JUeutoe fcifcrije WTouranl Weekeinde met zon en schaduw Regeringsprogram van Duitse socialisten de Vele doden in binnen- en buitenland Hier hoge temperaturen, elders noodweer E32S33 „Ga nou zeilen", riep de Prins naar zijn dochter Economische Benelux Unie bereikt Ondertekening zal in de herfst te Den Haag geschieden Hevige cycloon teistert en Frankrijk Nog diepe kloven tussen Rusland en 't Westen MAANDAG 17 JUNI 1957 BUREAUS: Ste€ ABONNEMENTEN f 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0-59 per week ADVERTENTIES 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting). Postrekening 58936 et-red.; B. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken $tantva«ttcfi It «kelim myn bert in legbeaspoet Achtendertigste jaargang No. 10982 Steden zonder volkswijken ZIE PAGINA 5 De „Groene Draeck" is haar schip en dus had prinses Bea trix de leiding toen de Konink lijke familie zaterdag het prach tige geschenk kwam bewonder- ren (foto boven). Tijdens de vlootschouw die na de officiële plechtigheid volgde, voer de Koninklijke familie op de Piet Hein achter het zeilschip aan (onder). (Adve, 7i tie. 28 juni opening {Snfeinatwtui/e &enfoott&feM<iu} AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-12 uur 's zondags van 12-22 our entree 50 cent (toegang luchthaven inbegrepen) VLOOTSCHOUW VOOR GROENE DRAECK EEN WAARLIJK vorstelijk feest met een onvergetelijke vloot schouw, een koninklijk schouwspel met niets dan vreugde in de warme zon met een verkoelend briesje op het IJsselmeer,-dat-leverde de offi ciële overdracht van het Lemster- aakjachl De Groene Draeck aan prinses Beatrix zaterdagmiddag op. „Deze Lemsteraak. een voorbeeld var. zuiver verband en perfecte eenheid tussen een oud model en moderne scheepsbouw- kunde, kreeg voor mij persoonlijk karak ter. daar ik zelf mee heb mogen werken aan de inrichting en versiering, het resul taat van een bijzonder prettige onderlinge samenwerking. Ik ben ervan overtuigd, dat ik mijn hele leven genieten zal van dit grootse geschenk". Dat zei de Prinse bij de officiële overdracht van dit geschenk van het comité Varend Nederland". Het begon allemaal vormelijk en offi cieel. maar toen de glazen champagne op het bordes van het clubhuis bij de jachthaven te Muiden waren geledigd, erd iedereen plotseling door de ware •ilgeest gegrepen. Prinses Beatrix, evenals haar moeder i zusters, zomers gekleed, kon nauwe- jks wachten om aan boord van haar gen nieuwe jacht te gaan cn toen het >ver was en ze maar net haar opge wonden blijdschap op koninklijke wijze kon beheersen, begonnen al die jachten ïwijding met een loeiend gefluit en gebrul op de scheepshoorn uit te leven, terwijl honderden zeilers van hun boten uit alle macht op toeters meebliezen op t ogenblik, dat een lid van de be- nning trots de koninklijke standaard "oen volgde het stalige vertrek: voorop De Groene Draeck, in al zijn glorie, op inkele tientallen meters gevolgd door de Piet Hein, waarop Koningin en Prins, de prinsessen Irene «n Margriet en ver hittende leden van de hofhouding zich hadden ingescheept. Eenmaal op het IJsselmeer, met zijn lime zeilmogelijkhcden, greep prins Na ministersconferentie te Brussel HET MINISTERSCOMITé van de Beneluxlanden heeft zaterdag, na een dag vergaderen te Brussel, het ontwerp-verdrag van de Economische Unie voor de drie landen, goedgekeurd. De parafering van het verdrag zal nog voor het zomerreces gebeuren. De plechtige ondertekening zal echter na dc zomer plaatshebben, waar schijnlijk in Den Haag. De interparlementaire Beneluxraad heeft name lijk de wens te kennen gegeven vóördc ondertekening de inhoud van het verdrag voorgelegd te krijgen. Ook de moeilijke materie van de land- bouwaangelegenheden is geregeld. De overgangsperiode is op vijf jaar gesteld. Het stelsel van de minimumprijzen zou echter ook daarna nog gehandhaafd blijven. De looptijd van het verdrag is vast gesteld op vijftig Jaar. De kwestie der Rijnvaartpremies wordt niet beïnvloed door het verdrag. Los van het Unie verdrag zal hierover door de regeringen nader overleg worden gepleegd. Alleen de ministers van justitie moeten nog op enkele punten besprekingen houden, die echter geen moeilijkheden zullen op- Minister Luns sprak zaterdag na de conferentie zijn grote waardering uit over de sfeer der besprekingen daarbij hulde brengend aan de voorzitter van de con- 'erentic. ie Belgische minister van bui- ;enlandse zaken, Larock. Bernhard een grote scheepsroeper en brulde naar De Groene Draeck: ..Ga nou zeilen." Die vaderlijke raad, met wat ongeduldige stem gegeven, werd prompt opgevolgd, de machtige zeilen gingen om hoog en de Lemsteraak bewees dat zij zeilkwaliteiten heeft. Pas veel later liet prinses Beatrix een rood-gele vlag hijsen en twee schoten lossen. Dat sein betekende: „Ik dank u voor uw groet, ik ont bind de vloot, en ieder kiest zijn eigen koers". „Go nou zeilen!" riep de prins zo luid hij kon! r het over het algemeen al ev r zelfs ook al in Amerika, zijn HET WAS OVERAL DRUK, dit bloedwarme weekeinde. Daarmee zou alles gezegd kunnen zijn, als zich hieromheen in binnen- en buiten land niet zoveel had afgespeeld. Zo werd het een weekeinde boordevol vreugde voor de een en verdriet voor de ander. Er waren de honderd duizenden die zomers vertier zochten en vonden in de vrije natuur, die door die overstelpende belangstelling nu iets minder vrij was misschien. Er zijn echter ook vele doden op de weg en in het water. Dat speelde zich in ons eigen land af. Het buitenland, wa warm toeging, had in het Alpengebied n overstromingen, met tientallen slachtoffers. Zon en schaduw dus, in deze warme dagen. mingen zo zwaar getroffen Alpengebied. Dertien mensen kwamen om het leven. Volgens berichten uit Belgrado zouden bij overstromingen in zuidoost Servië vijf mensen de dood hebben gevonden. De Alp en weg tussen Frankrijk en Italië is op zeven punten onbegaanbaar geworden en ontelbaar zijn de dorpen en plaatsen die in moeilijkheden verkeren. In de rest van Europa was het dit weekeinde overigens prachtig zonnig weer. In Parijs heerste de hevigste hitte golf sinds 1917. Twee bejaarde personen bezweken aan een zonnesteek. Was de in Nederland op verschillende plaatsen gemeten temperatuur 30 graden, in New York moest men 35 graden door staan. Amerika heeft nu ook zijn over stromingen. In de omgeving van St. Louis (Missouri) kwamen daardoor zeventien personen om het leven. Ondertussen neemt het hogedrukgebied boven de Noordzee regelmatig in beteke nis af en samenhangend daarmee breidt de onweersactiviteit boven Frankrijk zich langzaam naar he>t noorden uit. Het was te voorzien, dat het druk zou worden en overal waar het mooi en/of koel was, bleek het tevens be nauwd vol. De Hollandse stranden puilden in alle richtingen uit, de bewoners der grote bevolkingscen tra in het westen verplaatsten zich veelal kustwaarts. Buiten het dagjes- bezoek was het ook voor de hotels aan zee drukker dan normaal op een mooie zomerse dag Op do kampeerterreinen viel al gauw niets meer te kamperen en tientallen buitenlanders brachten de nacht door hun wagens. De brandweer werd tijdens dit weekeinde vele malen gealarmeerd en daarvan in een groot aantal gevallen voor brandend bos of duin. In het bos heidegebied Eykelenburg onder R malen, ging een hectare bos verloren door een verdwaalde peuk. De duinbe planting nabij het voormalige vliegveld Oostvoorne. vatte op hetzelfde tijdstip, één uur gistermiddag, vlam. ook hier vermoedelijk tengevolge van een slordige roker. Badgasten en zonnebaders, in gro te getale aanwezig, deden hier. mét de brandweer, goed werk. Om half vL de brand geblust. Toen begon er juist weer een nieuwe duinbrand nabij het parkeerterrein te Rockanje. Ook de reddingsbrigades langs de kust hadden handen vol werk. Vele malen slaagden Tomploegen of individuele red ders er in baders veilig aan de kant brengen. Slachtoffers Bij het zwemmen In de omgeving van het strand bij het Maas- en Waalkanaal te Nijmegen verdronk de 31-jarige G. Th. D. uit Nijmegen, voor de ogen van vrouw en vier kinderen. In het Amsterdam- Rijnkanaal te Utrecht verdronk de 24-j. F. A. van Oostrom uit De Meern. De 10- jarige J. P. van Doesschoten uit Rotter dam verdronk buiten de omrastering van het zg. kinderbad aan de Kralingse plas. Op het Noorderstrand te Scheveningen verdronk een tot nu toe niet geïdentifi ceerde man van omstreeks 28 jaar. D< 16-jarige Rnedie Kluin te Utrecht ver dronk in het Amsterdam-Rijnkanaal. In de zwemschool Oost in Amsterdam v dronk de vijfjarige Dicky Neuteboom. De 10-jarige Jac. van Meurs uit Oud karspel raakte met zijn hoofd bekneld tussen de delen van een ophaalbrug in de Woudmeerpolder, toen deze geopend werd. De jongen was vrijwel op slag dood. Maar ook het „normale" verkeer eiste zijn tol. Op de hoek van de Putsebocht en de Ericastraat te Rotterdam werd gis termorgen de 48-jarige M. C. Verhagen uit de Stokroosstraat door een auto aan gereden en op weg naar het ziekenhuis overleed hij. De 76-jarige fietser P. D. uit Vorden werd op de rijksweg Vorden— Nieuwe formateur in Italië President Giovanni Gronchi heeft za terdag Cesare Merzagora verzocht te pro beren een nieuwe regering te vormen. Merzagora (onafhankelijk) is voorzitter van de Senaat en een fel vijand van het fascisme. Hij heeft de opdracht aanvaard, maar de wens te kennen gegeven, een' eventuele benoeming tot premier te mo gen afwijzen. Gronchi heeft Merzagora verzocht de kansen van een coalitierege ring van middenpartijen te onderzoeken. Zuid-Europa wordt geteisterd door hevige regnval die overstromingen veroorzaken. Men ziet hier een gedeelte van de spoorbaan Parijs Rome, in de streek van St. Jean de Maurienne in Frankrijk: de rails zijn geheel verzakt en verwrongen. Twintig doden, tientallen gewonden in We: Noord- TERWUL L Europa genoot van het zonnige weer werd Zuid-Frankrijk en Italië het week einde geteisterd door een hevige cycloon. Bovendien namen de overstromingen in Zwitserland en Tirol In omvang toe. Min stens twintig personen zijn om het leven gekomen. Een slagregen en een hagelbui met ste nen, die een gewicht van 200 gram had den. kondigde in Zuid-Europa de hevige wervelwind aan. Robocco Pavesse. een dorp ten noorden van Milaan werd ge heel verwoest. Ook de kerk ging tegen de grond. Reddingsbrigades hebben on der de ruines tot nu toe vier lijken ge vonden. Meer dan vijftig mensen moes ten in ziekenhuizen worden opgenomen. Andere plaatsen werden gedeeltelijk verwoest. In Passo Valle Scuro werd een gezin vader, moeder en drie zoons onder het puin van hun instortend huis bedolven en gedood. Inmiddels bleven de rivieren, de Po en de Nischia. wassen. Drie mensen werden door de stroom meegesleurd. De schade aan oogst, veestapel en boerenwoningen wordt getaxeerd op vijftig miljoen dol lar. Klare taal van Macmillan pREMIER MACMILLAN van Engeland heeft zijn ambtgenoot Boelganin ge- agd, nogmaals het Britse voorstel tol registratie, beperking en ten slotte stop zetting van de kernproeven In overwe ging te nemen. Macmillan deed dit In zijn oord op Boclganlns brief van 20 april, bestaat tussen Groot-Britannië cn de Sowjetunle in velerlei opzicht verschil mening. Maar dit mag volgens de Britse premier niet verhinderen, dat de betrekkingen tussen beide landen zich in Zulfcn ..n,.rrf.n door «n ,in auto. hij overleed later. Het derde slacht- w offer van een verkeersongeluk in Maas- De westelijke wereld, zo schrijft Mac- tricht, de 50-jarige J. Quix uit SittardJmillan. is hevig verontrust door de vijl overleed eveneens. in begin april onaangekondigd gehouden Zware regens cn onweersbuien teister- Russische kernproeven. De premier meent den andermaal het reeds door overstro- Idat de regering van de Sowjetunle in hel •>1 (Van onze correspondent in Bonn) DORTMUND, zondagavond. In het hartje van de Westduitse mijnstreek aan Rijn en Roer heeft van daag als laatste van de zes Westduitse politieke partijen, die eventueel in aanmerking komen voor zetels in de nieuwe Bondsdag, die op 15 sep tember zal worden gekozen, de sociaaldemocratische partij haar ver kiezingscampagne geopend met een grote redevoering van partij-voor zitter Erich Ollenhauer voor 25.000 partijleden in de beroemde „West- falenhalle". Het door hem officieel verkondigde „partijprogramma van heden" noemde Erich Ollenhauer het „regeringsprogram ma van morgen, wanneer dc Westduitse kiezers dc S.P.D. uit de oppositie (die zij nu acht jaar heeft gevoerd) In de verant woordelijkheid voor de leiding der staats zaken zullen brengen". Met dit programma zal de S.P.D. in de komende drie maanden op ongeveer 10.000 vergaderingen aan de Westduitse kiezers appelleren. Haar verkiezingscam pagne zal de parten rond anderhalf mil joen mark kosten. Een jaar lang heeft de S.P.D. gewerkt aan dit programma, dat als motto heeft „veiligheid voor allen", dezelfde slogan, die de christendemocra ten in 1953 (opnieuw) aan het bewind bracht. Naast veiligheid staan vrede en de her-i eniging van Duitsland in het middelpunt van het politieke programma. De S.P.D. wil het zoeken in hel ver brokkelen van de beide „versteende machtsblokken" en deze doen vervangen door een universeel Europees veiligheids systeem onder garantie van Amerika en dc Sowjetunie. Dit zsL volgens de S.P.D. leiden tot de ontspanning (o.a. door voort schrijdende ontwapening) die een voor waarde is voor het herstel van vertrou wen, waarin bet mogelijk zal worden de kwestie van Duitslands hereniging ter ta fel te brengen. De tweede groep doelstellingen ligt aldus Ollenhauer in zijn redevoering in de economische en financiële politiek Ook wanneer de Westduitse economie op het eerste gezicht een bevredigende in druk maakt, .heeft zij in feite geleid tot een bevoordeling van de grote vermogens Eigen financiering der wederopbouw heeft verhoogde prijzen en vermindering van de koopkracht van de werkende stand ten gevolge gehad. Voorts blijft de invoer achter bij de uitvoer en hebben de uitga ven voor de herbewapening een inflatoire uitwerking gehad. De S.P.D. wil invoer stimuleren door verlaging der invoerrechten, de herbe wapeningsuitgaven verminderen, de be lasting-wetgeving geheel heroriënteren ten gunste van de kléine man en de mid denstand. Een andere programma-complex ligt voor de S.P.D. in de beveiliging der gees telijke vrijheid: beperking van dc machl en invloed der ..interessengroepen" (de z.g. „Lobbyisten") die zo zeide hij op het ogenblik de C.D.U. met miljoenen marken aan een nieuwe stembusoverwin ning willen helpen. Moderne campagne De S.P.D. gaat een moderne verkie zingscampagne voerenZij heeft drie be- •ocps-cabaretgezelschappen gehuurdVoor de jonge kiezersdie op 15 september het eerst naar de stembus gaan, worden revues opgevoprd. In vele sleden zullen op de marktpleinen propaganda films worden vertoond. Het S.P.D.-(regerings)programma wordt sterk beïnvloed door de omstandigheid, dat ook in het onwaarschijnlijke geval van een stembus-overwinning, het uitge sloten is dat zij de absolute meerderheid zal behalen. De S.P.D. zal dus tezamen met een andere partij moeten regeren en de (overigens ook door de C.D.U. bewie rookte) candidaal is ie liberale vrije democratische partij van dr. Rcmhold Midden-Oosten een voor Engeland scha delijke politiek bedrijft. Deze politiek is volgens Macmillan niet te rijmen met vriendschapsbetuigingen in Boelgani brief. Hongarije Het Britse volk, zo gaat Macmillan voort, is» diep geschokt door het optreden var de Russen in Hongarije en dat is nog eer belangrijker factor geweest in het slech- vorden van de betrekkingen met Rus land dan de gewraakte Sowjet-politiek in het Midden-Oosten. Macmillan heeft weinig hoop op een ding van de geschillen tussen oost west als de Russen niet bereid zijn Duits land het elementaire recht van zelfbe schikking te geven. Op de inhoud van Macmillans antwoord is zowel in Parijs als in Washington gun stig gereageerd. Ook de Westduitse rege ring sprak haar voldoening uit over de klare ta&l in het antwoord aan Boelganin iintrekkelljke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TOHt'i iARKT 5 LEIDEN spreken. Militairen en brandweerlieden werden naar het rampgebied gezonden- De paus liet zaterdag grote hoeveelheden levensmiddelen, dekens en kleren voor de slachtoffers verzenden. Tweehonderd militairen, in Noordwest- Italië op oefening, zijn door de overstro mingen van de buitenwereld afgesneden. In alle getroffen streken zijn door de sterk gezwollen rivieren bruggen weg geslagen, wegen en spoorlijnen vernield. Volgens berichten uit Nice zijn in het dal van de rivier de Queyras vijf dorpen vernield en achttien bruggen weggesla gen. De gehele bevolkinè moest met heli kopters worden geëvacueerd. In Frankrijk is de Pechiney-fabriek, die ongeveer de helft van de Franse alu- minium-produktie levert, gedeeltelijk vernield door de rivier de Are. Op de fa brieken werkten ongeveer 1200 arbeiders. Eén dodevier gewonden Weer ongeluk in Westcluits leger (Van onze correspondent) BONN. Zaterdagavond Een nieuw ongeluk heeft de „Bundes- wehr" getroffen, waarbij een onderoffi cier werd gedood en vier militairen (allen vrijwilligers) werden gewond. Het gebeurde toen een pantserbataljon nabij Amberg (Zuid-Duitsiand) de plaat selijke brandweer hielp bij het bestrijden van een bosbrand. Daarbij vonden de militairen een 4 cm luchtafweergranaat. Zij dachten dat dit een ongevaarlijke blindganger was en stelden het projectiel aan hun onderofficier ter hand. Deze wilde de soldaten daarmede in structie geven over de manier, waarop granaten plegen in te slaan. De granaat ontplofte echter. De onderofficier die de granaat hanteerde, verloor daarbij een duim. Een andere onderofficier, die naast hem stond, kreeg een zware buikwond. Nog tijdens het transport naar het zieken huis overleed hij. Drie andere militairen werden door granaatsplinters gewond. De verantwoordelijke onderofficier had pas enkele dagen tevoren sch.iftelijk les gehad in het behandelen van bllndgan- 't Blijft warm Hoewel tijdens het weekeinde de lucht druk bijna overal in Europa is gedaald, kwam in de luchtdrukverdeling nog maar weinig verandering. Boven het Noord- en Oostzeegebied handhaafde zich een hoge- drukgebied, terwijl boven Frankrijk, Spanje en de Golf van Biscage een lagu- drukgebied aanwezig bleef. In de oostelijke luchtstroming boven Zuidwest - Duitsland, Noord - Frankrijk. België. Zuid-Nederland en Midden-Enge- land liepen de temperaturen zondag op tot omstreeks 30 graden. In verband met het geringe vochtgehalte i»an de aange voerde lucht bleef het weer zonig. maar in Midden- en Zuid-Frankrijk waar de lucht vochtiger uia*. ontstonden onweers storingen, die zich over het Alpengebied uitbreidden. De onweersactiviteit neemt eveneens in noordelijke richting toe. zodat nu ook voor de zuidelijke helft van Nederland een kans op onweer bestaat. Een verder opdringen van de onweersstoringen wordt nog belemmerd door een nieuw hoge- drukgebied. dat van de oceaan komende i het zeegebied tussen IJsland en Schotland heeft bereikt. Bij deze ont wikkeling In de luchtdrukverdeling duurt le aanvoer van warme lucht naar onze ttreken nog voort. WEERBERHHT Aanhoudend warm De Bilt v icht t •t morgen avond: Aanhoudend warm met plaatselijk onweer, in hoofdzaak in de zuidelijke helft van het laDd. Over wegend matige wind uit oos telijke richtingen. Dinsdag 18 juni: zon op 4.21. onder 21.05; maan op i 10.49.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1