Duizenden Leidse Jongeren waren zaterdag op het LFC-terrein Burgemeester opende expositie van Exlibriskring Voor Rode Kruis-tippelaars was het wel èrg warm Gevestigde en vertrokken personen Welpen van Rijnland speelden Afrikaans jungle-spel ,,Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk" geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 JUNI 1937 Tien jaar Leidse Jeugd-Actie Vele groepen toonden hoe de vrije tijd kan worden doorgebracht ENKELE DUIZENDEN Leidse kinderen hebben zaterdagmiddag op het L.F.C.-terrein aan de Boshuizerkade een vrolijke middag met een afwisselend programma gehad, aangeboden onder het motto „Jeugd in actie" door de stichting Leidse Jeugd-Actie. De jeugd heeft met de vete ouderen kunnen genieten van demonstraties door leden van de vrije jeugd bewegingen en de drukkende hitte op het schaduwloze veld heeft aan het enthousiasme weinig afbreuk gedaan. Aan de festiviteiten op het veld ging een optocht door de binnenstad vooraf, begeleid door enkele bands. van de jeugd naar het volksdansen. Wanneer het maar even pauze voor de volksdansers werd, was de mi crofoon voor de leider altijd nog een mooie gelegenheid om propaganda te maken voor z'n diverse verenigingen. Verder werd er geen propaganda ge maakt, voor welke jeugdorganisatie dan ook, en dit siert de organisa toren. volksdansen trok weliswaar de aandacht, maar de padvinders lieten iets vrolijkers zien. Wagenrennen Een heel aardig onderdeel dat de pad vinders verzorgden, was 't wagenrennen op Romeinse wijze. De toejuichingen van het publiek deden niet onder voor de gla diatoren oudtijds. Meisjes-padvinders hebben in enkele ogenblikken tijds kans gezien een keuken tent, compleet met stookgelegenheid. op te zetten. Andere padvindsters maakten een gezellig kampvuur. De Rooms-Katholieke verkenners waren eerst aan het „koprol len" en toonden vervolgens, hoever zij het gebracht hebben in het „jakar" het slingeren van een touw boven het hoofd zij hadden werkelijk mooie resultaten. De verkennersgroep klom en slingerende palen en vocht om geheimzinnig verpakte attributen, maar het tijdschema bracht ieraan een eind. Trouwens, er stond nog iets moois op het programma. De rolschaats- groep Hollandia uit Den Haag, die onlangs nog voor de televisie optrad, liet haar prestaties nu aan de Leidse jongeren zien. Vanzelfsprekend kan men niet oordelen naar de normen voor beroepsartiesten, maar het vele tussentijdse applaus bewees dat hun rolschaatscapriolen werden gewaar deerd. Vooral de „Chinese" solo was een gaaf stukje behendigheid, mede gezien de leeftijd van de cxecutante. Knikkebeen Voor de feestelijke rondgang maakte de jeugd zich onder leiding van de lustrum commissie om half drie op het Pieters kerkhof gereed. Begeleid door het korps Kunst en Genoegen en Jong K. en G. trok men via de Kloksteeg, Nieuwsteeg, Dou- zastraat, Herenstraat, Zoeterwoudseweg, 5-Meilaan, Boshuizerlaan en Boshuizer kade naar het LFC-terrein. Hier waren een duizendtal schoolkinderen met het onderwijzend personeel samengekomen. Vlaggen en vaandels begeleidden de di verse jeugdgroeperingen. Met een dergelijke massale regie kan het aanvangsuur gemakkelijk worden verschoven, maar de lustrumcommissie was erin geslaagd, de optocht op het aan gegeven uur bij het terrein te hebben, zo dat al even na half vier kon worden be gonnen. De heer H. Zundermao sprak een wel komstwoord tot de heer J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs, en de vele ouders. Het deed hem, sprekend namens de L.J.A., genoegen, de verenigingen te presenteren, die meestal hun activiteiten buiten hebben. Showmarsen Allereerst marcheerden de muzikanten van Kunst en Genoegen het terrein op. De jongerenafdeling liep op de maat van de drumband onder leiding van de Kleine tamboer-maitre. Beide korpsen gaven een serie showmarsen ten beste en het was direct al duidelijk, dat Kunst en Genoegen tot iets goeds in staat is. Zonder opval lend haperen werden ingewikkelde wan delingen alles onder de muziek ge daan en geen ogenblik raakten jong en oud verward. Bekende marsliederen oogstten een dankbaar applaus. Begrijpe lijk dat de jongste muzikanten na deze zware wandeling op het veld gauw de cola-tent opzochten. Om het programma niet te uit gebreid te maken, besloot de leiding enkele onderdelen tegelijk uit te voe ren. Terwijl op het middenveld de Leidse volksdansgroepen zich op stelden, kwamen aan de hoeken de padvinders en padvindsters aan de beurt. Eensdeels was dit jammer, want zo werd de aandacht afgeleid Feestavond van „Om de Doorbraak" De speeltuinvereniging „Om de Door braak" hield zaterdagavond ter gelegen heid van het eerste lustrum een feest avond voor de leden In de Stadsgehoor- xaal. De voorzitter, de heer A. Coret. sprak een kort welkomstwoord, waarna hij het damescomité op het podium riep en hulde bracht aan deze dames dlc een steun voor het bestuur zijn. Het damescomité bood namens alle le den het bestuur twee hobbelpaarden, eer klimrek en een' korfbalspel aan. Behalve deze geschenken ontving het bestuur eer spandoek voor de vereniging. De bestuurs leden ontvingen ieder een persoonlijk ge schenk als blijk van waardering voor hur werkzaamheden. Ook het actieve lid. de heer Neuteboom, werd in deze hulde be trokken. Met een praatje door Mans uit Twenthe werd het feestprogramma ingezet. Het kest van Martin Erich zorgde voor sfeer in 't muzikale. De pianiste Henny Kesseler die aan de piano 'n goede omlijsting van het programma gaf, trad op als soliste met de vertolking van de tweede Hongaarse Rhap. sodie van Liszt. Fantasio. de clown, ver maakte het publiek met zijn dwaze grap pen. De Spelbrekers zongen en speelden hun liedjes en Mans bracht de aanwezi gen aan het lachen met zijn kolderver haaltjes. Ter afwisseling van woord en muzieV traden de Wikkel-Bros. de jongleur Gino Manelli en het Kalmar-trio op en lieten de aanwezigen genieten van hun akroba- tische lenigheid. Hoewel enkele groepen de warmte blijkbaar te zwaar vonden en de tribune verlieten jammer en toch begrijpelijk kwam het kindercircus Knikkebeen aan bod met de jeugdruitergroep van baronesse Sixma van Heemstra. Enkele kinderen hadden het wat te benauwd ge kregen, maar er waren E.H.B.O.-posten, die hen weer op verhaal brachten. Al met al was het een geslaagde mid dag, die getoond heeft, dat het jeugdwerk in Leiden rijk geschakeerd is en waard is om met belangstelling door ouders en be langstellenden te worden gevolgd. Er zijn natuurlijk nog wel enkele be denkingen bij een dergelijke massaal op treden. Zo zal men er een volgende keer voor moeten waken, dat de microfoon op het veld wordt uitgeschakeld al6 er niets te zeggen valt. Veel van Kunst en Genoe gen ging door de luidsprekers verloren Excelsior-adspiranten hadden feestmiddag Ook de jeugd is niet vergeten bij de fes tiviteiten die de gymnastiek- en scherm- ereniging „Excelsior" ter gelegenheid an het 55-jarig bestaan organiseerde. Za terdag was er voor de jongeren een feest- iddag in de zaal van de speeltuinver eniging Oosterkwartier". Er werden films vertoond en er was voldoende gelegen heid om de dorst te lessen met de vele :naperingen die het bestuur van Ex- ior haar adspiranten aanbood, e voorzitter van Excelsior, de heer J G. Pommer, richtte aan het begin van de middag enkele woorden tot de toekomst van Excelsior. Excelsior betekent: steeds hoger; Jullie moerten straks gaan voort zetten wat wij nu al zovele jaren doen zei hij. De voorzitter wees hierbij op een van de oprichters, de heer J. J. Kettenis die op deze feestmiddag aanwezig was. De films die vertoond werden, gaven vaak aanleiding tot grote hilariteit; zij vielen evengoed in de smaak als de snapenngen. die met gulle handen den rondgedeeld. Ondanks de warmte hebben za terdag zeer vele Leidse jonge lui deelgenomen aan de fees ten van de Leidse Jeugd-Actie ter gelegenheid van het tien jarig bestaan. Er is op het sportterrein in het Haagweg- kwartier ontaard gezweten, naar onmiskenbaar ook genoten. Foto N. van der Horst Ook is het niet nodig, dat bij het spelen van grammofoonplaten in de speelkamer eerst via de luidspreker een „hoorspel" van de niet met elkaar eens zijnde tech nici wordt uitgezonden. Maar deze klei nigheidjes zijn een volgende maal te ver helpen. Misschien dat dan nog meer de jeugd zelf aan bod kan komen dan eer gisteren het geval was. In ieder geval weet Leiden, dat er wat het jeugdwerk betreft keuze genoeg is en dat het streven van de Leidse Jeugd-Actie aller meele- Slotavond van Herv. jeugdwerk Het „meisjeewerk" van de Herv. Ge meente houdt woensdag- en donderdag- vond in de Burcht de slotavond. Deze begint om kwart voor acht en dc toe gang is vrij. Het programma wordt ver- :orgd door meisjfes van verschillende clubs. Men rekent op veel belangstellen den. Gouden doctoraat Woensdag 19 juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. G. van Leljden, geboren te Krommenie en thans wonende te Hilversum, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Eindexamen Leids gymnasium Van de groepen AI en AII van de eindexamenkandidaten van het gymna sium slaagden de dames: I. A. van Reg- teren Altena en I. van Heerde te Oegst- geest en A. M. L. de Koning te Leiden en de heren A. Kosto, J. F. Hubeek, W. U. S. Kloeke en P. M. Waszink, allen te Leiden en E. O. Kuypers te Oegstgeest Eén kandidaat werd afgewezen en met 1 kandidaat wordt het examen voortge zet. Geslaagd Zaterdag zijn de dames G. J Jongedijk, J. Heemskerk en J. van der Mey en de heer C. G. de Koning in Den Haag ge slaagd voor het examen gymnastieklei- der(ster). AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Foyer gehoorzaal, 8 uur: jaarlijkse uit voering Maatschappij voor Toonkunst Leiden. Dinsdag Lodewijkskerk. 9 uur: consecratie gere staureerde kerk door bisschop M. A. Jansen van Rotterdam, om 10.30 uur ge volgd door pontificale hoogmis. Woensdag Hoogla r k. 7.3 'ondgebed. Oosterkerk, 8 uur: wijdingsbijeenkomst zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen" ter gelegenheid van 95-jarig bestaan. Trompstraat. 8 uur: openluchtsamen komst Baptisten Gemeente Leiden. Leiderdorp: padviodersclubgebnuw Dokter van Rhijnstraat, 7.30 tot 10.30 uur. tentoonstelling amateurfotografenolub Da- Den Burcht, 7.45 uur; slotavond Herv. meisjeswerk. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9. tel. 24807; de apotheek Tol Hulp der Menschheld, Hooigracht 48. te'.. 21060, en de apotheekje Oegstgeest, Wii- helminapark 8, tel. 26274. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit. 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra flci" Rijksmuseum voor volkenkunde, tot i iktober- tentoonstelling Mens in min-,a tuur. De wereld v&n het poppenspel" Universiteitsbibliotheek Rapenburg toi en met 15 juni: tentoonstelling over Lin- De Lakenhal, tot 8 juli: Moderne kunst in Groningen. De Lakenhal, tot 8 juli: Shakespeare op het Engelse toneel. De Lakenhal: tentoonstelling „Van Si Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk". to' „De Hofstee", Haagweg: tentoonstel- .ling Ned. Exlibriskring. In De Hofstee" aan Haagncg O Ondanks de hitte was er zaterdagmiddag levendige belangstelling voor de opening van de tentoonstelling, die ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Stichting Nederlandse Exlibris-Kring in „De Hofstee" werd geopend. Het openingswoord werd gesproken door de burgemeester, die begon met de oprichter en voorzitter van de kring, de heer Joh. Schwenkemet dit jubileum geluk te wensen. ,De Hofstee" De burger ester uitte ook zijn vol doening over het feit. dat Leiden mede werd opgenomen in de reeks jubileum tentoonstellingen. Spr. zag daarin een aan betekenis rijk gebaar, omdat het exlibris heenwijst naar het boek. het boek in telatie staat met het bibliotheekwezen en Leiden ten slotte een bij uitstek mooie bezit in de universiteitsbibliotheek. In het begin slechts een „eigendoms- bewijsje". zo zei de burgemeester, „is het exlibris thans, na 25 jaar uitgegroeid tot een tak van kunst, die de moderne in vloeden ondergaat. De huidige vormge ving was vóór 25 jaar praktisch niet denkbaar." De burgemeester besloot met een har telijke wens voor de bloei van de kring. Geschenk De heer Schwencke dankte uit naam van de kring voor de woorden van de burgemeester, die alleen al daarom van zo groot belang zijn. omdat het publiek een dergelijk woord nodig heeft om het belang van een expositie in te zien. De kring immers wil zich tot een groot pu bliek richten. De heer Schwencke bood de burgemeester een ingebonden en ge nummerd exemplaar aan van het door hem gepubliceerde werk „De bloei van de Nederlandse exlibriskunst in de laat ste 25 jaar". Ook de heer Marcel Keezer. Wandelen in Leiden en omstreken De jaarlijkse Rode-Kruis-marsen, waarvoor steeds weer grote belang stelling blijkt te bestaan, werden ditmaal wel onder moeilijke omstandig heden gelopen. Het zeer warme zomerweer, dat duizenden uit de steden deed gaan, was voor velen een handicap. Zelfs wandelaars die al aan vele tochten hadden deelgenomen, hadden het nog niet zo moeilijk gehad als juist nu. Met rechVzei een wandelaar na 20 km afgelegd te hebben: Het was warm en het was ver. De deelneming was ook ditmaal groot. Vooral de groepen waren goed vertegen woordigd. Onder die groepen was het de Katwijkse wandelvereniging Amicitia die met ongeveer 200 deelnemers, onderver deeld in 7 groepen, de kroon spande. Wat de deelneming der scholen betreft, deze was gering. Slechts de Prinses Ireneschool nam aan de tocht deel. Verder waren er Inbraak in kantine meentelijke tennisbanen aan de Haar lemmerweg. De dieven namen een buta- gas-toestel en 48 repen chocolade mee. N. Timmermans recipieerde Onder grote belangstelling heeft de heer N. Timmermans zaterdagmiddag ge recipieerd in verband met zijn zilveren jubileum in dienst van de firma Aug. t en Co. De heer K. Bigot van het hoofdkantoor in Amsterdam bood een geschenk onder couvert aan. Verder wa- er tal van bloemstukken en manden met fruit van relaties en vrienden VOORHOUT Ernstige aanrijding Zaterdagavond fietsten enkele jongelui langs de Leidsevaart richting Voorhout, toen een hunner wilde passeren en niet voldoende op het verkeer uit andere richting lette. Hij werd gegrepen door een bromfiets en tegen de grond ge smakt. Dokter Bots constateerde bij de jongeman, die afkomstig uit Zoeterwoude bleek, een hersenschudding, een armfrac- tuur en twee gebroken benen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar een Leids ziekenhuis vervoerd. Het rijwiel, benevens de brommer werden on herstelbaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. In de iveek van 6 lot en met 12 juni Uit' Leiden vertrokken R. J. Levert en fam.. Marislaan 9. Den Helder; A. M. v. d. Pluijm geb. v Dijk en fam.. Hoogl. Kerkgr.t 31a, Z.- Afr.; A. de Water en fam, Hofl. 113. Bruns- A. M. Winkelmolen en fam., Stadhou. dersl. 30, Bolivia; C. J. H. Blokhuizen en a.b. Utr. Veer. Canada; H. M. de Vroom en fam., Nieuwe Rijn 44a, War mond; C. Schippers geb. Kramer en fam. Lusthofln. 40, Schiedam; N. Dorrepaal Mandenmakerssteeg 15, Vught; P. C Breen, Rapenburg 105, Dordrecht; F. M van der Grijn. Noordcinde 2a. Den Hel der; J. L. J. v Velzen geb. v. d. Poel Stadhoudersin. 28. Aalsmeer; M. Nieuw- kerk, Koninglnneln. 38. Canada; L. M S. Schim v. d. Loeff. P. de la Courtstr 101, 's-Gravenhage; K. H. Vollmar. Heren straat 18. Sevenum; H. H. Tolsma, Rood- borststr. 28. Amsterdam; J. Sierat. Hof- laan 247. Amsterdam; S. v. d. Kooij, Lan- gebrug 55a, 's-Gravenhage; J. Schouten, Plantsoen 55. Frankrijk; H. A. Galavazi. Plantsoen 33a. Sassenheim; B. M. Tjoa. Hogewoerd 129a, 's-Gravenhage; M. Kes- -eboom. Witte Singel 27, Frankrijk; C. M v. Delft. R en Schiekade 37. Zijpe; J. van Rij, de Genestetstr. 92a, Leiderdorp; B. S ronker, Rijnsb. weg 86, Wieringen; H. R Goudsmit. Rijnsb.weg 94, Leiderdorp; S Noteboom. Aloëlaan 6. Reeuwijk; H Kloosterman. Munnikenstr. 13, Groningen; C. A. Verheij v Wijk. Burggravenln. 11. Epe; F. J. M v Seben.Kort Rapenburg 2. s-Gravenhage; A. G. J. van Brake! geb Wassenaar. Bakh. Roozenb.str. 39. Gro ningen; M. A. M. Ammerlaan, J. van Goyenkade 6. 's-Gravenhage; M. Kleijn. Vestestr. 96, Oss; J. E. Streng. Irenestr 25a, Hattem; H. van Klink. Molenstr. 16. Alkemade. Te Lelden gevestigd A. M. Mank en fam. Suringarstr. 33; W A. van Bommel en fam., Storm Buysing- str. 19; B. L. Hogerman, mach. bankw.. Boisotkade 6; A. M G. Baan, med. anal v. d. Sande Bakhuyzenln. 16; E. M. J Smit. ass. dierenarts. Hoogl. Kerkgrt. 11: C. C. Bijl. gezinsverz Joh. de Wittstr. 17; M. ten Hoopen, clck. tech. ing., Maris laan 5; M. Hakkert geb. de Haan, Colen- branderstr. 11; M. P. Smeets. verpl.. Rijns- burgerweg 10; A. M. C. Hazes, verpl.. Rijnsburgerweg 88; H. P. de Jongh. wijk- verpl., Boerhaavelaan 33; H. J. Kleer. ass apotheker, Oude Hercngrachl 13. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Erik Izaak, zn. v. L. Boom en A. van Polanen; Robertus Hermanus Mazia, zn. v. J. H. van Vonderen en J J. G. van Bers; Jan, zn. v. J Schalk en A. A. Bisschop; Elsje Gerda, dr. v. S Rozema en G. Kok; Monique Marijke, dr v. G. D. van Wengen en M. F. V. S. H GEHUWD: S. H. Schlemper en C. A. M Meija. OVERLEDEN: J P. Dirkse 85 Jr.. echtgenote van A Waardenburg: I Stou ten, 68 Jr., man; M. A. Leeneman. II maanden, dochter. vele groepen uit de omstreken, terwijl ook de oude bekenden van de Oranje-wandel tochten, zoals De Stalen Band en het Vete ranen-Legioen Nederland, vertegenwoor digd waren. In het algemeen was men zeer tevreden over de verschillende parcourscn, die beter uitgezet waren dan verleden jaar. Er werd over vier verschillende-afstanden gelopen. De route van 10 km ging naar Poelgeest, die van 20 km naar het gebouw van de Marine-Radiodienst en die van 30 km naar de boulevard in Katwijk. Om ongeveer half acht 's avonds had de laatste deel nemer zich gemeld. De tochten stonden onder leiding van de heer W. Breedevelt. die de expositieruimte ter beschikking stelde, kreeg zulk exemplaar aangeboden. De tentoonstelling is tot 30 juni te L.K.V. in vorm De Leidse kraahtsportverenigiog LKV heeft zaterdagavond een driekamp ge houden met Sims in en BPM uit Den Haag. De Leidcnaars wonnen met groot ver schil. waarbij W. Turenhout zijn per soonlijk record op 265 kg bracht. De Leidse ploeg bestond uit Zandvliet. Devilee. Turenhout. De Romijn. Van Kampen en Stokkel. LEIDERDORP Het Oosten Wedvlucht van Chateauroux; start vrij dagmorgen 5 uur met noord-oostelijke wind. Aankomst eerste duif vrijdag avond 9.39.34 uur, snelheid 628.24 m per minuut. De laatste duif bereikte zater dagavond 8.1.16 zijn hok en maakte een snelheid van 326.85 m per minuut. De uitslag: H. v. d Vecht 1, 7; F. Breedijk 2, 9; D. Zwaan 3. 6, 8. 10; J. v. Wezel 4; J. Roest 5. Tevens werden van „Het Oosten" za terdagmorgen 8 uur duiven gelost te St. Denis. De eerste duif bereikte^ zijn hok te 16.15.10 uur en maakte een snelheid van 789.32 m per minuut. De uitslag luidt: L. Burgers 1, 2; D. Zwaan 3; H v. d. Vecht 4. 5. 6; J. G. R. Langhout 7. 8, 14; S. Schoeman 9. 10. 17; J v. Wezel 11; Ch. Selier 12; J. Roest 13; F. Breedijk 15; A. v. d. Reijde. Foto-tentoonstelling De tentoonstelling van de amateurfoto- grafenclub Daguenre wordt van 19 tot en met 22 juni gehouden in het padvinders- clubgebouw aan de Dokter van Rhijn straat tegenover het postkantoor. De ex positie is geopend woensdag-, donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond van half acht tot half elf en zaterdagmiddag van drie tot zes uur. Oegstgeest rpOEN LORD BADEN POWELL op veler verzoek zijn „scouting for boys" schreef, kon hij niet vermoeden, dat ook de kinderen dol waren op dit padvinder-spelen. Voor hen goot hij dit spel wel in een zeer bijzon dere en originele vorm. Voortbouwend op de herinneringen uit zijn Afrikaanse tijd nam hij de kinderen mee naar de rimboe. De welpen hordes. die als paddestoelen uit de grond schoten, werden georganiseerd volgens de wetten van de jungle. Kipling legde dit alles in een verhaalvorm vast in zijn zo bekende „jungleboek". Nu, bij het 50-jarig bestaan der bewe ging. blij'kt deze spelvorm voor de kin deren nog nieuw te zijn. Elke week op nieuw trekken akela's, baloes, bageerha't enz. met hun welpen erop uit. om ieder in zijn eigen denkbeeldige rimboe te gaan jagen. Is het een wonder, dat de herden king van de geboorte van Baden Powell voor hen een groot feest betekent? Daarom had het hoofdkwartier der Ne derlandse padvinders voor zaterdag landelijke rimboejaoht georganiseerd. In heel ons land werd op dezelfde tijd door duizenden welpen hetzelfde spel gespeeld. Het district „Rijnland" heeft onder de trouwde leiding van akela Van Ame rongen de jongens een onvergetelijke mid dag bezorgd. De verschillende horde6 hadden voor deze dag namen van Afri kaanse negerstammen aangenomen. Voor dat zij hun tocht door de rimboe van he Springveld in Oegstgeest begonnen, hield het opperhoofd Dinizoeloe een toespraak, waarin hij vertelde van de daden di Baden Powell in de wildernis had vei richt. Bij de posten die waren uitgezet, moet n de welpen, die inmiddels een vei kleedfestijn achter de rug hadden, aller lei opdrachten én stunts verrichten Deze stelden alle de vlugheid en de handig heid der jongens op de proef. Zo n ten zij over een moerassig-stuk land te komen, of op struisvogels jagen. Voor i vissers was er gelegenheid om rr isegaaien voedsel uit het water te halt Moe gespeeld en gesprongen gingen de welpen hun boterham eten. Aan het Burgemeester zag in restauratie een tweede wens vervuld In de stemmige schemering van de „Grote Pers" van de Lakenhal, waar de koelte de zonnewarmte buiten deed vergeten, opende burgemeester jhr. mr. F. H. van Kirfcchot zater dagmiddag onder grote belangstel ling de tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk. Onder de genodigden bevonden zich o.m. deken Haring, mgr. Bekkers, wethouder S. Menken, gemeente secretaris J. Bool en vele andere autoriteiten op geestelijk en wereld lijk terrein. De directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem, heete om vier uur de aanwezigen welkom en memoreerde, dat 1957 voor de Lodewijkskerk een historisch jaar is, daar dit jaar zowel de buskruit- ramp werd herdacht, als de kerk in nieu we gedaante een nieuwe bestemming heeft gekregen. De heer Van Wessem bracht gorte aan dank aan me'j. A. Versprille, di als directrice van het gemeente-archief zeer veel tot de realisering van de ten toonstelling heeft bijgedragen. De burgemeester verklaarde, dat met de restauratie van de Lode wijkskerk een tweede grote wens in vervulling is gegaan. De andere wens was het herstel van het Gra vensteen, dat vorig jaar werkelijk heid werd. Uitvoerig ging burgemeester Van Kin schot in op de geschiedenis van de Lode- VALKENBURG Muzikale verrassing Onder grote belangstelling maakte het muziekgezelschap UNI van Katwijk aan Zee een mars door het dorp. Daarna con certeerde men in de muziektent. Dit hield verband met het feit, dat Valken- burgs Harmonie zijn vijfenvijftigjarig bestaan herdenkt. Als bijzondere verras sing verscheen ook de „boerenkapel" in de tent om voor het eerst in het publiek op te treden. Dat dit zeer goed in de smaak viel bewees wel het hartelijke ap plaus. dat na elk nummer uit de grote kring van belangstellenden opklonk. Het ligt in de bedoeling, dat a.s. za terdag de muziekvereniging uit Rijns burg naar ons dorp komt. Chr ingverenlging wijkskerk en hij prees de beknopte be schrijving, die van de hand van mej. Ver sprille is verschenen. Nadat de burgemeester zijn vreugde had uitgesproken over de plechtigheid, die dinsdag de bekroning zal vormen van restauratie, verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. Hierop trokken de genodigden naar tentoonstellingszaal om de expositie O. Kruysdijk 50 jaar in overheidsdienst Zaterdagmorgen herdacht bij de ste delijke lichtfabrieken de heer O. Kruys dijk, chef van de inspectie gas, het feit. dat hij 50 jaren In overheidsdienst heeft doorgebracht, achtereenvolgens te derwijk, Schoten en Leiden. In de di rectiekamer werd hij allereerst toege sproken door de directeur, lr. Y. Ykema, die zijn bijzondere waardering uitsprak voor de wijze waarop de heer Kruysdijk zijn taak aan de lichtfabrieken heeft opgevat. Daarbij kwam tevens in het licht te staan zijn arbeid in dienst van de commissie voor de gasvoorziening in Zuid-Holland, waarin hij als vertegen woordigend ambtenaar van de lichtfa brieken optreedt, welke taak hjj eveneens op voortreffelijke wijze vervult. Namens het gemeentebestuur overhandigde de directeur hem de gebruikelijke gratifi- De hoofdingenieur van de gasfabriek. ir. Lentelink. sprak daarna de heer Kruys dijk toe en bedankte hem voor de pret tige samenwerking, onder aanbieding van een geschenk. Voorts was do personeelsvereniging aan het woord en werden de jubilaris weder om onder hartelijke bewoordingen enige geschenken aangeboden. In de kantine werd de heer Kruysdijk door de heer Kloeg namens de Inspectie gas toegespro ken en werd hem een bijzonder ge schenk overhandigd, nl. een wandbord met inscriptie over zijn diensttijd in de diverse gemeenten. Ten slotte bracht de heer Fisser de felicitaties over van het fltterijpersoneel. Evenals in de directiekamer sprak de heer Kruysdijk ook hier een dankwoord Hij bracht daarbij tot uiting, dat hij dil iubileum alleen zag als een reden tot dankbaarheid. In de loop van de middag werd te zij- in huize nog menige felicitatie in woord nemenhulde en andere vorm naar vo rt gebracht kampvuur, dat hierna volgde vertelde oubaas. A. Beekes een en ander over het leven van Baden Powell. Tot 6lot deden de vierhonderd deelnemende welpen de horderoep. Akela Van Amerongen reikte aan elk der 19 hordes een totemleer uit, ter her innering aan deze dag. VOORSCHOTEN Aankoop van houten noodschool Het gebrek aan ruimte bij de verschil lende scholen is thans dermate nijpend, dat B. en W. voorstellen over te gaan aankoop van een houten noodschool 4 klassen. In september zal deze 6chool direct volledig bezet zijn, namelijk drie lokalen door de openbare lagere school en één lokaal door de R K. school. In september 1958, als de te bouwen scholen klaar zijn, kan de houten school ■den gebruikt voor tijdelijke huis vesting van de chr. kleuterschool. De stichting van deze vierklassige houten 6chool vergt een bedrag van t 63.000. De plaats waar deze school zal komen ie achter de flatwoningen aan de Raadhuis laan waar nu de opslagplaats voor ge- .terialen ls. Eerste prijs uit het vuur Zaterdagmiddag heeft de vrijwillige brandweer van Voorechoten onder lei ding van de heer G. IJperlaan een eerst» prijs gewonnen op de provinciale brand- eerwedstrijden te Dirksland. Dit is de derde achtereenvolgende maal, dat de Voorschotense brandweer een eerste prijs uit het vuur sleept. Geen parkeergelegenheid Bij wijze van proef hebben B. en W. enige tijd gelegenheid gegeven tot het parkeren van auto's op de speelplaats van de openbare Ulo-school. Het college heeft besloten, deze proefneming als niet geslaagd te doen stopzetten. Tariefswijziging B. en W. 6tcllen voor het tarief voor verhuur van de kleine zaalruimte (ach terzijde gehoorzaal van het Cultureel Centrum dat pet avond f 25 bedraagt, te stellen op f 15 per avond. In veilige bewaring Verdacht van opzettelijke heling heeft de Leidse politie een 47-jarige inkoper van oude metalen aangehouden. Een 18-jarige monteur en een 23-jarige matroos werden aangehouden, verdacht van autodiefstal of joy-riding. RIJNSBURG Overzicht bloemenhandel Het mooie weer deed de aanvoer flink stijgen en heeft de prijzen geen goed ge daan. Toch wa6 er van een debacle geen sprake, ai waren de kwekers de laatste weken wel aan hogere prijzen gewend; het is opmerkelijk hoe gauw men dat doet De Hollandse irissen zijn bij-na weer afgelopen. We zagen nog wat beste par tijen van Pride of Holland verkopen voor f 0.75 en l 0.80. wat White Perfection voor f 0.70 en wat Imperator voor f 0-40 tot f 0.50. Engelse irissen hebben zich ook weer aangediend. Men betaalde er tot ruim f 1 per bos voor. .Papavers bleven vrij 6chaars en wartn goed gevraagd. De zware partijen veranderden van eigenaar voor f 10 tot f 12 per 100; Ccablssa Clive Greeves ging van de hand voor f 3.50 en f 4. duizendschoon vond kopers voor f 0.25 en f 0.35 per bos als het mooie par tijen betrof. Van de lelies bracht Regale van f 3 tot f 9 per 100 kelken op. lilium auratum deed f 0.51 per keLk. witte lelies f 0.25 per kelk. umbeliatum f 12 per 100 lakken en zware tijgerlelies t 045 per tak Gladiolen werden grif afgenomen tegen goede prijzen; Allard Pierson was met f 12 tot f 14 de goedkoopste variëteit en Friendship met f 26 per 100 dc duur ste. Memorial Day bracht f 17 en f 18 op. Acca Laurentia idem, Maria Goretti f 14 en f 15. Sneeuwprinses f 18. lichte Red Signal f 14 en een partijtje gemengde gladiolen f 20 per 100. Wat de kleinbloe- mige aangaat: Nymph werd afgedrukt op f 15 en f 16. Spitfire op f 12 tot f 14 en Peach Blossom idem. Eerste soort Ger- bera werd verkocht voor f 0.30 en f 0.32 per stuk en kleine Zinnea's voor f 3 tot >er 100. Campanula percislfolia werd afgenomen voor f 4 tot f 6 per 100 en Delphiniums voor f 10 tot 12 per 100. hoofdredacteur van het liberale blad Tribuna In de Columbiaansc hoofd- itad Bogotha is gisteren door onbekenden doodgeschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3