Requiem van Verdi in een gespannen vertolking Moeten de volkswijken uit de steden verdwijnen? Blinden zien eieetroniseh MoortjeKluif je voor Kenneis van oud-Amslerdam Liever praten clan strijden U ROL MAANDAG 17 JUNI 1957 Holland Festival Zü„ DIE BEDREVEN ZIJN in de Amsterdamse oudheden kindsbeen af zijn opgegroeid by Wagenaar en Jan Ter Gouw, hebben zaterdagavond in de Kon. Schouw burg met volle teugen kunnen genieten. De vleugelen hunner verbeelding hebben hen teruggedragen naar hun geliefd Amsterdam van zo'n drie en een halve eeuw terug, waar Kackcrlack, de Panlicker, hen heeft rondgevoerd over de markt en t|j de kooplieden in velerlei dialect hun waren hoorden aanprijzen. Even later bracht de jongeling Reynier hen by een toneel vertoning van de rederijkers, waaraan men niet zoveel ge noegen beleefde als aan die van de Engelsen en andere uitlanders, die veel vlotter in doen en laten bicken. De minne-moer Geertruy bracht hen nog verder terug in het verleden, toen alles nog goedkoop was en ten laaste nam vader Lambert hen mee langs de bevrozen grachten, waar het jonge volkje naar de eis van het seizoen zich amu seerde op de schaats. Ja, allen, die zo kind in huis zijn ln het oude Amsterdam hebben terdege ge noten van Bredero's ..Moortje", de Ne derlandse Toneelmanifestatie van het Holland Festival 1957. Maar al dte anderen? Hun oren h.ebben getuit Uit een brei van vreemde klan ken drong zo nu en dan een onwel voeglijk woord tot hen door, dat hen er aan herinnerde ln Amsterdam te zijn Voor het overige kwam menigeen er eerlijk voor uit zich stierlijk verveeld te hebben. Waarmee maar gezegd is, dat Bredero opvoeren in onze tijd een riskante onder neming is. Een deel geniet; voor een an der is het verdriet. Nu heeft ondergetekende behoord tot het genietende deel; maar hij kan zich de lauwe reacties der anderen indenken Sta hem, welwillende lezer(es), daarom toe uiteen te zetten, wat hem zo beval len heeft in deze voorstelling. Dat is niet het toneelstuk als zodanig want Bredero heeft een verhaal (dat niet door de beugel kan) gebruikt als een kapstok om er folkloristische tafereeltjes aan op te hangen Dramaturgisch was hU daarmede natuurlijk op de verkeerde weg. Maar die tafereeltjes zelf waren stuk voor stuk ware schilderijtjes van boeiend volksleven. Dit picturale element ls door Nico Wijnberg, de decorateur, en Ton Lutz, de regisseur. uitnemend uitgebuit. Een prachtig decor met links een halsgeveltje, anno 1615. het huis van Moy-Aal, gele gen aan een Amsterdamse grachtenhoek waarover twee haaks gelegen bruggen met ronde bogen en ijzeren leuningen. Het ls winter, zodat men zich ook op het ijs bewegen kan. Welke mogelijkheden dit bood voor een ingenieus heen en weer- beweeg, boven over en onder langs, van de medespelenden kan men licht raden In de ijle winterse lucht verheffen zich drie torens: die van de in 1614 door Hen- 'l Varklanrdm Uitzicht A DENAUER mag verklaard hebben, dat hoe langer de ontwapeningsbespre kingen in Londen duren, hoe beter het voor het uiteindelijke doel: de ontspan ning in de wereld is, tot dusver zijn die besprekingen niet bemoedigend. Op het Amerikaanse plan, dat voorziet in een lucht-inspectie-zone is weirug enthousiasme van de westelijke staten ge volgd, vooral daar men zich afvraagd wat deze zone zou moeten omvatten. Terwijl het bovendien de vraag blijft of dat niet het begin zal zijn van de neutralisering van een zone in Europa met de daarbij behorende gevaren. Nu heeft de Russische te genspeler een" nieuw plan op tafel gelegd stopzetting der kern proeven gedurende een periode van twee of drie jaar. De Amerikaanse pers heeft zich onmid- delijk op dit voorstel geworpen. De Whashington Post meent dat dit voorstel „zorgvuldige overweging verdient". De New York Herald Tribune echter acht het volstrekt niet'aanvaardbaar. Het bezwaar is, aldus het blad, dat de periode te lang is en slechts wetenschappelijke inspectie insluit. Zonder inspectie uit de lucht zal een dergelijke afspraak weinig nut heb ben. Bovendien zouden de ontploffingen, welke ondergronds gedaan worden, bul ten de controle vallen. Om deze te contro leren zouden vele experts vereist zijn, die zich met hun instrumentarium ln de Sow jetunie zouden kunnen vestigen. l^OLGENS dit blad zouden de Verenigde Staten willen trachten hun vrienden van het westen ertoe te bewegen een proefperiode van tien maanden te doen aanvaarden. Een proefperiode, die dan ook voor de Sowjetunie zou moeten gelden natuurlijk. Stassen zou met een dergelijk plan in Londen voor den dag komen. In echter ligt de kern van het vraagstuk niet in de periode van een stopzetting van kernproeven, maar in de vraag of de Sowjetunie een betrouwbare partner ls of niet. drik de Keyser gebouwde Zuiderkerk, van de Munt en van het oude stadhuis Dit Amsterdams tableau werd gestof feerd door personages, die door Nico Wijnberg in kostelijke kledij gestoken Ton Lutz had zijn mensen in doen en laten de brede zwier van onze Gouden Eeuw meegegeven Hij was er ten volle in geslaagd Brederode's tekst in gebaar en houding schilderachtig weer te geven. En dan de acteurs van deze avond: stuk voor stuk meesters van het plankiei Waar het folkloristische element over heerste waren het met "name Hans Kaart, als Kackerlack, Johan Walhain als Writ- sart, Guus Hermus als kapitein Roemert, Ton van Duinhoven als Reynier en Mag- da Jansens als minnemoer Geertruy dit i hun volkse karakteristiek triomfeerden Voeg hierbij nog PauJ Steenbergen, als de slimme, bejaarde makelaar Koenraat Coen Flinck als de rijke jongeling Rit en vooral Nell Koppen als de ge wiekste dienstmeid Angeniet en het mooi- e op acteergebied is u aangezegd. Luc Lutz in zijn kleine rol van de Haagse jongeman Frederyck was even eens een lust om te zien. Ditzelfde geldt met name in het eerste bedrijf van Myra Ward als Moy-Aal. Later acteerde zij te veel de gichelende Mary Dresselhuys kant op en wist toen niet meer zo te boeien Dit gold ook van Ton Lutz zelf die niet overtuigend vader Lamberts hoge ouderdom uitbeeldde. Dat velen, met name Kackerlack een Coen Flink en Myra Ward in een d. beminnelijke scènes uit Bredere „Moortje", welk stvk ter opening ve het Holland Festval door acteurs u diverse toneelgroepen werd opgevoerd. open doekje kregen, hoeft niet te wonderen. In zekere zin is dit de avond van Kackerlack geweest en Hans Kaari die deze rol met kennelijk pleizier ere- eerde, heeft dan ook een niet te evenaren bijdrage aan het Holland Festival ge- Maar zoals gezegd, men moest goed op de hoogte zijn van Amstels oudheid om dit „Moortje" naar behoren te kunnen genieten. Ev. Grolle. Na afloop was er een feestelijke re ceptie in het Palace Hotel, waar de voorzitter van het Holland Festival, mr. H. J. Reinink, hulde bracht aan de ac teurs die voor deze manifestatie de eigen gezelschappen tijdelijk verlieten om ge zamenlijk te tonen wat samenwerking vermag. HOLLAND FESTIVAL nood gedwongen" acht, weinig meer waarde heeft dan het „vodje papier". Anderzijds kan men zich afvragen of reeds bij voorbaat het wantrouwen steeds ge wettigd is. Immers ook de Sowjetunie heeft belang bij een verademing. Reeds dikwijls ls zowel in Rusland als in het westen verklaard, dat een atoomoorlog geen overwinnaar zal kennen. KLKE atoomaanval, of die nu van west of van oost komt, zal beantwoord worden met een van geiyke kracht. Beide partyen hebben dus dezelfde slechte kan sen. Een stopzetting van de kernproeven heeft in ieder geval het voordeel, dat de toeneming van de radio-actieve neerslag tegelijkertijd beteugeld wordt. Bovendien geeft elke periode de tyd om verdere be sprekingen te voeren en dan zou Aden auers stelling: De tjjd zal dc oplossing slechts nader kunnen brengen, nog be waarheid kunnen worden. dus te beginnen met een Messa da Requiem, een dodenmis zoals de Italiaan se dirigent Carlo Maria Giulini zater dagavond ln het Kurhaus te Schevenin- gen het Requiem van Verdi uitvoerde is het toch een feest. Een feest van muziek en een feest van een geloof, dat by alle tragiek om de dood en by alle dreiging van de oordeelsdag het heeriyke uitzicht heeft op het „Hosanna in excelsis. Bene- dictiis qui venit in nomjne Domini" (Ho- sanne in de hoge, gezegend ls Hy die komt ln de naam des Heren). Verdi heeft met dit werk geen litur gische compositie gemaakt, geen koor werk voor de ruimte binnen de kerkmu ren. Neen, hy schreef een zeer persoon lijke belijdenis, waarbij de woorden niet meer prevaleerden, maar zyn eigen mu ziek, zijn eigen gevoel, zijn eigen angst, zijn eigen weemoed, zyn eigen vreugde. Een uiterst subjectief werk dus. Inder daad, maar zo gespannen, zo geïnspi reerd, zo rijk aan melodie, zo ontroe rend soms, zo weelderig-theatraal soms, dat men geboeid luistert en even subjec tief gaat meebeleven. Is dat juist niet de grote kracht van Verdi in dit Requiem. Dat weelderig-theatrale moet men bij Verdi niet verkeerd opvatten, niet als een oppervlakkig verlangen naar schijn en klatergoud. Het theatrale was onlosma- makelijk aan Verdi's wezen verbonden, een deel van zijn wezen, niet op gelegd, niet gehuicheld, maar echt, waar achtig. Zo is ook zyn muziek, al zijn mu ziek. ook zijn dodenmis. Giulini heeft dat begrepen, heeft het Requiem in deze sfeer uitgevoerd, d.w.z. in de echte Verdi-sfeer met de geladen, dwingende en exclamerende expressies, zonder echter tot een theater te komen, zonder de schijneffecten van de Italiaan se opera, zonder het banale in het thea trale. En daarmee heeft Giulini het Re quiem een waarde gegeven die ver boven die kerkmuren uitstijgt. Het werd gespannen vertolking, die soms wel even de rust miste, maar toch een sublie me uitdrukking werd van het werk een diepvoelend componist, voor wie de dood van een vriend een ernstig verlies betekende. Hier klonk inderdaad Verdi, in zijn grootheid, in zijn overspanning, ln zijn geloof. De grootste bewondering past hier het R.K. Residentiekoor, dat zichzelf plotseling tot een hoogte heeft opge voerd, die tot nu ondenkbaar was. Welk een gave koorzang, welk een lichtheid, welk een beheersing, waarby slechts even In het a capella deel een kleine de tonatie merkbaar was. Hulde daarvoor aan de koordirigent Kees Stolwyk, die het werk zo subliem instudeerde en te recht door Giulini in de hulde werd be trokken. Niet alle solisten wisten de schijn ir het theatrale uit te sluiten. Onze sopraan Gré Brouwenstijn was voor ons muzikaal het hoogtepunt. De bas Raffaele Arië met zijn bijzonder mooie stem, gaf ln expres sie en voordracht veel te veel schijn, de Ontvangst ambassadeurs. H.M. de Ko ningin zal morgen t«i palelze Soestdijk de heer Luis S Castineiras. ambassadeur van Argentinië en de heer H. A. Cidor, gezant van Israël ontvangen ter over handiging van hun geloofsbrieven. (Adver Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder tenor Alvlnio Misciano detoneerde her haaldelijk en zijn stem zat ook niet vrf en de mezzo-sopraan Miriam Pirazzini wist ademtechnisch niet altijd de zaak te beheersen, terwyi haar timbre al te op vallend scherp was. Met Nederlandse krachten was deze vertolking beslist minder geweest. Wilhelmine Matthès hebben we die mezzo-partij wel eens ter horen zingen dan Miriam Pirazzini. Maar ja, wat van ver komt.... Corn. Basoski.' Dirigent en solisten van Verdi's „Requie Festival V.l.n.r. de tenor Alv ciano, de mezzo-sopraan Mi razzini, de dirigent Carlo Mai e uitvoering het Holland Alvinio Mis- Achttien doden V erkiez i n gsstri j d in de Libanon Kerk en begraafplaats werden slagveld r\E AANHANGERS van een oppositieiet der en een onafhankeiyk kandldaa voor de verkiezingen in de Libanon zy> gisteren ln de kerk en op de begraafplaats in bet dorp Miziari slaags geraakt, waarbij twee priesters, een politieagent, enlgt vrouwen en kinderen, ln totaal achttiei personen gedood werden. Vyfen twintig personen moesten in hei ziekenhuis worden opgenomen. De twts' begon tijdens een requiemmis voor d» broer van de maronietische bisschop ir Noord-Libanon. Zowel in de kerk als Ia- ter op het kerkhof vielen schoten, waarna een ware veldslag ontstond, die slecht- na enige uren door aangesnelde militairer. bedwongen kon worden. In de drie kieskringen van de Libanon, waar tot nu toe gestemd is, hebben de geringskandi^aten de overwinning be haald. Dit wil zeggen de pro-westelijke groeperingen. De drie kandidaten die te gen de goedkeuring van de Bisenhower- leer door premier Sami Solh waren, wer den alle drie verslagen. Nasser keurde meer dan de helft der kandidaten af President Nasser heeft 1366 kandidater geschrapt van de lijst voor de algement verkiezingen, welke op 3 juli zullen wor den gehouden. Er is nu voor de 350 zetels in het parlement een keuze voor de kiezen over van 1142 kandidaten. In een verkiezingsrede heeft Nassers politieke adviseur, Aly Sabri, gezegd, dat de dam van Assoean in vyf jaar gebouwd zal worden van gelden, die door het Suez- kanaal aan de schatkist komen en welke op minstens zestien miljoen Egyptische pon den per jaar worden geschat. In 1958 zal aan de bouw begonnen worden. De land bouwgrond, welke door de bevloeiing tei beschikking komt, zal onder de kleine boe ren verdeeld worden, beloofde Sabri. WEER RELLETJES OP HAITI: 10 DODEN Bij gevechten tussen aanhangers van de verdreven voorlopige president van Haïti, Daniel Fignolc, en politie-eenheden zijn zaterdagavond te Port au Prince tien per sonen om het leven gekomen. Fignole zelf is zaterdag met een Haï- tiaans vliegtuig in New York aangekomen. Hij verklaarde zich als balling te be schouwen. Meer dan 300 doden Bloedige veldslag in Algerije Naby de Tunesische grens in Algerye is zaterdag een hevige slag geleverd tus sen opstandelingen en Franse troepen. Volgens officiële berichten uit Algiers zyn 205 rebellen gesneuveld en grote hoeveelheden minutie buitgemaakt. Aan -Franse zijde sneuvelde dertien militairen, terwyl er 42 werden gewond. Zondagochtend zUn ongeveer honderd opstandelingen om het leven gekomen by een groot luchtoffensief van de Fransen. Tekort aan wetenschappelijke werkers Enkele opmerkingen n.a.v. een klacht bij Philips Men schrijft ons: OP DE JONGSTE aandeelhoudersvergadering van de Philipsfabrieken te Eindhoven klaagde ingenieur Otten erover, dat het tekort aan wetenschappelijke werkers in Nederland steeds groter wordt, zodat men bij Philips al gedwongen is, een deel van het onderzoekingswerk naar net buitenland te verplaatsen. Dit is een ernstige zaak, waar we gaarne even bij stil zouden willen staan. De oorzaak van dat tekort ligt hoe vreemd het op het eerste gezicht moge schynen mede aan een onjuiste woning bouw „planning". Want bij deze planning vergat men, dat het nog altijd als een evangelisch ideaal moet worden be schouwd, „temidden van heel het volk" te staan, gelijk eens Christus dat deed. Door genoemd ideaal te verwaarlc ontstonden nabij onze nette provincie steden (met vaak een meerderheid anti-revolutionairen, christelijk-his! schen en rooms-katholieken) de t< naamde „rode dorpen" met hun vijan dige stemming jegens kerk, Oranje, de fensie, christelijke organisati Min of meer vormde het Leger des Heils hierop een uitzondering, hetgeen :ichzelf al een aanwijzing is voor de stel ling. dat we als christenen veel temidden van heel het volk moeten toeven. Een ander gevolg van die onjuiste situatieverbetering van de groepen met „planning" was onvoldoende culturele integratie, terwijl vele begaafde jongens ïn meisjes en hun gezinsmilieu oen voldoende stimulans ontvingen tot dere studie. Daarbij kan natuurlijk situatieverbetering van de groepen de lagere inkomens een belangrijke rol spelen. Maar ons gaat het er hier allereerst om laten zien, dat kerkmensen en chris leiykr partyen dezelfde ernstige fontei hebben gemaakt by onvruchtbare burger- lyke afgeslotenheid als de „rode progres- even" by hun neiging tot accentuering an de klassentegenstellingen. Want is onze grote(re) steden met haar iet te onderschatten communistische socialistische beïnvloeding is het veelal niet moeilyk bepaalde lijnen te trekken, die de verschillende bevolkingsgroepen •rij nauwkeurig begrenzen. Zo kan men bijv. vaststellen, dat in het betere Zuid of West de leraren en onderwijzers woon- ichtig zijn, vèr verwijderd van de een tonige volkswyken in Oost en Noord, waar het grootste deel van de leerlingen woont. Ook komt men dan tot de conclusie, dat in kerkelijke wijkgemeenten aan een soortgelijk euvel lijden. Gelukkig is het daarom, tiat men in ateeds breder kring gaat beseffen, hoe ongewenst zulke toestanden zijn en welk een grondige verandering er ln deze nodig is. Het is bekend, dat jongelui, voor zy In de militaire dienst gaan, behalve aan een lichameiyke keuring ook aan een „test" worden onderworpen. Daarby is gebleken, dat slechts de helft van de Nederlandse jongens, die geschikt werden bevonden voor het volgen van middelbaar onder- middelbare school MILIEU REMT En nu moge minister Cals opmer ken, dat door een bepaalde manier van klaarstomen en door de wijze, waarop de toelatingsexamens worden önderwyj afgenomen, er te veel kinderen op de men op de volle ontplooiing van ons volk. Voeg hier voorts by, dat volgens prof ïdenburg, de directeur van het Centraal bureau voor de statistiek,van de geslaagde middelbare scholieren, maar de helft van de potentieel geschikten naar een univer siteit of hogeschool gaat, dan behoeft men zich over de in Eindhoven geuite klachten niet meer zo te verbazen. Want uit het bovengaande blijkt, dat onze inrichting gen voor hoger onderwijs maar ongeveer een kwart van het universitaire poten tieel van ons volk tot zich kunnen trek ken. Hierin kan en dient op velerlei wij- re verbetering te worden gebracht. Im mers Nederland en heel West-Europa staan, wat de breedte en diepte van hun volksontwikkeling betreft, veelszins ten achter bij de Ver. Staten en de Sovjet- Welk een grote invloed milieuverbete ring kan doen gelden werd In de En&else Industriestad Middlesbrough (ruim 100.000 inwoners) bewezen. Daar bleek nl„ dat de kansen voor kinderen op middelbaar middelbare school belanden, toch zou hij zich sociaal meer verantwoord uitdrukken als hij zei, dat alleen de daartoe meest geschikte jongens meisjes de weg naar het middelbaar on/derwijs behoren te gaan. Natuur lijk zijn de financiële mogelijkheden al veel groter dan voorheen, doch er varen sociale onderzoekers hebben de indruk gekregen, dat thans nog het gezinsmilieu en de hierop wer kende omgeving vaak een rem vor- Nieuwe Amerikaanse apparatuur Kunstmati ge blinden geleidehond opent nieuw perspectief (Van een speciale correspondent.) New York, juni. De moderne techniek neemt de mensen niet alleen veel werk uit de handen, zij kan ook op vele manieren zijn zintuigelijke nemingen verbeteren en op deze wijze de bezwaren van de ouderdom of defecten, door ziekte veroorzaakt, opheffen. Wanneer nog slechts een gering gedeelte van het vermogen om U horen over is, helpen de elektroni sche gehoorapparaten. Het zien kan met brillen worden verbeterd slechts voor de zwaarst getroffenen, Toch is liet zo Boekenstroom bedreigt wetenschap 960) In vroeger tyden behoefden de Maai neester» van het gilde niet zo er neer by te leren. Natuurlek, zy di ïun vakbekwaamheid te onderhoui i konden zy hier en dat -hriften wordt d toeilyker. Het i ledisch gebied, dat t fyn« eepjes opdo» aarlyks verachynt, moet geschat worden op 18.000 tot 20.000. En het aantal medische tydschriften be draagt byna 4500. Maak daaruit maar schap hebben dat andere tan. die acader elke op de hoogte te blyven van de ontwikke ling in zyn vak in wetenerhappelyk en technisch opzicht, anders dreigt hy al na verloop van enkele jaren aehterop te raken. Of de man nu arts, bioloog, radiotechnicus, automonteur of drukker is, hy moet „by blyven", anders komer -akblad aal mits het goed geredigeerd wordt alle nieuwigheden van betekenis zeker vermelden en er eventueel de gewenste uitleg by geven ook. En in een soort aelyke positie bevindt sieh de arts of de bioloog, die zyn verdere ontwikkeling op het vaktydsrhrift heeft zebaseerd. eens een keus en probeer alt redacli* van een medisch tydschrift de artser hieruit het- beste en belangrykste voor te zetten! Ieder zal direct inzien, dat dii onmogelyk is. Zelfs de grootste medisehr bibliotheek ter wereld (The Armed Forces Medical Library te Washington is slechts" op 2200 van deze tydaehrif ten geabonneerd en de Universiteit» altyd nog maar 1/10 uitkomt. Zoals het in de medische gaat, zo gaat het byna op elk welen- «-happeliik en technisch gebied. Er gaat by voortduring een stroom van publica ties over de wereld, die door niemand meer kan worden hygehouden. Volgens een schatting van 1943, diende men, om op de hoogte te blyven ven de vooruit zang op het gebied van de endocrino logie, 1300 tydschriften Ie raadplegen Op het gebied van de botanie versehynen ongeveer 2000 tydschriften en de chemi cus sou 4700 periodieken moéten raad plegen. Jaarlijks versehynen ongeveer 60 miljoen pagina's technische literatuur en voor alle wetenschapsgebieden tesamen worden 120.000 verschillende periodic Ven opgegeven! Natuurlyk worden door w. •elyke instituten en hibliotheki middelen aangewend om in deze stroom van publicaties wegwys te geraken, sodai voor verschillende gebieden referaat (ydachriften worden samengesteld. Maar ja, momenteel bestaan er van die refe- caat-tydsehriften en bibliografiën ook al veer méér dan 1000 stukt! En wat ton er gebeuren, als die hele •oekenstroom eens in één wereld-eeta- ogus werd vastgelegd? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden I de blinden, kon de techniek tot dus verre niets doen. Gelukkig is dit nu veranderd, wan' Amerikaanse technici is het gelukt elek tronische apparaten te construeren, die in de praktijk voldaan hebben. De eerste stap op deze weg vond plaats in het onderzoekingsinstituut voor elek tronica van de Universiteit van Mas sachusetts. Het was de bekende natuur kundige prof. Witcher, die een apparaa maakte, dat in zekere zin de blindegc- leidehond vervangt door een elektronisch brein, speciaal aangepast aan de eisen van de blinde. Zoals men weet, wordt de bllndqgelel- dehond er op afgericht, dat hij iedere keer blijft staan, wanneer zijn baas bi; een trottoirrand of een traptrede komt er gevaar zou lopen te vallen of te struike len. Professor Witcher mt apparaatje, dat als een kan worden gedragen t een aftastende straal n Deze straal wordt na t in het apparaat akte nu een klein koffer in de hand n dat voortdurend ar beneden richt trugkaatsing weer opvallende, duidelijk hoorba toon, zodra een trede of een dermpel wordt genaderd De Amerikaanse oudstrijders organisa tie probeerde het apparaat en stelde dat het een aanzienlijke hulp voo blinden kon betekenen. Overigens ls de constructie nog zeer duur en is het ge bruik nogal ingewikkeld. Men gaf derhalve aan een grote fabriek van elektronische apparaten in de V.S. de opdracht een lichter en goedkoper appa raat te fabriceren. METAALSLAAF In de plaats van het koffertje is nu een negentig gram wegende metaalstaaf ge komen, die de blinde in de hand houdt. Deze staaf bevat een uiterst gevoelig elek-, Ironisch meetinstrument, dat nog op ye allergeringste helderheids verschillen het licht reageert e Woningen in een volkswijk, die remmend werken op de ont wikkeling der jeugd. een buitenwyk met moderne scholen kon den verhulzen. Intussen zal men begrijpen, dat een verbeterde „planning" natuurlijk ook aan zekere normen gebonden moet zijn. Zij dient gepaard te gaan met een evan- gelisch-verantwoorde houding in de sa menleving. Van daar dat een totale ver menging van alle standsbewoners waar door bijv. een schrijver A naast een mi nister komt te wonen, ook niet de oplos sing kan zijn. Maar wel zou het van grote beteke nis zijn, als de woonblokken van één wijk meer sociale variatie ginnen vertonen. Ook de Bijbel laat steeds een verheugende toon horen bij een opvallende „verticale mobiliteit", waarbij de „soci^e stratificaties" worden doorbroken door een Israëliet, die zijn schapen of ossen vaarwel zegt om een meer talenten vragende functie te gaan vervullen: de orde ningen, die God zelf voor Israël in stelde, o.a. bij het jubeljaar, gaven aan een ieder een zeer hoge mate van gelijke kansen. Let op de werken des Heren zelf, zeggen ons de psalmen en wil daar van leren. Ook in Nederland anno 1957! Ontleend aan „The social back ground of a plan", oy Ruth Glass, Londen. MEISJE VERDRONKEN In de buurtschap Rheezerveen onder Hardenberg ls het 10-Jarlg dochtertje van de familie Schutte in een moeras waar de reëen uit de omliggende bossen plegen te drinken verdronken. Hoewel het meisje spoedig weer uit het water werd gehaald mocht geneeskundige hulp niet verbonden is met een onopvallende minia tuurtelefoon, die door de blinde in het oor wordt gedragen. In het telefoontje klinkt voortdurend een toon, waarvan de sterkte zich wijzigt afhankelijk van de helderheid van de omgeving en de voorwerpen, die de staaf „ziet". Deze staaf neemt als het ware de functie over van de lichtgevoelige cel len van het netvlies van ons oog doch zet daarna de lichtindrukken om in ge luid en maakt ze daardoor voor de blin de waarneembaar. Bij proefnemingen gaf men een aantal blinden de nieuwe apparaten en liet hen, na een uiteenzetting, zelf ervaring ermee opdoen. Reeds na korte tijd reageerden de proefpersonen op de Juiste wijze op de geluidsvariaties in de oortelefoon en wisten zij opvallend goed hun weg te vinden. Betrad een der blinden, die reeds enige ervaring had opgedaan, met zijn apparaat een kamer, dan „hoor- hij onmiddellijk, waar zich de vensters bevonden. Hij ging meubels uit de weg en hij gaf nauwkeurig aan, waar op een gedekte tafel de borden, kopjes en schalen stonden. Zelfs twee kleine vaatjes voor zout en peper konden de blinden duidelijk dunne draad onderscheiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5