Sion straalt volkomen schoonheid uit NEUROTONIC Geen incidenten tijdens bezoek van koning Saoed Rijk en A dam gaan weer praten - ZENUWEN Plechtige overdracht van de Groene Draeck aan prinses Beatrix Bordeaux en Turijn de beste Europese steden ZATERDAG 15 JUNI 1937 Sprookje in Anunan ten einde Monarchie nauwelijks geliefd in broeiend Jordanië (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang.) AMMAN, juni 1957 BOVEN de kale, zacht-golvende heuvels om Amman verdwijnt een zilver kleurig, twee-motorig vliegtuig langzaam uit het gezicht. Onder de honderden mensen, die het nastaarden op het in de zon stovende vliegveld, zijn er heel wat, die een zucht van opluchting slaken. In het vliegtuig be vindt zich namelijk koning Saoed van Saoedi-Arabië, die na een historisch bezoek aan koning Hoessein van Jordanië levend en wel naar zijn air conditioned paleis in de woestijn terugkeert. Er Is zeker reden voor die opluchting. Het bezoek heeft de zenuwen van dege nen, die verantwoordelijk waren voor de veiligheid van de beide vorsten, op een zware proef gesteld. De kans op een aan slag op hun leven was verre van denk- beelding. Er zijn in Jordanië vele vijan den van de monarchie. Bovendien is het een publiek geheim, dat er in het Egyp tische en Syrische concept van de Ara bische wereld geen plaats voor vorsten is. Er waren dan ook allerlei geruchten over plannen voor een aanslag, waarbij ZETHAMETAn-v. BRUIKBAAR IJZER vlaardingen (VERVOLG VAN PAGINA 1) motie werd dan ook verworpen met 42 tegen 72 stemmen. Alleen de P.v.d.A. stemde vóór. Minister Algera heeft in dit debat geen krimp gegeven. Hij heeft zich niet gebon den aan een termijn, waarop de tunnel bouw moet beginnen. Dat hangt af van de aanvaardbaarheid der plannen en de financiële mogelijkheden. Ook heeft hij niet gezegd aan welke tunnel eventueel de voorrang zal worden gegeven. Wel her haalde hij zijn mededeling, dat er op de duur drie tunnels moeten komen. „Noord- Holland is Nederland niet, maar een deel van Nederland, evenals Zeeland", zo zeide hij. Ook elders liggen 'zware problemen en aan het Deltaplan geeft de'minister hoge prioriteit, omdat dit plan de beveiliging van het leven van burgers inhoudt. Tegen de zeer gematigde motie-Romme had hij geen bezwaar. Terecht, want deze gaat uit van de onmogelijkheid voor Amsterdam om op eigen houtje een tunnel te bouwen. De rijkssteun. die dus nodig is, is afhanke lijk van de financiële situatie. De minister van financiën, de heer Hof- stra, hield wel in grote lijnen zijn ëerste betoog staande, maar was toch soepeler dan in eerste termijn. Waarschijnlijk or der de indruk van de verbolgenheid va zijn partijgenoten. Zo zeide hij bijv. t geen bezwaar tegen te hebben, dat ht rijk t.z.t. de bouw van de IJ-tunnel gaat financieren. Hij sprak echter niet ove noodzakelijkheid (waar de heer Posthumus dus over zweeg), dat het rijk dan ook de plannen moet kunnen goedkeuren. Minis ter Algera heeft tenslotte verklaard het overleg met Amsterdam spoedig te wilier beginnen. Zo nodig zal de onpartijdig» voorzitter worden ingeschakeld. Als dit overleg over de financiën en de technische uitvoerbaarheid eventueel bevredigend is verlopen, dan kan nog wel eens blijken, dat in dit geval de bestedingsbeperking een goede kant heeft gehad. „Het is wel eens meer gebeurd dat het afbreken var werken een nuttig effect heeft gehad", zt zeide de bewindsman van verkeer en wa terstaat. Maar de Amsterdammers op d« tribune waren het daarmede niet eens De motie-Romme is voor Amsterdam dan ook beslist geen succes. Een resultaat dat waarschijnlijk wel niet los te maken is van de wijze waarop het hoofdstedelijk bestuur deze zaken heeft behartigd. Minister Algera: Geen oordeel over Kanaaltunnelnlan (Van onze parlementsredactie) Op grond van de beschikbare gegevens is het niet mogelijk een oordeel te voi over de mogelijkheid, dat de plannen een tunnel onder het Kanaal tot uitvoering zullen komen en nog minder over tijdstip, waarop het werk' bij een s tuele uitvoering gereed zou kunnen ko men. Overigens wordt, voorzóver de In lichtingen strekken, voorlopig nog slechts Bedacht aan een tunnel voor spoorweg verkeer. waardoor dus slechts in beperkte mate auto's zullen kunnen worden voerd. Dit deelt minister Algera schriftelijk mee aan het Tweede-Kamerlid Van der Peijl (c.h.), die o.m. gevraagd had of de minister niet van mening is, dat ne tot stand korpen van de Kanaaltunnel de verkeersintensiteit van Engeland Frankrijk en België naar de randstad Holland en omgekeerd sterk zal toeni men en of het niet noodzakelijk is in ve: band hiermee een nieuwe studie te m; nister wij6t er op, dat de mogelijkheid dat de Kanaalplannen doorgaan geen ge wicht in de schaal kan leggen bij de be oordeling van het vraagstuk van een vaste oeververbinding met Zeeuws-Vlaande- ren. Het gedeelte van het door d* tunnel gaande wegverkeer, dat zich naa randstad Holland zou willen begeven een verbinding via de Zeeuwse eilanden, gesteld dat deze verbinding er zou zal niet groot zijn. Er is voor minister Algera dan ook geen aanleiding ten dezi een ander standpunt in te nemen dar voorheen. de Egyptische ambassade als een zenuw centrum aangemerkt werd. Politie en mi litairen waren dag en naoht op hun hoede, maar aan de andere kant wisten ze beter dan iemand ander?, dat het eenvoudig on mogelijk was de levens van de twee vor sten honderd procent te garanderen. Alle voorzorgsmaatregelen ten spijt waren er elke dag honderd kansen voor een aspirant-moo'rdenaar. Een rit door het centrum van de stad was bijvoor beeld telkens weer een nachtmerrie voor de ambtenaren van de veiligheidsdienst. Uit elk raam kon immers een schot gelost worden. Elke toeschouwer op het trottoir kon een handgranaat naar de koninklijke auto gooien. Ondanks de honderden sol daten en politiemannen aan weerszijden van de straat, ondanks de open jeeps met mitrailleurs en zwaargewapende soldaten voor en achter de koninklijke auto en ondanks de vele detectives. En ook buiten de stad, waar bereden schildwachten van de heuvels af het terrein overzagen, bij de verschillende plechtigheden, die door honderden i sen bijgewoond werden en zelfs tijdens de feestmaaltijden in het paleis wa er ontelbare kansen voor een aanslag. Geen geestdrift Maar alles is goed verlopen, ook al as er dan geen sprake van enige geest drift van de zijde van de Jordaanse be volking. Meer dan een slap applausje, als de beide vorsten in de zwarte air conditioned Cadillac voorbijreden, kon er nergens op overschieten. Het hele bezoek van koning Saoed scheen de mensen onbe roerd te laten. Deels was dat, omdat niemand ooit (vanwege _de veiligheid) wist wanneer de vorsten ergens zouden passeren, maar voor een ander en groter deel kwam dit gebrek aan belangstelling geestdrift voort uit het feit dat de monarchie bij een belangrijk percentage in het volk allesbehalve geliefd is. Velen voelen nu eenmaal meer voor goede relaties met Egypte en Syrië dan die met het weinig vooruitstrevende Saoedi-Arabië waar het feodalisme nog in volle.omvang bestaat Er bestaat dan ook weinig twijfel aan, dat president Nasser hier een heel wat enthousiaster begroeting zou krijgen dan koning Saoed deelgevallen is. Stijl en kleur 4 was overigens een bezoek, dat nog alle stijl en kleur van een Arabisch sprookje had. Koning Saoed was de Arabische vorst, over wie men ln de Duizend-en-Een Nacht leest: een mach- nan met een ondoorgrondelijk ge zicht, gekleed in een statig, met kostelijk gouddraad bestikte abaya en een witte kefiah. Een imponerende lijfwacht, uit gerust met kolossale zwaardi wetse geweren, was overal waar hU was. Verder was er een talrijk gevolg, be staande uit emirs (familieleden, die stuk voor stuk een invloedrijke positie in het land bekleden), sheiks, ministers, een lijfarts, een koffiezetter en een stoet van bedienden, allen in Arabische dracht. En zoals het nog steeds de gewoonte in de Arabische samenleving is: bij geen van de maaltijden, demonstraties en andere fees telijkheden was een vrouw aanwezig. Het bezoek van Jconinp Saoed is ondank» de onverschillige houding van de bevof- king niettemin een succes geweest. In de vele uren, dat het officiële programma niets te bieden had, hebben koninp Saoed en koning Hoessein en hun minister volop gelegenheid gehad met elkaar van ge dachten te wisselen. Er is weinig over deze gesprekken uitgelekt, maar het staat vast, dat koning Saoed zijn gastheer verre gaande steun op uiteenlopend gebied toe gezegd heeft in een poging de wankele Jordaanse troon voor instortinp te bewa- Het is zeer wel mogelijk, dat een be langrijk deel van die steun indirect uit de Verenigde Staten komt. De politieke situatie in het land is namelijk nog niet zo, dat de Verenigde Staten veel recht streeks durven te doen. Vele goede gaven De goede gaven van de olierijke gast zijn royaal uitgedeeld. Koning Hoessein heeft twee nieuwe Cadillacs gekregen en zijn moeder koningin Zein (die al in een door koning Saoed geschonken paleis woont) één. Verder hebben vier ministers een auto van een ietwat minder exclusief merk ontvangen. En voor de buitenlandse diplomaten was er een koffer met een oripineel Arabisch kostuum en een gou den armbandhorloge met de naam van de koning op de wijzerplaat. Koning Saoed heeft natuurlijk op zijn beurt ook geschenken gekregen. Een paard van de chef van de generale staf van het Jordaanse leger. Een kundig ge maakt, maar artistiek weinig-bevredi gende miniatuur van de Haram Esh- Sharif: het voor de Mohammedanen hei lige centrum in Jeruzalem van het Jor daanse leger. En van koning Hoessein zijn eigen, air-conditioned, tweemotorig Varsity-vliegtuig. In de straten van Amman zijn werk lieden nu bezig met het afbreken van de erepoorten. De winkeliers hebben de Saoedi-Arabische en Jordaanse vlaggen weer opgeborgen. En de foto's van de beide vorsten verdwijnen geleidelijk uit de etalages en voor de voorruiten van de taxi's. Het leven van alledag neemt weer zijn loop. Koning Hoessein heeft de bui tenwereld bewezen welke koers hij wil varen. Nu zal hij ook zijn eigen volk ervan moeten overtuigen, dat dit de beste koers voor allen is. Het is een opgave, die niet eenvoudig te verwezenlijken Is. wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend bet zenuwpreparaat dezer tijden Koning Hoessein en koning Saoed begeven zich na op het vlieffveld van Amman. de wachtkamer Op deze feestdag voor varend Neder land officieel in het clubgebouw van de Koninklijke Nederlandse zeil- en roeiver eniging te Muiden, uitbundig op het water daar omheen en in het rijk vlaggende plaatsje zelf is het geschenk van dui zenden, het Lemsteraak-jacht De Groene Draeck. plechttg aan prinses Beatrix over gedragen. Terstond na de aankomst van de gehele koninklijke familie om half drie, trad de voorzitter van het comité „Varend Neder land", de heer E. Crone, naar voren om de Kroonprinses het haar, ter gelegenheid van het bereiken van haar meerderjarig heid, geschonken schip aan te bieden. Na eerst met enkele hartelijke woorden haar koninklijke ouders en de prinsessen te hebben begroet, richtte de heer Crone zich rechtstreeks tot prinses Beatrix. Het „hoe" der liturgie in. riE KERKDIENST n de grote myste- rieuze ontmoefinp van God met zijn volk, schreven we. Liturgisch besef is, dat we van de aanvang tot het slot van de dienst weten, voor Wie u?e staan: „Gód is tegenwoordig. Gód is in ons mid den. Laat ons diep in 't stof aanbidden!" Zodra de gemeente door deze indrukwek kende werkelijkheid is gegrepenont waakt meteen een levendige belangstel ling voor de wijze, waarop die ont moetinp geschiedt voor het protocol van het koninkrijk der hemelen. Vanuit dit fundamenteel liturgische beginsel worden de elementen van de eredienst en hun onderlinge samenhang een voorwerp van gestadige en ernstige bezinning. Natuur lijk kunnen we ólle vragen, die nu aan de orde komen, zelfs niet noemen. We trekken alleen enkele schetslijnen voor de belangrijkste discussiepunten. Onmid dellijk staan we dan voor de vraag naar de norm. De norm IN TEGENSTELLING tot de nauwkeu rige voorschriften voor de Israëliti sche eredienst in het Oude Testament, geeft het Nieuwe Testament voor de ge meente van Jezus Christus geen uitge werkte liturgie. Wél wordt uit het Nieu we Testament duidelijk, waar de wor tels liggen van de christelijke kerkdipnst Er blijken twee wcHftets'té zttn. namelijk dc woorddienst in de joodse s>'nag*»ge en het ritueel, dat Christus schonk in de opperzaal by de inzetting van het hei lig avondmaal. Ook worden de verschil lende elementen genoemd, die in de oud ste christelijke kerkdiensten een plaats hadden; schriftlezing, prediking, gebed, inzameling der gaven, geloofsbelijdenis, amen der gemeente, zang van psalmen en geestelijke liederen, lofverheffing, groet, zegen, doopsbediening en avondmaals viering. Van een bepaalde volgorde dezer ele menten, die de kerk zou zijn voorge schreven, horen we echter- niétó. Vorm geving en volgorde van de eredienst zijn blijkbaar overgelaten aan de keric Calvijn onderscheidde tussen constante en variabele elementen in de kerkdienst en die onderèched<ling is goed nieuwt mentisCh! Constant dienen de elementen te zijn, die we in de apostolische kerk tegenkwamen, variabel ls de vormgeving en de volgorde. Dat deze bijbelse vrij heid in de calvinistische kerken vaak ge leid heeft tot slordigheid en wanorde, is een aanklacht tegen die kerken. - mag toch nimmer aanleiding zijn die vrijhei in te ruilen tegen een bin ding, zoals de kerk van Rome die pleegt Het is een bijbels legitiem voorrecht, dat de negers aan de Goudkust niet plicht zijn de westerse liturgieën ovt temen en dat de zendingskerken met in- chtneming van de constante nieuwtes- amentisobe elementen, tot een eigen •ormgeving van haar eredienst kunnen :omen. Kleur en toon der liturgische iëteiten zullen sterk bepaald zijn Den Haagkandidaat nummer één voor de prijs van 1958 (Van een onzer redacteuren). \fONSIEUR Jacques Chaban-Delmas. oud-minister, afgevaardigde in de Nationale vergadering voor het district Gironde, burgemeester van Bordeaux en lid van de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa, heeft gisteren een merkwaardige dag beleefd. Zijn stad had, met negentig andere kandidaten (waaronder elf Nederlandse gemeenten) gedongen naar de stedenprijs van. de Raad van Eurqpa, welke elk jaar wordt uitge reikt aan die twee steden, die zich ver- dienstelijk hebben gemaakt voor de Europese integratie. Nu was de heer Chaban-Delmas ook nog voorzitter van de commissie, die de prijs moest toekennen. Toen zijn stad bij elke schifting overbleef en ernstig in aan merking voor de prijs bleek te komen droeg hij daarom het voorzitterschap tijdelijk over aan de Duitser Altmaier in de vergadering der commissie, welke gis teren in het gebouw van de Verenigin* voor Nederlandse Gemeenten in Den Haa* gehouden werd. Om zes uur 's avonds kwamen de win naars uit de bus: Bordeaux en Turijn De eerste stad hoofdzakelijk om de stich ting van een Huis van Europa, waar jaarlijks Europese kunstmanifestaties worden gehouden en Turijn als zetel van de Europese gemeentelijke kredietbank Den Haag, waar in 1948 de wieg stond van de Raad van Europa was echter deze twee dicht op de hielen. Maar er worden nu eenmaal slechts twee prijzeD (een trofee en een geldprijs van f 2500) toegekend. Den Haag viel echter de eer te beurt een speciale aanbeveling te krij gen voor dë commissie, die in 1958 de prijs moet toewijzen. De stedenprijs is ingesteld omdat via de gemeentebesturen de bevolking het beste te bereiken is Immers Europa telt meer dan een miljoen gemeentelijke organen, die internationaal georganiseerd zijn. Bovendien aldus de heer Chaban-Delmas zullen nooit de re geringen en parlementen alleen Europa kunnen bouwen, maar moet de drang tot integratie wezenlijk bij de volken zelf Een demonstratie van de verbon denheid van Saoedi-Arabië en Jordanië was het défilé van in Jordanië gelegerde Saoedi-Arabi sche troepen voor de beide koningen. VN-soldaat schiet Arabier dood Een Deense schildwacht heeft gister ochtend nabij de gren6 tussen Jordanië en het gebied van Gaza een Arabier dood geschoten, die trachtte illegaal uit Israël Egypte binnen te komen. aldu6 maakte het hoofdkwartier van het politieleger van de Verenigde Naties te Kairo be kend. Een V.N.-patrouille had eeret waar schuwingsschoten gelost. Toen men meen de, dat de man op het punl stond een handgranaat te werpep, schoot een van de soldaten van het Deens-Noorse batal jon raak. Het incident wordt nader on derzocht dooi Dr. Hans Spelde! en Adolf Heusingei zijn door de Westduitse president Heus^ bevorderd tot generaal. door ds. G. N. Lammens blijven door volksaard, cultureel patroon en historische situatie. Dit betekent ech ter geen willekeur. Geen willekeur IJE VOLGORDE en vormgeving van de liturgische elementen zal verant woord dienen te zijn! Die verantwoording draagt de kérk en niet de individuele do minee. Kuypers grote werk over de ere dienst is geboren uit zijn protest tegen het willekeurig optreden van predikanten bij de bediening van de heilige doop. Het formulier werd of weggelaten of dermate verminkt, bekort, aangevuld, dan wel ge wijzigd, dat van het oorspronkelijke wei nig te herkennen viel. Van een derge lijke vrijbuiterij wilde Kuyper niets we ten: „Alle liturgie toch gaat uit van de grondgedachte, dat de kerk over de dienaar en niet de dienaar over de kerk heeft te beschikken", (pag. 10). Bij de vaststelling van haar liturgie zal de kerk nooit revolutionair wat iets anders is dan reformatorisch! te werk dienen te gaan De eredienst is er nie' van vandaag of gisteren, maar heeft eer traditie van bijna twintig eeuwen. De li turgie behoeft in 1957 niet meer uitge vonden te worden, maar zij 1 s er vanaf de oudste christelijke kerk. waarom zij „oecumenisch in de tijd"' dient te zijn. Voor de inrichting van de eredienst zal de vraag, wat de oudste christenen ge daan hebben, dan ook uitermate belang rijk zijn. Niet. omdat de oude kerk on feilbaar zou zijn we weten, dat de af wijking van de leer der apostelen al heel vroeg Is begonnen! maar wel. omdat het bijbels verantwoorde in haar litur gie, stellig afkomstig is van de apostelen, die de kerken hebben gesticht. Toen Cal vijn dan ook de middeleeuwse eredienst reformeerde, schreef hij in de titel zijn liturgisch werk, dat hij een eredienst wilde „naar de gewoonte van de oude kerk" Wie zich met de alleroudste liturgie gaat bezig houden, staat onmiddellijk voor de vraag naar de viering vai heilig avondmaal! Het avondmaal IfET IS FRAPPANT, dat overal. liturgische belangstelling ontwaakt, de aandacht zich gaat richten op dèt sa crament. waarvan Christus heeft gezegd „Doet dit tot mijn gedachtenis" Dat is ook gebeurd met Calvijn. In de prote stantse liturgische literatuur wordt dan nok telkens weer herinnerd aan het plei dooi van Calvijn voor een wekelUkse viering van het heilig avondmaal, een wens van de hervormer, die hij nimmer zag vervuld. De gemeente van Genève was nog te middeleeuws om dit te kun nen verwerken. De middeleeuwse roomse kerk had narrtelijk de elevatie van de hostie en de aanbidding der heilige ge daanten gemaakt tot hét hoogtepunt van de eredienst, terwijl het communiceren de gelovigen slechts éénmaal per jaar was voorgeschreven. Calvijn noemde dit laatste een uitvinding van de duivel. Maar het volk was er aan gewend; gere gelde communie was men ontwend en a)e men in Genève viermaal in het jaar de maaltijd des Heren aanricht, voelt het volk dit als een flinke concessie aan Cal vijn. Dientengevolge ls de calvinistische ere dienst bij uitstek preekdienst gewor den. vaak ontaard tot louter 1 e e rdienst, slechts een enkele maal onderbroken door periodieke avondmaalsviering. „Van den beginne is het zo eahter niet ge weest!' De oudste christenen hebben wekelijks, soms zelf dagelijks, bij brood en wijn de dood des Heren verkondigd. Nieuwe bezinning op de liturgie zal ons voortdurend stellen voor de vraag naar de frequentie van de avondmaalsviering I it 'mussen geen devaluatie van de pre-j :nj betekent. Wij stellen het avondmaal hier op de eerste plaats, omdat het een veru loosd onderdeel van onze eredienst is ge worden, niet omdat het in belang boven de prediking uit zou gaan. Zonder kondiging zou de liturgie tijdloos worden en verstenen. Wat de liturgie bewaart voor verwording tot een tijdloos ritueel ls immers juist de prediking. De prediking TN DE PREEK wordt het woord Gods actueel ln het hier en nü. Dit bete kent niet, dat er in de liturgie géén tijdloze elementen zouden mogen komen. Met tijdloze elementen bedoelen we liturgische acten, die boven de wis seling der tijden verheven zijn. Laten we toch dankbaar zijn, dat er in het ac- tualistisch gedaver van onze tijd woorden en daden zijn. die met de orkanen van het gebeuren niet opkomen en onder gaan. Aan de kerk zijn panden toever trouwd, die ze door de eeuwen mag be- Augustinus had een heel ander cultuur patroon dan wij. maar mét hem belijden „Ik geloof de vergeving der zonden het eeuwige leven''. Ignatius de mar telaar leefde in een heel andere wereld dan de gemeente van thans, maar mét hem breekt zij hetzelfde brood en drinkt zij dezelfde wijn. Wij lezen dezelfde Hei lige Schrift als de oudste christenen en -het heeft de Heilige Geest niet goed ge dacht ons een andere, naar ons besef actueler Bijbel te geven dan aan vorige geslachten. Een kerk, dde het alleen van de actuali teit moet hebben, is evenzeer ten onder gang gedoemd, als een gemeente, die haar eredienst doet verstenen in louter tijd loze acten. Tijdloze elementen en predi king dienen elkaar in evenwicht te hou den. Door een actuele prediking wordt de rest van de liturgie bewaard voor ver stening. door de overige liturgie wordt de preek verlost van actualisme! Is de overi ge liturgie de tijdloze taal van de kerk aller eeuwen, monotoon als het eeuwig ruisen der zee, in de prediking slaan de golven tegen de pieren van het moderne leven en horen de mensen van 1957 in hun eigen taal de grote werken Gods verkon digen Natuurlijk zal die preek naar nieuwtestamentisch voorschrift een grote plaats in de liturgie moeten blijven inne men. Wat God ons te zeggen heeft in zijn woord is immers veel belangrijker dan wat wij God te zeggen hebben in gebed „i lied! Deze verkondiging van het evangelie en de bediening der sacramenten vinden nu echter plaats in een geheel van litur gische handelingen, die we vandaag al leen nog zien onder het aspect van de De vorm rtE NIEUWERE theologische en wijs- gerige antropologie heeft de kerk ei aan herinnerd, dat zij het lichaam var de mens niet mag vergeten. Een niet ge ringe vergeetachtigheid in dit opzicht is haar duur komen te 6taan. In de jaar boekjes staat nog altijd dat de gemeen ten uit zoveel zielen bestaan, alsof die arme zielen niet evenzoveel lichamen zouden zijn. Prof. Van der Leeuw i6 nie moe geworden op deze nieuwe waarde ring van de stoffelijkheid te wijzen en dr Kuyper heeft al jaren geleden in ztjr boek over de eredienst een heel hoofd stuk aan het spiritualisme gewijd de aartsvijand van de liturgie! Het spiri tualisme accentueert immers het geeste lijk-onzichtbare ten ko6te van het zicht baar-stoffelijke. dat 6lechts de buitenkant :ijn, die veracht of genegeerd kon worden. Alsof de buitenkant niet de an dere zijde van de binnenkant zou zijn! Alsof er enige inhoud is zonder vorm! Is hechte band bestaat tussen de bewoners van ons land „het bedrijf te water en al wat daartoe behoort is van essentiële betekenis in ons economisch bestel" bestaat er ook een hechte band tussen ons vorstenhuis en het De heer Crone leverde hiervoor histori- sche bewijzen door o.m. te herinneren aan prins Willem I, graaf Maurits van Nassau, prins Hendrik (derde zoon van koning Willem II en aan de verschillende ko ninklijke jachten, waarvan het huwelijks geschenk aan ons koningspaar, de Piet Hein, het laatste is. Met die laatste aan bieding zo vervólgde hij werd uiting gegeven aan de waardering alom ge ld door het bestaan van die hechte band tussen het Huls van Oranje en het Toen in Rotterdam de gedachte werd uitgesproken aan u, die belangstelling koestert voor de scheepvaart, die een klein zeilvaartuig bezit en daar handig mee omgaat, die zich thuisvoelt op het water en gaarne zwerft op onze binnen wateren, een zeiljacht geschikt voor de vaart door geheel Nederland aan te bieden, vond deze gedachte onmiddellijk weerklank. Het schip, ontworpen overeenkomstig uw smaak en wensen, Is ioals Vondel in zijn „Lof der zee-vaert" zegt: Ten lesten ick mijn hulck op 't vlacke van den stroom voor 't ancker rijen sle, 't ghelijokt bij nae een droom. Welnu, Koninklijke Hoogheid, de droom ligt hier, de droom is werkelijk heid geworden. Voortgaande herinnerde de heer Crone eraan hoe duizenden in den lande heb ben meegewerkt de aanbieding van dit geschenk mogelijk te maken. De heer Crone besloot: Het is mij een uitzonderlijk voorrecht uit naam van die duizenden aan Uwe Koninklijke Hoog heid prinses Beatrix het schip in eigen dom te mogen overdragen, hetgeen, lut tele minuten voor het moment waarop u als eigenaresse voet aan boord zet, ander maal symbolisch geschiedt door het over handigen van dit halfmodel van uw schip. Maar ik draag meer over dan een stof felijk voorwerp. Het Is ook een gedachte die ik moet uitspreken. Zij die meewerk ten. ook al hebben zij met de zee cn varen niets uit te staan, zi) schaarden zich onder „Varend Nederland", dat een hartewens koestert, Die wens Is gebeiteld In deze plank, die aanstonds hecht in uw schip zal worden bevestigd: Varend Nederland wenst u behouden vaart. een slordige buitenkant niet altijd een teken van een slordig innerlijk We 6taan nooit voor de keu6 tussen vormen of géén vormen, maar altijd tus sen die van schone of lelijke vormen. Kuyper schrijft: „Tot zelfs het tafellaken op uw Avoodmaalsdisch, en de beker, die rondgaat, vertoont een vorm, en die vorm moet iets zijn, 6choon of leelijk." Daarom gaat het in de eredienst heus niet alleen om ons onzichtbare hórt, maar zeer zeker ook om onze vormgeving, houding, lippen, ogen en handen. En 6taat de gemeente voor de keuze lussen schone en lelijke vormen, dan is de keus toch niet moeilijk. Zij weet, dat van Hem, die ze in haar dienst ontmoet, geschreven staat: „Uit Sion, de volkomen schoonheid, verschijnt God in lichtglans." Ps. 50 2 En dat geldt dan van de oud testamentische eredienst, terwijl on6 zo veel heerlijker dingen zijn geschonken. Van haar hemelse Bruidegom zingt de bruidskerk: „Uw schoonheid hoog te loven, gaat al het schoon der mensen ver te boven". Ps. 54 1. Het is goed te bedenken, dat een leven in zonde tegenover de hoogste Schoon heid niet minder bedenkelijk is dan zonde tegen de hoogste Waarheid en de hoogste Heiligheid. Men vraagt heus niet te veel, wanneer van alle kanten stemmen opgaan om een waarlijk schone dienst des Heren! JAAR DER OMWENTELINGEN Amsterdam 1848 Het jaar 1848 zal in de geschiedenis voortleven als het jaar der ora- Het begon als gewoonlijk in Parijs Immers zoals vorst Metternich eenmaal opmerkte, „wanneer Parijs niest, wordt heel Europa Van Parijs, waar in Februari de burger koning zijn troon verloor, sloeg de vlam der revolutie over naar de Duitse landen, naar Italië, naar Oostenrijk, naar Hongarije en naar Tsjechoslowakije. In al deze landen poogden de in beroering gekomen volken hun regeringen duidelijk te maken, dal zij op democratische wijze geregeerd wilden Klepte de stormklok over vele landen, slechts in enkele brachi deze storm iet» goeds. In de meeste landen werd evenwel dc opttand neergeslagen en werd hei bewind ondemo- cratitcher dan het geweest was Zo kreeg Oostenrijk wel eei men. maar hel bracht de Oostenrijkers niet meer vnjhetd. noch de vrijheidlievende Hongaren de onaf hankelijkheid. Hun strijd lijkt vergeefs te zijn gestreden. Slechts rij dat de Engelse regering de arbeidsdag tot 10} uur per werkdag vaststelde vooruitgang, die wij ook ten onzer dankbaarheid zouden begroeten. Voor de HolUndsche Societett van L verzekeringen betekende 1848 een ja stage vooruitgang. Haar .geïnteresseerden" maakten lick tij! re lijk op Een let ternich de wijk ne- do m Anderhalve Eeuw Levensverzekering HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. HERENGRACHT 47J - AMSTERDAM-C - TELEFOON 49IOO

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9