Jlicume geihsdjr lütmrant De Cambridge Week Practical Joke? a Met de dag gevaarlijker Zal de wereld straks 0111 „dom Holland" laelien? Ook C.N.V. blij met herstel samenwerking vakbonden Internationale controle op wapenvoorraden Bourgès-Maunoury kreeg het vertrouwen Financiële wetten zijn aanvaard door Nationale Vergadering Amerika kan nu een bijna „schone" H-bom maken BELASTINGAMBTENAREN GAAN DEMONSTREREN DINSDAG 25 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstra ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10989 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tantyaslirii is ahcbleum myti in tealjeit-spijet" ZIE PAGINA 5 Engelse grappenmakers brengen Leiden in last (Van een onzer verslaggevers) REEDS KORT NA DE EERSTE publikaties over de Cambridge Week werden fluisterende geruchten gehoord over de schijnvertoning, die achter veel geschetter haar ware bedoelingen poogde te verbergen. Onge veer een week geleden hoorden wij uit zeer betrouwbare bron, dat bepaal de Leidse autoriteiten televisietoestellen zouden ontvangen, wanneer zij ,,'t spelletje van de Cambridge Week" mee wilden spelen. En nu wij zelf gis teren de eerste dag van de Cambridge Week hebben meegemaakt, begint het vage vermoeden, dat er iets niet helemaal in orde is, zeer vaste vormen aan te nemen. erste berichten Week vertelden, dat een vertegenwoordi- 1 de Cambridge University op groot- :e een bezoek aan Leiden zou bren- dat dit bezoek door enkele Engelse Industrieën zou worden betaald. Dit laatste op zichzelf niet zo erg vreemd, want ook 1 Nederland financiert het bedrijfsleven ims studentencongressen, die zonder zijn eun niet gehouden zouden kunnen wor- ien. De insiders is het thans echter volkomen iuidelijk, dat de Cambridge University raktisch niets met de Leidse Cambridge ffeek te maken heeft. Vele tekenen wezen eeds tijdens de voorbereidingen in deze lichting en als bevestiging werd in de laatste aflevering van het Lcids Universi teitsblad een kaderbericht gepubliceerd, fat luidt: Aangezien het bestuur van de Litteraire aculteit der Leidse studenten gebleken is. lat de Cambridge-week totaal géén uni- ir karakter draagt, wenst het zich lij het uitschrijven van zijn prijsvraag uit- jrukkelijk van deze manifestatie te distanciëren". De Cambridge-week heeft dus niets met ée Cambridge University te maken en als pvolg daarvan heeft de Leidse Alma Hater kennelijk haar conclusies getrokken. Immers, waarom was de Leidse tctor-magnificus gistermiddag niet aanwezig in de foyer van de Stads gehoorzaal bij de officiële openings- unch? Er was geen enkele Leidse hoogleraar aanwezig! Waarom was de regering vertegenwoordigd door de staatssecretaris van Economische Zaken en niet door een autoriteit van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen? de Cambridge steld zijn uit Engels-sprekende Nederlan dersen zo rijgt de ene onzekerheid zich aan de andere. Rembrandt Bekijken we het nu nog komende pro gramma, dan zien we o.m., dat er een Rembrandt-schilderij tentoongesteld zal worden, dat langer dan een eeuw aan de openbaarheid onttrokken is geweest. On willekeurig moeten we nu denken aan de „practical joke" van Jonathan Rough, die alle Engelse kranten liet schrijven over oud-Engelse gedichten, die hij voor de Engelse televisie voordroeg. Deze gedich ten had Jonathan in een oud archief ge vonden cn waren afkomstig van een onbe kende Engelse dichter. Achteraf bleken het krabbeltjes van Jonathan zelf te zijn en vele Engelse poëzie-recensenten heb ben er een minderwaardigheidscomplex van overgehouden. Hoe heerlijk zou het voor Jonathan zijn. Leiden de geboortestad van Jonathan f er momenteel Cambridge-professo- in Leiden zijn, of er zelfs Cambridge- ttudenten in Leiden zijn, valt erg moeilijk achterhalen. Want als duistere figuur tp de achtergrond sluipt Jonathan Rough door de straten van de Sleutelstad. Jona than Rough is 'n man die zijn leven vult net de wereld aan de lopende band bij ,s te nemen. Hij is een „practical joker", hetgeen wil zeggen, dat zijn grap pen door niemand als grap herkend wor- ien. Hij heeft Londen al eens in staat van verbijstering gebracht door met een lolonne vrachtwagens en een regimentje ïerklieden bij de beroemde Tower te ver- •chljnen, waar hij aan de wacht een bewijs het ministerie van binnenlandse fl taken toonde met de opdracht de Tower C te breken. Zou Jonathan Rough nu eens proberen nb* hoe hard hij die Hollanders en speciaal ie Leidenaars in de neus kan knijpen? De „plechtige boomplanting" van listeravond wees al aardig in die richting en reeds eerder op de dag was verteld, dat de man, die als loco- kurgcmeester van Cambridge een lafelspeech in de foyer van de Stads gehoorzaal had gehouden, helemaal geen „Earl" was. terwijl wij wan trouwend geworden ons afvragen »f Bessborough wel een Engelse [raafschap is. en schilderij als dat van herkennen, dat achteraf van Jonathan zou blijken Rembrandt e Rembrandt zou een knoeierijtje We zouden nog even door kunnen gaan: Wie heeft er gisteren feitelijk tegen Njord geroeid en welk koor komt morgen zingen? Misschien zijn we te wantrouwend ge worden en zullen bepaalde programma punten werkelijk bieden, wat zij beloven: misschien zijn bepaalde personen werke lijk diegenen, voor wie zij zich uitgeven, maar in ieder geval staat vast, dat de Cambridge-week zich gehuld heeft in een kleed, dat het hare niet is: er is geen sprake van een universitaire demonstra tie. In het gunstigste geval is de Cam bridge Week een grandiose reclame stunt van enkele Engelse industrieën: het feit, dat verschillende aan de pers verstrekte foto's als achtergrond het kantoor van de agent van een Engelse firma te Rotterdam hebben, geeft op dit punt zekerheid. Maar daarnaast loopt Leiden nog het onge makkelijke risico, dat de Engelse in dustrieën als wereld-stunt een „prac- tical-joke" hebben genomen, waar voor Leiden als „slachtoffer" werd uitgekozen. Het is uit oogpunt van réclame misschien erg leuk, als men straks de wereld kan vertellen, dat zelfs de burgemeester van Neerlands eerste universiteitsstad „erin getippeld is", maar voor het prestige van Leiden lijkt ons dit minder bevorderlijk. Iedereen heeft nog vier dagen de tijd „om z'n gezicht te redden!" HET VERBONDSBESTUUR van fliet Christelijk Nationaal Vak' verbond heeft met waardering ken nis genomen van de verklaring, dat het N.V.V. geen beletsel kan en wil vormen voor herstel van de samen werking tussen de bonafide vakcen- tralen. In 1954 bestreed het C.N.V. het mening ten onrechte tegen dit verbond gerichte deel van de N.V.V.-motivering voor de verbreking van de gereglemei teerde samenwerking in 'de raad van val centralen, maar bleef steeds tot samei werking tussen de drie vakcentralen bi reid. Polen gebukt onder stakingen Een nieuwe golf van stakingen en lang- zaam-aan-acties heeft in Polen de pro- duktle van kolen en ook in andere basis industrieën doen dalen, is officieel toe gegeven. De maandprogramma's van deze industrieën zijn voor de eerste keer van dit jaar in gevaar gekomen. In een hoofdartikel van Trybuna Ludu. wordt uiteengezet dat de oorzaak van de moeilijkheden gelegen is in de weigering van de regering om loonsverhogingen toe te staan wegens inflatie-gevaar. De totale industriële produktie is de eerste 5 maanden van het jaar ongeveer 5 procent hoger geweest dan verwacht werd, Maar in de eerste 20 dagen van juni is er een belangrijke achteruitgang te constateren in de uitvoering van de plannen, vooral bij kolen, staal, ijzer en Mr. S. baron van Heemstra, ambtenaar van de buitenlandse dienst, is benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Sao Paulo. No o- een Amerikaans voorstel O MERIKA wil op de ontwapenmgs-1 Ier conferentie te Londen aan Rus- mn,,pn'1hprtp^, H,p vpp1 mppr on rnnvpn land voorstellen, de wapenvoorraden grote mogendheden aan te pas- ra bij de reeds eerder voorgestelde ermindering van de mankracht, baartoe zouden lange, gespecificeerde "apenlijsten moeten worden voorge- rtelS legd aan een internationaal controle- orgaan. Een voorstel van deze strekking zou al klaar liggen om door de Amerikaanse ge legeerde Stassen te worden ingediend )S75 Oorspronkelijk zouden de Verenigde Sta ten de bewapening met een bepaald per- «ntafe hebben willen inkrimpen. De fransen en de Engelsen hadden daar ech- mogendheden. die veel tionele bewapening steunen dan Amerika en Rusland, daardoor teveel verzwakt zou den worden. Druk op Engeland Eveneens in Londen begint morgen de conferentie van premiers uit het Britse gemenebest. Men verwacht, dat Engeland dan sterk onder druk zal worden gezet door zijn partners in het gemenebest en wel speciaal door India en Ceylon. Het is bekend, dat deze landen van Groot-Brit- tannië een initiatief vragen om te komen tot een internationaal verbod van proef nemingen met kernwapens. Een dergelijk nitiatief zou grote indruk maken op de openbare mening in Azië. belangrijke aangelegenheden steeds heeft plaatsgevonden, ook nadat het N.V.V. in 1954 de gereglementeerde samenwerking Een voor de toekomst geldende regeling voor de samenwerking ontmoet bij het verbondsbestuur van het C.N.V. dan ook geen bezwaar. De vorm van zulk een re geling zal naar zijn mening echter over wogen moeten worden. Het verbondsbe stuur wacht de ontwikkeling van de din gen af en zal de zaken in de eerstkomen de vergadering van de verbondsraad van het C.N.V. aan de orde stellen. Gisteren ontving koningin Ju liana op paleis Soestdijk een de putatie van Italiaanse oud-strij ders. Een bijzonder enthousiast gezelschap, zoals de foto laat zien. De koningin in gesprek met mevrouw de weduwe Baril. Nieuwe benzinesoort tegen „pingelen" Een der grote benzinemaatschappijen brengt dezer dagen een nieuw soort benzine in dc handel, die „platinum" zal worden genoemd. Deze nieuwe brandstof komt uit de ultramoderne platformingsinstaliatie, die enkele maan den geleden door de directeur-generaal van handel en nijverheid in gebruik werd gesteld. Volgens de maatschappij zijn alle corro sieve bestanddelen ui de*ze brandstof ver wijderd, waardoor „pingelen" van de motor volledig zou zijn uitgeschakeld en deze feller zou acceleren. De benzine vervangt de beide bestaande soorten, de normale en de super. Ge vaar voor het onmiddellijk volgen door de andere maatschappijen achtte men niet aanwezig, omdat de nieuwe instal latie, die 35 miljoen gulden heeft ge kost, een jaar bouwtijd heeft gevergd. Deze raffinatieteehniek is, naar men ons meedeelde, de modernste in West-Euro pa. Slechts in Hamburg is men bezig met de bouw van een platinum-plat- formingsinstallatie. DE FRANSE Nationale Vergadering heeft premier Bourgès-Maunoury het gevraagde vertrouwen geschonken en daarmede in eerste instantie de financiële maatregelen van de jonge regering, die Frankrijk van een bankroet moeten redden, goedgekeurd. Bourgès-Maunoury behaalde een meerderheid van 41 stemmen. Tegen waren, het werd niet anders verwacht, de communisten en de poujadisten. Ook enkele radicalen, die nog achter Mendès-France staan, stemden tegen. Behalve echter de socialisten, de meeste radicalen, de M.R.P. en de volksrepublikeinen, stemden ook de helft van de onafh ankelij ken vóór Bourgès-Maunoury, waarmee zijn succes verzekerd was. Het zijn de onafhankelijken geweest. di< de doorslag hebben gegeven ook al ware.- zij het in wezen niet eens met de wetsvoor stellen. Zij die niet voorstemden, bepaal den zich tot onthouding van stem. Bourgès-Maunoury had in een laatste beroep op de Nationale Vergadering nog maals gewezen op de noodzaak, dat Frank rijk gered moet worden van een dreigend faillissement. Hij zeide zijn plaats te len afstaan, iniden er iemand was, kans zag een regering te vormen, die wel op een meerderheid steunde. Dat een gelijke regering thans onvindbaar zou zijn. is echter duidelijk gebleken. Dus kozen de afgevaardigden, zij het tegen hun zin. vóór de regering Bourgès- Maunoury. Door de aanvaarding in de Nationale Vergadering zal dus per 1 juli de benzine prijs worden verhoogd tot 90 frank pei liter, terwijl tegelijkertijd de rantsoenering opgeheven wordt. Het zegelrecht gaat met twintig procent omhoog, reserveringen van N.V.'s worden belast. Voorts zullen de post- en telefoon tarieven omhoog gaan en komt er eer weeldebelasting. Nog dit jaar zal dit alles de schatkist 170 miljard frank opleveren, terwijl voor 1958 de opbrengst op 300 mil- >ard wordt geschat. Door bezuinigingen wil de regering de begroting voor 1958 met 200 miljard frank beperken. Nu de regering Bourgès-Maunoury de vuurproef doorstaan heeft, zullen op 2 juli Deze foto van koningin-moeder gemaakt door mr. Cecil Beaton ter gelegenheid van haar aan staande bezoek aan Rhodesia en Nyassaland. De vorstin is ge kleed in een japon van witte kant, geborduurd met parels, en draagt een diamanten diadeem en armband, alsmede een hals snoer van parels. Op het brede lint (orde van de kouseband) draagt zij miniaturen van konin gin Elizabeth II en wijlen koning George VI. Hoessein en Feisal achter Algerijnen Koning Feisal van Irak en koning Hoes- ein van Jordanië hebben gisteren na hun besprekingen in Bagdad een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren de be ginselen van de Arabische liga te willen hooghouden en het handvest van de V.N. zowel als het Arabisch defensieverddrag te eerbiedigen. Het communiqué zwijgt echter over de financiële hulp, die Jor danië aan Irak heeft gevraagd. De voornaamste punten zijn: 1. Beide landen zullen de strijd der Algerijnen tegen de Franse „imperialis ten" steunen. 2. Zij beschouwen de Golf van Akaba als behorend tot de Arabische territoriale 3. Zij zullen ernaar blijven streven dat Palestina, een belangrijk deel van de Arabische wereld, wordt herwonnen. Voor 95 pet. vrij van radio-actieve neerslag AMERIKAANSE kerngeleerden hebhen president Eisenhower mee gedeeld, dat zij een waterstofbom kunnen maken, die voor onge veer 95 procent vrij is van radio-actieve neerslag. Het is echter niet bekend of in de Verenigde Staten dergelijke bommen gemaakt. in de Franse Nationale Vergadering de debatten beginnen over de Europese ver dragen, die de regering nog vóór het geratificeerd wil zien. Kunnen autogassen kanker verwekken? Voor een Brusselse rechtbank is giste ren een proces begonnen met het doel de Belgische hoofdstad te vrijwaren van uit laatgassen, welke kanker tengevolge zou den hebben. De actie is ingesteld door Jacques Del- crolx, die de Societé Bruxelloise des taxis verts heeft laten dagen. Hij wordt ge steund door het Brusselse toeristenbu reau en de vereniging voor de voorming van kanker. Hij eiste een symbolische schadeloos stelling van één Belgische frank (7.6 ct.) omdat een van de taxi's rook heeft uit gelaten in zij>n onmiddellijke nabijheid. Dr. R. Reding, secretaris van de vereni ging voor de voorkoming van kanker, ver klaarde voor de rechtbank: „Vervuiling van de lucht door brandstof speelt een verschrikkelijke rol op het gebied van kanker. Dit zijn geen kleine doses, omdat de deeltjes die kanker veroorzaken zich in het lichaam opzamelen en na verloop van tijd in tachtig procent van de geval len kanker teweegbrengen." De verderdedagers van de taxi-onderne ming repliceerde dat klaarblijkelijk een van de taxi's een beetje te veel rook heeft uitgelaten, maar dat dit beslist niet ernstig is geweest. In België is het overmatig uitlaten van gassen verboden, speciaal voor op olie rijdende auto's en vrachtwagens. Antilliaans kandidaat voor procureur-generaal Volgens het regeringsgezinde Antilli aanse dagblad La Prensa zou de Antilli- regering voor de benoeming tot pro- jr-generaal in de Nederlandse Antil- »en Antilliaan hebben voorgedragen, die in alle opzichten de hoedanigheden bezit om zich waardig van zijn taak te kwijten. Het blad acht het onvermijdelijk, dat het overleg in Den Haag een defini- interpretatie van het statuut van het Koninkrijk oplevert, welke voortaan elk conflict zal voorkomen en inmenging in inwendige aangelegenheden uitsluiten. TSJANG PLEIT VOOR BEVRIJDINGSOORLOG In z(jn gisteren verschenen boek „Sowjet Rusland in China" zegt president Tsjang Kai-Sjek van nationalistisch China, dat de democratieën nationalistisch China, Zuid-Korea en Zuid-Vletnam moeten steunen in een bevrijdingsoorlog. Het is niet nodig, zegt hij, dat de wes telijke landen aan de strijd deelnemen. „Alles wat wij nodig hebben is morelo en materiele steun". Tsjang zegt dat zijn strategie „niet rechtstreeks de Sowjetunia zou betreffen" en geen wereldoorlog zou veroorzaken. Door hun interne moeilijk heden zouden de Russen niet in staat zijn aan een gelokaliseerde oorlog mee to doen om er op die manier een wereld oorlog van te maken. De niet-commundstische landen, aldus de nationalistische president, moeten nu van de binnenlandse moeilijkheden van de Sowjetunie en China gebruik maken. In 1958 zou het te laat kunnen zijn. „Gemartel en gesol om wat centen" Tie Bond van Personeel b(j 's Rijks Be lastingen in Nederland heeft gisteren aar het slot van haar 68ste algemene vergade ring met algemene stemmen besloten een demonstratief congres voor te bereiden. B(j die gelegenheid zal aan de overheid worden voorgehouden welke verlangens leven bU het personeel van 's rijks belas tingen en In het bijzonder bij de lagere er middelbare ambtenaren. Na de uitvoerige rede van bondsvoor- zitter J. H. van der Meer. zijn gisteren nog verschillende afgevaardigden aar woord geweest, die hun misnoegen het salarisbclcid van de regering ten zien van de belastingambtenaren onder stoelen of banken staken. Volgens de heer F. H. N. Laenen van de afdeling Limburg-zuid moet men straks bij de overheid niet „ach en wee" roepen als ambtenaren tot actie overgaan. De werk gever moet dc moed opbrengen om toe te geven, dat de belastingambtenaren tekort zijn gedaan in hun salaris en hun promo tiekansen. De heer G. W. Vermeulen van de afde-* ling Noord-Brabant zei, dat „al dat ge martel en gesol om een paar centen meer en om een geringe promotie de Oostbra banders danig de keel begint uit te han gen". „Als Den Haag niet naar óns wil komen, laten wij er dan heen gaan. Aan het gekoeioneer moet een einde komen." aldus de heer Vermeulen. Andere afgevaardigden schetsten de schrijnende armoede, die heerst onder schrijvers, hulpschrijvers en schrijvers- a. Meermalen werd ook het verwijt ge hoord, dat de regering wel de salarissen van de hogere ambtenaren heeft verbe terd,, maar niet die van de lagere en mid delbare ambtenaren, die nu al jarenlang tegen dit onrecht strijden. worden Sedert de president op 5 juni bekend maakte, dat de hoeveelheid radio-actieve neerslag na de explosie van de modern waterstofbommen nog maar tien pro- t zou bedragen van die, welke door eerste H bom-cxplosie werd veroor zaakt. zijn opnieuw grote vorderingen gemaakt. De sterkste De gisteren teweeggebrachte vijfde kernontploffing van dc huidige reeks Amerikaanse proeven, was wel de zwaar ste van deze serie. Dp bom hing aan een ballon op 200 meter hoogte. Er ontstond niet één, maar een dub bele „paddestoel"-wolk. Het gerommel van de explosie was op 480 km afstand nog te horen. Op 20 km afstand werden deuren ontzet. Men heeft 835 varkens aan deze explo sie gewaagd Een aantal van deze die ren was bedekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Verder had men schuilplaatsen gebouwd om na te gaan in hoeverre deze bescherming Griep als smokkelwaar naar Perzië Smokkelaars hebben de Aziatische griep nu ook binnen de lraanse grenzen bracht. Volgens een woordvoerder vai lraanse ministerie van volksgezondheid zijn alle mogelijke maatregelen genomen om de griep buiten het land te houden, doch ook thans zijn de smokkelaars door de mazen van het net geglipt en hebben de griepvirus als contrabande ove irens gebracht. In de havensteden Abadan ?n Khorramrhahr is de ziekte reels ii epidemisch stadium. Hoog boven de Stille Oceaan brachten de Britten op 19 juni hun derde water stofbom tot ontploffing. Het was de laatste proef, die Engeland bij Christ mas Island heeft genomen. De Bilt verwacht tot morgen avond: Koude nacht met op klaringen en hier en daar •en bui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Overdag hogere temperatu- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 28 juni zon op 4.54. zon onder 20.42; maan op 4 09. maan onder 19.46. Op 4 juli eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1