Gillette 4. NIEUWS uitdeSLEUTELSTAD Hoe denkt de C.H.U. over subsidie kerkbouw? Valkeiiburgse Harmonie bestaat vijfenvijftig jaar Zuicl-Hollancl wenst kort en zakelijk program Kapitein T. Vet (Zwarte Zee) overleden VISSERIJ# EN MAKKTNIEUWS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 24 JUNI 1957 -ise?u/o&2 v&w Toelatingseisen aan Rembrandt-lyceum te Leiden Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen van het Rembrandt-lyceum te Leiden: H Altink, B. C. J. Apeldoorn, J. P. van Ark. Elly Barkema, C. J. Bergman, Rientje van Beveren, Zoeterwoude, E. Bonnet. R. J. H. Bremer, Josien de Bruin, R. H. Bui tenhuis. J. van Burk, Warmond. Marian ne Dahlmeijer, A. J van Doorn. Lenny van Duin. Noordwijk, Nelly van Duin Noordwijk, J. Chr. van Duyn. H. Eisma. Voorschoten. Ineke Fakkel, E. M. Fallaux D. A. Fritschi, Voorschoten; J. M den Haan, P. Hachmer, D. Hagedoorn, A. J Hagemans, J. W. Harting, R. B. Helm- holdt. F. W. Hemerik. A. J. Heuzen, H F. v. d. Hoeven. J. Hondelink. Oegstgeest G. Huisman, G. L. Jansen. R. de Jong, G. de Jonge, R. E. de Jonkh, R. J. v. d Kajrtp. M Kantebeen, G. H. Kapaan R P Kempff. H. Klinkhamer, W L. de Koning Kitty Koster, Elsje Kuyl. Voorschoten, J J. van Leeuwen, P. C. M. v. d. Linden. E. J. Lubbers, Oegstgeest, Mieke Maas. R. van Mastrlgt, H. W. v. d. Meulen. R Molenaar, A. I. van Nieuwenhoven. P. Onderwater, P. G. Onvlee, N. van Ooij. J. A. Otten, Voorschoten, K. P. Piena. H. J- Popken. J. J. v. d. Pot. M J M du Prie. J. C. Rosenberg, G. B. Schmidt. Lia Sloos, D Slothouwer, P. A. Smit. J Swaan, E. H. v. d. Veen, T. Veldstra. Ria Veltman, J. M. Vorst, E. J. A. v d Waals Janny Wassink, H F. van Weeren. Anneke Wickel, Ria v. Wingen, J. Wartz. J. van Zomeren. Afgewezen: 32. Waar geen plaatsnaam vermeld, zijn in Leiden woonachtig. Bromfietser ontnuchterd De bromfietser, die gistermiddag de hoek Zonneveldstraat-Nieuwsteeg nader de met in zijn hoofd het rozige geluksge voel, dat spiritualiën plegen te verwek ken, werd door de realiteit hardhandig terecht gewezen. Hij botste op genoemde hoek tegende surveillancewagen van de politie, liep daarbij enkele verwondin gen op, moest dus door de E.H.D. naar een ziekenhuis worden overgebracht, maar werd na de behandeling vervoerd naar de plaats, die de politie voor hem bestemd had, een cel in het politiebureau. Politieke onrust in Rood-China In Peking zwijgt de kritiek niet. Op de muren van het instituut voor de Russische taal waren, volgens radio-Peking „reac tionaire" aanplakbiljetten aangebracht, waarin gepleit werd voor de instelling van een parlementaire democratie met Bestuursfunctionarissen van de Demo cratische Liga, een van de partijen die met de communisten samenwerken, heb ben reeds verklaard, dat door de roerig heid van de studenten een ..tweede Hon garije" dreigt te onsttaan. In het dagblad van de gezamenlijke nlet-communistische partijen is kritiek geoefend od het ontbre ken van een coalitieregering. Er zijn op het ogenblik twaalf vice-premiers in de staatsraad, maar zij allen zijn partijleden, aldus het verwijt. De vice-voorzitter van de nationale raad voor de defensie heeft openlijk voorge steld de aflossing van de leningen, die Rusland tijdens de KKoreaanse oorlog heeft verstrekt, voor twintig tot dertig jaar uit te stellen. Het Kwomintangcomité waarvan hij lid is. h.eft reeds fele kri tiek op dergelijke uitlatingen geleverd en de cvicevoorzitter van „rechtse" sym- pathiën besohuldigd. Kivestie-A Igerije Moslems dreigen met heilige oorlog In Damascus is zaterdag een conferen tie begonnen van religieuze Mohamme daanse leiders over verlenging van steun aan de nationale beweging in Algerije. De verschillende sprekers, onder wie de premier van Syrië eisten: 1. Een Mohammedaanse kruistocht tegen de Fransen (hetgeen du6 wil zeg gen een heilige oorlog). 2. De vorming van recruteringscentra In Arabische en islamitische landen, om de nationale beweging in Algerije van vrijwilligers voor de strijd te voorzien. 3. Een politieke, economische en cul turele boycot van Frankrijk door alle Arabische en islamitische landen. Gisteren zijn bij gevechten in Algerije dertig opstandelingen gesneuveld en 43 gevangen genomen. De Fransen maakten veel wapens buit. Bij aanslagen van op standelingen zijn drie mensen om het leven gekomen en vijftien gewond. Charles King, eerste clu'r bouwer van een auto, overleden Charles Brady King, de ontwerper en bestuurder van de eerste auto. is gisteren In Rye (New York), 83 jaar, overleden. King voltooide zijn eerste wagen, aan gedreven door een benzinemotor van vier cilinder op 6 maart 1896 te Detroit. Hij hielp Ford met het bouwen van zijn eerste wagen. Hij vond verder de pneumatische hamer en de treeplank uit. was zeer muzikaal en bespeelde ze ten en verkreeg bekendheid als schilder en arohitect Stakingen in Franse havens ten einde Het Franse ministerie van transport wezen heeft gisteravond bekend gemaakt, dat een overeenkomst is bereikt met de stakende zeelieden en dat het werk zal worden hervat. De juiste inhoud van overeenkomst is nog niet meegedeeld. Vijf passagiersschepen zijn onmiddellijk uit Marseille gevaren naar Noordafri- kaanse havens, waar duizenden Fransen, die daar hun vakantie doorbrachten, door de stakingen waren gestrand. Eindexamen Chr. kweekschool Leiden Geslaagd zijn voor 't eindexamen (1.0.): L. Boter, Leiden; A. Buikema, Waddinx- veen; M. J. Ch. v. Burink, Leiderdorp; A. J. Koetsier, Delft; J. P. Kwestro, Was senaar; H. H. F. v. d. Moortel, Lelden; C. M. Nassy, Leiden; A. Prümers, Alphen a. d. Rijn; C. v. d. Reyden, Lelden; P A. de Ruijter, Leidschendam; I. Verbeek. Leiden; T. C. Verkerk. Nieuwveen; J. C. Verra, ZoeterwoudeW. v. Vliet, Alphen a. d. Rijn; W. G. Wagenaar, Zwammer- dam; N Th. C. Zaalberg, Leiden; E. C. Baayen. Alphen a. d. Rijn; F. H. Buijs. Katwijk a. Zee; L. E. Christiaanse, Lei den; J. Colpa, Boskoop; J. Durieux, Kat wijk a. d. Rijn; M. G. Feenstra, Noord wijk; H. ten Have. Oegstgeest; A. Hogen- dijk. Voorburg; N. A. v. d. Hom. Leiden; F. H. Ketting. Oegstgeest; M. P. E. Keus. Leiderdorp; C. v. d. Klis. Delft; H. H. Koetsier. Boskoop; K W. v. Leeuwen. Oegstgeest; M. v. d. Marei. Koudekerk; Th. Postma. Waddlnxveen; A. W. Riet dijk, Scheveningen; Tj. Tijmstra, Leiden: K. Zwitser. Katwijk aan Zee. Afgewezen: 1. On derwijs-con feren t ie in de Leidse Lakenhal Morgen zal in de Lakenhal een confe- sntie worden gehouden, die is gewijd aan de onderwijsproblemen bij kinderen, die >ortkomen uit sociaal-zwakke gezinnen Omdat doorlopend blijkt, dat het milieu op dergelijke kinderen een zodanig stem pel drukt, dat zij het gewone onderwijs moeilijk of niet kunnen volgen, bestaat bij de overheid en in onderwijskringen en voortdurend streven om tot een schooltype te komen, dat speciaal voor eze kinderen geschikt zal zijn. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft thans bovengenoemde con ferentie uitgeschreven, waarop in de mor genuren professor dr. N. Perquin S.J., hoogleraar pedagogiek te Utrecht, een in leiding zal houden over de sociaal-psycho logische aspecten van het onderwijs aan kinderen uit sociaal-zwakke gezinnen. In de middaguren zal de heer B. Swa- nenburg, gemeente-inspecteur voor het onderwijs te Leiden, spreken over de praktijk van het onderwijs aan dergelijke kinderen, met een beschouwing van de organisatorische en wettelijke mogelijk- „Concordia" ontving gift van Anjerfonds De Chr. muziekvereniging „Con cordia" te Leiden heeft voor de afbe taling van haar instrumentarium een gift van 750 gekregen van het Anjerfonds. De leden zullen hun dankbaarheid daarvoor tonen door zaterdagmiddag hun muzikale mede werking te verlenen aan de collecte voor dit fonds. naar zee, bos of hei n Gillette Rocket hoort er bij! Gaat U met vacantie? Dat is om Uw oude apparaat te vervangen a over te gaan op Super Snel Scheren 'n Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig: Draai, het apparaat is open, klik, het mesje erin, en U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui. ideaal voor op reis, voor i 50 Vraag naar Gillette Scheercrème! C.H.-■gemeentebestuurders in R'darn Ir. P. Boersma voor decentralisatie van grote Hervormde gemeenten HET CHRISTELIJK HISTORISCH lid van de Rotterdamse gemeente- ir. P. Boersma, bepleitte zaterdag te Rotterdam het instellen van autonome Hervormde gemeenten van niet groter dan 2000 a 3000 zielen, in plaats van wat de grote steden thans kennen: één centrale kerk met daarnaast een aantal wijkgemeenschappen. Rotterdam en Den Hag zouden om de gedachten te bepalen elk in honderd van deze autonome gemeenten kunnen worden verdeeld en Amsterdam in 120. Een dergelijke indeling zou, meende ir. Boersma, de offervaardigheid van de Hervormde gemeenteleden bevorderen. Hij sprak voc der Vereniging sche leden van Zuid-Holland de kring Zuid-Holland •ar. Christelijk Histori- Gemeentenbesturen in •er „Overheidssubsidie Kerkenbouw". In zijn causerie be toogde hij dat indien de centrale over heid op enigerleiwijze zou gaan bijdragen in kerkenbouw de Hervormde Kerk het meest van steun zal gaan profiteren. De R.K. Kerk zal, zei hij, ook zonder overheidssteun kunnen voortgaan met bouwen van kerken; mede door de steun van de rooms katholieken zelf. Dit geit oor de Gereformeerde Kerken ook weet wat offeren is. Behaalde op concours hoogste aantal punten met lof van de jury DRIE ACHTEREENVOLGENDE zaterdagavonden zijn de straten van ons dorp vervuld geweest met muzikale klanken. De beide Katwijkse Har monieën en het Rijnsburgse korps hebben hun blijde tonen laten weer klinken en de belangstelling stemde tot grote tevredenheid. Waarvoor deze muzikale verrassingen? Gaat Valkenburg ook al zo'n beetje meedoen in het „Holland Festival"? Valkenburgs Harmonie bestaat deze week vijf envijftig jaar en het bestuur meende dit feit niet stil te kunnen laten voor bij gaan. We hébben even geneusd in de htetorie an dit muziekgezelschap en we bemerk en. dat 26 juni 1902 de oprichtingsdatum as. Er was toentertijd een zogenaamd hoofdbestuur, waarvan als voorzitter op trad de heer Van Oordt en als secretaris de heer A. C. Steenhoven. Oude Valken burgers kunnen zich deze personen nog goed herinneren. Zij vormden met recht moreel en financieel de steunpilaren de vereniging. ■t eerste voorzitter van de werkende leden werd gekozen de heer G. de Wit, ZJ nog woonachtig in Valkenburg. Men begon de repetities met 18 leden; al6 dirigent trad op de heer Hupkens, die ook dirigent was van het korps van het Vier- Regiment Infanterie te Leiden. Het archief vermeld, dat men voor f 250 muziekinstrumenten kocht. Een vergelij king met de tegenwoordige prijzen doet is wel even glimlachen. Van de leden, die de oprichting in 1902 meemaakten, zijn thans nog in leven: J. der Nagel, Nlc. van der Nagel, G. de en Jan van der Zwart, allen woon achtig in Valkenburg. A. en G. Oudshoorn Hillegom en G. en A. de Wit te Wa6- De Valkenburgse Harmonie had al gauw een goede naam en op concour sen waren ze steedsgeduchte mede dingers. Dat is tot op vandaag niet veranderd. Voor 1940 bereikte men de -afdeling en daar komt men thans weer in uit. In 1956 werd op een Na tionaal Concours in Zeist het hoogste aantal punten behaald en verwierf de lof van de jury. Voor een kleine gemeenschap als Valkenburg een geweldig succes. Nu gaal de vereniging haar elfde lus trumfeest vieren. Onder leiding kur.dige directeur, de heer W. F. de Zwart uit Delft oefent het korp6. dat 29 werken de leden telt. Het aantrekken van de jeugd is een moeilijk probleem. Is er geen animo meer om zelf de muziek te beoefenen? Valkenburg6 Harmonie vindt het ook jammer dat men nog steeds de begeerde uniformen mi6t, want de muzikale gaven komen zij er nooit voor in aanmerking om diverse festivi teiten buiten de Eemeente op te luisteren, wat een nadelige post voor de financiën betekent De uitnodigende Instanties i len en zouden mindervallden buiten eisen ook dat de uiterlijke verzorging I maatschappij worden gesteld. Geeft n van de leden tot in de puntjes geregeld 'gulle hand voor onze minder-vaWden. is. Gelukkig i6 er nu een comité opge richt onder de bezielende leiding van burgemeester M. A. van der Have. dat zich al6 doel gesteld heeft, dit jaar het uniformprobleem op te lossen. We ge loven niet. dat het bedrag a.s. woensdag op de verjaardag van de Harmonie aan wezig zal zijn, maar dat er aan gewerkt wordt, is zeker. Het ligt in de bedoeling, dat de jubi lerende vereniging zelf zaterdagavond ln de tent een concert zal geven. VOORHOUT Gift voor Cecilia De muziekvereniging „St. Cecilia", die reeds vele jaren veel belangstelling en veel moeilijkheden met haar instrumenten ondervindt, is met één briefje een heel eind uit de zorgen geraakt: van het Prins Bernhard-fonds, dat zich ten doel stelt culturele belangen te steunen, ontving het bestuur bericht, dat men voor 750,— in strumenten op rekening van dit fonds kan aanschaffen. Geheel onkundig van deze brief had ..St. Cecilia" reeds enkele weken terug beloofd de collecte voor het Prins Bern hard-fonds, die a.s. zaterdag in Voorhout wordt gehouden, muzikale luister bij te zetten. Nu men de kostbare brief ontvan gen heeft, zal Voorhout a.s zaterdagmid dag de vreugdeklanken amper kunnen be- V OORSCHOTEN A.V.O.-collecte Ten bate van de sociale zorg voor min dervaliden zal in de week van 1 tot en met 6 juld door bemiddeling van de Ned Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in deze gemeente een huis-aan-huis-collecte t.b.v. de vereniging A.V.O. worden gehouden. De A.V.O. is een Nederlandse vereniging, waann over heid en particulier initiatief samengaan bij de behartiging van het gemeenschap pelijk doel om minder-validen met raad en daad bij te staan. Deze taak omvat o.a. bevordering van revalidatie, be roepskeuze en studie, het verstrekken van prothesen. Invaliden wagens en andere hulpmiddelen, voorziening ln arbeid vie bedrijfsleven, overheid, eigen bedrijf, be schuttende werkplaats enz. Zonder ar beid zouden vele zieken nimmer herstel- wijten aldus ir. Boersma aan de grootte van de gemeenten. De praktijk heeft ge leerd, dat hoe kleiner de gemeenten zijn, hoe hoger de cijfers liggen ten aanzien van kerkbezoek, deelneming aan avond maal, doopaanvragen en ook ten aanzien van de bijdragen aan kerk en zending. In kleinere gemeenschappen is het ver- atnwoordelijkheidsgevoel groter dan in grotere gemeenschappen. Men voelt dat men meer op elkaar Is aangewezen. De grote Hervormde gemeente Rotterdam- centrum heeft er dertig jaar over gedaan om het bedrag bij elkaar te krijgen dat nodig was voor een zeventiende predi kantsplaats. Uitbreidingen Drie Vooraf had Ir. Boersma het vraagstuk van de overheidsbijdrage aan kerkenbouw in het algemeen onder de loupe genomen. Hij vestigde er de aandacht op dat vóór de oorlog tal van gemeenten onder de Moerdijk al steun verleenden bij de bouw van kerken. Heerlen zelfs aan de bouw van een Hervormde kerk. Na de oorlog is de overheidssteun aan kerkenbouw bo ven de Moerdijk actueel geworden. De enorme uitbreidingen van steden en van vele dorpen, waarvan het aanzien gelijk wordt aan dat van een stad vragen kerken. In vele grote steden zijn nu al grote nieuwe wijken waar de kerk ontbreekt. •Door de uitbreidingen zullen overal nieuwe werken moeten verrijzen. Daarover is men het in kerkelijke krin gen niet eens. Er zijn er die op het stand punt staan, dat de kerk voor de bouw voor de kerken heeft te zorgen. In de eerste plaats omdat door overheidssteun de positie van de kerk kan worden ver zwakt. In de tweede plaats omdat het niet juist zou zijn andersdenkenden te laten meebetalen aan iets dat hun niet welgevallig is. Anderen menen dat de overheid haar bijdrage heeft te verlenen omdat zij het nationaal inkomen waar over de Nederlander vrij kan beschikken hoe langer hoe kleiner maakt. Toch is overheidssteun aan kerkenbouw geen nieuw verschijnsel, aldus ir. Boersma. De overheid heeft in de nieuwe Zuiderzeepolders dorpen gebouwd com pleet met kerken en ook het bedrijfsleven heeft wel steun verleend. Toen Tuindorp- Heyplaat werd gebouwd heeft de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij gezorgd dat er ook kerken kwamen. manieren Na de oorlog hebben vele gemeenten Dven de Moerdijk steun verleend bij de bouw van kerken. Er zijn gemeenten, die dit per zitplaats deden. Andere verkoch ten de grond tegen zee rlage prijs en er waren er die een zeker percentage van de bouwsom voor haar rekening namen. Het Rijk houdt zich eveneens met de steunverlening bezig. Oud-minister Beel heeft destijds de Commissie-Sassen inge steld met het doel een algemene regeling te ontwerpen. Het ropport van deze com missie is thans klaar en verwacht kan worden dat het binnen niet al te lange tijd In de volksvertegenwoordiging be handeld zal worden. De Christelijk Historische Unie heeft haar standpunt ten aanzien van over heidsbijdragen aan kerkenbouw nog niet bepaald. Maar op de komende zomercon- ferentie zal het vraagstuk aan de orde komen, aldus ir. Boersma. Op deze causerie volgde een levendige gedachtenwisseling. Lamp der broederschap op Margraten De Italiaanse delegatie van de wereld organisatie van de „lamp der broeder schap", welke zaterdagmiddag de bron zen lamp meebracht, die op het geallieer de kerkhof te Margraten door een Ita liaanse weduwe aan een Nederlandse we duwe werd overhandigd, kwam door om standigheden twee uur te laat In Vaals aan. De plechtigheid moest daardpor wel zeer kort- duren. De overhandiging van de lamp is het teken voor de regerin gen om uit het offer van de gesneuvelden de vermaning te trekken haat en wrok het zwijgen op te leggen. De door de bejaarde weduwe Eliza Pacaterra van Gerven-Beurskens uit Tegelen, Sibajak aan de grond in het Suezkanaal De Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Llovd heeft met 867 passagiers aan boord, zaterdag ongeveer tien uren vastgezeten op een zandbank In het Suezkanaal, on geveer vijftien kilometer van Ismailla. Pas om 8 uur 's avonds kon het schip worden vlotgeslcept. Een duiker onder zocht de scheepsromp en stelde vast, dat het schip geen schade van enige beteke- heeft opgelopen, aldus kon kapitein J. Roos uit Wassenaar gisterochtend, ter stond na zijn vertrek uit Port Said aan zijn rederij telegraferen. Daar de Sibajak bovendien vrijdag in Suez 21 uur moest wachten op een kon vooi alvorens het Suezkanaal te kunnen Invaren, zal het nu waarschijnlijk eerst in de nacht van maandag 1 juli op dins dag 2 juli te Rotterdam aankomen. Door de stranding werd een konvooi Russische oorlogsschepen, dat door het kanaal in noordelijke richting voer opge houden. Een zuidwaarts opstomend kon vooi van twee Russische torpedojagers en een hulptanker, werd door het Turkse tankschip Semira. eveneens aan de grond gelopen, opgehouden. De Russische oorlogsschepen vroegen en kregen Russische loodsen aan boord en sloten zich aan bij een konvooi van sohepen naar Suez. A.R. gemeentebestuurders bijeen De ZUIDHOLLANDSE vereniging van a.r. gemeente- en provinciebe stuurders heeft zaterdag op haar goedbezochte te Rotterdam gehou den jaarvergadering besloten het Landelijk Verband voor te stellen de leidraad voor een a.r. gemeenteprogram te vervangen door een kort en zakelijk program en daarnaast een afzonderlijke toelichting te geven. De vergadering ging akkoord met een ter tafel zijnd concept van zo'n kort program. De nadere redactie van program en toelichting werd in handen gelegd van een commissie, bestaande uit de heren N. v. d. Brugge, mr. T. A. van Dijken, dr. J. Noteboom en M. H. L. Weststrate. Mr. dr. E. P. Verkerk stipte in zijn ope ningswoord de moeilijkheden voor meenten en provincie slechts in het kort aan. Hij herinnerde eraan dat de Tweede Kamerfractie de rechtsgrond van de culaire van de minister van binnenlandse zaken inzake de bestedingsbeperking had bestreden en dat men de woningbouw nie' gehinderd wenste te zien door departe mentale domheden of door verzwaring van eisen. Nadrukkelijk nam hij stelling tegen het clandestien lasten schuiven op de rug van de gemeenten door de kosten bij de uitvoering van regeringsmaat regelen zoals bij de AOW of de oor logsslachtoffers niet of slechts ten de le te vergoeden. Spr. was ervan overtuigd dat de ge meenten financieel vast zouden lopen er dat allerlei activiteiten als huizen- en we genbouw zouden stagneren maar ook verplichte uitgaven zoals die volgens art. 72 van de la geronderwijswet. Voor af braak voelde spr. niets maar wel hij verheugd zijn als de confrontatie met de werkelijkheid en met de resultaten van de „goed weerpolitiek" een eind zouden maken aan verkwisting overdrevenheid. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat de komende verkiezingscampagne voor raden en ten met élan zou worden gevoerd. Te lang Voornaamste punt van de agenda was de bespreking van het gemeentcprogram. Na toelichting door de voorzitter en de heren M. W. Schakel, A. Hogewcg. mr. T. A. van DUken en M. H. L. Weststrate (die samen een forum vormden) bleek de vergadering van mening dat het aange boden ontwerp-leidraad van het Verband, veel te uitvoerig was en voor tal van plaatsen niet bruikbaar. Temeer omdat de kandidaat-raadsle den het gemeenteprogram straks moe ten tekenen en vele kiesverenigingen wellicht uit de leidraad geen eigen pro gram zullen samenstellen, achtte men het gewenst een kort en zakelijk pro gram als concept aan te bieden wat straks ook aan de kiezers duidelijk zal maken waar het in de gemeentepolitiek om gaat. De leidraad kan dan als stu diemateriaal dienen. Uiteraard zal een nadere toelichting aan dit program n van de beroemdste en meest onder scheiden sleepbootkapiteins van de we reldzeeën, Teunis Vet, is gisteren op 63- Jarigc leeftijd te Maassluis overleden. Hij bijna 24 jaar gezagvoerder op de Zwarte Zee, het vlaggesdhip van L. Smit lo.'6 internationale sleepdienst Trein op buffers in station van Brisbane Met een snelheid van dertig kilometer >er uur is gisteren de sneltrein Aydney- Brisbane op het station Brisbane-Zuid op de buffers gereden, waardoor de trein vlak voor een afgrond tot staan kwam. Twee wagons werd geheel samengedrukt. Van de vierhonderd passagiers in de trein werden er honderd gewond; zestig ioesten in het ziekenhuis blijven. De treinbestuurder had slechts vijftien honderd meter voor het station gemerkt, dat de remmen weigerden. Het lukte hem echter nog wel, de snelheid van zestig tot dertig kilometer per uur terug te brengen. Hij waarschuwde het overige treinperso neel de noodremmen aan te zetten, maar werd niet snel genoeg gereageerd om de trein voor het perron tot stilstand te brengen. Indonesië's constituante heeft nog jaren werk Indonesiës grondwetgevende vergade ring heeft na een half jaar werken, haar eerste arbeid voltooid, namelijk de opstel ling van een lijst van 37 onderwerpen, die ln de grondwet moeten worden opgeno men. Dit wil niet zeggen, dat men het eens is over de inhoud der artikelen. Eensgezindheid bestaat er alleen over de formulering der menselijke vrijheden. Bij de islamitische partijen leeft de wens van een op de Islam gegrondveste staat, doch hiermede zijn de Partai Nasional Indo nesia, de communisten en de christelijke partijen het niet eens. Deze zijn vooi staat op basis van de pantja sila, de vijf grondbeginselen van Sukarno, waaruit d< communisten echter het beginsel van ge loof in de Almachtige God willen schrap pen. Verscheidene vertegenwoordigers van de buitengewesten willen de instelling van een senaat, die de verschillende eilanden en eilandengroepen vertegenwoordigt Meningsverschil is er .ook over het ge woonterecht. de autonomie en de wensen van Sukarno. Ook als deze laatste problemen buiten de constituante gehouden worden, zal deze nog drie tot vijf jaar werk hebben om de grondwet op te stellen. echtgenoot als officier in januari 1947 bij Semarang in Indonesië sneuvelde, over handigde lamp is gelijk aan die in de kapel van het Monte Cassino in Italië. De lamp is geplaatst voor het grote bronzen monument dat de toegang tot het kerkhof Margraten markeert. Generaal Giuseppe de Stefanls staat aan het hoofd van de Italiaanse delegatie. Hij sprak over de be tekenis van deze wereldorganisatie van de broederschap, waarin thans vier mil- weduwen en wezen, oorlogsslacht offers, georganiseerd zijn Morgen zei de delegatie door de Koningin op Soestdijk worden ontvangen. Teun Vet wa6 al lang ernstig ziek, reden waarom zijn gouden jubileum indertijd niet in het openbaar ie gevierd. Op zijn ziekbed kreeg hij de gouden medaille van de redrij voor een halve eeuw trou we diens t- De loopbaan van kapitein Vet begon al6 dekjongen op een havensleepboot, maar reeds vanaf 1933 was hij de „ouwe" op de Zwarte Zee, met welk schip hij ook de gehele wereldoorlog door in dienst van de geallieerden voer. Wat de Zwarte Zee onder zijn commando deed liet een bijna legendarische klank na. Teun Vet stelde ln die woelige jaren 52 getorpe deerde of op mijnen gelopen geallieerde schepn veilig, tesamen ongeveer 250.000 scheep6ruimt#. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co) h/o fa. W. Weijs en Ultgesproki Zn.. Bierkade 160, Blokzijl, transporter Utrecht; H. B. v. Doesbui 49. Mijdrecht, cur. mr. J. M. Gi H. Saedt, groothandel papier. Julianastraat Ph. H. v. Noord, schilder, Bozenhof Utrecht; Dnieco Export, Bierkade 19. Alkmaar, huis Oos- Jr. mr W. A. Dumber. Heiloo. G. Pels. vraohtrijder, Alkmaar- Schaft, koopm., h/o Handelsondern. Schafte* te Ede. 8b. R'darn; A. H. J Hanbüc- Maastricht, tricht; J. H. Futselaar, h/o Vloerenbedrijf, Maarssen, Driehoekslaan 14. Maarssen, uitkering 2 fa. Lastecémicum H. Lancée Co.. Arnhem. Surséance: aan E. Veldman, bakker. Peren boomstraat. EUm. gem H oogeveen. voorl. be wind v. mr. C. H. Stadig. Hoogeveen. verhoor i. mr. dr. D. H. Smit; i.z. surséance J. Boas, Meerdervoort 1340. Den Haag. h/o Stof- Exclosief B.M.B.. aan Fr. Hendriklaan 278. or niet op 19/7. vorderingen uiterlijk 15/8 lewindv. mr. A. Mout. beslissing over aJc- moeten worden toegevoegd want het zou, de heer Schakel wees daarop, een vreemde indruk maken wanneer de uit voerige leidraad van '52 alleen door een kort program zou worden vervangen. Besloten werd dan ook een commissie te benoemen die een en ander nader zal bezien. Uitvoerig werd gediscussieerd over de taak van de overheid en van de kerk bij de maatschappelijke zorg. Na een uit eenzetting van de heer Hogeweg bleek de vergadering Ln grote meerderheid in te stemmen met de gedachte dat de overheid niet verplicht is steunvragen- den te noodzaken eerst naar hun kerken te gaan, maar dat het wel gewenst is dat met de aanvragers gesproken wordt of hun verzoek niet ook op diaconaal terrein ligt. Zodra de verzorging verder gaat dan de lichamelijke welstand dient de overheid steeds naaT de kerkelijke instanties te verwijzen. De woningbouw, de zelfstandigheid van de gemeenten, de financiën en het ambtsgebied gaven eveneens aanleiding tot discussie. Maar ook hier weTd men het eens. Om één uur verzamelde het gezel schap zich in de burgerzaal van het stadhuis, waar de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, de congressisten wel kom heette als vertegenwoordigers van een actief deel van de bevolking. Vermelden we ten slotte nog dat de af tredende bestuursleden werden herko zen, het ledenaantal 355 bedraagt (80 raadsleden ln Zuid-Holland zijn geen lid) en de vereniging een batig saldo heeft van ruim 900 gulden. Zware brand in fabriek te Olst Een zware brand heeft zondagmorgen grote schade toegebracht aan de N.V. Vleeswarenfabriek Bakhuls-Olba te Olst, Het vuur wbedde eerst ln het grondstof- fe «magazijn en tastte vervolgens het laboratorium, de archieven, de droog- kamer en opslagruimten aan. De brand werd door de brandweren van Olst, Deventer, Wijhe, Wesep en Welsum vier zijden bestreden. Door de ge ringe druk op de waterleiding moest het bluswater anderhalve kilometer uit de IJssel halen. Toch bleef een deel van het fabriekscomplex behouden. De koelkelders met vleeswaren liepen grote waterschade op. Het bedrijf ls te gen brand verzekerd. Capellese schoolkwestie In het artikel over de Capellese school kwestie in ons blad van zaterdag (pa gina 2) zijn erikele storende fouten geslo pen. Zo moet onder in de eerste kolom van het artikel gelezen worden: Deze abraak is reeds voltooid in de wijk Schenkel, waar indertijd de kerkeraad op zeer bedroevende wijze En verder in die kolom: Christelijke l.c. hervormde representeren hier nl. de geest van verdeeldheid en afbraak, voor bijgegaan In de tweede kolom bovenaan: Daarom kan de Herv. Kerk niet berusten in de school, voorzover zij met betrekking tot het evangelie op zijn beet een onvrucht bare neutraliteit betracht en eist de kerk de openbare school dat het onder wijs gedragen wordt niet alleen door de eerbied voor het evangelie Eduard van Beinum en Jean Sibelius Na de otrunee van het Concertge bouworkest naar Scandinavië heeft de dirigent, dr. Eduard van Beinum. na zijn aankomst in Nederland het vol gende telegram van de Finse com ponist Jean Sibelius, ontvangen: „Uw schitterende uitvoeringen van mijn muziek en uw voortreffelijk meester schap hebben mij diep getroffen. Met bewondering Jean Sibelius". De Stony Point ligt nog steeds voor de haven van Falmouth, omdat de oliestroom uit de lekke tanks nog niet is gestopt. Een vertegenwoordiger van Leen Smit uit Rotterdam tracht een ander etank te char teren om de olie uit de Stony Point te kunnen overpompen. Hoofdprodukteo zijn Bospeenprijzen l kwaliteit en prijs, 3—22.10 f nog sla. die w doorgedraaid. Ook spinazie Andijvie trok weinig belangstelling van 12—115. Rabarber 28. Bloemkoolpi goed gevraagd, 10—12 Vroege aardappelen goed aan de prijs, grote 26 drielingen f 22—26 per 100 kg. Kriel 1. 170—1; Inpa: KW 45—8. 127—6. 19-5. 163—5. Dupa: KW 18—20. 67—30. 86—27. 37—3. 95-6. -50. 43—2. t per kg: grote schel- koolvis rreddetkabeljai WH —18. Ill 6.SO—11, stiji 17.5030 prijzen por 100 kiiogri 80-16. heek 30—>1. lens 17—19.50; '6—28, I 19.50—2020. II 1 kabeljauw per vijf prijzen per 50 kilogra makreel 12—10. Aangevoerd 1500 kantjes maat jesharing, notering maatje* groen 80120. jong 64—78. zout klein 58—71, zout groot 55.10— 69. alles per kantje. Verwachte aanvoer voor dinsdagmorgen uit de Noord de treiter SCH 225 en plus minui vijf kustvtuere. SCHEVENINGEN. 24 juni. V«n»#tbericht van hedenmorgen uit volle zee: SCH 63—2, 66—3, 72—4. 73—5 81—8. 123—3. 160—5. 180—7. 242— 4 275—2. 3—3 47—1. 4 th.M.. 254 g.v.. 342—14. 407—5. 412—2. 2—5, 5—1. 15—1. 19—5. 25 g.r., 35—1, 37—1. 45—1, 87—1. 84— 8, 130-5 250 g.v.. 9-4. 201—17 264—10, g.v.. 56—4. 159—17. 2298. 105-6. 20 23—3. 225 nog 90 mijl. 314—2. Binnen te Scheveningen: SCH 305—170 IJMU1DEN. 21 Juni. - Besömmi 'l 15.400, IJM 72—9900. loggers:SCH 27— §fg—5700, KW 162—2760. 28—3200. -13.700, 99— 7850. 123—6920. 107 .00. HD 74—61.200, I „I -350. 126-2950. 108-700. heringloggert* KW 40-830. 175-IROO. 50-850; kotters- AM 18— 1320. 16—2570. KW 79—2930. 178—2520. 21— 1380, 53—1270. 96-2130. 98—2170. 160-2910 31-2550; 27—2400. 133—2370. 63—2060. WR 50- 1060. 33—2370. 34—2770. TX 14—3140. IJM 3— 1540. 59—4530. 30-1630. 78—1920, 45—2900

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7