Jlieuiuc £dü<>ct)c (üimrant Felle protesten tegen het regiem-Kadar Na 372 jaar bloedige strijd keerde vrede in Atjeh weer Ook communisten over de vele doodvonissen verontwaardigd Minstens 10.000 personen kwamen in die tijd om Zonnevlekken helpen ons bij „blik in de ruimte" Oostduitse kiezers door marsmuziek gewekt Grote rode winst valt misschien nog mee MAANDAG 24 JLM 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang INo. IU^öH Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W J- ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwstirb is Qbebleufti myo b«4 in teiiljenspiiri" Vader krijgt niks te eten' ZIE PAGINA 9 Reacties van de vrije wereld HET DOOR DE communistische machthebbers in Hongarije tegen de schrijvers Gyula Obersovsty en Josef Gali gevelde doodvannis heeft een storm van protest doen opsteken in de vrije wereld. Onder de velen, die telegrammen stuurden aan premier Kadar van de Hon gaarse „volksrepubliek", waren zelfs communisten, zij het commu nisten in een vrij land. De hoop, dat de levens van deze twee Hongaren, die een ideologische strijd aanbonden tegen het schrik bewind, toch nog gespaard zullen worden, schijnt uiterst gering. Nieuwe doodvonnissen deden het officiële cijfer van ter dood veroor delingen stijgen tot boven de 100. De Noorse persvereniging deed zater dagavond een ernstig beroep op Kadar om het vonnis van de „volksafdeling" van het hooggerechtshof ongedaan te maken. In het telegram zeggen de Noorse jour nalisten dat de openbare mening in Noor wegen ernstig geschokt is en dat de Hon gaarse regering met het Hitlerregiem ver geleken zou kunnen worden' als zij zou weigeren,, de vonnissen te verzachten. De internationale P.E.N.-club heeft na een bestuursvergadering te Parijs even eens een telegram naar Kadar gestuurd. De communistische schilder Pablo Pi casso, de communistische dichter Louis Aragon en de voorzitter van het congres voor culturele vrijheid. Denis de Rouge- mont, zij allen wendden zich tot Kadar. evenals mannen als Francois Mauriac. Jean-Paul Sartre en Louis Massignon. Intussen heeft het „volkstribunaal" in de Hongaarse hoofdstad zaterdag weer drie doodvonnissen geveld, ditmaal we gens „moord op een lid van de Hongaarse politieke politie" en zoals altijd we gens „contra-revolutionaire activiteit". De veroordeelde zijn Sigismond Gsibor, Joseph Erdcsz en Pal Bakosi. Voor het eerst sedert de opstand gaat de Hongaarse communistische partij weer congresseren. Donderdag komen in het parlementsgebouw 900 gedelegeerden de partij bijeen. Buitenlandse journalis ten worden niet toegelaten. Premier Kadar zal daar rapport uit brengen over het werk van het voorlopige centrale comité van de partij. Hij is melijk tevens eerste partij-secretaris. Irak wil Jordanië wel help en Het overleg te Bagdad tussen koning Feisai van Irak met zijn ministers ener zijds en koning Hoessein met zijn advi seurs anderzijds werd ook vandaag nog voortgezet. Het gaat om financiële hulp van Irak aan Jordanië. Jordanië, door de jongste politieke ontwikkelingen beroofd van zijn steun uit Egypte en Syrië, wil van Irak onge veer 70 miljoen hebben voor kapitaals- werken op het gebied van landbouw en industrie. Irak zou hierin hebben toege stemd, mits zijn eigen financiële positie niet in gevaar komt. &nteïnafio>iale 3en/oonütelliny AMSTERDAM SCHIPHOL dateliiki van 10-22 uur Inbegrepen) Vliegtuig stortte neer: 14 doden Op het vliegveld van Port Hardy ii Brits Columbia (Canada) is gisteren eei vliegtuig van de Western Pacific Airlines neergestort en uitgebrand. Veertien de achttien passagiers en bemannings leden kwamen om het leven. Bij de jaarlijkse internationale rond vlucht van Sicilië is het vliegtuig v: twee deelnemers vlak voor de finish neergestort, doordat de motor afsloeg. Een bekend Italiaans piloot, kapitein Emilio Dotoli, verongelukte. Oostenrijk niet in Euroniarkt De Oostenrijkse minister-president heeft medegedeeld, dat Oostenrijk niet lid zal worden van de Europese gemeenschappe lijke markt, doch wel zal deelnemen de totstandkoming van de Europese vrij handelszone. Oefening. Door een te kort liggend mor tiervuur bijn bij oefeningen te Fort Sill, in de Amerikaanse staat Oklahoma, vier soldaten gedood en twintig gewond. Het petekind van de koopvaardij, prinses Margriet, heeft zaterdag in Zwolle de naar genoemde school voor schipperskinderen aan de Wes terlaan geopend. De achtjarige leerling Frits Michel bood de prinses op een kussen de verzilverde sleutel aan, terwijl de voorzitter van het schoolbestuur J. J. van der Waarde, toekeek In fel contrast met de moderne ver keersvliegtuigen op Schiphol is dit oude stoomautomobiel, dat deel uit maakte van de tentoonstelling Het Atoom. De auto is geconstrueerd door de Franse ingenieur Serpollet in een tijd dat nog van geen atomen sprake wasOp eigen kracht is het voertuig door zijn Engelse eigenaar uit Hoek van Holland naar de luchthaven gereden. Extraatje voor t.v.-kijkers (Van onze T.V.-redacteur) De laatste paar weken kunnen Neder landse televisiekijkers, die op hun scher men niet anders gewend zijn dan Lopik en eens b(j uitzondering een paar schim mige Duitse beelden, met hun toestellen plotseling In de ruimte kijken. Ongere geld, maar af en toe zeer duidelijk ko men er beelden binnen uit Belgic, Duits land, Frankrijk, Denemarken en zelfs Rusland, Engeland en Italië. Dat hebben wij dan te danken aan wat de technici de „sporadische E-laag" noe men. Men zou deze laag zich kunnen voorstellen als een spiegel, die zo laag bo ven het aardoppervlak wordt gehouden, 58936 ls het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 juli het abonnementsgeld voor 't 3e kwar taal 1957 f7,50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het ls gemakkelijk voor onze administra tie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aa- ons loket: Stetnstraat 37. Bij voorbaat vrien lelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE dat de korte golflengten, waarvan televi- iezenders gebruik maken, er door worden gereflecteerd. In normale toestand planten televisie- golven zich voort tot aan de horizon en nog iets verder, maximaal tot ca. ander half maal de afstand tot de horizon. De ionosfeer. een denkbeeldige laag, waar door ze zouden kunnen worden weer kaatst, ligt veel te ver, zeven- achthon derd kilometer hoog boven het aardopper vlak. E-laag In perioden met grote zonnevlekkenac- tiviteit echter, en daarvan beleven wij er ui een, kan het voorkomen, dat de „spo- adische E-laag" in het geding gaat ko men. Deze laag ligt omstreeks honderd kilometer boven het aardoppervlak en kan onder bepaalde omstandigheden de tele- visiegolven zeer goed weerkaatsen. Prcies voorspellen, wanneer deze. voor T.V.-over-de-Iangc-afstand zo gunstige condities er zjjn. kan men niet. Hoog stens kan men, als de toestand er is. ver wachten, dat het nog wel een uur of wat zal aanhouden. Daarvan gebruik makend kon de omroepster dezer dagen zeggen, dat de beelden uit Lopik die avond mo gelijk gestoord zouden kunnen worden door op dezelfde frequentie werkende Ita liaanse stations. Iedere elf jaar Men kan slechts zeggen, dat de sporadi sche E-laag" veell kans heeft, als de zonne vlekken-cyclus naar het maximum loopt. Wat dat betreft, beleven wij nu zo'n tijd. Zonnevlekken-maxima komen iedere elf jaar voor; in 1947 heeft men het laatste hoogtepunt beleefd en dus zal 1958 moedelijk het volgende zijn. Maar nog eens: zekere voorspellingen zijn niet te doen. Het kan zijn. dat u mor gen acht Europese stations keihard en kristalhelder doorkomen op uw scherm, maar het kan ook zijn, dat u het nog we ken of zelfs weer maanden met Lopik alleen zult moeten doen. NA drie en een half jaar van onaf gebroken en veelal zeer bloedige gevechten, aanvallen op steden, spoor wegemplacementen en politiekazer nes, benevens grootscheepse zuiverin gen, is de vrede teruggekeerd in At jeh. Op 1 mei kondigde de provinciale commandant, overste Sjamaun Ga- iharu, een staking van het vuren af ,en ook de opstandelingen hebben geen .schot meer gelost, hoewel hun lei- j der Daud Beureuh het voorbeeld niet officieel had opgevolgd. Minstens tienduizend mensen zijn in die jaren omgekomen en de schade aan de poorwegen wordt geraamd op tachtig miljoen roepia's. Weliswaar wordt tegen gesproken, dat de leider der opstande lingen in Kota Radja zou zijn gekomen, doch men verwacht, dat het einde van de opstand in het zidht ls. Oorzaken van deze verbetering zijn de verheffing van Atjeh tot provincie, toe kenning van ruime autonomie, het feit. dat Gaharu zelf Atjeher i6 en zijn samen werking met de gouverneur en de politie- commandant, de overtuiging der opstan delingen, dat verdere vernietiging de wei- waart schaadt, de vrijlating van drie ge vangen leidere der opstandelingen en de verklaring van Gaharu. dat het nu aan Daud Beureuh staat de onderhandelingen te beginnen. Deze zou veel invloed ver spelen als hij zich nu afzijdig hield. De Indonesische regering heeft verbe- K.A.B. grijpt de uitgestoken hand van het N.V.V. „Ik twijfel er niet aan of de K.A.B. zal. met respect voor het N.V.V., de uitgesto ken hand gaarne aanvaarden''. Dit ver klaarde de voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging de heer J. A. Mid delhuis. zaterdagavond ln een radiotoe spraak naar aanleiding van de bereidheid van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, tot hernieuwde samenwer king met de K.A.B en het C.N.V. in d« raad van vakcentralen. De heer Middelhuis zei, dat de vele moeilijke vraagstukken, waarvoor de vakbeweging telkens geplaatst wordt, grondige voorbereiding en overleg ver eisen. Als de drie richtingen met een gezamenlijk standpunt aan het verdere overleg deelnemen, versterkt dat de po sitie van de werknemers en wordt het overleg met de werkgevers en met de overheid duidelijker en eenvoudiger. Nu het overleg in de Stichting van de Arbeid de laatste jaren stroever en moeilijker is geworden, is het destemeer van belang, dat de werknemersorganisaties elkaar weten te vinden. Een hernieuwde samenwerking zal vol gens de heer Middelhuis, aan land en volk ten goede komen. Het zal de positie van de bonafide werknemersorganisaties versterken en mede daardoor aan het vertrouwen van de werknemers in die organisaties nieuwe steun geven. tering toegezegd van de weg van Kota Radja naar Tandj. Karar.g, waarbij Ame- met zeven miljoen dollars zal hel pen. De premier heeft verklaard, dat de itregelen van Gaharu de steun der centrale regering hebben. Gevaar voor Israël Egyptische duikboten door Suezkanaal '"F1 WEE VAN DE DRIE DUIKBOTEN. die door Rusland aan Egypte zijn ge leverd, varen thans door het Suezkanaal de Rode Zee. Ook zijn twee Rus- e torpedojagers en een hulptank» Port Said zuidwaarts gestoomd. De Egyptische autoriteiten deelden mede. d; de schepen van Sehastopol op weg nas Wladiwostok waren en dat ze vermoed» lijk enige tijd ln de Rode Zee zullen blijven. Elke torpedojager heeft een bemanning an 260 man aan boord. Deze bewegingen hebben wel enige ongerustheid verwekt, daar de Israëli sche scheepvaart door deze schepen in de Golf van Akaba volkomen onmogelijk >u kunnen worden gemaakt De gezagvoerders van Amerikaanse schepen is opdracht gegeven, bij belem mering van de vaart door de Golf van Akaba onmiddellijk de dichtstbijzijnde Amerikaanse diplomatieke vertegenwoor diging hiervan op de hoogte te stellen. De regering van de Verenigde Staten staat op het standpunt, dat in de Golf Akaba het recht van vrije vaart staat. Volgens de Amerikaanse bladen wordt op het ogenblik in Earle (New Jersey) Israëlisch schip met lichte wapens gelost, waarvoor het Amerikaanse anti- duikbootmateriaal zou laden, o.a. diepte bommen. Een woordvoerder van de Israëlische inkoopcommissie heeft verklaard, dat eer tweede schip, de Elath. over enkele da gen in Earle wordt verwacht eveneens ■n anti-duikbootmateriaal in te nemen Vele slachtoffers bij brand in Korea Door een lek in een Amerikaanse pijp leiding is in de Zuidkoreaanse havenstad Poesan brand uitgebroken. Drieëntwintig mensen zijn levend verbrand, acht wor den nog vermist. Vijftig personen zijn in ziekenhuizen opgenomen, terwijl een J"' zendtal dakloos is geworden. Na twee mislukte pogingen Gronchi weigert aftreden Zoli Nu ook Amintore Fanfani er niet in ge slaagd is een nieuwe Italiaanse regering te vormen, heeft president Gronchi het ontslag van de 69-jarige Adone Zoli ge weigerd. Zoli zal morgen opnieuw met zijn uitsluitend uit christen-democraten be staand kabinet in het parlement verschij nen om goedkeuring voor z(jn program U vragen. Premier Zoli leed twee weken geleden een nederlaag, omdat hij weigerde de stemmen van de neo-fascisten te erken nen. Gisteren verklaarde de premier: „Ik heb opnieuw de wens te kennen gegeven van mijn taak te worden ontheven, maar heb het verzoek van de president om weer het vertrouwen te vragen ingewilligd, om dat ik zulks mijn plicht acht". „Stemming" op eenheidslijst (Van onze correspondent) BONN, maandagochtend Twaalf miljoen stemgerechtigden van e 17,5 miljoen inwoners der door de Russen bezette oostzone van Duitsland, die zich de „democratische volksrepu bliek" noemt, hebben gisteren nieuwe ge meenteraden mogen „kiezen". Dat wil zeggen: zU mochten open stembiljetten in de stembussen deponeren en op deze bil jetten kwamen op een eenheidslijst van het z.g. nationale front de namen der in totaal 270.000 kandidaten voor, wier ver kiezing van te voren al vaststond en die voor 80 procent voortkwamen uit de So- zialistische Einheitspartei Deutschlands (de Oostduitse communistische partij) en haar aanverwante organisaties. De andere 20 procent behoort tot de twee burgerlijke partijen, de Oostduitse CDU en de liberale Democratische Partij, waarmee de Oostduitse communieten de schijn van een oppositie hooghouden. De nieuwe gemeenteraden moesten in rond 9000 gemeenten worden gekozen. Een overweldigende communistische meerder heid was derhalve een uitgemaakte zaak en de verkiezingen waren niets dan een Met marsmuziek en zang- en spreek koren werd de Oostduitse bevolking •s morgens om zes uur uit bed gejaagd om naar de stemlokalen te gaan. Het niet verschijnen op zichzelf nog een riskante onderneming was de enige manier die de Oostduitsers konden gebruiken om partijsecretaris Walter Ulbridht duidelijk te laten voelen, wat zij van hem en zijn S.EJD. denken. De geweldige propaganda, die de S.E.D. de laatste weken in Oo6t-Duitsland heeft ontplooid, was er dan ook uitsluitend op gericht om een dergelijke debècle zo mo gelijk te verhinderen. gemeenteraads„verkiezingen" in Oostduiteland waren drie jaren over tijd. Intussen 16 er van de verwachting, dat de omwenteling in Polen en de volks opstand in Hongarije het regime in de one de ketenen van het dogmatisme iet6 losser zouden worden gemaakt, niets terecht gekomen. Het zijn de Stalinisten in de oostzone, die met het grootscheepse Bourgès-Maunoury heeft kleine kans Vanavond zal de Franse Nationale Ver gadering beslissen over het politieke le- Bourgès-Maunoury. Politieke geven hem een kleine kans. Bourgès-Maunoury kan zeker zijn van een goede zeventig stemmen van zijn eigen radicale partij en van honderd van dé socialisten. Daarbij komen nog enige stemmen van midden-partijen. Tegen heeft hij de 150 communisten en de 37 poujadisten. Het z(jn de 175 volksrepublikcinen en de conservatieven, die de beslissing in handen hebben. Hiervan wordt verwacht, dat althans een gedeelte der conservatie ven de premier zullen steunen, ook al zUn ze het niet geheel eens met de fi nanciële maatregelen, waarvan zfj ech ter de noodzakelijkheid erkennen. verkiezingsbedrog zich achteraf van een mandaat hebben willen verzekeren om hun dictatuur van het proletariaat, d.w.z. versterking der onderdrukking, ver scherpte oppositie tegen het intellect en de kerken en een steed6 teugellozer wor dende agitatie tegen de Westduitse Bonds republiek te bestendigen. Rijkskabinet vergaderde Geen communiqué over Antillen /~iP EEN ZATERDAG gehouden speciale zitting van het rijkskabinet heeft de Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer. een uitvoerige toelichting gegeven op het Antilliaanse standpunt janzien van het ontslag van de wnd. procureur-generaal in Willemstad, mr. W. van Bindbergen. Zoals men weet was de aanleiding tot dit ontslag de weigering van mr. Van Binsbergen om het uitwijzingsbesluit te tekenen van de heer A. de Wit. hoofd redacteur van Beurs- en Nieuwsberich- De uiteenzetting nam ruim een uur in beslag en zou verhelderend hebben ge werkt. Een beslissing over de definitieve benoeming van een procureur-generaal niet zijn genomen. De speciale zitting duurde ruim drie uur. Er werd na af loop geen communiqué uitgegeven. De besprekingen, die de heer Jonck heer in Den Haag over deze kwestie heeft gevoerd, zijn nu afgesloten. Hij ver trekt vanavond weer naar Willemstad, - komt midden juli terug in Neder land ter bespreking van andere aange legenheden. De staking van de Belgische bouwvakarbeiders heeft zaterdag Brussel bereikt, waar de stakers op de werkplaatsen wilden demonstreren. Bij de Porte Louise moest de rijksveldwacht de betogers tot kalmte manen Rustige verkiezingen in Djakarta Masjoemi-partij ligt aan de kop BIJ de uitslagen van 1120 der 1843 stembureaus voor de zaterdag gehou den gemeenteraadsverkiezingen te Djakarta was de Masjoemi aan de kop met 105.147 stemmen. De communisten waren tweede met 85.619, de Partai Nasional Indonesia derde met 80.450, de Nahdatoel Oelama vierde met 65.227. AZb TFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Dit betekent een grote winst voor de communisten, die bfj de vorige verkiezin gen na de P.N.I., de N.O. en de Partal Sjarikat islam Indonesia kwamen, maar daarbfj moet men in het oog houden, dat bfj deze voorlopige tellingen de haven wijken van Tandjong Priok zijn opgeno men, welke een machtig communistisch bolwerk vormen, zodat de einduitslagen misschien gunstiger kunnen uitvallen. De Masjoemi verwacht nog verder uit te De verkiezingen zijn rustig verlopen. De mensen stonden kalm in de rij. Er was veel politie op de been. Winkels, kantoren en regeringsgebouwen waren gesloten. Advertentie f 349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN DODEN OP DE WE& De' 31-jarige K. D. Poema, redacteur voor Overijssel bij de RONO, de met Oost-Nederland uitgebreide regionale om roep Noord, Is zaterdag op de driesprong te De Punt, waar wegen uit Gronin gen, Assen en Eelde samenkomen, met zijn auto geslipt, tegen een verkeersbord gebotst en daarna enikele malen over de kop geslagen. Hij was op slag dood. De mede-inzittende, de heer T. van der Veen. va6t medewerker bij de RONO. liep een 6chedelbasis£ractuur op- De 85-jarige heer T. uit Zaandam ls zaterdag op rijksweg nr. 29 onder Ter- schuur door een auto aangereden en op slag gedood. T. fietste op de autoweg en werd van achter door de auto gegrepen. Een 34-jarige walbediende, die volgens de politie „onder Invloed" was, reed za terdagmiddag de 82-jarige J. Lakwijk. verpleegde van het St. Antoniusgesticht aan de Westkruiskade te Rotterdam aan. De man is ln het We6terziekenhuis overleden Op de weg G r a v e-C u y c k week de dertienjarige blinde jongen Jan Peek van het wandelpad af, de rijweg op. Hij werd door een auto gegrepen en overleed later aan de opgelopen verwondingen in een ziekenhuis te Nijmegen. De 54-jarige motorrijder H. J. Bekkers vloog in de Eekhoutstraat te Eindho ven uit de bocht Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Op de drukke verkeersweg te B r e e- z a n d is gisteren de tienjarige Corry Vroone, toen zij niet goed uitkeek, door een auto aangereden. Het kind was op slag dood. HET WEER IN EUROPA Bordeaux Grenoble Berlijn li! windstil wzw NNW windstil ,1 i?I WEERBERICHT Koud weer De Bilt verwacht tot mor- genavond: Koud en overwegend zwaar bew°lk' weer met plaatselijk regen, vooral in het zuidoos- ten en oosten van het land. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen noordoost en noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 25 Juni: zon op 4.23 uur, zon onder 21.06 uur. Maan op 2.28 uur, maan onder 18.34 uur. Maandag 27 juni nieuws

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1