L 1 CHRISTELIJK t/iergo/ven n Een boek uit liet hart Dr. Dibelius afgebeeld als een.... atoombom Wij blijven neutraal Op de weg KANTTEKENING Haspers verantwoording tÜd geleden n» beginsel i Cal- I), geschreven door ds. H. Hasper, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk, en in de handel gebracht door de uitgever Martinus Nühoff te 's-Gra- venhagr. Het is ons een raadsel, hoe men voor dit prachtig uitgegeven duur lerk. facsimile's van oude kerkboeken (o.a. volledig Calvyns eerste Franse kerk boek en een Straatsburgs dienstboek), de met bijzondere zorg gekozen il lustraties, een omvang van 774 pagi- na's, slechts 35 gulden kan vragen. Ds. Hasper schrijft ergens over de activiteiten van Luther en Cal- vijn op het gebied van de kerk zang, dat Lüther begon met naar oudtestamentische psalmen te vra- Sen en hoofdzakelijk terecht kwam ij „liederen"; maar Calvijn begon bij die liederen (chansons) en be landde bij de psalmen. In zijn boek volgt Hasper de weg van Calvyn. Hij begint met de principiële grondslag van het lied van-Christus: tegenstanders van zgn. gezangen mogen weten, dat de oude kerk hen in de ketter Pau. lus van Samosata heeft afgezet (synode van Antiochië 263: „hij heeft de tot Christus gerichte psal men d.w.z. „gezangen" afgeschaft"; er waren meer afzettingsgronden). Via een geschiedenis van het kerklied vanaf de tempel (exegese van psalm 65) en Paulus tot Straatsburg-vóór-Calvijn komen we dap bij de reformator uit. Dat kost 331 bladzijden, Sg| - ook Cal- Schrifl heeft trouwens geen van de langdurigheid dezer excur- t Hasper houdt de aandacht hervormde predikant Hasper e leiding van zijn kerk. Er zijn gedeelten in dit boek, v in Hasper wel wat sterk met v< plausibel. Een enkele Soortejaar va: ontsnapt. Het ge- bladzijden v onvolkomenhe Ie geduldige r o heeft weten te boeien? Toch niet alleen door de aardige anec- doten en zijn veelzijdigheid. Het antwoord dachten wij op blz. 55 gevonden te hebben. Hij citeert daar een Romeinse redenaar: „Het is het hart dat welsprekend maakt". Haspers volledigheidsdrang doet hem exact de bron vermelden. Dat irriteert hier en elders niet. Is het omdat hij van harte dit boek ge schreven heeft en omdat men dat merkt? Door deze gedrevenheid stijgt dit boek uit boven de dor heid van een wetenschappelijk werk en verkrijgt het glans en al lure. Ook felheid. Maar die is uit gelokt. Wij zien met verwachting het tweede deel tegemoet, dat de ontwikkeling van het psalmgezang en de strijd om de „psalmen van Christus" in Nederland zal be schrijven. Sespannen door een arabesken i ter zake doende ressante details e te brengen. de grote lijn in min of meer iaar steeds inte- anecdoten aan psalmen meer centraal. Hier koerst de schrijver naar zijn tweede doel: zijn poging het psalmboek van Ge- nève voor de wereld te redden. Uitvoerig verdedigt Hasper Cal- vijns beginsel voor de psalmzang: nauwe aansluiting bij de Bijbel en dus geen poëzie in de huidige be tekenis („een tijdverdrijf voor en kele fijne luiden", noemde Du Perron haar), maar een nauwge zette berijming met maar één pretentie (weergave van wat er stéét) en maar één doel: een zing baar en begrijpelijk lied. Het is voor een rechtgeaard dichter zwaar, zijn "igon geest te muilkorven en slech'-- dienaar te zijn van iets dat al rtegeven is te zijn. De overleden d "hter Nijhoff zei. dat hij dat niet k<Sn en dat het geen werk voor dichters was. Een heel hoofdstuk is gewijd aan de controverse op dit punt tussen de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland in nieuwe zware strijd verwikkeld (Van correspondent te Bonn) tot staatssecretaris voor kerkelijke aangelegenheden heeft de positie van de Evangelische Kerk die in de oostelijke zone een meerderheidskerk is zich principieel veranderd. Formeel is de wnd. premier Otto Nuschkc, die daar ook voorzitter is van de Chris telijk Democratische Unie, nog verantwoordelijk voor kerkelijke vragen en tevens de baas van Eggerath. Doch laatstgenoemde heeft rechtstreeks toegang tot premier Grotewohl en vice-premier Ul- bricht, zo meldde het C.D.U.-blad Kölnische Rundschau uit Berlijn: Hr-rnpni n «si verk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Hoogkarspel (toez.): vik W. R. van der Zee te Den Haag. Bedankt voor Waarder: G. H. var Kooten te Genemuiden; voor Bredevoort (toez.): Ph J. Stoutjesdijk te Lobith. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Avereest: H. Dijkstra te Oosterend Aangenomen naar Bunde (Nedersaksen, Duitsland»: kand. H. Alsmeier te Bent- heim, die bedankte voor Zoutkamp. Bedankt voor Leek: G. W. H. Pedde- mors te Dirkshorn. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Aangenomen naar Uithuizen: kand. H. G. Schaeffer te Groningen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Chatham Ont. (Free Chr. Ref. Church Canada): W. van 't Spijker te Drogeham. EVAN G.-LUTHERSE KERK Drietal te Haarlem (vak.-wijlen W. SpliethoffiL. G. Chr. Grabandt te Advertentie Boek VAN Dt DAG Jan Dirks, de bode van Joan van de Kornput, door T. Mateboer. Uitgave van Jan Haan N.V., Groningen. De jeugdboeken van de firma Jan Haan te Groningen zien er steeds zeer verzorgd uit. Ze zijn van kloek formaat, stevig gebonden en van een kleurige stof omslag voorzien. In de etalages van de boekhandel trekken ze direct de aan- dacht, en voor onze Jonge boekliefheb bers zijn ze een begeerlijk bezit. ..Jan Dlrks" maakt op deze regel geen uitzon dering. 't Is een mooi historisch verhaal over het beleg van Steenwijk in 1580. De schrijver blijkt over zoveel gegevens te beschikken, dat hij deze gebeurtenis van dag tot dag kon beschrijven. En zijn fantasie zorgde er voor, dat 't niet een dorre kroniek werd, maar een span nend verhaal, waarin zelfs de romantiek der liefde niet ontbreekt. Wel moest hij wat meer zorg aan zijn taal besteed heb ben, dan zou hij niet in 't gebruik van zoveel geijkte uitdrukkingen vervallen zijn. En dat die Duitse soldaat nu net uitgerekend in de Kerstnacht moest ster ven, is geschreven naar een recept, dat thans gelukkig in onbruik is geraakt. De ze opmerkingen willen alleen aantonen met hoeveel belangstelling wij dit ver haal hebben gelezen. Onze jongelui, zo wel jongens als meisjes, zullen in gro te spanning dit boek lezen. En histori sche verhalen, boeiend verteld en van gezonde strekking, blijven ook bij oude ren in trek. Eggerath werd aangesteld, nadat de Synode der Evangelische Kerk in Duits land de Evangelische Kerk kent geen scheiding van ..Oost" en „West" op haar vergadering in Berlijn-Spandau het verdrag met de Bondsregering in zake de geestelijke zorg voor militairen der Westduitse „Bundeswehr" aannam. Van Oostduitse zijde was vóór de ver gadering die aanvankelijk in de Deut sche Demokratische Republik zou plaats hebben, doch werd verboden juist dat er over dit verdrag zou worden ge discussieerd gedreigd met represaille ingeval de Oostduitse synodeleden vóór ratificatie van het verdrag zouden stem men. Iets wat zij, op een heel enkele uitzondering na, toch hebben gedaan. Daarop is de koude oorlog, die al jaren lang tussen de Oostduitse staat en de Evangelische Kerk aldaar woedt, in tem peratuur gestegen en kreeg Eggerath als voornaamste opdracht de Evange lische Kerk in Oost-Duitsland nu dr'- nitief van die in de Bondsrepubliek scheiden. Ze moest in de communisti sche „orde" worden ondergebracht. Van daar dat Eggerath heeft geprobeerd, al le kerkelijke instanties, die buiten de Deutsche Demokratische Repubiik zete len, het wei-ken in de D.D.R. onmoge lijk te maken. Door zijn toedoen gaat de Evangelische Kerkdag, die de volgen de maand in de Oostduitse provincie Thüringen zou worden gehouden, dan ook niet door en mag bisschop Dibelius, hoofd van de Evangelische Kerk, Oost- Duitsland niet betreden. Vandaar dat deze ook de Brandenburgse Kerkdag met Pinksteren niet mocht bijwonen, zelfs werd hem dezer dagen een gewoon bezoek aan Potsdam niet toegestaan. Toch hebben de kerken in Oost- Duitsland thans opnieuw haar trouw aan de bisschop betuigd, al zal dit Eggerath en Ulbricht natuurlijk niet van afbrengen, hun „insluitingscai pagne." tegen de Kerk in Oost-Duits land te staken. Hun strategie is im- mers:gèrlcht op Jeëh succes op lange'1 termijn. Zij gaan in etappen voor-t waarts om de Kerk in Oost-Duitsland j in eenzelfde verhouding tot de staat te brengen als zulks in de Sovjet-1 iwiujini, i U1UUU u Wi(i unie en de andere „volksdemocra-1 8° gamma,^9 tol,"lO is, 11 mop! tieën" het geval is. Daartoe behoort, 12 citer. 14 pen. 15 bij, 16 mol. 17 kuras. ook de „uithongering van de Kerk 19 ut, 20 basis. 21 patat. d.w.z. het kunstmatig veroorzaken VERTICAAL: 1 Bom, 2 Romein, 3 ora. j van een tekort aan dominees. En 4 O.T., 5 wal, 6 pas, 7 hop, 8 git.^ 9 tor, I i^em van theologische hoogleraren aan de universiteiten van wie het overigens de vraag is, hoe lang zij nog godgeleerdheid zullen mogen do ceren. Het andere wapen is de zgn. „jeugd- wijding", die de Oostduitse staat in de plaats wil stellen voor de kerkelijke aan neming. De jeugd in Oost-Duitsland moet haar heil zoeken bij de staat inplaats van bij de Kerk. Formeel is de deelne ming aan de „jeugdwijding" nog vrij willig, doch de praktijk leert, dat er een brutale dwang wordt uitgeoefend. Wie bijv. zijn kinderen niet naar de „jeugd wijding" stuurt, verspeelt allerlei finan ciële en materiële staatstoeslagen. Over al waar de Oostduitse staat in de een of andere vorm hulp verleent, wordt, tegelijkertijd de kwestie der „jeugdwij- het staat met de „jeugdwijding" van haar oudere kinderen. Doen deze kinde ren niet aan de „jeugdwijding" mede, dan wordt de aanstaande moeder hulp geweigerd. Bisschop Dibelius is intussen het mik punt geworden van een scheldcampagne OPGAVE PUZZEL NO. 51 KRUISWOORDRAADSEL -HORIZONTAAL: 1 Hooggeplaatst, 9 buit, 10 rivier in Italië, 12 schrobnet, 13 zangnoot, 14 ijzerhoudende grond, 16 uitgestrekt, 17 kort ogenblik, 19 klein persoon, 20 water doorlatend, 21 uitroep, 23 ingenieur, 25 bergplaats, 26 vogel, 4 bloem, 5 gevangenis, 6 tandeloos zoogdier, vogel, 8 veevoeder, 10 boord van een stroom, 13 manl. dier, 15 veer kracht, 18 dwaas, 22 roofvis, 24 ruim, 26 de oudere, 27 titel. OPLOSSING PUZZEL NO. 50 HORIZONTAAL: 1 Brood. 6 poort, Onderivijsbenoemingen ofschoon hij steeds als fel anti-nationaalsocialiist bekend heeft ge staan, aldus de Neue Rhein Zei- t u n g. Op de plakkaten der Oostduit se eenheidspartij S.E.D. voor de pas ge houden algemene verkiezingen werd de bisschop maar liefst afgebeeld als atoombom. Duits eredoctoraat voor prof. dr. J. Tinbergen Te zamen met 42 anderen heeft prof. dr. J. Tinbergen, adviseur met speciale opdracht bij het centrale' planbureau te Den Haag, maandagochtend bij gelegen heid van het vijfhonderdjarig bestaan van de Duitse stad Freiburg een eredoctoraat van de universiteit aldaar ontvangen. Tot de eredoctores behoren verder de Westduitse bondspresident Heuss bondskanselier Adenauer. Nie. ondergedoken De dood van Stephanus is niet zomaar een incident, een exces van een volksmassa, die het om de een of andere reden op één man heeft begrepen. Het is een gruwelijk onderdeel van de strijd tussen het licht en de duisternis, tussen God en de duivel. In Handelingen acht lezen we, dat er te dien dage een zware ver volging ontstond tegen de ge meente te Jeruzalem. Zij wordt verstrooid over de streken van Judea en Sama ria. Alleen de apostelen blij ven nog in Je ruzalem achter. En dan staat er zo heel nuchter: „Zij dan, die verstrooid wer den, trokken het land door, het Evangelie verkondigende". De ge lovigen duiken dus niet onder, maken zich niet onzichtbaar. Van de grote nood maken zij een deugd! Elke evacuee is een en- thousiste boodschapper. Dat komt, doordat de Heilige Geest bezit neemt van het hart van de vluch teling. Wat een kracht heeft die Geest! Wat een wonderlijke weg: deze verschrikkelijke vervolging dient er alleen maar toe om de blijde boodschap van vergeving en genade uit te dragen over de ganse wereld. De vrucht van ephanus' dood is straks merk- .ar: overal ontstaan gemeen schappen van christenen het bloed der martelaren is het zaad der kerk! COMMENTAAR arderwijk (Nederlat Hoevers te Den L. Padmos te Den J. C. A. Br« iejuffrouw J. (klass. lettere (scheikunde). (oude school) school). school I Prager te Haarlem Haan te Nijmegen: Iersekemej. H, J. de chr school te Maartensdijk (Utr).: m, T. Ketel te Hollandse Rading; aan de pr, school te Hoogerhelde-Woensdrecht: mej. E. van der Velde te Delft: aan de Malcom slusschool te Rotterdam-Zuid: mejuffrot J. G. van St. Annaland aldaar en mejii ïw N. d. Bruyn aldaar: aan de school n- B ij bel te Zuldhorn: mejufffrouw Vries Eensum. mejuffro de chr. i i de school met ïnmeer: J. Hermeen te Hllvr—<im; aan 'lllem Sluiterschool te Eibei I G. Ha: lnkel te Scheemda; aan de rste sch< et de Bijbel te Emmeloord: D Albada en Haag: aan de Wilhelminschool te W: rswijk; L. G. Mledema te Utrecht; a geref. school te Bedum: L. Koning te D ding" urgent. Aanstaande moeders, die zich voor haar bevalling bij de kraam klinieken melden, wordt gevraagd hoe Feestdagen van'Nieuw Ruimzicht (Doorn) Volgende maand zal zoals wij reeds schreven het negentig jaar geleden zyn, dat het hervormde opleidingscen trum „Nieuw Ruimzicht" in Doorn te Doetinchem werd gesticht. Ter gele genheid van h®t jubileum zal van 2 tot 6 juli een reünie gehouden worden. Op 2 juli zal ds. J. T. Wiersma uit Wassenaar de openingsrede houden; de volgende dag spreekt de heer P. de Jong over „kenteringen ten plattelan- de". 's Avonds is er een bonte avond, waaraan de studenten zelf meewerken. Op 4 juli spreekt ds. P. Lugtigheid Den Haag m „Vragen rondom het Waardering voor T.V.-toestel Telkens maar weer slaagt de televisie erin, ons voor verrassingen te stellen, als was het om te bewijzen, dat dit nieuwe medium, veel sneller op weg naar de volwassenheid dan de radio, toch nog maar erg jong is. RADIO Vanavond Geen reportage van TT-races' Fagotconcert van Weber Carl Maria von Weber is een der origineelste figuren uit de mu ziekliteratuur geweest. Men kan hem de schepper van de roman tische orkestklank, eigenlijk wel van het moderne orkest noemen en de latere grote orkestvernieuwers, Berlioz en Wagner hebben veel hem geleerd. Als men bedenkt, Zo'n verrassing in de Vara-quiz de onthulling, waarmee de bekende arts-tennis speler dokter Van Swol kwam, toen hij zo en passant wat vertelde over het personeel gebrek in de re validatiecentra. „Zelfs als we twin, tig mille krijgen voor bijvoorbeeld de bouw van een nieuw zwem bad, dan krijgen we nóg geen perso neel," zei hij. Zoiets in een toch wel als amusement bedoeld pro gramma is, nog eens, rondweg ont hullend. Overigens: deze gehele quiz met prachtig uitgekozen ty pen, met de behaagziek lonkende Maud en een onverbiddelijk stren ge Theo Eerdmans, was een avond, die de kijker zijn toestel doet waarderen. Wat daartoe ook veel bijdroeg, was de interessante causerie, die piloot Eelco Schuller aan de hand van film en enkele foto's hield over zijn reis naar Afrika, Causerie en illustratie waren beide van uit zonderlijk hoog gehalte. pastoraat". De studenten brengen als muzikale omlijsting voorts een cantate ten gehore onder leiding van Adriaan C. Schuurman. De reünie wordt op 5 juli besloten met de opvoering van „Peer Gynt" door het poppentheater van Henk Zoutendijk. Wijziging programma V.U.-dagen In het gepubliceerde programma voor de V.U.-dagen, op 3 en 4 juli te Assen, is een wijziging gekomen. Mevrouw D. M W. Koetsier.Faber te Meppel kan de samenkomst Vrouwen V.U. Hulp om gezondheidsredenen niet presideren. Me vrouw W. OosterhofVan Elten te Assen zal thans hel presidium waarnemen. Naar aanleiding van ingekomen vragen wordt nog medegedeeld, dat 47 „Blijf hier wonen", adviseert het familielid. „Deze villa is onbezwaard. Je woont voor nie- mendal."Waarom zou je een huurhuis gaan be- „Ik wil hier vandaan". „Waar heb je van geleefd deze laatste we ken?" ,.Ik had nog wat geld in huis en toen mijn man vier dagen'weg was, schreef hij mij, dat ik bij zijn kassier het geld kon halen, dat ik nodig had. Dat heb ik steeds zo zuinig mogelijk ge daan". „Zo zuinig behoeft het niet. Er is geld genoeg. Hij schijnt in de oorlog aardig verdiend te heb ben. Nu hij veroordeeld is, wordt hij overge bracht naar de strafgevangenis, om zijn tijd uit te dienen. En dan komt hij weer thuis. Boeten heeft hij niet te betalen, dus zijn geld blijft on aangetast". „Ik kan toch hier niet blijven?" „Kijk dat eens af. Misschien valt het mee. Hoe meer je gaat veranderen, hoe meer stof tot praten de mensen hebben. Laat zo veel moge lijk alles bij het oude des te eerder is het ver geten". Ze zwijgen beiden. „Hoe is de toon van zijn brieven?" vraagt de bezoeker. ..Altijd vriendelijk en zorgzaam, ook voor de kinderen en evenzeer voor mij". „Schrijft hij over znij misstap?" „Nooit". „Dus geen berouw of schuldgevoel?" ,.Hij betreurt wel. dat het zo gelopen is". „Bid dan voor hem, dat hij tot erkentenis van K. Jonkheid schuld kome. Bid veel voor hem, dat heeft hij nodig". „Ja", zegt ze, „zijn geestelijk leven heeft zwaar geleden". „Misschien dat de eenzaamheid hem tot be zinning brengt". Hij neemt afscheid en zegt: „Sterkte, hoor. En het beste". Ze kijkt hem na. Vreemd, dat ze deze man nu pas leert kennen. Zo heeft hij zich nooit geopen- baart. Gelukkig dat te midden van verwording en verwarring, er toch ook nog mensen zijn die anders doen! Nog is ze het met zichzelf niet eens. Maar de nacht brengt raad. Het bezorgt haar 'wel enige slapeloze uren, maar in de nanacht is ze rustig. Haar besluit is genomen. 's Morgens staat het voor haar vast. Ze zal hier blijven en wachten op zijn thuiskomst, zoals haar gisteren is aangeraden. Ze zal haar oudste doch tertje alles vertellen, want dat kind gaat op school en he* zou ellendig zijh als ze het moest horen uit c" mond van vreemden. Maar eer 1 ze de stemming van de mensen peilen. Al*\ 'ft gehoopt op vrijspraak en volkomen eerherstel. Maar nu is het vonnis ge pleegd. Zelf gaat ze er op uit. Ze wandelt de stad in en gaat een paar winkels binnen. Zou het publiek er niets van weten? Ze speurt niet de minste verandering. De mensen zijn vriendelijk en groe ten beleefd. Zij zijn van het begin af overtuigd geweest, dat de arrestatie heeft plaats gehad op goede gronden en nu uit het proces gebleken is, dat er niets gebeurd is dan uitvoer van een par tij rubber zonder consent, vinden de meesten dat volstrekt niet erg. Zelf hebben ze ook oor logshandeltjes gedreven, die ze liever niet in het licht brengen. Smokkelen en hamsteren en le vensmiddelen opkopen en graan achterhouden met de bedoeling winst te maken en nog eens winst, waren toch zeker aan de orde van de dag. De zedelijke en geestelijke verwildering is nog lang niet verdwenen. Gerustgesteld komt ze thuis. Die middag heeft haar dochtertje vrij van school. „Elly. hoor eens!" „Ja, moeder". „Ik weet nu, wanneer vader thuiskomt". „O, fijn, moeder! Al gauw?" „Nee, het duurt nog een hele tijd. Nog bijna een jaar". „Ach, nog zo lang?" ,.Ja. maar, we weten het nu in elk geval". „Ik vind het zo lang". Het kind kijkt ernstig. „Is vader een slechte man, moeder? Ik dacht dat in een gevangenis alleen slecht0. mensen wa ren, maar de juffrouw op schor1 (Wurdl vervolgd) dat Weber een jaar vóór Beethoven gisteravond stierf, dat zijn baanbrekende opera ,,Der Freischütz" in 1821 geschre ven werd, dus 3 jaar vóór Beetho ven's 9de Symphonie, als men de klassieke Beethoven-orkestratie legt naast Weber's door en door romantische instrumentatie, beide dus uit dezelfde tijd stammend dan staat men eens te meer ver baasd over deze baanbreker. Zo geheel anders klinkt Weber's orkest, zo modern al. Weber weet de klankkleur van elk instrument uit te buiten, zijn behandeling van het orkest, zoals van de celli, alten, vooral van de hoorn, klarinet en fagot, is totaal nieuw, is hoogst effectrijk, opent geheel nieuwe mogelijkheden van uitdrukking, en van hem stamt die typische klankvermenging, die voor het Wagnerse coloriet zo bepalend is, vooral bij het schilderen van bos- en berglandschap. Het concert voor fagot en orkest stamt uit 1811 en hierin weet We ber kostelijk partij te trekken van het soms zo humoristische effect van de fagotklank. Ook hoort men, hoe prachtig hij de klankkleur ver werkt. Het wordt uitgevoerd door Arnold Swillens met het Omroeporkest on der dr. C. L. Walther Boer. U kunt het afgestomptheid noe men, maar zeker is, dat velen zo'n uurtje lichte muziek op de achter grond (muziek om doorheen te pra ten) erg plezierig vinden, Zo'n pro gramma is er vanavond van half acht tot half negen onder de titel „Licht te verteren", van de KRO, over Hilver sum I op 402 meter. Aan de beurt komt o.m. het Italiaanse liedje La Pansé, Jammer is, dat de Radio-volksuni- vorsiteit geen omroepvereniging is. Nee, stel u gerust: wij willen er ook niet nog eentje bij, maar als de R.V.U. wel een omroepvereniging was, had ze meer publiciteit in de omroepbladen. Vanavond om half ze ven spreekt drs. J. van Wijk in de tweede lezing van een serie over de levensverzekeringen over „Techniek". De N.T.S. zal geen reportage geven van de T.T.-races in Assen. Men had een uitgebreid werkpro gramma opgesteld voor het zenden van een groot aantal cameraman nen, maar toen bleek, dat de kos ten bijna even hoog zouden zijn als voor een normale uitzending van één uur (ongeveer drie mille) achtte men bij de Nederlandse Te levisiestichting deze uitgaven van de journaaldienst te hoog. Waar reporter van de journaaldienst zich beperken tot het houden van een paar inter viewtjes met enkele renners. brengt de t 23.00 Nws; m^ov«ndeat3ePliJ°if)ramma WOENSDAG 26 JUNI VAN 18—20 UUR tos, Barnabas von Géczy, mann en Helmut Zacharias: Wlen, Wien nur du allein. Mei' Mutterl war a Wlenerln, Ja, ja, der Weln 1st gut, Erst wenn's aus wlrd sein. Ich werde jede Nacht von Ihnen trëumen, Ich welss aul der Wieden, lm Prater blüh'n wieder die BSume, Der alte Stephansturm, Ich muss wieder einmal in Grlnzing sein, Schoner Gigolo, armer Gigolo, Pizzicato wals, Elephant tango. April in Portugal, Will Höhne, Heinz Schart est olv. Horst Kudritzkt: r Blindekuh, Irg )elt, High noon, Lass I wo auf de einmal deine Carmen sein, Man ka Herz nur einmal verschenken, Ich bin heute Ja zo verliebt, you are my lucky star. Moulin Rouge. Frauen sindkeine Engel, Sassa, Kauf dir einen bunten Luft- ballon, The High and the Mighty, In der nacht ist der Mensch nicht gem aileine. Wie hab ich nur leben können ohne dich. Ay, ay, ay. Zwei in einer grossen Stadt, Boogie. Drel Münzen im Brunnen, Francisco, Wenn mich mein Prlnz küsst, Ich wollt, ich war ein Huhn, erzëhlt, Dass kann doch einen See nicht erschüttem. HI. Crazy Otto en de Orkesten V MüUer, Benny de Weile, Alfred Hat Musik für Mizzi, Mammy Progri voor moreen 402 m. NCRV: 7.00 N' uz: 7:45 Een woord voor en weerber; 8.15 Gra 9.25 V d vrouw: 9.30 TIPS uit het buitenland st; 9.40 9 David en Igor Oistrakh zijn de solis- ten in het concert voor twee violen inh me" en orkest van fJ- S-1 Bach, dat van- igpauze- avond om acht uur over Brussel Frans op pad: '484 meter) zal worden uitgezonden. Strijk- Verder hoort u het vioolconcert 17.40 het vioolconcert 1 20.00 Radiokrant 19.10 Oi 19.50 Gram: nenade ork. ipor- f Over Paris Inter( goed te krijgen rc""1829 meter) hoort u vanavond om :5 uur een uitwisselingsprogramma t Italië. 22.15 Samenzang: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws en SOS-bcr; 23.15-24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw. VPRO: Schoolradio. VARA: 10.20 Gram; 10.45 Ca baret; 11.30 Gram; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Polittekapel; 13.50 Medische kron; 14.00 Brabants ork en sol; 14.35 V d jeugd; 16.00 Guinea; 18.00 Nwi TTET thans verschenen jaarverslaj ■Ti A.N.W.B. is in staat om een indruk te geven van het verdien stelijke werk, dat deze organisatie ver- richt. Het verslag doet intussen méér, Het brengt ons nog eens weer onder de beklemming van de enorme om vang, die in onze tijd het verkeer be zig is aan te nemen. Dit laatste boven dien in steeds toenemende mate. Wanneer we lezen, dat thans in om land het autoverkeer bijna drie en een half maal zo intensief is als in 1938; wanneer we lezen, dat in één jaar het verkeer met niet minder dan 13 toegenomen; wanneer we kennis nemen van het feit, dat er in één jaar 59.000 perso nenauto's zijn bij gekomen, alsmede 15.000 vrachtauto's en een 59.000 brom fietsen, dan moet ons dat zeker te denken geven. De verkeersmiddelen vermeerderen snel in aantal, maar ons land zeil wordt niet groter, wekt integendeel door de omvang van het verkeer de indruk van in te krimpen en kleiner te worden. TJET is begrijpelijk, dat de A.N.WJ), als organisatie die de belangen van het verkeer voorstaat, in het bijzondei aandacht geeft aan vraagstukken all mogelijke belastingverlaging ei de uitbreiding van het wegennet no| enigszins gelijke tred te doen houden met de onweerstaanbaar toenemend» omvang van het verkeer. Intussen zal deze kille cijfertaal ons onwillekeurig ook de gedachte, het ge voel zelfs, bijbrengen, dat er hier ook andere problemen aan de orde zijn, vraagstukken van de diepste mense lijkheid. Men kan weten, waarop wij doelen. De weg is een uiterst nuttig Instru ment om ons in staat te stellen ons doel te bereiken. De weg is het gemeen schappelijk bezit van ons allen ab staatsburgers. Maar het kan niet wor den ontkend: de weg is soms bezig zich te ontwikkelen tot Iets anders, tot een slagveld. Is het niet zo, dat zich op de mo derne weg vaak een ontstellende ver achting voor het mensenleven open baart? Nergens vaak zijn we mindei een mens onder de mensen, zijn wj meer een wolf onder de wolven, dat juist op de weg. £JOE dat komt? Dat komt zeker mede door de grote ontwikkeling die de techniek heeft aangenomen, een ont wikkeling intussen die we in vele ge vallen geestelijk nog nauwelijks aat kunnen. De techniek stelt ons In de gelegenheid, met een enkele hand greep een instrument onder macht te hebben van een groot aantal paardekrachten. Dat instrument is in staat, ee zagwekkende snelheid te ontwikkelen Er gaat van deze moderne verkeers middelen daarom ook voor de gebrul kers een ontstellende verleiding uit De kleine mens wordt achter het stuur voor eigen besef tot een hoger wezen Wij willen nu niet raken aar de problematiek welke hier achtei schuilt. Terecht intussen is de vraaj gerezen, of het complex van vraag stukken, dat hier in het geding is, allen bij voortduur voldoende bezig houdt. Gerezen ook is de vraag, of hier niet zou liggen een taak voor de kerken, om namelijk een liefdevol en tevens ver manend woord te spreken. Is het niet het mensenleven zelf, dat hier op het spel staat? Mensenlevens waarvan thans elk jaar, alleen in ons land, niet minder dan 1500 door ongevallen op de weg worden afgesneden. J^E snelle groei van het verkeer heelt de noodzakelijkheid verscherpt van een behoorlijke verkeersethiek heeft op de scholen verkeersonderwiji onvermijdelijk gemaakt, heeft de wen selijkheid van doeltreffender wetsbe palingen en van meer toezicht op d( wegen met zich gebracht. Dit alles is goed en wel en niemand zal aan dit alles de betekenis die hel heeft willen ontzeggen. Wij zulle» moeten Ieren wat we dreigen te ver geten, namelijk dat snelheid weliswaai een betrekkelijke waarde kan hebben, doch veiligheid daarentegen een abso lute. Maar dit alles zal ons in alle hel derheid alleen dan voor ogen kunnen staan en zelfs onder de roes v moderne verkeer voor ogen blijven staan, wanneer we in de ander op df weg de mens zien, in hem we mens ontdekken, onze medemens, naaste, die ais wij een mensenleven heeft, waarop wij dus zuinig moeten zijn. In wie wij wel weer mogen gaan ontdekken het schepsel Gods. Misschien dat er dan van de wel levendheid, van de wel-levend-heid, op de weg nog iets terecht kan komen- De N.T.S. draait vanavond de film Marie Louise" met Germaine Tour- lier Heinrich Gretler en Magrit Win- ornmmo voor morgen I jeugd. VARA:

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2