Een leek denkt te stellen lastig re vragen s ONRUST RONDOM BEJAARDFN-INRICHTINGT.N o In grote steden bureaus voor schoobnaatschappelij k werk Hervormde Synode over vrouw in liet ambt Nieuw Geref. pleidooi voor bundel-Hasper Belgische staking grijpt snel om zich heen F „Blauwe Donau als film bron van verwarring 4 DINSDAG 25 JUNI 1957 Nu-is dat leek-zijn helemaal geen euvel.... stel je voor, dat er een mens bestond, die overal verstand van had! Neen, dat leek-zijn betekent nietszolang die leek dan maar geen oordeel gaat uitspreken over de zaak, waarvan hij weinig of niets weet! Maar goed, wij stapten dan als leek binnen bij hoofden van enkele sociale gemeentediensten, die zich met controle op de rust- en verpleeg huizen hebben belast. Ja, en toen kwam er een lijstje op tafel. Zeg maar gerust: een fikse lijst. Met allemaal klachten, die wij hadden opgedaan van mensen, die „alles wisten" van de toestanden in die inrichtingen. Geeft u daarop eens antwoord zuster om dat lakentje 6choon te houden. Ze zijn ook gewend om die krant te besmeuren met vet of vullgeworden vinger6 en ja, het zijn oude mensen: ze spuwen een hard stukje of een vezeltje uit, ze spa ren die krant heus niet wantdie is er immers voor! Daar helpt geen praten tegen, hoor. En die gescherfde borden? Komt u een6 De glimlach, waarmede de eerste zus ter, hoofd van de dienst en met lange jaren etvaring, die lijst doorkeek, heb ben we ook In andere kantoren gezien. Eerst een glimlach, dan hoofdschud den, dan een zorgelijke blik. En alles om en over dat lijstje met klachten Ja, dat lijstje hadden we deugdelijk In elkaar gezet, met naam en „functie" van de kilagers(sters). Daar waren vriendelijke dames die in zuike inrichtingen boeken komen uitdelen en andere bloedverwan ten van verpleegden, piepjonge meisjes die In haar vakantie een -f paar weken kwamen helpen, da- I mes van het Welfare-werk Het leek zo, dat er nogal wat „troeven" bij waren, zo van: „Ontken dat Hier volgen een paar van de beste: 1. In rusthuis B. kan Je op twee zaal tjes nauwelijks tussen de bedden door kruipen, het raam ls er dicht en het stinkt naar ammoniak. 2. In verpleeghuis C liggen In een kelder vflf zieke bejaarde vrouwen met alleen >n Jak aan op open hangmatten met bakken eronder om het vocht op te vangen. Het stinkt er natuurlijk afschu welijk en de ramen staan wfld open. ls er gewoon koud. 3. Ik heb een groepje bejaarden zien eten van gescherfde borden opkran ten! Die kranten kleefden van allerlei viezigheid. 4. Ik bezocht mijn grootvader, ik hem op zolder onder de hanebalken, der grauwe dekens enin een nat bed. HIJ vertelde, dat hij al in geen weken sdhore lakens had gehad en ik zal u maar niet vertellen, wat er op de o\ ■lag van het laken zat! Ik moest wel uur bellen, eer er een zuster kwam toen ze zag dat ik er zat schrok ze ging ze gauw een tweede zuster zoeken om opa te helpen. De arme man kan dat vieze bed niet uit omdat zijn benen .ver lamd zijn en dan laten ze hem maar gen. Het duurde wel een half uur e< met hem klaar waren en ze durfden hem nog een standje te geven omdat hij niet had gebeld! Allemaal, omdat Ik er bi; natuurlijk. En toen was het bezoekuur al Dit ie een gedeelte van het lijstje uit, een grote stad, dat dus op tafel lag. Toen kwam die glimlach, dat hoofdschudden en ten slotte die zorgelijke blik. Niet ontdaan Maar de zuster was niet ontdaan. Ze gaf op alle vragen duidelijk antwoord verrassender nog. ze kende alle gevallen. De antwoorden op de als voorbeeld ge noemde vragen luidden: 1. Rusthuis B. i6 een goede, protestant se inrichting, waar de patiënten ufl kend worden verzorgd. Juist daarom hebben we met veel passen en meten vier extra patiënten, die niet langer thuis konden blijven, daar ondergebracht. Die twee zaaltjes zijn daardoor inderdaad propvol. Er liggen oude, zwakke m< en bij noordoostenwind kunnen de r: niet open, dan zouden ze kou vatten. We hebben te doen met een oud herenhuis, dat helaas geen zaaltjes op het zuiden heeft. Het stinkt er niet naar ammoniak, ir men ruikt desinfecterende middelen Glazen schotten onderbreken een beetje de eentonigheid „algemene slaapzaal", waar je nooit eens met jezelf alleen kunt zijn de klaagster heeft niet opgemerkt, dat. er 'n heel behoorlijk ventilatiesysteem is. 2. De vijf dames in verpleeghuis C. hebben geen beheersing meer over be paalde organen, omdat zij' verlamd zijn. Met veel kosten en zorg heeft de direc trice van dit huis geen hangmatten, maar speciaal daarvoor geconstrueerde rubber- bedden aangeschaft. Die „bakken" beho ren daarbij. Ik heb het hui6 meermalen bezocht en bevonden, dat de dames, on der goede wollen dekens en met flinke kruiken lekker warm liggen. De „kelder" is een 60lide souterrain en de patiënten zijn juist hier apart gelegd om andere patiënten onaangename geuren te bespa ren. Hier staan de ramen goed open. De mensen met oppervlakkige kritiek moesten eens weten, hoe ontzettend moei lijk het ls. telkens nat en vuil wordende patiënten, die door verlammingen dit zelf niet meer kunnen voelen, droog te hou den en.... vooral te beschermen tegen huidontstekingen, die bijna niet genees baar zijn omdat de patiënten zo roerloos en zwaar liggen. Men heeft dit trachten op te lossen door de gevlochten rubber- mat, evenals men al eerder in wiegjes toepaste. Als men eens iets begreep van het ver schrikkelijke van deze huidontstekingen, door „doorliggen" veroorzaakt, als men eens wist tot hoe grote, niet te stuiten wonden dit kan leiden, dan zou men elke poging tot voorkoming daarvan toejui chen inplaats van botweg en zonder in zicht te veroordelen. Maar als u mij vraagt, of met deze open rubbermatras- sen „de" oplossing is gevonden, moet ik u helaas teleurstellenWe zoeken in dit probleem nog altijd! Het krantje 3. O Ja, van dat eten van kranten ik alles af. Dit geldt bejaarden, die hun hele leven hun tafel met een „schone krant" gedekt zagen. Kijkt u gerust ón der die krant, dan zult u een tafellaken tje zien. Die krant leggen ze er zelf op (Van verslaggevers) te voorkomen dat wij hier zou den komen?" Deze vaak onuitgespro ken, maar toch altijd aanwezige vraag is het criterium voor het bestaan van het schoolmaatschappelijk werk. De vraag wordt herhaaldelijk gehoord in de diverse inrichtingen voor moeilijke jeugd. Op een persconferentie die gistermiddag door de Nationale Raad voor maatschap pelijk werk in het Institute of Social Studies in Den Haag werd gehouden, werd deze kinder-aanklacht tegen de vol wassen mens nog eens geuit. .Een twintig tal bureaus verrichten op het ogenblik praktisch werk op het gebied van school- psychologie en .schoolmaatschappelijk werk. DiV. is te weinig en ln tientallen steden wil men bureaus gaan oprichten. Het geluk en heel veel geld ls de inzet van de oprichting van elk nieuw bureau" aldus mr. J. F. Beekman in zijn inleiding op deze conferentie. De conferentie werd gepresideerd door dr. L. J. M. Beel, de vice-voorzitter van de Nationale raad voor maatschappelijk werk. Het verschijnen van het rapport van een speciale commissie. Ingesteld door het dagelijks bestuur van de Ned. ver eniging voor maatschappelijk werk. be treffende de huidige stand van zaken bij het schoolmaatschappelijk werk, was aan leiding tot het gesprek. Het keurig uitgevoerde rapport bevat in 94 bladzijden een beschrijving van het ontstaan, de huidige toestand, de functie, het doel en de taak van het schoolmaat schappelijk werk. Over de gebruikte methoden in de afgelopen jaren, de oplei ding van de school-sociaalwerker. de or ganlsatie en over het uitgestrekte werk terrein van dit sociale werk geeft het rapport een glashelder beeld. Het doel van het schoolmaatschappelijk .aardoor het 11e mogclljk- kind zelf werk omschrijft de con port als: Het kind mei singsmoeilijkheden op i Indirect hulp te verlei kind zich niet alleen haven, maar waardoor heden ten goede die ii In de omgeving aanwezig zijn, worder benut voor een zo gunstig mogelijke ont wikkeling van het kind. Het werk bepaalt zich niet slechts to' de lagere school, maar betreft alle scho len. Verschillende steden, o.m. Den Haag kennen het schoolmaatschappelijk werk van kleuterschool tot middelbare school. Men wil het werk uitbreiden, hierbij rekening houdend met de reeds bestaande, soms vrijwel parallel werkende instellin- Niet de belhamels De schoolmaatschappelijk werker komt slechts in actie, aldus mr. Beekman, neer leer- of gedragsmoeilijkheden zich op school voordoen. De meeste aanvragen om medewerking van een school-sociaal werker komen daarom ook derwijzend personeel. Men bedenkt daar bij wel dat het vaak niet juist de bel hamels zijn, die hulp nodig hebben, maai juist de stille kinderen, die niet opvallend in de tegenwoordig grote klassen, verlo ren dreigen te gaan. De schoolmaatschap pelijk werker begint zijn werk aan het kind niet alvorens contact te hebben op- genon)en en toestemming voor zijn werk te hebben verkregen van de ouders. In het verleden ls gebleken dat door het werk van deze mannen en vrouwen veel verdriet voorkomen kan worden. De Nationale raad vi werk heeft het voorn In een landelijke conl maatschappelijk werk de Nederlandse gemcentebes tegenwoordigers van alle si wijsinstellingen in ons land. maatschappelijk ;n op 2 oktobei ntie het school zuster alléén e kan tillen, reinigen geven? En dat ze i de patiënt nog toch te bellen kwalijk te verlamde patiënt n een schoon bed i beetje mopperde eens op het hart drukte ja dat i6 toch echt niet Wat het bezoek één- In het Eykmanhuis te Driebergen Uitvoerig rapport (niet eenstemmig) leidde tot brede discussie DE GENERALE SYNODE der Ned. Herv. Kerk heeft zich op haar nieuwe zitting in het Eykmanhuis te Driebergen gisteren uitvoerig bezigge houden met het rapport over de vrouw in het ambt. Na een jaar studie was de voorzitter der commissie, dr. M. H. Bolkestein, verheugd thans dit rapport te kunnen aanbieden. Hij stelde de inhoud van dit rapport "helder in het licht. maal zag, zien de zusters de hele dag en heus niet bij deze patiënt alleen, waren een half uur bezig..? Nou., de bezoekster het vlugger kunnen? Maar in elk geval, het bezoekuur nog lang niet om, zelfs niet na dat bellen! Daar gingen dus die mooie „troei Nog één vraag: „Zuster, zijn dan alle inrichtingen best en zijn alle klachten te herleiden tot wanbegrip en te snel delen?" Een antwoord met een zucht: „Was dót maar waar.' Neen, er lopen nog onvol doende particuliere Inrichtingen tussen door, maar de controle verslapt niet ei we zullen net zolang doorgaan, tot d< zwakke steeën er uit zijn. Maar gelooft u mü"- massa's klachten worden in het wilde weg geuit. Als de mensen hun klachten maar allemaal hier kwa men, zou het beter gaan. Want lk kan u verzekeren: Iedere klacht wordt terdege onderzocht en blijkt er een misstand te zijn, dan men wjj maatregelen. Hoort u goed: iéde re klacht! En aan dat onderzoek door deskundigen hebben de mensen meer dan aan het rondstrooien van praat jes, die geen enkel resultaat boeken De centrale vraag is: wat is de mens? Wij gaan ontdekken dat de mens man- en-vrouw ls. Dit is niet alleen in het hu welijk zo, maar het zal ook in de kerk zo moeten zijn. Daarbij gaat het niet om een abstracte gelijkheid van man en vrouw, maar om. een dienst, die man en vrouw in onderscheiden gestalte moeten geven. Wij zullen ervoor moeten zorgen dat ze die samen verrichten. Hoe staat het dan met het getuigenis van de Hei lige Schrift? Velen leren, dat het zonne klaar is, dat de vrouw in alle delen alle ambten moet vervullen. De kerk is giet zonder meer een copie van de oude kerk. Zij heeft een gebondenheid, lichaam van Christus te zijn; maar zij heeft ook de vrijheid tot inrichting van haar leven e dienen in het ambt hebben ont vangen, zou zij kunnen afstoten. Het rap port is niet eenstemmig. De meerderheid van de commissie pleit jor openstelling van alle ambten. Twee in de elf leden menen dat alle ambten »or Iedere vrouw gesloten moeten blU- sn, omdat de schrift het dragen van het ambt door de vrouw niet eist. Bovendien willen twee leden alleen het diakenambt de vrouw openstellen. Het bezwaar daartegen is dat zo het ambt gescheiden ordt ln drie delen. eis l tijd. Expliciet komt de vrouw in het ambt niet vaak in de Bijbel voor, tenzij in het diaconaat. Maar scherper toeziende mer ken wij, dat het samen-werken van man en vrouw voorondersteld ls. Het gaat er in de voorstellen om dat een bepaald beletsel wordt weggenomen. De gemeen ten zullen zelf moeten beslissen of zij vrouwen tot ambten zullen roepen. Slag bomen kunnen hindernissen zijn voor de Heilige Geest. De kerk heeft in de laat ste eeuwen veel groepen verloren. Zij zie toe dat nu ook niet bepaalde groepen worden afgestoten. Vele v-rou- die uit de H. Schrift het getuigenis Nu Opa. Ja, die Inrichting ken ili ook. Inderdaad moet ook in dit oude he cnhuis met alle ruimte worden gewoe kerd. het móét, begrijpt u wel, wij heb ben schreeuwend gebrek aan ruimte Maar die zolderkamers mogen dan cei balkcnplafond hebben, ze zijn licht en vai beste ramen voorzien. Dat grootvadei was. kan heel goed- gebeuren, daar is maar een minuut nodig. Dat hij laken had besmeurd helaas komt dat b(j oude of op andere manier niet meer hclderdcnkende patiënten v Vraag u maar eens in de ziekenhui! Deze oude heer is ook niet helder meer, daarom vertelt hij dan in zes weken geen schone lgkens te hebben gehad. Misschien wekte hét bezoek hem uit een halve doe zel en schaamde hij zich een beetje. Maar dacht u nu heus, dat men zulk een pa tiënt ook maar één dag in dezelfde la kens zou kunnen laten liggen.Als dat inderdaad zes weken zou duren, zou de man van top tot teen onder de verzwe ringen zitten, misschien al dood zijn. Niet éénsmaar Natuurlijk moest het bezoek geen „uur" bellenmaar in zulk een inrichting met altijd te weinig hulp staat de zuster niet achter de deur ate er gebeld wordt. Geen wonder, de verpleegser schrok van die toestandwie weet, hadden ze opa een half uur tevoren net schoongemaakt. Dat ze hulp ging halendacht u, dat Ernstige bezwaren tegen gang van zaken sedert Leeuwarder synode "^"IJFENZEVENTIG BELIJDENDE LEDEN Het Italiaanse leger is ingescha keld bij de evacuatie van perso nen en goederen uit de over stroomde Po-delta. Naar schat ting zijn reeds 32.000 mensen naar veiliger gebieden overge bracht. Gereformeerde kerken hebben zich tot de komende Asser synode gewend met een schrijven, waarin zij hun teleurstelling en grote bezorgdheid kenbaar maken over de gang van zaken met de door de synode van Den Haag-1949 aanvaarde psalmberijming. keurd. Zij hebben, toen alle bij de inter kerkelijke commissie ingekomen berij mingen onvoldoende werden geacht, in strijd met hun opdracht Hasper laten vallen en de Leeuwarder synode heeft dit achteraf goedgekeurd. Hiermede hebben deputaten niet alleen in strijd met hun opdracht gehandeld, maar ook de Geref. kerken op een weg gebracht die moet leiden naar een berijming, die in strijd moet zijn (en naar de enkele bekende resultaten ook uitwijzen ook is) met de reformatorische beginselen van Calvijn. En de kerken hebben op een schandelijke wijze haar contract met de Stichting geestelijke liederen niet nageleefd. Deze stichting heeft in gevolge dit contract met veel kosten psalmbundels verkrijgbaar gesteld. Maar de kerken hebben haar aanbeve ling van deze bundel ontkracht door de Leeuwardense besluiten. Zij hebben van hun sohrijven afschriften gezonden aan alle kerkeraden der Gere formeerde kerken. De bezwaarden ver melden de goede ontvangst die het psalter-Hasper aanvankelijk ten deel viel, tot in de r.k. kring toe. Zij wijzen op het feit, dat de Gereformeerde ker ken in Indonesië en de geünieerde Bap tistengemeenten in ons land de bundel definitief in gebruik hebben genomen. Zij onderschrijven principieel het begin sel voor de psalmzang, dat getrouwe berijming uit het Hebreeuws de voor keur verdient en dat dit geen zaak voor dichters is. Hiermee kiezen zij positie tegenover de Hervormde kerk, die een berijming door dichters wil. De eerste proeven hiervan waren voor de Unie van Baptistengemeenten reden, zich uit het interkerkelijke overleg terug te trekken en Hasper definitief te aan vaarden. Het beleid van de Gereformeerde depu taten, die de opdraoht hadden in het interkerkelijke overleg de bundel-1949 naar voren te brengen en te doen ver gelijken met wat nog meer voorhanden was, wordt door de adressanten alge- Regering besprak de toestand De Belgische „snecuwbalstaklng' breidt zich nog steeds uit. In Brussel en Gent hebben nu vrijwel alle bouwvakarbeiders het werk neergelegd. De bouwplaatsen van de wereldtentoonstelling zijn geheel verlaten. terwUl op verschillende plaat sen stakingspostcn de ronde doen. Inmiddels heeft ook de staking onder de metaalarbeiders zo om zich heen ge grepen, dat daarbij alleen in Luik en om geving ongeveer 50.000 personen betrok ken zijn. Volgens het Belgische dagblad Het Laatste Nieuws betreft het Luik grotendeels „wilde stakingen" omdat de socialistische metaalbewerkerscentrale de staking eerst tegen 1 juli had aan gekondigd. De Belgische regering is gisteren bij een geweest om de toestand te bespre ken. De liberale ministers zouden, vol gens de Gazet van Antwerpen, hebben aangedrongen op eén strikte handhaving van de politiek van een loonstop. De werkgevers zijn ln beginsel niet tegen een loonsverhoging gekant, maar kunnen niet ingaan op de wens van de vakbonden ,om de loonverschillen tussen geschoolde en andere arbeiders zo klein mogelijk te maken. Ook Nederlanders Bij de actie van de bouwvakarbeiders zijn ongeveer 150 Westbrabanders betrok ken. voornamelijk afkomstig uit de om geving van Roosendaal en Bergen op Zoom. De Nederlandse arbeiders, aange sloten bij de r.k. bouwarbeidersbond St. Joseph, zouden ongeveer veertig gulden per week uitgekeerd krijgen. Eenheid? De vraag of de Gereformeerde kerken door Hasper te laten vallen in het In terkerkelijk overleg de eenheid hebben gediend kunnen adressanten niet anders dan ontkennend beantwoorden. Indien het doorkruisen door de Hervormde kerk van de groeiende eenheid oi bundel-1949 nu nog een bredere eenheid tot gevolg zou hebben, dan zou men me: het verdwijnen van Hasper vrede kun nen hebben. Maar de koers van het in terkerkelijk overleg is onaanvaardbaai en wanneer na vele jaren de resultaten van dat overleg geheel bekend zullci zijn, zullen zij ook onaanvaardbaar blij ken. Bovendien leven er ook in de Her vormde kerk zelf ernstige bezwarci tegen de dichters-psalmen. Het argument van de eenheid der scholen willen de bezwaarden niet overschat ten: de melodieën van de oude psalmen en van de bundel-1949 zijn gelijk. Men zou uit „1949" die psalmen kunnen leren, die in de oude bundel onzingbaar zijn en dus toch niet op de scholen ge leerd worden. Het lied in de eredienst wordt bovendien niet door de scholen maar door de kerken bepaald. Om deze en nog andere redenen ve ken de bezwaarden aan de synode de besluiten van Leeuwarden terug nemen, aan de plaatselijke kerken adviseren terstond of geleidelijk de oude bundel psalmen te vervangen door die van 1949 en tot stimulering daar deputaten te benoemen. Zij vragen synode ook voort te gaan met het terkerkelijk overleg, maar daarin dan de bundel-1949 met klem naar voren tt brengen en ook in dat overleg de na druk te leggen op nonnen van schrift gebondenheid en eenvoud bij de berij- Het schrijven is ondertekend door prof. dr. H. Bergema te Baarn, ds. J. L. van Apeldoorn te Bilthoven, ds. W. de Graaf te Almkerk, dr. N. J. Hommes te terdam-Noord, ds. H. A. Munnik te Zwolle en ds. IJ. K. Vellenga te Meppel, Van de mede-ondertekenaars noemen wij: C. van Baren jr., Scheveningen, C. Besselaar, Rotterdam, dr. J. Berg en mevrouw G. Berg-Miedema te Emmen, mr. A. Bouman te Amsterdam, ds. G. Brinkman, Schiedam, ds. T. J. Hagen, Deventer, ds. D. Krijger, Den Haag, Ad. Kuiper, Huis ter Heide, ds. W. Rees kamp, Den Haag, ds. Joh. Ribberink, Overschle, mejuffrouw J. W. Scheurer, Voorburg, ds. Chr. W. J. Teeuwen, Die- men, dr. D. K. Wielenga, Wassenaa W. C. F. Scheps, Den Haag. Exempl ren van dit schrijven zijn verkrijgbaar bij ds. W. de Graaf te Almkerk. Jkvr. C. M. van Asch van Wijck onder streepte het steeds weer terugkomen van deze vraagpunten. In de Presbyteriaanse Kerk van Amerika ls in de laatste hon derd jaar 17 maal dit punt aan de orde gekomen. Dr. J. W. Beerekamp sprak eveneens als lid der commissie. In het rapport is geworsteld om de bedoeling van de H. Schrift te leren kennen. Er is van weers kanten naar elkaar geluisterd. Zou het geen zin hebben de vóór- en tegenstan ders hun eigen zwakke kanten te laten zeggen? Spr. pleitte voor gedeeltelijke openstel ling omdat hij meent dat de eenheid van ambten wel enige spanning kan verdra gen. De toelating van de vrouw alleen tot het diakenambt geeft nog het minst span- Ds. P. F. Th. Aalders, lid van de com missie, sloot zich hierbij aan. Dr. H. Schroten,'lid van de commissie, adviseerde tot gesloten houden van de ambten. Hij behoorde wel tot de minder heid van de commissie, maar meent dat de meerderheid der classicale vergade ring ertegen is. Hij vroeg oog te hebben voor wat in de oecumene gaande is. Alle ambten of géén moeten worden openge steld. Spr. weet dat de Kerk niet zonder de vrouw kan. Er zijn diaconessen, derwijzeressen, jeugdleidsters, maar heel andere vraag is of de vrouw tot het ambt moet worden toegelaten. Het gaat hierbij om het wezen van het ambt. O' dit punt studeert de Raad voor Kerk Theologie. Kunnen wij de vrouw tot ambt" toelaten als wij nog niet officieel weten wat een ambt is? Laten wij daar over eerst een beslissing nemen. Hierna volgde een algemene discussie. Discussie Ouderling G. M. Gerbrandy wilde overtuigd worden dat toelating vai vrouw geoorloofd is. Anders kan hij niet met de voorstellen meegaan. Dr. P. J, Roscam Abbing meende dat het niet juist ls Gods wil voor eer voor altijd vast te leggen. Wij moeten voortgaan waar dit vereist is. Ds. L. Kievit kon uit het rapport niet lezen dat toelating van de vrouw als eis van de Schrift geboden is. Ds. J. H. van Beusekom had liever de mondigheid van de gemeente tot uit gangspunt genomen. Reeds ln het Oude Testament nam de vrouw aan het cultus- leven van de gemeente deed. Door het later Jodendom werd de vrouw voor deel verdrongen. In het Nieuwe Testa ment komt de vrouw tot volledige i digheid. Soms klinkt een discriminatie van de vrouw door, maar dit is te i klaren aan een tijdgebonden ethiek. Ouderling Mostert wees erop dat de Synode in 1955 in beginsel een uitspraak deed. Is er nu reden om te wachten de vrouw werkelijk toe te laten? Als wij moeten wachten tot wij weten wat ambt is, waarom kiezen wij dan wel i nen tot het ambt. Ouderling Jouwsma wilde wel het diakenambt openstellen. Hij kan geen rechtstreeks ge- of verbod uit de Heilige Schrift lezen. De nood der gemeenten eist toelating van de vrouw tot de i Ds. P. J. F. Lamens vroeg hoe de 9tanders voor de toelabing weten dat zij door de Heilige Geest geleid worden Prof. dr. Th. L. Haitjema begon een pre- abele kwestie te stellen. Is het wel juist de kwestie van de vrouw in het ambt de orde te stellen, voordat wij ge. poogd hebben de richtlijnen over hel bt, die de Raad voor Kerk en Theolo- deeds ter tafel legde, te bestuderen? Prof. Haitjema waarschuwde voor het openstellen van het predikambt Gelet op de spanningen, die verwacht moeten worden, adviseerde hij alleen hei diakenambt open te stellen. Ds. J. C. van Dongen, adviseur van di Alg. Diaconale Raad, zag niet in dat men over het ambt, althans het diaken, ambt het eens moet zijn, voor men een beslissing neemt om de vrouw toe te laten als diaken Dr. T. Dokter, adviseur van de Raad nor Kerk en Theologie, meende dat de rouwen een grote plaats in het Nieuwe Testament hebben gehad. Dat wordt in on- huidige situatie nauwelijks gehonoreerd. Wij zijn ongehoorzaam aan de Schrift als liet toelaten dat de vrouwen met de ambtsdragers meewerken. Toch meent hij dat het rapport dit probleem teveel maat- schappelijk en cultureel ziet. Er is ln het Nieuwe Testament een zeker onderscheid tussen het ambtelijke en het charisma- man moet een opdracht hebben, de w heeft het charismatische of zij heeft het niet. Spreker wil dit onderscheid tus- het werk van man en vrouw bewaren, De discussie over dit onderwerp werd deze eerste zittingsdag voortgezet. Liturgische geschriften Vooraf had de Synode zich beziggehou den met de brief, die de deputaten van de Gereformeerde Kerken in Nederland schreven aan de Generale Synode ov ie van de liturgische formulieren. De Gereformeerde Kerken zijn reeds enkele i hiermee bezig en vragen sa werking en kritiek in dezen. De Synode besloot te berichten dat ook de Hervormde Kerk bezig is met de revisie dat de Raad voor de Eredienst gemach tigd is met de Gereformeerde Deputaten contact te zoeken. De vrijheid van de Her vormde Kerk blijft om aan de formulieren, diie de Kerken met gereformeerde traditie gemeenschappelijk hebben, andere toe te voegen. De vraag om critiek op het werk Gereformeerde Deputaten werd handen gesteld van de Raad voor de Ere- jaarverslagen 1956 van het Socdolo- gisch Instituut en van de Stichting Prae- tische Psychologische en Paedagogische Arbeid werden goedgekeurd. Ditzelfde geldt voor het jaarverslag van de Herv, Vrouwendienst. Bij de behandeling van het jaarverslag 156 van het I.K.O.R. werd een vraag ge steld omtrent de regionale spreiding van de Hervormde voorgangers. Ook de litur gische opzet van de jeugddiensten kwam discussie. I.K.O.R. bestuursleden be toogden dat de uitzendingen zowel de ge meente als het gehele volk voor hebben. Prof. dr. S. P. Engelbredht had de groe ten overgebracht van de Nederduitse Hervormde Kerk van Zuid-Afrika. Het was de derde maal, dat hij dit mocht. Hij constateerde een grote andening ten goede in de Herv. Kerk sinds de invoering van de Nieuwe Kerk orde. Prof. Lugstrup uit Aarhuis bracht de groeten over van de Deense Kerk. zich ..I „Wa „I H „I D vert Benoemingen De Genèrale Synode van de Ned. Herv. Kerk was haar nieuwe zitting begon nen met de volgende benoemingen: tot bouwkundig adviseur van de bouw en restauratiecommlssde: ir. A. J. van der Steur (vacature ir. A. D. Hulfshoff); tot lid van de beoordelingscommissie van deze commissie: architect J. H. Groene- wegen; tot plaatsvervangende leden: prof. M. Duintjer en architect P. Zandstra; tot lid van het generaal college van toezicht: J. C. Cramer; tot lid van de Algemene Diaconale Raad: A. J. Gijsbers; tot lid van de Raad voor Pers en Publiciteit: H. J. L. v. d. Molen, Heerenveen; tot le den van de Raad voor de Zending: dr. C. L. van Doorn en ds. E. Durkstra; tot lid van het secretariaat voor de Raad voor de Zending: mevrouw M. de Geus—Smelt; tot lid van de Raad voor Kerik en School: dr. P. J. Hoogteijling; to-t lid van de Raad voor de Herderlijke Zorg: J. Schoonen- boom; tot leden van de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie: prof. dr. Th. G. Vriezen, dr. A. de Wilde en prof. dr. J. de Graaf; tot idd van de Algemene Diaconale Raad: mr. F. B. Keulen; tot voorzitter van de Raad voor de Cate chese: dr. C. P. van Andel; tot leden van het Curatorium van de Stichting Kerk en Wereld: mej. dr. C. Boer en mevrouw B. N. SnijdersRoyaards; tot Synodaal gedelegeerde van de organisatie van her vormde gemeenteleden „In dienst der Kerk": ds. G. Juckema; tot leden van de nieuw ingestelde sectie Bijbelversprei ding van de Raad voor de Herderlijke Zorg: ds. A. Dronkers, voorzitter, ds. F. Keja, secretaris, mevrouw S. C. Bar.esse de Casembrootvan der Felfz, ds. H. J. Drost, ds. I. J. van Houte, ds. E. E. de Loozc. ds. L. H. Ruitenberg. Is de rivier werkelijk zo blauw is nog springlevend. Het is echter de vraag of deze waterstroom wel zo mooi blauw is als Strauss ons in zijn onvergetelijke wals wilde doen geloven. Nieuw licht op deze oude vraag is geworpen door film operateurs van acht landen aan beide kanten van het ijzeren gordijn, Tezamen maken zij een kleurenfilm over de volle lengte (2760 km) van de Donau, van het Zwarte Woud tot de Zwarte Zee. Het waren de Hongaren die het initiatief voor de film hebben genomen. Er zijn twee internationale conferenties voor gehou- Bij het vertonen zal blij ken dat de Donau alleen echt blauw is bij de bron in Zuid-Duitsland en in sommige delen van Oosten rijk. Bij het naderen van Wenen krijgt de rivier een vale groene kleur. In Bul garije lijkt zij op een oude man met grijs haar, zo vertelde de Hongaarse as sistent-producer Magda Szondy. Zich door de Bal kan heenwentelend, wordt de machtige rivier grijs groen en ten slotte stort zij zich gitzwart ln de Zwarte Zeedie eigenlijk een geel achtige kleur heeft. Een complete kleur ensymfonie Magda Szondy is er trots op, dat de politiek buiten de produktle is gebleven- De Russen zonden de film van hun betrekkelijk klein stuk van de Donau naar Boedapest voor de mon tage. Daar bleek dat er ty. pisch Russische documen tatie in was verwerkt, zo als een tot fabriek en floodlight iatent De filmmensen van de andere landen meenden dat dit met de Donau niets te maken had. De Russen gaven dit toe en de docu mentatie ging er uit. Maar ook andere landen hadden hun eigenaardig heden. De grondige Duit sers wilden er veel statis tiek in en de Oostenrijkers veel muziek. De Tsjechen hebben van hun deel een soort propaganda-film ge maakt en de Bulgaren kre gen niet genoeg van kos tuums en volksdansen. Er is wel enig gerede twist geweest rond de Donau en de artistieke eenheid zou groter z(jn ge weest als de rolprent door één land was gemaakt. Maar is ook de Donau zelf niet altijd door alle politieke stroomversnel lingen heen een twistappel geblevenEn Strauss heeft dit filmisch experiment ten slotte zelf aan het rol len gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4