CHRISTELIJK Staking activiteiten in C.C.O. niet nodig Bij winstbeperking ook geen aanvaarding van verlies Boek Jaarlijkse conferentie der Vrienden van Kohlbrugge n blijven neutraal Geen baat Werving C.N.V. is van mening O Uit de vakpers (Van onze sociale redacteur) UET uittreden van de Neder- J-J- landse Huishoudraad uit het Consumenten Contact Orgaan heeft van verschillende zijden nogal wat reactie uitgelokt. Nu dit contactorgaan nog slechts be staat uit vertegenwoordigers van de vakbeweging, de Centra le der Nederlandse Verbruiks coöperaties en de Nederlandse Consumentenbond is het niet geheel onbegrijpelijk, dat som migen zich de vraag stellen, of de basis van het orgaan niet te smal is geworden, vooral omdat de middenstandsorganisaties er ook al niet in vertegenwoordigd zijn. De Gids, het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond schrijft in zijn jongste nummer echter, dat het C.N.V. van mening is, dat er geen enkele reden is om de activitei ten van het Consumenten Con tact Orgaan te staken. De Gids licht dit op de volgende wijze toe: „De vakcentralen van werkne mers zijn geschikte organen om de consumentenbelangen te bevorde ren. De taak van een vakcentrale beperkt zich niet uitsluitend tot de hoogte van het loon, beperkt zich evenmin tot een bepaalde sector in het sociaal-economische leven, of tot het producentenbelang. De vakbeweging heeft waar schijnlijk reeds te lang eenzijdig aandacht geschonken aan de inko mensvorming, met verwaarlozing van de voorlichting over de beste ding van het loon. Een ander belangrijk punt is, dat de drie werknemersvakcentra- len, met hun 1.140.000 leden, onge veer de helft van alle consumen ten vertegenwoordigen. Vanzelfsprekend wenst het C.C.O. een vriendschappelijke relatie met de werkgevers en middenstandsor ganisaties te onderhouden." Aldus de Gids. Voorts wordt in De Gids ook nog het persbericht afgedrukt, dat het C.C.O. heeft gepubliceerd naar aanleiding van het uittreden van de Nederlandse Huishoudraad. In dit communique wordt vermeld dat de reden van de Huishoudraad tot uittreding voor een belangrijk deel is geweest het feit, dat de Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties wel als lid tot het C.C.O. werd toegelaten maar niet de middenstandsbonden. DE Nederlandse Christe lijke Bond van Over- publiceert advies, door de regering moeten worden genomen, zulks in verband met de ingangsdatum der huurver hoging. die op 1 augustus a.s. is gesteld, en met het oog op het tij dig uitbetalen van het bedrag der compensatie". ONS Melk - en Zuivelblad wijdt ditmaal een oriënterend artikel aan de grote moeilijkheden bij de melkbezorging in de hoog bouw. Deze moeilijkheden zijn na melijk niet alleen de nadelige in vloed van het trappenklimmen op de gezondheid van de bezorger, maar ook het aanzienlijke tijdver lies en het dikwijls vrijwel ontbre ken van het persoonlijk contact met de cliënt, waardoor immers de omzet bevorderd wordt. Het ondervangen van de moei lijkheden is daarom ook niet een voudig, omdat de typen van hoog bouw onderling nog weer zeer ver schillend zijn. Het blad geeft dan een opsomming van de verschillen de soorten van hoogbouw en de moeilijkheden waarmee de bezor ger te kampen heeft. Het zou ongetwijfeld interessant zijn wanneer na dit oriënterend ar tikel nog eens nader werd inge gaan op de eventuele mogelijkhe den, die er in de verschillende om standigheden zijn om de 'moeilijk heden ten gevolge van de hoog bouw wat betreft de bezorging te gen te gaan. Er zouden wellicht waardevolle tips aan de consument gegeven kunnen worden, die ook de' bezor ger het werk aanzienlijk vereen voudigen. week de te verwachten de huur verhoging voor het overheids personeel. Aangenomen mag wor den, zo wordt geschreven, dat het overheidspersoneel dezelfde com pensatie ontvangt als het perso neel in het particuliere bedrijf, waarbij wij op het standpunt staan, dat hierbij zal gelden de indeling der Gemeenten in het Rijksbezoldi gingsbesluit. „Voorts moet er een maatregel worden getroffen voor de gepen sioneerden. En ten slotte zijn er nog enkele punten, die onder het oog moeten worden gezien. Over dit alles vindt thans het overleg met de Centrales van Over heidspersoneel plaats. Op het tijd stip. dat wij dit schrijven is dit overleg nog niet geëindigd. Wij verwachten echter, dat dit spoedig het geval zal zijn en wij hopen, dat het overleg tot overeenstem ming zal leiden. In elk geval zal de beslissing spoedig na het uitbrengen van het •s-Gra ïejuffrc Mons tseno -,a tot onderwijzeres aan de c: it. sc.iool te Doesburg: mejuffrouw E. Steneker te Voorburg: aan de c t. school te Veenhuizen: mejuffrouw ■ontsema te Lordorp (Gr.): aan de M Bosch-school ib.l.o.) te Heemstede: i ffrouw C. Jessurun te Aalten aan de rschool te Schiedam: de Spoel Roer iond. (Advertentie) Positief denken Door wetenschappelijke samenstelling brengen Mijnhardt's Zenuwtabletten bij examens en openbaar spreken kalmte, fris positief denken «n 'n vrijmoedig, beheerst optreden. Bondsvergadering Chr. Middenstand (Van onze sociale redacteur) DE voorzitter van de Christelijke Middenstands Bond, de heer H. de Mooy, heeft gisteren in de bondsraadsvergadering van de C.M.B. met grote nadruk levensruimte, ontplooiingsmogelijkheden en het recht tot vrij ondernemingschap voor de middenstands- ondernemer opgeëist. Op het ogenblik dreigt de overheid de taak van de ondernemer over te nemen, waardoor het bedrijfsleven alleen de tweede rangs vraagstukken voorgezet krijgt. In dezelfde mate dreigt dit gevaar voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Als voorbeelden van deze overheids bemoeienis noemde de heer De Mooy, de prijsstabilisatie, die steeds meer in plaats van een incidenteel karakter een struc tureel karakter gaat dragen. En in het kader van deze prijsstabilisatie wordt met name een zekere winstbeperking doorgevoerd. Het behalen van winst wordt bijna ongeoorloofd geacht, maar over de tweede factor van het vrije on dernemerschap het verlies wordt niet ge sproken. Maar men dient wel Roed te verstaan, aldus de heer De Mooy, dat wanneer men aan de winst knabbelt de middenstandsondernemer ook de verlies- factor niet meer zal kunnen aanvaarden. Alle winstbcperklng werkt hier verlam mend op de ondernemer. De overheid dient bij haar beleid ook een gerechtvaardigde plaats in te ruimen voor het klein- en middenbedrijf, dus het middenstandsbedrijf. Zonder dat is geen juist beleid mogelijk. In het verleden zijn de middenstandsorganisaties bij het overleg echter maar al te veel genegeerd. De heer De Mooy voegde hier op ern stige toon aan toe: „De overheid zij ge waarschuwd, dat zij niet komt aan de levensruimte van de zelfstandige onder nemer en aan de ontplooiing van het vrije bedrijf". Wat betreft de interne aangelegenheden van de C.M.B. noemde" heer De Mooy de reorganisatie, die thans doorgevoerd wordt en waarbij o.m. afzonderlijke ra den worden ingevoerd voor de verschil lende middenstandssectoren, noodzakelijk in verband met de ontwikkeling in de toekomst. Met name achtte hij ook een versterking van de plaatselijke en regio nale activiteiten van groot belang. De Koninklijke Middenstandsbond en het Nederlands Verbond van Vakverenigin gen werken reeds -sterk in deze richting. Andere punten, die de heer De Mooy ter bestudering aanbeval, waren het op richten van jeugdorganisaties in de vak bonden en eventueel het in het leven roe pen van vrouwenorganisaties, daar de middenstandsvrouw beslist niet gezien mag worden als slechts een onbezoldigde werkneemster. Een groot deel van de bondsraadsver gadering was gewijd aan de goedkeuring van jaarverslagen en de vaststelling van nieuwe statuten en huishoudelijk regle ment. Bij de behandeling van het jaar verslag bracht de heer De Mooy nog de vertegenwoordiging van de C.M.B. in de S:E.R. naar voren. De C.M.B. zal het nim mer tolereren, dat zijn plaats in de S.E.R. bij toerbeurt zou moeten worden afgestaan aan het nog steeds groeiend Nederlands Verbond van Middenstands verenigingen, dat thans als vierde mid denstandsorganisatie gèen van de drie beschikbare middenstandszetels bezet. Tot buitendienst-functionaris in de rang van adjunct-secretaris is aangesteld de heer M. D. Kleisen te Apeldoorn. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Oldenhove (toez.): J. W. Schaap te Zuidbroek. Beroepen te Boven-Hardinxveld: G. M. van Dieren 'te Ede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Appelscha (vak. G. Oppe- dijk): C. W. de Vries te Lollum (bij acclj. Aangenomen naar Hazerswoude: N. W. v. d. Hout te Sprang; naar Zonne- maire: kand. P. Melse te Vrouwepolder, die bedankte voor Hasselt; naar Exmor- ra (toez.): vik. R. Houtsma te Markelo. Bedankt voor 's-Gravenhage-O: J.Tho mas te Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Slikkerveer: W. Hage te INunspeet. Ds. J. H. Antuma In de ouderdom van bijna 57 jaar is te Gorredijk (Fr.) plotseling overleden ds. J. H. Antuma, predikant bij de geref. kerk. Ds. Antuma reed zaterdag jl. uit zijn woonplaats op zijn bromfiets, toen hij door een hartaanval werd ge troffen, die plotseling een einde maakte aan zijn leven. Hij werd op 27 juli 1896 te Enumantil (Gr.) geboren, bezocht het Willem Lo- dewijk-gymnasium te Groningen en stu deerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Op 21 november 1926 werd ds. Antuma te Raard (Fr.J bevestigd. Op 10 november 1946 verbond hij zich aan de kerk van Gorredijk. De teraardebestelling zal a.s. donder dag te Gorredijk geschieden na afloop van een rouwdienst in de Geref. kerk, die geleid wordt door ds. J. Koopmans uit Boornbergum. En spreek Christen-zijn is vervuld-zijn m de Heilige Geest. En ver vuld zijn van de Heilige Geest wil zeggen: Gods naam belijden, Zijn grote werken verkondigen, waar dan ook en hoe dan ook. Doen wij dat? Veel te weinig! En waarom niet? Och, daar hebben we zo allerlei redenen voor. De een vindt dat het zinloos is om dat iemand die EEN WOORD VOOR VAN DAAG een eigen me ning heeft toch niet te over* tuigert is wie zo spreekt gelooft niet in de werking, in de werkings kracht van Gods Geest. De ander zou wel willen spreken maar hij heeft er geen tijd voor; het leven eist je zo helemaal op, dat je er niet toe komt hun ge loof wordt verstikt in de zorgen- van-alledag. En een derde zwijgt maar liever om niet het mikpunt te zijn van allerlei spottende op merkingen die een vijandige om geving jegens „de fijnen" ten beste geeft. In Handelingen vijf leest men hoe de Sadduceeën, „vervuld met naijver", de handen aan de apos telen sloegen. Maar een engel des Heren leidde hen uit de gevange nis. En zijn opdracht luidde: „Gaat heen, gsiat in de tempel staan en spreekt tot het volk al deze woorden des levens!" Hoort ge het? „Spreek VAN Dfc DAG Nleuw-Gulnea-studlën. Orgaan van de stichting Studiekring voor Nw.- Guinea. Gedrukt bij de Haagsohe Drukkerij en Uitgeversmij. N.V. Den Haag. Het eerste nummer van dit weten schappelijke tijdschrift over Nederlands Nieuw-Guinea bevat een artikel gewijd aan de nagedachtenis van prof. dr. G. J. Held. die vele jaren aan Nieuw-Guinea heeft gewijd. Schrijver is gouverneur dr. J. van Baal. die ook wijlen minister prof. W. J. A. Kernkamp herdenkt. Voorts een algemeen artikel over Nieuw-Gui nea in het Engels, een zeer intressan- te studie van de grotten van. Jaand met reprodukties van wandtekeningen, van dr. X. W. Galle. en een studie van mr. H. G. Verhoeff over overheid en grond, beide met Engelse samenvattingen, een korte kroniek van Nederlands Nieuw- Guinea. een parlementair overzicht, be schouwing van de behandeling in de Ver enigde Naties, en documentatie. (Van een medewerker) Zaterdag hielden de Vrienden van dr. Kohlbrugge hun jaarlijkse con- J ferentie te Utrecht. Na een korte preek over Joh. 3:30 door ds. D. van Heyst j hervormd predikant te Ommen, refereerde ds. W. A. Hoek, de bekende Amsterdamse hervormde predikant, thans emeritus te Rheden, over „Kerk en Geloof". Hij herinnerde aan het onlangs verschenen boek over de „Ko- mende oecumenische Kerk" van dr. H. van der Linde, dat hij typeerde als i een bewogen kreet; een roep niet zozeer om Christusf ook het Maranatha is een kreet) als wel om de Kerk, de zichtbare Kerk; zeer locaal te nemen. In j deze Kerk gelooft men; in haar vindt men rust. Centraal staat het sacra- ment van de eucharistie, zodat er nog nauwelijks ruimte is voor het woord, j1 dat het geloof uit het gehoor is. Het netwerk van bisschoppen houdt deze Kerk tezamen. Met deze kerkbeschouwing zijn wij wel heel ver van de Reformatie verwijderd en bevinden wij ons dicht bij Rome R.K.Moskou (Orthodoxe Kerk) en Canterbury (Anglicaanse Kerk). Hier is de Kerk een Immanuël God met ons). Ook onder ons is er meer oog en hart gekomen voor de betekenis van de Kerk. Van prof. Gunning verklaarde wijlen dr. Noordmans, dat de Kerk steeds meer hoofdgedachte voor hem werd. Doch Gunning schreef ook een werkje: „Ho ger dan de Kerk". En Noordmans, die ruimte wilde open houden voor Gods vrije genade, schreef eens: omdat wij naar de Kerk gaan, daarom gaat God er nog niet heen. Nu is het verlangen naar rustbie- dende geborgenheid algemeen mense lijk. Wanneer de ecclesia (kerk) te hol en te kil wordt, zoeken wij maa- -' *- graag de ecclesiola (het kerkje) ecclesia. Deze groepen van gelijkgezin den komen dikwijls bulten de kerk te staan. Zo ontstonden kleinere kerken, die vaak een kalmerend zelfbewustzijn blijken te hebben: wij zijn de ware kerk. Ook de richtingen kunnen deze functie overnemen; ja zelfs schuilt er een gevaarlijkheidje in het samenkomen als „Vrienden van Kohlbrugge"! Nu worden wij van tweeën gedrongen. Ener zijds is er het strikt persoonlijk geloof (credo: ik geloof): anderzijds worden wij naar de kerk (de gemeenschap) ge dreven. Deze zuiver-bijbelse tweeslag vinden wij ook in art. 27 van de Ned. Ge loofsbelijdenis. De Reformatie wierp de enkele mens op het sola fide, het sola scriptura (het geloof en de Schrift al leen) en wij vragen of echt geloof in een kerk wel mogelijk is. De kerk zo als wij haar zien ontneemt ons de moed daartoe. In de Kerk is een groot stuk goddeloosheid ingekapseld. Dat stuk ver vreemdt nu. raakt los en een kleine scha re blijft over. die echter geen elite corps,is. De Kerk is een wonderlijk jets: soms ziet ge haar plotseling en onver wacht; even later ziet ge haar niet meer! Wij behoren tot de goddeloze "we reld.... kunnen wij nog geloven? Kohlbrugge placht te zeggen: God is een eerlijk Man. Ge kunt Hem op Zijn 'Woord geloven! Sommige mysti ci begrijpen dit niet, doch wanneer naar Van Ruler's opmerking Kohl- brugge's woord „doorgedrukt wordt", komt ge in de gezonde mystiek, nl. de verborgen omgang met God. Wan neer wij groot-denken van God (Gun ning), ontdekken wij de Kerk overal zonder haar te kunnen fixeren. Chris tus heeft ons geen veilige Kerk nage laten, doch Zichzelf, opdat wij niemand zouden zien dan Jezus alleen. In het kleed van Zijn Woord immers is Hij on- COMMENTAAR Gemiste kansen Zet 'm niet te hard Namens vele kijkers en luisteraars óan nog meer kijkers en luisteraars: zet in deze warme dagen met alle ra men en deuren wijd open, uw radio- of televisietoestel een beetje zachter dan u gewend bent te doen. Of, „Alle goede din gen", een door Avro- regisseur Walter van der Kamp geschre ven tekstje, en dat a. j u;: u gewena oenc te aoen. vji, wees t gisteravond by w jze eerijjk: staat dat ding altijd al niet van experiment op beetje te hard? drie verschillende manieren Kijk, uw buren zijn ook mensen met werd gespeeld, zou men het oren. Misschien wil uw baby niet sla- spel der gemiste kansen kunnen pen, als zij straks met hun toestel gaan noemen. Het droeg oliemaat het araomtamo. dat daar ook nog wel stempel yap haastwerk en hoe- «j™ wel er in de inleiding wel op s^e beetje nust op strand of plas ook gewezen was, dat het zo maar nog ^el om zeep -weten te helpeh. Als een niemandalletje was, men de 'bezitters daarvan eens bedachten, dient te begrijpen, dat hier ver- dat de mensen bij hen in de buurt wachtingen gewekt waren, die misschien niet alleen het huls, niet in vervulling zijn gegaan. Want: de thriller had_ voor De T.V.-toestellen zijn de geen secondespanningin het ste schuldigen, zo heeft een deskundige ook de radio zijn ontvlucht. Clementie brengen. De V.P.R.O. en Jan Vrijman In het komende televisieseizoen zal de V.P.R.O. een serie program--' ma's uitzenden van een bijzonder en in zekere zin nieuw karakter. De bedoeling is van een aantal „gewone" mensen een levensbe richt te geven en aldus de kijkers in ontmoeting te brengen met het leven van andere mensen, hun werk, hun strijd, hun problemen. Vandaar, dat de serie is genoemd „Mensen zoals wij". De auteur Jan V-rijvian zal deze uitzendingen samenstel\en en zich daartoe - langdurig en intensief in het leven van de betrokkenen ver diepen. Regisseur Joes Odufré zal deze programma's voor de camera blijspel proefde men te duidelijk de thrillerteksten, die alleen nu lachend gebracht werden en al leen in de klucht, die ruimte bood voor eigen improvisaties van de spelers (Enny Meunier, Bob Verstraete en Jan Brusse kwam het trio wat op dreef, maar door tijdnood niet genoeg. Toch zouden wij niet graag van een mislukking spreken, al was het alleen maar, omdat hier een mogelijkheid is aangesne den, die voor de toekomst veel belooft en allerlei variaties ver oorlooft. Zouden als inder tijd voor de radio Wim Kan en Jan Brusse weer niet eens wat kunnen improviseren over een gegeven thema De uitzending werd besloten met een uitstekende weergave van een balletvoorstelling in Laren; zij was begonnen met een van die stroperige Ame rikaanse muziekfilmpjes, die kennelijk nog steeds niet op zijn. Me Ideumfttv'é ie£r zegt ^Jcj^accÈcr 41 ,,Zijn er onder de aandeelhouders heren, die u kent?" „Toevallig ken ik er een paar. Ik vermoed, dat het getal aandeelhouders niet groot is". „Dat vermoed ik ook. Kun je niet eens pra ten met de enkelen, die je kent?" „Dat zal wel 'gaan". „Doe dat. Ik denk, dat binnenkort de verplich te jaarlijkse vergadering van aandeelhouders zal worden samengeroepen". „Wat is dan je plan?" „Daar moet een'voorstel worden gedaan tot opname van de n.v. in het concern". „Zal dat kunnen? Zo spoedig?" „Waarom niet? Als er maar gewerkt wordt!" Er wordt gewerkt. De vriend laat er zich voorspannen. Hij voelt zich vereerd door zulk een opdracht. Zijn taak is niet zwaar. De geest van de tijd heeft ieder onder zijn invloed. Adelsberg is een uitzondering. Uitzonderingen worden niet geduld. Inmiddels wordt de strijd onverminderd voort gezet. De veldheren Adelsberg en Brouwershof zetelen in hun kantoren. Zij geven instructies aan hun reizigers, die de strijd voeren. Beide par tijen trachten het afzetgebied te bezetten. Brou wershof is sterk in strategische wendingen. Adels berg heeft meer het figuur van de ridder te paard. Dat is ouderwets. De strateeg, die bere keningen maakt en de kaart van het terrein af meet met passer en duimstok, is man van de moderne tijd. Als na drie maanden de vergadering van aan deelhouders wordt uitgeschreven, weet Brouwers hof, dat de strijd in beginsel beslist is. De de finitieve beslissing zal op die vergadering val- door K. JonUeid len, als hij slaagt met zijn verrassende over rompeling. Slaagt zijn verrassing niet, dan wordt het een kwestie van tijd, kort of lang. Maar voor zijn besef staat zijn overwinnig vast. Hij zal slagen. Het uur is gekomen. De bezoekers deponeren hun aandelen bij de boekhouder en ontvangen een formulier, waarop het aantal vermeld staat. Dit formulier overhandigen zij de voorzitter, want het getal aandelen bepaalt het aantal stem men, dat zij uitbrengen. Tot veler verbazing verschijnt ook de heer Brouwershof. Hij- zit hier als rechthebbende in het kantoorlokaal van de fabriek Adelsberg. Dit brengt spanning in de vergadering. Alles verloopt gewoon, winst- en verliesreke ning worden goedgekeurd, een paar onbeduiden de inlichtingen gevraagd en gegeven. Maar bij de rondvraag komt de vriend van Brouwershof aan 't* woord. Hij informeert voor zichtig naar de kwestie, die iedereen voortdu rend aanvoelt en die reeds ter vergadering kwam, toen Brouwershof binnen trad. „Hoe staat het met het Nederlandse touw- en garenconcern? De oprichting daarvan is een be langrijk verschijnsel. Kunnen wij hier vergaderen en weer heengaan, zonder dit verschijnsel een ogenblik besproken te hebben?" „Wenst u het te bespreken?" vraagt de voor zitter. „Misschien zijn er anderen'1. „Wij kunne niet volstaan, met de betekenis van dit concern zwijgend te negéren", meent een derde. „Kunt u ons uiteen zetten, waarom onze n.v. zich nog niet aansloot?" Dat is een moeilijke vraag. De voorzitter werpt een hulpzoekende blik in de richting van Adels berg. Maar Adelsberg merkt het niet, want hij staart met strak gezicht voor zich uit. Hij ziet plotseling de dreigende onweerswolk, die zijn he mel komt verduisteren, die eensklaps :..jn hele bestaan bedreigt. Nu begrijpt hij, voor wie de tien aandelen waren, die zijn kassier laatst hreft geplaatst. Want hier tegenover hem zit Brouwers hof. Adelsberg kijkt rond, want hij heeft met twee van zijn familieleden de meerderheid van del aandelen in bezit, maar hij ziet, dat die twee hier niet zijn en dus niet kunnen mee stemmen i en mee beslissen, als de nood aan de man komt. Intussen moet de voorzitter bescheid geven op het verzoek van de laatste spreker, om uiteen j te zetten, waarom de n.v. Adelsberg zich niet aan-i sloot bij het concern. Hij maakt er zich af, door j te vragen: „Waarom zouden wij het wél doen?"j Die vraag maakt de tongen los. Van verschil-I lende zijden worden de voordelen van aaneenslui ten opgesomd, samenwerking, concentratie van! bedrijven, uitschakelen van concurrentie enzo voort. Brouwershof neemt aan de besprekingen geenj deel. Hij luistert. (Wordt vervolgd) verzekerd. Niet alleen vanwege aai „mooie, donkerbruine geluid", maar ook, doordat men tegelijk kijkt en dan onwillekeurig het geluid har der zet dan men bij de radio gedaan zou hebben. Probeer het eens zo: eerst het geluid regelen en dan pas het beeld opdraaien. 9 Toen het Duitse zangeresje Margot Eskens kort geleden in ons land was, om op te treden in de Show boat van de VARA, heeft deze om roepvereniging de gelegenheid aan gegrepen, nog enige opnamen van haar zang te maken. Zo trad zij op met het Hammondtrio van Cor Steyn. De opnamen daarvan zal men kunnen horen in het VARA- programma van woensdagavond The U.S. Army Field Band, een harmonieoikest van het Ameri kaanse leger, is vorige maand in de Kurzaal te Scheveningen opgetre den o A der leiding van majoor Chester E Whiting. De VARA heeft bij die gelegenheid opnamen gemaakt, die zij zal uitzenden op zaterdagavond 22 juni. "Het pro- gramma bestaat uit marsen, een fragment uit de musical Kiss me Kate, een tango, een fanfare, enz. Programma voor morgen .30 Idem; 9.00 V d zie •rouw; 9.30 Vernuft en 1.35 Waterst; 9.40 Gra 0.30 Morgendienst- 11 nr nrelne profeet 2.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Gra 2.45 Rep; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT 13.50 Gra De V.P.R.O. de televisie in diend met de schrijvers voo motief lag o.m het verlenen rsp; 12.10 Lichte solist; 5.00 jeugd; 17.20 Gram; Kamerork; 18.00 Kamerkoor; 18.20 Oude !8.45 Spectrum v.h. Chr. Org.- en Behalve met de samenstelling van de reeks yMensen, zoals wij" zal Jan Vrijman zich bovendien belasten met het schrijven van enkele documentaire programma's voor de V.P.R.O.-televisie. De auteur Jan Vrijman is in de Nederlandse t.v. geen onbekende meer. Hij stelde enkele program ma's samen voor de A.V.R.O., o.a. het geruchtmakende „Die Jeugd van tegenwoordig"- en leverde de tekst voor enige V.P.R.O.-t.v.- documentaires. is van mening, dat hoge mate is ge- ontwikkeling van dit medium. Dit ten grondslag aan jan een dergelijke langlopende opdracht aan Jan Vrijman, aan wie daardoor gelegen heid wordt geboden zich breder te ontplooien tot een vakkundig tele visie-auteur. long, long trail, Shine on harvest moon. III. June Hutton, Nat „King" Cole, Frank Sinatra, The Ames Brothers en de orkesten Axel StordaM, Pete Rugolo, Nel son Riddle, Hugo Winterhalter en Werner Müller. Until the real thing comes along, East of the sun. Give me regards to Broadway, Penthouse Serenade. It must be true. Gotta be this or that, Rose of Washington Square, Manhattan, Somewhe re along the way. Funny, Lullaby of Broadway, Autumn in New York, You're Swingtir VII. Jimmy Rushing: Don't cry baby. Gram; 20. harm, ork; 21.15 Muz. Werk in uitvoering, klankb; 22. ork: 22.35 Gram; 22.45 Avondo< 19.00 Nws. 19.30 Bultenl. overz; 19.50 20.20 Radio Phil- 21.35 Orgelspel; 13 00 N' 13.50 Medische kro V d jeugd; 16.00 V II. 298 m. VARA: 7.00 Nw: '.20 Gram: 8.00 Nws; 8.: V d vrouw. VPRO: 10. VARA: 10.20 Gram; 11.00 G 11.45 Gram; 12.30 Land- c V.h. platteland-, 12.: 7.15 Vacantietips; 17.5 Rijksdeler geologisch bekeker.. luisonjé; 18.00 Nws. De ABC-eilan P. H 18.2i instHMMi Ze zijn er nog klankb. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Comm; 20.15 Hammond-trio; 20.35 De we reld een dansfeest, klankb; 21.00 Koor zang; 21.15 Holland Festival 1957: Cleve- land f,rk en sniisl; •.-.•.30 Tu«en mens en 22.45 Gram; 23.00 Nws. 3.15 Gra 23.5C (ovt du 3e lijn. 18—20 Orkesten Ray Anthony en Victor SU :r. Day by day. You do something ti It happened in Monterey. S'posin' till you. Easv to love een lonely, Lovable am Sweet, Where am I, I've got you undei my skin. John and Julie, Brown eyes. II. Joe „Fingers" Carr: There's I hadn' "OO' 20.20—22.00 De TIPS uit hei buitenland 9 Beromünster (567 m) brengt dins dagavond 20.00 uur een uitzending van het internationale Bachfeest in Schaffhausen. Er worden deze avond enkele gewijde cantates uit gevoerd O U moei eens luisteren naar Brussel Frans '484 m). die iedere avond om enkele minuten voor half acht een overzicht heeft van de programma's der Franstalige zenders voor die avond. Een idee ter navolging! De wekelijkse filmavond van de N.T.S. is vanavond in zijn geheel ge wijd aan een filmopname van een juiii 1957 rechtstreekse televisie-uitzending door de N.B.C. te New York op 21 april jl. van Verdi's opera La Traviata. r\P DEZE PLAATS schreven we gis- teren, zulks naar aanleiding van strenge maatregelen die de Russische communisten genomen hadden tegen aantal wetenschapsmensen in hun land, dat er daar blijkbaar bij verschei- denen onbehagen leeft, maar dat de partij nog oppermachtig is en dat et in haar leer in wezen niets is ver anderd. Gisteren ook was het, dat voor de Amsterdamse rechtbank in kort geding een merkwaardig proces werd ge- voerd. Het ging om de vertalings- rechten van een Russisch boek, dat in het buitenland reeds veel gerucht heeft veroorzaakt en waaraan de sprekende titel is gegeven van „Niet bij brood alleen". Dit boek heeft daarom gerucht oorzaakt, omdat daarih naar men meende het onbehagen van de Rus sische mens over de toestand waarin hij leeft als het ware gestalte zou ben aangenomen. En in het feit, dat het boek dan toch maar in Rusland verschenen, meende men een bewijs te mogen zien, dat er daar iets is ver anderd. Twee uitgeversmaatschappijen uit Amsterdam hebben gisteren voor de Amsterdamse rechter om de verta lings- en uitgaverechten gestreden: een communistische en een niet-com- munistische. Het heet, dat de commu nistische de vertaling in het Neder lands maar tegelijk had willen .kuisen"; het Russische bewind mag er naar haar oordeel ook niet al te slecht afkomen. Reden temeer voor de andere uitgeefster om met kloekheid voor haar rechten te strijden. JNTUSSEN kwam ons ook al giste- ren een artikel onder hét oog in het juist verschenen jongste nummer „Bulletin", het orgaan van een internationaal instituut van kenners der Sowjetunie en een van de belang rijkste bronnen voor de kennis van wat daar zich voltrekt. Welnu, in dat artikel, dat handelt /er de Russische literatuur na de dood van Stalin, lezen we, dat sinds de dood van Stalin de Russische schrijvers vooralsnog een afwachtende houding aannemen. Ze kijken voor lopig nog de kat uit de boom. van het boek, waarover in Am sterdam gisteren een felle strijd is ge streden, zegt het artikel, dat het onder het vorige bewind zeker niet zou zijn verschenen, maar dat de betekenis van het boek, ook in ideologisch opzicht, op dit ogenblik in de niet-Russische wereld belangrijk wordt overschat De schrijver merkt op, dat deze over schatting een gevolg is van „wishful thinking", dus van denken, dat zich ,al te gemakkelijk door de hoop laat leiden. Wij menen, van dit gezaghebbend oordeel melding te moeten maken. Zeker mag men hopen, dat er in Rus land iets ten goede is veranderd. Men moet er vooral om bidden en om blij ven bidden. Maar tussen de dood van Stalin en vandaag ligt Boedapest. En bij „wishful thinking" alleen heeft de wereld nog nimmer baat gehad. Ook van dit brood alleen kunnen w< leven. F)E MINISTER van binnenlandse zaken heeft thans geantwoord op vragen, hem gesteld in verband met de politiewerving te Rotterdam. Daar immers is het korps ingeschakeld bij de werving van nieuw personeel, in dier voege, dat er een variërende premie in het uitzicht wordt gesteld, al naar gelang de moeite, die de betrok ken politieman zich bij de werving van zijn nieuwe collega heeft getroost. De minister heeft nu als zijn mening te kennen gegeven, dat inschakeling van het korps bij de werving niet be zwaarlijk is te achten. Tegen honore ring van extra werkzaamheden buiten diensttijd heeft hij al evenmin be denking. Wat hij minder aanvaardbaar acht, is, dat de honorering afhankelijk is gesteld van de resultaten der individuele werving. Dit laatste acht de minister te min der aanvaardbaar, nu het Rotterdamse initiatief aanleiding heeft gegeven tot beschouwingen en publicaties, die zijns inziens niet zullen bijdragen tot een algemene verbetering van de vingsresultaten. pjIER PAST, dunkt ons, een kleine aantekening. De publicaties hadden in het algemeen geen betrekking op de variëring in de beloning, maar op het systeem van beloonde werving zelf, dat hier en daar niet gelukkig werd gevonden en dat ook aanleiding had gegeven tot de vragen, aan de minister gesteld. Wij voor ons zien ook de variatie in de beloning wat minder somber. Ook wij achten het niet bezwaarlijk, dat voor de aanvulling van het korps de hulp van het korps zelf is ingeroe pen. Waarom zou men onder vrienden en bekenden geen propaganda mogen maken voor eigen ambt of beroep? Dat de daaraan bestede moeite ook enigszins wordt beloond, acht de minister terecht niet bezwaarlijk. AI evenmin echter kunnen wij het be zwaarlijk vinden, dat de hoogte van de beloning afhankelijk wordt gesteld van de moeite, die men zich werkelijk heeft getroost. Dit temeer omdat de beloning toch altijd aan grenzen ge bonden blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2