Jlicutue £ciJtsct)e Gfoitrant Begrip voor belangen van onze land- en tuinbouw Basis voor een gezond compromis gelegd Drie beperkt Westduitse bruikbare divisies Stel ambten gedeeltelijk open voor de vrouw DOODVONNIS HONGAARSE SCHRIJVERS OPGESCHORT Verolmes scheepswerf (na een jaar) gereed voor opening BflDl si!' i! li iiwüAb 2b JUINl 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang iSo. 1U990 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken H$tanhttstirti is ahcbleuot mya Ijarl ia teafienspoei" Wie maakt liet mogelijk ZIE PAGINA S Engeland en het vrijhandels gebied I.L.O. aanvaardt verbod van dwangarbeid De internationale arbeidsorganisatie, de I.L.O.heeft gisteren in Gcnève de tekst goedgekeurd van het verdrag waarbü dwangarbeid wordt verboden. Dit ge beurde met 240 tegen nul stemmen, bij én onthouding. De onthouding kwam van de vertegen woordiger der Amerikaanse werkgevers. Deze verklaarde zich van stemming te onthouden, omdat hij de „cynische hui chelachtigheid" van bepaalde landen be treurde, die wel voor de conventie stem den, doch niet van plan waren zich aan haar bepalingen te houden! Bij de stemming was o.m. de afvaardi- ing van de Zuidafrikaanse Unie afwezig. In het algemene debat over het niet aan vaarden van de geloofsbrieven van de Hongaarse gedelegeerden beval een Ne derlandse gedelegeerde aan. deze ongel dig te verklaren. Londen: Makarios moet zich matigen De Engelse onderminister van koloniën heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de Engelse regering niet bereid is bespre kingen te voeren met aartsbisschop Makarios voordat de Grieks-Cypriotische leider de door hem gestelde onaanvaard bare voorwaarden heeft ingetrokken. Hitlerjugend wilde herleven De Westduitse politie arresteerde de 37-jarige Alfons Holler, die voor 1945 een vooraanstaande positie in de Hitlerjugend bekleedde. Tezamen met andere voor malige Hitlerjugendleiders had hij on langs verscheidene voormalige Hitler jugendleiders ondergebracht in de zgn. Reichsjugend. (Van onze correspondent te Londen) FjE STAATSSECRETARIS van buitenlandse zaken, drs. E. H. van den Beugel, en de ambassadeur mr. D. U. Stikker hebben in Londen met Britse regeringspersonen besprekingen gevoerd over pro blemen, die samenhangen met Engelands voorgenomen toetreding tot het Europese vrijhandelsgebied. Deze besprekingen zijn uiterst vrucht baar geweest, zoals blijkt uit het door het Foreign Office uitgegeven com muniqué: „Men was het erover eens, dat de onderhandelingen over de oprichting van een vrijhandelsgebied zo krachtig mogelijk bevorderd moeten worden". De Britten laten zich niet gauw verleiden tot een zo positieve uit spraak in een officieel communiqué. Van Nederlandse zijde heeft men dan ook sterk het gevoelen, dat de be sprekingen een groot succes zijn ge weest, niet het minst omdat men de gelegenheid heeft gekregen drie be langrijke politici, de minister van financiën, Thornycroft, de minister van handel, Sir David Eccles en de staatssecretaris van het Foreign Of fice, sir Roger Makins onder het oog te brengen, waarom Nederland er niet mee akkoord kan gaan, dat land- en tuinbouwprodukten voor wat Enge land betreft, buiten het te vormen vrijhandelsgebied worden gehouden. Men ls niet tot conclusies gekomen, aar wel hebben de Britten ingezien, dat zij inzake land- en tuinbouwproduk- tot een compromis moeten geraken juis dit hebben zij tot vóór het thans gevoerde gesprek halsstarrig geweigerd. Het standpunt der Britten wordt inge geven door twee argumenten: de ver plichtingen jegens het Gemenebest en de bescherming van de Britse landbouw, die juist tijdens en na de oorlog krachtig tot ontplooiing gekomen is. Voor het eerste argument hadden de Nederlanders begrip, gezien de sterke financieel-economische binding Groot-Brjttannië met het Gemenebest. Doch het argument van protectie va Britse landbouw achten zij minder op"zijn plaats, omdat immers ook de leden der gemeenschappelijke markt op soortgelijke wijze kunnen argumenteren. Voor een niet gering deel ls het drs. Van den Beugel te danken, dat de Britten hebben ingezien, op het punt vai landbouwproduktcn zekere concessies t< moeten doen. De oplossing is nog niet ge vonden, maar er zal nu krachtig worder aangepakt, zodat er naar verwacht wordt in oktober spijkers met koppel geslagen kunnen worden. V erduidelijking (Van onze correspondent) BONN, dinsdagavond. MET INGANG VAN l JULI zal West-Duitsland zijn eerste drie (grena diers) divisies met het predicaat „beperkt bruikbaar" ter beschikking stellen van het opperbevel der N.A.V.O. Daarmede doen Westduitse land strijdkrachten dan formeel hun intrede in de defensieve macht der Noord- atlantisohe Verdragsorganisatie. Kleine marine-eenheden staan al onder N.A.V.O.-bevel, luchtstrijdkrachten zijn nog in opleiding. te maken. Dit stond al geruime tijd vast. Tot dat tijdstip zal de Bundeswehr worden geconsolideerd en de opstelling en oplei ding van vijf normale en twee kleine divisies worden voltooid. Minister van defensie Strauss zal dit nog bekendmaken voor hy op 6 juli voor overleg naar Amerika reist, waar in par lementaire kringen nogal wat kritiek is geoefend op het vermeende te langzame tempo van de opbouw der Westduitse strijdkrachten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft vol gens het Westduitse weekblad „Der Spie gel" bondskanselier Adenauer op deze kritiek attent gemaakt tijdens diens be zoek aan Washington. Intussen zal de Bundeswehr nog voor het einde van dit jaar op een sterkte van 120.000 tot 130.000 man worden gebracht, hetgeen overeen komt met de verplichtingen, die West- Duitsland tegenover de N.A.V.O. op zich hgeft genomen. Op het ogenblik bedraagt de sterkte 9S.000 man. Waarschijnlijk zal minister Strauss hierop morgen nog terugkomen, wanneer hU voor de Bondsdag zijn met enige span ning tegemoet geziene verklaring zal af leggen over de ongelukken, die het leger enkele weken geleden tijdens oefeningen hebben getroffen, nl. de verdrinking van 15 rekruten bij het doorwaden van de rivier de Iller en de dood van een vrij williger bij dc ontploffing van een blind ganger tengevolge van ondeskundige be handeling. Vooral in kringen van de oppositie is sindsdien de veronderstelling geopperd, dat de opbouw der Westduitse strijdkrach ten veel te snel in zijn werk is gegaan en dat met name het korps officieren en onderofficieren tengevolge daarvan niet voldoet aan de eisen die men er aan zou mogen stellen. In deze kringen pleitte men voor een verlangzaming van het opbouw-tempo, hetgeen evenwel niet te verantwoorden zou zijn uit overwegingen van internationale en bondgenootschap pelijke politiek. Het feit. dat tot 1 april 1958 geen nieuwe dienstplichtigen meer zullen worden op geroepen, heeft met de ongelukken niets 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 juli het abonnementsgeld voor 't 3e kwar taal 1957 f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra tie. Wilt u er vooral op letten dat hel Juiste adres, waar de krant be zorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vrien lelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE De Britten hebben op hun beurt de ge- legenheid gekregen de Nederlanders dui delijker te maken, waarom het onmoge lijk is, de Britse onderhorigheden bij het vrijhandelsgebied te betrekken. Het perium is politiek en economisch gezien in beweging geraakt: protectoraten koloniën maken in verschillende stadia van ontwikkeling een zelfstandig wor dingsproces door en zijn veelal te nauw met het Gemenebest verbonden dan dat zij betrokken kunnen worden bij een Westeuropees vrijhandelssysteem. Kun nen de Britse koloniën niet meedoen, evenmin kan Engeland het gedogen dat de koloniën en overzeese gebiedsdelen de Europese staten wèl de vruchten vrijhandel in Europa kunnen pluk ken. Daarom zullen de Britten ernaar dat deze gebieden worden uit gesloten van deelneming aan het vrij handelsgebied, al zal het hun vrij staan. sluiten bij het engere systeem der gemeenschappelijke markt, zoals die zal worden opgericht door de zes landen van Klein-Europa. Zoveel is de Nederlanders wel dui delijk geworden: het heeeft geen zin Engeland voor de „zwart-wit keus": HERVORMDE SYNODE BESLOOT DE GENERALE SYNODE van de Ned. Herv. Kerk in het Eykmanhuls te Driebergen bijeen, heeft na de discussies over het rapport „De Vrouw in het Ambt", de volgende stemmingen verricht: (a) In de eerste plaats werd voorgesteld geen voorstellen in behandeling te men zolang het rapport van de Raad voor Kerk en Theologie over de ambts opvatting nog niet klaar is. Dit voorstel werd verworpen met 14 tegen 37 stern- fa. Het voorstel, het rapport van de des betreffende commissie over de vrouw in het ambt zonder de bijbehorende voorstellen aan de classicale vergade ringen ter bestudering aan te bieden, De nieuwe Canadese premier. John Diefenbaker (links), In gesprek met zijn collega dr. Kwame Nkrumah van Ghana. Beiden zijn naar Londen ge komen om de conferentie van pre miers van het Gemenebest bü te wonen. Juist dezer dagen staat dr. Nkrumah nogal in de belangstelling. De oppositie in zijn land heeft kritiek op hem, omdat zijn optreden een per soonsverheerlijking zou bevorderen en hij zou streven naar een dictatuur. Dr. Nkrumah heeft n.1. zijn beeltenis laten aanbrengen op postzegels en munten en in een Londens blad is verklaard, dat het volk van Ghana zo dom is, dat 't de beeltenis van de pre mier op zegels en in straten moet zien, en hemzelf in dr residentie van de voormalige gouverneurom te begrijpen dat het werkelijk onafhankelijk is. CENTRAAL OVERLEG SLAAT ALARM Bestedingsbeperking voor de wegaanleg noodtoestand HET CENTRAAL OVERLEG van wegverkeers- en vervoersorganisa ties heeft de ministerraad een adres gezonden over de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de wegenbouw. Daarin wordt de situatie, die ten gevolge hiervan dreigt te ontstaan, niet minder dan een noodtoestand genoemd en de ministerraad verzocht de voorwaarden te scheppen, die de voortzetting van de verschillende wegenbouwprogramma's op normale wijze mogelijk maken. Reeds vóór de oorlog hield de wegen aanleg geen gelijke tred met de toene ming van het wegverkeer en gedurende de oorlog lag het werk aan de wegen vrijwel stil. De daardoor vermeerderde achterstand is nooit ingehaald, gcndeel. Van 1936 tot 1946 werden In Ne derland gemiddeld per jaar slechts 41 km Nieuwe protesten uit West-Europa HONGAARSE procureur-generaal heeft bij het hooggerechtshof dapest bezwaar aangetekend tegen de doodvonnissen over de schrijvers Gyula Obersovsky en Jozjef Gali. Volgens radio Boedapest zou het opperste gerechtshof de zaak binnen enkele dagen in behande- nemen. De uitvoering van de dood- issen is hangende dit onderzoek op geschort. De 27-jarige schrijver Gali en de 30- jarige journalist Obersovsky waren, zoals gemeld, in hoger beroep ter dood oordeeld op beschuldiging van het uit- Europa of het Gemenebest te stellen. I seven van een Illegaal dagblad tijdens de - - - oktober-opstand. Aanvankelijk tot resp. drie en één jaar gevangenisstraf Beide zijn voor Engelandbelangrijk en het is reeds een winstpunt van het grootste belang, dat de Britse rege ring bereid is haast te zetten achter de pogingen tot praktische vorm geving aan het voornemen toe te tre den tot het Europese vrijhandelsge- bied. veroordeeld. Dc tegen hen uitgesproken doodvonnis sen hebben een storm van verontwaardi ging in de westelijke landen veroorzaakt. Ook de Kopenhaagse journalistenorga nisatie verzocht in een telegram aan Kadar dringend de twee Hongaren gratie te verlenen. Acht Britse schrijvers, onder wie de filosoof Bertrand Russell, hebben zich eveneens tot de Hongaarse regering gewend om hun bezorgdheid over vonnis uit te drukken. Het Zwitserse genootschap van schrij vers deed hetzelfde. In Parijs verzamelden 60 demonstran ten zich op de Place de la Sorbonne oi te protesteren tegen de doodvonnissen. Melk maandag 5 ct. duurder De verbruikersprijs van melk, zal met ingang van 1 Juli in bet algemeen met zes cent per liter worden verhoogd, maar in de nlet-gesaneerde gebieden in West- Nederland, waaronder Den Haag, be draagt de verhoging voorlopig v ij f cent. De prijs van de karnemelk gaat met twee cent omhoog, ook de melkprodukten wor den' evenredig duurder. In de niet-gesaneerde gebieden was ook van de zijde van de detailhandel verzocht de melkprijs met zes cent te mogen ver hogen, maar de minister van economische zaken heeft geantwoord hier niet voor te gevoelen. De melkhandel in deze gebie den heeft namelijk reeds bij wijze van voorschot een grotere marge genoten als gevolg van afronding naar boven op hele centen van de verbruikersprijs gedurende bepaalde perioden. Wel heeft de minister zich bereid verklaard het vraagstuk van de marge in deze gebieden op basis van een representatief onderzoek nader te be studeren. De Koningin zal morgen in het Huis ten Bosch de nieuwbenoemde ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika, de heer Philip Young, ter overtiandiging van zijn geloofsbrieven ontvangen. nieuwe weg van het Rijkswegcnplan gelegd: dit cijfer was van 1946 tot 1956 tot 31 teruggelopen. Als men rekening houdt met de waardevermindering var de gulden, overtroffen in 1938 de uit gaven voor wegen, bruggen en tunnels het voor 1957 uitgetrokken bedrag met ongeveer vijftien miljoen gulden! Ernstiger nog zijn de gevolgen va bestedingsbeperking voor de wegen, die niet bij het Rijk, maar bij de lagere ge- meenschappert in beheer zijn. Daarbij komt, dat de lagere gemeenschappen ge bonden zijn aan het rentegamma. Onwil lekeurig rijst dan de vraag, waarorr in de vervoerssector van de N.S. toch een staatsbedrijf wèl werd vergund een lening aan te gaan tegen aantrekke lijke voorwaarden, die van het rentegam- Ten slotte moet men wijzen op de veel heid van instanties, die de gemeentelijke plannen beoordeelt (Ged. Staten en drie ministeries), waardoor aanzienlijke traging optreedt Bezuiniging In het dorp Zijpe bij Petten zal over enkele jaren Nederlands eerste atoomreactor staan. Deze maquette laat zien hoe het daar i de duinen bij Petten zal wor den. Het lage gebouw rechts is het laboratorium, het hoge ge bouw is bestemd voor de tech nische afdeling en de admini stratie. L.i De Ruyter-gedenkraam in Vlissingse kerk Ontwerp opgedragen aan Haagse glazenier (Van onze correspondent) Aan de Haagse glazenier A. H. Hofman is opgedragen het ontwerpen van een ge brandschilderd gedenkraam, aan te bren gen in de St. Jacobskerk te Vlissingen en gewijd aan Michiel Adriaansz de Ruyter. In Vlissingen is een comité „De Ruy ter-gedenkraam" opgericht, waarin ver tegenwoordigers van alle gezindten uil de Vlissingse burgerij zitting hebben. Dit comité zal trachten, de nodige gelden bijeen te brengen. Het heeft hiertoe een rekening geopend bij het kantoor van de Amsterdamse Bank te Vlissingen. In oprichting is een nationaal comité van aanbeveling onder voorzitterschap van mr. B. Kolff. burgemeester van Vlis singen. WAAR MAMMOETTANKERS GEBOUWD KUNNEN WORDEN Oppervlakte van 100 sportvelden DE EERSTE scheepswerf in Europa, waar zg. mammoet- tankers, schepen boven de honderd duizend ton, gebouwd kunnen wor den, staat op openen. Het betreft hier 't Botlekproject, een werf van Verol- me, waar de grootste schepen ter wereld gebouwd en gerepareerd zullen kunnen worden. Mr. J. Klaa- sesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, zal morgen de Verol- me dok- en scheepsbouwmaatschap pij N.V. op het eiland Rozenburg of ficieel in gebruik stellen. De mammoettankers zün zo groot dat ze in een lading een hoeveelheid olie aan brengen, ruim voldoende om drie maan den lang in de petroleumbehoefte van een stad als Amsterdam te voorzien. Er wordt een helling gebouwd voor schepen tot 50.000 ton, een bouwdok voor schepen tot 85.000 ton, een afbouwdok schepen tot 120.000 ton, reparatie- dokken voor schepen tot 85.000 ton en tot 120.000 ton, en reparatiedokken, al dan drijvend, voor kleinere schepen. Ter vergelijking diene, dat het grootste schip ter wereld, de Queen Elizabeth. 84.000 ton De nieuwe scheepswerf heeft een op pervlakte van 90 ha, hetgeen hetzelfde is als grond voor honderd voetbalvelden. 1000 X 23 METER Boven een woestijn van opgespoten zand verrijst reeds een hijskraan van 66 m hoogte. Daarnaast strekt zich een helling uit voor schepen tot 50.000 ton. waarop de kiel zal worden gelegd voor een Perzische tanker. Bijna duizend pa len van 23 m lengte moesten hiervoor worden geheid. Daarnaast gaapt een 17 m diepe kuil met een breedte van 70 m. Dit wordt het bouwdok voor schepen tot 80.000 ton. Verder zijn gereed een aanvoerbaan met optische toren voor het aftekenen van platen, een rolbaan voor het vervoer er van, een machinale bewerkingshal met laswerkplaats en een kantine. In de bedrUfsschool werken reeds hon derden landarbeiders, die omgeschoold worden tot scheepsbouwer. Voor de toe komstige nieuwe werkers worden op grote schaal woningen gebouwd. De werf is dus in alle opzichten wel reusachtig. Zij ligt op de meest oostelijke punt van het eiland Rozenburg aan de Botlek en maakt deel uit van het z.g. Botlekplan. dat tien jaar geleden door de Rotterdamse gemeenteraad werd aange nomen. Op 27 juni van het vorige jaar tloeg mevrouw mr. J. M. van Walsum- Quispel, echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, de eerste werfpaal. Pre cies een jaar later wordt de werf ge- De Nederlandse vereniging van we genbouwers ontving van oktober 1956 tot april 1957 voor 78 miljoen aan op drachten, maar in de overeenkom stige periode een jaar daarvóór 112 miljoen. Dat betekent een beperking met 34 procent. Deze onevenredig zware beperking van de wegenbouw lijkt te onbillijker, daar het wegver keer reeds een uiterst zwaar offer heeft gebracht ter verbetering van de financiële situatie. Het Nederlandse wegennet kan de ver gelijking met het buitenland in bepaalde opzichten nog wel doorstaan, maar is op andere punten hopeloos verouderd. Als voorbeelden van dat laatste worden de Zuiderzeestraatweg en de weg tussen Den Haag en Rotterdam aangehaald, als- de toestand bU het verkeersplein Oudenrijn. Achterstand Ook in onze steden manifesteert zich sn dagelijkse toeneming van de achter stand der verkeersvoorzieningen. De Am sterdamse tunnelaffaire is daarvan een sprekend voorbeeld. En dat alles, terwijl het aantal personenauto's tussen 1950 en 1957 is verdrievoudigd. Nederland neemt hierbij een uitzonder lijke positie in. Frankrijk gaat zijn we gennet uitbreiden met 2000 km autoweg, Italië met 882 km, België met 1000 km, West-Duitsland met 1990 km plus 4200 km an bondswegen. Over grenzen? Het laatste, maar een van de ern stigste aspecten van de bezuiniging is, dat het zeer kostbare machinepark van de wegenbouw onrendabel zal blijken, dat de prijzen voor wegen aanleg dus hoger worden en dat het niet uitgesloten is dat t.z.t. een deelte van ons wegenibouwapparaat over de grenzen zal verdwijnen. In het Centraal overleg zijn verte genwoordigd de ANWB, de KNAC, de EVO, de NOBW en de KNVTO. Optreden tegen de Chinese kritiek De priemier van communistisch China, Tsjoe En-lai, heelt vandaag in het par lement verklaard, dat in het communisti sche blok geen meningsverschillen zijn ontstaan naar aanleiding van de Hongaar se revolutie. Hij zeide: „De eenheid ii communistische kamp is versterkt en verzwakt na het Hongaarse incident. De feiten hebben bewezen, dat de internatio nale socialistische eenheid gebaseerd op het proletarische internationalisme en de gelijkheid niet door provocatie vernietigd kon worden". Intussen heeft de president van Rood- Chlnm bevolen hel reglement van de volkspolitle overal in dc lande te publi ceren. H(j noemde de volkspolitie een voornaam instrument van dc democrati sche dictatuur en een gewapende admini stratieve macht voor de openbare veilig heid bestaande uit vrijwilligers." Waarnemers vrezen, dat dit de voorbode is van een „beteugeling" van de kritiek- die na zijn gepubliceerde februari-rede is losgekomen. werd verworpen met 15 stemmen voor en 36 tegen. Voorts werd het voorstel, alle ambten volledig voor de vrouw open te stellen, verworpen met 25 stemmen voor en 26 tegen. 1. Aangenomen werd het voorstel, voor de vrouw het ouderling- en diakenambt open te stellen en de vrouw met een dispcnsatleregcling tot het ambt van predikant toe te laten. Vóór 29 en tegen Voorstellen om de dispensatieregeling voor toelating voor vrouwelijke predi kanten te regelen, zullen nog tijdens de zittingen van deze synode worden aan geboden. Deze voorstellen betreffen veranderingen in de kerkorde in eerste Na binnenkomen van de consideraties van de classicale vergaderingen In de loop van het volgende jaar zal dit aan genomen voorstel in tweede lezing worden behandeld. (Voor een verslag van de discussie zie Communisten tweede te Djakarta De einduitslag van de eerste gemeente raadsverkiezingen te Djakarta is: Mas- joemi 158.208, communisten 134.826, Partal Nasional Indonesia 123.217, Nahdatoel Oelama 102.455 stemmen De stemmencijfers zijn achtereenvolgens voor de parlementsverkiezingen in 1955, de verkiezingen voor de constituante op 20 januari 1956 en de huidige gemeente raadsverkiezingen: Masjoemi 200.478, 175.636, 158.208, communisten 96.351, 85.694, 134.826, P.N.I. 151.738, 167.738, 123.217, N. Oe 120.696, 124.218, 102.455 Hoorn herdenkt van 26 juni tot en met 13 juli het 600-jarige bestaan. De straten van dit oude zeestadje zijn feestelijk versierd. Advertentie Zeer aantrekkelijke kredi* -service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN HET WEER IN EUROPA Lf wind uil windstil windstil WEERBERICHT ■m Tamelijk zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw iets warmer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 27 juni: zon op 4.24, zoo Op 27 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1