Jlieuiue £riitórijé (Courant Staakt de H-bomproeven voor twee of drie jaar Joh an Bodegraven geridderd Rijk en Amsterdam gaan weer met elkaar praten Elke dag een KLM-charter Eis van Westen: ook produktie moet worden stopgezet Regering.wil zich niet binden aan een vaste termijn Melk na 1 juli nog duurder Hagenaar verongelukt, vijf anderen gewónd ZATERDAG 15 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: 0.20 per milümeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 r.^pblEMER .4wserink Achtendertigste jaargang No. 10981 Directie: r. DLEMEB Hoofdredacteur: Dr. Chef-red.: H. W. dl CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ■ia tart In Ugijtaspott Uitslag van voorjaarsprijsvraag ZIE PAGIISA 3 Koninklijke onderscheiding voor de „koning dei- bedelaars" Zorin komt met nieuwe voorstellen AANSLUITEND op Kroesjtsjefs uitlatingen in Helsinki heeft de Rus sische gedelegeerde Zorin op de gisteren hervatte ontwapenings conferentie te Londen nieuwe voorstellen ter tafel gebracht. Zorin wenste stopzetting van alle proefnemingen met kernwapens gedurende twee of drie jaar. het instellen van een internationale commissie om de naleving van dit verbod te controleren en verslag uit te brengen aan de Ver. Naties en ten slotte het oprichten van controleposten, uit gerust met wetenschappelijke apparatuur in de Ver. Staten, de Sovjet unie, Engeland en het gebied van de Stille Oceaan, om te waarborgen dat de atoommogendhedcn eerlijk spel spelen. het bereiken van een beperkt ontwape ningsakkoord." OP EFFECTENVEILING Beurs noteerde kwart miljoen voor het Prinses Beatrix fonds .Tohan Bodegraven is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De man die er in een paar jaar tijds in slaagde een bedrag van niet minder dan tien miljoen gulden ten behoeve van de noodlijdende mens bijeen te brengen, kreeg deze onderscheiding in het financiële centrum van Neder land, op de Amsterdamse effectenbeurs. Daar werd namelijk gisteravond de verkoop gehouden van effecten ten bate van het Prinses Beatrix polio fonds. De opbrengst van deze bijzondere veiling was ruim 250-000 gulden. Zelfs voor ridder Bodegraven wel een bedrag om „enorm" tegen te zeggen. Toch was voor deze nationale collec teur persoonlijk het hoogtepunt van de avond óngetwijfeld zijn benoeming tot ridder Oranje-Nassau. Deze onderschei- was voor hem een zo grote verras sing, dat hij, naar hij zeide, slechts zeer moeilijk een antwoord kon formuleren, omdat zijn hart overliep van dankbaar heid. Het werd dan ook een zeer bewo gen antwoord v?n de man die nimmer zichzelf zocht. Zoals burgemeester J. J. Boot van Hilversum, die de benoe ming meedeelde, het zei: „Hij werd ge grepen door het grote gebod der liefde." De heer Bodegraven bracht dank aan Hare Majesteit de Koningin, aan de mi nister van sociale zaken en aan allen, die tot het verlenen van deze onder scheiding hebben meegewerkt. Dank bracht hij ook aan zijn vrouw en in de eerste plaats bracht hij dank aan God, die hem de gaven voor dit werk heeft geschonken. Hierop volgde een langdurig luid applaus voor de stampvolle beurszaal, waarin honderden leden van de Vereniging voor de effectenhandel en vele genodigden met hun dames waren samengekomen om door de verkoop van effecten metterdaad te tonen dat het hun ernst was met de leus: „Bedrijfsleven en effectenbeurs helpen het Prinses Beatrix poliofonds". werd b(j opbod verkocht en de ver koop had, zoals dat heet, een vlot en geanimeerd verloop. De effecten gingen dan ook bclangryk boven beurs- s van de hand. Na twintig minuten reeds een opbrengst van 100.000 gul den gepasseerd. Een aandeel Koninkiykc petroleum (beurswaarde 221,80) bracht op 1200. De klap op de vuurpijl was de laatste kaveling, die door Johan Bodegraven zelf werd verkocht. Het betrof een partici- patiebewijs van het uraniumfonds. dat volgende week ter beurze wordt geïn troduceerd. Terwijl de beurswaarde van participatiebewijs gesteld mag wor den op circa 468, werd na zeer vlot bieden hiervoor een prijs betaald van 3310. te buitengewone verkoop bracht in totaal 254.713,37 op. Dit bedrag verte genwoordigt een waarde, die ruim 100.000 ligt boven de gezamenlijke beurs waarde van de geveilde effecten. Met deze opbrengst van een kwart miljoen gulden, welk bedrag geheelten goede komt aan het nationaal fonds voor be strijding van de kinderverlamming zijn de organisatoren bijzonder tevreden. J. Klaasesz. de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, tevens voor zitter van dit fonds, bracht bijzondere hulde aan Johan Bodegraven. „Jammer u er mee ophoudt om een andere taak op u te nemen," aldus mr. Klaasesz, daar scertsend aan toevoegend: „Maar misschien kunt u nog iets voor de IJ- tunnel gaan doen." ZeeT aantrekkelijke krediet-servtce Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN BRAND IN UTRECHT Om ongeveer half twee vannacht brand uitgebroken in het confectieateliei Vortma in Utrecht. De brand ontstond in de bovenbouw, op nog geen twintig meter afstand van de brandweerkazerne Me' acht stralen kon rr.en het vuar bedwingen De schade is groot. Daarvoor was al uit Washington ge meld. dat de Amerikaanse regering or het ogenblik met de regeringen van Frank- rijk, Groot-Britannië en Canada de mo gelijkheid bestudeert om Rusland een der gelijk voorstel te doen. waarbij dan als verbodstermijn voor het beproeven van kernwapens een jaar zou gelden. Maar het grote bezwaar van het Westen tegen de Russische voorstellen ook de gisteren gelanceerde blijft bestaan: uit niets blijkt, dat de Sowjets bereid zijn. de produktie van kernwapens te staken en hierop een „waterdichte" controle toe te De Franse afgevaardigde te Londen. Jules Moch. betoogde dan ook direct na dat Zorin met zijn voorstel was gekomen, dat een verbod van proefnemingen met kernwapens zonder meer geen einde zal maken aan de „waterstofbomwedloop". Daar is meer voor nodig: een produktie- verbod. En hiermee was de Amerikaanse gedelegeerde Stassen het volkomen eens Hy zei: „Ik ben teruggekeerd om de on derhandelingen serieus te hervatten. VVii zün bereid, de Russen halverwege tege moet te komen, indien de Russen bereid zijn. hetzelfde te doen in het streven naar Handel niet China wordt verruimd 'De Nederlandse en Belgische re geringen hebben in onderling overleg besloten de handel met communis tisch China aan te passen aan het controlestelsel, dat geldt voor enkele andere communistische landen. Dit houdt dus een verruim^g van het aantal goederen, dat kan worden geleverd, in. Het Deltaplan is al veel verder dan het papieren stadium: een stuk dijk van bijna 500 meter ligt er al in het Haringvliet bü Hellevoetsluis. Uiteraard is dit nog niet de „echte" dijk: hij dient ter afsluiting van de bouwput die een bij anderhalve kilometer groot gaat worden. Deze put is als het ware een kunstmatig eiland waarop de grijpers en ook een asfaltmolen geplaatst zijn. Stassen toonde zich bijzonder optimis- *.isch. „wy staan dichter bij een over komst over de eerste stap naar ontwa pening dan ooit in de elf voorafgaande ja ren." Dit optimisme werd overigens nit gedeeld door de andere, de niet-Ameri kaanse gedelegeerden. Allereerst twyfelt men aan Stassens positie, hoewel de Amerikaanse regering had laten weten, dat er geen controverse met de Amerikaanse vertegenwoordiger bestaat. En verder hebben Amerika' bondgenoten in Europa de Amerikaanse voorstellen nog niet goedgekeurd, hoewel hierover al veertien dagen in Londen en Parijs is gesproken. Een regen van sterren en kleuren daalde er gisteravond, op het Scheve- ningse strand, toen het vuurwerk ter opening van het Holland Festival werd afgestoken. Elders in dit blad vindt men een nadere geïllustreerde beschrijving over wat er vóór en na dit vuurwerk in de Kurhauscom- plexen geschiedde. Het 10e Holland Festival is daarmee 'n feit geworden. Minister Algera gaf geen krimp MET 66 TEGEN 47 STEMMEN heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie-Romme over de Amsterdamse tunnelbouw aangenomen. Daar door wordt uitgesproken, dat er drie tunnelverbindingen moeten komen en dat" het overleg over de bouw van de IJ-tunnel tussen rijk en ge meente weer op gang moet worden gébracht, eventueel onder leiding van een deskundig buitenstaander. Tevens is uitdrukkelijk bepaald, dat het rijk aan deze tunnelbouw zijn financiële medewerking moet geven, uiteraard binnen het raam van de noodzakelijke bestedingsbeperking. Daar staat dan tegenover dat er een redelijke kostenverdeling tussen rijk en gemeente moet zijn, terwijl het rijk ook de verantwoordelijkheid moet kunnen aan vaarden voor de technische aanvaardbaarheid van het IJ-tunnelplan. Alleen de socialisten en de communisten stemden tegen deze motie. De heer Burger (soc.) constateerde dat de interpellatie z\jn partijgenoot Posthumus kennelijk ELKE DAG EEN CHARTERVLUCHT, voor minder doet de KLM het de laatste tien jaar niet. En met het landen van de Super Constellation op Schiphol, een chartervliegtuig, dat het orkest van Cleveland op zijn Europese tournee van Warschau naar Amsterdam bracht, heeft de lucht vaartmaatschappij een mijlpaal bereikt op het gebied van bijzondere vluchten. Want precies op de dag af, dertig jaar geleden, stapte de Ameri kaanse multimoljonair Van Lear Black in de Fokker F 7-a, de H-NADP voor zyn sedertdien beroemd geworden char tervlucht AmsterdamBatavia en terug, die op 24 juli 1927 in Nederland eindigde Sedertdien heeft zich het instituut „bij- •zondere vluchten" In K.L.M.-verband snel ontwikkeld Het lynennet Is uit de aard van de taak bü de K.L.M. evenals by elke an dere luchtvaartmaatschappy primair Maar de byzondere vluchten kunnen wor- dan t den ondergebracht in het zg. opvulbe- dryf, waarbij de rest-capaciteit van de vloot wordt benut. Speciale vlucht voor vier kg olifant zwaarder dan 500 kg komt er niet in, volwassen giraffen evenmin, maar de Sjah van Perzië, de Negus van het toen nog zo geheten Abessynië en andere grootheden weer wel. De meest zonder linge opdrachten heeft de K.L.M. in die dertig jaar uitgevoerd. Men heeft eens een aantal contracten van Londen naar Teheran overgebracht in een speciaal ge charterd vliegtuig. Totaal gewicht van de lading: nog geen vier kilo. Pelgims- vluchten naar Djeddah, missionarissen naar Afrika. Koreastruders uit Tokio naar Nederland,' orkest- en theatergroe pen naar alle delen van de wereld, zen dingen wol naar Turkije en darmen uit het Midden Oosten, koeien van Denemar ken naar Griekenland en scheepsonder- delen voor gestrande schepen, het aan tal mogelijkheden is onbegrensd In d' toekomst zullen deze bijzondere vluchte zonder twyfel nog worden uitgebreid. moest uitlopen op een motie van de heei Romme. Door deze uitlating kwam he tunneldebat in politiek vaarwater, hetgeen men eergisteren nog enigszins trachtte te voorkomen. De socialisische fractievoorzit ter voelde zich geroepen om het vertrou wen van „rood Amsterdam" terug te win nen. Het vertrouwen dat volgens de socia listen wel zal zijn geschaad door de (ove rigens knappe redevoering) uan de socia listische minister van financiën, de heer Hofstra. Het gaat om tunnelbouw of woning bouw, zo had de heer Hofstra gezegd. Maar de heer Burger, antwoordde, dat men met deze opmerking iedere investering kan kraken. En toen de socialistische fractie voorzitter eenmaal goed op dreef was riej hij uit, dat de motie-Romme een doodsteek was voor de Amsterdamse tunnelbouw. De zakelijkheid die de heer Posthumus zo begeerde, was daardoor wel uit het debat verdwenen. Wat waren de socialistische bezwaren tegen de motie-Romme? Zij kwamen er op neer, dat de motie te veel In détails treedt. Het is niet de taak va Kamer om uit te spreken op welke wijze het overleg tussen Rijk en gemeente ge voerd moet worden. De heer Burger vond het staatsrechtelijk niet zonder bedenkin- gen. dat ook de aannemers een plaats in het overleg moet worden gegeven. Dat staat nl. ook ln de motie-Romme. Motie-P osthumu8 Het was duidelijk dat de socialisten aan hun eigen motie dc voorkeur gaven In de loop van het debat werd deze enigszins ge wijzigd. Er werd in gezegd, dat de bouw van de Coentunnel moet beginnen, zodra de huidige financiële moeilijkheden zijn overwonnen En verder mag de gemeente Amsterdam niet verhinderd worden, met inachtneming van de bestedingsbeperking, verder te gaan met de bouw van de IJ- tunnel, desnoods zonder rijkssteun. Deze zal echter, zodra dit mogelijk ls, gegeven moeten worden. In de motie-Posthumus werd dus uitge sproken, dat de bouw van de IJ-tunnel niet aan die van de Coentunnel onderge schikt mag worden gemaakt en omgekeerd. De heer Romme overtroefde echter deze socialistische uitspraak door in zijn motto voorop te stellen, dat er drie tunnelver bindingen moeten komen. In alphabeti- sche volgorde: de Coentunnel. de Hemtun- nel en de IJ-tunnel. Het hoofdbezwaar van de tegenstan ders tegen de socialistische motie was wel. dat het ryk t.z.t. toch wordt ver plicht financiële steun te verlenen aan Ie bouw san 'ie IJlunnel. zonder dat vast staat, dat het de plannen op hun uitvoer- Minister Algera. baarheid mag toetsen. Prof. Romme had met zyn motie ongetwyfeld de redeiyk- heid op zyn band. Welk bezwaar kan er bestaan tegen overleg over de kosten en de uitvoerbaarheid? De socialistische (VOOR VERVOLG PAGINA 9) Slijters profiteren niet van 6 cent (Van onze sociale redacteur) Het is niet geheel uitgesloten, dat na de verhoging van de melkprijs met zes cent per liter per 1 juli kort daarna opnieuw een correctie in opwaartse richting op de melkprijs zal worden toegepast, daar van de verhoging van zes cent niets ten goede komt aan de siyter. Een groot aantal aan vragen om verhoging van dc siytersmarge is reeds ingediend by de betrokken com missie van het produktschap voor Zuivel. Ook voor een groot aantal gebieden en plaatsen in het westen van het land zyn aanvragen lopende. Voor enkele ongesa- neerde gebieden en plaatsen in het wes ten komt de aanvrage neer op enkele centen per liter. De aanvragen zijn ingediend op grond van het feit. dat de winstmarge voor de slijter sinds 1954 niet is gewijzigd, terwijl sindsdien de bedrijfskosten toch aanmer kelijk zijn verhoogd door de diverse loon- ronden, door verschillende andere kost prijsverhogingen en bovendien komt er nu een huurverhoging, die voor de mid denstander wel niet gecompenseerd zal Wanneer bovendien nog meegerekend wordt, dat door de stijging van de con sumentenprijs van de melk per 1 juli de omzet waarschijnlijk enige daling zal ver tonen, is het begrijpelijk dat de slijter in een moeilijke positie komt. De zes cent prijsverhoging per 1 juli komt geheel ten goede aan de veehouders, de landarbeiders en de melkbedrijven. De commissie van het produktschap voor zuivel heeft echter geen beslissende stem Inzake de aanvragen tot verhoging van de siytersmarge. Wel heeft de com missie na de opheffing van de prysstop voor melk een belangrijke adviserende stem gekregen by de minister van econo mische zaken, by wie dc beslissing over de hoogte van de melkprijs biyft. Om de deling van de omzet van melk- produkten na 1 juli tegen te gaan, zal door de slijters aan het publiek een vouwblad worden uitgereikt, dat wordt uitgegeven door de Nederlandse huis- houdraad. In dit vouwblad wordt de noodzaak van de melkprijsverhoging van zes cent gemotiveerd en bovendien wordt de aandacht van het publiek gevestigd op de hoeveelheden melkprodukten die da gelijks per persoon in het belang van de gezondheid gebruikt dienen te worden. Prof. C. den Hartog, hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen ln de voedingsleer en diTecteur van het voor lichtingsbureau van de voedingsraad ver strekte hiervoor de cijfers. Reeds zes doden Overstromingen in Alpengebied De overstromingen in Oostenrijk sctty- nen hun hoogtepunt voortoü te zijn. Vol gens berichten uit Innsbruck zakt het water in Ooet-Tirol en Karinthië weer. Indien er geen regen meer valt is het overstromingsgevaar geweken. In het Al pengebied zijn gisteren minstens vier mensen om het leven gekomen door de overstromingen, veroorzaakt door wolk breuken en smeltwater. In Noordwest-Italië heerste ook nood weer. Er zou voor ruim 190 miljoen gul den 6chade aan de gewassen zyn. Twee personen zijn hier 6edert donderdagavond verdronken. Op de drukke rijksweg RotterdamGorinchemMeteren is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd waarbij de 25-jarige vertegenwoordiger W. Spies uit Den Haag op slag werd gedood. De Rotterdammer J. de Vlaam werd ernstig gewond en vier anderen liepen lichte verwondingen op. Twee doden in Amsterdam Het ongeluk gebeurde doordat de Rot terdammer met zijn Volkswagen een ^oor hem rijdende vrachtwagen wilde passeren. Hij zag een tegenligger een Renault aankomen en remde krachtig om weer te proberen achter de vrachtwagen te komen. Waarschijniyk zijn hierbij dc remmen ge blokkeerd met het gevolg dat de Volks- 'agen kantelde en boven op de tegenlig- er belandde. Hierin zat. een aantal eserve-officieren die met hun vrouwen op weg waren naar schietoefeningen in Rotterdam. Hun auto sloeg eveneens over de kop en werd van de weg geslingerd. De Haagse vertegenwoordiger die In de Volkswagen naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd en overleed onmiddellijk. De chauffeur raakte ernstig bekneld tussen de wrakstukken van de wagen die door toegesnelde automobilis ten weer overeind werd gezet. Toen hij uit zUn benarde positie was bevrijd en naar het ziekenhuis te Gorinchem was overgebracht, constateerden de artsen een schedelbasisfractuur en tal van in wendige verwondingen. Van de inzitten- van de Volkswagen liepen er nog minder ernstige verwondingen op Een vyfde inzittende bleef ongedeerd Dc Renault werd aan de voorzijde geheel in gedrukt en door de door de wagen vlie gende scherven werd een reserve-kapi tein vrij ernstig aan het gezicht gewond. Een van de dames kreeg kwetsuren aan een van de benen. Onvoorzichtig oversteken kostte een 3- jarlg jongetje gistermiddag in de Van Baerlestraat tc Amsterdam het leven. Het Jongetje werd door een vrachtauto aan gereden cn overleed aan zware inwendige kneuzingen. Een 37-jarige vrouw viel van het dak van haar woning aan dc Prinsengracht Ie Amsterdam toen zy vla een dakraam cn een trapje naar een lager gelegen dak wilde klimmen. Gistermorgen Is het zevenjarige doch tertje van de landbouwer Jansen uit Luyksgcstel (N.B.) onder een met paard bespannen melkwagen gekomen cn enkele minuten later ter plaatse overleden. Zonnig zeer ivarm Zonnig en zeer warm weer met een overwegend matige wind tussen zuidoost en noordoost. Zon op 4.21, onder 21.04. r onder 8.40 uur. Zon op 4.21. onder 21.04, onder 20.33 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1