■V 4 ==onze jeuqó-p&qin& DE KABOUTERGROT Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK Iflil c gA|A ZONDAGSBLAD Op deze teke ning staan zeven woorden onder elkaar, maar zo, dat men van bo- ifen naar bene den het woord plezier kan le zen. De opgave van deze week is een woord te vin den dat dezelfde betekenis heeft als plezier. De bedoeling is dat jullie de letters naar links of rechts verschui ven en dan van boven naar bene den dat woord vindt. Oplossin gen insturen voor dinsdag 18 juni. Onze brievenbus 3. Paula Donkers stuurde mij onder staand gedichtje: Vogeltjes Werkdag Veel brieven heb ik deze week niet ontvangen, ik denk dat jul- 9a lie door de Pink- sterdagen verge- Klopt ten hebt te schrij ven. Hebben jul lie prettige dagen Als mijn kindertji Goedenmorgen, buurvrouw Piepstra, 't werk vandaag. Bent u ook zo dol op werken? i veegt u ook zo graag? (SLOT) ien, was die verdwenen. Ze zat puzzel T, heel alleen bij de ingang van - Verschrikt keek Emmi de kabouter de grot, maar ze was er toch zeker tv« t-w» T~ wel een hele tijd in geweest, want achter de bergen dook de gehad? k.nntie zit weer op voor jullie, maar de grote vakantie is ook weer in aan tocht! Dat duurt nog maar heel even. Ik heb aan jullie brieven al gemerkt dat er thuis al heel wat plannen zijn ge maakt voor de zomervakantie, ver schillende neven en nichten schre ven mij al waar ze naar toe gaan. De prijswinnaars van de doolhof- school z\jn, Jaag ik ook de stof uit 't huis. Alles krijgt een stevig beurtje, Weg met 't spinrag, 'k duld geen pluis. Ik ga al de meubels wrijven, Koper poetsen hier en daar, Matten kloppen, ramen lappen, Dat wordt werken, werken maar De gordijntjes zijn gewassen, i. Die knikte ernstig, ziek. Ze moet medicijnen en dag in dag uit in bed liggen. Van daag heeft ze erge hoofdpijn, daar om ligt ze zo stil. Het zal nog lang duren, eer ze beter is." Neen, hier uol iCIVC de edelsteen niet te vinden, dat hebben. Want de De vorige week zijn Wo u t Glimmen doet het overal M i Buurvrouw'k zei dat mijn huisje Emmi liep hard. Zo hard ze kon hoofdprijs, hij stuurde mij IrLÏÏ! VP* Mow Mnken zal, begreep Emmi wel. Ze liet het gor dijn weer zakken en dacht na. Wacht eens. nu wist ze het. Hermien, het meisje dat op school naast haar zat, was de knapste van de klas. Ze ken de haar lessen zomaar vanzelf, en kopjes wassen en stof afnemen hoef de ze nooit. Hermien, die was pas ge lukkig! Ja, maar toen ze weer door de kier .mocht kijken, zag ze Hermien treurig in een hoekje zitten. En hoe dat nu kwam? Hermien verveelde zich. Broertjes en zusjes had ze niet en haar moeder was nipt thuis. Ze alleen. Neen, met haar wilde Emmi ook etenstijd thuis te zijn. En toen haar huis zag, toen dacht ze toch, dat ze zeker niet gedroomd kon hebben. Want de zon scheen nog juist op het glas-in-lood, zodat het glinster- de en straalde met de prachtigste no8 net kleuren. Moeder kwam uit de keu- ff 1 het eten op tafel te zetti gekleurde oplossing. En dan hier de antwoorden op jul lie brieven. Van Miep Keus heb ik nog een oude brief liggen, ben je 10 of 11 jaar geworden Miep? Tlne- lonk ader stond bij de gootsteen zijn gekleurde oplossing bedankt. Woon handen te je dicht bij het strand Hannie Kop- pert? Wil EEN VROLIJKE NOOT Boerenjongen: „Geef me als blieft een pond peper en een c kruidnagels." Kruidenier: „Je gaat vandaag En sinds die dag weet Emmi, ik misschien waar de edelsteen van het geluk te vriendinnetje vinden is. Niet in de kaboutergrot Dus julli en niet in verre landen en niet in de huizén van allerlei andere kinderen, in het mooie glas-in-lood je opzoeken? hebben twee verjaardagen in 't zicht Djoekle Hielkema, wan neer ben je zelf ook weer jarig? Hoe heet je kleine zusje Gerry Har- haar teveld? Heb je al veel eieren ge- E. S. vonden Koos van Kleef. Jij hoopt ze ker maar dat de buurman nog even weg blijft? Ben je nog steeds ziek Annie van Kleef? Wat zal dat i de hele lange middag pjCi bovenin de voordeur eigen prettig huis. niet ruilen. Maar waar zou di'e'stëëï bruiloft zijn geweest bij dan toch wel te vinden zijn? „u„„, ur., „Kom eens mee', wenkte de kabou-' ter. En toen liepen ze langs het gor dijn en keken van de andere kant. Weer mocht Emmi door een kier kij ken, maar toen zag ze ineens zoveel licht, dat haar ogen er van knipper den. Dat licht viel in prachtige kieu ren door een venster en dat venster kende Emmi. Dat was het mooie glas- in-lood raampje, dat bovenin haar eigen voordeur was. Emmi keek met open mond. En nu haar ogen aan het licht gewend wa ren, zag ze haar vader in do tuin werken en haar moeder in de keuken aardappelen schillen. Zijzelf zat er bij, een grote bak vol boontjes af te Nu beduidde de kabouter haar, dat ze niet alleen moest kijken, maar ook luisteren. En ja, toen ze er op lette, hoorde ze iets. „Hoor je wel", zei de kabouter. „Ze zingen." Toen schoof hij het gordijn weer toe. Emmi liep weer terug door de zaal en door de gang. Toen ze weer buiten was. en nog eens naar de kabouter om Voor de verkeerde maag Zeg, kleine poes, ondeugend-ronde robbedoes, kom jij eens hier, 'k wil wel eens weten, wat jij zoeven hebt gegeten, want.weet je wel, dat er een vis plots van mijn bord verdwenen is? Ja, kijk m'eens aan! Jij moet mij n visjes laten staan! 'k Zal dit keer nog niets verklappen, maar in 't vervolg moet je toch snappen, dat bruin-gebakken schelle-vis, alleen heus voor mijn maagje is! M. W. H. DE WEERD de school. Wat stuurde jij me een leuke oplossing Marjan Haring, keurig hoor! Zijn jullie nog op een boot geweest Ineke Lau- werse, of is de wandeling niet doorgegaan? Johnny v.d. Heiden is naar de dierentuin geweest, nu jij hebt daar wel genoten geloof ik, niet Johnny? Vader was zeker wel blij dat jullie hem kwamen opzoeken John Kleywegt? Wat leuk dat oom na afloop met jullie naar een speel tuin ging. Jij bent toch -niet jarig geweest Tiny Hoedemaker? Kregen jullie de puzzel en het springtouw zo maar? Jullie gaan een mooie schoolreis maken Ada van Iperen, gaat de hele school mee? Trudy Kooy schreef mij deze week niet, ik heb hier nog een oude oplossing. Vol gende keer vergeet je me niet hè Trudy? Jack Huisman, bedankt voor je oplossing. Cobie en Aafke Nierop schrijven volgende keer Gelukkig dat jullie nu weer netjes in het nieuwe huis zit Tineke Luyk, je hebt zeker flink meegeholpen met de verhuizing. Dit waren de briefjes. Volgende week beant woord ik de brieven van OZ. De nieuwe nichten en neven zijn Kees v. d. Heuvel, Tsitsje Harings- ma, Sjaak den Hoed, Kees Langeveld, Joke Mosterd, Henk Koning en Lenie v. Maris. Hartelijk welkom. Neven en nichten, de brie venbus is nu al leeg, vol gende week komen er waarschijnlijk wel meer namen in de krant te staan. Schrijven jullie in je brief je naam, adres en leeftijd? Tot de volgende week allemaal. zeker ook wel mi mill iiiiiir hui min mini iiimi mm mum juiii min iiiiid iiiiiu imiiiii iiimii mui mini mm Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag Benutte en gemiste kansen Welke rechtgeaarde schaker kan over dit onderwerp niet meepraten! In welke schaakpartij komen geen kansen voor: echte of vermeende. En wie durft te zeggen dat hij meer kansen benut dan ongebruikt ja zelfs onopgemerkt laat voorbijgaan? Voor gewone huis-, tuin- en keukenschakers, waartoe nog altijd meer dan 90 pet. der actief spe lende schakers behoort, kan men rustig stellen, dat hun partijen rijker zijn aan gemiste dan benutte kansen. Trouwens: onder ons gezegd en gezwegen, het is een der bekoringen van het schaakspel en zeker voor heel gewone schaak spelers dat de tegenstander zo dik- Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 1 juni jl. 1. Probleem van G. Mott-Smlth: De verrassende sleutelzet is 1. Df4! 2. Probleem van G. Mott-Smith: En hier lukt het met de sleutelzet 1. Td7! 3. Probleem van P. L. Rothenberg: De sleutelzet is 1. La7! Er zijn twee va rianten. Als zwart de loper neemt (1. Pxa7) dan volgt 2. Ta8. Neemt zwart de loper niet dan volgt 2. Tb8. wijls hun plannetje niet „door" heeft. Wie zou ooit een partij kunnen winnen indien de tegenstander altijd in de ga ten had waar het om ging, steeds op tijd de nodige tegenmaatregelen kon treffen? Laat het U allen tot troost strekken, dat het missen van kansen ook in de zg. „betere schaakkringen", waartoe wij dan de hierboven uitgezonderde 10 pet. zouden willen rekenen, aan de orde van de dag is. zij het ook dat het daar j-elatief minder veelvuldig voorkomt. Wij bieden U in deze rubriek twi gemiste en twee benutte kansen aa De eerste twee zijn partijstellingen, de laatste twee eindspelstudies. i zet had kunnen 1 166. In een vrolijke bui vervolgt Jimmy zijn weg. Hij heeft toch maar een best leventje. Hij heeft met nie- ziet liggen. „Oh, wat mand iets te ma-ken en 'kar precies doen waar hij zin in heeft. Het le ven is zo kwaad nog niet en als je maar zorgt dat je uit de buurt van luipaarden en dergelijk gespuis blijft, dan is 't best uit te houden. Juist wil da t? vraagt hij zich verwonderd af. Dat zijn ballen en nog wel hele mooie. Hoe komen die nu hier in 't veld? Op eens herinnert hij zich dat Rollo zul ke mooie kunsten met een bal kon uitvoeren. Zou Jimmy dat ook kun nen? In elk geval kan hij het pro beren het te leren. Daar is men nooit te oud voor. Hij neemt één van de ballen in zijn voorpoot en gooit hem naar boven. En nu moet hij de bal met zijn neus opvangen, net als Rol lo. Pats! klinkt 't dan, en Jimmy begrijpt er niets van wat nu allemaal gebeurt. 1 L N (l^. -V ij. ISLi/v* 'V 167. Zo'n domme Jimmy! Hij heeft struisvogeleieren gevonden, en die heeft hij voor ballen aangezien! En nu hij dat ei op zijn neus heeft op gevangen, is het natuurlijk stuk ge gaan en de struis loopt hem over de kop. Ook zijn ogen lopen vol en Jim my kan niets meer zien. Hij weet niet wat hij beginnen moet. Hij veegt wat hij kan en hij gaat er verschrik kelijk uitzien, 't Wordt hoe langer hoe erger. Er is maar één middel dat hem helpen kan: hij moet water zien te vinden. Hij heeft het geluk mee. Hij komt bij een meer, waar in olifanten bezig zijn een bad te ne men. Wat kijken die drie vreemd op als. ze Jimmy zien aan komen. Da- is een leeuw, zeggen ze tegen elkaar. maar wat heeft die op z'n kop. Jim my is wel een beetje verlegen om zich zo aan de drie olifanten te ver tonen. Maar er zit niets anders op „Hallo!" roept hij, „ik heb een on gelukje gehad, en zouden jullie me even willen helpen?" Weer moet hij de struis uit zijn ogen vegen om te zien waar hij loopt, 168. Wat moeten de drie olifanten lachen als ze Jimmy eens goed bekij ken. Oei, wat ziet die leeuw er uit! De eerste minuten kunnen ze niets zeggen van de lach, en als de een- klaar is begint de ander weer. Maar 't zijn vriendelijke dieren en ze willen Jimmy graag helpen. „Kom maar in 't bad!" roepen ze, „dan zullen we je een flinke wasbeurt geven". Jimmy stapt het meer in en dan begint de waspartij. De olifanten vullen hun slurf met water en spuiten Jimmy over de kop. Dat vinden ze een leuk spelletje, waarvan ze niet gauw ge noeg krijgen. Jimmy drijft aan alle kanten, maar dit is de enige manier om weer schoon te worden. De olifan ten spuiten maar en Jimmy wrijft en schro-bt dat 't een lust is. Telkens denkt hij dat 't zo wel genoeg is, maar dan krijgt hij weer de volle laag. 't Is een heel karwei om zijn kop en zijn manen weer schoon te krijgen, en zonder de olifanten zou hem dat ze ker niet gelukt zijn. Gelukkig kan hij 't meeste water afschudden. KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL: 1 Vogel, 5 gebogen buis je, 9 dwarsligger, 10 plaats in Spanje, 12 poeder, 14 gewicht, 17 werkschuw, 18 noord oost, 19 heerlijk oord, 23 rondhout, 24 dik wijls, 25 muurstijl, 27 oosters rechter, 20 ka rakter, 31 Gode zij lof, 32 projektiel, 34 dicht bij, 36 maanstand, 38 achting, 39 zangnoot, 40 hemellichaam^ 41 vooruitstekende kin, 42 maat, 43 veevoeder, 45 uitroep, 46 heilige, 47 vogel, 48 zangnoot, 50 ent, 52 putemmer, 54 slim, 56 zin, 58 aan komend, 60 lichtkroon, 62 zangnoot, 63 be hoeftig, 65 vaas, 66 smalle streep, 68 volksm. meisje, 70 aanraking, 71 Ind. plant, 72 vertegen woordiger. VERTIKAAL: 1 Bio scoop, 2 Lat. zaak, 3 reeds, 4 ingenieur, 5 uitroep, 6 maanstand, 7 drank, 8 prul, 9 veel kleurig, 11 rivier in Rusland, 13 leemach- tig kalkgesteente, 15 niet te verwoesten, 16 haast, 19 zwam, 20 gpdsdienst, 21 kinder- groet, 22 koopman op weekmarkten die met verve zijn waren weet te verkopen, 24 tuimeling, 26 tijdperk, 28 bijb. figuur, 30 ram, 32 berst, 33 mjjter, 35 reeks cij fers, 37 dwaas, 39 borstbeen, 44 Lat. koning, 46 zangnoot, 49 vloeistof, 51 slok, 52 krijgsgod, 53 rivier in Oostenrijk, 55 met rouwbeklag, 56 geheel dt uwe, 57 bevel, 59 voerbak, 61 wei, 62 verpakking, 64 mede, 65 veldgod, 67 hei lige, 68 inhoudsmaat, 69 gezinslid, 70 voor- Oplossing kruiswoordraadsel 8 juni HORIZONTAAL: 1 Vrijwel, 5 puiker, 9 rein- uit, 11 ar, 12 te, 13 prak, 16 gad, 18 moet, 21 iel, 22 dosis, 24 sla, 25 el, 26 plateel, 28 in, 29 kl., 30 lef, 31 eg, 33 maan, 35 kiel, 37 wervel, 38 gabber, 39 mout, 41 mais, 43 si, 44 sar, 46 i zet had kunnen HENRI RINCK. N.T., 48 al, 50 Salland, 53 ga, 54 rem, 56 Mal ta, 57 lot, 58 doch, 60 pas, 61 baar, 62 op, 64 do, 65 brutaal, 68 schoot, 69 flakon. VERTIKAAL: 1 Vampier, 2 wrak, 3 eer, 4 li, 5 pu, 6 uit, 7 item, 8 restant, 10 naasten, 14 rel, 15 ai, 16 goal, 17 dief, 19 os, 20 Eli, 22 dL, 23 S.E., 26 plavuis, 27 leiband, 29 karos, 32 gebit, 33 mem, 34 net, 35 kam, 36 les, 40 bal last, 42 kardoes, 44 slap, 45 rats, 47 patroon, 49 Leo, 51 A.M., 52 na, 53 Goa, 55 MC, 57 la, 59 hobo, 61 bola, 63 pro, 64 dal, 66 ut, 67 af Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit- s1 uitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel-op lossing". Er zijn drie prijzen, een van 5.en twee van f 2.50. De boodschap Zeg aan het volk: Er is zwaar weer op til! - Maar, Heer, het is al jaar en dag zwaar weer. - Nochtans: Er is nog zwaarder weer - Maar, Heer, geloven doet men het niet meer. Dit is een volk, dat brood en spelen wil; niet voor één keer, maar telkens, telkens weer. En hoeveel woorden ik er ook aan spil, acht en dansten taalt naar U niet meer. 2Z zie ik hier en daar nog enkele getrouwen, iar ach, zij zijn zo weinig in getal meestal zijn het kinderen en vroutven. - Profeet, sta op.' Profeet, ga profeteren, nt voordat Ik als Rechter komen zal, moet zich Mijn volk geheel tot Mij bekeren! Van Andries Dongera in „De Christen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 18