Hervormd opleidings centrum Een afgescheiden predikant, begon het „Nieuw Ruimzicht" tussen Driebergen en Doorn Afgescheiden en toch hervormd 1 hi3 1 Overvloed van conferenties op internationaal niveau UJH.l'IOiIJ'IHIill Kruistocht van Billy Graham in New York groeit ZATERDAG 15 JUNI 1957 ussen Doorn en Driebergen, waar de oude hoge bomen rich statig verheffen en de sfeer nog hangt van buiten plaatsen en kastelen, ligt laag, verscholen in een uitgestrekt park, een modern gebouw. Op het uitgestrekte grasveld er voor spelen een paar jongens badminton. Men staat nauwelijks honderd meter van de drukke rijksweg en toch vallen er ineens een rust en een stilte, die weldadig aandoen, en die door de schelle jongensstemmen slechts geaccentueerd worden. „Nieuw Ruimzicht" staat er op het hekje bij de ingang en ter verduidelijking staat er bij „Hervormd Opleidings Centrum". Op de plaats, waar de sfeer van de onde buitenplaats zich vermengd heeft met de nieuwe architectuur studeren jonge mensen in een internaat, waarin het oude doel van Doetinchem nog steeds wordt nagestreefd onder de nieuwe omstandigheden, die zich de laatste jaren in de Hervormde Kerk hebben voorgedaan. „Nieuw Ruimzicht", is de voorzetting van het oude Ruimzicht uit Doetinchem, dat door ds. J. van Dijk Mzn werd opgebouwd. Negentig jaar ge leden zat deze ds. Van Dijk, predikant van een kleine af gescheiden gemeen te in het Achter- hoekse Doetinchem, bij een jonge vriend, 'die graag predikant wilde worden. „Wil jou (Jominee worden?" vroeg hij Gerrit Jan Antink ten overvloede en hij voegde er aan toe: „Ik zal jou helpen, maar dan moet jou in de Hervormde Kerk dominee wor den. Je hebt twee weken - bedenk tijd." Ds. Van Dijk gooide zijn eerste steen in het water om het opkomend tij van het modernisme zelf predikanten op te leiden ambt in de oude landskerk, die hij zelf H had menen te moeten verlaten. Zijn hart- brandde zo vurig van liefde voor de Hervormde Kerk, dat hij slechts één Sroot ideaal had: Hoe dan ook wilde hij aar bewaren voor de ondergang, die zij tegemoet ging. Hij wilde een halt toeroepen aan het kerkverwoestend mo dernisme. Hij geloofde, dat als deze kerk geen invloed zou ondergaan van gelo vige predikanten, die vast hielden aan het Woord van God, zij tot de onder gang gedoemd was. Deze reformatie kon nimmer van bui tenaf komen begreep hij, en hij had ook niet de vrijmoedigheid om de kerk maar aan het kankergezwel ten onder te laten gaan, zoals zovelen in die dagen deden. De enige oplossing zag hij in I van jonge predikanten, die een echte boodschap voor h den komen. Toen hij zover was, wist nredikant hij. wat hem te doen stond: Hij zou de premkant jonge mensen uitzoeken, die voorhet i directeur werd het eer ambt geschikt waren en hij zou ze on- geweldige verandering, der zijn leiding en door zijn hulp iaten j Ds. Hoek was oorspn +- een zekere beperking om de selectie zo goed mogelijk te maken, omdat in iede re jongen veel geld geïnvesteerd moet worden De jongens komen nu naar het Zeist. Op die manier groeien ze niet op in een al te gesloten gemeenschap. Iede re jongen, die wordt aangenomen en wil studeren kan zijn studie tot het einde toe afmaken om op de één of andere manier ook geholpen te worden bij de theolo gische studie aan de universiteit. Slechts aan hen, die staatsexamen moeten doen als aanvulling op hun HBS-diploma. om theologie te kunnen gaan studeren, wor den lessen gegeven in het internaat zelf. Het internaat heeft de laatste jaren ook ervaren, dat er niet zo'n grote be langstelling meer is voor de studie in de theologie. Het aantal aanmeldingen is kleiner dan voorheen. Toen we ech ter vroegen of ds. Hoek ook al kon spre ken van een kentering die op komst was, vertelde hij, dat hij meende, dat dit jaar voor het eerst de aanmeidingén weer vlotter binnen kwamen. Hij meende, dat onder de jeugd, die nu wil gaan stude ren men veel bewuster voor het ambt kiest. Vroeger hing er een zekere ro mantiek om het ambt van predikant en die is er wel helemaal af. Het nieuwe geslacht is te nuchter om zich door ro mantiek te laten leiden. Het gevolg is dat we een veelbelovend geslacht hebben en het komt nog maar zelden voor, dat een leerling van „Nieuw Ruimzicht" zijn studie opgeeft voor hij klaar is, wat het verleden veel vaker Iets eclits De kam stroom het hart 2 ekkclyker te maker Hervormde Kerk waren veranderd, maar ook de economische omstandighe den. Het werk moest weer een nieu we .vaart en visie" krijger.. Reeds kort na de oorlog had een comité van het stichtingsbestuur contact gehad met de Hervormde Synode om een groter en beter contact met de kerk. te krijgen. Uiteindelijk werd na veel gedelibereer besloten de grote stap te wagen. Het oude Ruimzicht werd ver kocht en tüssen Doorn en Driebergen verrees hel mooie „Nieuw Ruimzicht". Ook de heer Dekker, de directeur van et internaat zélf. onderstreepte dit. De jeugd is nog altijd de gevolgen van de "og niet te boven. De jeugd van tus- de beide wereldoorlogen echter, meende hij, strekte zich uit naar iets nieuws. Men moest in die dagen idealist zijn. vooruitstrevend. Dat kan de jeugd van vandaag niets meer schelen. Nu vraagt de jeugd naar iets echts. Het komt herhaaldelijk voor dat de jonge nscn vragen of ze in een naburig dorp r de kerk mogen als er een en predikant spreekt. Er is zo'n f jonge mensen hier het begin ontvangen van de opleiding tot predikant. tt*********************** Ds. J. VAN DIJK Mzn Als een bedremmelde jongen zat hij daar in de grote keuken van boer Hendrik Westra en schuifelde met zijn kousenvoeten over de plavuizen vloer. Het viel niet mee te solliciteren naar het baantje van boerenknecht, vooral niet als je thuis mislukt was. De onvermijdelijke vraag moest komen: „Hoe komstü hjir sa by my, dyn eigen heit is dochs ek boer?" vroeg Westra. Het antwoord karakteriseerde de jongen: „Ja, mar dy seit, hy kin my net brüke." Ie leven i delijk de leiding van die kerk kunnen vernieuwen. Misschien heeft hij in- die dagen zijn gedachten nooit zo letterlijk uitgesproken, en als hij het gedaan had, hadden zijn vrienden in de afgeschei den kerken hem uitgelachen om zijn grenzeloos optimisme en hadden de lei ders van de kerk zelf meesmuilend ge grinnikt om het kinderlijk gedoe. Doorgezet Nu, precies negentig jaar later, is Ruimzicht een bekende naam in Neder land geworden. Ds. Van Dijk heeft door gezet en zegen gezien. Honderden bur gerjongens. die anders nooit hadden kun nen studeren, hebben door Zijn toedoen een opleiding ontvangen en een beurs gekregen voor de universiteit, waar zij wilden studeren. Niet minder dan 677 jonge mensen hebben in deze jaren, die al bijna tot een eeuw zijn uitgegroeid, kunnen studeren. Ze zijn over heel de wereld uitgevlogen en prediken in Mel bourne en Makassar, Emmastad (Cura cao) en Erica, Vancouver en Vlissin- gen, Yuma en Zundert. Drie van de oud „Ruimzichters" zijn studenten-predi kant geworden en zes van hen zijn op het ogenblik professor. Jarenlang stond het werk bekend als „het werk van Doetinchem". Daar groei de het op en van daaruit trokken de leerlingen er in de zomervakantie op uit om de contributies te innen en gelden in te zamelen, zodat het werk ook kon voortduren. Vier jaar geleden is er ech ter een enorme verandering gekomen. De gebouwen in Doetinchem werden oud. Ze waren "te groot geworden en voldeden niet meer aan de eisen van onze moderne tijd. Bovendien had zich sinds de oorlog een geweldige verande ring voltrokken in de Hervormde kerk. De leiding van het internaat meende, dat men zo mogelijk meer contact moest hebben met de nieuwe geest, die door de Hervormde Kerk waaide. In het mid den van het land ontstond een centrum van het apostolaat in „Kerk en Wereld" en al jarenlang wordt er over gesproken om er ook een tweede centrum voor het „pastoraat" (alles wat met predikanten opleiding en -zorg te maken heeft) te dichten. Bovendien vertelde de predi kant-directeur van het internaat, ds. W. Th. Hoek ons, was na al deze jaren de oude vaart er uit. De toestanden in de Geen rijke sehoonvader Het werk, dat ds. J. van Dyk Mzn, te Doetinchem opbouwde werd gesteund door gelovigen uit het hele land. Vooral in réveilkringen waren tamelijk veel wel keer Borski. Op zekere dag zegt de schoonvader: „Hendrik wil je niet nog eens een gift hebben voor je vriend Van Dijk?" „Als jeblieft, papa", en dc heer Borski geeft hem voor dit doel duizend gulden. Van Loon stuurde dit geld op en omdnt het in één moeite doorging en hy toch aan het verzenden was deed hy er van zich zelf vijfduizend by. In het volgende rekhlad staan beide gif- Am st 1000; NN te id. 5000. De heer Borski: „Hendrik, ik je mijn 1000 gezonden hebt; m zou die N.N. zyn dip er vijfduizend heeft gegeven. Kun je dat nagaan?" „Jawel, papa, geef jij 5000 a1« ik „Wat, Hendrik, 1000 -kelyk predikant In de Hervormde Kerk. Toen hy echter predikant- directeur werd van Ruim zicht. werd hy tevens be roepen als predikant van de kleine ge-1 eenheid tussen het leven en de predi- meente. die nog altyd zelfstandig was king van deze man. dat de jongens er onder de naam Ned. Herv. Zendings-door getrokken worden. Dat hij in een gemeente. Om van dit kleine kerkje ouderwetse styi spreekt deert hun bluk- predikant te worden moest ds. Hoek zyn baar niet. emeritaat aanvragen. Toen Ruimzicht echter tot „Nieuw Ruimzicht" automatisch de band met de kleine ge meenschap in Doetinchem verbroken en werd ds. Hoek weer emeritus af en zo verkreeg hy zijn oude ambt weer. Op het internaat zijn op het ogenblik 26 jongens aanwezig. In het verleden is dit getal vaak veel groter geweest en soms wel boven de honderd uitgekomen. Men heeft het echter bewust gezocht in Zo is het oude Ruimzichtwerk uitgegroeid tot een nieuw Ruim zicht, dat in een nieuwe tijd met een nieuwe jeugd een oud doel wil nastreven, nl. jonge, gelovige predikanten klaar te maken voor de kerk van ons land, die de ge meente iets te geven hebben. Het aantal internationale kerke lijke en oecumenische conferenties groeit gestaag. Een predikant, die in internationaal contact belang stelt, kan zijn hart ophalen, als hij tenminste zijn gemeente zover krijgt om hem voor de rest van deze zomer vrij te geven en hij erin slaagt Èich te laten sturen, zodat hij zijn reiskosten kan declareren. 512 juli Wereldraad der Y.M.C.A. 28—30 juli Uitvoerend comité der We reldraad vergadert in Greenwicht, U.S.A. 30 juli—7. aug. Centraal comité van dc Wereldraad komt byeen in New Haven, U.S.A. 17 aug. Regionale conferentie van de Scandinavian Evangelical Council cn af deling van de Internationale Raad van Christelykc Kerken, te houden in Hillen- zod, Denemarken. 4—11 aug. Eveneens in Denemarken {Kopenhagen) wordt de wereldconferentie voor jeugdevangelisatie gehouden, geor- de Gereformeerde wereldbond v 15—25 aug. De derde assemblee Lutherse wereldfederatie komt neapolis, U.S.A., byeen. onder de r. Jan van Dijk was thuis niet onbruik baar, omdat hij lui was, of' omdat zijn handen niet naar het werk zouden staan. Het tegendeel was juist waar. Maar zijn driftige aard eri zijn koppigheid maak ten de verhouding tussen vader en zoon niet gemakkelijk. Telkens wëer moest de oude Van Dyk zich ergeren aan het opvliegende karakter van zijn jongen, die alles naar zijn eigen hand wilde zet ten en als een wilde man tekeer ging. wanneer d^t niet lukte. Uiteindelijk had vader begrepen, dat hij het huis uit moest. Hij moest eens onder vreemden zijn, dan zou het misschien wel beter gaan. De onbruikbare Jan werd door boer Westra aangenomen cn was een hele bruikbare knecht. VECHTEN vechter en hij is zijn he- echter gebleven; hoewel hij zich met gemakkelijk meer liet verleiden tot de wyze van vechten, die hij in zijtj jeugd toepaste. Er was grote onrust in het dorp. De oude hoofd onderwijzer was over leden en dc boeren, die vasthielden aan de bood schap van de Bijbel, had den nun oog laten vallen op Philippus Hanewald de ondermeester. Ook Jan nam het op zijn manier op voor deze man. Op een avond verscheen er by vjjf tegenstanders, waar- e predikant van het dorp, briefje op de deur. In onregelmatig schrift stond er op het papiertje aan de deur van de pastorie geschreven: „Als Hanewald hier geen schoolmeester wordt, dan krijgt dominicus zoveel ste nen op zijn kop, als hij hier preken ge daan heeft." Een vergelijking tussen het oude schoolschrift van de achttien jarige Jan en de hanepoten van het briefje wezen de schuldige uit. In de gevangenis van Leeuwarden kon hij af koelen en leren inzien, dat dit nu juist niet de methode was die God in het Ko ninkrijk der hemelen wilde toepassen. Lang zat hij er overigens niet, want de koning schonk hem al gauw gratie. De predikant ds. Cannegieter nam het ook niet al te kwaad op. want jaren later bevestigde hij hem tot lid van de Her vormde Kerk, or de Maa: ONRUST In de kerk heerste onrust. De dagen van de Afscheiding kwamen en gingen en in heel Friesland was een beweging aan de gang. Jan groeide op tot koop man, maar van jongs af leefde heel diep in zijn hart het verlangen naar het predikambt. Jaren studeerde hij 's nachts en werkte hij overdag. Vier uur slaap was al wat hij kreeg, maar zijn ijzersterk lichaam scheen het te ver werken, en zijn scherp verstand werd niet droezig boven de lange rijen latijn- se woordjes en de laaie grammatica, die hij moest verwerken. Zijn inspan ning was niet tevergeefs. Hij behaalde de eindstreep en het moet wel een gro te mate van voldoening gegeven hebben, dat hij in juli 1861 zijn eerste proeve van bekwaamheid kon afleggen in dc predikkunde voor de kerkeraad der Af gescheiden gemeente te Franeker. Toen werd het „Candidaat Van Dijk". Ze was een nicht Op het kerkhof bij een oude Engelse ka thedraal staat tussen de grafstenen een zerk van een dame uit de acht tiende eeuw. Onder de data van Ge boorte en dood s'aat het opschrift, dat door de laren hee" hilna weggewist maar toch nog net leesbaar is: „Zij was een nieht van de hertog van Bed ford." In mijn verbeelding zie ik al een engel voor haar uit gaan haar bij de Troon aan te kondigen. „En hier is nu de nicht van de hertog van Bed ford'" Zou het veel indruk -naken oo de engelen en de zaligen? Zou God haar op een bijzondere manier behan delen om die verwantschap? Het voortborduren alleen al op deze ge dachten brengt ons op een terrein dat grenst aan heiligschennis en ik zou mi] helemaal niet verwonderen als menig lezer reeds meent, dat we die grens hebben overschreden. De „prominenten parade" maakt op dc hemel geen indruk. Trouwens de lin tjes van Koninginnedag zouden door God wel eens heel anders verdeeld kun nen worden als nu. Niet onze verhouding tot de groten van de aarde geeft ons aanzien in de he mel, wel onze verhouding tot de Groot ste. die ooit geleèfd heeft, die door de mensen als de geringste werd geacht. Als volgelingen van Jezus Christus zijn we kinderen van God en dus prinsen van het heelal. Dan hebben we geen hertog van Bedford meer nodig om in druk te maken. .Dan hebben we hele maal geen verlangen om indruk te maken, want dan gaat het ons alleen om onze Heer en Heiland en wij pron ken niet in Zijn schaduw, maar we gaan vrijwillig verlorgn ln Zijn licht. De stamboom ge mensen in haar midden uit te den. Zo ontstond het „Ruimzicht"-werk als het initiatief van een afgescheiden f>redikant, die de oudste kerk and niet verketterde, maar voor haar bad en voor haar werkte. Tientallen jonge mensen zijn door zijn initiatief predikant geworden. Toen de doleantie begon, gingen veel dominees mee, maar vrijwel geen die zijn opleiding aan Doetinchem te dan ken had. Ds. D. J. Karssen te Amster dam was de enige uitzondering. Hoewel er verschillende factoren waren, was een voorname reden toch wel dat ds- Van Dijk deze jonge mensen doordron gen had van hun opdracht, die zij in de Ned. Hervormde Kerk moesten verrich ten. De stugge, koppige jongen die voor zijn vader onbruikbaar was, groeide op tot een man die tot zeer grote zegen is geweest voor de Achterhoek de gehele Hervormde Kerk. predikbeurten. Hij bouwde in de Ach terhoek een werk op dat tot- grote ze gen is geweest voor de Hervorhade Kerk, want de afgescheiden predikant voelde zich verantwoordelijk voor de oude landskerk. Weer of wind konden de koopman, die predikant geworden was, niet te genhouden. Overal in de omtrek werd hij een bekende en over het algemeen graag geziene figuur. Hij preekte, evan geliseerde, zorgde dat de Bijbel ver spreid werd. maar hij bleef bij het gees telijke niet steken. De boodschap van het Evangelie had ook betrekking op het dagelijks leven van de mens en hij deed wat hij kon, om de mensen dp te voeden tot een ander leven. Hij begreep, dat hij daarvoor met de kinderen zou moeten beginnen en menige school in de Achterhoek is ontstaan door het di recte of indirecte initiatief van deze ener gieke predikant. OVERAL Ds. Van Dijk was afgescheiden predi kant, maar in v/erkelijkheid bekommer de hij zich niet om kerkmuren en preek te hij overal waar hij maar een kans kreeg. Velen van zijn collega's konden dat niet goed verkroppen. Voor hen was hij te ruim. Door hun sectarisch en ker- kistisch- denken-was het voor hen on mogelijk iets goeds int de Hervormde Kerk te" zien éri daarómmoest Van Dijk. die regelmatig in de „grote kerk" preekte aan banden worden gelegd. Het valt echter nicl mee om een uit slaande brand aan banden te leggen. De Synode van 1869 van Middelburg was van grote betekenis voor de afgeschei den kerken, want daar ontmoetten de kruiskerken en de afgescheiden kerken elkaar en werd de Christelijke Gerefor meerde Kerk gevormd. Dezelfde synode, die zo'n grote stap deed in de richting van de eenheid van de gereformeerde gelovigen zette ds. Van Dijk echter uit haar gemeenschap. Twee wéken later besloot de kerkeraad van de "kleine ge meente van Van Dijk zich niet bij het nieuwe kerkgenootschap aan te sluiten, maar geheel zelfstandig te blijven be staan als de Nederlands Hervormde Zendingsgemeente. Dit is het kleinste kerkgenootschap, dat Nederland van daag rijk is. Er zijn 43 leden in één ge-; meente te Doetinchem, die er echter] twee predikanten op na houden, die! bT^m^Ce^Kr8ffinhwL,rret; Op Memorial Day, een Amen- zijn vader e;. dochter. De dochter da kaanse feestdag, waarop de stad «X^tSTSorSThet''weS°?Jdè New York eenvoudig leegstroomt, Hervormde Kerk te Doetinchem. Vulden toch DOg 17.500 mensen urir ttart Madison Square Garden om naar HELE nAnl gjjjy Graham te luisteren. Dr. Van Dijk heeft vanuit deze Hervorm- Graham zette die avond zijn serie de Zendineseemcente gewerkt. De naam j laat reeds zien dat zijn hele hart er- over de tien geboden VOOrt. Avond naar uitging om de Hervormde Kerk te aan avon<J heeft hij nu in de eerste kUNr?e5'!£bed kwam hij op het ideeweken van zijn kruistocht in New jonge mensen^ te helpen predikant York gesproken over de wet van God. In zijn prediking wijst hij er stam- 1 mijn Wat onze stamboom in werkelijkheid is. werd duidelyk in een gesprek, dat enkele mensen hielden. Ze vertelden elkaar, wat ze hadden ontdekt, toen ze in de oude archieven waren gaan snuffelen om hun stamboom samen te stellen. Eén van hen echter luisterde slechts zwijgend toe. Eindelijk vroeg iemand hem: „U bent zo stil. We heb ben nog niets gehoord van boom". „Ik schaam me een beetje stamboom", antwoordde ae man. Men verzekerde hem. dat zoiets toch helemaal niet nodig was. „Laat ons eens horen" drongen ze aan. „Mijn moeder was een dievegge," ant woordde hij, ,en mijn vader een heler van gestolen goed. Mijn oudste broer was een moordenaar". Er viel een diepe stilte, en iedereen schaamde zich een beetje, dat ze zo aangedrongen hadden. Iemand stamelde verlegen: „Sorry, dat wisten we niet." „Ja", ging de man verder, „mijn moe der was Eva, mijn vader Adam en mijn oudste broer was Kaïn". De Bij'bel zegt het met andere woorden: „Zij hebben allen gezondigd en der ven de heerlijkheid Gods." (Rom. 3 231. Gelukkig eindigt deze stamboom daar niet en heeft. Christus ons leren bidden: „Onze Vader die in de heme len zijt." Hij maakte dat gebed zelf mogelyk door zijn sterven en op standing. Door geloof kunnen we kin deren van God worden. Annonce Wat met Kerstmis zo gemakkelijk lukt en in de Paasdagen dank zij eieren en kuikens ook nog wel opgaat valt met Pinksteren nog lang niet"mee: wij bedöélen 'het vinden van een pakken de advertentie-vorm^ waarin „pink- stergedachte" en verhoging van dê om zet hand in hand kunnen gaan. Daarom wensen wij op deze plaats „hul de" te brengen aan de eerzame mid denstander, die vorige week de volgen de „nieuwere theologie" produceerde I op de advertentiepagina van een ge reformeerde kerkbode: PINKSTERWEELDE IN ONDERGOED! te worden in de Hervormde Kerk. Op die manier kon hij een halt toeroepen aan het „kerkverwoestend modernisme" zoals hij het noemde, door gelovig jon- BEROEP Een heel klein groepje mensen beriep hem om herder en leraar te worden. Deze mensen haalden hem weg uit zijn geboorteland. Friesland, en trokken hem naar de Achterhoek, die in die da gen in alle opzichten zijn naam met recht droeg. Van Dijk werd dominee van een kleine, afgescheiden gemeente aan de Hezenpoort in Doetinchem. Hij was uit het gezicht verdwenen tenzij hij naar een grotere gemeente het midden van het land beroepen z worden, zou hij naar men dacht daar wel begraven blijven voor de rest van zijn leven. Nimmer heeft ds. Van Dijk een andere gemeente gediend, maar ook werd hij niet levend begraven. Hij wist wat hij wilde. Hij werkte zo hard hij kon. Reeds in de eerste veertien dagen zijn bevestiging hield hij vijftien Amerikaanse neger predikant in West*Afrika Een Amerikaanse neger heeft in de afgelopen vier maanden grote scharen getrokken in evangelisatiesamenkomsren, die in drie landen van West-Afrika werden gehouden. De 35-jarige ds. Howard O. Jones, predikant van een negergemeente te Cleveland, kreeg onder de bevolking van Nigeria, Liberia en Ghana, de naam van de „N'eger Billy Graham". De samenkomsten werden georganiseerd door dc Raad van Kerken van Nigeria en een zendingsgenootschap. Ds. Jones was in Afriku bekend geworden door zyn radio-uitzendingen, die uit zyn gemeente in Cleveland (U.SA.), via radio Elwa, - het radiostation van het Soedan- zendingsgenootschap, werden uitgezonden Hy was de eerste Amerikaanse negerpredi kant, die zich via de radio, richtte tot zyn rasgenoten. Uit de grote opkomsten tydens de evangclisatiesamenkomsten kan worden afgeleid, dat het zendingsstation Elwa, dal alleen evangelische en positief-christelyke programma's uitzendt, een grote invloed heeft! op de bevolking van West-Afrika. Uit de Anglicaanse kerk Een vergeten recht in ere hersteld In het land Waar de rechters nog prul ken dragen en oude tradities nog lang niet tot vergeten gebruiken zijn gewor den. heeft de universiteit van Oxford van een oud recht gebruik gemaakt. Ds. C. O. Rhodes. hoofdredacteur van de Church of England Newspaper heeft een speciaal prcekverlof gekregen, waardoor hij diensten kan lelden in alle Angli caanse kerken in Groot-Britannië. zon der vooraf van de bisschop vergunning te moeten vragen. Dit Dreckverlof werd voor het eerst in 250 Jaar uitgereikt. Tot nu toe was het onmogelijk' om ee Anglicaanse kansel te betreden, als men daartoe niet werd gerechtigd door de bisschop van het district. Deze gunning, die slechts door de uni' teiten Cambridge en Oxford kan den verleend, geeft het recht om al diensten te kunnen leiden zonder door een bisschop of geestelijke uit een omliggende gemeente te wor den verhinderd. Bovendien verkrijgt de eigenaar van het preekverlof het stemrecht in het ministeriu de plaats en het district, wa De universiteiten verkregen dit recht voor het eerst op 5 februari 1533 of 1584 en het papier werd van tijd tot tijd uitgereikt tot het einde van i' ventiende eeuw. Het recht werd leend om de willekeur van bisschop pen het hoofd te kunnen bieden, en minderheden te helpen. De universiteit heeft opnieuw van dit recht gebruik gemaakt om te laten zien, dat zij er prijs op stelt het te behouden. In de Anglicaanse kerk werkt men op het ogenblik aan een nieuwe kerkorde, steeds weer op, dat de mens deze heilige wet gebroken heeft en dat slechts het verzoenend sterven van de Heiland hem kan redden. Tot nu toe zijn gemiddeld 635 mensen per avond naar voren gekomen om een persoonlijk gesprek te hebben met één van de raadgevers. Boven dien heeft men een serie nieuwe telefoonlijnen moeten laten aan leggen, omdat zoveel mensen ge bruik maken van de gelegenheid 's avonds laat na de televisieuit zending nog per telefoon een ge sprek te hebben. Zoals steeds tijdens iedere campagne is de post, die Graham ontvangt, monsterachtig groot. Tussen de vele brieven, die van grote geestelijke nood getuigen, vindt men ook allerlei raadgevingen waardoor de evangelist zij" samenkomsten nog groter en beter kan maken. Dr. Graham heeft al ettelijke uitge werkte preken ontvangen om fe ge bruiken en hij krijgt ook stapels manuscripten van muziek om te laten zingen in de samenkomsten. Bij de brieven was er één van een man, die boos was op dr. Graham, omdat hij gezegd had, dat God Amerika materieel geweldig had gezegend. De schrijver was van oordeel, dat de Amerikanen Gods Woord verwor pen hadden door het Panamakanaal te graven. r stond immers in de Bijbel: „Het geen dan God samengevoegd heeft, scheidti de mens niet." Een dame randde de evangelist aan zich maar eens te verkleden als werkman en in een park te gaan zitten om dich ter bij de mensen te komen. dit recht wil afschaffen. Dr. P. P. Elliott, voo-zitter de plaatselijke Raad van Kerken zei ,£)e mensen spreken over de gods dienst met een vrijmoedigheid die wij jarenlang in New York niet hebben gekend. Billy Graham is het symbool gewor den van een herwaardering van onze overtuigingen, die leidt tot een hernieuwde overgave van ons le ven." De bekende schrijver dr. Norman Vincent Peale was op het podium aanwezig en nam deel aan de dienst. Iedere avond is een dele gatie van zijn kerk in de zaal aan wezig. In samenwerking met het team van dr. Graham zal men nu ook gaan beginnen aan een nieuwe tak uan evangelisatie, n.l. een grote cam pagne, waarin de mensen huis aan huis zullen worden bezocht. Predi kanten en leken zullen samenwer ken om zoveel mogelijk huizen in de stad een bezoek te brengen. Bisschop van Chichester legt zijn ambt neer Een van de vooraanstaande figuren uit de Wereldraad van Kerken dr. George Bell, Anglicaansbisschop van Chichester, is van plan zijn ambt neer te leggen. „Op 11 juni', deelde de bisschop mee, „begin ik mijn 29ste jaar als bisschop van Chichester. Slechts drie voorgangers hebben een langere ambtstermijn gehad. De tijd voor mij aangebroken om plaats maken voor een jongere man." Volgens zijn zeggen is dn Bell nog al tijd in staat, hoewel bij reeds 74 jaar oud is, te preken cn raad te geven. Ook heeft hij zijn pastorale werkzaamhe den nog steeds naar behoren (hoopte hij) kunnen vervullen. De administratieve werkzaamheden, die in de afgelopen ambtsperiode zo geweldig sterk zijn toe genomen. en de drukke dagelijkse werk zaamheden worden hem toch te zwaar. Bovendien was de bisschop van mening, dat er een nieuwe aanpak moet komen in zijn district, en dat nieuwe initiatie- moeten vorden verwezenlijkt door jonger iemand, die de vitaliteit en de geestelijke veerkracht bezit om het werk ook tot het einde toe door te zet- zijn jaren van emeritaat nog goed 'te kunnen besleden. Als erevoorzitter van de Wereldraad van Kerken hoopt hij vooral de eenheid der kerken te bevor deren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 19