Prof. Van Traa besprak integratie-aspecten Drs. Van der Mei sprak over het Europese eenheidsstreven Arbeidsbureau steeds tot hulp gereed Aziatische griep blijkt stokoud te zijn Agenda voor Leiden SPORT EN WEDSTRIJDEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 193 Inauguratie aan Leidse universiteit BEHALVE FAMILIELEDEN van de nieuwe hoogleraar, waren gister middag vrijwel alle leden van de juridische faculteit, afgevaardigden van curatoren, studenten en andere belangstellenden aanwezig, toen gister middag in het groot-auditorium van de rijksuniversiteit te Leiden prof. dr. P. C. van Traa zijn eerste openbare les hield ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding als gewoon hoogleraar in de westerse economie, handelend over: Enkele aspecten van de West-Europese Integratie. Prof. Van Traa begon zijn inauguratie met een uiteenzetting van het begrip „In tegratie". Het woord kwam in gebruik na de tweede wereldoorlog. Wat met de term precies werd aangeduid, lag wat in het vage; dit blijkt reed6 uit het grote aantal definities en omschrijvingen. Doch alle kwamen zij min of meer neer op: tussen een aantal landen iets gemeenschappelijks Onder een economische integratie wordt verstaan: iets op economisch gebied, dat tot dusver een nationale aangelegenheid was van een aantal landen afzonderlijk, doen opgaan in Iets gemeenschappelijks van die lan- Van integratie wordt vooral gesproken mische samenwerking tussen landen van Europa, en van West-Europa in het bij zonder; de gedachte van een gemeen schappelijke markt, in de zin van een onderlinge vrijhandelsmarkt, heeft hierbij steeds een dominerende plaats Ingenomen. Pogingen De hoogleraar gaf hierna een summier overzicht van de belangrijkste integratie pogingen, tot op heden ondernomen. In dit verband noemde,hij, als belangrijkste stappen op het pad van mondiale samen werking eveneens gaande in de rinchting van een gemeenschappelijke markt, het International Monetary Fund en het Ge neral Agreement of Tariffs and Trade. Ondanks de beste bedoelingen van deze lichamen werd een beoogde multilateral!- T oelatingsexamen Gem. Meisjes H.B.S. Leiden Bij de toelatingsexamen van de ge meentelijke Hogere Burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling M.M.S. te Leiden slaagden voor groep 1, klasse 2a: Greet Barendse, Hanneke de Boer, Joke Bouman. Marain Colenbran der, Tini Doeven, Marry van Duuren en Vera Geelkerken te Leiden; Elly van den Berg te Boskoop, Paula Bitter te Voor schoten, Lia Gravenkamp te Valkenburg en Marianne Dorrepaal en Annet de Groot te Katwijk aan Zee. Voor groep 2, klasse 2 B slaagden Jo- landa Hardeman, Heieen Hasselbach, An neke Jansen, Loesje Karreman, Hennie van Klaveren, Carla Kloots en Lineke Kooreman te Leiden, Berry Haks te Was senaar, Babs Hoogendoorn te Voorburg, Hennie Hus te Katwijk aan Zee, Reina de Jongh te Oegstgeest en Anneke de Ko- ningh te Valkenburg. Voor groep 3, klasse 4 C, slaagden Llli- ne Krantz en Coby Mulder te Oegstgeest, Helma Kroon, Sari van der Lelie. Irene Meyer, Ansje Neuteboom, Hans Ouwer- kerk en Anneke Oouwersloot te Leiden, Nan van Leeuwen te Lissê. Ria de Lugt te Hazerswoude en Liesbeth Noorden te Noordwijk aan Zee. Voor groep 4, klasse 3 B, slaagden Yvon ne Pasman, Tuke Postel. Mleke de Roo- de, Fenneke Scholte ter Harst. Lobke Schouten en Lous Sira te Leiden, Grace Roos te Sassenheim, Nellie Reyneveld te Voorschoten en Iris Schlessing te Katwijk aan Zee. Voor groep 5, klasse 3 A, slaagden Allee Sirach, Annelies Spaargaren, Aukje Stolte en Anneke van Tol te Leiden, Adri Ver- hart en Gill Uiterwijk te Katwijk aan Zee, Carolien van der Steen en Ineke Vink te Oegstgeest. Akke Ufkes te Noordwijk aan Zee en Mleneke Vercouteren te Leiden. Voor groep 6, klasse 3 C slaagden: Ma rian Wassenaar, Andrea van Wingerden en Coby de Wolf te Leiden. Marijke v. d. Weerdt te Warmond, Martha Zweers t« Géiden, Hanneke Willemsen en Annelles- je Laterveer te Oegstgeest, Ineke v. d Wetering te Noordwijkerhout en Hendrien Jansen te Leiden. Veertien kandidaten werden afgewezen. Met 16 wordt het examen nog voortgezet. Maandag sportdefilé in Leiden Maandag zal dan het Europee* Politle- voetbalkampioenschap beginnen. De deelnemers worden in de loop van de dag verwacht en zullen zich om 19 uur ver zamelen voor het stadhuis, waar z(J als gasten van het gemeentebestuur van Lel den het dcfilé der Leidse sportvereni gingen, georganiseerd door de Sport stichting Leiden, gadeslaan. De Leidse sportverenigingen hebben blijk van grote belangstelling gegeven, want tot dusver hebben zich ongeveer 2500 sportbeoefenaren vla hun vereniging als deelnemer opgegeven. De deelnemers verzamelen zich op de Kaasmarkt. Zij marcheren via Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Breestraat (défilé 19.15 uur pre cies), Rapenburg WZ. Doezastraat en Zoeterwoudsesingel naar de Lammen- schansweg, waar de stoet wordt ontbon den. De vaandelwachten echter zullen doormarcheren naar het Zoeterwoudse- singelterrein, waar om 20.30 uur de offi ciële opening van het kampioenschap met een vlaggenparade plaats heeft. Van 20 tot 20.30 uur zullen.dames van de gym nastiekvereniging „Brunhilde" een de monstratie geven en na de vlaggenparade demonstreert een Deens dames- en heren- keurturnkorps. De vlaggenparade en de turndemon- straties zijn tegen betaling voor het pu bliek toegankelijk. Na de voorronden van het voetbalkam pioenschap op dinsdag, woensdag en don derdag hebben op vrijdag van 17.45 uur af op het U.V.S.-terrein en zaterdag van 14.30 uur af op het Leidse-Houtterrein de wedstrijden in de winnaars- en ver liezersronde plaats. Op de finaledag wor den van 13 uur af handbaldemonstraties vóór de voetbalwedstrijden gehouden. Over de opstelling van het Nederlands politie-elftal kan worden opgemerkt, dat in het doel staat Kok van A.D.O., terwijl o.a. in de voorhoede zijn opgesteld Fre- deriks van Blauw-Wit. Veentjer van Vi tesse en Knijf van H.R.C. Voorts zijn nog drie spelers van het Nederlands jeugd- elftal opgesteld, onder wie Pothoven van Ajax. satie van het betalingsverkeer niet, of onvolkomen, bereikt. Van de organisaties die hebben getracht een bijdrage te leveren tot een Europese Integratie, moeten worden genoemd de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.C.), de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G. K.S.), de Benelux en nog tal van andere, waarvan vele reeds weer zijn vergeten, zoals de Union dounanière franco-Italien. ne, de Finebei en de plannen van Stikker, Mansholt, PeLla en Pfimlin. Laatste kans om zicli te laten doorlichten Dezer dagen zal het bevolkingsonder zoek op t.b.c. in Leiden kunnen worden geëindigd. Thans is de laatste wyk aan de beurt en worden de bewoners van het centrum van de stad onderzocht in een lokaal van het weeshuls aan dc Hooglandse Kerkgracht 17. Wie nog niet in de gelegenheid is ge weest het onderzoek mee te maken, kan daar nu ook terecht. Men houdt zitting: volgende week donderdagmorgen van lalf i twee tot half vijf, vrijdagmiddag van twee tot half vijf en 's avonds van zeven tot half tien en zaterdagmorgen van ne gen tot twaalf uur Leidse studenten naar V.S. Met een groep van 72 jongeren uit twin tig landen zijn de Leidse studenten H. Burger en M. Vunderink gisteren van Schiphol vertrokken om in Amerika deel te nemen aan de wereldconferentie morele herbewapening op Mackinac Is land in Michigan. Nieuwe actualiteit Het 6treven na« lijke markt heeft kregen toen de gem e e nsch appe- actualiteit ge- van buiten! and- E.G.K.S.-landi juni 1955 overeen kwamen een poging te doen, althans voor deze landen een ge meenschappelijke markt te scheppen: en dus niet alleen voor kolen en staal, maar in principe voor alle goederen en dien- Bedoeld is onder andere dat hiertoe binnen de gemeenschap alle tarieven en kwantitatieve restricties worden opge ruimd, de belemmeringen voor het vrije verkeer van personen, diensten en kapi taal worden afgeschaft, een gemeen schappelijk buitentarief zal worden inge steld en een gemeenschappelijke handels politiek tegenover derde landen zal den gevoerd. Conclusies Nadat prof. Van Traa zijn mening over al deze pogingen had uiteengezet, wensen had geuit en kritiek had gegeven ver gezeld van correcties kwam hij ten slotte tot de volgende concluaies: Een poging tot opheffing van invoer beperkingen en van verdere protectie, zonder een coördinatie van economisch, monetair en sociaal beleid, heeft weinig kans van slagen en kan geen werkelijke gemeenschappelijke markt brengen. Coördinatie van genoemd beleid dient men niet alleen te zien als middel om zulk een markt te scheppen; zij is econo mische integratie. Een gemeenschappelijke markt, die neerkomt op een zich afschermen van de verdere wereld, kan noch de economische, noch de politieke doelstelling verwezen lijken, drie men beoogt Nadat prof. Van Traa de gebruikelijke toespraken had gehouden tot het cura torium der universiteit de faculteit der rechtsgeleerdheid, enkele ambtgenoten en de studenten, werde de plechtigheid be sloten met een receptie, waaraan velen deelnamen. Christen jongeren bijeen OP EEN GEZAMENLIJKE VERGADERING van A.R. jongeren en de Christelijk-Historische jongerengroep Leiden, welke door deze laatste organisatie belegd was in gebouw Rehoboth, heeft het tweedekamerlid drs. D. F. van der Mei gisteravond gesproken over de Euromarkt. Drs. van der Mei zag het eenheidsstreven in Europa als een taak van het Chris tendom, dat daarmee de vrijheid in stand houdt en een positief antwoord geeft op het communisme. De spreker bagon met een overzicht 1 geven van de ontwikkeling van de Euro- markt, zöals die na het mislukken var de E.D.G in 1954 begon. Op de conferen tie te Messina werd een commissie be noemd onder voorzitterschap van de Bel gische minister Spaak, die tot taak had dé plannen voor een gemeenschappelijke Europese markt te bestuderen. Deze 'missie kwam in 1956 met haar werkzaam heden gereed, waarna in maart van dit jaar de ondertekening volgde in Rome. Van dit verdrag, dat voorziet in een over gangsperiode van 1215 jaar, besprak drs. Van der Med vervolgens enige aspecten. Allereerst wierp hij het lioht op organen, die bij de Euromarkt betrokken zijn. Daar is dan de Algemene Vergadering, die tot taak heeft de beoordeling van en het k)wicht op de problemen rondom de Eurorrtarkt. Verder bestaat er een raad van ministers, uit elk land één, di coördinatie van de algemeen economische politiek der verschuilende landen tot taak heeft. De Europese commissie, die uit ne gen landen bestaat, moet op grond var bekwaamheid en onafhankelijkheid be slissingen nemen die de gemeenschap die nen. Ten slotte belichtte- de spreker nog even het nut van het Internationale Hof van Justitie. Moeilijkheden Na deze organisatorische aangelegen- DE STANDCIJFERS van het aanbod de arbeidsreserve wijzen uit, dat de optredende schommelingen gedurende de zomermaanden gering zijn. Op 15 juni stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden 190 ge heel werklozen ingeschreven. Een wel zeer laag cijfer, hetgeen des te meer naar voren treedt, wanneer men een vergelijking treft met het overeen komstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955. De voordelige verschillen bedragen namelijk respectievelijk 950, 590 en 115. Houdt men daarbij rekening met de natuurlijke groei van de beroepsbevolking, dan is zonder meer duidelijk, dat de werkgelegenheid in het rayon Leiden, vooral de blijvende nieuwe industriële vestigingen en uitbreiding bij bestaande industriële bedrijven sedert 1952 sterk is toegenomen. Volledigheidshalve dient nog te worden I aandacht op gevestigd, dat van de diensten opgemerkt, dat in de zomermaanden diverse serizoenbedrijven de werkgelegen heid in aanzienlijke mate toeneemt. Dit jaar is echter wat het aanbod betreft, de invloed van de selzoendrukte in geringe mate merkbaar. De seizoenbedrijven ten het nu meer dan in andere jaren het geval was, hebben van gelegenheidswer kers, dus personen die normaal niet in het prod uk trieproces zijn opgenomen, doch die gedurende de zomermaanden over vrije tijd beschikken en deze produktief wensen te maken. Een analyse naar vorm van werkloos heid levert het volgende voorbeeld op: wrijvingswerkloosheid 130. seizoenwerk loosheid nihil en overige vormen van werkloosheid 60 Vraag De vraag bewoog zich eveneens gedu rende het tijdvak 19521956 in stijgende lijn en wel van rond 250 aanvragen tot 750 per 15_ Juni, waarvan er 260 betrek king hadden op jeugdigen. Voor volwas senen is de vraag in eerste Instantie ge richt op ongeschoolde krachten voor de beton en baksteenindustrie en geschoolde, gcoefenden alsmede ook ongeschoolden voor de textielindustrie en de metaal industrie. In de bouwsector bestaat voorts goede plaatsingsmogelijkheid voor bedre ven arbeidskrachten alsmede voor arbei ders, die handlangerswerkzaamheden kunnen verrichten Teneinde de plaatsing van scholie ren zo effectief mogelijk te doen zijn, is door de afdeling jeugdbemiddeling een begin gemaakt met het oproepen van jongelui, die binnenkort dc school zullen verlaten. Te beginnen op 24 juni wordt zitting gehouden op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdag avond cn wel van 7 uur af. Om dc ac tie vlot te laten verlopen, wordt de medewerking van jeugd en ouders In geroepen. Met klem wordt verzocht zich aan de In de oproep gestelde da tum en het aangegeven uur te houden. Het ligt in de bedoeling de uitbreiding van de avondspreekuren ongeveer vier weken te doen voortduren. Wegwijzer Nu de Industrialisatie en ook de mecha nisering toenemen, met als gevolg verder voortgaande specialisatie, is het niet al leen voor de jongelui, maar ook voor de ouders dikwijls moeilijk de juiste ar beidsplaats te kiezen, omdat daarvoor een Juist beroepsbeeld noqiig is. Ook is men zich niet altijd ervan bewust, dat opne ming in een leerlingstelsel uitermate be langrijk is voor de toekomst van de ex- scholieren. Het arbeidsbureau kan en wil als wegwijzer fungeren. Om misverstan te voorkomen, wordt er nog eens de het Gewestelijk Arbeidsbureau heel kosteloos gebruik kan worden ge maakt. Vrouwen Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep op 15 juni 50. Een dailing derhalve van 15. die het gevolg is van het tot stand komen van een niet onbelang rijk aantal plaatsingen. Het strekt vooral tot voldoening, dat het telkenmale weer gelukt is voor personen, ouderen of jon geren, die moeilijk plaatsbaar zijn, een passende arbeidsplaats te vinden. De scholenactie ten behoeve van de jeugdigen vindt voortgang. Ook de vrou welijke jeugd kan zich met het grootste vertrouwen tot het G.A.B. wenden en van deskundige voorlichting verzekerd zijn. Voor hen, die gedurende de vakantie werkzaamheden wensen te verrichten, zijn goede plaatsingsmogelijkheden aanwezig. In vrijwel alle bedrijfstakken bestaat be hoefte aan vrouwelijk personeel,vooral textiel- en de confeotie-industrie, het hotelbedrijf. en de huishouding. Programma avond- muziek Pieterskerk Adriaan Blankenstein zal maandag de eerste avondmuziek in de Pieterskerk verzorgen. Het programma luidt: 1. Preludium en fuga in C, Georg Böhm; 2. Herr, wie Du willst, so Schick's mit mir, Georg Böhm; 3. Auf meinen lieben Gott. Nic. Hanff; 4. Preludium en fuga in E, Dietrich Buxtehude; 5. Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ, Dietrich Buxtehude; 6. Herr Christ der ein'ge Gottes Sohn, J. S. Bach; 7. Lobt, Gott. ihr Christnen allzugleich, Buxtehüde; 8. Herr Gott, nun schleusz den Himmel auf, J. S. Bach; 9. Wir danken Dir, Herr Jesu Christ, W. F. Bach; 10. Choral III in a, Cesar Franck. De toegang tot het concert is vrij; er zal gecollecteerd worden voor het orgel- Jeugdkerkdienst In afwijking van hetgeen in Hervormd Leiden en in de lijst van kerkdiensten is vermeld, wordt de jeugdkerkdienst van Hervormde Gemeente in Leiden in de aula van het gymnasium gehouden. heden, besprak drs. Van der Mei de ver schillende initerne moeilijkheden van de deelnemende landen. Indien men wil ko men tot een gemeenschap, zullen vele eigen belangen moeten wijken voor het gemeenschappelijk belang. Behalve de binnenredhiten en de kwantitatieve be perkingen, is hier het gemeenschappelijk buiiteittarief aan de orde, dat aan het eind van de overgangsperiode geregeld moet zijn. Men heeft hier bepaald, dat als ge meenschappelijk buitentarief zal wórden aangenomen het rekenkundig gemiddelde van de afzonderlijke tarieven per 1 ja nuari 1957. Vooral ten opzichte van de landbouw leveren deze buitentarieven moeilijkheden op van niet geringe aard. Aan het slot van zijn betoog ging drs. Van der Mei nog even in op de taak van het Christendom. Hij kwam tot de conclu sie, dat voor een Christen hier een prach tige kans ligt, die alleen, door positief handelen gébruikt kan worden. Proeven in Leiden wijzen het uit ;tgestcld, waarschijnlijk geen nieuw soort griep is, maar dezelfcte die in 1889 vele slachtoffers maakte. D< Wereldgezondheidsorganisatie heeft di meegedeeld in een rapport, dat in Genèvi is gepubliceerd. Uit het feit, dat er zeer bejaarde men sen zijn zo tussen de 70 en 84 jaar oud die anti-stoffen in het bloed heb ben die bescherming geven tegen het virus van de Aziatische g^iep. heeft afgeleid, dat het „nieuwe" viris, dat A/Singapore/1/57 noemt, al zeer ou Bij jongere mensen zijn de betrokken anti-stoffen namelijk niet gevonden. Een opmerkelijke bijzonderheid is, e entechnica van het Leidse laboratoi met het virus is geïnfecteerd, nadat zij met besmette dieren in aanraking geweest. Dit bewijst wel de buitengewone vatbaarheid van de mens voor besmet- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H- Doyei Huis en erf Maredijk 123, in bod 7000 koper J. van Bendegem te Leiden, q.q. oor 7500. Huis en erf Langebrug 57, in bod 2225 koper I. Zandvoort te Leiden, q.q. 2575. is en erf Rijndijkstraat92, in 3250 koper N. Ouwerkerk te Leiderdorp, q. voor 3275. Huis en erf Zuidsingel 29 hoek Oranje- graoht, in bod 4050 koper L. Zitman te Leiden, q.q. voor 4250. Ledenvergadering van W erkmanswoningen Onder voorzitterschap van ir. J. J. G an Hoek vergaderde gistermiddag in ge bouw Rapenburg 39 de vereniging tot be vordering van werkmanswoningen, In vlot tempo werden de agendapunten van deze nzestigste algemene ledenvergade ring 'afgehandeld. - secretaris vermeldde in zijn jaar verslag o.a., dat het aantal samenwonin- i de huizen van dp vereniging vrijwel onveranderd bleef. Veertien woningen kwamen leeg; ze werden verhuurd overleg met het Gemeentelijk Bureau v Hulsvesting, Voorts vond twintig maal c De exploitatierekening van de vere ging sloot met een voordelig saldo bijna 1620. (Cambridge-week en Europees politievoetbal) Maandag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling te legenheid van" de Cambridgé-week- Stadsgehoorzaal, 11.15 uur: aankomst Engelse bus, Cambridge-week. Foyer stadsgehoorzaal, 12 uur: officiële lunch t.g.v. Cambridge-week. Stadhuis, 7.15 uur n.m.: défilé va Leidse sportverenigingen voor het college van B. en W. van Leiden ter gelegenheid van Europees politie-voetbalkampioen- schap 1957. Sportveld Zoeterwoudsesingel, 8.30 uui n.m.: vlaggenparade t.g.v. Europees polltie- voetbalkampioenschap, gevolgd door turn- demonstratie om 9.15 uur. Burgerzaal stadhuis, 10 uur n.m.: offi ciële ontvangst deelnemers politie-voet- balkampioenschap door B. en W. Kagerstraat 1, 8 uur: ledenverg. vereni ging Chr. M. en V.H. Onderwijs. Njord-gebouw, 5 uur: roeiwedstrijd tus sen Lady Margaret Boat Crew en Njord. Oegstgeest: Oud-Poelgeest, in avonduren: excursie B.B. Pieterskerk, 8.30 uur: Avondmuziek door Adriaan Blankenstein, orgel. Dinsdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Burgerzaal stadhuis, 12 uur: receptie er wandelende lunch, aangeboden door col lege van B. en W. t.g.v. Cambrldge-wepk. Schouwburg, 8 uur: opvoering door Marlowe Society van „As you like it" W. Shakespeare, in kader van Cambridge- week. Sportterrein Leidse Hout, 5.45, 6.55 8.05 uur: Europees politie-voetbalkam- pioenschap, voorronden. Tennisbanen „Casino" Noordwijk, 10 tot 5 uur: tenniswedstrijden t.g.v. Cambridge- week. Koffiekamer Den Burcht, 6 uur n.m. N V. Kon. Ned. Fabriek van wollen de kens voorheen J. C. Zaalberg en Zn., hul diging van 5 jubilarissen. Station, 9 uur v.m.: afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, excursie naar Persil- fabrieken t« Jutfaas. Woensdag ogl a rk. 7.3i avondgebed. Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam- bridge-weék. Schouwburg, 8 uur: opvoering door Marlowe Society van „As you like it" van Shakespeare, in kader van Cambridge- eek. Beestenmarkt, 10 uur n.m.: vuurwerk. ».v. Cambridge-week. Emplacement N.Z.H.VM, Stationsplein, 30 uur v.m.: uitstapje deelnemers Euro pees politie-voetbalkampioenschap naar Noordwijk. Terrein U.V.S. Wassenaarseweg, 5.45, 55 en 8.05 uur: Europees politie-voetbal kampioenschap, voorronden. Lodewijkskerk Steenschuur, 7.30 uur: vereniging Oud-Leiden, excursie. Koetshuis kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest, 8 uur: kring Rijnland Broederschap van oud-padvinders, S. W. Hagedoorn, commandant brandweer Lei en hoofd B.B. A-kring Leiden, over „De grondslagen van de B.B De kleine Burcht, 8 uur: Leidse ver. an postzegelverzamelaars, laatste verg. Donderdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam bridge-week. Foyer gehoorzaal, 3 uur: judo-demon stratie t.g.v. Cambridge-week. Schouwburg, 8 uur: opvoering door Marlowe Society van „As you like it" van W. Shakespeare, in kader van Cambridge- veek. Pieterskerk, 8 uur. gecombineerd con- ert door de Cambridge Madrigal Society i.l.v. Boris Ord, het Ned. Madrigaal Koor i.l.v. Willem Mizee, organist Eric Fletcher (Engeland) en organist Adriaan Blanken- ein (Leiden), t.g.v. Cambridge-week. Gebouw Chr-sociale belangen, Oude Singel 236, 8 tot 9.30 uur: afd. Leiden Chr. bedrijfsgroepencentrale, receptie ter ge legenheid van 4Ó-jarlg bestaan. Middelstegracht, 2.30 uur: opening nieu we pand Druco-drukkerijbedrijven. Het Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei den en omstreken comité Week van dt Fotografie, gezellige avond voor hen wie: foto werd bekroond in de wedstrijd „Fotografeer veilig verkeer". Turfmarkt, 9 uur: Europees politle- voetbalkampioenschap, boottocht naa Kager- en Brasemermeer. Terrein L.F.C. Boshuizerkade, 5.45, 6.55 en 8.05 uur: Europees politie-voetbalki pioenschap, voorronden. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", mej. dra. N. Croin over: „Me een biologe de duinen in". Vrijdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam- bridge-week. Station, 10 uur: Europees politie-voet balkampioenschap, wandeling door Lelden. Terrein U.V.S. Wassenaarseweg, 5.45 6.55 en 8.05 uur: Europees politie-voetbal kampioenschap, wedstrijden om le, 2e, 3e. 4e, 5e en 6e plaats. Grote zaal Den Burcht, 7.45 uur: afde ling Leiden Chr. bedrijfsgroepencentrale, feestavond t.g.v. 40-jarig bestaan. Zaterdag Stadsgehoorzaal: tentoonstelling Cam- bridge-week. Foyer stadsgehoorzaal: cabaret-avond Cambridge-week. Terrein Leidse Hout, 2.30, 3.40, 4.50 en uur: Europees politie-voetbalkampioen schap, voorronden, winnaars- en troost- ronde, aanwijzing der winnaars. Den Burcht, 9 u. h.m.: Europees politie, voetbalkampioenschap, gezellige bijeen komst met uitreiking der prijzen. Spanjaardsbrug, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging, fietstocht door de polder Station, 1.51 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, vertrek per trein voor excursie naar Thijsse's Hof te Bloemendaal. Station Leiden, 2.45 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Vereniging Tuinbouw en Plant kunde, vertrek voor excursie, naar cactus kwekerij Mantel te Aalsmeer. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807; de apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. tel 21060, en de apotheek te Oegstgeest, WU- helminapark 8, tel. 262/4. Tentoonstellingen flcl". Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 iktober tentoonstelling ..Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Universiteitsbibliotheek Rapenburg tol en met 15 juni: tentoócistelling over Lln- De Lakenhal, tot 8 juli: Moderne kunst in Groningen. De Lakenhal, tot 8 juli: Shakespeare op het Engelse toneel. De Lakenhal: tentoonstelling „Van St. Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk", tot 25 juni. „De Hofstee". Haagweg: tentoonstel ling Ned. Exlibriskring, tot 30 juni. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 17 uur: tentoonstelling van Japanse pren ten, tot 1 oktober. iet ziektepro in het laborE Maandagmorgen flitsen voor de N.C.R.V. Hervormde ziekendag in Staalwijk Aan de ziekendag van de Hervormd» wijkgemeente Staalwijk, die gisteren were gehouden, hebben 25 zieken en bejaarder deelgenomen. De bijeenkomsten hadden plaats in de voorzaal van het wijkgebou' aan de Herenstraat; de grote zaal kon wegens restauratie niet worden gebruikt. Ds. Kloek, de wijkpredikant, vertelde is vanmorgen, dat het hoogtepunt dag de viering van het heilig avondmaal ,s. 's Middags hebben de zieken gerust verzorgde ds. Kloek een wijding, bij hij een korte overdenking hield Johannes 2 vers 1 tot II, de bruiloft te Kana. Een koortje, bestaande uit leden n het Hervormd kerkkoor, luisterde de dag op met zang. De algehele verzorging de ziekendag was voor het eerst ir handen van de dienst „Hulp aan élkan- der", die in de wijkgemeente Staalwijk enige tijd geleden is ingesteld. De N.C.R.V. heeft van de ziekendag opnamen gemaakt, flitsen van de dag zelf en korte interviews. Ze worden uitgezonden maandagmorgen in het programma „Onder de hoogtezon". De heren van de N.C.R.V. hebben van 12 uur tot half 4 in Staalwijk vertoefd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johnny, zn. v. G. J. var Smirren. en M. E. de Haas; Barbara Maria, dr. v. L. J. M. Creijghton en M. A. H. A. Morsch; Margaretha Elisabeth, dr. v. C. Altona en B. C. Kurzbach; Irene Marianne, dr. v. H. A. van Tol en J. S. R. Onvlee; Josje, dr. v. H. W. van Haaften en M. E. Grimme; Maria, dr. v. D. Later- veer en M. Boom; Johannes Leonardus, zn. v. L. van Tol en E. T. de Frankrijker; Irma Afra Maria, dr. v. J. H. A. Brug- mans en J. T. R. van Berge Henegouwen; Johannes Albertus. zn. v. W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren; Rudi, zn. v. J. Hofman en A. M. van Thiel; Regina Cornelia, dr. v. G. Doorduin en S. Vreug- denhil; Pieter Jacobus, zn. v. F. A. IJzer man en J. C. Gordijn; Ronaldus Adfianus, zn. v. A. J. Agtersloot en M. J. Bakker. ONDERTROUWD: J. L. Beurse en W. Filippo; D. van Houten en H. J. van den Burg; P. van Lierop en T. M. de Gunst; C. Bakker en E. K. Sauer; A. B. Peters en C. J. H. M. Janssen; W. T. van Berg en M. C. Verver; H. Langedijk J. C. van Schravendijk; H. Arnoldus H. W. M. Brouwer; A. Neuteboom W. C. Duindam; M. van Klaveren M. Vogelaar; W. C. van der Voort J. Groen; P. J. Bouwman en J. P. Wil- lemse; P. W. van der Vet en C. Wasse naar; K. C. Giesbert en C. J. Overdijk; R. L. de Meijer en H. H. Reinink; S. Star en E. H. Blonk. OVERLEDEN: L. Mieremet 62 jr., echt genote v. A. Bol; C. C. Hogenes 3 jr., zn. Collecte in Leiden voor Anjerfonds Op zaterdag 29 juni, de verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden, wordt te Leiden de jaarlijkse Anjercollec te gehouden. Op die dag zal een bijdrage worden gevraagd voor het Anjerfonds, het fonds, dat als de nood aan de man is, steun verleent aan particuliere verenigin gen, die op cultureel gebied (muziek, zang, toneel, turnen enz.) werkzaam zijn. Reeds vele verenigingen, waaronder ook Leidse, ontvingen in de loop der jaren 'n uitkering uit 't fonds en werden zo in staat gesteld 'n moeilijk ogenblik in hun bestaan door te komen en hun voor de gemeenschap zo belangrijk werk voort te zetten. De waardering van het publiek voor dit werk blijkt wel uit een stijgende op brengst; men is gaarne bereid iets te ge ven, omdat men weet, dat het geld goed wordt besteed. Behalve door het geven van een bijdra ge kan ook steun worden verleend door op 29 juni als collectant een enkel uurtje Lutherse Synode oveJ vrouw in het ambt i In haar voortgezette vergadering de Synode der Evang. Lutherse kerk Amsterdam zich uitvoerig bezig met voorstel van wijkkerkeraad 9 van Amsfc dam om een wijziging aan te brengen art. 101 der algemene ordening, waardo kerkeraden de mogelijkheid zouden kr gen de begroting van de diakoni zigen. Door dit voorstel kwam de funct van de diakonie in de kerk aan de ord De synode besloot aan de synodale missie op te dragen een commisj benoemen ter bestudering van de hie mee verbonden theologische en ju sche vragen, zulks in nauw overleg de theologische commissie. De synode hield zich ook bezig een rapport der theologische com sie over de vraag van dc gehuwde vrot in het ambt. Daar dit rapport vragen opwierp, die nadere uitwerkü vroegen, besloot de synode de theolofl sche commissie te vragen nadere, overleg met de synodale commissie gewerkte, voorstellen voor de volgeni synode in te dienen. De kwestie van de predikantstrakte menten kwam eveneens aan de ordi Een hierop betrekking hebbende ord» ning werd aanvaard. De gemeenten len nu in vier groepen verdeeld, ►ij voor iedere groep normen worde •astgesteld, die ten minste behoren gelden. Deze normen lopen van een i laris van 5000 plus vrije pastorie ten minste een verhoging na twee jas 250 voor gemeenten tot 300 1* tot een salaris van 6000 plu vrije pastorie en ten minste acht twet jaarlijkse verhogingen van ƒ250 voa gemeenten met meer dan 1500 led« Ook werd aanvaard een voorstel de dienstdoende predikanten kindergril tot het 18e jaar van 200 per kind itf, te keren, te betalen door de penninj. meester der synode. Nadat de synode afscheid had genome an de heer J. H. Smit Duijzentkuwt die 12 jaar synodelid was, sloot de pre sident, dr. J. P. van Heest, deze 152ett vergadering. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepos worden verzonden. De data, waarop di •orrespondentie uiterlijk ter post zijn bezorgd, staan achter de naar het schip vermeld: Argentinië: ms Yapayu (27 juni); Austrj. via Engeland (29 juni); Brazilië Graveland (24 juni); Canada: ms Black Condor (26 juni), ms Noordam (27 juni) Groote Beer (29 juni); Chili: York (27 juni); Ned. Antillen: ms Norindi (24 juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (29 juni); Suriname: ms Bonaire (26 juni); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: Bloemfontein (25 juni), ms Carnar Castle (29 juni); Brits-Oost-Afrika: Frankrijk (29 juni). Egyptische poststempel in Frankrijk verboden „Egypt Tomb of Aggressors", oftewel Egypte het graf der agressors druk ken de Egyptenaren de laatste tijd op hun postzegels. Frankrijk heeft nu besloten, geen Egyptische brieven meer in het land toe te laten, die dergelijke stempels op de postzegels vertonen. De „overwinningszegels" dragen volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van posterijen een uitdagend karakter. Ze zullen worden geweigerd aan de hand van een bepaling in de internationale postovereenkomst, volgens welke stuk ken met aanstootgevende postzegels zullen worden geweigerd. J. Martijn gaat bank verlaten Met ingang van l augustus aanstaande heeft de Amsterdamse Bank N.V. sterdam aan de heer J. Martijn wegew het bereiken van de pensioengerechtigde l.eeftijd eervol ontslag verleend als al gemeen procuratiehouder van het kantoor Leiden. De heer M. J. Blangé, beambte, s per 1 juli aanstaande benoemd tot bij- onder procuratiehouder van dit kantoor. te helpen bij de straatcollecte. Ieders dewerking, hoe gering ook, wordt op hoge prijs gesteld. Geeft u als collectant op bij het secreta- aat van het Anjerfonds, afdeling onder wijs, stadhuis. L.Z.C.-L.G.B. (adsp.) 5-1 LZC, dat al Jaren verstoken is van een gen zweemibad, heeft eindelijk de jeugd .innen aantrekken in de zweminrichting Poelmeer en zeker niet zonder succes. ze wedstrijd tegen het sterke LGB- zevental werd met grote cijfers gewon- Max du Prie zorgde voor een 10 stand en door Siem Ouwerkerk werd het 20. Wel kwam LGB meer in de aanval, waardoor Prins de stand op 21 wist te brengen, maar nog voor rust werd het door Aatje Timmermans 31. Ook in de tweede helft domineerde LZC over alle lindes en met doelpunten van Siem Ouwerkerk en Max du Prie werd de eind- ►tand 51. HPC—De Sleutelstad (dames) 3—1 Een wedstrijd waarin de Leidse dames dor slecht plaatsen vele kansen deden verloren gaan. Het werd voor rust 10. Ook in de tweede helft vlotte het voor de thuisclub veel beter en na een 30 vorsprong kon Nelly Wolters slechts één doelpunt stellen, 31. Casa-Cara-toernooi Uitslagen van de vijfde ronde van het Casa-cara-toernooi, die gisteravond in ,De Roskam" tè Katwijk aan den Rijn werd gespeeld: W G DemmendalTh van den Oord Jr 10, J BeyC Branhoorn 01, M J GoudriaanJ Turk jr 01, D Hoek—F Teleng 0—1. De stand na deze vijfde ronde is als volgt: Th van den Oord jr 3% punt; W G Demmendal 3 pnt en 2 afgebr. partijen; J Bey 3, 1; J Turk jr iVz, 1; C Barnhoorn 1%, 1; F Teleng 1 Vi\ M J Goudriaan 1, 1; D Hoek 0, Diplomazwemmen in de Overdekte Jongens A: Harry Dullaert, Adrie d« Mooi, Hans de Hoog, Freddy Speyer, Rob bie Zandvoort, Eddy v. Cortenberghe, Robert Sannes, Kees Rol, Thijs v. Ginkei, Johan Schoonheim, Flip Schoonheim, Pieter Geerlof, Hans E. v. d. Hoeven, Rudi Bernard, Hans Teeuw, Bob Star, Dirk Pritseh, Tonny Dupuis, Matthew Seéger, Gert Hoving, Tonny Hendriks, Frederik Benjamins, Pieter Akkermans, Piet Glasbergen. Meisjes A: Yvonne v. d. Luit, Leny Fakkel, Carla Hop, Suusje Plomp, Toos Wagemaker, Ans Klein, Ineke van ten, Rixt Stol. Yvonne Huys, Ienke Weening, Leoni Kapaan, Ineke Zwaak, Janny den Heyer, Nelly v. d. Voort, Anandi Teeuw. Tilly Bos, Selma Barn- hard, Anneke Masurel, Beppie 't Jong, Astrid Hoeksema, Annet Swaak, Dina v. d. Berg, Marleen Doornink, Sandra van Brero, Marga Schwithal. Astrid Meijde De Bie. Jeannette Tjerkstra, Joke v. d. Velden. Jongen B: Kees Star, Mar Tol, Kees Star, Tonny Konter, Gerrit Passchier, Rob Berenfenger, Jan de Lange, Frans Brederode, Jeremy Seegers. Loek Eilan der, Henk Glasbergen, Robbie Mooten. Meisjes B: Ineke v d Horst, Marijke Moeliker, Elisabeth Nieuwhuizen, Elsie Kla^r, Anneke Pet, Marian de Vries. Dames A: mevr. J. Spaarman—Zaal, mej. G. M. v. Goeveren. mevr. J. A. PaauwKorswagen, mevr. C. M. v. Weer- lee—Paardekooper, mej. H. de Mooy, mevr. A. ZwolleTiemens. Dames B: mej. C. Eswilder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4