Jlieuwe £riftsrije (ümtranl Amerikaans leger zal Japan gaan verlaten Herstel van samenwerking is van groot belang Nu eigen defensie sterker wordt Eisenhower toont begrip voor bezwaren tegen kernproeven VOORZITTER N.V.V. VERKLAART: Bisschoppelijk mandement moet mild worden geïnterpreteerd Felle brand in lederhandel Hongaarse kwestie wordt woensdag besproken Leerling-chauffeur rij dt twee kinderen dood Nieuwe regering in Canada Nederlander wilde communisten Belgisch geweer leveren Nu komt doktersrekening van 5700 gulden ZATERDAr 22 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10987 Chef •red.: H. W. 3ENSEBtNK CHRISTELIJK-^ ATION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken M$tatüvostiri) is ahfbleurtt myn in tcaljenspoct'' Zó is het in werkelijkheid ZIE PAGWA 7 PRESIDENT EISENHOWER is met premier Kisji van Japan over eengekomen, dat de Verenigde Staten volgend jaar de sterkte van hun strijdkrachten in het land van de rijzende zon aanzienlijk zullen verminderen. Het Amerikaanse leger wordt zelfs geheel teruggetrok' ken, maar de Verenigde Staten oordelen het nodig, de volledige con trole over het Japanse eiland Okinawa te handhaven. De Japanse eerste minister Nobusuke Kishidie op het ogenblik in de V.S. verblijft, speelde met president Eisenhower een partijtje golf. Op de foto ziet men president en premier enkele spelmomenten bespreken. De Amerikaanse troepensterkte wordt verminderd naarmate de Japanse defen sie in kracht toeneemt, zo staat te lezen in een vannacht gepubliceerde gemeen schappelijke verklaring ter gelegenheid van Kisji's bezoek aan Washington. Een intergoevernementele commissie zal belast worden met het bestuderen van de vraagstukken, voortkomend uit het veiligheidsverdrag tussen beide lan den. In dit verdrag is de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Japan ge regeld. Waar mogelijk zal de Japanse regering betrokken worden in deze le geringskwestie. Bezwaren Eisenhower heeft Kisji beloofd, bij de ontwapeningsbesprekingen te Londen re kening te zullen houden met de Japanse bezwaren tegen de proefneming met kernwapens. Met betrekking tot de han del op communistisch China zei hij, dat hierop controle nodig blijft om te voor komen. dat strategisch belangrijke goe deren naar dat overigens niet bij name genoemde land worden verscheept. Premier Kisji verklaarde op ëen pers bijeenkomst. dat zijn land de handel met communistisch China wil uitbreiden, TWIJ HEBBEN In de afgelopen drie jaren de afwezigheid van regelmatige samenwerking in de raad van vakcentra- len als een pijnlijk gemis ervaren. Met deze woorden motiveerde de voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Win gerden, gisteravond in een radiotoespraak het besluit van de hoofdbesturenvergade- rlng om te streven naar herstel van deze samenwerking. Zoals in een deel van onze edities giste ren reeds gemeld, keurde de hoofdbestu- renvergadering van het N.V.V. een ver klaring goed, waarin het verbondsbestuür tot de conclusie kwam, „dat een herstel) van de samenwerking tussen de bonafide vakcen-tralen een zodanig belang ver tegenwoordigt. dat, indien enigszins moge lijk, het N.V.V. daartoe geen beletsel kan In zijn toespraak ging de heer Van Wingerden eerst de feiten na die tot de breuk in de raad heeft geleid. „Het in 1954 door de bisschoppen gepubliceerde mandement, zo zei de voorzitter van het N.V.V., bevatte met betrekking tot het N.V.V. een aantal uitspraken, die door slechts konden worden bestempeld, als grievende en niet bewezen aantijgin gen. Het N.V.V. nam toen het besluit om de samenwerking in de Raad van vak- centralen en de bedrijfsunies te beëin- Volgens de heer Van Wingerden was daarna bjj meer dan een gelegenheid ge bleken, dat vooroverleg en uitwisseling van gedachten bij het bepalen van een standpunt als het gaat om dc grote sociale en economische vraagstukken, noodzake lijk zjjn. Op initiatief van gezaghebbende zijde uit r.k. kring was een gesprek tot stand gekomen tussen het Nederlandse episco- 28 juni opening ZhUetnafionale &e>n/condeUity AMSTERDAM SCHIPHOL paat en het N.V.V., waaraan werd deel genomen door mgr. dr. B. Alfrink en uit naam van het N.V.V, door de heren D. Roemers en H. Oosterhuis. Daarbij had de aartsbisschop laten blijken, dat ook hij het verbreken van de samenwerking be treurde, al liet hij er geen twijfel over bestaan, dat uit overwegingen van ziels zorg niet kon worden teruggekomen op het besluit, het lidmaatschap van het N V.V. voor katholieken te verbieden. Onder handhaving van zi punt kan het N.V.V. niet beslissing van het episco eigen stand- ïders dan de at op grond >rdeljjkheid van de kerkcljjke overheden geestelijk heil der gelovigen, erkennen. Hjj hoopt echter, dat over cn weer de moeilijkheden zich niet opstapelen, opdat in de toekomst nieuwe mogelijkheden openblijven. Formuleringen In dit gesprek had mgr. Alfrink voorts erkend, dat bepaalde formuleringen uit het mandement een ander accent hadden gekreg endan was bedoeld, naar zijn mening voorall als gevolg van het feit. dat het mandement zo onverwachts ook buiten de katholieke kring zoveel belang stelling en reacties had verwekt. de formulering „uit een zuiver beginsel" moeten worden verstaan als katholieke opvatting ob jectief juist beginsel". En waar het N.V.V wordt genoemd als een Van de „onchris telijke stromingen", zou dit primair de betekenis hebben, dat het N.V.V. niet op christelijke grondslag berust, zonder dat n ongunstig oordeel bedoeld word-: over alle strevingen en individuele leder- van het N.V.V. De heer Van Wingerden besprak deze door mgr. Alfrink verduidelijkte formu leringen en gaf uiting aan zijn vreugde om het fei-t, van de waardering, die voor ieders standpunt kon worden vastgesteld. „De samenwerking in de vakcentralen is door deze verklaring niet automatisch hersteld." zo besloot hij, „maar het her stel van de samenwerking acht het N.V.V van zodanig belang, dat het indien enigs- mogedijk. daartoe geen beletsel kan ich maandag in eerste instantie beraden de verschillende mogelijkheden van het thans geboden perspectief en zijn te dien aanzien aan te nemen houding. Van avond om hall negen zal de heer Middel huis voor de K.R.O. over deze zaak spreken. De voorzitter en de secretaris van het C.N.V. vertoeven op het ogenblik in Genève, zodat zij nog geen commentaar konden Jeveren. Sjah kreeg zenuwschok bij noodlanding Het vliegtuig waarmee de Sjah van Per- sië zich gisteren naar het Amerikaanse vliegdekschip Forrestal zou begeven, dat ter hoogte van Sardinië op oefening is, moest naar Napels terugkeren wegens motorstoring. Het toestel kwam bij de landing onzacht neer. De Sjah werd niet gewond, maar kreeg wel een zenuwschok. Toch vertrok hij later met een ander vliegtuig naar het Amerikaanse oorlogs schip. Aan boord werd hij medisch onder zocht en kreeg de raad korte tijd rust te houden. Het Perzische keizerlijke paar is met vakantie in Napels wil - Waardering In een persoonlijk commentaar op de verklaring van het N.V.V. heeft de voor zitter van de K A B.. de heer J. Middel huis. zijn grote waardering uitgesproken over de bereidheid van het NV.V., h«' grote goed van samenwerking tussen d bonafide vakorganisaties te stellen bove zijn eigen standpunt Het dagelijks bestuur van de K.A.B. zal Een Londense modekoning heeft een nieuwe zonnéklep ontworpen, die doet denken aan het vizier van een harnas. Het ding is blauw en wordt met een vergulde band op zijn plaats gehouden. Stukjes geslepen kristal zorgen voor de verbinding van jclep en band en voor de versiering. maar dit nooit zal doen ten koste va solidariteit en veiligheid van de vrije wereld. „Japan zal nooit communistisch of neu- bralistisch worden. Wij zullen altijd aan de kant van de vrije wereld staan en zien in, dat onze eigen veiligheid als vrije natie afhangt van de veiligheid van de vrije wereld". Hon derddu izen den guldens schade In Waalwijk brak gistermiddag brand uit in een opslagplaats van de lederhan del Van Hel'voirt-de Nüs. In de opslag plaats, waarin vluchtige stoffen lagen opgeslagen, greep het vuur 6qel om zich heen. De brandweer van Waal-wijk kon niet verhinderen, dat de gehele opslag plaats uitbrandde. In een gedeelte van het getoouiw had d,e Waalwijkse kunst schilder Theo van Delft zijn atelier. Een aanzienlijk aantal van zijn kunstwerken kon worden gered. De schoenfabriek van de N.V. Timtur, die aan bet afgebrande gebouw grenst, kon met veel moeite wor den behouden, zij het dan ook ten koste van aanzienlijke waterschade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog het duister. De schade wordt geraamd op honderdduizenden guldens. In Amsterdam brandde een grote plaat ijzeren loods van de Hollandse betonmaat- schappij met bouwmaterialen uit. In Rotterdam werd de molen „De Schulp" aan de Delfshavensekade een prooi dér vlammen. Zij had geen histori- scfie waarde. De schade loopt in de dui zenden, doch wordt door verzekering ge dekt. Iraakse petroleummij. ontslaat 2800 man Per 1 juli heeft de Britse „Irak petro leum company" ontslag verleend aan 2800 werknemers voor wie geen werk is. als gevolg van het vernielen van oliebuislei- dingen der maatschappij door Syrische militairen ten tijde van de Suezcrisis. Het ontslag mocht niet eerder dan 1 juli ingaan. Er zijn 850 Syrische werknemers gehandhaafd. Boedapest: „Verzameling leugens de gaande Hongarije hebben gesteund, zullen woensdagmiddag bijeenkomen om prak tische stappen te overwegen naar aan leiding van het rapport over de opstand in Hongarije. De Hongaarse regering heeft dit rap port van de Verenigde Naties een „ver zameling leugens" genoemd die ontleend zijn aan de getuigenverklaringen Minister Zijlstra toonde veel belangstelling voor het tentoon gestelde op de expositie „Amster dam diamantstad". Onder een mi croscoop bestudeerde hij enkele kostbare briljanten. VRESELIJK ONGELUK IN ROTTERDAM reed gisteravond een vrachtauto op een groepje mensen in. van wie twee kinderen op slag werden gedood en drie volwassenen werden gewond. De chauffeur, de 20-jarige bijrijder G. J. G., had geen rijbewijs en had bij een uitwijkpoging de macht over het stuur verloren. De vrachtwagen met open laadbak reed het trottoir op, juist waar de 37-jarige portier van het Havenziekenhuis, de heer A. J. van Veen een kleine reparatie ver richtte aan zijn motor met zijspan. Enige kinderen stonden daarbij toe te kijken, onder wie zijn 12-jarig zoontje Bob. Deze werd voor zijn ogen doodgereden. Het tweede slachtoffer was het 13-jarige vriendje Wim de Wolf. De portier Van Veen moest met een nker kniefractuur, een grote hoofdwond i een gescheurd linkeroor naar het zie kenhuis Bergweg worden vervoerd. Een ander vriendje, de 11-jarige J. K. Hardon. had een grote scheurwond in de onder lip en moest in het ziekenhuis CoolsinEel worden opgenomen. De 8-jarige R. Kreef liep een hielfractuur op. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht. De ongelukkige bijrijder en leerling chauffeur G. moest zich met een zenuw schok onder geneeskundige behandeling stellen. Het blijkt, dat hij die avond aan het rijden was met de eigenlijke chauf feur, de 33-Jarige C. Kint. Toen deze zich In dc Zwart Janstraat van sigaretten wilde voorzien, verzocht HU zijn leerling de wagen wat verder op te trekken, daar langs het trottoir al auto's geparkeerd stonden. De bijrijder reed vervolgens met een snelheid van 25 a 30 km de Ooievaarstraat in. Omdat ook daar auto's langs de kant wat ruimer inde bestel wagen ontwijken. Zijn nog weinig ge oefende handen presteerden dit niet meer. waardoor hij tegen de bestelauto bot6te en de macht over het stuur kwijt raakte. Met onverminderde vaart reed de vracht wagen het trottoir op waar het groepje kinderen om d^motor van de heer Van Veen geschaard stond. „politieke avonturiers gewone misdadi gers en uibgeweken verraders'* In een verklaring van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd dat Hongarije het werk van de desbetreffen de commissie van de V.N. als een in menging in zijn binnenlandse aangele genheden beschouwt en nooit de compe tentie van de commissie zal erkennen. Mocht het rapport onverhoopt op de agenda van de algemene vergadering van de Veren. Naties worden geplaatst, dan zal Hongarije „zijn stem laten horen en een paêsend ontwoord geven op deze ongegronde en dwaze laster", aldus de verklaring, die door radio-Boedapest werd omgeroepen. Toestand in Boedapest Een Weens blad weet over de toestand in Hongarije te melden, dat de arbeidprs- militie in de hoofdstad door Russische officieren wordt opgeleid voor straatge vechten. Woningen in de buurt van stra tegische punten Ln de stad worden aan betrouwbare leden van de militie toege wezen en ingericht als fort. Ook worden in het geheim alle politiebureaus in Boe dapest in vestingen herschapen. Een angst en verderf zaaiende tornado heeft in Fargo (Noord Dakota, V.S.) gewoed. De f woners vluchtten, maar niet alle met succes. Er kwamen acht personen om het leven, onder wie zes kinderen uit een gezin. Mogelijk is echter, dat er nog slachtoffers uit de ruïnes komen. Een fascinerende foto, donderdag in Amerika gemaakt, bereikte ons per radio. Koningin bij opening Eindhoven se T.H. Koningin Juliana is van plan, np 19 sep tember de opening van de tweede Tech nische Hogeschool in Eindhoven bij te wonen. Vandaag is de eerste herdenking van de stichtingsdag gehouden. John Diefenbaker, leider van de Cana dese gematigd-conservatieve partij, die bij de jongste algemene verkiezingen het grootste aantal stemmen behaalde, heeft een nieuw kabinet samengesteld. Hierin hebben uitsluitend partijgenoten zitting. Het kabinet 17 ministers is giste ren al beëdigd. Diefenbaker zelf is pre mier. Hij kondigde aan, dat de buitenland se politiek van Canada geen wijziging zal ondergaan. SPIONAGEPROCES IN DüSSELDORF TAP BESCHULDIGING de Oostduitse geheime dienst de blauwdrukken van een automatisch geweer, dat in België voor de Navo-strijd'krachten wordt ge maakt, te hebben willen leveren, staat o.a. de 39-jarige Nederlandse zakenman Th. N. voor de rechtbank te Düseeldorf terecht Met hem stonden gisteren in de be klaagdenbank een Belg en drie Duitsers. De vijfde beklaagde, een Brusselse zaken man, liet verstek gaan. Volgens de van de staat Noordrijn-Westfalen. waar voor de vijf op beschuldiging van spio nage tereahtstaan, verklaarde dat de mannen besloten hadden om via Belgi sche en Nederlandse agenten een dergelijk geweer aan de Oostduitee communisten te leveren. In ruil daarvoor hadden de Oostduitsers de beklaagden lucratieve handelstransacties tussen oo6t en west aangéboden. Verwacht wordt dat het proces vele i- i dagen zal duren. hij Belgische wapensmok- klager keiaar. De aanklager bij het hooggerechtshof Advertentie 3c mntrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURr'i'-lARKT 5 - LEIDEN JONGETJE GERED UIT DIEPE PUT Maandag stemming over de plannen van Bourgès In de Franse Nationale Vergadering is gistermiddag het grote debat over de be lastingvoorstellen begonnen. Het zal ech ter nog enige dagen duren voordat Bour- gès-Maunoury weet, of men zijn plannen accepteert, aangezien eerst maandagmid dag wordt gestemd. Vannacht heeft de premier een vertrouwenskwestie gesteld over het wetsontwerp der financiën. De Belgische regering heeft gisteren officieel gereageerd op de Franse invoer beperkingen. Zij zegt uiterst pijnlijk ge troffen te zijrt door de omvang van de maatregelen, waartoe Frankrijk is over gegaan. De Belgische afgevaardigden naar de O.E.E.S. hebben opdracht gekre- O gen te trachten de verzekering van de Franse regering te krijgen, dat de be perkingen tijdelijk zuiden zijn. INE ouders van de zeven- *-* jarige Benny Hooper, het Amerikaanse jongetje dat spelenderwijs in een smalle putkokei dooi i 24 1 veel moeite bevrijd kon worden, kregen een nieuwe schok te doorstaan: de doktersrekening ad 5700 gulden. De dokter verklaarde zelfs gerechtigd te zijn het dubbele bedrag te declare ren, daar h(j in totaal hon derd uren bij Benny heeft doorgebracht, eerst tijdens de reddingswerkzaamheden na zijn angstig avontuur wat op verhaal kwam. Zijn tarief is bijna 115 gulden per uur, aldus de arts. De ouders van Benny zeggen, deze som niet te kunnen opbrengen. Zij had den wel van alle kanten giften gekregen, maar tot een totaal van vierhonderd dollar. De dokter beschouwt de betaling van zijn honora rium als een principië zaak. H\j zegt geen vrijwilliger bij de redding te zijn ge weest maar door de politie 'e zijn ontboden Het Amerikaans medisch ziekenhuis, waar de jongen genootschap is v dat de dokter in het geval Hooper openbaar dienstbe toon verrichtte cn handel de volgens de nobelste tra dities der geneeskunde, toen hij hulp verleende ter wijl het leven van de knaap aan een zijden draad hinp. Het is onmogelijk, zulk een dienst naar waarde te te- Het genootschap is echter ook uan oordeel, dat niet één dokter op dc duizend een honorarium zou hebben geëist. Wij zijn het zeer oneens met het optreden "an de dokter in dit bij zondere geval, zo zegt de oerklorinp. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvan kelijk weinig wind, later matige wind tussen noord en west. Koel weer. (Opge maakt om 11.15 uur. ZONDAG 23 JUNI N.M. 27 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1