CHRISTELIJK L De ouders en hun school 1 Puzzel mee Formeel geen, materieel veel bezwaar tegen Wereldraad Enthousiaste menigte wachtte kardinaal Wyszynski op SNELPON voegtdegekstedingensamen o: blijven neutraal nare dagen 2 Een natuurlijke evolutie HET christelijk schoolblad Onze Vacatures schrijft over de band van de ouders aan de school. Vroeger was er een ge meenschap rond de christelijke school, die dit zorgenkind ge zamenlijk droeg; vandaar ook ouder-toogavonden enz. Op den duur is deze gemeenschap pelijke band, ook door de ge lijkstelling, verdwenen. Beter gezegd: de binding is van ge meenschappelijk tot individuele band geworden, zo schrijft het blad, dat een meer optimisti sche visie schijnt te hebben dan anderen en zich hierbij be roept op bevindingen van rijks inspecteurs, die in het onder wijsverslag over 1954 in alle kringen meeleven van de ouders constateren. Onze Vacatures vervolgt: GEZIEN de verslapping van de oude banden vraagt men zich ln bepaalde kringen af. gedacht wordt hier aan de jaarvergadering van de Unie. of de ouders zich nog wel voor de school met den bijbel interesseren. Of zij nog wel de vergaderingen der schoolver eniging bezoeken en of ze niet al les overlaten aan het bestuur. Wordt er in huis nog wel voor de school gebeden? Is er een band die hen aan de onderwijzers ver bind-.' Kunnen we nog van een christeliike schoolgemeenschap spreken? Wordt de klacht van het ouder hart nog gehoord? Zelfs is men van mening dat als deze verslap ping van de band tussen de ouders en de christelijke school doorgaat en ons volk insluimert, het ergste voor de school 'met den bijbel te vrezen is. Dezelfde alarmklok die Kuyper en Lohman vroeger ge luid hebben, moet nu volgens de Unie weer geluid worden. Terwil- le van de school die zonder deze levensverb'nding aan bloedarmoe de gaat sterven. tijd? i oog i We moeten niet vergeten dat we bijna veertig jaar na de gelijkstel ling leven en dat de veranderde samenleving ook haar invloed heeft op de schoolgemeenschap. Natuurlijk is er door de jaren heen een wijziging gekomen in de verhouding ouders en de school met den bijbel. Maar is dit niet te beschouwen als een natuurlijke evolutie? We mogen toch niet bij het verleden blijven staan. Een christen dient vooruit te zien en onder alle omstandigheden zijn roeping zich bewust te zijn. i kan zich wijzigen. ER is toch nog een grote groep ouders die zich rekenen tot de schoolgemeenschap. En als dit nodig is ook willen tonen dat ze er bij horen. Er is nog steeds een grote be langstelling van de ouders voor on ze scholen, al gaat deze dan niet uit naar het meer besturende, ad ministratieve deel. Zij leven mee met de school van hun kinderen. Niet meer direct via het school bestuur. Doch via het hoofd en het personeel der school. Zij zijn te beschouwen als de dagelijkse ge machtigden van het bestuur, die direct de ouders behulpzaam zijn bij de opvoeding en het onderwijs i hun kinderen. Zij leggen de j jjet En waar het personeel zich deze roeping bewust is, zijn de banden tussen het gezin en de school nog hecht en sterk. Daar vormt zich een nieuwe schoolgemeenschap omdat en de ouders en de leerkrachten zich be wust zijn, dat als het gaat om de geestelijke vorming van onze kin deren de Bijbel de wegwijzer ls. Eindhoven: L. Wljnands Boek VAN DL DAG Het Nieuwe Testament, van verkla rende aantekeningen voorzien door dr. N. J. Hommes, dr. J. L. Kooie. dr. P. O. Kunst, dr. H. N. Ridderbos en dr. R. Schippers. Tweede druk. 572 blz. 17,50. Uitgave van J. H. Kok. Dat van Koks uitgave van de Nieuwe Vertaling met korte kanttekeningen na elf jaar een tweede druk nodig blijkt, is al een aanbeveling op zichzelf. Wij heb ben deze voortreffelijke uitgave met vrucht gebruikt en bevelen het driede- VERTICAAL: 2. Rat, 3. Omen, 4. Nor, lige werk (waarvan dit het derde deel 5. Kr., 6. Lood. 7, Grandioos, 9. Scheut, is, al verscheen het het eerst) van har-| 10. Bus. 11. Met. 13. Lot, 15. te aan. I Keer. 19. Ven. 21- Li. 22. O.T. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Vissoort. 7. ting. 9. En andere. 11. Uitroep, 15 dio-omroep, 13. Hefwerktuig, 15. Pers. voornaamwoord. 17. Broedplaats, 16. Reusachtig, 20. Fr. zomer, 21- Idem, 22. Bloeiwtjze, 24. Bijwoord, 25. Toestand van algehele verwarring, 27. Overlast. VERTICAAL: 1. Plantengeslacht, Klein persoon, 3- Europeaan, 4. J van de Bijbel, 5. Vergif, 8. Hefgewicht, 10. Roofvogel, 11. Mes en vork, 14. Scheiding der kontinenten, 16. Tap. 19. Verpakking. 23. Meisjesnaam, 25. On meetbaar getal, 26- Bijwoord. OPLOSSING PUZZEL NO. 46 Prof. Zuidema voor I.C.C.C.-organisatie: (Van een onzer redacteuren) /JE Nederlandse organisatie tot be vordering uan. het werk van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.) heeft zich gisteren in de openbaarheid begeven met een druk bezochte vergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Aan de bestuurstafel was reeds verscheiden heid te zien: naast de presiderende gereformeerde predikant dr. L. Praamsma uit Groningen zaten de chr. geref. ds. J. C. Maris te Bloemen- daal en ds. J. J. Timmer, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Aan de uitersten der tafel waren de twee hooggeleerde sprekers gezetendr. S. U. Zuidema en dr. J. Severijn. In de zaal, waar de christelijke gereformeerden in de meerderheid waren (hun kerken zijn dan ook bij de I.C.C.C. aangesloten zag men naast een niet zeer groot contingent gereformeerden ook her vormd-gereformeerden. Als waar nemer namens de Gereformeerde Gemeenten (syn. verb.) was ds. C. Hegeman uit Genemuiden aanwezig. Ook de Dordtse oud-gereformeerde predikant ds. B. Hennephof ontbrak niet. In zijn openingswoord heeft Praamsma uitdrukkelijk gewezen op het feit, dat deze vereniging géén Nederland- e afdeling van de I.C.C.C. en ook geen mantelorganisatie" is; deze is immers en raad van kerken, terwijl hier een vereniging naar buiten trad van personen, die gegrepen zijn door het ene ideaal; al het schriftgetrouwe volk te verza melen om de oecumenische gedachte ..door het geloof alleen" en door trouwe hqndhaving van de Schrift te beleven. Prof. Zuidema die verklaarde vroeger in de Geref. kerken een gematigde stander van de Wereldraad te zijn ge weest heeft in zijn rede de invloed van Barth geschetst, zonder welke de We reldraad niet te denken is. De cultus- gemeenschap lijkt het grote ideaal. Maar de ware oecumene kan niet anders ge fundeerd zijn dan in het wereldwijde werk van Christus. Wij moeten aan de Wereldraad vragen, zaide hij: „Laat ons toe, maar laat as ook toe geen verantwoordelijkheid te hoeven dragen voor wat gij als ge heel doet en zegt. Wees nu eens zo oe cumenisch". De schriftgetrouwe kerken moeten dit vragen, omdat het alleer iaar struisvogelpolitiek is té menen, dat in de Werellraad niets tè leren valt. Maar al ls het dat op formele gron- sn een toetreding als verantwoordelijk lid tot de Wereldraad niet bezwaarlijk lijkt, op grond van de gestes en uitspra ken van die Raad kan men het als schrift getrouwe kerk niet doen. Opmerkzaam gemaakt op de onder linge verschillen tussen de leden van de I.C.C.C., zeide prof. Zuidema, dat men elkander dwalingen kan verwijten, maai dat hij althans het niet aandurft iemand HORIZONTAAL: 1. Kronkeling. Amor, 9. Ster, 10. Bola, 11. Mud, 12. HL, 14. Bes, 15. B.d., 16. Eos, 17. Kei. 18. Ut. 20. Nero, 21. Leo. 23. Ego, 24- Een enthousiaste menigte van naar schatting 20.000 personen heeft van morgen vroeg kardinaal Wyszynski bij zijn terugkeer uit Rome aan het station van Warschau welkom geheten. Jonge priesters hadden twintig minuten werk om een weg te banen van de trein naar de gereedstaande auto. Er werd gejuicht en men wierp bloemen voor de voeten i die in Rome zijn rode kardinaalshoed in ontvangst mocht unucu. «c - was twee uur over tijd, doordat bij elk tussenstation menigten de kardinaal zeU niet bekogtfgenP Eén Bijbel kost opwachtten. „God heeft ons een blijde morgen gegeven, maar ik verzoek u f 5 Nederland kan hier helpen. Men kalm te blijven", zo zei Wyszynski bij aankomst. Uit bepaalde berichten kan zijn gift overschrijven op girore- blijkt overigens, dat niet alle rooms-katholieken in Polen instemmen met de ning 217280 van de Amsterdamse Ban* houding van de kardinaal, omdat deze een naar hun mening onjuist com- te Harderwijk, onder vermelding ,.Bel- promis met het communistische regiem heeft gesloten. De kardinaal, wetend, gische Gideon.?" 0f zich opgeven als dat deze stemming aanwezig is, verklaarde voor zijn vertrek uit Rome: „Wij 'J Pera®iL zullen het volk niet in de steek laten. Misschien vindt men, dat wij te ver geer(je voor Nederland, de heer E. J. gaan zelfs r-A" Bernrn mwwrk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Doornspijk (toez.): B. Ha verkamp te Nieuw-Lekkerland; door de Generale Synode als zendingspredi kant voor de Evang. Chr. Kerk te Bo- laang Mongondow: vik. H. Bultje te Oudenbosch. Aangenomen de benoeming tot vikaris te Alphen aan de Rijn: mejuffrouw Ch. ten Have, kand. te Arnhem. GEREFORMEERDE KERKEN :roepen te Wijhe: W. G. Bovendorp te Wapenveld; te Nieuwdorp: H. J. van Duinen te Willemstad. Benoemd: tot directeur van het Geref. Opleia'ings Centrum „De Nijenburgh": R. C. Harder te Amsterdam. GER. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Waardhuizen (vac. J. van Dijk): Kand. F. van Deursen te Schie dam. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel: A. Hilbers te Enschede-W. in deze kring een afvallige te noe Maar met behoud van bezwaren tegen elkander kan men gemeenschappelijk front maken tegen hen, die de schriften van Christus van de Christus der Schrif ten losmaken. Des middags heeft dr. J. Severijn, uitgaande van de Ned. Geloofsbelijdenis en van Calvijn gesproken over dé Bij bel als Gods Woord en aangetoond hoe deze zgn. „bevroren" Schriftbeschouwing nog uiterst dynamisch is. Laat hen Gamaliël, „een wetgeleerde in ere bij het gehele volk", lijkt een wijs man. Als de apostelen, door Gods engel uit de gevange nis geleid en door de dienaren van de overpriesters weer gegre pen en voor de Hoge Raad geleid, vrijmoedig zeg gen dat zij niet van plan zijn voortaan te zwijgen, houdt hij een kleine redevoering die zo op het eer ste gezicht heel verstandig is. „Laat ze toch hun gang gaan", zo zegt hij. „Als dit streven of dit werk uit men sen is, zal het verniètigd worden, maar indien het uit God is zult gij hen niet kunnen vernietigen; het mocht eens blijken dat gij tegen God strijdt!" Een heel logische redenering, nietwaar? Er is geen speld tussen te krijgen. Maarer ontbreekt iets aan. Of eigenlijk ontbreekt er alles aan. Want deze redene ring is alleen maar verstandelijk want het heilig vuur voor God ontbreekt. De Heilige Geest ont breekt in deze harten. Weet ge dat dat gevaar van alleen-maar-verstandelijke-redene- ring vlak bij ons, juist bij ons ligt? COMMENTAAR Ds. L. Praamsma bij het uitspreken van zijn rede Naast hem de secre taris-penningmeester ds. J. C. Maris. Bijbels voor Belgische hotelkamers De eerste Belgische hotels hebben toestemming gegeven om in alle kamers een Bijbel neer te leggen. Daaronder bevindt zich een van de grootste Bel gische hotels. De Bijbels zijn in drie talen: Engels, Nederlands en Frans. Het doel van de Vereniging ,,De Belgi sche Gideons", die zich met dit evan gelische werk belast, is voor het begin van de Wereldtentoonstelling in Brus sel in 1958 zoveel mogelijk Bijbels te plaatsen. Er is heel wat werk. als men weet. dat België rond 4400 hotels be zit. In ons land, waar ..De Nederlandse Gideons" bijna tien jaar actief "zijn, de kardinaal, werden in 25.000 hotel- en pensions- De trein kamers Bijbels gelegd. Maar in België De snelste VELPON „La Traviata goede greep van N.T.S. De Nederlandse te levisiekijkers werden gisteravond geconfron teerd. met een Ameri kaanse uitvoering van Verdi's opera „La Traviata". Het betrof hier een telerecording, d.w.z. een op film vastgelegde uit zending zoals deze op 21 april j.l. door de N.B.C. te New York werd gebracht. Vele operalief hebbers zullen zich verheugd hebben- over deze uitzending. En- inderclaad, dit is voor her haling vatbaar. De Amerikanen hebben uiteraard grote erva ring, zulk een schouwspel op de televisie te brengen en zij doen zulks met kundigheid van zaken. Filmtechnisch gezien hebben we dan ook waardering voor deze uitzending. De op namen lieten weinig te wensen over, de sfeer werd goed ge troffen de aankleding was smaakvol verzorgd. Behoudens enkel" kleine storingen werd het geheel uitstekend door de N.TJ5. gebracht. Muzikaal gezien echter valt er op deze Traviata wel het een en ander aan te merken. Dat de tekst in het Engels werd gezongen is een Amerikaanse gewoonte, die we voor lief zul len moeten nemen, al komt het de muziek niet ten goede. Dat de titelvertolkster Elaine Malbin echter technisch (met name in de eerste acte) ver onder de maat bleef is minder vergeeflijk. Haar grote aria (E strano) miste de nodige span ning en van coloratuur en hoogte was in geen enkelop zicht sprake. Gelukkig kwam zij in de volgende acten beter op dreef doch de voorgaande mislukkingen kon' zij ons niet doen vergeten. John Alexander als Alfredo kon beter voldoen al hebben we de meeste waar dering voor Igor Gorin als Al fredo's vader. Het orkest dat onder leiding stond van Peter Herman lever de goed werk hl schikte de dirigent zich te gemakkelijk in de ritmische vrijheden van Elaine Maltin en hield hij de begeleiding dikwijls te fors. 42 Adelsberg is wel verplicht het woord te ne men. Met weinig woorden verklaart hij zijn standpunt. Een der sprekers van de overzijde constateert, dat de heer Adelsberg alleen overwegingen van gevoel en moraliteit heeft doen horen. Hij wil deze twee niet onderschatten, maar zakelijke ar gumenten moeten ten slotte de doorslag geven. Daarom doet hij het voorstel, in beginsel te be sluiten tot aansluiting bij het concern en de uit voering van dit besluit op te dragen aan directie en commissarissen. ..Vraagt iemand over dit voorstel het woord?" Niemand. Allen achten het geval voldoende besproken. Nu begint de stemming. De voorzitter doet be daard en secuur. Hij roept de namen af en no teert het aantal stemmen. De opgeroepenen ant woorden met voor of tegen. Brouwershof brengt zijn tien stemmen uit met een nonchalant: „Vóór". De uitslag is. dat het voorstel is aangenomen Een meerderheid van twee stemmen heeft be slist. Brouwershof is overwinnaar. De heer Adelsberg staat op en vraagt het woord. „Mijnheer de voorzitter! Naar aanleiding van deze beslissing verklaar ik, met ingang van heden mijn directeurschap neer te leggen". De stilte, die invalt, is voelbaar beklemmend Allen blijven sprakeloos Adelsberg gaat weer zitten. Ontdaan kijkt de voorzitter hem aan. ontstel tenis op zijn gezicht. Hij staat op, legt zijn bril op tafel, want voor hetgeen hij nu gaat zeggen, staan geen aantekeningen op zijn agenda. door K. Jonkheid „Mijne heren! Ik betreur, dat zulk een ingrij pend besluit zo overhaast genomen is. Het is een verrassing, bijna een overrompeling. Maar in nog veel sterker mate betreur ik het eerste gevolg hiervan, namelijk het besluit van de heer Adels berg. Ik kan dit begrijpen en volkomen billij ken, maar vind het niettemin betreufenswaard Nu kom ik met nóg een voorstel en ik hoop, dat de vergadering dit met algemene stemmen zal aanvaarden. Ik stel voor, het getal commissa rissen met een uit te breiden en te benoemen tot onze nieuwe commissaris de heer Adelsberg" Applaus stijgt op, eerst weifelend, maar dade lijk aangroeiend en Brouwershof applaudiseert het nadrukkelijkst van allen. ..Vraagt iemand over dit voorstel het woord? Vraagt iemand stemming? Niemand? Dan is met algemene stemmen dit voorstel aangeno- „Hoe moot het nu verder?" vraagt de voor zitter ,,De lopende zaken moeten voortgang heb ben en het genomen besluit worden uitgevoerd Ik stel voor, de leiding van het bedrijf tijdelijk op te dragen aan de boekhouder, de heer Cam- meraat, zodat hij en de drie commissarissen opdracht hebben, de besluiten van deze verga dering tot uitvoering te brengen". Met nieuw applaus wordt dit voorstel aan vaard. De voorzitter sluit de vergadering. De meer derheid verwijdert zich, sommigen sluipen weg als beschaamd, een tweetal komt Adelsberg de hand drukken en hem enkele woorden toespre ken. Ten slotte blijven alleen de drie commissa rissen achter. Nu wordt Cammeraat in het privé-kantoor ge roepen. De president-commissaris licht hem in. Cammeraat is oprecht verbaasd. Zulk een ont knoping heeft hij allerminst verwacht, hij is evenzeer overrompeld als de anderen. „Met ingang van heden vervangt u tijdelijk de 1 directeur. Mijnheer Adelsberg zal hier nog wel eens komen, althans dat verwacht ik wel en bin nen veertien dagen zenden wij U een oproep voor een bespreking". Mijnheer Adelsberg zal hier nog wel eens ko men. Maar de eerste dagen blijft hij weg. De tweede dag is er iemand aan de kantoor- elefoon. „Meneer Adelsberg is niet op kantoorJa, meneer Cammeraat welIk zal meneer waar- Schuwen". Cammeraat neemt het toestel ter hand. „Hal lo. met wie?" „Met Brouwershof. Is de afgetreden directeur •i op kantoor geweest?" „Nog niet". ..Hoe bevalt je de nieuwe waardigheid?" ..Het is maar voor tijdelijk". „Ik zal wel zorgen, dat het voof altijd wordt! Gebeurt er iets binnenkort?" (Wordt vervolgd) Eerste symfonie van Dimitri Sjostakoivitsj (20.20 uur) Met een „coup de génie" maakte de 19-jarige Dmitri Sjostakowitsj zich in 1925 bekend aan de muzi kale wereld. Toen werd uitge voerd zijn eerste symfonie (op. 10 in f) kort na de afsluiting van zijn studie aan het conservatorium van Leningrad en dit werk kreeg een enorm succes. Het werd onmiddel lijk repertoirestuk van alle grote orkesten. Het is ook van een jeug dig elan, van een overrompelende kracht, van een brillante orkestra tie, die dadelijk het geniaal kun nen van deze Russische componist, die nu al tien symfonieën op zijn naam heeft staan, openbaart. En deze eersteling telt nog steeds tot zijn beste muzieken. Deel 1 begint met een inleiding (allegretto), waarvan het fanfa re-motief in het erop aansluitende allegro ma non troppo, dat een- marsachtig hoofdthema en een daarmee ritmisch contrasterend neventhema (soort wals) bezit, steeds terugkomt. Deel 2 is een waaronder een zeer effectvolle pia- grotesk van houding, hetgeen een mooie tegenstelling geeft met deel 2, largo, dat breed uitzingend w.™ stroomt. Een tromgeroffel leidt naar Amerikaanse de ""f finale maakt een wat verbrokkelde indruk, om dat nogal wat soloinstrumenten, waaronder een zeer effectvolle pia nopassage, optreden en de tempi sterk wisselen. Met een presto sluit deze symfonie af. Het werk wordt uitgevoerd door het Radio Filhar monisch Orkest onder Nicolai Mal- ko. De bekende hellcoptèreplloot Eelco Scholier heeft enige tijd geleden met een sportvliegtuig een Afrikaanse reis gemaakt. H\j heeft daarvan ver teld in de V.A.R.A.-rubriek „Weer of geen weer". In een televisie-uitzen ding van de V.A.R.A., op maandag avond 24 juni, zal men een gefilmd verslag van deze reis kunnen zien. Daarna volgt in deze uitzending „Weet wel wat je waagt", het vraag- en antwoordspel onder leiding van Theo Eerdmans, dat ditmaal uit Utrecht wordt uitgezonden. GUs Stap- pershoef zal weer met de regie be last zijn. Lekker en smakelijk eten kan voor treffelijk samengaan met een uit we tenschappelijk oogpunt goed samen- i gesteld menu. Dat zal de artg H. L. Heyermans betogen in zyn „Medische Kroniek" voor de V.A.R A. op woens dag 26 juni in het middaguur. Hij spreekt dan over het onderwerp .Voeding, een wereldprobleem", waarbij hij o.a. zal uiteenzetten, dat in ons deel van de wereld overvoe ding de ernstigste bedreiging van de volksgezondheid is en dat in de mln- der-ontwikkelde gebieden ondervoe ding het grote probleem is, een toe stand waaraan door goede organisatie op wereldschaal een eind gemaakt Kerkdienst in Berlijn TV-toestelbezitters zullen zondag middag (23 juni) om 5 uur kun nen kijken naar een Nederlandse kerkdienst in de kapel van het Elisabet-Krankenhuis te Berlijn, bij de Potzdamer Platz. De voor gangster is da. A. E. Ruys, de organist H. Horst. Dit is een Ikor-telerecording van 16 juni jl., toen de directe uitzending, van Duits commentaar voorzien, via de zender Freies Berlin, onder regie van Eric de Vries plaats vond en op telefilm werd vast gelegd. De Nederlandse Protestantse ge meenschap in Berlijn omvat landgenoten èn buiténlanders uit alle zones. Aan de oecumenische dienst, zoals die daar iedere veertien dagen in de kapel van de Diakonessen- inrichting plaats heeft, laat men als steeds een inleiding voor afgaan. Ds. C. M. de Vries en vicaris A. Hofman zullen verschillende gemeenteleden aan de kijkers voorstellen. De gesprekken zullen wellicht enig inzicht kun nen geven in de mogelijkheden en moeilijkheden van deze uiterst gedifferentieerde groep die, on der wel zeer bijzondere om standigheden, steun zoekt in het gezamenlijk beluisteren van Gods Woord. 11.45 Gram; 12.04 12.03 Instr. octet: van het land: 12. ded; 12.38 Lichte 18.15 Meisjeskoor; 18.45 wartier; 19.00 Nws. en wc 19.20 Sociaal persp 19.10 Gi 19.30 Gram; 20.00 Rai ar. progr; 21.00 Rondoi 7.10 Gym: opening. AV 9.00 Gym. man; 9.15 10.00 Gram; 2.35 Gram; 22.45 Avor runofoonmuzlek. II. 298 m. AVRO: f.20 Gram. VPRO: RO: 8.00 Nws, 8.1 10.50 V d kleuter 't spionnetje; 12.30 Land- ;ded: 12.33 Hollandse muz; 12.50 Uit t bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. r; 16.30 Gram; 17.00 Voc i R.V.D. Nederland en de selingsprogr kunnen >rden. Toén het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans enige tijd geleden te Eindhoven een pro gramma uitvoerde van werken van twintigste-eeuwse Nederland se componisten, zijn daarvan ten behoeve van de V.A.R.A. opnamen gemaakt. De V.A.R.A. zal die uit zenden in het gezamenlijk pro gramma op woensdagmiddag 26 juni. Men hoort dan Zes Adagio's van Willem Pijper en het Concert voor twee hobo's en orkest van Alexander Voormolen. In deze laatste compositie zullen de eigen hoboïsten van het orkest, Evert van Tricht en Leo Driehuys, als solisten optreden. -wirommo voor morger VOO' NTS: 16.30—17.15 KANTTEKENING Rekenschap J7NKELE weken geleden, zo omtrent de spanning rondom de huurdebat- ten, is verschenen het nieuwste rap port van de Algemene Rekenkamer. De Rekenkamer verricht haar waar devolle arbeid gemeenlijk in het ver borgen, maar het is goed, dat zij nu dan met een rapport in de open baarheid treedt als om ook ons als burgers te laten zien, dat ze er is en dat zij zich, zij het achter de schermen, ook ter dege laat gelden. De Rekenkamer het is het van de regering onafhankelijke college, dat controle oefent op de financiële gestes van de overheid. Het is een nuttig werk, dat dit college verricht, nuttiger wellicht naar de mate waarin het zich voor de openbare diensten lastiger betoont. Wat de Rekenkamer doet, is po pulair gezegd letten op de dubbel tjes. Niet dat de opmerkingen, welke het college op het beleid van de rege ring maakt, door de regering aan het college altijd in dank worden afge nomen. Uit het verslag, dat de Reken kamer pleegt te publiceren, blijkt van terughoudendheid bij de regering om in de aanwijzingen van de Rekenkamer te treden. "MAAR juist dan kan het rapport van de Rekenkamer van waarde zijn. Dit rapport is de regering gehou- aan de volksvertegenwoordiging door te zenden, en het vormt een trouw relaas van de betrekkingen tus- n regering en college. Voor de aanwezigheid van de Reken kamer mag men als belastingplichtig volk dankbaar zijn. Zij ziet als het ware de regering op de vingers. Zij is de vrucht van een democratisch staats bestel. De democratie immers ken merkt zich door openheid en door afwezigheid van geheimzinnigheid. De democratie houdt niet van geheime potjes. De democratie moet het ook hebben in een gezonde besteding der belas tinggelden. Als belastingbetaler heeft men er recht op, te weten wat er met de belastingpenningen gebeurt. Men heeft graag enige zekerheid, dat die gelden ook efficiënt worden besteed. Welnu, de Rekenkamer is er om voor allen een oogje in het zeil te hou- TVIT laatste is temeer nodig, omdat de overheid in onze dagen, bij haar andere functies, óók nog zoiets i een onderneemster in het groot. Zij is dat echter zonder altijd te be schikken over de vaardigheid en de bekwaamheid van een ondernemer. De overheid is bovendien een veel hoofdig geval en in haar apparaat heeft ieder zijn eigen verantwoordelijkheid zijn eigen invloedssfeer. Er is bin nen de overheid een neiging, bewust of onbewust, om zich breed te maken. Welnu, onder deze omstandigheden mag men als burger dankbaar zijn voor de aanwezigheid van een insti tuut, even deskundig als onafhankelijk, dat voor ons allen en ook voor de overheid zelve de controle uitoefent, controle die wel onvermijdelijk is, doch voor ons ieder persoonlijk on mogelijk en ondoenlijk. Natuurlijk mag men achter de be tekenis van de Rekenkamer ook niet te veel zoeken. Zij let, schreven wij hierboven, op de dubbeltjes. Dat kan al veel- zijn en de ervaring leert, dat vele van deze dubbeltjes toch samen een ton of tonnen kunnen gaan I V d jeugd; 20.00 Nw. Nws; 23.15 Beursber. te New York; De Europese dienst van de BBC zendt nog steeds voor Nederland uit, al zijn de programma's tot een minimum teruggebracht. Zo kan men woensdagavond van kwart voor tot kwart over zes op 224 en 75 meier luisteren naar het nieuws, het Londens radiodagboek en de Engelse les voor beginnelingen. Onder regie van Ton Lensink brengt de Avro vanavond het Ame rikaanse blijspel De roep van de tor tel door John van Druten op het scherm. Het stuk wordt voor jeugdige kijkers minder geschikt geacht. "en 21.25 Koëkpraatje; 21.55 Epiloog. jQE dadelijke resultaten blijven niet temin, in het geheel van de rijks begroting genomen, knabbelwerk. Nut tig knabbelwerk, maar knabbelwerk. Het werk van de Rekenkamer is re pressief van karakter en op het totaal blijven de gelden die zij weet uit te sparen van bescheiden aard. Men begrijpt, dat dit aan het nut van het bestaan der Rekenkamer nauwelijks afdoet. Van haar bestaan al gaat een gezonde preventieve wer king uit. Ieder in overheidsdienst weet, dat hij straks met zijn beschei den op tafel moet komen en reken schap moet afleggen, rekenschap aan dit college. In de aanwezigheid van de Rekenkamer al ligt een bezuini gende factor. Echter, het is even duidelijk, dat het regeerbeleid zelf in zijn karakter en vooral ook in zijn omvang zelf goed deels buiten de Rekenkamer omgaat. De Rekenkamer zegt niet, welke taken de regering behoort aan te vatten en wat zij dient te laten liggen. Zij ziet er, en dan nog vooral voor wat betreft de financiële kanten van de zaak, al leen op toe, dat de taken, tot het aan vatten waarvan eenmaal besloten is, ook zuinig en efficiënt worden aan gevat. Daar ligt haar functie en daar ook ligt haar verdienste. Het is zeker voldoende om voor haar bestaan in ons democratisch bestel dankbaar te zijn. Advertentie vervelendheid AKKERTJES" helpen direct

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2