S.P.D. kan veel bieden maar geen Adenauer Wat is mijn taak wanneer er oorlog mocht uitbreken?" Russen stonden klaar om in Hongarije te strijden Kleine partijen, grote macht Trek naar de stad kan afgeremd worden n Britse troepen eerder uit Duitsland? V) Civiele volksweerbaarheid van zeer groot belang DINSDAG 18 JUNI 15 Wat zullen Duitse verkiezingen brengen Vitaal en strijdbaar, en bij zijn volk de zeer geliefd (Van onze correspondent te Bonn) TN HET PROGRAMMA waarmede de grootste politieke partij Bondsrepubliek, de C.D.U., de campagne voor de algemene verkiezin gen van 15 september is ingegaan, komt één woord voor, dat niet is te overtreffen: „Adenauer". Het is een begrip, waar de voornaamste tegen standster der C.D.U., de S.P.D.niets tegenover kan stellen. De sociaal democraten kunnen hun zeker niet ongevaarlijke concept van de manier, waarop zij Duitsland willen beveiligen geen dienstplicht, geen kern bewapening en een eventueel uittreden uit de N.A.V.O. stellen tegen over dat van de C.D.U., die ronduit pleit voor verdere herbewapening van de Bondsrepubliek zolang er geen beproefde ontwapeningscontrole is uit gedacht. Ja, zij zullen stellig komen met een al ternatief voor alles, wat de C.D.U. te bie den heeft. Maar zij hebben géén Adenauer, die wel eens voor de derde maal de beslissende factor zou kunnen zi}n. Er is na het C.D.U -congres in Ham burg geen twijfel meer aan: dr. Konrad Adenauer wil nogmaals kanselier worden en als de C.D.U. bij de algemene verkie zingen wederom zou winnen, zal de partij hem zeker opnieuw met die post belas ten. Voor de C.D.U. bestaat dus niet het probleem, waarmede de S. P. D. bij een stembus-overwinning te kampen zou hebben, nl., welke socialist dan bondskanselier zou moeten worden. Adenauer heeft in Hamburg ook het laat ste sprankje twijfel aan zijn vitaliteit weggevaagd, toen hij in zijn slotrede de 481 C.D.U-gedelegeerden uit de gehele Bondsrepubliek opriep tot het offensief en de scheepstelegraaf op „Volle kracht vooruit" schoof. Allen, die het C.D.U.- congres bijwoonden - ook de waarnemers der oppositie- en coalitiepartijen - kwa men diep onder de indruk van de levens kracht en strijdlust van de man, die de oudste nog actieve staatsman ter wereld is en noch ln de geschiedenis van Duits land, noch in die der moderne wereld, iemand heeft, die zich met hem kan ver gelijken. Ook in de oppositiekringen der sociaal-democraten geeft men vol mondig toe, dat de bondskanselier voor vele Duitsers het symbool is van een patriarchaal staatsbeleid, waar voor zij nu eenmaal een grote ver ering hebben. De gemiddelde Duitser ziet graag iemand aan de top, die het „wel voor elkaar zal brengen", iemand, die zegt hoe het wel of niet moet, die zo nodig daartoe de be velen geeft en hem van de lasten der staatszorgen bevrijdt. Het team voorop Dr. Konrad Adenauer beheerst op een zame hoogte de Christelijk-Democrati- sche Unie, d« regeringspartij van West- Duitsland .Alle gepraat over „kroonprin sen", opvolgers en assistenten, is voor bij. Niemand spreekt meer over de executie van de erfenis die dr. Adenauer toch eenmaal onverbiddelijk zal na laten. Dit ln tegenstelling tot een jaar geleden, toen er nog sprake van was. dat de C.D.U. de verkiezingscampagne zou ingaan met „Dr. Adenauer en zijn team''. Het team Is: minister van buitenland se zaken dr. von Brentano, minister van economische zaken prof. Erhard. de Ber- lUnse C.D.U.-voorzitter en minister van P.T.T. Lemmer, de oud-premier van Noord rijnland-West falen Karl Arnold, Bondsdagpresfdent dr. Gerstenmaier. de premier van Sleeswtjk-Holstein von Has selt en zelfs de meest uitgesproken expo- van de Chrlstelijk-Soclale Unie, minister van deff. Strauss. Hef team rijdt evenwel niet naast dr. Audenauer. maar als 'n hecht gesloten formatie vóór „der Alte" en vóór de beproefde C.D.U.-poli tiek. die West-Duitsland daar heeft ge- icht, 1 r het thai Gallup'uitslag „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. wie Is de populairste in het hele land?" heet het spel. dat in deze weken door alle politieke partijen wordt gespeeld. West-Dultslands ..Gallup Poll'", het In stituut voor meningsonderzoek in Biele feld, heeft de vraag gesteld: „Welke po liticus acht u in Duitsland het hoogst?" En ziet: 37 procent van alle onder vraagden wees dr. Adenauer als zodanig aan. Daarmede ligt hij, ondanks een ge heel gewijzigde binnen- en buitenlandse politieke boestand, precies even ver op alle andere Westduitsepolitici vóór als in 1953. Ver achter dT. Adenauer volgt met 13 procent West-Duitslands president prof. Theodor Heus6 en aohter deze met slechts 10 pet. de voorzitter der Sociaal-Demo cratische Partij, Erich Ollenhauer. Daar na volgden met respectievelijk vier, drie en twee procent de minister van econo mische zaken prof. Erhard. de vice-voor- zitter der S.P.D. prof. Carlo Schmid en de Westduitse minister van buitenland se zaken dr. von Brentano. Crisis in Italië Kabinetsformatie weer mislukt Cesare Merzagora, de president van de Italiaanse Senaat, heeft bekend gemaakt, dat hy niet in staat is een kabinet te vor men. De kleine liberale partij, is volgens Merzagora de schuld van zp-n falen. De party maakte gisteravond bekend, dat zy weigerde aan een kabinet van de Chris ten-democraat deel te nemen. Klare taal van V.N.-commissie "OEEDS OP 20 OKTOBER 1956 hebben de Russen maatregelen getroffen om een gewapend ingrijpen in Hongarije mogelijk te maken. Sowjet- troepen stonden aan de Hongaarse grenzen gereed om binnen te trekken. Dit meldt het rapport van de commissie van onderzoek der Verenigde Naties over de Hongaarse opstand. Het verslag bestaat uit dertien punten, waarin wordt vastgesteld, dat de Hongaarse opstand niet geïnspireerd is door „reactionaire kringen" of door „imperialistische westerse kringen". In feite is de opstand voor de deelnemers als verrassing gekomen. De ledder der Canadese liberale partij, Louis St. Laurent, heeft inderdaad de consequenties gebroken uit de uitslag van de stembusstrijd, waarbij de conservatie ven voor het eerst sinds 22 jaar een, zij het niet grote, overwinning behaalden. Hij is aftredend als premier, daarmede de weg openend voor de conservatieve leider John Diefenbaker. Deze heeft vol vertrouwen de opdracht aanvaard, erbij zeggend dat hij reeds vrijdag het nieuwe kabinet zal presenteren. Een benijdens waardig optimisme, wanneer we de duur t. xj i.i j der Europese kabinets- I Verklaarde formatles ter mJe. uitzicht Ujking gebruiken. De politieke situatie is in Canada dan ook wel anders. Het schijnt de Engels sprekende landen toe bedeeld te zijn een eenvoudiger kleuren schema in de politieke staalkaart te heb ben dan de landen van het Europese vas teland. Nu de kiezers zich hebben uitge sproken voor de conservatieven, ook al is het geen absolute meerderheid die zij in het parlement van 265 zetels zullen be zitten, staan de kleinere partijen waar schijnlijk aan de kant van de overwin naar. Dit behoeft overigens niet te wor den uitgedrukt in de samenstelling van de regering. De twee belangrijkste kleine partijen in Canada hebben reeds doen weten, dat zij bereid zijn samen te werken met welke regering ook. doch dat zij geen zitting zullen nemen in het kabinet om zo hun vrijheid te behouden. Dit maakt het leven van het kabinet afhankelijk van de beslissingen dezer twee partijen, de socialistische Coöperatieve Gemenebest Federatie en de Sociale Krediet Partij, die samen 43 zetels bezetten. De overbiyvende aoht setels verdeeld over vier partyen leggen minder gewicht in de schaal. Drie setcis der onafhanke- ïyke kannen gevocgiyk by de liberalen gevoegd worden, maar dit brengt deze party tooh nimmer in een meerderheids positie. Zo sal de kabinetsformatie Diefenbaker weinig zorgen geven, maar de instandhou ding van zUn kabinet moeliyker zyn. Wal de Canadezen in het byzonder van hem verwachten, is dat Canada een sterker positie krijgt ten opzichte van s|Jn grote bnnr, de Verenigde Staten. Een opgave, die niet eenvoudig 1st Hy viel samen met het succes der Pool- communistische regering, die van het Kreflin grote onafhankelijkheid had we- :n te krijgen en werd in de hand gewerkt jor de teleurstelling, veroorzaakt door de toespraak, die Erno Geroe, toen eerste cretarls der Hongaarse communistische partij, op 23 oktober 1956, bij zijn terug keer uit Zuid-Slavdë, hield. De Hongaren hoapten toen, dat Geroe een sympathiek standpunt zou innemen t.o.v. de eisen van het volk, zoals deze op 22 oktober door de studenten onder woorden waren ge- >r het optreden van de Hongaarse veiligheidspolitie, die begon te schieten ensen by het gebouw van radio-Boe- dapest, waarbij tegeiykcrtyd de Russische -oepen verschenen, is het beeld volko- ten veranderd. Deze laatsten gedroegen zicb alsof ze een veldslag tegenover een vyandeiyk leger moesten leveren. Agressie „Wanneer een mogendheid op reusach tige schaal wapengeweld gebruikt op het gebied van een ander land, met de voor opgezette bedoeling ln te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden land, heeft zü zich volgens de omschrij ving, die de Sowjetuniie zelf van het be grip „agressie" heeft gegeven, aan eer aanvalsdaad schuldig gemaakt, die dan tevens een internationale aangelegenheid ls geworden," vervolgt de commissie in haar verslag. Ex-premier Imre Nagy heeft uitdrukke lijk verklaard dat hij de Sowjetrussische autoriteiten niet heeft verzocht in Hon garije in te grijpen. Er is ook nergens uit gebleken dat hij of een andere Hongaarse autoriteit wel een dergelijk verzoek tot de Russen richtte. Gedurende enkele dagen van vrijheid, die het Hongaarse volk heeft genoten, bleek hoezeer het hier een volksopstand betrof: er verscheen een vrije pers, radio sprekers mochten vrijuit spreken en on der het volk heerste algemene vregude. De commissie, waarin vijf landen zit ting hadden* ls gebleken, dat de veilig heidspolitie zich heeft schuldig gemaakt onmenselijke martelingen van arres tanten, en dat bij een poging om de op stand te breken een aantal Hongaren, •aaronder vrouwen, naar de Sbwjetunie weggevoerd. Een deel hiervan is nim- ler naar Hongarije teruggekeerd. De commissie is tot de conclusie geko- ien, dat Kadars bewind op geen enkele wyze steun heeft ontvangen van het Hongaarse volk. Kadar heeft stelselmatig ie stap na de andere gedaan om de macht der arbeiders te vernietigen. Op het stabilo van een Convair bakte gisteren een kok van de K.L.M. een eitje: het beste be wijs dat het warm was op Schiphol. Aanbod op theeveiling Donderdag 4 juli worden ter veiling in Amsterdam aangeboden 2544 hele en 456 halve kisten Javathee en 1314 hele en 168 halve kisten Sumatrathee. CONCLUSIE OP GEMEENTENCONGRES Nationale Raad wordt nog lang niet aanvaard De Nationale Raad, zoals president Su karno deze heeft samengesteld, heeft weinig waardering gevonden. Prof. dr. Bahder Djohan, de president van de uni versiteit van Indonesië, heeft zyn benoe- mng niet aanvaard. Hy verklaarde be noemd te zyn zonder vooraf geraadpleegd te zqn en dat hy zyn wetenschappeiyke arbeid belangrqkcr acht dan het lidmaat schap van de raad. Hy was benoemd als vertegenwoordiger der intellectuelen. De Indonesische journalistenvereniging heeft bekend gemaakt, de door Sukarno benoemde vertegenwoordiger van de jour nalisten, de hoofdredacteur van het linkse dagblad Bintang Timur. niet te erkennen als zodanig. De gedeserteerde Nederlandse militair Princen, die nu Indonesisch staatsburger is. heeft geprotesteerd tegen de benoe ming van de heer E.a F. Wens, als ver tegenwoordiger van de Indio-Europese groep. Wens kan volgens hem beschouwd worden als een persoonlek adviseur va Sukarno, maar niet als vertegenwoordig! van de Indo-Europese groep. De opstandige regeringsraad van Mid- den-Sumatra heeft geweigerd Dahlan Ibzrahim te erkennen als afgevaardigde en acht overigens de gehele Nationale raad in strijd met de wet. De grootste Islamietische partij, die in het kabinet van Sukarno zitting heeft, moet haar standpunt nog bepalen, doch houdt voorlopig vast aan de gemeenschap pelijke verklaring der verschillende gods dienstige partijen, waaronder de Masju- mi, de katholieken en de protestanten, dat de vorming van een Nationale Raad onaanvaardbaar is. Liquiditeitsmoeilijkheden Bandar oliepalmen N.V. De' Bandar oliepalmencultuurmij N.V. i' Amsterdam heeft in 1956 een winstsaldo bereikt van f 669.441 (v.j. f 782.455). Voor gesteld wordt een dividend van 7 pet. op de gewone aandelen (v.j. 8 pet.). De liquidi- teismoeilijkheden in Indonesië zijn weei toegenomen, als gevolg van de wanver houding der wisselkoers bij export en im port. Oogstraming 1957: 14.500 ton palm olie, 4300 ton palmkernen. Inmiddels ver kocht: 8030 ton palmolie en 2350 ton palm kernen. Uiterst voorzichtig beleid blijft Aflossing van de wacht in Ca nada. Links de verslagen pre mier St. Laurent, rechts de leider van de overwinnende Progressieve Conservatieve par tij, John Diefenbaker, die thans de eerste conservatieve regering in Canada sinds 22 jaar gaat vormen. Het eerste pogen van de nieuwe premier zal zijn een handelsconferentie te beleggen van de landen van het Britse In de middagvergadering van het 13de itcrnationale gemeenteconsres is glste- :n nog eens uitvoerig gesproken over het raagstuk van de ontwikkeling van het gemeenschapsleven op het platteland. De jrteur van de sectie platteland, de Fin Heraane Eskola. trok enkele conclu sies uit voorafgaande discussies en wees erop, dat de neiging van de plattelands bevolking om naar de steden te trekken een ln de meeste landen voorkomend ver- sehynsel is. Deze neiging neemt op vele plaatsen een dergelijke omvang aan, dat de platte landsgebieden tot op zekere hoogte leeg beginnen te raken en dat er een groot gebrek aan jonge en bekwame krachten ontstaat. Op deze wijze wordt aan die ge bieden de totale kracht ontnomen. Dit heeft fatale consequenties, niet slechts voor de gemeenten, maar voor het gehele land. Tijdens de discussies, aldus concludeerde de heer Eskola, bleek men algemeen van oordeel, dat het vraagstuk alleen kan worden opgelost, wanneer bijzondere aan- De Bundeswehr krijgt in de lege kazernes eindelijk onderdak (Van onze correspondent te Bonn) NAAR IN GOEDINGELICHTE KRINGEN in de Nedersaksische lands- hoofdstad Hannover verluidt, zal het Britse hoofdkwartier in West- Duitsland in München-Gladbach reeds „zeer binnenkort" een begin maken met de terugtrekking der Britse troepen, wat op grond van Brits-West- duitse afspraken aanvankelijk pas de komende herfst zou gebeuren. dacht wordt besteed aan de economist middelen van het platteland ogelijfcheid voor de jongerei evensonderhoud te voorzien. voldoende woongelegn heid op het platteland is ichlkking heeft over de nodige vervotn middelen, zullen trouwens vele jongert afzien om naar de stad te trekka De Zweed Larsson verwachtte, dat isomstandigheden van de platteland bevolking ln de komende 10 h 15 jai belangrijke verbetering zullen ondergas ils gevolg van een vermeerdering het gemotoriseerde verkeer. Het wordt voort noodzakeiyk gcvl ntrale regering de fondsen krijgen voor de Stichting van genieti •hapscentra op het platteland. In alt landen zal er op zyn minst één fonds dit doel nodig zUn. Om een beroepsvoetballer Zuidslaaf Sal komt voor Haagse rechter welke voetbalvereniging „AJaf 'CU1 of „Amsterdam", heeft de Zuidslaaf 8t ^n. I het eerst een rechtsgeldig contract gete concer kend? Deze vraag zal de rechtbank h 25 Juni te behandelen krj. !™Dst' De bi Het hoofdkwartier van het Rij-nleger München-Gladbach kon de juistheid v deze berichten niet bevestigen, nooh oi kennen, daar alleen Bonn hierover nieuws mag geven. Gisteren werd in ge heel We6t-Duits!and de volksopstand Oost-Duitsland van 17 juni 1953, nu „dag der eenheid", herdacht en wai de departementen gesloten. Volgens het C.D.U.-blad Kölnische Rundsohau. waarvan de correspondent Hannover het bericht publiceerde, is het de bedoeling, dat eenheden van de „Bun deswehr" de door de Britse troepen ont ruimde plaatsen zullen innemen. In het eerste stadium van de ontruiming6actii zullen de door de N.A.V.O. gebruikte vliegvelden in Westduitse handen c gaan. De Britse luchtstrijdkrachten den eerst verplaatst naar garnizosne Noordiijnland-Westfalen. In het tweede stadium zullen de Britse garnizoensplaat sen Hannover, Oldenburg, Brunswijk, Delmenhorst. Wolfenbuettel, Göttimgen, Hildesheim en Goslar worden ontruimd en de kazernes worden betrokken door eenheden van de Bundeswehr. Alleen de manoeuvre-terreinen bij Soltau (Bergen- Belsen) en Münsterlager, een pantser oefenterrein op de Lüneburger heldi Beklemmende vraag voor iedereen: (Van onze militaire medewerker) De enorme veranderingen, die zich de afgelopen 50 jaren in de samen stelling van de strijdkrachten hebben voltrokken, vonden hun oorzaak in de zich nog steeds verder uitbreidende technische mogelijkheden op het gebied van de strijdmiddelen. Hoewel de aard en de omvang van bewapening en uitrusting ook in vroeger tijden niet zonder belang waren, werd de kracht van de legers voorheen toch voornamelijk bepaald door het getal van de manschappen, door hun moed en geoefendheid en door de wijze, waarop zij werden aan gevoerd. De techniek heeft hierin gaandeweg een wijziging gebracht. Weliswaar blijft het element van de rijder ook in de moderne tijd een onmis bare factor, doch inplaats van de man kracht geeft veeleer toch de wapenkracht uiteindelijk de doorslag. Evenals in het economisch leven bedient de mens zich ook in de oorlog steeds meer van machi nes. Door de uitvinding van steeds mach tiger strijdmiddelen, groeide de wapen- krachtzelfs uit tot een enorme vernieti gingskracht. De invoering van de nieuwe wapens en uitrustingsstukken leidde tot een me chanisatie, tengevolge waarvan het krijgs bedrijf in steeds sterkere mate materieel- intensief werd. De goederen, die de Verenigde Staten de eerste wereldoorlog ten behoeve van hun strijdkrachten naar Europa over brachten, omvatten de respectabele hoe veelheid van 8 miljoen ton. In de tweede wereldoorlog vervoerden de Amerikanen echter 37 miljoen ton aan krijgsbehoeften ir ons continent, dus bijna vijf maal -eel! )e produktie van dergelijke enorme hoeveelheden goederen voor de oorlog voering en het vervoer daarvan naar de fronten, was slechts mogelijk door de civiele behoeften sterk te reduceren en de burgerbevolking in zo sterk mogelijke ate ln te schakelen in het produktie- en erzorglngsapparaat voor de strijdkrach- Naarmate de materiële behoeften van de krijgsmacht toenamen, werd een steeds groter gedeelte van de nationale economie voor de oorlogvoering opgeëist. In de eerste wereldoorlog legden de Verenigde Staten 35.000 miljoen dollar aan de be- hoeftenverzorglng van de strijdkrachten ten koste. In de tweede wereldoorlog was dit bedrag echter 10 maal zo groot. n.l. 350.000 miljoen dollar (resp. 350 en 2650 dollar per hoofd van de bevolking). Achterland De militaire inspanning aan het front werd dus steeds meer afhankeiyk van de civiele Inspanning In het achterland, want indien de stroom van wapens, munitie uitrustingsstukken, die de strijdkrachten voortdurend moet toevloeien, opdroogt doordat de industrieën niet meer vol doende produceren, moet de stryd spoe dig by gebrek aan materiële middelen worden gestaakt. De ontwikkeling van de techniek be werkte echter niet alleen, dat de civiele inspanning van het achterland een steeds belangrijker plaats ging innemen in de oorlogvoering, doch leidde er tevens toe, dat dit achterland in steeds sterkere mate ook rechtstreeks in het oorlogsgebeuren werd betrokken. Want door het ver schijnen van nieuwe wapens met grote dracht en actie-radius, zoals vliegtuigen raketten en vliegende bommen, beperk ten de gevechtshandelingen zich niet meer tot de frontgebieden. Juist het ach terland vormde voor dit nieuwe oorlogs tuig een gemakkelijke prooi. Er is nu enerzijds de eis, dat het gehele civiele leven in tijd van oorlog zo snel mogelijk moet kunnen overschakelen van de vredes- naar oorlogsfunctie, maar an derzijds, doet zich tevens de noodzaak voor deze ooriogsfunctie te vervullen on der het directe oorlogsgeweld en daar door in feite onder frontomstandigheden. Velen verkeren helaas ln de mening, dat een goede organisatie van de Bescher ming Bevolking voldoende is om aan de omstandigheden van oorlogstijd voor zo ver dat mogelijk is het hoofd te bieden. Deze gedachte is foutief. De Bescherming Bevolking heeft slechts tot taak de direc te gevolgen van vijandelijke aanvallen op de burgerbevolking, zoveel als doenlijk is, te beperken en ln eerste aanleg hulp te bieden, waar deze kan worden ver- Dringende eis Maar hiermee kan niet worden vol staan! Het is een dringende eis die maat regelen te overwegen, die moeten worden getroffen om het civiele leven in oor logstijd voortgang te kunnen doen vinden, het bestuursapparaat in tact te houden, het waterstaatswezen te blijven verzorgen en in de levensbehoeften van de bewol king te blijven voorzien. En tevens moet het nodige worden verricht om de strijd krachten in tijd van oorlog de middelen te verschaffen en de diensten te verlenen, die gevraagd worden. Want zonder steun van het civiele front zal het militaire front niet in staat zijn stand te houden. Welhaast alle takken van de maat schappij zijn hierbij betrokken. In feite gaat het voor een ieder, die in vredestijd met een bepaalde verantwoordelijkheid is belast, om de vraag: „Wat is mijn taak in tijd van oorlog? Hoe, waar en onder welke omstandigheden zal ik die taak moeten verrichten? Wij weten, dat dit een beklemmende vraag is, waarop gunstige uitzonde ringen daargelaten vrijwel niemand buiten de strijdkrachten en de B B. het antwoord weet te geven. En toch ls dat antwoord nodig, omdat een militaire ver dediging met alle voorbereidingen van dien in de moderne tijd zinloos is als er geen civiele pendant van deze verdedi ging in het achterland is voorbereid. Kortgeleden is in de Kamer met vuur gepleit voor het behoud van de Nationale Reserve. Dit was begrijpelijk. Want hoe zeer ook factoren van militaire efficiency wellicht de opheffing van het vrijwilli- gersinstituut als onderdeel van onze mili taire verdediging wenselijk maken, het feit blijft bestaan, dat met deze ophef fing een van de laatste overblijfselen van de gedachte der vrywillig bedreven volksweerbaarheid verloren gaat. In een tijd, waarin de noodzaak van pa raat zijn, niet alleen meer geldt voor de strüdkrachten, maar ook voor het civiele leven, vormt het wegvallen van de ge dachte der volksweerbaarheid een ver ontrustend verschijnsel. zullen nog door de Britse troepen in Ne- dersaksem worden gebruikt. In deze deel staat worden overigens ln overeenstem ming met de heroriëntering van de Britse strategie, slechts kleinere eenheden met grotere vuurkracht ter bescherming var de oostvleugel der N.A.V.O. gestatdo- De ontruiming van zoveel kazernes ln Nedetsaksen, door het Britse Rijhleger. zal het budget van het ministerie'van de fensie ln Bonn stellig ontlasten. Het voor naamste excuus voor het betrekkelijk langzame tempo van de wederopbouw der Westduitse strijdkrachten, die thans de 100.000 man hebben overschreden, was nl. dat er onvoldoende kazemeruimte ter beschikking stond'.. Voor de bouw Bundeswehr-kazernes heeft het ministe rie van defensie in Bonn anderhalf mil jard mark moeten vragen. In Nedersak- sen kwam daar nog bij, dat in de be schikbare kazerneruimte ook de West duitse grenswacht, tussen de 10 en 20.000 man, die in genoemd land haar sterkste en beste eenheden heeft samengetrokken, moest worden ondergebracht. Geen stopzetting van werfactie politie (Van onze parlementsredaetie) De minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken, heeft geen bezwaar tegen het feit, dat in Rotterdam bij de werving van politieambtenaren de hulp is inge roepen van het gehele politiekorps. Dat bij deze methode de honorering afhanke lijk is gesteld van de resultaten der indi viduele werving, verleent echter naar de mening van de bewindsman aan de Rot terdamse actie een minder aanvaardbaar aspect. Dit blijkt o.m. uit de beschou wingen en publikatdes, waartoe een en ander aanleiding heeft gegeven en die niet zullen bijdragen tot een algemene verbetering van de wervingsresultaten. Mr. Struycken deelt dit mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Boekhoven (soc.). Voor een stopzetten van de actie voelt de minister eohter niets. De werving voor de gemeentepolitie zo schrijft hij, behoort tot de competentie van de betrokken bui gemeester. Het ligt niet op mijn weg bevorderen, dat dergelijke acties geen doorgang vinden. De minister acht het overigens onwaarschijnlijk, dat het Rot- lms De beroepsvoetballer uit het land v Tito kwam deze winter in Amsterdam schijnt zowel met de voetbalver. „A& sterdam" ak met „Ajax" een contract hebben afgesloten. Toen dit bekend weri heeft „Amsterdam" er „Ajax" t gehuldigd omstreeks half maart Sal ocd« dwang te hebben laten tekenen. Dit si wordt door „Ajax" ontkend. Deze vereni ging wenst nu, dat de gewone rechte de uitgeweken Joegoslaaf Vladimir Si! als getuige-onder-ede hoort ove vraag, of hij zaterdag 23 februari t tweevoud in de Duitse taal gesteld geld contract met Ajax-bestuursleden in zake een verbintenis als semiprof heef getekend. De rechter heeft het verzod van Ajax reeds ingewilligd en zal op 25 juni om 10 uur in Den Haai worden behandeld. Inmiddels heeft ook het KNVB-be6tuu zich reeds met de zaak ingelaten zeven bestuursleden van „Ajax" geschort, omdat zij onjuiste inlichtingen zoudei hebben verstrekt aan een commissie onderzoek. De zeven bestuursleden willo nu elk een rechtsgeding tegen de KNVï aanhangig maken, waartoe het getuigen verhoor van Sal zal moeten dienst doet Oostelijk voetbalelftal Het voorlopig oostelijk voetbalelftal, da', met het oog op de ontmoeting West-Duite landOost Nederland op 26 juni, morgei op het terrein van SC Enschede een oefen wedstrijd tegen de rest van Overijsiti speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van de Wint (SC Enschede); ach ter: Busschers (SC Enschede) en Epie Jan. (IDe Graafschap); midden: Frölich Enschede), Beekman (Vitesse) en F SC Enschede); voor: Van der (SC Enschede), Voges (SC Enschede), Schu- (Heracles), Schattorje (Vitesse) Abe Lenstra (SC Enschede). Reserves zijn: Hanskamp (AGOW) Amie (Vitesse), Horst (PEC) en Huiberte (Vitesse). Zomercompetitie KNZB Voor de zomerpolocompetitie van Kon. Ned. Zem Bond zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagea luiden: dames eerste klasse DWT Haar- lèm)HZC (Hilversum) 1—4 en eerste klasse a: Neptunus (Amersfoort)- Nereus (Zaandijk) 132. Benelux-golftitel voor Haagse dame (ej. mr. A. Sohlff uit Den Haag heelt het Benelux-kampioensohap golf v op haar naam gebracht. In de finale dit kampioenschap wist zij n n met 75 te verslaan. terdamse voorbeeld navolging zal vinden. Zoals bekend worden de werving!- activiteiten van de individuele korps leden in Rotterdam gehonoreerd met premie van 10 tot 50 al naar gelanc de moeite, die de betrokken politie ambtenaar zich heeft getroost. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U., juni, Geslaag R. Daniels, An en: mej. M. Sche M. J. Mons, Den AMSTERDAM, V.U.. 18 urkunde: P. H. Poi i Oen Brink, Naarden. AMSTERDAM. V.U.. 14 juni. F. G. Boulont chrift: Geology and pelro ardo JofJaUel region. R. J. DELFT. Wocnsdagmidt toveren tot doctor in dc ti ip proefschrift: General pro onverting networks, it. S. 1 AMSTERDAM, G.U., 15 Thung, Amster- AMSTERDAM. V.U., GRONINGEN, 18 mni Ie 2A): r J. J. F. v. d. Bcrgh. Amsterdam. Geslaagd P. L. Oudgen en. Ossen drec den; E. H. nsby, Oslo. GRONINGEN, 17 juni. Geslaagd vou. andheelkunde Ie ged.: F. Beijderwellen. Groaie- !en; G. S. Pastoor, Haren; W. van WdiligM. psychologie: A. M. L. Hey Utrecht. Doet. geneeskunde: B. S. ten Be E. Buning. Bussum; C. J. Clou mej. Nitiprodji Middelburg; J. A. K. V. Wi A. M. M. W Waller, Utrecht. P. M. Kampman Utrecht. Utrecht; M. J. Tap v-LekkerJand: rrrtl J. de WaiT, PROMOTIES UTRECHT, 17 juni. Geprom. i dc wis- en natuurkunde op

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4