", die op een zeer matige belangstelling kon bogen, werd Sir Charles Darwin in de collegezaal voorgesteld als de kleinzoon van de roemruchte Darwin, die met zyn evolutieleer de vorige eeuw de wereld in opschudding heeft gebracht. De kleinzoon van Darwin nu sprak over de toekomst. Hij achtte geboortebeperking niet doeltreffend voor de bestrijding van overbevolking en ook het voeren van oor logen vormde bij hem slechts een drup pel op een gloeiende plaat! Zelfs het beter exploiteren van de natuurlijke hulpmiddelen, die de aarde biedt, zou niet in staat zijn zo vertelde Sir Charles Darwin de wereld te redden, „omdat er altijd meer hongerige monden dan voedsel zullen zijn". Wat de oplossing van het vraagstuk der overbevolking dan wel was, kon Sir Charles Darwin niet zeggen. Hij vertelde, dat hij een pessimist is, en hoopte, dat briljante geesten uitkomst zouden kunnen vinden. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, die de lezing bijwoonde, verklaar de, dat aan de identiteit van Sir Charles Darwin niet getwijfeld kan worden. Het vervelende is echter, dat wij tijdens een lopende lunoh, die gistermiddag in het stadhuis werd gehouden, enkele Engelsen gesproken hebben, die zich uitgaven voor Gambridge-st/udenten; deze jongelieden bleken „hun wereldberoemde hoogleraar Sir Charles Darwin" niet te kennen. Verklaring Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot heeft gisteravond aan een van de landelijke bladen verklaard, dat het uit gesloten moet worden geacht, dat de ge hele Cambridge Week een „practical joke" is. De burgemeester voegde hieraan toe. dat hij niet bereid was zijn eigen genoe gen te laten bederven door de vele ge ruchten, die momenteel in Leiden de ronde doen. Vele ochtendbladen zijn vanmorgen met grote artikelen over Leiden en zijn Cam bridge Week gekomen. „Trouw" schrijft, dat Leiden het slachtoffer is geworden van een reclame-stunt en het Algemeen Dagblad meent, dat de Leidenaars zozeer de kluts kwijt zijn geraakt door de acti viteiten van Jonathan Rough, dat zij ernst en lol niet meer kunnen scheiden. De „Telegraaf' schrijft van een „Cambridge De jubilarissen van Zaalberg op een rijtje. Naast de wethouder uan links naar rechtsde heren W. F. Werk, B. Werk, M. Brons- geest. S. Stokkel en H. Schou ten. Tenslotte de directeuren van Zaalberg, de heren W. en H. I. J. Schrandt. Det wethouder speldt een bronzen medaille op. Foto N. van der Horst Verkeerd opgezette propaganda leidde tot veel misverstanden Naar aanleiding van het vele rumoer, dat rondom de Leidse Cam bridge Week is ontstaan, heeft de loco-burgemeester van Leiden, wethouder J. C. van Sehaik. hedenmorgen een persbijeenkomst be legd, waarin hij een uiteenzetting gaf van de organisatie van de mani festatie. Wethouder Van Sehaik sprak als zijn oordeel uit, dat de propaganda en de persvoorziening voor en tijdens deze demonstratie in het geheel niet op Nederland waren afgestemd en dat daardoor vele misverstanden zijn gerezen. Desgevraagd zei de heer Van Schaik, de bakermat van deze industrieën, Cam- dat het 't gemeentebestuur van Leiden bekend was geweest, dat de Cambridge Week een industriële manifestatie zou worden, met enkele overigens zeer goed verzorgde culturele evenementen De afzijdigheid van de Leidse en de Cambridge universiteit verklaarde de lo co-burgemeester als een reserve, die zeer dikwijls in universitaire kringen wordt aangetroffen. Dat de pers tot j.l. maandag in de over tuiging leefde, dat de Cambridge Week een culturele manifestatie was, weet de wet houder aan de slechte wijze van propa ganda. Ook het feit, dat in de Engelse pers het reclame-element een grote rol in de redactiekolommen speelt, heeft tot een scheve voorstelling van zaken geleid. De woorden van de wethouder recapi- i uierend, kunnen we dus de Cambridge Weak te Leiden omschrijven als een soort beurs van enkele Engelse industrieën, die voor het eerst pogen hun produkten op grootse wijze op het vasteland van West-Europa tc propageren en die daar voor Leiden uitgekozen hebben, omdat deze iUd veel overeenkomst vertoont met bridge. Met klem ontkende wethouder Van Schaik. dat een der gemeentelijke be stuurders een televisie-toestel zou zjjn aangeboden. Toen wij na de persbijeenkomst de wet houder in een vertrouwelijk onderhoud vertelden, hoe wij tot publikatie van dit bericht waren gekomen, gaf de wethou der toe, dat bepaalde officiële uitingen dit gerucht de schijn van bevestiging had- De wethouder, die toegaf, dat de men geling van industriële manifestatie, cul turele programmapunten, het spaarzame universitaire contact en de aanwezigheid van „practical joker" Jonathan Rough vooral gezien de verkeerd opgezette propaganda niet erg verduidelijkend had gewerkt, verklaarde desgevraagd, dat de gemeente zich door het verloop van de Cambridge Week niet teleurge steld voelt. klucht" en veronderstelt, dat de Leide naars erg boos zijn, hetgeen ons een weinig overdreven lijkt. Inmiddels hebben we in een klein boek je op de Universiteitsbibliotheek uitge vonden, dat Bessborough een klein Iers graafschapje is, dat op een heel uitge breide landkaart te vinden is in Zuid- Ierland. En met ai dit rumoer hebben de En- gelee televisie-industriëlen hun doel aardig bereikt; golven van publiciteit stromen over Nederland en wij hebben zo hot vermoeden, dat de Nederlandse televisie-industrie niet met dezelfde ge voelens deze industriële manifestatie be ziet als sommige Leidenaars, die voldaan zijn over het verloop van de Cambridge Week. Eindexamen van gem. H.B.S. Leiden Geslaag te Leiden voor het eindexa men HBS-A: R. O. Aalbersberg met lof. H. Alt, Oegstgeest; Toos Booy, Noordwijk aan Zee; W. Boudry; H. G. van Buren; R. Hoek; B. Lasschuyt; K. Smit. Oegstgeest; R. Witteveen, Zoeterwoude; Dinie Wol- ring. Afgewezen 3 Waar geen plaatsnaam bij vermeld ls, i« dit Leiden. Toelatingsexamen gem. H.B.S. voor meisjes Voor het toelatingsexamen van de gem. H.B S. voor meisjes zijn alsnog geslaagd: Olga Bink, Annie Dorresteyn. Annet Herfst, Jolly Hofstra, Coby Karstens, An nie Kromhout. Joke Mussert, Erica La brijn, Inke Ooyevaar, Hilde Ouwerkerk en Antje Roseleur. Lezers schrijven ons Cambridge-week Als oud-Leidenaar en bezoeker van de ..tentoonstelling", als bedoeld in uw arti kel van 25 Juni (Cambridge week a prac tical Joke?) ben ik het volkomen met u eens: het ds alleen een expositie van enkele Engelse produkten (met er tus sendoor een verdwaalde Hollandse melk machine). ail met al: dilettantenwerkl En die zogenaamde hal met reelamepop- penprofessoren en foto's moet het Cam- bridge-vernisje eraan brengen. Let u maar eens op die foto van die lerares ln het Ba linees en het daarbij behorende onder schrift en ook de foto betreffende het straffen van studenten! Er is één oplossing, die Leiden als universiteitsstad kan reddende Leidse dagbladen verzoeken enkele auto riteiten van Cambridge (zowel van het stadsbestuur als uit universitaire krin gen) een bezoek te brengen aan de ten toonstelling hier om hen zodoende te con fronteren met hun „practical joke". Nic. Beetslaan 10, Haarlem J. J. BARENDSE, architect. Dit is nu eens een heel prettige re actie, maar een journalist die de Cambridge Week moet verslaan dient uiterst wantrouwend te zijn. En daarom vonden w\j het een merk waardig teken, dat het briefje is ge schreven op een velletje, dat is be drukt met: Cambridge Measuring In struments for Science and Industry. In de telefoongids van Haarlem komt de naam van de architect niet voor en de telefoondienst vertelde ons, dat Nic. Beetsstraat 10 geen te lefoonaansluiting heeft. Het kan na tuurlijk een architect zonder telefoon zijnalles schijnt mogelijk in deze Cambridge Week. (Redactie N.L.C.). Dr. P. A. F. van der Spek heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als lid van de sectie gevangeniswezen van ds centrale raad van advies voor het m- vangeniswecen. de psychopatenzorg en ss reclassering. Tot lid van deze sectie ld benoemd P. J. Piebenga te Den Haag. ge neeskundig hoofdinspecteur voor de gees telijke volksgezondheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3