JHcutué £riJt5fJje (üimraiil Frankrijk gaat zijn import drastisch beperken Europese verdragen toch met spoed in behandeling Twee doden bij opruiming van munitie Russisch plan een stap in de goede richting Ondanks onweerskansen blijft de warmte aanhouden Overstromingen teisterden verschillende landen m DINSDAG 18 JUNI 1957 Adv< ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 059 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10983 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. J. ENSEBINK CHRISTEUJK-NAJIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvastlcli h ahfblfto h<rt io Ufoenspotl Eerste besluit van nieuwe regering Twee leden van de hulpverleningsdienst xijn gistermiddag om het leven gekomen toen bij munitie-opruimingswerkzaam- heden bij een opslagbunker van die dienst op de grote heide te Venlo een handgra naat tot ontploffing kwam. De slachtof fers zijn de 46-jarige B. Evers uit Venlo, rader van twee kinderen, en de 49-jarige H- Eding uit Eindhoven, vader van een kind. Zij werden door rondvliegende scherven zodanig aan het onderlichaam gewond, dat zij vrijwel op slag dood wa ren. Belde mannen waren reeds van 1945 af werkzaam bij de dienst. Prins Bernhard en prinses Beatrix in Raad van State Prins Bernhard heeft vandaag met zijn oudste dochter, prinses Beatrix, de ver gadering bijgewoond van de voltallige Raad van State. De Koninklijke gasten, die, zoals bekend is, beiden lid van de van State zijn, werden aan de in- ran het gebouw ontvangen door de lecretaris van de Raad, dr. R. J. Stellinga, a de vice-president, dr. A. A. L. Rutgers, hen begroette. Nadat prins Bern- hard en prinses Beatrix in Den Haag de lunch gebruikt hadden, bezochten zij ook vanmiddag de vergadering van de Raad State. Tuinder bij het vissen verdronken De 48-iarlge tuinder J. J. Valstar. uit Naaldwijk is in het Spui bij Poortershaven (Hoek van Holland) bij het vissen voor over in het water gevallen en verdron ken. Een boer uit de omtrek trof het itoffelijk overschot daar aan. T7RANKRIJK heeft een stap lerug moeten doen op de weg naar libe- A ralisatie (vrijmaking) van zijn invoer uit de zestien O.E.E.S.-landen. In haar eerste kahinetszilting heeft de regering van de nieuwe premier Bourgès-Maunoury besloten, deze liberalisatie tijdelijk stop te zetten; de deviezenreserves zijn vrijwel uitgeput en om aan de meest nood zakelijke verplichtingen te kunnen voldoen, zal de Franse schatkist nog voor het einde van deze maand een beroep moeten doen op de goudreserves van de nationale bank. onmiddellijk» nadat de financiële maat regelen donderdag in de Nationale Ver gadering zijn behandeld. Het Franse kabinet heeft gisteren bovendien besloten op voorstel van de minister voor Algerije, Lacoste om de Nationale Vergadering onmiddellijk te vragen om hernieuwing van de speciale bevoegdheden met betrekking tot Algerije. Britten bereikten Himala ja-top Een Britse expeditie van vijf bergbe klimmers heeft voor het eerst de ruim zevenduizend meteT hoge Matsje Poetsja- re, een van de moeilijkste toppen van de Himalaja bereikt. De groep had de laat ste vijftig meter niet geklommen, over eenkomstig een belofte aan de plaatse lijke bevolking, die de top al6 heilig ziet- Dit besluit van het Franse kabinet verre van onverwacht gekomen. De financiële crisis in Frankrijk w sedert de val van het vorige kabinet op 21 mei van dag tot dag verergerd. Er moest' iets gebeuren om op korte termijn het leegbloeden van de deviezenpot stuiten. In de afgelopen anderhalf jaar is het invoeroverschot nooit kleiner geweest dan 100 miljoen dollar per maand, dus niemand kan zeggen, dat hij deze ontwik keling niet heeft kunnen voorzien. Maar de laatste weken is het al heel snel berg afwaarts gegaan: sedert 21 mei heeft de invoer de uitvoer met bijna 150 miljoen dollar overtroffen. Nu zijn de Invoercontingenten dus her steld. De laatste jaren waren ze in het kader van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking geleidelijk verminderd. De Franse invoer uit de lan den der O.E.E.S. was tot gisteren vooi 82,5 pet geliberaliseerd, terwyl de O.E.E.S. een liberalisatie tot 90 pet tot doel had :steld. Maatregelen Morgen zal het kabinet opnieuw verga deren om finanoiële maatregelen te ne men, die dan onmiddellijk aan de Natio nale Vergadering zullen worden voorge legd. De regering streeft ernaar de positit van de betalingsbalans te herstellen, voordat de gemeenschappelijke Europese markt in werking treedt. Op een persconferentie heeft de minis ter van financiën. Felix Gaillard, nadruk kelijk verklaard, dat de Franse regering Vastbesloten blijft, het parlement te ver zoeken de Euromarkt- en Euratomverdra- gen te bekraohtagen. Dit zal geschieden. Westelijke delegaties in Londen: ALLE WESTELIJKE mogendheden op de Londcnse ontwapeningsconferentie hebben gisteren laten weten, dat zy het Russische voorstel tot een tijdelijk ver bod voor het houden van kernproeven beschouwen als een stap op de weg naar een gedeeltelijke ontwapeningsovcreen- komst. De Amerikaanse vcrtegcnwoordl- ter Stassen zei zelfs, dat hy binnenkort met eigen voorstellen zal komen om het toeken naar een akkoord tc vergemakke lijken. De Britse minister van buitenlandse taken Selwyn Lloyd vond deze bijeen komst zo belangrijk, dat hij haar persoon lijk presideerde De Russische vertegenwoordiger Zorin was het ermee eens, dat de besprekingen tevorderd zijn tot een punt, waarop de onderdelen van een overeenkomst nader fepreciseerd kunnen worden. Hij vond «chter wel, dat de westelijke vertegen woordigers teveel nadruk leggen op de tontrole. En dat is nu juist wat de Ameri kaanse onderhandelaars te Londen in spireert tot het aannemen van een uiterst gereserveerde houding. Wat 6taat de Russen voor "tie geest als zij 6preken over toezicht op het naleven van een verbod tot het houden van kernproeven? Bovendien is in Ame rikaanse ogen een verbod tot pro- duktie van kernwapens voor alles noodzakelijk. Onderling overleg De 6ubcommi6sie der Ver Naties voor «twapening komt donderdag opnieuw hijeen. Men verwacht, dat de westelijke delegaties voordien in onderling overleg hun standpunt zullen bepalen tegenover de Russische voorstellen. van radio-Moskou 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 juli het abonnementsgeld voor 't 3e kwar taal 1957 f7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra tie. Wilt u er vooral op letten dat het Juiste adres, waar de krant be zorgd wordt, op het strookje wordi vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE noemde gisteravond de brief van de Brit se premier Macmillan aan Boelganin te leurstellend. Volgens hem was de brief erop gerioht, het ontwapeningsprobleem ingewikkelder te maken door het aan het te koppelen aan het vraagstuk van de Duitse hereniging. Macmillan werd ver der verweten, het bestaan van de „Duit se democratische republiek" (Oost-Duits- land) te negeren. Terwijl men in Nederland van het stra lende weer geniet, stromen op vele plaatsen in de wereld de steden en dorpen onder. De eerste foto (boven) laat iets zien van de wateroverlast in Italië en wel in het plaatsje San Antonino di Susa in de omgeving van Turijn. Hoewel hier maar 60 centi meter water staat, hebben toch reeds drie personen hun leven verloren. De schade loopt in de miljoenen. Werke lijk desastreus is de toestand in Zwit serland (zie de tweede foto), waar onder meer in het gebied van de Zermatt de abnormaal grote regenval vele huizen heeft verwoest en het kerkje aan het wankelen heeft ge bracht. Bovendien moest de spoorlijn het ontgelden. In Amerika viel een record hoeveel heid water in de omgeving van St. Louis (Illinois). Acht mensen verdron ken. drieduizend werden verdreven. Op de foto boven ziet men hoe het water heeft huisgehouden in de voor stad van St. Louis het plaatsje Belle ville. Waar men ook kijkt, overal ziet Eenzelfde toestand vindt men (zie de foto onder) in de Franse Alpen waar de Isère buiten zijn oevers is getreden en het gehele verkeer in verschillende dorpen heeft lamgelegd. Minister Staf Russen niet geloven of vertrouwen De minister van defensie, ir. C. Staf, heeft gisteren te Los Angeles tegenover eeti correspondent van Reuter gezegd dat „men de Sowjets niet moet geloven of vertrouwen" in zaken van internationale kerncontrole of ontwapening. „Ik hoop op een uiteindelijke beperking van kern- produktie aan beide zyden van het ijze ren gordijn. Maar we kunnen een der gelijke beperking slechts aanvaarden in dien we zeker van de controle erop zijn". De bewindsman zei te verwachten dat binnen korte tijd Nederlandse militairen in de V.S. zullen aankomen om voor het gebruik van de Nike-projectielen opge leid te worden. De minister was in Los Angeles op doorreis uit Australië. Amerikaan gearresteerd in Indonesië Lucien Zamorsky, een Amerikaanse student uit Moline in de staat Illinois, is gisteren op het eiland Ternate door Indo nesische militairen gearresteerd „voor een nader onderzoek". Zamorsky had een beurs gekregen om Indonesische talen te bestuderen. De Indonesische regering heeft hem laten arresteren, omdat zij zijn gedrag niet logisch vond. Hij had instru menten bij zich, die hij voor zijn studie niet nodig heeft en maakte onverklaar bare avondlijke tochten. Brand te Vlijmen. Gistermiddag i6 door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een woonhuis op de Heidedijk te Vlijmen, bewoond door C- van H. De bewoners waren niet thuis. Passerende militairen droegen allerlei huishoudelijke inboedel naar buiten. Het gelukte het woonhuis nagenoeg te behouden. De inboedel ging gedeeltelijk verloren. De waterschade wa6 groot. Geleerde slaat de hand aan ziehzelf De 41-jarige Amerikaanse kankerspecia list William Sherwood heeft een eind aan zijn leven gemaakt, uit vrees voor de com- or on-Amerikaanse activiteiten, hij moest verschijnen. stelt een onderzoek in laar communistische activiteit onder Ame- ikaanse intellectuelen. Sherwood kon het ooral niet verdragen, zeggen vrienden, dat het verhoor door de televisie zou worden uitgezonden. Hij was verbonden aa universiteit van Stanford en werd door zijn omgeving als een briljant onderzoeker beschouwd. In een laatste brief schreef Sherwood: „Mijn leven en mijn broodwinning worden door de parlementaire commissie be dreigd. Ik zou liever de rest van mijn le- n mijn laboratorium doorbrengen er niet in de gevangenis." Hof in V.S. herziet vonnissen aantal communisten Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof heeft gisteren de veroordeling van leiders der Amerikaanse communistische partij ongedaan gemaakt. Zij werden ont slagen van rechtsvervolging. Tegen neger andere communistische partijfunctiona rissen, die evenals de eerste vijf waren veroordeeld wegens samenzwering om de gewelddadige omverwerping van de Ame rikaanse regering te propageren, gelastte het Hof een nieuw proces. Al deze communisten waren in augustus 1952 door een rechter in Los Angeles na proces van een half jaar veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete an 10.000 dollar. Bij de uitspraak was de meerderheid an het Hof van mening, dat enkele pun- n van de aanklacht verjaard zijn. Enige andere Amerikanen, veroordeeld wegens beweerde samenwerking met de commu- werden eveneens gerehabiliteerd Staking in Marseille en Le Havre Na Le Havre, waar onder andere de Isle de France de haven niet kon verla ten. is gisteren ook Marseille getroffen door een staking van scheepsmechani- ciens en ander technisch scheepsperso- neel. Zij hebben een staking van 48 uur uitgeroepen Hun eis is een loonsverho ging van tien tot vijftien procent. HET WEER IN EN BUITEN ONS lAND TTET BUITENGEWOON MOOIE WEER schijnt zich nog voort te zetten, A-I- al vertelt het weerbericht van vandaag, dat er plaatselijk kans op onweer is. In Nederland zal men dit ongetwijfeld met minder vreugde begroeten dan in verschillende andere landen. In Londen bijv. vond men het gisteren bijkans ondragelijk heet, daar de temperatuur tot 27 graden Celsius opliep, watt men sinds augustus 1955 niet meer heeft mee gemaakt. De rest van Engeland had het veelal nog warmer (31 graden Celsius). In de Verenigde Staten was het echter nog heter. In Chicago en New York mat men zelfs 34 graden. De Amerikanen kregen nog extra last van de warmte toen ten gevolge van het grote stroomverbruik der verkoelings apparaten (ventilators, ijskasten enz.) de spanning te gering werd. In Frankrijk, waar het volgens de ther mometers minder warm was, had men het toch niet best. De hogere vochtigheids graad van de lucht makte het namelijk drukkender dan in ons land, hoewel vele Nederlanders het langzamerhand ook te kwaad kregen, dar ook hier de vochtig heid groter werd. Slechts een zwakke zee wind bracht aan de kust een zeer geringe verkoeling. Maar gezien de situatie in het buitenland heeft men nog geenszins reden tot Magen. Groot aantal doden In Turkije overleden minstens tweeën twintig mensen ten gevolge van regen en onweer, die overstromingen veroorzaak ten. Bovendien registrerde men enkele aardschokken. Onder meer ontspoorde een trein, waardoor vijf personen gewond werden. In Canada was het nog erger. Zestig mensen kwamen door ongelukken als ge volg van de drukte om het leven. Vier entwintig presoncn verdronken, juist na de veiligheid-te-water-weck is begonnen. In Italië steeg het aantal slachtoffers van de overstromingen en wervelstor men tot vijftien. Met man en macht werkt men aan de dijken langs de Po om te voorkomen, dat de ramp een omvang krijgt als zes jaar geleden toen driehon derd mensen omkwamen. In Zwitserland en Frankrijk is de situa tie iets gunstiger geworden. Het water daalt namelijk. Om de watersnood niet te laten overtreffen door een hongersnood gebruikte een visser in Modane (Frank rijk) zijn werphengel om zeventig geïso- leerden gezinnen van levensmiddelen te In de Verenigde Staten, in het gebied van St. Louis, kwamen dit weekeinde negentien personen om het leven. In Frankrijk vielen negen slachtoffers. Sommigen kregen een dodelijke zonnesteek. Rood verlies op Sardinië partij heeft gisteren een overwinning be haald in de verkiezingen voor de regio nale assemblee van Sardinië. De partij kreeg 31 zetels, één meer dan in de vori ge assemblee, maar hun percentage van het totaal aantal zetels daalde, aange zien dat is uitgebreid van 65 tot 70. De communisten kregen dertien zetels, tegen vijftien in de oude assemblee. De grootste winst behaalden de volksmonar chisten. die in de oude assemblee geen zetels hadden, doch er nu zes hebben. Volgens woordvoerders van het Indo nesische ministerie van handel zouden Amerikanen een bod hebben gedaan op een hoeveelheid van meer dan 30.000 ton Indonesische rubber. De Amerikaanse am bassade weet echter van niets, zodat er dus zeker geen sprake is van een rege ringstransactie. Het koele heldere water vindt vooral aan de stranden aftrek. In tegenstel ling tot in andere landen, waar men thans zucht onder het water in boos aardiger gedaanten, kan men er in Nederland volop van genieten, waarbij men zich beurtelings door de zon en het koele water laat verkwikken. Russische sabotage op Westduitse Dag der Eenheid Een ogenblik heeft het er gisteren op geleken of de Russen en de Oostduitse autoriteiten de blokkade van Berlijn zou den hervatten aan het controlepunt by Hclmstedt-Marienborn aan de grote ver keersweg van Hannover baar Bcrlyn. Het' toezicht op de uit West-Duitsland daar plotseling zeer verscherpt, waardoor het aantal der voor doorreis vrijgegeven auto's van normaal 200 tot 60 per uur daalde Er ontstond een enorme vertra ging- Vele Berlijners konden niet meer naar hun stad terugkeren. In de loop van de nacht ontstond aan de Westduitse kant van de zonegrens een opstopping van tus sen de duizend en twaalfhonderd auto's, die een acht kilometer lange queue vorm- Sinds vanmorgen zes uur verloopt ech ter de personen- en wagencontrole bij Helmstedt-Marienborg weer normaal. Men vermoedt dat de Sowjetrussen en hebben willen storen als protest dat in de bondsrepubliek de 17de juni de Dag der Eenheid, als nationale gedenkdag wordt gevierd. Ruim 200 Nederlanders terug uit Australië Met de dagboot van de stoomvaart maatschappij Zeeland zijn gisteravond in Hoek van Holland o.a. aangekomen ruim vierhonderd repatriërenden uit Australië. Ongeveer tweehonderd van hen hadden Duitsland als doel van de reis; tweehon derdtwintig waren bestemd voor Neder land. Allen waren met het ss. Fair Sea uit Australië in Plymouth aangekomen en met een extra-trein naar Harwich ver voerd- De Nederlandse Spoorwegen hadden een extra boottrein ingelegd naar Amsterdam. Nieuwsagentschap. De Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. heeft een eigen persagentschap gesticht, dat dage lijks nieuws van algemene aard per telex naar de 72 vestigingen van de Scandina vische luchtvaartmaatschappij, over de hele wereld zal verspreiden. Kopenhagen is de zetel van het agentschap. HET WEER EN EUROPA Ill ÉI II til! I« Kopenh. Aberdeen A'dam geh. bcw. half bcw. NNO 5 NNO 2 ZW 2 windstil NNO 2 29 1 29 0 18 0 31 0 Parijs Bordeaux licht bcw. zw. bcw. onbew. ONO 2 windstil ZW 5 26 6 28 0 Berlijn :ranifort licht bcw. onbew. half bc». zw. bcw. N 2 O 3 windstil WZW 2 21 2 29 0 29 1 24 0.1 Jenève -ocarno regenbui W d 1 ZO 4 22 3 28 1 Rome Ajaccio halTbcw! windstil NO 1 27 0 24 0 WEERBERICHT Plaatselijk onweer De Bilt verwacht tot mor genavond: Warm weer met plaatselijk onweer, vooral in het bin nenland. Veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1