RANG PANG £)S®5 *t)e vetsnapauaff. van cfemste 3SSC3 W 3S^C5 3S&C3 Rust nodig voor sociaal zwakke schooljeugd .HERONTDEKTE" REMBRANDT DOOK WEER ONDER! Agenda voor Leiden Voor de Haagse politierechter Van Dommelen benoemd tot secretaris NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1957 W {k RANG is alleen RANG als er RANG op staat Onderwij sconferentie in Lakenhal Prof. Perquin wil gezonde sfeer T>UST IS EEN eerste belang b|j het derwijs aan kinderen uit sociaal niet aangepaste gezinnen. In de klas waar aan deze kinderen onderwijs wordt gegeven, moet een gezonde sfeer geschapen wor den en een situatie tot stand worden ge bracht. waarin de kinderen veiligheid, geborgenheid, ordening en intimiteit Dit is volgens prof. dr. N. Perquin S.J., hoogleraar in de pedagogiek aan de rijks universiteit te Utrecht, de grondslag van het onderwijs aan kinderen uit sociaal swakke gezinnen. Prof. Perquin, die vanmorgen op de conferentie van de Vereniging Neder landse Gemeenten over het onder wijs aan kinderen uit sociaal-zwakke gezinnen in de Lakenhal te Leiden een inleiding hield, beschreef aan het begin van zijn beschouwing, die meer de theoretische kant van het gestel de probleem raakte, de verschillen die zijn gegroeid tussen het onderwijs van vroeger en dat van thans. Vroeger, zei hij, geloofde men nog zo verrukkelijk onbezorgd aan de cultuur overdracht. Men geloofde volgens bepaald schema van elk kind een mi meer gelijkend afgietsel van de cultuur te kunnen vormen. Nu echter heeft beseft, dat heel die cultuuroverdracht niets uithaalt, wanneer heit kind van huis uit niet enige cultuurwaarden meebrengt en wanneer er voor de cultuur, die wij mededelen, geen belangstelling besta, Waar geen belangstelling is. zeide hij wordt niet geleerd, hoogstens gedres seerd. Een voorbeeld van deze situatie noemde prof. Perquin de hogere klassen van de volksscholen. De kinderen moeten, bjj bestudering van dit probleem, gezien worden zoals zij zUn ingebed in het milieu van hun fami lie, in het klimaat waarin zjj leven. Bij studies hierover, vertelde prof. Perquin. is gebleken, dat de intelligentie van deze kinderen zeker niet hoog ligt, maar toch beduidend groter is dan de gebrekkige schoolresultaten zouden doen vermoe Omdat, constateerde hij. zeker na de ste schooljaren niet alles wat onderwi wordt hun belangstelling heeft. Men heeft de fout begaan iets te onderstellen wat er niet is, namelijk beginnende openheid voor de cultuur. Wij dreigen, aldus spreker, bij deze jeugd in een imaginaire situatie te komen, en prof Perquin zeide te huiveren voor de con sequenties van dit ontzagwekkende span nende probleem. Evenmin ziet de hoogleraar iets in de te volgen methoden, als de school geen nauw contact onderhoudt met de gezinnen. De conferentie, die vanmorgen in de Lakenhal begon, werd ingeleid door de teur van de Vereniging van Ned. gemeenten, de heer M. L. v. d. Putten. Hij heette o.a. in het bijzonder welkom de wethouder van onderwijs van de ge- ïte Leiden, de heer J. C. van Schaik. na zette hij het doel van de confe rentie uiteen. Hedenmiddag werd deze •tgezet in de filmzaal van de Acade- Van de inleiding, die de heer B. Swanenburg, gemeentelijk inspecteur het onderwijs der gemeente Leiden, hier hield, hopen wij morgen een uittrek sel te geven. Eindexamen van de Chr. kweekschool In de lijst van geslaagden voor het eindexamen Christelijke Kweekschool zijn gisteren de namen van twee ge slaagden weggevallen. Ook de heren J. Roosendaal en E. v. Klaveren, beiden te Leiden, zijn voor het eindexamen ge- ABBENES Voor het Rode Kruis De afdeling Haarlemmermeer van het Ned. Rode Kruis heeft haar inzamelings campagne 1957 afgesloten. Het totale re sultaat is niet minder dan f 9296. De af deling Abbenes bracht f 417 bijeen. Natuurlijke rust i inlei- In het tweede gedeelte van zi ding, stipte prof. Perquin dat zijns inziens het begin moet zijn onderwijs aan deze kinderen. Het wegne men van hun geis aan geborgenheid. De klas en heel de school moet de rust ade men van het simpel mooie, van datgene wat voorzichtigheid, behoedzaamheid tederheid oproept. Bijvoorbeeld de mooie kleuren van de vissen In het aquarium, het opkweken van bloemen in de klas, het kijken naar kleine vogeltjes binnen en bui ten en het samen bewonderend staan kij ken naar de zwanen in een vijver of di bloeiende heesters. Men zal, ook bij aan wezigheid van een tuin (overigens zeer ge wenst) bij de school, de wijdere natuur in moeten Verder moet de rust nagestreefd worden die zij ervaren als weldadig, daar zij ont spant en vrede geeft, kalm lopen en fluis teren is, gaf spreker als voorbeeld aan een expressie van rust, die effectievei werkt op de innerlijke houding dan ge dwongen rust Er moet ruimte zijn in eer lokaal, dat een zekere warmte en intimi teit heeft Ten derde hebben de kinderen absoluut nodig, zeide prof. Perquin, dat waar zij aan toe zijn. Dat zij w een prettige soepele regelmaat, die enigs zins de chaotische wereld, waarin zij thuis leven minder gevaarlijk maakt. De onder wijzer, die hierin de centrale figuur moet een rust hebben, die dient voort komen uit een diepe welwillendheid goedheid. Hij moet rust geven omdat hij hen liefheeft. De meest centrale opgave is het schep pen van een gezonde sfeer. Een didac tiek voor kinderen uit zwak-sociale ge zinnen, die niet de grootste zorg besteedt san het opheffen van de Innerlijke ordelijkheden en daardoor ruimte schept Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Ronald Cornells, z v P Ker- pershoek en P Durieux, Ingrid, d v J. Beutick en K v d Burg, Adrianus Gerrlt, A Glasbergen en F C v Straalen, In grid Anitra, d v H N A Sohreuder en P n Westrienen, Anna Petronella, d v J Zwaan en C J Plokker, Robertus Pe trus, z v H J Dickhoff en J M de Boer. Eleonora Hendrika Johanna, d v J E Stöxen en J Tesink, Evelina Helena Ge- rarda, d v J D v Kasterop en J J v Tol; Jacoba Johanna, d v J D Kastrop en J J Tol, Maria Louisa Alida, d v C. W. Barnhoorn en C M v Wissen, Gerritje, d v Dijk en E Guijt, Johanna Maria Cüasina, d v W v Steenbergen en H G Benten, Jacobus Petrus Theodorus. T Duivenvoorde en P M v d Hoorn. Petronella Johanna Paulina Elisabeth, d v W P v Rijn en A M P Scheer. Overleden: G van der Lip, 4 maanden. >on; M Beider, 61 Jr., vrouw. Gehuwd: W J Noest en A M de Jong; H Ciere en J C Horree. H1LLECOM Gemeenteraad Vrijdag 5 uur komt de raad bijeen. Agenda: aanschaffing nieuwe vloerbe dekking en banken voor de openbare lagere school Prinses Marijke, verzoek medewerking herstel gebouw Jozef meis jesschool, verzoek medewerking voor Jo zef kleuterschool, wijziging legesveror dening. aankoop roltrommelauto. aan koop grond Elsbroekerlaan, verkoop bouwgrond in plan Weerestein. Aankoop boerderij B. en W. stellen de raad voor tot aan koop over te gaan van een perceel grond met boerderij, voor een bedrag van 220.000. Dit perceel heeft een opper vlakte van 17 ha en ligt ten zuiden van de ELsbroekeriaan. Er komt daar een vrij grote woonwijk. Vereniging Dlerenzorg Maandagavond is ten huize van de voorzitter, de heer H. van Zuidam. de vereniging Dierenzorg opgericht. De ver eniging telt al 60 leden. Men kan zich op geven bij de heer Van Zuidam, Brouwer dwarsstraat 2. tel. 6359. Cambridge iveek Leiden Eén van de evenementen, die de Cam bridge Week kleur moeten verlenen, is de „onthulling" van een Rembrandt- schilderij, dat sinds honderd jaar niet in het openbaar tentoongesteld is. Deze ge beurtenis stond aangekondigd in een En- gelse brief, die enkele weken geleden de redactie bereikte. Hedenmorgen hoorden we telefonisch van kunsthandel Van Spaandonk te Lei den het volgende. Ruim een maand ge leden kreeg deze kunsthandelaar vanuit Engeland het verzoek een tentoonstelling te willen inrichten, waarbij de „ontdekte Rembrandt" het centrum zou vormen. Camhridge-iveek en Europees polilievoelbal) Dinsdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Schouwburg, 8 uur: opvoering door Marlowe Society van „As you like it" van W. Shakespeare, in kader van Cambridge- Sportterrein Leidse Hout, 5.45, 6.55 en 8.05 uur: Europees politie-voetbalkam- pioenschap, voorronden. Tennisbanen „Casino" Noordwijk, tot 5 uur: tenniswedstrijden t.g.v. Cambridge- Koffiekamer Den Burcht, 6 uur n.m.: N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen de kens voorheen J. C. Zaalberg en Zn., hul diging van 5 jubilarissen. Hoogla Woensdag 3 s e ke-rk. 7.30 tot 8 i avondgebed. Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Schouwburg, 8 uur: opvoering door Marlowe Society van „As you like it" van W. Shakespeare, in kader van Cambridge- Beestenmarkt, 10 uur n.m.: vuurwerk, t.g.v Cambridge-week. Beestenmarkt, 10.15 uur n.m.: burgem Leiden ontvangt boodschap van burgem. Cambridge. Emplacement N.Z.H.V.M. Stationsplein, 9.30 uur v.m.: uitstapje deelnemers Euro pees politie-voetbalkampioenschap naar Noordwijk. Terrein U.V.S. Wassenaarseweg, 5.45, 6.55 en 8.05 uur: Europees politie-voetbal kampioenschap, voorronden. Lodewijkskerk Steenschuur, 7.30 uur: vereniging Oud-Lelden, excursie. De kleine Burcht. 8 uur: Leidse ver. van postzegelverzamelaars, laatste verg. Oegstgeest: Koninginnelaan Pr. Hendriklaan, 8 uur: openluchtsamen komst Baptisten Gemeente Leiden. Donderdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Foyer gehoorzaal, 3 uur: judo-di stratie t.g.v. Cambridge-week. Schouwburg, 8 uur: opvoering door Marlowe Society van „As you like it* W. Shakespeare, in kader van Cambridge- Pieterskerk, 8 uur. gecombineerd cert door de Cambridge Madrigal Society oJ.v. Boris Ord, het Ned. Madrigaal Koor o.l.v. Willem Mizee, organist Eric Fletchei Ijzer weggenomen bij de rijkswerkplaats Voor de Haagse politierechter stonden terecht een 38-jarige inlader, een 38- jarige chauffeur en een 63-jarige werk meester, allen uit Leiden. De eerste twee verdachten hadden zich te verantwoorden omdat zij in de periode oktober-novem- ber j.l. ijzer hadden weggenomen bij de Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling, de laatste omdat deze aan de andere ver dachten had te kennen gegeven dat hij zich niet tegen wegneming zou verzetten. De inlader en de chauffeur werkten bij een gemeentelijke dienst en zij moes ten speciaal bij fabrieken vuil en puin weghalen, zo ook bij de werkplaats. Hier hadden zij een handwagen vol schroot en ijzer in een aparte kist geladen en teD eigen bate verkocht aan een opkoper. De verdachten gaven dit wel toe. Zij hadden echter bezwaar tegen de hoeveel heid van 1789 kg die in de dagvaarding was genoemd We! hadden zij dit ge wicht voor f 230 aan de opkoper ver kocht, maar hier was ook ijzer bij ge weest dat monteurs van de B.P.M die bij de werkplaats arbeidden, speciaal voor de verdachten hadden opgespaard, omdat zij dezen wel een extraatje gun den. Wat de werkmeester betreft, deze zei dat hij op aandringen van de B.P.M.- monteurs de jongens wat had willen hel pen omdat zij niet veel verdienden. Hij wist niet precies meer, hoe alles in zür werk was gegaan. Overeenkomstig de eis werden de in lader en de chauffeur veroordeeld to' f 25 boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De werkmeester, tegen wie f 15 boete en een maand voorwaardelijk was geëist, kwam er af met f 50 boete. Schilder werd vrijgesproken Verdacht van het verduisteren van de duimstok en het ontvreemden van een glasruit stond een 30-jarige schilder uit Leiden terecht voor de Haagse politie rechter. De man ontkende. Een man uit Wassenaar kwam getuigen, dat hij er zelf bij was geweest dat verdachte de duim stok, die was gevonden bij een bouw werk te Voorschoten, had teruggebracht Ook ontkende verdachte de glasruit te l i ebben gestolen. De officier van justitie achtte alleen erduistering van de ruit bewezen vorderde hiervoor f 25 boete of vijf gen. De politierechter sprak de schilder echter vrij. (Engeland) en organist Adriaan Blanken- stein (Leiden), t.g.v. Cambridge-week. Gebouw Chr.-sociale belangen. Oude Singel 236, 8 tot 9.30 uur: afd. Leiden Chr. bedrijfsgroepencentrale, receptie ter ge legenheid van 40-jarig bestaan. Middelstegracht, 2.30 uur. opening nleu- e pand Druco-drukkerljbedrijven. Het Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei- in en omstreken comité Week van de Fotografie, gezellige avond voor hen wier foto werd bekroond in de wedstrijd „Fotografeer veilig verkeer". Turfmarkt, 9 uur: Europees politie- voetbalkampioenschap, boottocht naar Kager- en Brasemermeer. Terrein L.F.C. Boshuizerkade, 5.45, 6.55 i 8 05 uur: Europees politie-voetbalkam- pioenschap, voorronden. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", mej. dra. N. Croin over: „Met een biologe de duinen in". Antonius-clubhuis, 7.30 uur: afdeling Leiden E.H.B.O., feestavond ter gelegen heid van uitreiking van diploma's. Vrjjdag UVS-terrein 2 uur: voetbalwedstrijd koksschool t.g.v. 7-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam- brldge-week. Station, 10 uur: Europees politie-voet balkampioenschap. wandeling door Leiden. Terrein U.V.S, Wassenaarseweg, 5.45, 55 en 805 uur: Europees politie-voetbal kampioenschap, wedstrijden om le, 2e, 3e. 5e en 6e plaats. Grote zaal Den Burcht, 7.45 uur: afde ling Leiden Chr. bedrijfsgroepencentrale, feestavond t.g.v. 40-jarig bestaan. Zaterdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Foyer stadsgehoorzaal: cabaret-avond Cambridge-week. Terrein Leidse Hout, 2.30, 3.40, 4.50 en 6 ur: Europees politie-voetbalkampioen schap, voorronden, winnaars- en troost- ronde, aanwijzing der winnaars. Den Burcht, 9 u. n.m.: Europees politie- voetbalkampioenschap, gezellige bijeen komst met uitreiking der prijzen. Spanjaardsbrug, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging. fietstocht door de polder. Station, 1.51 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging, vertrek per trein voor excursie naar Thljsse's Hof Bloemendaal. Station Leiden. 2.45 uur: afdeling Leiden Kon Ned. Vereniging Tuinbouw en Plant kunde, vertrek voor excursie naar cactus, kwekerij Mantel te Aalsmeer. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek BoekwUt. Breestraat 74. tel. 20552. de Haven-apo theek. Haven 18 tel. 20085 en de apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274 Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit, 13 mei tot 15 Juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Rijksmuseum voor volkenkunde, tot l oktober- tentoonstelling ..Mens tn minia tuur. De wereld van het poppenspel" Universiteitsbibliotheek Rapenburg to en met 15 Juni: tentoonstelling over Lin De Lakenhal, tot 8 Juli: Moderne kunst in Groningen. De Lakenhal, tot 8 Juli: Shakespeare op het Engelse toneel. De Lakenhal: tentoonstelling „Van St Jacobsgasthuls tot Lodewijkskerk". toi 25 Juni. „De Hofstee". Haagweg: tentoonstel ling Ned. Exlibrlskrlng. tot 30 juni. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 17 uur: tentoonstelling ten, tot 1 oktober. heer Van Spaandonk heeft toen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot opgebeld, of hij deze uitnodiging kon aarden en de burgemeester ant woordde hem: „Ik weet zelf erg weinig de Cambridge Week af. maar het lijkt me wel. dat u deze uitnodiging kunt aanvaarden." De heer Van Spaandonk richtte daarop de tentoonstelling in, maar gisteren kwam hij tot de ontdekking, dat de organisatoren van de Cam bridge Week „vergeten waren de pers voor zijn tentoonstelling uit te nodigen". Daarom heeft de heer Van Spaandonk hedenmorgen de dagbladredacties opge beld met het verzoek aandacht aan deze tentoonstelling te willen schenken. Hetgeen dezer dagen dan ook zal ge- Herplaatsing wegens misstelling OEGSTGEEST Oud-padvinders gaan Burgers Beschermen In het koetshuis van Oud-Poelgeest we*d gisteravond door de oud-padvinders de laatste bijeenkomst in dit seizoen ge houden. Dat men deze keer naar de com mandopost van de A-kring Leiden der B.B. getogen was. had een speciale reden Er stond namelijk een bespreking van de werkzaamheden van de Bescherming Be volking op het programma. De commandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, hield hierover een beschouwing. Deze zaak is voor de pad vinders belangrijk, omdat men momen teel bezig is de plannen te ontwerpen voor een definitieve samenwerking tus sen B.B. en padvinderij. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat met september een groep oudere verkenners en voortrekkers een werkzaam onderdeel der B.B. gaat Hiertoe had men deze avond, die ge organiseerd was door de O.P.V., ook de districtsleiding van Rijnland uitgenodigd. Gebrek aan voorlichting hadden de aan wezigen niet. want na het uitgebreide referaat van de heer Hagedoorn werd de commandopost nauwkeurig van onder tot boven bekeken. Na interessante demon straties, o.a. met mobilofoons, volgde nog een bespreking. VOORSCHOTEN Aanrijding Gistermiddag om vier uur had bij hei kruispunt Haagse Schouw een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Per soonlijke ongelukken deden zich niet >or, maar de materiële schade was vrij inzienlijk. Anjeractie De Anjeractie is dit jaar in Voorscho ten ip tweeën gedeeld. Voor de foto- is de plaatselijke middenstand in geschakeld. Een 45-tal winkeliers zal de in hun zaken te koop aanbieden Zaterdagmiddag, op de veriaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, wordt de col lecte gehouden, waaraan de beide har- ieverenigingen meewerken. Zij zul len afzonderlijk door 't dorp trekken, vergezeld van collectanten en colleotri- es. die echte anjers verkopen. NOORDWIJK Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt ds. GEMEENTE LEIDEN Uitbreidingsplan De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 26 juni 1957 tot en met 24 juli 1957 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een leder, in ontwerp, ter inzage zal liggen plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Slaagh- of Stinksloot, ten westen van de ten noorden en ten zuiden van de Timorstraat. ten noorden van de Ring- kade. van de Lage' Rijndijk, van de He rensingel en van de Maresingel en ten n van de verbindingsspoorweg naar de Gasfabriek (partieel uitbreidingsplan „Leidenr-noord" 1957), met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, een en ander te stellen met intrekking van hei partiële uitbreidingsplan „Leiden-noord", vastgesteld bij raadsbesluit van 11 juli 1947, zoals dit is heizien bij raadsbesluit 4 februari 1952 en van 3 november en van een gedeelte van het uitbrei dingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit an 6 november 1933. Leiden, 25 jund 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. ONTEIGENING. De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare ken nis, dat met ingang van 26 juni 1957 tot en met 25 juli 1957 ter gemeentesecreti (Stadhuis, kamer 111) voor een ieder inzage zullen liggen de stukken, in noemd artikel bedoeld, betreffende door de Gemeenteraad bij besluit 17 juni 1957 voorlopig goedgekeurd plan van onteigening, welk plan strekt met toepassing van artikel 77. lid 1. onder 4, der Onteigeningswet de beschikking verkrijgen over gronden, welke zijn ge legen in de Meerburgerpolder, tussen d« Hoge Rijndijk en de Roomburgerwete ring, begrepen in het goedgekeurde par tiële uitbreidingsplan „LeidenMeer burgerpolder", vastgesteld door de Ge meenteraad bij besluit van 27 maart 1950 no. 56. Lelden, 24 juni 1957. De burgemeester voornoemd. F. H. van Kinschot. Raad van Alkemade vergaderde Gisteravond kwam de gemeenteraad van Alkemade in openbare verga dering bijeen. Burgemeester Kolfschoten herdacht de zo plotseling over leden gemeentesecretaris W. A. Harteveld. Het voltallige ambtenarenkorps en de leden van de technische dienst waren hiertoe in de raadzaal aanwe zig. Na de herdenkingsrede werd de nieuwbenoemde secretaris, de heer L. A. N. van Dommelen, geïnstalleerd. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de heer Van Harteveld de ge meente niet minder dan 37 jaar, waarvan 35 jaar als gemeentesecretaris, trouw heeft gediend. Onze deelneming gaat in het bijzonder uit naar zijn vrouw en kin deren, zo zei de burgemeester, die daarna voorstelde één van de belangrijke straten in het uitbreidingsplan Googerpolder naar de overleden secretaris te noemen. Namens de raad sprak de heer L. J. Kerkvliet woorden van deelneming. De voorzitter bracht hierna het fonds voor een grafmonument voor de heer Van Harteveld in herinnering Er is reeds een bijdrage van ruim 500 binnengekomen. De heer Kerkvliet deelde mee. dat de raadsleden bereid waren het presentie geld van deze vergadering voor dit doel beschikbaar te stellen. Hierna ging een groot aantal punten onder de hamer door, zoals schoolzaken, garantieverlening aan de N.V. Bouwfonds van Nederlandse gemeenten en de veror dening inhoudende een verbod om met zeer snel varende schepen binnen de gemeente gelegen wateren te bevaren. Na de verkiezing legde de heer L. A. N. van Dommelen in tegenwoordigheid van zijn naaste familieleden de ambtseden af. De voorzitter schetste de taak van de gemeentesecretaris, waarbij hij de wens uitsprak, dat de heer Van Dommelen het voetspoor van de heer Van Harteveld zal volgen De heer P. van der Velden bracht de ge lukwensen van de gemeenteraad over. Namens de ambtenaren sprak gemeente ontvanger P. H. v. d. Bosch, die volledige medewerking toezegde De heer Van Dommelen dankte voor het grote vertrouwen, dat in hem wordt ge steld. HIJ zegde toe, al zijn krachten te zullen geven. Levensloop iDe heer Van Dommelen is geboren op 6 decemlber 1900 te Baardwijk (ge meente Waalwijk). Op 18-jarige leef tijd kwam hij bij de gemeente-admi nistratie in de gemeente Elshout. Daarna werd hij benoemd ter ge meente-secretarie van Zoeterwoude en in 1933 werd hij in Alkemade Nieuws voor en van Alnhen a. d. Rijn Subsidie voor een maatschappelijk werkster De diaconie van de Hervormde Ge meente te Alphen heeft In de kosten van haar maatschappelijk werkster voor 1956 subsidie gevraagd, zowel aan het rijk aan de gemeente. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft meegedeeld, dat terzake voor 1956 dertig procent van ƒ5258 is 1575 Is toegekend Het ministerie acht het een zuivere verhouding indien de gemeende in dit geval, naast de dertig procent rijkssub sidie, veertig procent gemeentelijke sub sidie verstrekt, gelet op het grote be lang, dat de gemeente erbij heeft, indien vanwege een plaatselijke kerk verant woord maatschappelijk werk wordt uit geoefend. Ten laste van de diaconie blijft dan rond dertig procent van de kosten. Voorts, kan worden opgemerkt, dat tus sen de diaconie en de gemeentelijke dienst voor sociale zaken een samenwer- kingsregeling tot stand is gekomen, waar van is gebleken, dat deze tot heil is van de Hervormde lidmaten, die in behoef tige omstandigheden verkeren. Mede als erkenning en tot stimulering van haar meerdere activiteit adviseren B. en W aan de diaconie van de Her vormde Gemeente van Alphen voor het dienstjaar 1956 toe te kennen een subsi die ten behoeve van haar maatschappe lijk werkster ad veertig procent van ƒ5258 is ƒ2103.20. Het is voor de eerste maal, dat deze subsidie werd aangevraagd. Tegels voldoen aan de eisen Enige tijd geleden zijn door het raads lid, de heer L. C. Slootjes, vragen ge steld over voor het rijwielpad langs de Prins Bernhardlaan gebruikte tegels. Het college heeft nu als volgt geant woord: 1. De tegels zijn door een alge meen erkend deskundig bureau gekeurd en voldoen aan door het Bureau Norma lisatievoorschriften in Nederland gestel de eisen. Het college is niet van oordeel, dat de keuringseisen te laag zijn gesteld. Het voorkomen van breuk (ongeveer 1 R'JNSBURG Opening nieuwe school Donderdagmiddag om kwart voor vier wordt de nieuwe openbare school met Japanse preu- gymnastieklokaal aan de Kortevaart ge- VALKENBERG Herv.-Geref. Evangelisatie Donderdagavond om 8 uur spreekt in zaal De Vries voor de Hervorrad-Gere- (ormeerde Evangelisatie ds. H. G. Abma van Monster. procent) bij de verwerking vindt oorzaak in de aanvoer van te verse tijen. De gebroken tegels zijn door r we vervangen. 2. Tegels van hetzelfde fabrikaat zijn gebruikt bij de vorig jaar uitgevoerde bestratingswerken bij de ze ventig woningen ten oosten van de Jan Pieterszoon Coenlaan. 3. Wijziging van de algemeen geldende keuringseisen voor betontegels behoort niet tot de compe tentie van ons college, zodat uit dien hoofde geen bezuiniging werd verkregen. EHBO-kringwedstrijden Zaterdagmiddag heeft de Kring Al phen van de EHBO in Hotel Centraal een geslaagde wedstrijd gehouden, waaraan de ploegen van Alphen, Aarlanderveen. Boskoop, Woubrugge, Woerden en Zwam- merdam hebben deelgenomen De leiding wa6 in handen van de heer A. Marbus De Jury bestond uit de artsen H. Kooten, voorzitter, mej. C. M. Bakhuizen van den Brink. K. Gill uit Zwammerdam en Nooten uit Woubrugge. De ploegen bestaande uit een leider twee helpers(sters) moesten twee patiën ten helpen en verbinden. De eerste prijs is behaald door de groep uit Woerden met 316 punten. Ook de eerste prijs voor de leider ging dit keer naar Woerden met 88 punten. Tweede werd de afdeling Zwammerdam met 300 punten, leider 70 punten. Derde werd Woubrugge met 294 punten, leider 74 punten. Vierde werd Alphen met 291 punten, leider 74 punten. Aarlanderveen bezette de vijfde plaats met 253 punten (leider 53 punten) en Boskoop de zesde met 250 punten Beider 67 punten). Ruiling en verkoop Voor het maken van de haven in hel Industriecomplex West is het noodzake lijk, dat de gemeente de eigendom ver werft van onder meer een tiental wo ningen met erven In De Hoorn, die eigen dom zijn van de n.v. Houthandel voor heen Jacob Spretj. Miet de eigenaresse is overeenstem ming bereikt over de overdracht var deze woningen aan de gemeente in ruil voor een oppervlakte grond van onge veer 2743 centiare met de zich daarop bevindende opstallen uitgezonderd een langs de Rijn staande loods deel uit makende van een perceel In De Hoorn. Dit kadastrale perceel zal ingevolge de bij besluit van de raad van 30 oktober 1956 aangegane ruiling van eigendommen met do n.v. dakpannen- en kleiwaren- fabrieken voorheen D. van Oordt en Co eigendom van de gemeente worden. De n.v. Houthandel voorheen Jacob Spreij heeft de wens te kennen gegeven het overblijvende gedeelte van het ka dastrale perceel 4067, ter grootte van ongeveer 2347 centiare te kopen, met In begrip van de zich op de grond bevin dende opstallen. B. en W hebben een koopsom van f 14 per centiare bedongen Aanbesteding clubhuizen De bouw van vijf clubhulzen op de ter reinen van de Martha-stichting is onder de Alphense aannemers aanbesteed. De inschrijving luidt als volgt: A. Vonk f 268.610; Gesman en Zoetemeyer f 285.300; firme Van der Bijl f 290 000, Oudenes en Turkenburg f 292.000; Joh. Westmaas f 293.000 hoofdcommies, tevens waarnemend gemeentesecretaris. Tevens is hij se cretaris-penningmeester van de drooggemaakte Veender- en Lijker- polder, secretaris-penningmeester van de woningbouwvereniging Alkemade en voorzitter van het comité Kerke- veiling. ROELOFARENDSVEEN Uitgaansdag ouden van dagen Door omstandigheden Is de reds van do jden van dagen een week vervroegd en thans vastgesteld op 25 juli. WOUBRVGGE Aangifte leerlingen In de Chr.-nat. school bestaat van avond van 78 uur gelegenheid tot aan gifte van nieuwe leerlingen voor de sep tember cursus. De leerlingen moeten voor 1 oktober de leeftijd van zee jaar be- Geslaagd Voor het toelatingsexamen van hei Chr. lyceum te Alphen slaagden Willy Beyeren en Rina Schinkel, beiden leerling van de Chr.-nat. school. LEIDERDORP Kindertocht O.V. Onder auspiciën van de Leiderdorpee Christelijke Oranjevereniging hebben de leerlingen van de zesde kla«en van de lagere scholen van het dorp en Zoeter- woude-Hoge Rijndijk gisteren een ple zierig uitstapje gemaakt. De drie bussen reden om kwart over echt weg en keer- om zeven uur in het dorp terug. Toen konden de kinderen zeggen, dat zij een heerlijke dag hadden gehad. De rit stond onder leiding van leden van het bestuur van de Oranjevereniging en van onderwijzend personeel. Het doel van de tocht was Schiphol. Artis en de speeltuin te Oud Valkeveen. Ongeveer 150 leerlingen namen aan het uitstapje deel. Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht van St. Quentln op zaterdag 22 juni. De duiven werden om 12.30 uur gelost met zachte noord-westelijke wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 4.49.1 uur en maakte een snelheid van 1035.57 meter per minuut. De laatste prijswin naar om 5.10.6 uur met een snelheid van 970.34 meter per minuut. De uitslag Is: A. ter Haar 1; B. Slnge- ling 2, 5; J. van Wezel 3, 8; L. Burgers 4; S. Schoeman 6; D. Zwaan 7; F. Breedijk 9. Kampioen Vitesse: B. Singeling met 590.6 punt, 2. J. van Wezel met 571,6 punt en 3. D. Zwaan met 570 punt. Duin rel-mlddag Zaterdagmiddag vertrok een stoet jon gens en meisjes van de Geref. Jeugdver enigingen naar Duinrel te Wassenaar om zich te ontspannen met sport en spel. Het Is een fijne middag geworden voor de jeugd; een enkel regenbultje kon de sfeer niet bederven. Om negen uur was het ge zelschap in Leiderdorp terug. Het was dit jaar de vierde maal, dat de jeugdcen- trale deze Duinrel-tocht organiseerde. Vereniging Limelka De vereniging Limeika houdt zaterdag haar jaarlijkse jeugdmiddagreis. Wasse naar, Den Haag, Scheveningen, Gouda en de speeltuin te Haastrecht zijn het doel van de reis. Voor de ouderen is er eind Juli een driedaagse reis naar Sauerland. LISSE Subsidie kruiswerk Reeds in november 1956 werd door de kruisverenigingen te Lisse de aandacht van do gemeenteraad gevraagd voor de vrij moeilijke financiële positie waarin deze verenigingen zich bevinden. Dit geldt met name voor Het Groene Kruis en het Wlt-Gele Kruis, afdeling Lisse. I.v.m. de plannen tot verbouw respectie velijk bouw van goed geoutilleerde w|Jk- gebouwen. Hoewel door de leden der verenigingen buiten de gewone contribu ties om reeds veel is en wordt gedaan, sullen de plannen niet verwezenlijkt kun nen worden zonder financiële steun van de gemeente. Het college van B. en W. is hiervan ook overtuigd. In een voorstel aan de raad wordt een nieuwe subsidieregeling voor gesteld. De basis, waarop de subsidies zullen worden berekend, vormen de netto-personeelskosten van de wijkver pleegsters en van aan consultatie-bureaus verbonden medici en de kosten van rente en afschrijving voor de bouw, verbou wing en uitbreiding van wijkgebouwen en van de inrichting der gebouwen. Om de verenigingen te blijven active ren. wordt ook een subsidie van 10 pet van het totale bedrag der contributie voorgesteld. Elektridteltsgarantle Bij B. en W. is een verzoek binnenge komen van de N.V. Elektriciteitsbedrijf HillegomLisseSassenheim, om in te stemmen met een verhoging van het ga rantiebedrag, dat de gemeenten hebben toegezegd, van 1.000.000 tot ƒ2.000.000. On trulmings termijnen Op 7 Juni eindigde de ontruimingster- mijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Kanaalstraat 96. 98. 100. 102, 104, 108. 110, 112, 114, 116, 118, 120, 126 en 128. Aan de raad wordt nu voorgesteld de ontruimingitermijn te verlengen tot 7 juni 1958

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7