CHRISTELIJK fhêrgolven Staatssubsidie: bewijs van onvermogen Puzzel mee Prodeha: levenskrachtige jonge vakorganisatie Geref. kerk met 120.000 leden in de Sowjetunie D. SPOEL OM die melkfles! Wij blijven neutraal Speurwerk 2 >l Innerlijke uitholling LJ de subsidiëring van kerkbouw gaven destijds het Amsterdamse Algemeen Handelsblad de op merking in de pen: „Voor de kerk is het nu de vraag of zij met een zuiver geweten staat in haar vermogen om de ontwikkelingen van de tijd geestelijk en materieel bij te houden; een onvermogen dat straks bij de wet wellicht wordt vastgesteld". In het Algemeen Doopsgezind Weekblad haakt ds. S. L. Ver- heus aan bij deze „allerminst vriendelijke, maar daarom niet minder ernstige vraag". Ds. V er- heus schrijft ons o.m'.: ALS het tot staatssubsidie voor kerkbouw zal komen, rijzen er ook nog andere, niet door de schrijver gestelde problemen. Ker kelijke groepen zullen dan minder steun verwachten van de hoog- aangeslagenen in de belastingen, die met een zeker recht zullen op merken: mijn bijdrage ontvangt ge goeddeels al via de belastingen. Een in ons land zeker belachelijke zaak zal zijn, het bepalen wélke groepen voor subsidie in aanmer king gaan komen, wanneer men tenminste niet van tevoren de communis opinio aan zekere ban den heeft gelegd. Toevallig lazen wij in dezelfde editie van de krant, waarin deze materie besproken werd een hu welijksadvertentie van een zaken man, waarin de toevoeging ver meld stond: „Liefst geen geloof", Het wordt pijnlijk te bedenken dat onze kerken mede met de belas tingen van dergelijke mensen ge bouwd zouden moeten worden. MAAR de wezenlijke vraag, die hier gesteld moet worden is of kerkelijke gemeenschappen met het aanvaarden van de staatssub sidies niet op iets gaan verdoeze len, dat geen bemanteling ver draagt: namelijk deze werkelijk heid. dat in de betrekkelijke wel vaartsstaat Nederland het ten enenmale ontbreekt aan de bereid heid om zich aan de stoffelijke Welvaart het nodige te ontzeggen terwille van een geestelijk belang. Inderdaad zou het aanvaarden van de wet een wettelijke vastleg ging betekenen van een onvermo gen, dat nog veel verder reikt dan het niet kunnen financieren van bepaalde bouwwerken. De over heid zal de kerkelijke gemeen schappen een zeer slechte dienst bewijzen, wanneer zij meent, dat het thans haar taak zou zijn om te verhinderen, dat dit onvermo gen nog duidelijker en onver- bloemder zichtbaar zal worden, dan het thans reeds is. Want alleen als dit onvermogen ln alle ernst en consequenties zichtbaar gaat worden ook voor dc mensen binnen de kerken Is er geen mogelijkheid dat het komt tot werkelijke bezinning en de daaruit voortvloeiende daden. Wat zich thans voltrekt, en met staatssubsidie in een steeds snel ler tempo zal gaan vdltrekken, is de innerlijke uitholling van gees telijke gemeenschappen tot al- leen-maar-maatschappelijk-liefda- dige instellingen, die naar de com munis opinio in tijden van onrust en twijfel nog een zeker houvast kunnen bieden. geweten, dat christelijk gees telijk leven alleen dan haar ware signatuur laat zien, als in haar de sporen teruggevonden worden van het drukkend Kruis Christi. Het zou niet voor het eerst in de geschiedenis van het christendom zijn, wanneer een harde, nuchtere, kritische zelf-beoordeling, die ont hult, hoe ontstellend groot de machteloosheid van bestaande or ganisatorische vormen is, een eer ste begin zou kunnen zijn van een herleving en herbeleving van waar het in het evangelie tenslotte om gaat. Als dit besef gaat doorbreken kunnen wij hopen op een toe komst, waarin kerkelijke ge meenschappen ook zonder staatssubsidie zullen kunnen laten zien, dat zij er zijn, met of zonder de instemming van de communis opinio, waarvan een hard bijbelwoord zegt: „Wee u, wanneer alle mensen wél van u spreken!" Bondsdagen C.B.T.B. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond zal op 2, 3 en 4 juli zijn bondsdagen houden in Musis Sacrum te Arnhem. Op Dinsdagavond 2 juli wordt de huishoudelijke vergadering gehouden, en de volgende dag de algemene vergadering, waar prof. dr. R. Schippens spreekt over „Boer en cultuur". De derde dag zullen excur sies worden gemaakt. Boek VAN DL DAG Meeuwen boven Sorrento, door John D. Drummond en Hugh Hastings. Ne derlandse vertaling van Alfred Pleiter. Uitgave F. O. Kroonder, Bussum (Co ronareeks) John D. Drummond heeft het stuk van Hugh Hastings „Meeuwen boven Sorren to", omgewerkt tot een roman en daar mee een prestatie geleverd. Het boek heeft hij met verve geschreven. Het vertelt geestig en soms ontroerend van het leven van vier matrozen op de naar geestige oologsbasis Scapa Flow 8 die zij spottend in Sorrento hebben omge doopt waar zij betrokken zijn bij proeven met atoomwapens. Al hun moei lijkheden op het eenzame „pokkenpuk- keltje midden in de Atlantische oceaan" worden belicht, zo. dat men het boek in één adem uitleest. Alleen is jammer, dat sommige marinetermen onvertaald en onverklaard zijn gebleven, wat de lees baarheid enigszins schaadt. Overigens: een ontspanningsboek van de goede OPGAVE PUZZEL No. 44. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1 wapen, 9 kleur! 10 waarnemend burgemeester, 12 kos tuum, 13 Chin, maat, 14 boom, 16 plantaardig organisme, 17 god der lief de, 19 niet deelbaar door twee, 20 vore, 21 dril, 22 welwillende lezer, 24 pers. voornaamwoord, 25 wapen, 28 scholier. VERTICAAL: 2 Voorzetsel, 3 oudt. bedelaarsgereedschap, 4 tijdperk, 5 vaartuig, 6 spil, 7 schelm, 8 boemelaar, 11 edelgesteente. 13 landbouwgereed schap, 15 handje, 18 hoorns van een hert, 23 ijzerhoudende grond, 25 lid woord, 26 gulden, 27 de naam onbe kend. OPLOSSING PUZZEL No. 43. Verzekeringsagent. Prot.-chr. vereniging van kosters De protestants-christelijke vereniging van kosters in Nederland zal op 18 juni in De Karseboom te Hilversum de algemene jaarvergadering houden. Sterke band met de leden door een uitgebreide belangenbehartiging j Vol des Geestes (Van c sociale redacteur) krachtige en uitstekend georganiseerde vakbond, is de Proheda. Deze naam zal de meeste lezers echter nog niet veel zeggen, en daarom voegen we er aan toe, dat met Prodeha aangeduid wordt, en nu volgt ook een bijzonder lange naam, de Protestants-Christelijke Bond van Detaillisten in luxe- en huishoudelijke artikelen, speelgoederen, glas, porcelein, aardewerk, gereedschappen en ijzerwaren. In een korte spanne tijds heeft deze bond een opmerkelijke prestatie geleverd, die het waard is in deze rubriek vermeld te worden. Prodeha werd in 1947 opgericht, maar het zal niet lang meer duren, of deze bond is groter dan de zusterorganisaties in deze branche op r.k. en „neutraal" terrein. De r.k. bond is thans nog de eerste in grootte, doch de actieve secretaris van Prodeha, de heer W. P. Holiebrands, acht het zeer wel mogelijk, dat binnen een jaar ook deze vrij geringe achterstand zal zijn ingehaald en Prodeha de grootste bond zal zijn. e nu mocht veronderstellen, dat Prodeha zulke goede resultaten boekt, omdat de bond met een lage contri butie-regeling, werkt, heeft het mis. De contributie is stellig niet lager dan van de andere bonden. Toch is dit geen rem geweest op de uitbreiding van de bond, want de heer Holiebrands is er ais secretaris propagandist in geslaagd zijn leden duidelijk te maken, dat zij waar krijgen voor hun geld. De con tributie varieert van 30 tot 180 per jaar, al naar de omzet van de Deirotc- ken zaak is. De gemiddelde contribu tie bedraagt 50. en het is juist op dit punt, dat Prode ha een grote goodwill bij haar leden gekweekt heeft. Een duidelijk voor beeld hiervan is ook, dat de leden ge heel vrijwillig naast hun contribuante gelden hebben afgedragen voor het aan schaffen van een auto voor de bonds- secretaris. De auto is inmiddels reeds aangeschaft. Ons land telt een kleine 3000 zaken in deze branche, hiervan ls ongeveer een derde georganiseerd. Het aantal protestants christelijke zaken moei ge schat worden op 1000 en het aantal aangesloten leden bij Prodeha bedraagt De heer Holiebrands ziet in grote 111- thans een kleine 450. Gezien de grote twee taken, die een organisatie activiteit binnen de bond hebben we het tegenover zijn leden heeft. In de eer-vertrouwen, dat Prodeha in de nabije ste plaats moet gezorgd worden voor de toekomst ln staat zal blijken haar le- algemene belangen van de branche en dental nog aanzienlijk uit te breiden, ln de tweede plaats moeten ook ne per soonlijke belangen van de leden ln deDe jaarvergadering van Prodeha het bedrijf behartigd den. Als voorbeeld van de algemene branche-be langen kan genoemd worden de vestigings kwestie. In 1952 kwam de huishoudelijke-, luxe en speelgoedbranche ge heel vrij voor vestiging. Een oude regeling liep toen af. Dit had tot gevolg, j dat i^ere zaak vrij was genoemde ar- tikelen te verkopen. De cohcurrentie dreigde ongelimiteerd uit te breiden. De verschillende vakbonden in deze branche hebben toen de handen ineen geslagen en een vestigingsbesluit ont worpen. Moeilijkheden bleken vooral met nevenbranches in artikelen op het gebigd van leer, elektriciteit, kantoor boekhandel, uurwerken, textiel, zilver en goud etc. Een ontwerp-vestigingsbesluit kwam tot stand, de goedkeuring van het de partement kwam af en het besluit werd 2 juni 1955 afgekondigd. De concurrentie was daarmee in goede banen geleid, de vestiging was gereglementeerd en dus was de leden een aanzienlijke dienst be- Sterke binding Tot de individuele belangenbeharti ging moeten gerekend worden alle moei lijkheden in de sfeer van het bedrijf, waarvoor het lid advies of hulp nodig heeft. Vooral deze belangenbehartiging blijkt in de praktijk een bijzonder stern bindmiddel tussen organisatie en leden wordt 24 juni a.s. te Apeldoorn genou- den. Het secretariaat van de bond is gevestigd Frans Halskade 98 te Rijs- Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Terheyde (toez.): J. G van Ieperen te Wemeldinge. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijbeets: kand. J. Pas veer te Coevorden. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Meppel: H. W. Eerland te Lisse en A. Hil'oers te Enschede. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 Beroepen te Barendrecht: kand. T. van Deursen te Schiedam (accl.) Over grenzen heen De Normandische plaats Saint-Hilaire-du- Harcouet, die na de stormramp Zierik- zee adopteerde, heeft gedurende de Pinksterdagen een delegatie uit deze Zeeuwse stad ontvangen. Het gemeen tebestuur van St. Hilaire had uiteraard een programma opgesteld, maar had de regeling van de kerkelijke viering van Pinksteren overgelaten aan de r.k. deken van St. Hilaire. Zo kon men zaterdag voor Pinksteren het ongewone tafereel zien, dat klooster zusters met stoelen sjouwden voor de protestantse kerkdienst van de volgende dag, waarvoor de deken als voorganger de Parijse predikant Ribagnac had uit genodigd. Omdat in de Franse protes tantse kerken op Pinksteren het avond maal gevierd wordt, was de zorg de tafel ook aan de nonnen to* trouwd. In hun eigen taal zongen zondag Fransen en Nederlanders psalm 138. Ds. Ravig- nac preekte in het Frans over de toe passelijke tekst „Een ieder hoorde hen in zijn eigen taal spreken"; zijn preek werd in het Nederlands vertaald. Toen gingen op uitnodiging van Frans predikant leden van de Neder landse Hervormde, Gereformeerde Christelijk Gereformeerde Kerken Doopsgezinden naar een door Franse nonnen klaargezette avondmaalstafel. Op het ogenblik zijn er 113 predikan ten als reserve-legerpredikanten in litaire dienst. Daarvan behoren e tot de Nederlandse hervormde kerk, 45 tot de Gereformeerde Kerken, viei de Geref. Kerken (ond. art. 31), tot de Remonstrantse Broederschap, de Baptistengemeenten en de Vrije Evan gelische Gemeenten elk één van de 55 hervormde predikanten zijn er in Duits land, in Frankrijk en in Suriname tel kens één werkzaam. Gij verzet u altijd tegen de Heilige Geest, geïijk uw vaderen, zo ook gij!" Stefanus slingert de ze beschuldiging de oudsten van het volk Israël in het gezicht. Hij weet, dat zijn woorden hem het leven zullen kosten. Maar Stefa nus weet ook, dat „beter dan dit tijdelijk leven is Uwe goedertie renheid". Van EEN WOORD VOOR VAN DAAG deze Stefanus staat in Han delingen zes, dat hij een man was vol van geloof en Heilige Geest. Hij wordt de eerste marte- laar van de jonge christengemeente in Jeru zalem. Maar de Heilige Geest, Die hem aanvuurt om de Naam van de Here Jezus uit te dragen, laat de Jeruzalemse gemeente niet in de steek. Zijn dood draagt dui zendvoudige vrucht. Wij, levend in de eeuw der verdraagzaam heid, behoeven niet terecht te staan terwille van de Here Jezus. Christenen zijn algemeen geachte mensen geworden. Zou dat mis schien een gevolg zijn daarvan, dat wij het niet meer durven zeggen tegen hen, die God loochenen, dat zij zich verzetten tegen de Heilige Geest? Vergeet niet, dat overal en altijd waar voor de Heiland wordt opgeko men, smaad en verdrukking de resultaten zijn! Advertentie De grootste en waarschijnlijk enige Gereformeerde Kerk op het grond gebied van de Sowjetunie bevindt zich in het Subkarpatengebied van de Oekraïne, waar de uit ongeveer 600.000 personen bestaande bevolking sinds de eerste wereldoorlog verschillende malen van nationaliteit veranderde. Eerst behoorde zij tot de Oekraïne, daarna tot Tsjechoslowakije en nu tot de Sowjetunie. De Gereformeerde Kerk telt 120.000 leden, van wie negentig procent geregeld de kerk bezoekt. De jongeren, die op hun 18e jaar belijdenis des gcloofs afleggen, nemen daarmee ook op zich in materieel opzicht voor hun kerk te zorgen. De vrijgevigheid der gemeenten is zeer groot. De 91 gemeenten worden gediend door 67 predikanten. Hoofd der kerk, die de titel van bisschop heeft, is Senior V. Paul Genei uit Surty. Er zijn niet genoeg mogelijkheden predikanten op te leiden en daarom hoopt men in de nabije toekomst jongemannen in Hongarije en Tsjechoslowakije theologie te kunnen laten studeren. Het grootste deel der kerkleden is van Hongaarse afkomst en spreekt ook Hongaars. COMMENTAAR Gevarieerde avond Jélle de Vries die van de N.C.R.V.-zater dagavonden al een re putatie op te houden heeft door zijn „Lied van de Maand" had gisteren teksten en mu ziek geschreven voor het caba- retje, dat „Feestje Bouwen" heette. Bovendien zong hij lied jes, begeleidde zichzelf aan de piano en verzorgde conférences. Dat deed hij allemaal talentvol en aardig en het gaf ons een in druk van zijn veelzijdigheid. Toch zou meer kortheid in dit programma en zeker een sterkere „cast" rondom De Vries het geheel zeer ten goede ge komen zijn. Maar dat zal alle maal wel weer afstuiten op het geldgebrek waarmee Bussum nog zo vaak en soms zo duidelijk kampt. Met een uitstekende reportage door Dick van Bommel*over de Kon. Militaire Academie begon dit gevarieerde N.C.R.V.-pro- gramma. De kunstrubriek o.l.v. Ab van Roon is nog maar jong, maar niettemin de kinderschoe nen ontwassen. Zodat we dus concluderen dat het gisteren nog zo'n slechte T.V.-avond niet was. Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar I 38 „Van die maizena wist ik niets. In zulke arti kelen heb ik nooit gehandeld, dat weet je. En Ebbing was volkomen vrij, hij kon doen en la ten, wat hij wilde. Dat ging buiten mij om. Al leen kocht ik wel eens zakken van hem, maar hij was volkomen vrij ze ook aan anderen te verkopen". Hij denkt weer aan Cammeraat. Dat kindje en die maizena interesseren hem niet. Camme raat is boekhouder bij Adelsberg. Is daar iets mee te bereiken? Ja, ongetwijfeld. Daar is iets mee te bereiken. Als Adelsberg tegenwerkt, moet hij het zelf we ten. Ontzegt hij ons de toegang door zijn voor deur, dan maar zoeken naar een achterdeurtje. Hij praat nog wat mèt zijn vrouw, maar zo dra de maaltijd geëindigd is, trekt hij zich te rug. „Ik moet een paar brieven schrijven", zegt hij. Hij legt een schrijfblok voor zich, maar daar blijft het bij. Wat toevallig, dat zijn, vrouw hem Cammeraat in gedachten bracht! Hij redeneert verder. De zaak van Adelsberg is een naamloze vennootschap. Wie zijn de aan deelhouders? Waar zitten de aandelen? Als het concern de aandelen in handen weet te krijgen, is Adelsberg machteloos. Dan is het concern eigenaar van zijn fabriek, zonder dat hij het weet! Daar moet Brouwershof om lachen. Wat zou dat een kostelijke figuur zijn. Hij moet Cammeraat spreken. Maar hoe, wan neer en waar? Het restant van dc tien duizend gulden ligt niet meer in de brandkast, dus op Erouwershofs kantoor komt Cammeraat niet door K. Jonkheid meer. Het beste zal zijn, hem >op straat tegen 't lijf te lopen. Want Cammeraat weet, wie de aandeelhouders zijn in de vennootschap Adels berg! Hij gaat naar de huiskamer. Zijn vrouw zal de thee wel gereed hebben. „Klaar met schrijven?" vraagi ze, als hij bin nenkomt. „En klaar met de thee?" vraagt hij terug, een positief antwoord ontwijkend. „Juist op tijd", zegt ze. Zijn kwade bui is over. Hij praat opgewekt en gezellig, weer even spraakzaam als vroeger. Het wordt een prettige avond. De volgende dag gaat hij er <j>p uit en zijn eerste poging slaagt al dadelijk. Hij is altijd een geluksvogel. Cammeraat nadert Up korte af stand, maar Brouwershof kijkt lanjis hem heen. Plotseling herkent hij hem en dcet zeer ver rast. ,,Hé, meneer Cammeraat! Dat is in tijden niet gebeurd!" „Neen, meneer Brouwershof, hoe $aat het u tegenwoordig?" „Mij gaat het toch zeker altijd btist!" lacht Brouwershof. „Ik zie je nooit meer bij me op kantoor". „Dat kan ik moeilijk doen, mijnheer, in de te genwoordige verhoudingen". „Ja, dat is zo. Maar ik wou toch nog wel eens met je praten. Kom eens aan mijn huis, bij voorbeeld in de avond. Het wordt nog al vroeg donker". Cammeraat weet niet, wat hij antwoorden zal. Hij wil beide partijen te vriend houden. „Kom morgenavond. Dam ben ik alleen thuis" houdt Brouwershof vol. „Kom tegen negen uur". Cammeraat heeft er weinig lust in, maar hij durft niet weigeren. Die tien duizend gulden.... De afspraak wordt dus gemaakt. Morgen avond negen uur. Brouwershof is tevreden. Hoe zal ik dit zaak je aanpakken? denkt hij. Niet omkopen, dat is te grof, maar toch iets in het vooruitzicht stel len, zoals indertijd met het consent. De volgende avond zit Brouwershof alleen. De klok heeft negen uur geslagen en hij kijkt tel kens ongeduldig naar de wijzerplaat. Eindelijk rinkelt de electrische schel, die Brou wershof heeft laten aanleggen. De barones had een oude bronzen bel met klepel, die luidde als een vesperklok. „Zo zo. Kom binnen, meneer Cammeraat, ont doe u en neem plaats. Steek een sigaar op". „Heel graag. Dank u". „Hoe gaat het thuis?" „Alles goed. gelukkig". „En op kantoor? Zeker nog het oude gangetje". „Vrijwel, meneer Brouwershof, vrijwel het oude gangetje". „In de fabriek is het een moderne boel gewor den, zoals ik indertijd gezien heb. Dat is een hele verbetering". (Wordt vervolgd) Opera-aria's van Mozart (21 uur) De rubriek ,£)e gouden operatijd van weleer" laat vanavond aria's uit opera's van Mozart horen. Men heeft de populairste bijeengezocht en eigenlijk behoeven ze nauwelijks enige introductie. Wie kent uit de „Bruiloft van Figaro" niet de aria van de page Cherubino „Voi che sapete", „U, die weet, wat de liefdei is", de aria, die de jongen zingt tot de door hem diep vereerde en be wonderde gravin, of uit de Don Giovanni de aria van Zerlina "Batti, batti, o bel Masetto", waarin het jonge boerenmeisje op haar huwe lijksdag haar nieuwbakken echtge noot Masetto om vergeving vraagt, omdat zij zo pas naar de zoete woordjes van Don Juan geluisterd heeft. „In diesen heil'gen Hallen" uit de Zauberflöte kan men zelfs op straat horen fluiten, hetgeen een ietwat komisch effect maakt, omdat een diepe bas deze vermaarde aria zingt. Maar merk op, hoe geniaal Mozart hier gebruik maakt van de sonoriteit van zulk een diepe stem. Ook de beide beruchte coloratuur aria's die de Koningin der Nacht" zingt, staan vermeld, en hierin is het. dat Mozart eigenlijk het on mogelijke van zulk een hoge so praan vraagt, n.l. om aan de colo raturen, die meestal een luchthar tige stemming plegen aan te geven, een dramatische uitdrukkingskracht te verlenen. Er zijn niet veel zan geressen, die daartoe in staat zijn. De Vara heeft zaterdagavond onder de titel „Vlieg er eens uit" een klank beeld aan Scheveningen gewijd. Het wordt een micro-rondreis door Jan de Troye en Henk de Heus. Tijd: vijf minuten over acht; golflengte: 298 Ruim twee uur later kan men over dezelfde zender, 298 meter dus, een documentaire horen in de serie, die gewijd is aan speciale politiebrigades. Ditmaal^ staat de veldpolitie, en spe- Proqromrr.o voor mnroen Nieuwe revue Louis Davids Bij het doorzoeken van het histo risch platenarchief voor de log boeken, die hij samen met drs. D. J. van Dijk maakt, merkte Jan van Herpen van de A.V.R.O. dat er vrij veel oude opnamen van Louis Davids bewaard waren ge bleven. Uit gedeelten van oude revues heeft hij nu een geheel nieuwe Louis Davids revue samengesteld die op 6 augustus uitgezonden zal worden. Het programma duurt drie kwar tier en bestaat uit oude opnamen van de revue's „De grote polo- noise", .Amsterdam Follies", en ,JIoe maller hoe mooier" uit 1936 en 1937. Men hoort naast Louis Davids ook Jopie Koopman, Jean du Bella, Kees van Dam en een orkest o.l.v. Pim de la Fuente. VARA: 10.20 Gevar muz; 10.50 Buiten! weekoverz; 11.05 Het hangt aan de muui en het tikt: 11.35 Pianorecital; 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Nleu. we Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; "3.20 Hawaiian muz; 13.45 Sportprs etliedjes wam; aa.zO Stad déluge. oratorium; 14.25 V d jeugd; 15.00 gengebed en liturg kal; 8.00 Nws en weerber; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9 40 Radio Rallye 1957; 10.05 V d kleuters; 10.20 Gram; 10.25 Radio Ral lye 1957; 10.30 Ben je zestig? 10.55 Radio Rallye 1957; ll.on V d zieken; 11.45 Gram; 11.55 Radio Rallye 1957; 12.00 Middag klok noodklok; 12.03 Promenade ork soliste 12.30 Land- en tuinb meded Radio Rallye 1957; 12.38 Gram; 12.50 13.00 Nws: 13.11 Radio-Almanak; 14.30 Radlojoum; 15.00 Gram; 15.15' Accordeon- muz; 15.30 Gram; 15.45 Accordeonmuz; 16.00 Gram; 16.15 Omr ork; 16.45 Eng. les: 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper: 17.20 Gram; 17.30 Muz. v. millioenen; 18.00 Moderne muz; 18.30 V d sold: 19.00 Nws; TIPS U'f hof buitenland heden voor de mensen .s de titel van een uit- n zaterdagavond 6 uur over Brussel Vlaams Rallye Rep; z; 18.25 GraT ws;" 19.15 O Lichtbaken caus 7.10 Gym; 7.23 Gra Gram; 9.00 V d vtc delljk uitgeschakeld „Muziek var van vandaag" rending, die mi kan beluistere: (324 meter). Brussel Frans (484 meter) geeft raterdagmiddag 14 uur een volledige litvoering van Rossini's opera „De barbier van Sevilla". De uitvoerenden rijn Italianen; voor opera-liefhebbers ius een kluifje. Hamburg (309 meter) geeft zater dagavond tien over elf een uitvoering van Rachmaninofs pianoconcert ijl Televisie KANTTEKENING AAN HET RAPPORT van het Cen- j traal Planbureau, dat gisteren op j deze plaats een bespreking vond en j waarin men tal van gegevens vindt j met betrekking tot de economische situatie in ons land, zijn twee hoofd- j stukken toegevoegd over op zichzelf j staande, actuele onderwerpen. Het eerste heeft betrekking op de financiële kanten van het wetenschap pelijk onderzoek hier te lande en het tweede op de recente sterke ontwik keling van vakantiebesteding en toe risme. Vandaag iets over het eerste. Wat hier onder wetenschappelijk onderzoek wordt verstaan, is het speurwerk of om de gangbare term te gebruiken de research. Het is een bekend feit, dat daaraan In onze tijd veel wordt gedaan. In onze dagen is elk land, is elk volk gehouden, zich te ontwikkelen. Alles moet worden „opgevoerd". Stilstand betekent achteruitgang. Men denke, voor wat ons land betreft, alleen maar aan de problemen, waarvoor de nood zakelijke industrialisatie ons allen stelt. yANZELFSPREKEND vinden wij het al, dat van het nationale in komen een vaak toenemend percentage wordt gebruikt voor het speurwerk. We plegen ook daarvan te zeggen, dat de kost voor de baat uit gaat. Van belang is in dit verband uiter aard de vraag, wat men aan geld voor dit speurwerk over heeft. Het ant woord op deze vraag moet onvermij. delijk een zeker willekeurig karakter dragen. Hier zijn geen strikt logische berekeningen te maken. Het is bijvoorbeeld ondoenlijk om te zeggen, dat een bepaald bedrag, ln het speurwerk gestoken, na korter of langer tijd een vast veelvoud aan resultaten zal opleveren. Zulke berekeningen zal men in het "apport van het Planbureau dan ook niet aantreffen. Wat men in dit rap port voornamelijk heeft gedaan, is een schuchtere en voorzichtige poging om" wat cijfers uit binnen- en buitenland naast elkaar te zetten. £)AN ZIEN WE, dat Nederland in 1947, door nog maar 0,3 van het nationale inkomen in het speurwerk te steken, ver bij andere landen achterbleef. In Engeland was het 1 en in Amerika 1,1. Later is deze achterstand belang rijk ingehaald. In 1955 heeft ook Nederland 1 aan research uit gegeven, maar voor Engeland en Amerika waren de cijfers inmiddels ook weer gestegen (resp. 2 en 1,7 Dat wij nu nog achterblijven, komt doordat wij betrekkelijk weinig doen aan het speurwerk in de militaire sector. Voor het overige staan we nu met de andere landen wel zowat ge lijk, maar intussen mogen we niet voorbijzien aan de omstandigheid, dat de militaire research waaraan we dus betrekkelijk weinig doen ook resultaten pleegt te hebben voor het bedrijfsleven. Men denke aan de peperdure elektronische rekenmachi nes en de kernfysica. Is wat de civiele research betreft Nederland thans op peil? Het Plan bureau legt ons deze vraag voor en laat de indruk doorschemeren, dat dit niet het geval is. y/'E ZIJN een klein land en voor zulk een klein land kan voor de research aanbeveling verdienen een percentage dat hoger ligt verhou dingsgewijs uiteraard dan dat voor andere landen. Nederland gaf in 1955 0,2 miljard aan research uit, maar Amerika 17 miljard. Voorbijzien mogen we ook niet aan het feit, dat ons land verhoudings gewijs veel behoort te exporteren. Dat vereist scherpe concurrentiemogelijk heden en die mogelijkheden zullen juist weer door de resultaten van speurwerk kunnen worden verbeterd. Zoals men ziet, is met het speur werk opnieuw een belangrijk en stel lig actueel onderwerp aangeroerd. Het lag niet op de weg van het Centraal Planbureau, met uitgewerkte sugges ties te komen. AI evenmin met plan- in Het had slechts iets te vertellen van de stand van zaken op dit ogenblik. Welnu, dit laatste heeft het dan ook gedaan. Men zal zeker kunnen in stemmen met de conclusie waartoe het rapport van het Planbureau komt: nadere bestudering is nodig van het wenselijke peil der totale research- uitgaven en de verdeling hiervan tus- overheid en bedrijfsleven, alsmede r de onderscheidene doeleinden, ^en en ander gelet op de grote be langen die hierbij betrokken zijn. Artsdiploma's Nijmegen en V.U. gelijkgesteld De Vrije Universiteit te Amsterdam cii, de r.k. Keizer Karei universiteit te Nijmegen hebben voortaan gelijke rech ten als de rijksuniversiteiten ten aan zien van de door haar uit te reiken ge tuigschriften waaraan de hoedanigheid arts wordt ontleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2