VAN MENS TOT MENS Cambridge-week in Leiden met o.msporttoneel en muziek Vele oplossingen, ook van over de grens nieuwe leidsche courant ZATERDAG 15 JUNI 1957 Van 24 tot en met 29 juni Doel isindruk te geven van de karakteristiek van deze Engelse O universiteitsstad Hoe werkt en leeft men in Cambridge? Hoe is de sfeer in deze oude universiteitsstad? Wat zijn er de zeden en gewoonten? Een antwoord te geven op deze vragen, is het doel van de Cambridge- Leiden-week, die van 24 t/m 29 juni te Leiden wordt gehouden. „Voor deze dagen zal Cambridge naar Leiden worden overgebracht", zoals een stu dent van eerstgenoemde universiteit ons dezer dagen vertelde. „Het typische van Leiden zal voor een ogenblik op het tweede plan gedrongen worden om plaats te maken voor de karakteristiek van Cambridge. En, u moogt dit gerust weten, wij zijn benieuwd hoe de Leidenaars hierop zullen reageren". Cambridge Is in zekere zin bij Leiden te vergelijken. Het zijn kleine, oude uni versiteitssteden. waarin het burgerlijke karakter min of meer met het acade- miale stempel is „besmet". De student weet zich een lid van de burgerij, ter wijl de niet-academische gemeenschap zich de aanwezigheid van de hogeschool terdege bewust is. Cambridge is de hoofdstad van het graafschap Cambridgeshire in zuid-oost- Engeland, ligt aan het riviertje de Ouse en heeft ongeveer 90.000 inwoners, onder wie ruim 6000 studenten. De universiteit werd In 1229 gesticht en is in diverse ge bouwen, goeddeels stammend uit de 16de eeuw. ondergebracht. „Cambridge komt naar Leiden", zoals de leus van het desbetreffende comité luidt. Dat houdt dus in, dat een stuk „burgerlijk" Cambridge evenzogoed het Kanaal oversteekt als een brok universi tair. En hieruit moge volgen, dat het uit voerige programma niet alleen zal bestaan uit colleges en andere specifiek acade mische bijeenkomsten, doch dat tevens de gemene burger aan zijn recht zal De officiële opening is op 24 juni, en wel tijdens een plechtigheid, die gevolgd zal worden door een lunch. Deze lunch wordt aangeboden door het comité aan Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders en autoriteiten van de stad Leiden en haar universiteit. De Britse ambassadeur in ons land, Sir Paul Mason, zal eveneens aanwezig zijn en hopelijk ook de Engelse staatssecretaris van buitenlandse zaken, de Earl of Gosford. Het Cambridge-Leiden-comité bestaat uit studenten van beide universiteiten en een vertegenwoordiger namens de uni versiteiten zelf. Voor Leiden is dit de secretaris van Curatoren, mr. N. F. Hof stee. Uitvoerig programma Het comité heeft niet geaarzeld een uitgebreid programma samen te stellen. Het vaste middelpunt van deze week is een tentoonstelling in de Stadsgehoor zaal. Door middel van décors, die in Enge land zijn vervaardigd, zal de bezoeker een getrouwe weergave kunnen zien van het Trinity College, gelegen rond het wereldvermaarde ..Trinity court" Daar naast is er een „modern" gedeelte van de oude universiteitsstad, het centrum van wetenschappelijk onderzoek zoals het Cavendish-laboratorium, waar het atoom gesplitst wordt, het Scott Polar Research Institute, dat in 1925 er nagedachenis van de beroemde poolonderzoeker captain Scott werd gesticht, en nog andere in stellingen, die zich met wetenschappe lijke research bezighouden. Voorts is er een authentieke „old English inn" te zien. waar de beroemde ale getapt wórdt, kan de bezoeker kennis maken met de ver maarde Cambrldge-jam en zijn er allerlei aardige stands met o m. televisie, tele foon, onderwater-televisie en miniatuur televisie. Vooraanstaande figuren uit weten schappelijke kringen en uit het bedrijfs leven zullen in de Stadsgehoorzaal en in het Gravensteen voordrachten houden, o.a. over de commerciële televisie in Engeland, de voorspellingen omtrent de toekomst der mensheid, de ontwikkeling van het gebruik van atoomkracht, eigen aardigheden van de Engelse wetgeving, technisch onderzoek in Cambridge, ver keersveiligheid, de recente onderzoekin gen van het Cavendish-laboratorium de elektronische structuur van me talen en Cambridge, stad en universiteit Onderwerpen dus. die zowel de belang stelling van de academicus als van de niet-universitair gevormde zal trekken Cambridge-als-stad zal o.m. ver tegenwoordigd zijn in een boodschap van haar burgemeester, die per spe ciale boot van daar via de Ouse, het Kanaal en de Hollandse binnenwate- binnen Leidens poorten zal wor den gebracht. Deze boot zal op 26 juni tegen schemerdonker via Span- jaardsbrug en Oude Vest het haven- aan de Beestenmarkt bereiken door de Leidse burgervader, jhr. mr. F. H. van Kinschot, uit handen van een vertegenwoordiger van de Cambridge-gemeentepolitie ontvangst worden genomen. Bij het binnenvaren van de Leidse grachten zal het Cambridge-Madri- gaalkoor op het dek liederen ten ge hore brengen, zoals dit koor dit pleegt te doen gedurende de mei- week in eigen stad. Bij deze plech tigheid zullen tevens aanwezig zijn de acteurs van de „Marlow Society", een beroemde Engelse toneelvereni ging, die in de Cambridge-week in de stadsschouwburg zal optreden De spelers zullen in Shakespeare- aanse kledij van de schouwburg naar de Beestenmarkt trekken, om bij het overhandigen van de bood schap aanwezig te zijn. Broodbezorger kreeg bronzen ere-medaille De burgemeester van Leiden heeft gis termiddag aan de heer I. Starre, die deze dag veertig jaar geleden in dienst trad bij de firma H. C. van Noort, de bronzen ere-medaille van de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. De jubilaris is als broodbakker-bezorger een bekende guur in de afdeling Leiden van de roe katholieke bakkerspatroonsorganisatie Sint Clemens. Geref. Gemeente In tegenstelling tot het vermelde in de kerkdienstenlijst. is er zondag voor Geref. Gemeente om 10 en 5 uur Een dokter nodig? De zondagsdiensten van de huisartsen worden waargenomen door de dokters Van Alphen, De Jong, Kortmann, De Bruijne en Den Haan. Welke apotheek? De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, telef. 24807, de apotheek Tot hulp der Mensheid. Hooigracht 48, telef. 21060. en de apotheek Oegstgeest. Wilhel- minapark 8. telef. 26274. Zondag zijn van 's morgens 8 uu "t avonds 12 uur alleen geopend de apo theken Tot hulp der Mensheid en Oegst geest. Toneel Deze toneelvereniging zal op 25, 2 27 juni het bekende stuk van Shakespeare „As you like it" opvoeren. De Mario' Society is de bekendste toneelclub in Cambridge en geniet aanzien in geheel Engeland. Zij werd in 1908 opgericht en telt onder haar leden o.m. de befaamde Hoilywood-ster van het witte doek, James Mason, die de Leidenaars dus in hun eigen schouwburg aan het werk kunnen De lichtere zijde van de week is, be halve verschillende stedelijke ontmoe- 'ingen en studentensportmanifestaties, o.a. tennis en judo, het optreden van de ..Cambridge University Jazz Band", iedere avond van 9 tot 12 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Deze band behaalde twee jaar met glans de eerste het Engelse inter-academiale de Britse televisie opgetreden. De ster van de band is een Hollander, de klarinettist Jo Boroema, die student van de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam was en nu sinds drie jaar medi cijnen in Cambridge studeert. Na afloop van de Cambridge-week zal de band een toernee door Europa maken. De Leidse leden van het co mité zijn: jhr. mr. F. H. van Kinschot, ere-voorzitter, J. C. van Schaik, voorzitter, A. J. van Ee, secr., B. Hageman, mr. N. F. Hofstee, ir. H. E. Kruit, mr. dr. J. M. Roosenschoon, mej. dra. H. van der Vliet, H. F. van Waveren en C. Zand bergen. Muziek t concert dat de „Cambridge Ma drigal Society" in samenwerking met het .Nederlands Madrigaal Koor" o.l.v. Wil- em Mizée in de Pieterskerk zal geven, bestaat uit de volgende liederenwerken: „Jesus Christ, Sweet Mary's Son", „Be hold the full final sacrifice", „Jehova quam multi sunt hostes", „Bewaert Heer Hollandt", „O Leijda gratiosa", „Calli- gaverunt", „O quantus luctus". „Milost „Tiebie Poiera", „So swjatymi upo- (deze laatste drie zijn Slavisch- Byzantijnse kerkgezangen) en „Cantica pro tempore natali". Een en ander zal afgewisseld worden met orgelmuziek uit oude tijd van de Britse orgelist Eric Flet cher en moderne door Adriaan Blanken- Uitslag voorjaarsprijsvraag IN EEN KABBELENDE STROOM, die soms tot een hevige water val uitgroeide, zijn de afgelopen weken de uitslagen van onze voorjaarsprijsvrhdg binnengekomen. Ettelijke stapeltjes van honderd enveloppen zijn met de nodige plechtigheid opengebroken om daaruit de winnaars te voorschijn te brengen. En de zoekpartij naar de winnaars bleek geen saaie bezigheid te zijn. Tientallen abonnees hadden hun oplossing in originele vorm gegóten. Er kwamen complete telefoonboeken uit de stapels te voorschijn en daarvan was de uitiverking van mej. G. J5. Sap, Hout laan 6, Leiden xvel het meest geslaagd. Met verbluffende nauwkeurig heid heeft mej. Sap een telefoongids nagemaakt, in een charmant verkleinde uitgave. Toen bleek, dat mej. Sap niet onder de prijs winnaars viel, hebben we gemeend haar een extra prijs te moeten toekennen en zo zal zij dezer dagen een boekenbon van ons ont vangen. Dit was de afdeling „ingebonden oplossingen", die nog meer aardige vondsten bevatte. Ook was onze prijsvraag in het buitenland gekomen en van de oplossingen uit Zweden, Italië, Griekenland en Canada, hebben we de heer W. der ^Nederlanden, Bryggerigatan 18. Saffie, Sverige uit gekozen voor een extra prijs. De heer W. der Nederlanden zal een boek ontvangen. En na deze extra-prijzen volgt nu de officiële uitslag: lste prijs (f 75,E. F. Knoppert Azn., Engelselaan 14, Voorhout. 2de prijs f 50,H. J. v. d. Hee, Haagweg 190, Leiden. 3de prijs (f 25,G. J. v. d. Vate, Brittenruststr. 8, Alphen. De vijf tien-gulden-prijzen gaan naar: R. Momberg, Pieter de la Courtstraat 81, Leiden; A. v. Duijvenboden, Adrianastr. 56, Katwijk-Zee; J. SpierenburgHerengracht 80a, Leiden; G. v. d. Linden, Herenweg 3, Noordwijk-Binnen; T. Onderwater, Rijnstr. 95, Katwijk a. d. Rijn. NA EEN AARZELENDE START is ook de jeugd dapper gaan meedoen en in deze afdeling werden de volgende prijswinnaar- tjes aangewezen. Trudie Immink, Herengracht 65, Leiden, krijgt de hoofdprijs, een complete sjoelbak. De gezelschapsspelen gaan naar: Adrie van Duin, Julianastraat 5, Noordwijk-Zee; Truus van Starkenburg, Voorhouterweg 8, Rijnsburg; Huig Haasnoot, Waaigat 6, Katwijk-Zee; Cor de Groot, Leliestraat 22, Leiden; Gerard Kooreman, Kom van Aaiweg 25, Leiderdorp; Thijs Schoonderwoerd, Stille Rijn 9a, Leiden; Jan de Jong, Leidseweg 455, Voorschoten; Gerie Vos, Platanenlaan 16, Sassenheim; Jan Heins, Prinses Margrietstr. 14, Ter Aar; Arie de Ru, Calandstraat 22, Leiden. Alle prijswinnaars krijgen de volgende week de prijzen thuis gestuurd. De werkloosheid in Leiden Aantal werklozen steeg iets door aflopen van enkele werken de Cambridge-university. Zoals reeds eerder werd opgemerkt, is het aanbod (de arbeidsreserve) gedurende de zomermaanden aan schommelingen onderhevig, hetgeen wederom tot uitdruk king komt in de standetffers per 8 juni jl. Het aantal als werkloos ingeschreven mannen steeg van 175 tot 195 De oor zaak van deze stijging is het aflopen van enkele werken en de beëindiging van ge legenheidswerk. Overigens is de werk gelegenheid over de gehele linie uiter mate gunstig te noemen, hetgeen duide lijk naar voren treedt bij een vergelijking met de standcjjfers van het overeenkom stige tijdstip in 1954 en 1955. De voordelige verschillen bedragen nl. respectievelijk 670 cn 155 Een analyse van de arbeidsreserve, van belang om een inzicht te verkrijgen van de aard en de soort van de werkloosheid, levert het volgende beeld op: wrijvings werkloosheid 1 3 5. seizoenwerkloosheid nihil en overige vormen van werkloos heid 6 0 (w.o. 45 minder-validen). De vraag naar arbeidskrachten hand haafde zich en beliep 740 geregistreerde aanvragen, waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 t'm 18 jaar. In vrijwel alle bedrijfssectoren doet zich de behoefte aan personeel gevoelen. Tussen de bladzijden To be or not to be Trianon Een Warschause theatergroep studeerde in augustus 1939 een satire op Hitler-Duitsland In. en op de avond van de première vielen de eerste Duitse bom- De bezetting bracht de Polen al spoedig tot verzet en de gehele theatergroep wordt min of meer toevallig ingezet, als een Gestapo-agent vanuit Londen met voor de Poolse ondergrondse dodelijke gegevens naar Warschau komt Wat eerst toneelspel was. wordt nu volle ernst. En de inzet is thans geen goed gevulde theaterkassa: Iedereen speelt zijn rol voorbeeldig; uit de meest merkwaardige situaties weet men zich te redden en het slot is een vliegtuig, dat het gehele gezelschap onder luide toejuichingen van een Duitse ere wacht naar Londen vliegt. De film is geen oorlogsdocument; hij is een geslaagde grap met als tragische achtergrond ..een zee van bloed en 1 nen' De geschiedenis is gekruid met echte Engelse humor, die zo nu en iets van zijn statigheid verliest en beetje te uitbundig wordt. (Echte Engelse humor). Er komt een vriend vanavond Casino. De oorlogsbeelden zijn deze week in Casino niet van het doek. Nadat 's middags de documentaire ove: Duitse concentratiekampgruwelen toond is, volgs 's avonds een Franse zetsfilm. Deze laat weer een ander aspect van de Duitse beschaving zien. namelijk het platbranden van een Frans dorpji dat schuilplaats bood aan de maquls. De verzetshaard echter bevindt zich in een tehuis voor geestelijk gestoorden, waar verpleegden en verzetsstrijders, doktoren en verpleegsters samen de Duit se bezetter proberen dwars te zitten Omdat ook enkele niet-gestoorden zich als verpleegde hebben laten inschrijven, zoals de „doofstomme" Engelse gedropte pilooot, ontstaan boeiende beelden. Wan neer tenslotte een s.d.-man zich tussen de bewoners van de inrichting mengt e aanvankelijk geen enkele verdenking t< gen zich krijgt, wordt de strijd tussen een Joodse vrouw en deze beul gestreden met een felheid, die in de oorlog de Franse maquis sierde. Ondanks de soms verwarrende beelden i>emmenie doch het sterkst in de metaalindustrie, de textielindustrie en de bouwnijverheid. Het aanbod van jeugdigen 15 t/m 18 jaar bleef bescheiden van omvang, terwijl de vraag geen wijziging van enige betekenis onderging en nog steeds veelvoud van het aanbod uitmaakt. Toe neming van het aanbod van enige be tekenis valt echter niet te verwachten voordat de schooldeuren na de examens en de beëindiging der cursussen gesloten zijn. De scholenactie en beroepenvoorlich- fcing vinden voortgang en werpen gunstig» resultaten af. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep op 8 juni 6 5, hetgeen een niet onbelangrijke stijging betekent, die het gevolg is van het inschrijven vai jeugdigen, die zich gemeld hebben om n het beëindigen van de schooltijd een pas sende plaats in het arbeidsproces te gaan innemen. De vraag daalde enigszin. bedroeg 2 4 5 geregistreerde aanvragen, waarvan ruim 30 betrekking had op jeugdigen. In diverse bedrijfstakken, zo als de textielindustrie, de confectie- industrie, alsmede in de huishouding, be staat een permanent tekort aan personeel. Voor vakantiehulpcn die bereid zijn werk zaamheden voor langere duur te ver richten. enkele weken b.v., bestaan goede plaatsingsmogelijkheden. Kleur De studenten, die door de eeu wen heen Leiden een zekere kleur hebben gegeven, besloten enkele jaren geleden deze faam hoog te houden en het resultaat was twee schilden op de monumentale stadhuistrap. Nu straalt de statige stadhuis gevel een sfeer uit, die doet den ken aan vèrverwijderde eeuwen. Dit is een beetje bedriegelijk, want de gevel werd gebouwd toen dertig jaren geleden de puinhopen na de brand waren weggekruid. Omdat men echter originele stenen had weten te redden en na veel zoeken het oude plan en de maten waren op gediept, kon men de nieuwe ge vel in oude luister herstellen. De twee studentenschilden deden enkele jaren geleden nogal nieuw aan en kenners zeiden aar zelend: „Mooi", omdat men een gegeven schild niet al te nauw keurig mag bekijken. Enkele ja ren deden echter, wat vroeger eeuwen pleegden te doen: De schilden werden dof, een beetje verweerd, en gingen zich volledig bij hun omgeving aanpassen. Totdat een ondernemende auto riteit de getaande glans bemerkte. Met een royaliteit, gemeente diensten eigen, zijn de schilden weer in de verf gezet: Rood en zilver! Het is erg prettig, dat de stu denten Leiden een bepaalde kleur geven, maar met betrekking tot die schilden staan ze er een beetje gekleurd op. Licht En nu we het dan toch over 't Leidse stadhuis hebben: Van de week lokle straat, waar het goed toeven is in de luwe warmte van een stervende zomerdag. Alle kleine straatjes worden toegangspaadjes tot sprookjesstadjes, die in de Middeleeuwen echt moeten hebben bestaan. Door het leven teleur- gestelden blijven peinzend staan bij de ingang van de Pieterskcrkkoorsteeg en vinden daar troost in de bespiegeling, dat alles hier op aarde vergankelijk is. Jongens, die aarzelend Amor zijn ge volgd naar een hun onbekend land, zien de prinses van hun dromen in hoepelrok uit een der huisjes van de Korte Diefstccg dansen. De Breestraat is op zoele zomeravonden de grens der eeuwen en de initiatiefvolle mid denstand helpt dapper mee dit accent te beklemtonen. Stralende lichtrecla mes en warme etalages verkondigen de triomf der twintigste eeuw en de kleine zijstraatjes vertellen van een tjjd, toen de gaslantaarn nog in de schoot van een verre toekomst ver borgen was. Maar de peinzende zomeravond- wandelaar ontdekt na de Pieters- kerkkoorsteeg aan zijn linkerzijde plotseling een hiaat. De grote warenhuizen hebben nog net op in drukwekkende wijze de roem van piastic en pas-toe-meubelen verkon digd. of daar valt een brok uit da Breestraat. een donkere vlek temidden van al het licht. Wanneer het zomerseizoen z'n hoog tepunt nadert, wordt er op de hoek van de Wolstecg wel eens een schijnwerper opgesteld om de verraste voorbijgan ger de toren van het stadhuis in flash light te laten zien. maar de rest van Leidens eerst huis wordt weggestopt in de donkerte van de nacht. Wij zijn overdreven romantisch en toen wij van de week langs die donkere vlek op de Breestraat liepen, hebben we aan beide zijden van het stadhuis een smeedijzeren lantaarn geplaatst, in de trant van de eeuwen, die de gevelstenen vertegenwoordigen We haden de keus: twee staande lantaarns, één op de hoek van de Maarsmansstccg. waar toch geen ver keer uit mag komen, en één op de hoek van de Korenbrugsteeg, waar hel trottoir breed genoeg is. Of twee muurlantaarns aan de uiteinden van Wij hebben die zomeravond geen keuze kunnen maken, maar wij zijn dan ook geen lid van de Leidse schoon heidscommissie of van „Oud-Leiden". Risico Er moeten kinderen zijn, die 's mor gens met gemengde gevoelens het schoolplein betreden, omdat zij de avond daarvoor niet met de vereiste ernst hebben bestudeerd in welk jaar Floris V (der kaerelen god) werd ver moord (door de edelen), of in welk deel van Spanje de Guadalquivir Maar als wij onze leerplicht n.ocsten vervullen in de school aan de De Costastraat, dan zou ons iedere mor gen ongeacht de studieresultaten van de avond daarvoor een gevoel van groot onbehagen bevangen „Iedere Nederlander wordt veron dersteld de wet te kennen pleegt een rechter te zeggen, wanneer een ver dachte hem bevend vertelt, dat hij niet wist, dat iets niet mocht. En de kin deren van de Da Costastraat-school kunnen zelfs dit (falende) excuus niet aanvoeren. Telkens als zij hun school betreden, kunnen zij zeer duidelijk lezen, dat zij volgens artikel 461 van het wetboek van strafrecht in over treding zijn, als zij de school binnen gaan. „Als je iets wilt bereiken" zo placht onze goede vader te zeggen „moet je risico's durven te nemen". De kinderen aan de Da Costestraat- school zullen ongetw.ijfeld ook wel „iets" willen bereiken, maar men moet Probleem t te gre wereld be. nmakertjes Onbewust tt helemaal Service (15 pet.) Zo r in het 5 i wU I in de ijskast duikt, avond met een stukje besluiten. fit voelen zonder een flink dat zü met alle energie, waarover zij beschikken, te lijf kunnen gaan. Als de Leidse studentenwereld dreigt te verstarren, sleept men daar jube lend het „Civitas-probleem" in de discussiekring en met ontroerende trouw schrijven andere burgers jaren lang ingezonden stukken, omdat een autobus te vroeg vertrekt, of omdat de Mombazik-nepers hun honden al len maar 's avonds na zes uur mogen uitlaten. Maar van de week zaten we genoeg lijk ergens een kop koffie te drinken, toen de groenteboer kwam. Omdat de zon uitbundig scheen, stond het raam open en onze gastvrouw bespaarde zich een loopje door vanuit haar ge makkelijke stoel te roepen: Groen temanvandaag niets". ..En een banaantje", vulde haar jongste dochter behulpzaam aan. „Niets en een banaantje", mompelde de groenteman verward en een beetje onzeker gaf hij zyn paard de sporen. De groenteman ziet er helemaal niet als een probleemmakerlje uit, maar dc laatste dagen zit hy diep in ge dachten met een verzonken blik op zijn bok. dekking, dat wonen. Soms z willen wonen, avonds rond elf teneinde de a koude kip Omdat wjj geen ijskast hebben toch dikwijls rond half elf deze Ai rikaanse neiging in ons voelen opt reien, stapten we van de week n een Indisch eethuisje, dat In een knusse Leidse straatjes door kenr als onovertroffen wordt aangewe: ndend teldei ngeinteresseerde kelner gebreide loempia, omdat we iedere keer weer kinderlijk verrast worden door de bijkomende bijzonderheden. Wij bleken niet de enigen met Ame rikaanse eetlust in Leiden te zijn, want aan vjjf andere tafeltjes zaten nog andere groepjes genieters zich in een extra maaltijdje te verlustigen. Dit bleek even later erg duidelijk, want toen de kelner met kennelijke tegen zin ons onze uitgebreide loempia had gebracht, begon hU bedrijvig de stoe len die niet bezet waren, op de tafel tjes te zetten. Vervolgens doofde h|j de lichten boven deze bestoelde tafeltjes, zodat er ten slotte zes lichteilandjes overbleven met als schimmige achter grond het goed getroffen décor van een uitdragerswinkel. Op de onvolprezen Pasar Raruh in Batavia hebben wjj in een nog niet zo heel erg grijs verleden ook dikwijls loempia gegeten. De bediening daar placht ons altijd een beetje verlegen te maken, omdat we doorlopend bang wa ren. dat de buigende djongos in z(jn rig dienstbetoon ons de hand zou gaan ku: andei lak- keljjka In de Leidse eethuisjes hebben w|j (gelukkig) deze verlegenheid nooit ge voeld, maar ondanks de zeer goede zaken die er door Indonesische eethuis- exploitanten in Leiden worden gedaan, zou het toch wel aardig zijn, als men in die eethuisjes de gewone menselijke beleefdheid, zoals wij die in Nederland gewend z|jn. in acht nam. We zouden het beslist onplezierig vinden, als de kelners in de eethuisjes met diepe bui gingen ons tafeltje zouden naderen, nplezierig i is de film een voorbeeld geworden van Frans heldendom tegen een oude erf vijand. De film is al enkele Jaren oud. Dat blijkt uit enkele uitspraken over onze oosterburen, die nu één van hun generaals Europa gaat commanderen, op andere wijze worden aangesproken dan ln het Franse bergdorp, waar „een vriend vanavond komt". (Verbeten hel dendom). Bittere ervaring Lido. Wie van een fikse vechtpartij houdt en bepaalde methoden van de Amerikaanse veiligheidspolitie wil „be wonderen". kan vanavond terecht bij Bittere ervaring, een Franse rolprent in het bekende genre. Enkele moorden op duistere wijze ge pleegd. een diefstal van echte staven goud. een omgeving, waar het recht van de sterkste heerst en alle elementen zijn Overigens zijn de Ingrediënten voor deze detective-etory aangedragen door de beroemde Peter Cheyney. Een Juiste weergeving Is er natuurlijk niet bij, maar spanning des te meer. De F.B I.-man verricht de ongeloof lijkste staaltjes, is griezelig nonchalant, wanneer hij een bende schavuiten gaat ontmaskeren en wordt enkele keren nog maar net op het nippertje gered. Enfin, het eind van het liedje is, dat het recht zegeviert. Gelukkig maar. Als dat in deze film nog niet eens het geval zou zijn (Detective). één t sluitingstijd Het verboden rijk? al worden weggekeken en deze ongast vrijheid beklemtoond wordt door het opstapelen van stoelen en het doven der lichten. Laten sommige Indonesische kelners eens een originele Hollandse biefstuk gaan eten in een der Leidse restau rants. Misschien kunnen zU dan de gulden middenweg vinden, die er ook In dienstbetoon bestaat. JVereld zonder einde Hex. Een wonderlijke fantasie: vier mannen hebben met een ruimteschip de tijd overwonnen, zogenaamd voortbou wend op de theorieën van Einstein. Op een tocht rondom Mars kan men de vaart van het ruimteechip niet meer hou den en als de mannen uit hun bewuste loosheid bUkomen, zijn ze weer terug op de aarde. Zij hebben de tijdbarrière doorbroken: het is het jaar 2508. Gedu rende de val zijn er eeuwen voorbijge gaan. De mannen maken kennis met ge drochten en onder de grond levende mensen, die niet meer boven durven ko men uit angst voor de monsters. Bij die onder de grond levende mensen zijn ove rigens ook tal van vlotte „pin-up girls", hetgeen de kennismaking dus wel ver aangenaamt. Moeten we nog meer schrijven over deze fantasie, die ten slotte de opbouw van een nieuwe samenleving aankondigt? Heerlijke kolder is het. heel erg dwaas, vol al te opvallende trucages. Je moet er maar van houden. Nacht en Kevel Casino. De documentaire Nacht en Nevel, die wij donderdag reeds uitvoerig hebben besproken, draait 's morgens en 's middags op elk vol uur van 11 tot en met 4 uur. Vijfendertig minuten ontrolt zich op het doek het geweldige drama van de Duitse concentratiekampen. De recette ls bestemd voor het fonds tot aankoop van het Anne Frankhuis. Bekende films Lido. In het Lido-theater draaien de komende dagen maar liefst vier films. Na Bittere Ervaring, die vanavond wordt vertoond, volgen maandag Odyssee, dins dag en woensdag Anna en donderdag Verdi, de koning der melodieën. Sisside jonge keizerin Luxor. Romantische ontspanning doet het altijd. De bekoorlijke rolprent Sissi, de jonge keizerin, is opnieuw ge prolongeerd. Coöperatie Vooruit in 1956 In het jaarverslag 1956 van de Leidse coöperatie Vooruit wordt eraan herinnerd, men besloten heeft, aan de 5-Meilaan grote zelfbedieningszaak te vestigen, rin tevens een afdeling slagerij zal worden opgenomen. Het staat nu ook vast, n de Beatrixstraat in de plaats van de bestaande winkel een dubbele winkel van de coöperatie zal komen, die hoogstwaar schijnlijk ook voor zelfbediening zal wor den ingericht. De winkelgalerij is in aan- Na ernstige overweging werd be sloten geen gebruik te maken van de aan bieding van een nieuwbouwpand in Voor- en ter vestiging van een kruideniers filiaal. De totale omzet was in 1955 2.221.945 in 1956 2.493.760. „De toeneming van de lasten zal ons nog meer dan ooit ver ten, onze bedrijven zo efficiënt moge- e leiden. Tevens zullen wij niet moe ten aarzelen, grotere lasten te aanvaarden, indien het investeringen betreft, die tot vergroting of verbetering van onze bedrij- kunnen leiden". Aldus hel jaarverslag. Vuur moest wijken op Schuttersveld Op het Schuttersveld werd gistermiddag en demonstratie gegeven met moderne lusmiddelen. Vtjf Jaar geleden produ- eerde de Minlmax N V. voor het eerst droogpoederblussers. Sindsdien heeft men de apparaten meer kunnen perfectioneren, de grondgedachte bleef dezelfde, s past men deze methode ook In het buitenland toe. Een groot aantal genodigden, brandweer- deskundigen en belanghebbende industri ëlen waren bij de demonstratie aanwezig. Men liet het verschil zien tussen de oudere ijze van blussen met natblussers en •huim- en koolzuurblussers. en de nieu- e vinding. De firma Voight Co. demonstreerde brandwerende kleding. Een onverwacht in cident deed zich daarbij voor. waardoor het effect van de demonstratie verloren ging. Toen het Zweedse echtpaar na enige gelukte proeven, zich opnieuw door de vlammen waagde, bleek het pak van de man niet tegen de geweldige hitte bestand te zijn. Men zocht de oorzaak in een con- tructiefout in de laarzen De droogblussers deden hun werk uit stekend. Doordat de bluswolk de ergste hitte onmiddellijk doet afnemen, wordt degene, die het vuur te lijf gaat.beschermd en hij kan de afstand tot het brandende object verkleinen. Behalve de vaste branden, waren vloeistof- en gasbranden geënsceneerd. Voor vervolg stads nieuws zie pag. 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3