Jlteutue frihsrlje (Toiirattl Scheepsramp voor Franse kust: 26 vermisten Russische proefhonden na luchtreis springlevend Grieks schip in lichterlaaie: Liberiaan gezonken Politie wordt teveel als tegenpartij gezien Schrale zege voor Bourgès WEER in de wereld is vol tegenstellingen WOENSDAG 19 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No. 10984 Directie: F. DIE MEK CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tentwisttrb is abeWmn myn in tcaijcnspoet" Naar nieuwe conventie ZIE PAGINA 5 Tankers botsten in dichte mist TN EEN DICHTE MIST zijn vanmorgen vroeg voor de Franse kust twee J grote tankschepen met elkaar in botsing gekomen. De L9-000 ton metende Griekse tanker Ioannis stond in een ogenblik tijd in lichterlaaie, terwijl het andere schip, de Stony Poipt (15-000 ton), vermoedelijk een Liberiaan, kort na de aanvaring zonk. In totaal werden bij het ter perse gaan van deze editie 26 personen vermist. Vanmorgen om kwart over vijf maakte het Duitse schip Erich Reckman het geluk radiotelegrafisch bekend. Het schip bevond zich dicht bij de plaats ongeluk en kon 36 man van de Griekse tanker aan boord nemen, onder v gewonden, en 25 bemanningsleden Stony Point. Herhaalde malen seinde de Erich Reckman. dat er onmiddellijk dokter moest komen om de gewonden te verzorgen. In Londen werd later het volgende be richt van de Erlch Reckman opgevan gen: „Wij hebben 25 Italianen van dc Stony Point aan boord. Enkelen zijn dood. Volledige bemanning is 41. We pik ken nog meer mensen op, onder wie Bij Bretagne De positie van de schepen werd door de Duitser opgegeven als 48 graden 20 :en noord, 5 graden 30 minuten west. Dit is ten westen van het Franse eiland Ouessant. bij de punt van het schier eiland Bretagne. De Franse marine-autoriteiten in Brest vroegen alle schepen in de omgeving, zich met spoed naar de plaats vai Kroesjtsjef meent: Nooit meer zoiets als in Hongarije Kroesjtsjef heeft nu aan de hoofdredac teur van de grootste Japanse krant een interview van drie en een half uur ge geven, waarin hij de gelegenheid te baat heeft genomen de Russische buitenlandse politiek nog eens duidelijk te maken. Hij achtte de tijd rijp voor het terugtrekken van buitenlandse troepen uit West- Europa, wat naar zijn zeggen de Ameri kanen beletten om het kapitalisme te ver dedigen. De Verenigde Staten zouden na melijk vrezen dat de volken van West- Europa misschien wel iets anders willen dan het kapitalisme! Rusland zou dan zijn troepen uit Oost- Duitsland, Polen, Hongarije en andere satellietlanden terugtrekken. Over Hon garije zeide Kroesjtsjef dat dit „ongeluk kige incident" geregeld was en zich nim mer zou herhalen, noch in Hongarije noch in een der andere communistische landen. Rusland is bereid in eigen land interna tionale atoominspectie toe te staan in ruil voor inspectie in de V.S., Canada. Enge land, enz. Denemarken wenst: Geleide projectielen zonder atoomkop De drie Deense regeringspartijen zijn gisteren overeengekomen, het Amerikaan- te aanbod tot het leveren van geleide projectielen (Honest John en Nike) voor 4e Deense strijdkrachten te aanvaarden. Denemarken wil echter geen atoomladin gen voor deze wapens aanvaarden. Bjjna een maand hechtenis in Engeland heeft de 28-jarige Leendert Groen uit iJmuiden moeten opknappen, nadat hij rich 13 med te New York illegaal op de Queen Mary had ingescheept. Nu is hij op zijn punt van uitgang, New York, te ruggekeerd om zich voor politie en Im migratie-autoriteiten te verantwoorden. Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN ramp te begeven. Bij het aanbreken van de dag vertrokken uit Brest een sleep boot en een patrouillevaartuig van de Franse marine, m,et een arts aan boord. Ook de Nederlandse onderzeebootjager Hr. Ms. Rotterdam begaf zich zo snel mogelijk naar de Erich Reckman, om hulp te kunnen verlenen. Helikopters en andere vliegtuigen wer den gereed gehouden, maar konden van morgen door de mist niet opstijgen. Als nationaliteit van de Stony Point wordt gemeld: vermoedelijk een Liberi aan. Men twijfelt hier echter aan, omdat Lloyds' scheepsregister slechts één Stony Point noemde, die eigendom is van de U.S. Petroleum Carries Inc. Vrouw verbrand De 21-jarige Gerda Meijer uit Heemse (Hardenberg) kwam gisteren door brand In een blok woningen, waarvan er vier geheel uitbrandden, om het leven. De brand ontstond toen een van de bewoners benzine in een bromfiets deed in de na bijheid van een petroleumgasstel. Trein ontspoord 10 doden in Frankrijk Door ontsporing van de exprestrein Tourcoing-Parüs op een wissel b(j het station van Boisleux z(jn tien Fra om het leven gekomen en twintig ge wond. De laatste twee rijtuigen en goederenwagon kantelden. Vliegtuig stort neer 9 doden in Zwitserland Een DC-3 van de Swissair is gisteren op een oefenvlucht van grote hoogte ln het meer van Constance gestort. Alle ne gen inzittenden, employé's van de Swis sair, kwamen om het leven. Incidenten in Gaza, 3 doden Twee Arabieren zijn gedood en een ge vangen genomen door een uit Denén en Noren bestaande patrouille van de V.N.- troepen in Gaza. Een groep van zes Ara bieren trachtte de grens te overschrijden. Toen hun gelast werd stil te staan, wierp één een mes naar de V.N.-manschappen, die daarop het vuur openden. Drié Ara bieren wisten te ontkomen. Een Joegoslavisch soldaat van het V.N.- ger is gedood toen een militaire vrecht- wagen op een mijn reed. Vier soldaten werden ernstig gewond. Opmerkelijke (oude) rede van Mao Geen dwang gebruiken bij afwijkende meningen Rood-China volgt andere koers dan Moskou's „ijzeren discipline" MET ZIJN OPVATTING, dat in een communistisch land „menings verschillen kunnen bestaan tussen regering en volk heeft de premier van Rood-China, Mao Tse Toeng, er duidelijk blijk van gegeven, niet klakkeloos de Russische interpretatie van het Marxisme te willen navolgen. In een eind februari gehouden, maar pas gisteren gepubliceerde toespraak tot partijleiders zegt Mao, dat men een volk niet kan dwingen, in het Marx isme te geloven en zijn eigen idealen op te geven. De leiders van het Krem lin denken hier, zoals is gebleken, anders over. Mao verklaarde* dat men bij het op- 1 lossen van ideologische problemen, die geleid hebben tot ernstige tegenstellingen, alleen met democratische middelen zoals debat, kritiek, overreding en geschikte opvoeding tewerk moet gaan. Dwangmid delen zijn daarbij uit den boze. Ook in kunst en wetenschap moet dwang ver meden worden. Het kan slechts schadelijk zijn als de staat een bepaalde stijl of theorie oplegt. Volgens Mao is de klassenstrijd in China nog niet geheel beëindigd. Welis waar heeft de massa van het volk het socialistische stelsel aanvaard, maar zij moet er nog aan wennen «n de ambtena ren moeten in de toepassing nog ervaring Gedeeld leiderschap Te Londen zag men in het publiceren 3.n deze rede een aanwijzing dat het ideologische leiderschap in de marxis tische wereld niet langer het monopolie Moskou is, doch nu met Peking wordt gedeeld. De veroordeling van dwang bij het overwinnen van tegenstellingen in 'n com- istisch land, kan van grote invloed zijn op de satellietlanden van de Sowjet- unie, die zuchten onder een door Moskou gedicteerde „ijzeren discipline". Belgische oplossing voor verkorting dienstplicht De Belgische minister van defensie heeft gisteren.in de Kamer medegedeeld, dat de verkorting van de dienstplicht van 18 tot 15 maanden opgevangen zal worden door drieduizend vrijwilligers voor een periode van vier jaar aan te werven en een deel van het administratief personeel naar gevechtseenheden over te plaatsen. Op de foto prinses Irene (tweede van links) met haar medegeslaagden (v.l. n.r.) mejuffrouw J. F. Creidanus, mej. D. E. Harinxma thoe Slooten, mej. E. A. Lodder en mej. K. M. Mensinga. Prinses Irene geslaagd Prinses Irene heeft met goed gevolg het eindexamen middelbare meisjesschool van het incremcntum van het Baarns Lyceum afgelegd. De uitslag werd omstreeks 4 uur gister middag bekend gemaakt. De diploma-uit reiking geschiedde in een der lokalen van het schoolgebouw. De Koningin en de Prins waren hierbij, met de ouders van de andere examenkandidaten, aanwezig. Weer kernproef in Nevada Op het proefterrein in de Amerikaanse staat Nevada is gistermiddag een kern wapen met de krach' van naar ruwe schatting 10 kiloton. totontploffing ge bracht. De bom hing aan een ballon op hoogte van ongeveer 150 meter en half zo sterk als die welke in 1945 op Japan werd geworpen. Dit was dc vierde kernproef in de huidige reeks. Amerikaanse kerngeleerden en technici bevonden zich op 13 kilometer van het explosiepunt Vijf minuten na de ontplof fing moesten ze in allerijl een goed heen komen zoeken, toen bleek, dat hun waar- ngspost door radio-actieve neerslag werd bedreigd. Men verwacht niet, dat de radio-activiteit zich zal uitbreiden tot buiten de onmiddellijke omgeving van het proefterrein. „ZIJ BEMOEIT ZICH OVERAL MEE" Bijna elke maand raakte een jacht in moeilijkheden HET IS merkwaardig met welk een optimisme en onvoldoende navi- gatorische kennis men zich in jach ten wel eens op zee durft wagen. Dit lezen wij in het verslag over 1956 van de Koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot redding van schip breukelingen. Blijkens dit verslag heeft 1956 zich door weinig stormen gekenmerkt. Toch moest tienmaal worden uitgeva ren voor deze jachten, waarbij in zevei gevallen werkelijk hulp moest wordei verleend en niet minder dan 24 menser veilig aan land konden worden gebracht Verder maakt het verslag er melding van dat er in 1956 45 maal een beroep op de reddingsboten werd gedaan, v bij in vijftien gevallen werkelijke hulp werd verleend en 103 personen in veilig heid konden worden gebracht H.M. de Koningin heeft deze recente foto van het Koninklijk gezin exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bemhardfonds en de Anjerfondsen, waarvan Z.K.H. regent is, voor de jaarlijkse inzameling van deze maand ten behoeve van het culturele leven. (Foto M. C. Meyboom) (Van een onzer verslaggevers) Door de gekweekte onverschillig heid ziet men de politieambtenaar niet meer als een vriend, als een hel per in de nood, maar als iemand, die zich overal mee bemoeit en die er altijd op uit is om je de das om te doen. De gedachte van de mens van vandaag wordt meer geridht op wat hij niet doen mag dan op wat hij doen moet en dit alles maakt het werk zo moeilijk .Men ziet de politieambte naar teveel als de tegenpartij. Dit zeide de heer G, van Netten in zijn openingsrede voor de algemene ver gadering van de Bond van Ohr. Po litieambtenaren, welke vandaag en morgen in Boschlust te Zeist wordt gehouden. De heer Van Netten, die voor de laatste aa! als voorzitter de vergadering leid de (hij v/erd dat in 1954 en treedt nu al 'erband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd), stelde zijn ge hoor de vraag, of de soepelheid, waar de justitie veel optreedt tegen zowel jeugdige als niet-jeugdige delinquenten, niet eerder een gezagsondermijnende dan een gezagsversterkende invloed heeft. „De sfeer, die rond de gedetineerde wordt geschapen, doet de vraag rijzen of niet dn erge mate afbreuk wordt gedaan aan het gevoel van schuld en aan het schuldbesef, hetgeen een kiem van gezagsinboeting in zich bergt en zowel voor de gemeenschap ais voor de betrokkene zelf funeste ge volgen kan hebben," aldus de voorzatter, die erop wees, dat juist de politie te ma ken krijgt met de gevolgen van deze situatie. Richtsnoer „F.r is een tijd geweest, waarin de leuze opgeld deed „tegen de Revolutie Evangelie". In onze tijd zou gezegd kun nen worden „tegen het humanisme het Evangelie", aldus de heer Van Netten, die vervolgde: „Wanneer wij dit Evangelie ook In de uitoefening van onze politietaak tot richtsnoer willen nemen, zullen wij ook hierin onze tijd kennen en zullen wij onze plaats weten om de strijd tegen de humanistische tendens van deze tijd te binden en zullen wij daaruit kracht putten om onze taak op een waardige wijze te vervullen." Het grote aantal vacatures besprekend, merkte de heer Van Netten op, dat door extra diensten op zon- en feestdagen de zondagsrust en voor velen de zondags heiliging in het gedrang komt. Wanneer hierin geen verandering komt, zal het loop nog meer toenemen. Daarom i O' P EEN persconferentie in Moskou zijn Russische en buitenlandse journalisten gisteren voorgesteld aan drie honden, die onlangs in een raket 100 kilometer het luchtruim zijn in geschoten. De luchtreizigers blaften vrolijk als om te vertellen dat zij geen nadelige gevolgen hadden ondervonden van dit vreemde experiment, waarbij zij een snelheid van meer dan 4000 km per uur had den bereikt. Professor Prokrofsky van de Russi sche academie voor wetenschappen ver telde dat op de vlucht alleen af en toe versnelling van de ademhaling en ver hoging van de lichaamstemperatuur wa ren opgetreden. Tegen een Brits journalist zei hij: „U kunt uw vereniging voor dierenbescher ming (die indertijd tegen de proef pro- 500 stations Dit experiment is niet de enige Rus sische voorbereiding tot het komende geofysische jaar. Er zijn in de Sowjct- unie 500 waarnemingsstations gebouwd, in dc gebieden van Noord- en Zuidpool Russische expedities maken zich ook klaar om In het geofysische jaar onder zoekingen te doen in de Atlantische en Stille Oceaan en in de Zuidelijke zeeën. Verder zullen 192 Russische stations de atmosfeer, troposfeer en stratosfeer be studeren op zoek naar mogelijkheden om het weer en het klimaat kunstmatig te beïnvloeden. Gedurende het geofysische jaar zullen de Russen verscheidene kunstmanen lan ceren, die het aardoppervlak zullen kun nen observeren op een hoogte van 200 tot 500 kilometer. Hieruit verkregen we tenschappelijke gegevens zullen aan alle landen worden toegezonden. Ook in de Verenigde Staten zit men niet stil. Zo heeft president Eisenhower gisteren het Congres gevraagd om een aanvullende toewijzing van 34.200.000 dol lar voor het bouwen en lanceren van een Amerikaanse kunstmaan. Deze toe wijzing zou het totale bedrag voor dit Amerikaanse project op 110 miljoen dol- 'ar brengen. THEE VIER CENT GOEDKOPER Naar wij uit vakkringen de theeprijs met ingang vi alle soorten met 4 cent verlaagd. naar wegen worden gezocht om deze drei gende arbeidsoverspanning te doen dwijnen. Nagegaan dient te worden op welke wijze de indiensttreding bij de po. litie aantrekkelijker gemaakt kan wor den en hoe gunstiger perspectieven kun nen worden verkregen. Ten slotte zei de voorzitter over dc neming van het ontwerp politiewet door de Tweede Kamer, dat het gevonden com promis een zo perfect mogelijke taakver vulling ln dc weg staat, omdat een zo groot mogelijke centralisatie daartoe het enige middel is. Fanfani doet een poging De secretaris-generaal van de Italiaanse christen-democratische party Amlntore Fanfani is door president Gronchl ver zocht een regering te vormen. Fanfani deelde mede te zuilen trachten een coa litie-regering te vormen, maar dat de moeiiykheden rond de kabinetscrisis, die nu reeds 45 dagen duurt, nog waren toe genomen. Twee doden op de weg De 22-jarige chauffeur J. Sterk uit Amsterdam is gistermiddag ernstig gewond bij een aanrijding op de dTukke Haagseweg nabij het viaduct over de Ringvaart. Vijf andere liepen lichte ver wondingen op. De chauffeur reed in zijn bestelwagen plotseling naar het lirakerweggedeelte het uit de richting Amsterdam komende ver keer tegemoet. Hij ramde een personen auto, die zwaar werd beschadigd, daarna nog een personenauto en 6loeg ten 6lotte Bij een autobotsing op de Almelo6e- 6traat onder Ootmarsum kwam de 34-jarige automobilist J. H. W. Scholten gisteimiddag om het leven. Financiën voorrang PREMIER Bourgès-Maunoury heeft gisteren zijn eerste overwinning in de Franse Nationale Vergadering behaald, maar had daarvoor de stem men nodig van de communisten. Hij kreeg een meerderheid van 296 tegen 269 stemmen over de agenda der Na tionale Vergadering. De regering was vast besloten de financiële maatrege len met voorrang te laten behandelen, terwijl de MRP eerst een debat over de ratificatie van de Europese ver dragen wenste. Het onafhankelijke boerenblok wilde voorrang geven aan de wetten voor het verbieden van de communistische partij. Zonder hulp van de MRP en de boeren ziet het er voor de nieuwe premier som ber uit. Men verwacht wel dat de par tijen hem in belangrijke kwesties zullen steunen, maar duidelijk is aangetoond, dat hij niet die steun krijgt, die zijn voorganger Guy Mollet ln het eerste jaar van zijn ambtsperiode genoot De financiële voorstellen moeten van daag door het kabinet worden goedge keurd en gaan dan naar de Nationale Vergadering. V erbruiks goeder en De beperking van de inivoer van Frank rijk zal voornamelijk betrekking hebben op duurzame v erbru ikegoede renzoals elektrische toestellen voor huishoudelijk gebruik, textielgoederen en dergelijke industrie-produkten. Behalve kolen en olie zal vermoedelijk ook de invoer vao industriële grondstoffen meer worden ge- contingenteerd. Door regeling van het afbetaJingssysteem hoopt men tot con sumptiebeperking te komen. Een groot deel van de inkomsten zal, zoals bekend, in de vorm van nieuwe be lastingen worden gevonden, waarvan een groot deel moet worden opgeleverd door flinke verhoging van de benzineprijs. Men spreekt van een verhoging van de benzineprijs. Men spreekt van een ver hoging van dertien a vijftien frank, waar door de prij6 voor gewone benzine ne gentig frank per liter wordt. Superben- ne gaat 95 frank kosten. Wat de export betreft verwacht men i regeringskringen, dat voor het week einde het embargo op de handel met communistisch China zal worden ver zacht, De Franse expediteurs zullen ver moedelijk trachten vrachtauto's, tractore ware machines aan China te ver bruin elkaar in deze hv een fonteintje om de dorst te lessen. jVTEDERLAND behoorde gisteren met Duitsland tot de warmste landen van Europa. Hevige on weersbuien hebben echter de tem peraturen vooral aan de kuststrook aanmerkelijk doen dalen. Het on weer woedde meer zuidelijk en oostelijk. In Oss gingen twee boerderijen na seminslag in vlammen op, in Zeelst (gcm. Veldhoven), Vlagtwedde en Dreumel ieder een. Het spoorverkeer ondervond tweemaal ernstige stagnatie De bliksem sloeg in de bovenleiding van het traject BunnikDriebergen juist toen er een trein reed. De draad knapte af en de trein kwam tot stand. Langs het baanvak Soestduinen— Amersfoort spoelde een paal vat bovenleiding om, waardoor ook hier de draden knapten. Twee kinderen verdronken bij het baden een meisje van veertien jaar even bul ten Bergum, en een jongen van vijftien uit Zijpe toen hij bij Urk in het IJssel- n Zuid-Beveland maakt men zich zorgen over de aardbeienoogst. Op de heet- geblakerde velden verschroeien dc vruchten of worden rood voordat zo volgroeid zUn. Andere landen ln Duitsland zijn in enkele dagen tijds bij het baden reeds negentig men sen verdronken. In Zweden daalde (Zit VLKVOLG OP PAG. 5) HET WEER IN EUROPA ill i! i SJ {i Kopenh. A'dam Luxemburg Parijs Bordeaux Berlijn zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. half bow. lichTbew' geh. bew licht bew. lichl bew hatfbew. NNW 3 NNO 3 O 6 N 1 NO 3 NNO 4 WZW 2 ZZW 1 windstil NNW 2 NNO 2 ZZW 2 15 1 22 0 25 0 16 0 31 1 30 10 27 6 28 0 30 0 26 2 22 0 31 0 29 0 MUnchen ZUrich Genève licht bew. lichl bew. geh. bew. W 3 ZO 1 windstil O 2 ZO 2 19 7 25 0 27 0 25 0 25 1 Innsbruck Rome Mal lor ca half bew ha'f bew. windstil NO 2 windstil NO 7 20 0.6 30 0 25 0 27 0 Afnemende onweerskansen De Bilt verwacht tot morgen avond: Vanavond en van nacht plaatselijk in het zui den en midden van het land enkele regen- of onweers buien. Morgen zonnige peno- den en vrijwel geen buien Zwakke tot matige, langs de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. In Limburg minder elders weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 20 juni: zon op 4.21, onder 21.05; op 0.13, onder 12.59.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1