Holland Festival is nodig het dagelijkse werk in Minister Cals opende muzenfeest N.C.R.V. blijft gericht op evangelieverkondiging Man schiet zijn vrouw clood Beroemde Hopediamant is thans in Amsterdam Hoofdbestuurslid van de S.P.D. sehreef brochure Neliroe weer op pad 5 ZATERDAG 15 JUNI 195T x VlrtCVT TEBEN ZEE*' LÜCHT" EN WAGENZIEKTE! V/D I verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Na het openingsconcert en het vuurwerk ontving het Haagse gemeente bestuur de vele genodigden voor de Holland Festival-opening in het Kurhaus-hotel. V.l.n.r. mevrouw Kolfschotenburgemeester Kolfscho ten, mevr. Laseur, jhr. Six en Cees Laseur „....en natuurlijk waren ook gemeenteraadsleden aanwezig bij deze ontvangst buiten de politieke sfeer. V.l.n.r. Jac. Dubbeldam (a.r.), mevr. Smitskamp, mevr. Veldhoen, N. Veldhoen (c.h.) en H. Smitskamp (a.r.) terwijl de echtgenote van mr. Evert Cornells (r.), programmaleider van Philips Phono grafische Industrie, aan onze Ned. sopraan Gré Brouwenstijn (1-) vroeg nu eens niet over grammofoonplaten te spreken maar stil te genieten van een glas wijn maar Sonia Gaskell, de leidster van het Ned. Ballet, wilde van de componisten Henk Badings (midden) en Frank Martin uit Zwitser land (rechts) toch wel eeris precies weten hoe zij over balletmuziek dachten (Van onze kunstredacteur) pjE ONTVANKELIJKHEID VOOR DE KUNST wordt niet bepaald door avondkleding al dan niet met ster en ordeband, hoezeer de aanblik van deze illustere zaal ook bijdraagt tot het feest, dat wij hier vanavond samen vieren. Het feest der muze, thans voor de 10e keer. En tot dit feest nodig ik U en vele andere kunstminnenden uit, ook nu in de ernst dei- bestedings beperking. Het Holland Festival moet dit jaar een iets soberder gewaad vertonen, maar juist in de ernst des levens vormt de vreugde om de schoonheid een onmisbare verkwikking, die ons slechts in staat kan stel len niet ten onder te gaan in de utiliteitswaan van het dagelijkse werk. Deze woorden en nog vele meer sprak minister Cals gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen bij de besloten officiële opening van het 10e Holland Festival. En die feestelijk met kleurrijke bloemen ver sierde Kurhauszaal bevatte tal van hoge en bekende personages: ministers, leden van het corps diplomatique, Kamerleden, burgemeesters, gemeenteraadsleden, le den van Hoge Raad en Prov. Staten, com ponisten. tonelisten, zangers en zangeres sen, danskunstenaars, schrijvers, teke naars, uitvoerende musici, critici, nveente-ambtenaren en dan nog gewone mensen. Zij allen met uitzondering dan van enkele criticasters, maar die w illegaal tot de zaal doorgedrongen waren het met minister Cals eeng dat het Holland Festival veelal dat doet w; het gewone seizoen slechts een bescheiden plaats kan innemen Dat alleen al recht vaardigt dit jaarlijks terugkomend feest der muzen, dat zich dit jaar al tot 18 den uitstrekt. Maar ze zullen het'voor groot deel niet eens zijn geweest met 's ministers uitspraak, die hij overigens als Limburger deed, dat Holland cn Festi val moeilijk in één verband zijn te de ken. Want een Festival wil Iets anders zi dan leut. zoals de Limburger die denkt Feestelijk program TTET FEEST werd geopend met het Wil- helmus waarna het Ned. Kamer- irkest een internationaal feestelijk pro gramma bood: uit Duitsland het levendige Concerto Grosso Op. 6 no. 10 van Handel, Italië het zon-overgoten Concerto in b kl. t. van Vivaldi, uit Oostenrijk de spran kelende Symfonie in g kl. t. no. 39 van Haydn en uit Nederland de ernst waar minister Cals sprak was ook hierin merkbaar Largo en Allegro voor strijk- •kest van Henk Badings. We willen ons iet verder verdiepen in de keuze van Juist deze landen, maar wel de vreugde uitspreken over het feit dat met het Ne derlandse werk een wel zeer officiële hulde werd gebracht aan onze grootste Ned. componist, die tot tweemaal toe op het podium moest verschijnen om de dank dat officiële publiek in ontvangst te i over de prestaties van het Ned, Kamerorkest is het hier ook niet de plaats nader in te gaan. Het Holland Festival biedt nog voldoende gelegenheid daartoe. was nu eenmaal feest en dan accep teert men veel. En dat feest zette zich direct na dit concert voort op 't Kurhaus- terras, waar de Moerwijk-Harmonie .Voorwaarts" niet alleen de spreiding 'an het Holland Festival (Moerwljk in Scheveningen) demonstreerde, maar ook >lik in het verre verleden deed slaan. Met de Kurhausconcerten door harmonie orkesten is het muziekleven in onze eerste badplaats ook begonnen. Nu was het te- begeleiding van het eerste vuurwerk op het Soheveningse strand, waardoor een samenvoeging kreeg van „musiqu'e concrète" en „musique nature". Groots besloot dat vuurwerk met een „Vivat Holland Festival 1947—1957". Het ging al naar middernacht toen bur gemeester Kolfschoten en de wethouders als gastheren en royale gastheren in deze bestedingsbeperking optraden in het Kurhaushotel, waar die honderden of ficiële bezoekers een receptie kregen Prins Bertil had er schoon genoeg van Prins Bertil. de derde zoon van koning Gustaaf Adolf van Zweden, kreeg in Gothenburg een ovatie voor een wat onge- toespraak. De prins is naast de koning de enige mannelijke volwassen ver tegenwoordiger van het koninklijk huis en daardoor overladen met maatschappelijke :ies en verplichtingen. Dat hij daar •ens schoon genoeg van krypt merkte zijn gehoor op een bijeenkomst van scheep- iaartkirngen..Ik veronderstel dat de neesten van u vandaag mijn toespraak bij de haven hebben gehoord; ik kan het dus kort maken, want ik heb natuurlijk verder dit onderwerp niets meer te zeggen geloof ik de zesde achtereenvolgende dag dat ik op een diner het woord moet m. Ik wil u wel vertellen heren, dat verkelijk niet gemakkelijk is". aangeboden. Waar Kamer- en gemeente raadsfracties nu eens geen politieke pro blemen behandelden, waar ministers nu eens hun portefeuille hadden thuisgelaten, waar zangers niet zongen, doch dansers wel dansten, waar componisten niet dis cussieerden over het twaalftoon-systeem. waar Philips-vertegenwoordigers eens geen reclame maakten en waar critici hun gal eens konden wegdrinken. Hef was een gezellig samenzijn, een langdurig samen zijn en een copieus samenzijn. Een goed voorspel op 'een maand van klanken, ritmen en woorden. Adenauer in ff'enen Bewapeningscontrole is beslissende kwestie dan kuni helai rijke houden," vervolgde htfAdenauer meen de. dat de kansen op concrete resultaten toenemen naarmate de besprekingen te Londen langer duren. Hij verwierp de gedachte aan een neu traal Duitsland of aan een gedemilitari seerde zone in Europa. In antwoord op vragen betreffende Po len zeide Adenauer: „Wij willen nau were betrekkingen met Polen. We weten echter, dat de heer Gomulka in een zeer benauwde en moeilijke positie verkeert en wensen niets te doen. dat de betrek kingen van Polen met de Sowjetunie in gewikkelder zou maken Handel op Rood-China De vrij, de handels- cn diplomatieke betrekkin gen met Rood-China een gcmeenschap- ncljik front handhaven. Ieder die ge looft, dat handel met China een goud mijn is. bedriegt zichzelf, want commu nistisch China verkeert In economische moeilijkheden. Aldus het standpunt van Adenauer ten aanzien van de handel met' Rood-China. Hij voegde hier aan toe: „Als wij uiteen vallen of verdeeld ziin om winsten of gunsten van China te verwerven, is de enige die er van zal profiteren de Sowjef- Prof. van Unnik in bestuur TIE ARBEID van de N.C.R.V. heeft geen ander doel, dan met de boodschap van Gods reddende vaderliefde binnen t< dringen in het volkshuis en dit evan gelie te brengen aan duizenden, wier weg nog nimmer over het kerkplein liep Microfoon en luidspreker kunnen bij d< evangelieverkondiging machtige midde- rijn Aldus mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereniging in zijn openingswoord op de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de ver enigingsraad. Mr. Roosjen toonde zich dankbaar over et welslagen van de „Goed-Zo-actie", ie het gehele Nederlandse volk bracht tot medeleven met het misdeelde kind. Hij bracht dank aan Johan Bodegraven, r ook aan hen. die geholpen hebben de inzameling. »t waardering maakte de voori de N C.R.V. gewag van het wer de televisiesector, die zich voor bijzon- ere moeilijkheden ziet geplaatst. Minder tevreden was mr. Roosjen over de vorderingen bij het nemen van rege- ingsbeslissingen inzake radio-aangele genheden: in weerwil van het „gestadig vorderen der voorbereidingen" is het nog steeds onzeker of de Omroepwet spoedig Staatsblad zal bereiken. »e nieuw opgetreden staatssecretaris, In aanwezigheid van haar kinderen In Bussum heeft de 45-jarige los-werk- ïan J. P- gistermiddag zijn 42-jarige rouw voor de ogen van rijn 15-jarige oon met vijf scholen uit een revolver ermoord. Een 12-jarig dochtertje van et In een echtscheidingsprocedure ge wikkelde echtpaar bevond zich In een andere kamer. De man heeft zich b|j de politie gemeld. Hij woonde in verband met de si ding bij zijn moeder in, maar zodht gis termiddag laat zijn vrouw op. Er ont stond hooglopende ruzie. P. trok plotse ling een revolver en schoot zijn vrouw ir hoofd, hals en borst. Hevig bloedend liep zij de straat op. waar zij spoedig in el kaar zakte, Op weg naar het ziekenhuis overleed de vrouw. De buren hadden van de schietpartij ets gemerkt en dachten, dat de vrouw j een verkeersongeluk was gewond. Zo kwam het, dat de politie verkeersperso- neel stuurde in plaat6 van de recherche. TREKPLEISTER OP DIAMANTSHOW De beroemde 44-karaats Hopediamant is in Nederland. Dit kostbare kleinood, verzekerd voor een miljoen dollar bijna 4 miljoen gulden is gistermiddag met enkele collega's uit Amerika op Schiphol aangekomen. Deze wereldberoemde diamant, eigendom van de New Yorkse juwelier Harry Winston, is vanochtend door een vertegenwoordiger van de juwe lier op de luchthaven in ontvangst genomen, onder het wakend oog van de politie. De Hopediamant is hier om luister bij te zetten aan de internatio nale diamantententoonstelling die vrijdag door minister Zijlstra in de Apollohal te Amsterdam, de diamantstad, zal worden geopend en het waren ten slotte de problemen van Strawinsky's opera „The raka's progress" die de aandacht vasthielden van v.l.n.r. de dirigent Maurits Sillem, de baszanger Gee Smith, de mezzo-spraan Lidy van der Veen en de regisseur Peter Potter. Het is de grootste expositie in zijn soort ooit gehouden en de totale waarde van de getoonde diamanten is 30 miljoen gul den, exclusief de Hope-diamant. Op de avond van de openingsdag zal uit de Apollohal een uitzending voor de toonstelling, besloten met een juwelen- Eurovisie worden gegeven van de ten- show. Op de tentoonstelling, die tot 14 juli duurt, zullen o.m. te zien zijn. een schilderij van Harry van Kruiningen en een gezicht op de Amsterdamse haven, eveneens met diamanten ingelegd. Voorts een fontein met diamanten, een saffier van 300 karaat, die toebehoort heeft aan Catharina de Groote, en zes geschied» tafe-e',en met bijpassende stenen. Ook zal de toepassing van diamant voor de industrie met werkende machines worden getoond. Uit Zwitserland komt o.m. de kleinste kogellager ter wereld en ook is er een grote, collectie „eenvoudige juwe len, bereikbaar voor leder, die er waard< aan hecht". Miss Holland 1956 zal des avonds juwelen tonen, waarvan de dia manten In ons land zijn geslepen. Op het twee dagen durende congres dat gelijk met de expositie wordt gehou den. zullen buitenlandse geleerden voor drachten houden over verschillende dia mantale onderwerpen. mr. Höppener, heeft de moeilijkheden In zake het omroepbestel wellicht onder schat," aldus mr. Roosjen. Hij hoopte, dat er nu ook spoedig beslissingen zullen val len met betrekking tot het vraagstuk van de politiek In de ether en de commerciële televisie. Van dit laatste toonde de voor zitter van de N.C.R.V. zich een tegen stander. Nog steeds worstelt de N.C.R.V. met een toenemend tekort aan ruimte in de studio. De plannen voor uitbreiding lig gen gereed, maar ln het verslagjaar was nog geen toestemming verleend om deze uit te voeren. In 1956 was er een netto-ledenwinst van 23.146. waardoor het aantal leden op 31 december Jl. 384.925 bedroeg. De aftre dende en herkiesbare bestuursleden wer den herkozen. In de vacature prof. dr. A. H. Edclkoort werd gekozen prof. dr. W. C. van Unnlk te Bilthoven. 103-jarige opent nieuwe weg Vrijdag 5 juli zal de heer H. Waalkens. burgemeester van Vlagtwedde.' de weg Barnflair-Munnekemoer voor het verkeer openstellen. Bij deze ingebruikstelling zal de 103-jarige en zeer vitale mevrouw H. Smit-Meijering als genodigde aanwezig ïn na de toespraak van de heer Waal kens het lint doorknippen. Tiert willen de Westduitse socialisten (Van correspondent in Bonn.) DE UITGAVE van een door het hoofdbestuurslid Willi Eichler geschreven brochure over het „Wezen en werken der S.P.D.", waarin de sociali sering dor zware industrie als principieel programmapunt der sociaal-demo cratische partij wordt geëist, kan drie maanden vóór de algemene ver kiezingen in Wcst-Duitsland moeilijk meer worden beschouwd als een toevalligheid. Vandaar dan ook, dat deze brochure, uitgegeven onder auspiciën van het S.P.D.-hoofdbestuur aan de Friedrich Ebertallee in Bonn, in politieke kringen in de bondshoofdstad een enorm en voor de sociaal democraten allerminst plezierig opzien heeft gebaard. Alle partijen ook de liberale, mogelijke toekomstige coalitiegenoten van de socialisten zijn dan ook van mening, dat de S.P.D. daarmede het masker nu wel voor goed heeft afgeworpen. n een kortsluiting in de verkiezings campagne zoals de S.P.D. de publlkati, der Eichler-brochure nu ijverig tracht voor te stellen gelooft in niet-socia- listische kringen niemand meer. De eis tot socialisering van de ndustrie" (die overigens niet nader is gepreciseerd) is in de brochure gemoti veerd met de noodzakelijkheid, dat de staat meer invloed op de investeringen moet krijgen, teneinde op deze wijze gevaar voor politiek misbruik van i nomische machtsconcentratie te bezweren. Woordelijk staat er, dat de economie geen particuliere aangelegenheid van de onder- ;r mag zijn. Het monopolie der pro- duktiemiddelen is volgens de brochure, haar uitwerking alleen maar geremd door de sterk georganiseerde arbeiders, dii hun rechten hebben gestreden. „Het n ondragelijke toestand," zo staat verder, „dat het sociale produkt, dat v< •esteringen opzij wordt gezet, de onder- ners als particulier eigendom toevloeit. eigendom onder het volk te brengen een opgave, die wel wordt begrepen ar nog niet is opgelost. De werknemers eten een medezeggenschap hebben t alleen maar als adviseuds die boven het bedrijf uitgaat. De sociaal democratie moet dit doel bereiken.' Distantiëren Advertentie Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reed» MAÏZENA DVRYEA en zf)volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smokefyke soepen en smeuïge sausen. En at» haar vriendinnen vragen koe komt dat zy zo lekker kan koken, dan zegt zy,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik zoals ik - MAÏZENA PURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan z{jn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. Drie onhandige ooievaartjes bevolken op het ogenblik, samen met pa en ma, het nest op de hoge schoorsteen van het raadhuis te Oudewater. Onder het wakend moederoog oefent een van de jongen met de vleu gels. De andere zijn al wat verder in de vliegkunst en wellicht al op zoek naar voedsel. (Advertentie) Zoon uit fabrikantenfamilie werd artiest Stosch Sarrasani - één van de grootste circusdirecteuren die Europa ooit gezien heeft werd geboren uit een wel gestelde fabrikantenfamilie in Posen Reeds heel jong verloor hij zijn moeder in zijn eenzaamheid vond hij troost in i vriendschap met zijn paarden, ezels honden. Zijn vader verwachtte van hem een grootse carrière in'het voetspoor zijn voorgeslacht, dat hoge ambtc- juristen en zelf admiraals had geteld. Maar Hans Stosch Sarrasani had andere dromen. Eerst doorliep hij het gymnasium te Breslau en trok later als voiontair naar een bevriende relatie in Berlijn. En toen gaf hij er de brui aan Dagenlang zw.erf hij zonder geld en zon der eten rond. Totdat op zekere dag Lee< deze kostelijke geschiedenis van een man cn al die andere dramatische, komische en spannende verhalen over het circusleven achter de schermen. Geniet avonden lang van het mooiste circus-boek dat u ooit zag „De Bonte Droom van het Circus" Een boeiend en afwisselend ver haal met talloze pontekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred. Thomas. Voor slechte 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht- jtreeka bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roombotera-lbum", Postbus 47, 's-Gravenhage U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rem- Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken n merk op elk pakje room- pakje extra voor de zondag! U vindt tie c.q. socialisering, dat in de laatste drie maanden voor de algemene verkiezingen in het welvarende West-Duitsland uiter aard een bijzondere betekenis heeft. Het helpt derhalve niet veel, wanneer de S.P.D. rich heeft gehaast te verklaren, dat de brochure een eigen dissertatie van het hoofdbestuurslid Eichler is. Willi Eichler gaat nl. door voor de chef ideoloog der Westduitse sociaal-democratische partij, Dc S.P.D. wordt sinds enkele dagen van alle kanten met kritiek gebombardeerd. Kortgeleden nog vertelaarde de econo mische deskundige der S.P.D., het Bonds daglid dr. Deist, dat de nationalisatie c.q. socialisering van enigerlei tak der econo mie niet in het S.P.D.-programma voor komt. Hij noemde bij die gelegenheid van het spreekgestoelte in het Westduitse parlement af „nationalisatie een zo pri mitieve en verouderde geleiding der eco nomie, dat zij voor de sociaal-democratie geheel niet in aanmerking komt." De regeringspartijen CjD.U.-C.S.U. Deutsche Partei-Vrije Volkspartij en de nog op de wip zittende liberale Vrij# Democr. Partij zijn de laatste dagen op al deze tegenstrijdige uitlatingen ingegaan. De C.D.U. stelde het als volgt: „De (Eichler) brochure heeft opnieuw duide lijk gemaakt, dat de leiding der S.P.D. vasthoudt aan de oude socialistlsch-mar- xistlsche plan-economie en onteigening. In het licht van al haar tegenstrijdige verklaringen kan men de S.P.D. de vraag stellen wat nu eigenlijk de sociaal-demo- cratische economische conceptie is. De brochure Is sen bewijs, dat de linkervleu gel der partij steeds meer aan invloed wint." En de Deutsche Partei-Vrije Volkspar tij: „De S.P.D. heeft zich blootgegeven. Na jarenlange camouflage heeft zij de principes van de klassenstrijd en de af tandse marxistische economische tfaeo- :ën weer opgepoetst." r>REMTER NEHROE van India is op het bemiddelingspad. HtJ wil trachten een verzoening tot stand te brengen of althans de vijandelijkheid te verminderen tussen de Arabische staten en Israël. Het is altijd een specialiteit van Nehroe geweest, rich te bemoeien met problemen andere landen. Hij is een tegenstan- van geweld en treedt overal op als pleitbezorger van vreedzame oplossingen door middel van overleg. Het kostte Nehroe niets, want de belangen van India gemoeid en de premier kon op kosten van anderen zijn popula ted vergroten. Zodra hij echter met pro blemen te kempen had, die de belangen India raakten, vergat Nehroe de on gevraagde adviezen, die hij andere lan den had gegeven. En zo loste Nehroe de kweetie-Kasjmir, die ernstige verwijde ring teweeggebracht heeft tussen India en Pakistan, op door eenvoudig het grootste het betwiste gebied bij India in te lij-ven. T}IT MOEST ons van hef hart. toen we Nehroe weer op het bemiddelaarspad zagen gaan. We geloven nl. niet dat het verstandig van Nehroe ia, op eigen houtje zoate we dat wel noemen bemidde- laartje te gaan spelen, zonder rekening te houden met do erns tige pogingen, die door uitzicht de Ver- Staten in het kader van de Verenig de Naties worden gedaan. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat hij de politiek van de Verenigde Staten zal doorkruisen, ook al wordt gezegd, dat hij met voorkennis van Engeland optreedt T^E SITUATIE in het Middenoosten is vergeleken bij een jaar geleden aan zienlijk verbeterd. Nu Frankrijk de boy- het Suezkanaal heeft beëindigd, maken alle landen weer gebruik van het kanaal en betalen de reders de kanaal- gelden aan de Egyptische autoriteiten. Is raëlische schepen hebben tot dusver de route door het Suezkanaal nog niet ge kozen, deels omdat de regering van Israël het thans nog niet op een krachtproef met de Arabische landen wil laten aankomen ook. omdat uit het gebied van de Rode Zee afkomstige schepen via de Golf van Akaba de Israëlische haven Eilath kun- »n bereiken. F.gypte Is op het ogenblik niet van plan. schepen, die met voor Israël of uit dat land afkomstige goederen door het Suez- il willen varen, de doorvaart te be letten. Er bestaat dus zoiets als een stil zwijgende instemming van twee kanten met de bestaande toestand, die mogelijk heden voor de toekomst in zich bergt. Zo heeft president Eisenhower in het huidige stadium geweigerd, president Ben Goe- Israël als zijn officiële gast in Washington te ontvangen Een dergelijk bezoek zou alle pogingen om de Arabische landen en Israël dichter bij elkaar te brengen, in de war sturen. JVU ECHTER wil Nehroe weer de grote man zijn. H(J. de meester in het naar links en rechts tegelijkertijd aas uit gooien als voorbeeld van wat neutraliteit zijn, wil nu verbeteren wat door zaam overleg tussen vele groepen tot stand is gekomen Of dit nut zal afwerpen i* nog een vraag. Voor de goede zaak Is hopen, dat de vraag bevestigend orden beantwoord Maar In leder geval neemt Nehroe een verantwoorde lijkheid op sieh, die buitengewoon groot 'f Verklaarde

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5