Défilé, vlaggenparade en receptie stijlvol begin HEFBRUG MIDDELSTEGRACHT VANDAAG AFGEBROKEN Adriaan Blankenstein liet orgel van Pieterskerk zingen Vriendelijke woorden bij begin Cambridge-week NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1957 Europees politievoetbal in Leiden autoriteiten Zeer vele toonden belangstelling rpOEN HET GISTERAVOND zo tegen zeven uur begon te lopen, hebben vele mensen uit verscheidene landen een beetje angstig naar de lucht gekeken, vrezend, dat een flinke plensbui de officiële opening Europese Politievoetbalkampioenschap 1957 met een watergordijn geven. Maar al was het dan verre van behaaglijk, het bleef gelukkig droog en Leiden heeft ongestoord van de sportieve manifestatie kunnen genie ten. Na een défilé voor het stadhuis toog men naar het Zoeterwoudscsin- gelterrein, waar een vlaggenparade plaats had en turndemonstraties wer den gegeven door de dames van Brunhilde en een Deense dames- en heren- keurturnkorps. Ten slotte werden de deelnemers aan het voetbalkampioen- schap op het stadhuis ontvangen. Meer dan 2500 Leidse sportbeoefenaren I rijn door de Sleutelstad getrokken. Het werd een feestelijke tocht, die één stuk propaganda voor de sport was. Al die stevige, gezonde jongens en meisjes in hun vrolijke kleding vormden een kleu rig geheel, dat menigmaal een hartelijk applaus deed opklinken. Jong K. en G. ging fluitend voorop, ge volgd door de voetbaljeugd gestoken in •n-wit, rood-wit, geel-zwart en hoe f verder de kleuren van hun clubs mogen rijn. De hoop van Docos torste de vlag- van alle deelnemende landen en de t keepers hadden de bal onder de arm. Daarna kwamen Leidse Boys, LFC, Lug- dunum. Roodenburg en UVS. Achter VVerkmans Wilskracht, met vliegende vaandels en slaande trom, liepen met veerkrachtige tred de leden van de atletiekverenigingen Holland en Sportief. De Sportief-dames droe gen een enorme chronometer, speren," spikes en zelfs een levensechte atlete in een startblok met zich. Prijzen De K. en G. bliezen wat ze konden tot groot genoegen van de im hun onmiddellijke omgeving wandelen de gymnasten van de verenigingen Brun hilde, Concordia, DOS, Groen-Wit, LTC. Nieuw Brunhilde, Jaihn prettig gezicht, die smetteloos witte uniformen Rond om de Maredijk, Sportief en laatst maar het best Victorie. De Victorie-jeugd mar cheerde namelijk zó keurig, dat zij later op het sportveld van burgemeester Van Kinschot een prijs kreeg. De prijs Zo trok de Leidse sportjeugd gisteravond langs het stadhuis. Foto N. van der Horst. de beste uitbeelding van de sport die men vertegenwoordigde, ging naar de korfbal vereniging Zuiderkwartier, die een com pleet „korfbalveld" met korven en al meesjouwde. Zelfs de scheidsrechter was niet vergeten. Fluks deed toevalligerwijs 't nagenoeg eender en veder waren er De Algemene, Danaiden en KNS. De zwem verenigingen LZC en De Zijl sloten de rij achter de muziekvereniging Concor dia. die met haar in rood-witte kledij geij stoken majorettes een beste indruk maak te. De stoet werd op de Lammenschansweg ontbonden, maar de vaandelwachters marcheerden door naar het Zoeterwoud- sesingelterrein, waar talrijke genodig den en andere belangstellenden de offi ciële opening van het kampioenschap bij woonden. het bijzonder, kan ontstaan. Een band. dii een krachtige bijdrage kan zijn tot eer betere verstandhouding in de wereld. De toespraak van burgemeester Var Kinschot werd beantwoord door de ho norary president of the USPE, sir William Morren, die namens alle deelnemers be dankte voor de Leid9e gastvrijheid. De buitenlandse politiemannen betuigden met hoerageroep hun instemming. Belangstelling Zeer velen gaven blijk van hun be langstelling, zowel bij défilé en vlaggen parade. als bij de ontvangst op het stad huis. Behalve het gemeentebestuur van Leiden merkten wij op de gezant van .Oostenrijk, dr. Afuhs, een zaakgelastigde de Deense ambassade, dr. J. Miede- namens het ministerie van onder wijs. kunsten en wetenschappen, mr. Gal- landse zaken, mr. Van Liere namens het ministerie van justitie, mr. Clevering namens de commissaris der Koningin in Zuid-tHollamd. de hoofdcommissarissen van politie van Amsterdam. Den Haag en Utrecht, commisssaris Dreeuws van de Leidse politie, de heer R. J. Meijer, oud-commissaris van politie te Leiden, overste De Gast. chef-staf rijkspolitie, hoofdinspecteur Timmermans, voorzitter de Nederlandse Politiesportbond. mr. Groeneweg, inspecteur van het politie onderwijs, majoor Secreve, commandant de Koninklijke Marechaussee in Den Haag, luitenant-kolonel P. van Goor. garnizoens-commandant te Leiden, de heren Lambermont en ir. Lindenbergh »ns de vereniging Koninginnedag, de heren De Ruyter de Wildt en Comman- namens de 3-Octobervereniging en nog tal van andere vooraanstaande poli tionele. militaire en burgerlijke autori teiten. i de voorronden van het voetbalkampioenschap op dinsdag, woensdag en donderdag worden vrij dag van 17.45 uur af op het UVS-ter- rein en zaterdag van 14.30 uur af op het Leidse-Houtterrein de wedstrij- in de winnaars- en verliezers- ronde gespeeld. Op de finaledag wor den van 13 uur af handbaldemonstra ties vóór de voetbalwedstrijden ge houden. Voor vervolg stads nieuws zie pagina 7 Statentocht 1957 Op vrijdag 19 juli wordt -de traditionele statentocht voor automobilisten gehouden. s morgens vijf uur af kan men starten naar keuze uit en rijden langs de plaatsen Leiden. Gorinchem. Gouda. Oudewater, Dordrecht. Haarlem, Alk- Medemblik, Enkhuizen. Hoorn, Edam en Monnikendam. Er kan in ver schillende klassen worden deelgenomen, bij men alle twaalf plaatsen of zes plaatsen naar keuze kan aandoen. Men dient zich vóór 2 juli op te geven bij de V.V.V. te Leiden, tel. 23459. Bouw van Chr. H.B.S. is in Leiden zeer noodzakelijk In het schoolgebouw san de Kager straat vergaderde gisteravond de Vereni ging van Christelijk Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs. Uit het Jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal leerlingen steeds stijgt. Als gevolg hiervan zullen aa school enige lokalen moeten worden bij gebouwd. De plannen voor deze bouw zijn enige tjjd geleden reeds bij de rege ring Ingediend. Volgens het rapport van de E.T.I. zal in de komende jaren het aantal leerlin gen aanzienlijk toenemen, zodat de bouw van een nieuwe H.B.S. dringend nood zakelijk is. Het bestuur hoopt op een gunstige en spoedige toestemming van de regering. Ten slotte werd de moeilijkheid van het gebrek aan bevoegde leerkrachten aangestipt, een probleem waarmee ook het bestuur van de vereniging te kampen heeft. Eén der leraren, de heer P. J. de Doelder, werd benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de Technische Hoge School te Eindhoven. Nadat de penningmeester uitvoerig verslag had uitgebracht over het boek jaar 1956, vond een bestuursverkiezing plaats. De voorzitter, prof. dr. J. D. Ver linde, was aan de beurt van aftreding. In zijn plaats werd benoemd dr. A. F. Nolle. De aftredende curator, dr. D. L. Kedde, werd herkozen. GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag 28 juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J D. Pijper, geboren te Kimswerd en thans wonende te Ede. aan de Leidse Uni- Eerste avondmuziek 4DRIAAN BLANKENSTEIN bespeelde het orgel van de Pieterskerk voor de eerste „Avondmuziek" van het zomerseizoen. Enkele honderden liefhebbers toonden door hun aanwezigheid deze uren i gelkunst op prijs te stellen. In overeenstemming met het karakter wordt er weinig reclame en helemaal geen tam-tam voor gemaakt. Des te meer verheugt de ruime belangstellingwaarin de jeugd een overwegend aan deel heeft. Als voorzichtige conclusie zou, hierop afgaandeaan het orgel \ooskleurige toekomst te voorspellen zijn. Vele ouderen worden blijk baar nog altijd min of meer geremd door de houding van onverschilligheid ten opzichte van het koninklijk instrument, die zij van vorige generaties meekregen. Met alle recht zou men de „avondmu- zieken" de naam van „avondconcerten" kunnen geven. Sinds we deze gelegen heden niet meer benutten voor conver satie, zakentransacties en het uitlaten van honden, zoals onze voorouders dit niet zelden pleegden te doen, sinds we op tijd aanwezig zijn en tot het einde toe op onze zitplaats, zonder zelfs een enkel woord met elkaar te wisselen, in diepe aandacht naar de orgelmuziek luisteren, is er geen reden, de oude naam aan te houden. Of het moest dan zijn, ter herinnering aan de „Abendmusikefli" van Buxtehude in Lübeck, in de laatste decennia van de zeventiende eeuw. De organist had trouwens deze grote Duitse orgelmeester, wiens overlijden, voor tweehonderdvijftig jaar, de muziek wereld thans herdenkt, in zijn programma niet vergeten. Het „Preludium en Fuga" in E-dur, op de voor Buxtehude typische wijze van afwisselend toccata- en fuga- delen gebouwd, vormde er, qua „compo sitie en stuwing, zelfs één der hoogtepun- i'an Blankensteins spel, was, in alle ;en nauwkeurig en tot in de geringste onderdelen beheerst. Registratie Mede door de uitermate verzorgde registratie werd hierdoor een zeer vaak verrassende luciditeit bereikt. Deze voor dracht is levend en fris, volkomen vrij van pathetiek en zelfs van opzettelijkheid en belemmert de toehoorder het vrije uit zicht en het rechte inzicht niet Het „Preludium en Fuga" in C-dur van De deelnemers aan het Euro pees Politievoetbalkampioen schap landsgewijze opgesteld voor de vlaggemasten. Zojuist zijn onder het spelen van de volksliederen de vlaggen top gehesen. Nadat de Brunhilde-dames enkele oefe ningen op gracieuze wijze hadden uitge voerd, was het tijd voor de vlaggenparade. De sportploegen van België, Denemar ken, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Zweden, Zwitserland en Nederland stelden zich om beurten aan het publiek voor en namen vervolgens bij de vlaggemasten plaats. Intussen waren de Noren al in Leiden gearriveerd, maar daar ze moeilijkheden hadden bij het vin den van de weg in de stad werd met het oog op de invallende duisternis besloten toch reeds met het spelen van de volksliederen te beginnen. Het Leidse Muziekgezelschap kweet zich voortreffelijk t?an deze taak. Tijdens het spelen van elk der hym nen werd de vlag van het betrokken land in top gehesen, welke ceremo nie dus negenmaal moest plaats heb ben. Meisjes van de Deense hogeschool voor lichamelijke oefening gavén hierna een serie verzorgd uitgevoerde oefeningen ten beste en de opening werd besloten met een min of meer spectaculair optreden van Deense turners van het Teacherscol- lege, die er blijk van gaven over een pri ma conditie en een voorbeeldige lichaams- beheersing te beschikken. Ontvangst mmWÊÊKm&föfr. i perfecte lichaamsbeheersing Foto N. van der Horst. In de Burgerzaal van het stadhuis wa ren de sportlui om trien uur de gast van het college van B. en W. Burgemeester Van Kinschot sprak, hier een welkomst woord in het Frans. Engels, Duits en Ne derlands. De burgemeester vestigde dc aandacht op de band. die door de sport beoefening in het algemeen en'door het Europese Politievoetbalkampioenschap in Njord versloeg Cambridge DE DUBBELDEKSBUS, die gistermiddag te twaalf uur voor de Stads gehoorzaal arriveerde, vormde de inleiding tot de officiële opening van de Cambridge-week, welke plechtigheid in de foyer van de Stadsge hoorzaal tijdens een officiële lunch plaatsvond. Ruim honderd personen hadden zich aan de tafels geschaard, toen door de voorzitter van het Cam bridge-week Comité, the Earl of Bessborough, een toast werd uitgebracht op H.M. Koningin Juliana en op H.M. Koningin Elisabeth van Engeland. Tijdens de maaltijd, die werd gepresi deerd door de heer J. Foudraine, nam als :e de Britse ambassadeur in Neder land, Sir Paul Mason, het woord. Deze prees het initiatief, dat tot het bezoek aan Leiden had geleid en hoopte, dat deze week het begin zal zijn van een hechte vriendschap in de toekomst. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot beantwoordde de Britsé ambassa deur en sprak over de voortreffelijke naam, die Cambridge in Nederland heeft. Ook wethouder J. C van Schaik sprak vriendelijke woorden aan het adres van Cambridge, en hij werd op even hoffelijke wijze beantwoord door de loco-burge meester van Cambridge, councillor C. E. Ridgeon. Als laatste spreker roemde de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. C. M. J. Veldkamp, de opzet van de Cambridge-week, die niet alleen econo mische effecten nastreeft, maar ook aan dacht heeft geschonken aan uitingen van cultuur. Maskerade VOOR UW DRUKWERK DemmeniE Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 herauten in oud-Engelse klederdracht had den op de Breestraat al vele voorbijgan gers met zachte drang het gebouw bin nen geleid. Inmiddels waren studenten-roeiers in het Rapenburg een maskerade aan het verzorgen, die vrij veel belang stelling trok. Deze verklede roeiers zetten allen koers naar de Vliet, waar bij „Allemansgeest" rond vijf uur een wedstrijd verroeid werd tussen het Leidse Njord en „The Lady Margret Boot Club" uit Cambridge. Deze wedstrijd, die zich ondanks het minder goede weer in een ruime belang stelling mocht verheugen, had een uiter mate spannend verloop. Na een gelijke start begon het Leidse Njord in de eerste vierhonderd meter een voorsprong te nemen. Deze voorsprong groeide de eerste duizend meter uit tot ruim een lengte. De eindspurt was echter voor Cambridge, die iets van het verloren gegane „water" wist te herwinnen, maar die aan het eind van de tweeduizend meter precies drie secon den. of driekwart lengte, na het Leidse Njord finishte. In café Allemansgeest werd deze over winning beklonken en ontving Leiden de wisselbeker. De praeses van het Leids Stu denten Corps wilde echter niet achterblij ven en reikte de Cambridge-ploeg negen medailles uit als aandenken aan de wed strijd. Georg Böhm, de vier en twintig jaar oudere tijdgenoot van Bach leidde met zijn blijde, weinig gecompliceerde klank, een serie koraalvoorspelen in. Deze rij werd slechts door het genoemde werk van Buxtehude onderbroken. Een opmerkelijke verschijning in dit ge zelschap was de bewerking over „Auf meinen lieben Gott" van Nic. Hauff, de man, die de grote Bach in dit genre tot een inspirerend voorbeeld is geweest. Het is zeer te betreuren dat zijn werk voor het overgrote deel onder het stof der eeuwen ligt begraven. Het heel knap gebouwde sprankelende werk. dat we nu hoorden, verraadt in elk geval de hoge begaafdheid van deze Sleeswijkse orgelmeester. Ko raai voorspelen Na enkele mooie koraalvoorspelen van Böhm, Buxtehude en Bach, was dat van diens oudste zoon Wilhelm Friedemann, over „Wir danken Dir. Herr Jesu Christ" toch een opvallende compositie. De stem voering is hier bepaald energiek, luidt zelfs een paar maal tot merkwaardige dissonanten. Uit deze krachtig bewogen, snel verlopende muziek spreekt een geniale verbeelding. De machtige finale werd César Francks zwanenzang-op-het-orgel, het derde „Choral" in a-mineur. Er gaat, als het, zoals nu door Blanken stein, onberispelijk wordt gespeeld, van dit, constructief niet voortreffe lijke, maar door de kleur- en vorm- contrasten boeiende werk, een sterk suggestieve invloed uit. Franck toont zich hier in hoge mate de door het bovenwerkelijke gegrepen ziener. De organist heeft deze sublieme schoon heid ten volle kunnen verwerkelijken. Zijn vertolking zullen we dankbaar in herinnering houden. Joh. van Wolfswinkel Gisteravond had op het Pieterskerk plein in hef kader van de Cambridge Week een plechtige boomplanting plaats, die zoals de foto laat zien zeer veel publieke belangstelling trok. Zoals men zal hebben gemerkt, heb ben wij ons in de verslagen over de Cambridge Week tot nu toe wat ge reserveerd getoond en ook deze „boomplanting" ademde de sfeer van scherts. Jonathan Rough in zijn witte beulspakje, geëscorteerd door enkele andere duistere figuren uit het som berste deel van Engelands historie, kwam met een stekje, dat aan het einde van het atoomtijdperk mis schien de vormen van een boompje heeft aangenomen, als het tenminste flink doorgroeit. Welke vermoedens anderen en wij over de Cambridge Week koesteren, kunt u lezen op pagina één. 1 Vandaag is men aan de Oude Rijn be gonnen met de afbraak van de hefbrug aan de Middelstegracht. De gracht is ge dempt door de firma Mens te Lisse en het bleek voor de afwerking van het geheel niet mogelijk, de brug onaangetast te laten, wat in geen enkel opzicht te betreuren is. want het ding, hoe ver trouwd het in deze omgeving ook mocht zijn, had sinds de sluiting van Tieleman en Dros generlei betekenis meer. De brug verving indertijd een andere brug, opdat beladen schepen bij de fabrieken aan de Middelstegracht konden komen. Nu men tot demping van de gracht ls overgegaan, is het vanzelfsprekend niet nodig, hier een andere brug te bouwen; de kade wordt doorgetrokken en op de plaats van de brug komt gewoon de weg. De afbraak van de brug werd opgedragen aan de firma De Bolster te Leiden. Toelatingsexamen aan Sint-Agneslycenm Voor het toelatingsexamen van het St. Agneslyceum zijn geslaagd: Ineke Bur gers. Carla v. d. Erve. Marlieske de Meij, Hetty Sweets te Wassenaar; Marianne v. Leeuwen en Jacqueline v. Slagmaat te Alphen a. d. Rijn; Yvonne Petèt, Voor burg; Germaine Kndpscheer, Den Haag; Marja Verklei), Hazerswoude; Nelly Berg, Corrij v. d. Ham, Ineke van Leeuwen, Cily Muussers, Jeanne Pietersen en Thea Straathof te Zoeterwoude; Jopie Bröring, Els v. Hellemond, Marianne Herüer, Elly de Zinger te Noordwijk; Ada Langeslag, Rijnsaterwoude-Woubrugge; Ria Bakker, Voorburg; Marianne Bouhuls, Henneke de. Groot. Nelly Hiep, Truus Kapel te Noordwijk; Ria v. d. Zee, Petra v. Bem- melen, Tineke Doeswijk te Voorschoten; Marianne Lelieveld, Lenneke Versteeg, Hermientje v. Zandwijk te Oegstgeest; Annemarie Chorus, Blandje v. Cleef, Mia v. Diemen, Nelleke v. d. Hoeven te Oegst geest; Joke de Hollander, Lia Hooymans, Marijke Loomans te Oegstgeest; Anne- lies Nouwens, Anke v. d. Putten. Margrit Scherme-Voest. Corrie Sijpesteijn te Oegstgeest; Joke Witteman. Rita Wies man. Dorthé Martijn, Adje Nieuwen- huysen. Yvonne Bonne,, Henriëtte v d. Bosch te Alphen a. d. Rijn; Willy v. d Brink te Leiderdorp; Marja Cleijghton, Elly Dool, Coby Droog te Oud Ade; An toinette de Graaf. Élly Groothuyse te Al phen a d. Rijn; Joke v. d. Klugt, Gonny Naber, Corrie Peters. Cilia Rebers te Voorschoten; Ankle van Rhijn en Henny Sistermans te Noordwijk; Anneke Top per te Katwijk; Helma Ulijn, Thea Ver- kleij te Katwijk; Joke IJsselmuiden, Sas- senheim; Marian Zijerveld, Alphen a. d. Rijn; Truus van Zeil. Rijpweterlng; Erna Egberts, Langeraar; Mientje Valentijn, Ter Aar; Babs Evers, Annelies Janssen, Jopie Boon, Connie Devilee, Topy Fleur, An neke de Grijs, Tineke Heemskerk, Loes Jansen. Leneke v. d. Meer., Tineke v. Noort. Veroontje Ober, Jok» v. d. Poel, Willy de Roov. Ineke v d. Stok, Mieke v. Ulden, Ellen Verduin. Elsje Visser. Tonny Warnau; Anneke v. d. Berg, Lei derdorp; Toos v. d. Valk, Zoeterwoude, Marianne Spiering. Waar geen plaatsnaam is vermeld. Is deze Lelden Afgewezen elf, herexamen drie. Henk Geirnaert werd ere-1 id van het Leidse Toonkunst Orkest Tijdens een ledenvergadering van de Mij. voor Toonkunst te Leiden heeft de heer Henk Geirnaert afscheid genomen als dirigent van het Leidse Toonkunst Orkest •veneens scheidende voorzitter mr. P. J. Teebaal dankte de heer Geirnaert voor 1 hij gedurende tien jaar voor het or kest heeft betekend. De voorzitter bood hem het erelidmaatschap van het orkest aan. hiermee tevens tot uitdrukking bren gend, dat de banden met de oud-dirigent niet verbroken zullen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3