Italiaanse humor films met tragiek, en melancholie Naar een nieuwe conventie tegen de totale oorlogvoering WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN „DOLCIN DOLCIN ASPRO Teleurgestelde kosters worden ongeduldig op Verantwoordelij kheid j egens de mens belangrijk ^hetmazru! Nederland stelde zich taken die uniek zijn in de wereld WOENSDAG 19 JUNI 1957 Internationale Filmweek 1957 ete. het wat abnormale kermismeisje Gelsomina in de film „La Strada" een der hoogste uitingen van filmspel gaf, vertelde ons gistermorgen op een zonnig terras in Scheveningen iets over zichzelf, over haar films en ook over de Italianen. Zeer onderhoudend sprak deze charmante en intelligente vrouw, echtgenote van de regisseur Frederico Fellini. Die intelligentie is eigenlijk wel iets bijzonders bij filmsterren. De meesten van de door het publiek aangebeden sterren van het witte doek zijn niets meer dan mario netten, die met zich laten spelen. Giuletta Masina is anders, staat op een hoger niveau. In dit opzicht zouden we haar willen vergelijken met een andere grote figuur uit de filmwereld: Maria Schell. Ie Giuletta Masina vertelde ons ove Italianen dat die heus in wezen nöi vrolijk en zo druk zijn als ze zich veelal voordoen. ,.De Italiaan is melancholiek, maar hij wil daar niet voor uitkomen. Hij wil dat verdringen en daarom zoekt hij naar iets waarom hij kan lachen, v om hij zldh druk kan maken. In de beste momenten van zijn leven komt echter die melancholische, die vaak tragische kant van zijn wezen naar boven." En wie Giuletta Masina zo van dichtbij meemaakt ontdekt ook in die grote donkere ogen onder het kortgeknipte donkere haar iets van een kinderlijk verlangen, van zoeken naar iets waaraan ze zich kan vastklampen. Wie dan die dag in het kader va Filmweek Italiaanse films ziet, voelt tevens de waarde van Giuletta Masina' gezegde. De Italiaan is ln wezen niet z uitgelaten vrolijk, maar kent veeleer de tragiek in de samenleving. Zelfs in de vrolijke momenten schuilt er de melan cholie, is er het zoeken naar de stilte, de harmonie. Des middags bleek dat al direct ln de film „Calabuig", een ItaliaansSpaanse co-produktie onder regie van Luis G. Berlanga. Het is het verhaal als we eigenlijk van een verhaal kunnen spreken want het zijn meer momentopnamen uit het leven van iemand en van een heel dorp van een atoomgeleerde, prof. Ha milton, die na een geslaagde proef plotse ling is verdwenen en dan enige tijd woont op een heel klein eilandje Calabuig in de Middellandse Zee. Hij is daar als een ar me, oude man, zonder ontwikkeling, zon der naam, zich verschuilend achter de betiteling Jorge. En in die kleine samen leving vindt hij de onbezorgdheid en de oprechtheid, vindt hij de hartelijkheid en de eenvoud. Niet dan met smart neemt hij afscheid als bekend wordt dat hij prof. Hamilton is Het is een der meest ongecompliceerde films geworden, die we zagen, heel een voudig omdat Berlanga hier ongecompli ceerde mensen liet optreden. Het is een drukke Italiaanse samenleving, waarin heel veel wordt gepraat, waarin heftig wordt gepraat, maar waar bij alle heftig heid gevonden wordt die verrukkelijke eerlijkheid, die men in het tempo en de mechanisatie buiten dat kleine eilandje tevergeefs zoekt. Hier is nog naastenlief de, hier doet men niet geleerd, hier zijn alle mensen kind gebleven, in hun liefde en hun kwaadheid. Berlanga heeft er een verrukkelijke film van gemaakt, een film die een heerlijk spel van humor is, echt, zuiver, zonder opmaak. Zeker, wat lange dialogen doen soms de aandacht verslappen, maar daar naast is er een ongecompliceerdheid in de handeling, dat men zich volkomen gewon, nen moet geven voor een dergelijke pure en levende filmkunst. Een filmkunst die zich op het thema van het zoeken naar het onbezorgde leven heeft geworpen en daardoor bij alle humor iets heeft van de melancholie, waarover Giuletta Masina ons sprak. En hoe groot is hierin niet de creatie van Edmund Gwenn als Jorge, alias prof. Hamilton. Eenzame mens 'IIET WAS GIULETTA MASINA zelf die des avonds op het toneel van het Haagse Metropole-theater verscheen om met haar partner Amadeo Nazzari Terstond verlichting door A Zf.'l Ontelbare mannen en vrou- wen. jarenlang door de reu- -o matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwonnen - dank zij de DOLCIN tabletten' Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan in' Begto nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa rate, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar Flacons van. 100 tabletten f 4.15 kuur- flacons van 500 tabletten l te bedanken voor de spontane bijval die het publiek had geboden na de film „Le Notti di Cabiria" De nachten van Cabi- ria). een film van Fellini. „In zekere zin moet men deze film als een voorzetting zien van „La Strada", al thans wat de hoofdfiguur betreft, die eerst Gelsomina heette en nu Cabiria. Fel lini heeft opnieuw naar de eenzame mens gezocht, heeft opnieuw de tragiek belicht, maar heeft opnieuw ook de lichtende hori. zon getoond. Hij zoekt zijn gegevens veel al in de schaduwzijde van de samenleving, maar hij laat die mens niet aan zijn lot over, zoals Ohaplin doet. Neen, Fellini speelt een, realistisch spel, maar geeft te vens open vensters aan. Zo ook in „Le Notti di Cabiria", waar in Fellini de uiterste consequentie van het zoeken naar de eenzame mens heeft ge vonden. nl. de samenleving van de ver armde straatmadelieven, van hen „die van de zonde leven". In dat realisme heeft Fellini echter nergens sensationeel ge werkt, nergens roodgekleurd getekend, nergens overbelicht, nergens toegegeven aan de sensatiezucht. Integendeel, hij heeft een tragische werkelijkheid gegeven, werkelijkheid dus zonder esthetiseren Het arme kleine meisje Cabiria verdient niet op eerbare wijze haar brood, haar grote ogen hunkeren naar het leven der eerlijkheid, naar het leven van en liefde, naar het leven van geluk eerbaarheid. Achter haar heftigheid, ach ter het schijnbare cynisme, schuilt de lancholie, schuilt het verlangen i schoonheid, naar een plaats die een vr In de wereld verdient, een plaats die op een andere, op een betere manier gelegen heid geeft nuttig voor anderen te zijn. Ze wordt bedrogen, telkens weer, maar uiteindelijk is er, na het verlangen naar de dood, toch de moed om met de jeugd het leven opnieuw te beginnen. Ontroerend is dit levensspel, ontroe rend de manier waarop Giuletta Masina de hoofdrol gestalte geeft en waarvoo: een prijs kreeg op het Filmfestival Cannes dit jaar. Wie deze film zeg de eenzame mens, ook op de straat, ders bekijken. Giuletta Masina en Amadeo Nazzari in de film „Le Notti di Cabiria", die gis teravond in de Internationale Film week 1957 in Den Haag werd vertoond. Buitensporige warmte maakt plaats voor aangenaam zonnig weer (VERVOLG VAN PAGINA 1) de temperatuur snel van 28 tot 9 graden. In Londen was het zo heet in een rechtszaal, dat de president zijn mede- rechters en de advocaten toestemming gaf hun eerbiedwaardige pruiken af te zetten. Ook in de Verenigde Staten was de hitte bijna ondragelijk In New York steeg het aantal sterf gevallen tot 645 per dag; het normale cijfer is 540. Omstreeks het middaguur was de temperatuur 92 graden, dat is slechts 0,8 graad lager dan het record van 1928. Men schat dat in de laatste vier dagen minstens 220 mensen in het oosten van de Verenigde Staten door verdrinking, zonnesteek of door over stromingen zijn omgekomen. Bittere kou Maar bittere koude winden met snel heden van 96 km per uur woedden ter- zclfdcrtijd boven Natal en het Kaap- schiereiland in Zuid-Afrika. Bomen werden ontworteld, bosbranden aange blazen, hulzen vernield. Zeven mensen verloren het leven. De zee rond Zuid- Afrika was een woeste, brullende water massa. De vissers hadden een schuil plaats gezocht in inhammen en kleine baaien om aan het geweld te ontkomen. In Kaapstad en Port Elizabeth daalden hagel, sneeuw en regen volop neer Lekker weer Om terug tc keren naar eigen land: door een stationair gebied van hoge druk tussen IJsland en Noorwegen is de wind noordoostelijk geworden en dringt min der warme lucht naar binnen. Gelei delijk zal deze lucht zich verder over Nederland uitbreiden en de nog aan wezige onstabiele luchtmassa's terug dringen. Het zeer warme weer behoort Koe trapte 120 kippen dood ln een kippenhok In een weiland langs de hoofdweg In Edervccn (gemeente Ede) heeft een koe gisteren 120 tienwecksc jonge hennen doodgetrapt. Het kljjpenhok en de koe bevonden zich ln dezelfde weide en waarschijnlijk heeft de koe het hok voor haar stal aangezien. Zij drong er binnen en vertrapte er met haar hoeven 120 van de in totaal 250 jonge hennen. AGENT-MET-BAARD IN LONDEN KREEG TOCH ZIJN ONTSLAG T\E 22 jarige Londense politieagent Stuart Dean, die op 2 juni geschorst werd. omdat hij geweigerd had zün baard te scheren die hij liet groeien, terwijl hi) dienst had voor Buckingham Palace. is uit het politiekorps ontslagen. Een inspecteur had Dean bevolen zich helemaal glad te scheren, omdat hij vond, dat de baard, die nog niet tot volle was dom was gekomen, de agent en zijn uni form ontsierde. Dean weigerde dit, omdat volgens hem niet in de voorschriften stond, dat hij geen baard mocht dragen. De inspecteur daarentegen zei, dat wel in de voorschriften stond, dat de agenten netjes verzorgd hun. dienst moesten ver richten en dat dit bij Dean beslist niet het geval was. Een tuchtraad van de politie was het met de inspecteur eens en heeft Dean meege deeld, dat „van hem verlangd werd, dat hij ontslag zou nemen". Terwijl hij zijn baard streelde, die thans weelderige vormen heeft aangenomen, zei Dean. dat hö eerst in beroep zou gaan bij hoofdcommissaris Sir John Nott-Bower en daarna eventueel bij minister van bin nenlandse zaken. R. A. Butler. daarmee tot het verleden, maar de kans op zonnige perioden wordt weer groter Vanavond kunnen plaatselijk in het binnenland nog onweersbuien voor komen; morgen is de kans op buien echter gering. Marinebezoek aan Flensburg Het zeilschip Hr. Mis. Urania, oplei dingsschip voor adelborsten, is gisteren voor het eerste Nederlandse marinebezoek sinds 20 jaar, de Duitse marinebasis Flensburg-Muerwik binnengelopen. De tweemaster Urania is op weg van Aarhus (Denemarken) naar de thuishaven Den Helder. Het schip, dat onder commando staat van kapitein-luitenant-ter-zee H. D. B. Beudeker, heeft gedurende de tweede wereldoorlog bij de marine-opleiding te Muerwik eveneens gediend als oplei dingsschip. Ik geniet van mijn vakantie en ik ben blij tabletten heb meegenomen Ik amuseer mc zo' der geplaagd te worden door hoofdpijn, zenuwpijn of kou vatten. Elk tablet is afzonderlijk, hermetisch afgesloten verpakt. Je neemt wat tabletten in jaszak of tas mee en denkt er niet meer aan totdat je onverwachts hoofdpijl Dan snel twee ,ASPRO'-tabletten en je kunt weer geniete Voor het hele gezin: doosje ASPRO'- en de pijn verdwijnt Tachtig uur werken per iveek voor 50-60 per cent per uur (Van sociale redacteur) P DE JAARVERGADERING van "de Protestants Christelijke Ver eniging van Kosters in Nederland, gisteren te Hilversum gehouden, deelde de vertegenwoordiger van de Vereniging van Kerkvoogdijen ii Ned. Herv. Kerk, de heer T. Joustra te Zeist, mede. dat van de zijde van de kerkvoogdijen nog geen beslissing is genomen inzake de verbetering van de sociale positie van de kosters. De voorzitter, de heer P. de Vries uit Leeuwarden, had in zijn openingswoord reeds medegedeeld, dat ook van de zijde van het Landelijk Verband van de com missies van beheer in de Geref. Kerken nog geen verblijdend nieuws was binnen gekomen, zodat alles bij elkaar genomen, de voorzitter het totaal beeld maar te leurstellend vond. De situatie is vergele ken bij een jaar geleden maar weinig veranderd. Gelet op de trage gang van zaken gin gen in de vergadering stemmen op, zich nu maar rechtstreeks tot de bevoegde in stanties, in easu de synodes, te richten, daar het overleg met de Vereniging van kerkvoogdijen en het Landelijk Verband toch nog geen uitzicht op een oplossing biedt en deze colleges bovendien slechts een adviserende stem hebben. De problemen rondom de sociale posi tie van de koster werden ook duidelijk aan de orde gesteld door de tweede voor zitter, de heer E. J. Alberts uit Amster dam, die een causerie hield over de status van de koster. Hij spitste zijn betoog toe op een vijftal punten, namelijk: propaganda voor ver betering van de positie van de koster door middel van pers en radio, in samen werking met het C.N.V.; besprekingen met kerkbesturen; het gehoor vragen bij de synoden ter regeling van de arbeids voorwaarden voor de koster; een beroep doen op alle kosters zich aan te sluiten bij de vereniging en het oprichten een studie- en adviesbureau met oplei ding tot koster en het verstrekken van een diploma na gehouden examen. De heer Alberts zette uiteen, dat op het ogenblik iedere hoofd- en handarbei der sociaal beschermd is. Kosters werken echter veelal tachtig uur per week, de wachturen niet meegeteld, verrichten continn-arbeid, zijn 's zondags nooit vr|J en verdienen lonen van 50 tot 60 cent per In verband met het aftreden van de heer E. Zwaagman als bestuurslid werd gekozen de heer J. Zuidland te Delfzijl. Het penningmeesterschap dat de heer Zwaagman tien jaar heeft bekleed, wordt overgenomen door de heer P. Zoutendijk te Vlaardingen. Tot slot dient nog vermeld te worden dat de voorzitter een eresaluut bracht aan die kerkvoogdijen en commissies van beheer die de sociale positie van de kos ter op eigen initiatief wel aanzienlijk hebben verbeterd. Gelukkig is dit aantal zelfs verblijdend, al betreft het veelal de grotere gemeenten. Bijenevacuatie uit Venlo De Venlose tuinders hebben het plan geopperd om de bijenvolken in de stad op hun kosten gedurende twee maanden te „evacueren". De steedse bijen richten volgens de tuinders grote schade aan wanneer zij in de kassen de komkommer bloesems bestuiven. Christelijke onderofficieren bijeen Goede verhoudingen zijn in de strijdkrachten nodig (Van een onzer redacteuren) In een causerie, getiteld „De be tekenis van het onderofficiersschap voor goede tussen-menselijke ver houdingen in de strijdkrachten", dinsdag te Utrecht gehouden op de algemene vergadering van de Natio nale christen-onderofficierenvereni gingChristelijke sociale onderoffi- cierenvereniging, gaf dr. S. D. Fok- kema zijn toehoorders o.m. in vijf punten richtlijnen ter overweging, die naar zijn mening er toe kunnen bijdragen de menselijke verhoudingen te verbeteren en daardoor betere re sultaten te bereiken. Deze vijf punten waren: 2 Tolerantie. De onderofficieren krij gen vogels van diverse pluimage on der hun hoede. Onder hen zijn er, die kruis lijken voor de samenleving. Toch is het belangrijk, dat zij allen worden geaccepteerd, zoals zij zijn en dat zij in hun waarde worden erkend. Bij ;n beroep op hun activiteit zal weinig •eerstand worden ondervonden, als zij eten, dat zij worden geaccepteerd. En x»r weerstanden dient men zich te hoe den, want zijn ze eenmaal opgeroepen, dan is het moeilijk tot een constructieve samenwerking te komen. Wat geldt in de verhouding tussen onderofficieren en sol daten, geldt ook voor de soldaten in een groep onderling. Ook zij zullen elkaar moeten accepteren en waarderen. 2 Toezicht en controle. De onderofficier is er verantwoordelijk voor dat de opdrachten die hij geeft en de taken, die hij oplegt worden uitgevoerd. Daarom oefent hij controle en toezicht uit. Maar an een te veel aan controle zijn. Te veel toezicht kan leiden tot spanningen tot minder produktiviteit. Door te veel controle kan de mens zijn zelfver trouwen verliezen. En het gaat ten slotte hetgeen wordt bereikt, niet om de wijze waarop een resultaat verkregen 'ordt. Bij onderzoek op kantoren is ge bleken, dat de produktiviteit steeg naar mate de controle en het toezicht minder frequent waren. o Besluitvorming. Er zijn meerderen. die hun besluiten met minderen be- ipreken. Deze gang van zaken verdient aanbeveling, want de minderen worden hierdoor aan het denken gezet. En te- jtaupufa* President Rode Kruis in ons land vens wordt door zo'n samenspreklng de mogelijkheid geschapen elkaar te leren waarderen. De praktijk leert, dat ge meenschappelijk besproken besluiten be ter worden uitgevoerd, dan besluiten, die door de meerdere alleen zijn genomen. Natuurlijk is het niet altijd mogelijk be sluiten gezamenlijk te bespreken. Eisen aan ondergeschikten. In de Amerikaanse luchtmacht heeft, men drieërlei reacties geconstateerd ten op zichte van opdrachten, die moesten wor den uitgevoerd binnen een tijdsduur, die daarvoor te kort was. De eerste reactie was, dat een groep zijn uiterste best deed de gevraagde norm te bereiken, de tweede, dat de commandant van een groep zich in zijn controle richtte naar wat de manschappen meenden, dat zij konden doen. en de derde, dat de com mandanten van de groepen onderling overleg pleegden over hetgeen in de be paalde tijdsduur zou kunnen worden be reikt. Het bleek, dat de beste resultaten werden afgeworpen als de commandan ten overleg pleegden en dat de produk tiviteit het laagst was als de manschap pen de norm bepaalden, cj Belangstelling voor de ondergeschik ten. Hieraan kan nooit voldoende aan dacht worden geschonken. Want als men ander wil laten werken, moet men met hem mee leven. Het ls gewenst, dat met ondergeschikten ook over iets an ders wordt gesproken dan over dienst. ligger) voor de onderofficieren vele mogelijkheden. Liefde Britse tanker in Suezkanaal aan de grond De Britse tanker Tribulus Is gil 25 mijl ten noorden van Suez in het Suez kanaal aan de grond gelopen. De autoriteiten zeiden, dat de door vaart gestremd is totdat de tanker is vlot gekomen. De hoofdagent van politie P. H. M. uit Breda, die in 1950 enkele diefstallen heeft gepleegd, is veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, waardelijk met aftrek. (Van een onzer redacteuren) in het Internationale Rode Krx Boissier, heeft gedurende enige dagen een bezoek aan Nederland ge bracht. Hij zag de uitvoering van enkele taken van het Nederlandsche Roode Kruis, die uniek in de wereld zijn: de tochten met chronisch invaliden op de boot Kasteel Staverden, het Henri Dunanthuis waar juist een week voor invalide jongeren werd gehouden; het bestuurdepot, waaruit jaarlijks duizenden thuisliggende patiënten, sanatoria en zeevarenden boeken tijschriften ontvangen, en de vaatbank. |Prof. Boissier toonde zich dan ook tevreden. Waarbij nog komt dat Ne derland relatief het hoogste aantal leden heeft van de Europese landen en to der eersten behoorde, die hulp verleenden aan Hongarije. Turli f.s liet zo NIET BESTAANDE BIBLIOTHEKEN 962) Denkbeeldige bibliotheken waren in de oudheid en in de middeleeuwen onbekend. Hun bestaan, of eigenlijk: werken een 1. van Saint-Vic bliotheek he: boekenbezit e t Rabelaia in i xrhrUving gaf 5 »r. welk kloot i deze boek» ermaardheid genoot oh ryving die Rabe nry gaf. bleek, dat de inven maakt door de hofns die de tegenstanden Het meest spectaculaire geva niet bestaande bibliotheek h ruim een eeuw geleden in Be speeld. Daar zou op 10 augusti Binrhe een uiterst waardevolle, zeer uitgebreide colleetii tel., die blad eild, afkom de wacht te slepen wat slj met veel gelu zouden kunnen bemachtigen. Hier en ■laar rezen weliswaar wat bedenkingen, bgv. toen de voorzitter van de Kamer om advies werd gevraagd en hjj beweer de, dat in de kntalogus sommige werken ten onrechtp als een unicum werden voorgesteld, omdat hy ze zelf in zjjn ver zameling had. Maar deze kleine disso nant werd volledig goedgemaakt door de adellyke heraldicus, die desgevraagd *J taf Fortas persoonlijk te zyden hesloeg. maar geen dezer hoeker was in werkelijkheid ooit verschenen De katalogus van Rabelais had geen ander doel dan de draak te steken mei de theologische en wijsgerige vakliter. ™e.rt wtogenwoordigde een bijzonder tuur vnn die dagen. Dit voorbeeld van denkbeeldige boe kenverzameling vond gretig navolging en werd ook toegepast in de politiek, aangezien titels van niet bestaande wer ken een plezierig handvat vormden om slagen naar tegenstanders nit te delen. „De inventarislijst van boeken, gevonden in de bibliotheek van Meester Guillau- me", verwekte in dit opzicht bjj de aan vang van de regering van Hendrik TV van Frankrijk nogal wat opschudding, omdat vooraanstaande leden van de Ka tholieke Liga hierin duchtig di werd uitgeveegd- De samenstel! Meester GoHlame'» boekenbezit kreeg kortom, boekenliefhebbers echter een duidelijke achtergrond, toen en buitenland maakten zich op om h De iclfs familie erkoop zyn. rel de mer vertegenwoordigd» heid, want de graaf wa een verstokt bibliofiel geweest e zieh gespecialiseerd op boeken, wi bewezen was dat cr ter wereld 'weede exemplaar meer bestond. Alle boekenverzamelaars van nai raakten in verrukking: de conse van de Koninklijke Bibliotheek in sol kreeg van de drag om aankopen de Ligne nam voorzorgen om compro- miterende gedenkschriften van zyn licht i zinnige grootvader te bemachtigen, filo- '1 logen wilden beslag leggen op een bun deltje Vlaamse liedje* uit de 14de eeuw. in de kostbare ■aard niet door, want collectie als de graaf bi- Brus- hliofiel, oudheidkundige kundige R. Chalon. die zyn vriend, dr conservator van de Koninklijke Biblio thcek te Brussel op de proef had wil len stellen. Enkele dagen vóór de ont hulling had hij de conservator nog in vertrouwen genomen en hem bekend de schrijver van de Fortas-katalogus te «ijn, bekentenis was geen ge- omdat men meende dat mededingers van de verkoop wilde weg houden om zelf zjjn slag te Die hulpverlening aan Hongarije in de vorm van schenking van voedsel e.d. be hoort nu tot het verleden. Op het ogen blik tracht het Internationale Rode Kruis tot een overeenkomst met de Hongaarse regering In Boedapest te komen voc normale Rode Krulssamenwerklng. Het Hongaarse Rode Kruis stelt zleh, zoals elke nationale Rode Kruisvereniging, een taak en deze is thans: de verbetering en het herstel van ziekenhuisinventarissen, zoals chirurgische apparatuur. Het Is de Rode Krulsgedachte. dat politiek bulten beschouwing wordt gelaten en dns sal het Internationale Rode Kruis alles In het werk stellen om hel Hongaarse Rode Kruis b|j de uitvoering van zijn taak ter zijde te staan- Atoom oorlog Prof. Boissier. die als diplomaat en rechtgeleerde een lange carrière als voor vechter van de vrgdesgedachte achter de rug heeft, vertelde ons ook nog van de hoop, dat een nheuwe 'conventie bereikt kan worden tot beperking van de lucht- atoomoorlog. Op de vraag of deze po gingen niet Ijdel zou blijken, stelde hij de vierde conventie tot voorbeeld: de bescherming der burgers in oorlogsom standigheden. Voor de oorlog van 1939 tot 1945 werden hiertoe reeds pogingen gedaan, maar de regeringen achtten een dergelijke conventie onuitvoerbaar. Daar door kon het Rode Kruis geen toegang krijgen tot de concentratiekampen voor burgers. Na de oorlog zag men de leemte des te duidelijker in en in 1948 kwam de vierde conventie tot stand. Zo hoopt prof. Boissier. dat de vijf de conventie de ellende van een to tale oorlog kan voorkomen en in ieder geval zal het Rode Kruia alles doen om de totale oorlog, die immers de volmaakte tegenpool van de Rode Kruisgedachte is, te verhinderen. Dr. Fokkema, die leider is van het psy chologisch research laboratorium van de Universiteit en psychologisch ad viseur van de luchtmachtstaf, betoogde jn inleiding tot het onderwerp, dat goede menselijke verhoudingen belang rijke media zijn voor het bereiken van gestelde doeleinden. Maar, zo waarschuw de hij aan het eind van zijn causerie, toch mag het nastreven van goede men- iijke verhoudingen niet alleen tot op zet hebben de produktiviteit te verhogen. Menselijke verhoudingen kunnen slechts groeien uit het besef van verantwoorde lijkheid Jegens de mens. Het i6 zoals staat ln Corinthe 13: als ik de lief de niet had, ik zou niets zijn". En tot die liefde zijn we allen geroepen. Op de huishoudelijke vergadering, die maandag werd gehouden, werd ln een loten zitting bet besluit genomen, de herkiezing van hoofdbestuursleden op te schorten tot de volgende algemene ver gadering. Het hoofdbestuur werd ver zocht een nieuwe regeling voor het stem men te ontwerpen. Tot lid voor de com missie Ondersteuningsfonds werd geko zen de heer J. E. Aukema te Assen en tot lid voor de commissie van het F.U.N.O. de heer H. O. Potglessen te Hilversum. (/cï&ifuti IBERIA 22 ct "n rorsielfjlte gigaar Personeelssterkte en omzet in de industrie Volgens gegevens van het C.B.S. was aan het einde van het eerste kwartaal de personeelssterkte 109 (1953 - 100), evenals in het vierde kwartaal van 1956. In hst eerste kwartaal van vorig jaar was het indexcijfer 108. De omzetcijfers voor de zelfde kwartalen waren resp. 137, 148 en 122.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5